NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND PAUL. Zaterdag 14 Juli 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG BINNENLAND. F euilleton. i\o. 56. OBBTS E COUR VOOR abonnementsprijs: per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. ADVERTENTIE NI Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Oroote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Deensche prins Harald, die binnen eenige dagen hier te lande wordt verwacht, om een bezoek te brengen aan de Koninginnen, is aan ons vorsten huis nauw verwant. Hij is de jongste zoon van den Deenschen kioonprins en van kroonpiinses Louisa, die eene kleindoch ter is van wijlen prins Fredcrik der Nederlanden. Deze prinses namelijk is eene dochter van wijlen koning Karei XV van Zweden uit diens huwelijk met prinses Louise der Nederlanden (overle den 18/1), oudste dochter van onzen prins Fiederik. Prins Haiald is alzoo van moeders zijde een rechtstreeksche afstammeling van Koning Willem I der Nederlanden (ach terkleinzoon). PriüS Harald Chiistiaan Frederik, ge boren 8 October 1876, is in Deenschen zeedienst. Van daar, dat hij aan boord van een oorlogsbodem ziin bezoek aan ons land komt brengen. Van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is onder dagteekening van 12 Juli, bij het Departement van Kolo niën ontvangen het navolgende telegi am nVorsten stemden alle eischen toe, be halve uitleveiing Madé. Generaal Vetter handhaafde de eischen en rukte gisteren op. Ontving bij opmaisah verzoek vorsten om vergiffenis. Madé doodde zich. Inden- titeil bewezen. Matnram en Tjakranegara zonder tegenstand bezet. Gisteren-namid dag samenkomst Vetter met ouden vorst. Gezondheidstoestand gunstig." Onderwijzers-uood. Blijkens den zstaat van de scholen met den Bijbel", voorkomende in het 15de jaarveislag der Unie, zullen op 1 Januari 1895 aan 200 scholen 212 onderwijzers meer moeten zijn dan er op 1 Januari 1894 aan die scholen werkzaam waren, ongerekend de vacaturen aan de overige 364 scholen met den Bijbel. Volgens de ofücieele opgaven hebben bij het voorjaarsexamen 56 kweekelingen van de Christelijke norm aallessen, nor maalscholen en kweekscholen de acte van (hulp) onderwijzer verkregen en kan die acte bij liet e. v. najaarsexamen, naar verhouding van de uitkomsten hy het voorjaarsexamen, aan nog J.4 kweeke lingen uitgereikt worden. Het totaal kan alzoo 80 bedragen. Telt men daarbij 20 onderwijzers, die door hoofden van scho len met den Bijbel zijn opgeleid, dan zullen er op 1 Januari 1895 voor de 212 entbrekenden, slechts 100 onderwijzers beschikbaar zijn, zoodat er op genoemden datum ten minste 112 onderwijzers te weinig zullen wizen. Donderdag werd het jaarfeest der wecsinrichting te Neerbosch gevierd. Uit alle oorden des lands waren tal van belangstellenden samengekomen. Te half tien werd hel feest geopend door den vooizitter der vereeniging, den heer G. IJpenburg te Arnhem. Vervol gens spiak dr. Kaulzman Dinksperloo de feestvierenden toe. De Directeur, de heer J. van 't Lin- denhout, bracht daarna verslag uit over het afgeloopen jaar, waarbij hij slechts terloops melding maakte van de stormen, die over de slichting hebben gewoed. Hij erkende, dat geen plii an'rophische instelling ooit zulk een aanval heeft te verduren gehad, en sprak net vertrouwen uit, dat, evenals de Hernhutters in Duitschland en de bekende philanthroop Herman Fiacke le halle na moeielijke tijden gelouterd uit den strijd tegen laster te voorschijn kwamen, die ook met Neer bosch het geval zal zijn. Dat het bstuur homogeen was met den directeur heeft den laotsten niet weinig kracht gegeven om op zijn post te blij ven. Het weik der commissie van on derzoek hoopt de directeur ten goede te zien komen aan de slichting. In de pauze hadden de bezoekers ge legenheid de verschillende gebouwen te bezichlign, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De cantine bewees hare goede diensten, en de dames, die elkaar met den verkoop van levensmiddelen waren belast, hadden heel wat te doen. Een tombola, eveneens door dames op het getiouw gezet, teneinde de gelden bijeen te brengen voor den aankoop van geneeskundige instrumenten voor het nieuw ziekenhuis, zal zeker blijken goede vruchten afgeworpen le hebben. Het nieuwe ziekenhbis is eene inrich ting die Neerbosch lot eere strekt. Het gebouw maakt een aangenomen indruk, het bevat acht ziekenzalen, even zooveel ziekenvertrekjes, een badkamer, opera tiekamer, keukek, kelder, enz. Bij de in wijding werd namens het bestuur het woord gevoeid door ds. E. van Hoog straten uit s' Gravenhage, waarbij deze den geneesheerdr. De Blécourt en diens hulp mnj. L. de Zwaan, hartelijk eeluk- wer.schte niet de ingebruikneming van het doelmatige gebouw, dat zoo veel voor het bij de kleine inrichting, welk tot nu toe voor ziekenhuis diend. Natu wij vernemen, heeft de vergade ring, waarin verschillende nok door den directeur gewenschte verbeteringen zullen voorgesteld worden, nog deze week plaats. Op 7 Augustus zal te Berlijn eene confeientie worden gehouden betreffende het vroeger vertrekken van den posttrein BerlijnVlissingen, aan welke conferen tie door de betrokken Nederlandsche spoorwegen zal worden deelgenomen. In het Haagsclie boscli is Woens dagavond weder eene aanranding ge pleegd. Een brigadier van de artillerie, die mei een meisje op een bank zat, werd plotseling door twee personen aangeval len. De zoon van Murs, voor geen ge ruchtje vervaard, trok echter spoedig zijn sabel en sloeg daarmede zoodanig in 't rond, dat een der twee onverlaten een geduchten sabelhouw over het oor bekwam. De andere persoon koos bet hazepad. De artillerist zoowel als de verwonde werden naar het politie-bureau gebracht. Laatstgenoemde weid in het ziekenhuis verbonden. Zondagmorgen heeft plaats de wie lerwedstrijd Rotterdam Utrecht, die het vorig jaar een groot succes had. Het getal inschrijvers is niet minder dan het vorige jaai. Het heeft het cijfer van 77 bereikt. Het vorige jaar is de weg door Jaap Eden afgelegd in 4 uur 6 min. 20 sec. Aangezien verschillende omstandigheden er op wezen, dat toen niet hard gereden werd, is hel te verwachten dat de weg, ruim 113 K.M. zal afgelegd worden bin nen 4 uur. De afrit heeft plaats te 10 uur piecies, te Rotterdam. Vóór 12 uur dus kunnen de deelnemers aan liet keeipunl zijn, dat gelegen is naby de oude Simplex- Fabriek op den Leidschen weg. De opening van den herbouwde Stadsschouwburg te Amsterdam zal op 1 September a.s. plaats hebben in te genwoordigheid van H.H. M.M. de Ko ninginnen, die na de voorstelling weder zullen vertrekken. Opgevoerd wordt een nieuw stuk van een onbekende, waar schijnlijk voorafgegaan door een proloog, het drama in verzen Yolanthe en het laatste bedrijf van de Gijsbrecht. De de cors voor laatstgenoemd fragment worden ontworpen door den architect Jan Springer. Overtrouwen. Een Nederlandsch man en vrouw, die ongeveer 16 jaren geleden in Amerika (Californië) met elkander gehuwd zijn, hebben zich in hunne tegenwoordige woonplaats in Nederland (Zoeterwoude) laten overtrouwen. Zij hadden namelijk bij hun terugkeer in het vaderland, pl. m. vijf jaren geleden, Verzuimd hunne huwe- lijksacte uit Amerika, volgens art. ;39 van net Burgerlijk Wetboek, binnen het jaar na hunne terugkomst in de huwe- lijks-registers vrn de plaats hunner ves tiging te laten inschrijven. Het in Ame rika gesloten huwelijk was derhalve volgens de Nederlandsche wet ongeldig en behoorde overtrouwen plaats te heb ben. Beiden waren daartoe gezind en hadden dus nog geen berouw over hun in Amerika feitelijk begonnen huwelijks leven. den bom (e Maastricht. In den laten avond is gisteren te Maas tricht een bom met brandende lont ge vonden in het vensterraam van den bankier Philips. De bom is niet ontploft. De dader is onbekend. Bij het koloniaal-werfdepot werden in Juni j.l. voor den militairen dienst in Indië aangenomen 111 personen, t w. 85 Nederlanders, 12 Duitschers, 10 Bel gen, 3 Zwitsers en 1 Luxemburger, en werden overgenomen van de korpsen van het leger: h. t. I. 65 onderofficieren en minderen, nl. 52 van de inf. 7 van de cav., 4 van de art. en 2 van de genie Het totaal dier werving bij genoemd depót bedroeg dus 176, aan wie aan handgeld en gratificatie werd uitbetaald een som van f 45,605. Onder de aan- genomenen zijn begrepen 14 miliciens, die voor 2 jaaronder de overgenome- nen 7 onderofficieren, die voor 4 jaar, en 13 miliciens, die voor 2 jaar bij het Indische leger werden gedetacheerd. Voor de landmacht in West-Indië wer den in die maand bestemd 10 militairen. Naar Oost-Indië werden in Juni van het kolon.-weifdepöt uitgezonden 4 deta chementen. sterk 8 officieren, 11 onder officieren. 9 korporaals en 201 soldaten. Afzor.deriijk vei trokken 3 officieren en 1 Adj.-onderofficier. Naar West-Indië werd 1 detachement uitgezonden, ter sterkte van 1 officier en 60 militairen, waarvan 40 bestemd waren voor Suriname en 20 voor Curasao. Bij genoemd depót keerden in die maand uit Oost-Indië terug 7 miliciens, die na een (wee-jarige detacheering bij het leger aldaar, nu weder in 't ger ot werden ge steld van onbepaald verlof, en 1 ge- pensionneerd soldaat van Afi ikaanschen oorsprong, die dezer dagen naar zijn geboorteland zal terugkeeren. De overige gerepatrieerde rnilitoiren werden te Amsterdam en Rotterdam door de commissarissen van afmonstering uit den dienst ontslagen. Uit West-Indië keerden naar Neder land terug 3 militairen, die te Harder wijk met paspoort en onderstand den dienst verlieten. Ecu getrouwde bruidegom. Uit De Wijk wordt aan de Prov. Drentsche Ct. gemeld Onlangs werd de bevolking onzer ge meente vermeerderd met een individu, die met een onzer schoonen al wonder spoedig omtrent een huwelijk overeen kwam. Aan waaischuwing ontbrak het met, doch zonder gevolg. Hij ondernam met zijne aanstaande een reisje naar Heiland om haar aan zijne familie voor te stellen en bezocht bij die gelegenheid een notaris ten einde zijne gelden voor het inlichten van zijne huishouding in ontvangst te nemen; betaling kon echter niet voor 15 Juli geschieden het bruidje moest natuurlijk bijspringen. Na de te rugkomst van het paar is hij daarop, onder voorwensel, dat zijne moeder on gesteld was, allleen teruggekeerd en heeft laten weten, dat de zaak van het DOOK P, If. P. K. 1) Hm, hm, van avond weer naar een whistpartijtje „om gezellig met elkaar den avond te passeeren." 't Is watl gezellig, als je daar een godsganschelijken avond met een stuk of tien, elf menschen komedie zit te spelen. Hm I opgeschroefd zit je daar tegenover elkaar complimen tjes te maken waar je geen steek van meent en beweer je met 't zoetsappigst gezicht van de wereld dat je't volkomen met juffrouw Die of Die eens beD, al ben je er van overtuigd dat zij de grootst mogelijken onzin uitkraamt. Hm I Ik moet mee doen; O wereld, wereld, waarom ben je zoo valsch, zoo onecht, zoo onge voelig voor de waarheid?! Wie weet wat voor coquetterieën er van avond weer vertoond worden om 't een of andere bloudiDetje 't hoofd op hol te brengen, dat dien wereld in werkelijk hen niets meer interesseert, dan een mooi scluldery. Kom, laat ik de krant nog eens even inkijken, misschien haal ik er nog wel wat, uit, om van avor.d mijn rol van paljas beter te kunnen spelen. Kijk, waar valt rnijn oog weer 'teerst op! Een schandaal, natuurlijk, er zijn weer eens een paar van mijne medemenschen bezig geweest om an deren ongelukkig te maken, dat is nu al de vierde keer van deze week. Wacht, hier heb ik wat beters voor van avond: hongersnood,.zeker weer 't een of andere dorp van boeren, wier land onder is geloopen. Ja, waarachtig, weer 't zelfde deuntje als eergisteren. Zoo, daar schijnt zich een meisje van kant gemaakt te hebben (eigenlijk, zoo dom nog niet in den tegenwoordigen tijd) omdat ze bedrogen was. Nog een moordaanslag ook. Is dat dan dat »schoone leven" waar de dich ters van zingen. Men vermoord of be driegt elkaar. Leefl dat is tegenwoordig 't consigne bij alles; hoe? dat doet er niet toe en le laten leven, daar denken ze niet over. Leeft d. w. zmaak, dal jij zelf plezier hebt en vermaak je ge rust ten koste van anderen, 't Is ver schrikkelijk en 't wordt hoe langer hoe erger. Allematje, 't is al halfacht, 't wordt tijd dat ik me klaar inaak. Ik ben benieuwd, wal daar van avond nu weer voor Mephistohles zal regeeren. Zoo brommeDde maakte Paul zich gereed om ïkomedie te spelen" zoo als hij 't noemde. Korten tijd daarna had hij de schel over laten gaan van een groot heerenhuis waar een van de res- pectabelste mannen van D woonde. D was een klein, maar aardig gelegen provincieplaatsje. Om zijn gymnasialen loopbaan die kroon op te zetten, had Paul sinds eenige jaren 't Amsterdamsch gymnasium verlaten en was nu in D in de hoogste klasse, het jaai voor zijn eindexamen. Voor een persoon van zijne jaren, een en twintig, had hij al heel wat meer ondervinding opgedaan dan zijne klas- genooten, die bijna allen geboren D*** enaars waren. Zooals 't met meer jongelui gaat, die vroeger in eene groote stad hebben ge leefd, kon hij niet goed aarden in D alle menschen kenden elkaar, alle wisten iets van elkaar te vertellen, en 't goede werd daarbij gewoonlijk verzwegen. Paul was nog geen D enaar hij, was nog met harten en ziel Amsterdam mer maar hij was nu eenmaal hier ge komen en moest er zich wel in schikken. Hij stond nog buiten den kring, die zich zoo altijd met de zaken van andere menschen bemoeide en merkte daardoor telkens op, hoe 't den klein stedelingen genoegen deed 't een of ander van hun stadgenoot en medeburger te kunnen vertellen, wat hij of zij, van een bijzonder geloofwaardig persoon gehoord had, wien 't onder voorwaarde van geheimhouding door een neef of iemand anders, die er aan huis komt, was verteld. Zijn vrijen tijd had hij altijd gebruikt om de differente romans te lezen uit 't leesgezelschap, dal twee keer in de week verwisseld werd, ging een enkele keer uit dineeren of avondjes passeeren, lachte soms mee metzijn klasgenooten orn moppen of praatjes, waarvan dikwijls 't een nog zouteloozer was, dan 't andere; vertelde op zijn beui t weer aardigheden die hij uit Amsterdam meebracht, en amuseerde ben soms door zijn zwartgallige beschou wingen over alles, waar maar eenig don ker stipje aan te vinden was. Toen hij 't vorige jaar in S, bij zijn oom, was geweest, hadder. zijn vrienden hem uitgelachen, omdat hij verliefd was geworden op zijn nichtje, zooals ze zei den maar Paul dacht, 't was omdat ze jaloersch waren, dat hij eenigen tijd bij een oom, die zoo'n aardige dochter had, had gelogeerd. Over liefde had hij zelf nooit lang gedacht, laat staan er met haar over gesproken. Ze zou hem immers toch niet geloofd hebben, al noemde hij dat liefde, wat hy voor haar gevoeld had toen hij bij baar was; en daar had ze groot gelijk in, er zijn zoovelen die er van spreken en er toch niets van rneenen, redeneerde hij dan in zich zelf. Zij had, ja, 't is waar eens eén keertje met St. Nicolaas een portefeuille gestuurd, uit naam van de familie, zooals ze er bij schreef; nu daai was zij een nichtje voor. Hij had haar recht hartelijk bedankt, maar dacht er verder weinig over. Die dienstboden tegenwoordig hebben er ook slag van je lang te laten wachlen, dacht bij bij zicli zelf, en zou daar op den stoep, als een Sokrates zyn gaan plulosopheeren, over het weinige begrip vari plichtbesef bij ondergeschikten, toen hein 't vlugge trippelen van twee voetjes, de naderende hulp, zijn gedachteriloop tol de werkelijkheid terug bracht. Binnen gekomen wordt hy, na zijn opwachting gemankt te hebben bij gast heer en gastvrouw, door den zoon des huizes een jong artillerie officier aan de verschillendedames en heeren vooigesteld. Reverances, buigingen en handen ge ven wisselen elkuai af. Hij voe_t zich bij een groepje, meest alle officieren welke de beide logés van de gastvrouw fèteeren. Het *aat hem beter af, dan hij gehoopt had hy hoefde volstrekt geen coinedie te spelen om haar compliment jes le geven; 't ging als van zelf. Die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1