Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Van den heer G. van Deth ontvaDgt de Tel, een schrijven, waaruit blijlit, dat bij den strijd tegen Neerbosch hier opgeeft, om dien te gaan voortzetten «aan de •ndere zijde van den Oceaan, in Amerika waar een roep om recht nooit onbeant woord blijft". Over ongeveer drie maan den zal bij terugkomen om Van 't Lin- denhout «de onechtheid van al die mooie getuigenissen uit Amerika voor de voeten te slingeren. Kon die reis niet wachten tot het einde van het proces, dat eerstdaags te Middelburg de heer Van Deth heeft te wachten? Dikwijls hoort men zeggen: als ieder, die het missen kan, maar één dubbeltje gaf, zou het noodige kapitaal voor de een of andere onderneming, welke men op 't oog heeft, al dadelijk bijeengebracht zijn. Eene dame, die hetzelfde naieve denk beeld had, gaf aan hare landgenooten in overweging om maar één kwartje te storten om eene vereeniging te stichten voor de beide-ontginning. Tot dusverre hebben aan dat plan deelgenomen met de ontwerpster mede zes personen, aangenomen, dat deze ook maar één kwaitje heeft gegeven. Mis schien echter heeft zij in hare ingenomen heid met het denkbeeld een gulden ge stort. Dan zijn zij met hun drieën, die langs dezen weg onze heidevelden ont ginnen willen. Gisterennamiddag hebben de beide Koninginnen een rijtoer door Hilversum gemaakt, in een open rijtuig, zonder eenig gevolg, alleen een lakei te paard er achter. De jonge koningin bestuurde zelf de beide paarden. H.H. M.M. de koninginnen zullen de wedrennen te Bussum op 28 Juli a.s. met hare tegenwoordigheid vereeren. Een rijksgeit. Dat een burgemeester voor het Rijk publiek een geit verkoopt is voorzeker geen alledaagsch geval. Gisteren heeft dit echter te Rozendaal plaats gehad. Aldaar werd den 28sten Van Hooimaand een jonge geit per spoor uit België aan gevoerd. Daar de invoer van vee streng verboden is, mocht het beestje niet ver der en ook den afzender weigerde het dier terug te nemenmen was dus te Rozendaal wel verplicht het beest op stal te brengen. Na eene officieele briefwisseling van drie weken, is de kwestie thans opgelost. Daartoe door het rijk gemachtigd, en nadat den gemeente-secretaris «in den jare acht honderd vier-en-negentig" de verkoopsvoorwaarden had voorgelezen, is gisteren door den burgemeester op de vischmarkt te Rozendaal het geitje bij opbod verkocht. Eenige deftige ingezetenen zagen er een pretje in en boden tot f5.25, het geen bij de talrijk opgekomen nieuws gierigen de lachlust niet weinig opwekte. Wie heeft nu het verbod van vee-in voer overtreden? Het Rijk? Ds. J. J. de Visser, predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier, vroe ger in de Helder, heeft wegens langdu- rigen diensttijd 38 jaren was hij werk zaam emeritaat aangevraagd. Dr. P. Groeneboom heeft de benoe ming tot wethouder aangenomen. De werkzaamheden in het college van burgemeester en wethouders zijn thans zoodanig verdeeld, dat de wethou der Groeneboom zal belast zijn met de aldeelingen «onderwijs" en «armwezen" eender zijn, valt Emma hem op hatelijken toon in de rede; als jou die juffrouw Bertha beter bevalt, occupeer je dan met haar en laat mij alleen. Emma, Emma wat ben je weer aan 't doorslaan; dat weet ik ook wel dat alle menschen r.iet eender kunnen zijn, maar jij zelf was toch vroeger ook heel anders; toe Em vertel me eens wat je hebt, heb je zelf gemerkt, dat je veran derd bent? Och, dat zal je al heel weinig interes seeren, antwoordde zij. Ja, ik weet het heel goed, vroeger vervolgde zij, als tot zichzelf sprekende, vroeger had ik dikwijls een gevoel of ik vleugels had en hoog boven alles me kon verheffen, later zuchtte zij zijn zij verlamd, toen ik valschheid heb leeren kennen Hetzelfde beeld als Bertha, zegt Paul in zichzelf, zou zij dan ook iets van dien aard verwacht hebben? Wie zou die kerel zjjn, die haar zoo bedrogen heeft? O als ik het wist danHoor eens Emma, ik geloof, dat ik begrijp wal er in je omgaat. Toe Em, vertel mij eens alles, dan zal ik zeker wel wat voor je kunnen doen, en dat zou ik zoo graag, Em. Je weet zelf ook wel, dat ik altijd veel tan je gehouden heb en alles voor je wil doen, wat ik kan, om je gelukkig te maken. Je hebt iemand lief van wien en de wethouder Celosse met de afdee- lingen «openbare werken" en «burgerlijke stand." De le luit. G. J. A. R. van Har- denbroek van Ammerstol, vanhetdepöt- escadron le reg. huzaren alhier wordt in de tweede helft van Augustus voor drie jaar gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. De heer P. J. Dammers commissaris van politie alhier, is als zoodanig benoemd te Utrecht. Zondag, e. k. 22 Juli zal de Na t i o- nale Zangschool enZangveree- niging, Directeur den Heer W. R. Van de Vliet, een uitstapje maken naar de omstreken van Amersfoort. Het gezelschap, dat uit 100 personen zal bestaan, vertrekt 8.26 van Amsterdam. Na aankomst zal 't eerste bezoek afgelegd worden aan 't Café «De Arend". Van daar vertrekt zij tegen half twaalf om eene wandeling te maken naar «den Berg". Na eenigen tijd daar vertoefd te hebben zal de reis voortgezet worden naar Oud- Leusden, waar zij het verdere van den dag hoopt door te brengen. Een muziekcorps van 7 personen zal haar op haren tocht vergezellen. Des avonds 9.25 vertrekt zij weder naar Amsterdam. Woensdag namiddag overkwam een der rijknechts van den heer S., zekeren W. d. L. een ongeluk. Nabij de St. An- driespoorts brug viel het lemoen van den wagen op welke hij zat, met het gevolg dat het paard, hetwelk er voor liep. er vandoor ging, de wagen draaide en d. L, tusschen dien en de leuning van be doelde brug bekneld geraakte. Ernstig gekneusd werd de bejaarde rijknecht op genomen, terwijl dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Gisteren reed de fourier Pijl te paard op de Langestraat. Door het pas- seeren van een tweetal boerenwagens werd hel paard onrustig, en het schrikte toen een derde boerenwagen in tegen overgestelde richting kwam aanrijden. Het maakte toen allerhande wendingen, kwam met zijn achterdeel ten slotte tegen laatstbedoelde boerenwagen aan, die niet aanstonds stilstond, en stortte met den berijder ter aarde. Het paard, dat eenige ontvelling bleek te hebben opgedaan, werd onmiddellijk gegrepen, terwijl de flinke ruiter, schijnbaar geheel ongedeerd, terstond zijn ros weer besteeg en in draf zijn weg vervolgde. De 29. algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrichtin gen van middelbaar onderwijs zal worden gehouden op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Augustus, te Arnhem. Aan het program der werkzaamheden van die vergadering is het volgende ont leend Bespreking van het normaal-program ma, ontworpen door het hoofdbestuur, ingevolge opdracht van de vorige alge meene vergadering. Welke zijn de meest doeltreffende mid delen om te bevorderen, dat spoedig de gelegenheid tot deelneming in het rijks- pensioenfonds worde opengesteld voor de thans in dit opzicht nog misdeelden onder het leeraren-personeel? In te leiden door dr. P. Schuringa. Veendam. Sport en de school. In te leiden door den heer F. Wesseling, Amersfoort. Het onderwijs in de nieuwe talen aan onze hoogere burgerscholen kan slechts dan geheel aan zijn doel beantwoorden, wanneer het volgens de directe methode wordt gegeven. In te leiden door den heer M. Hom, Schiedam. De bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs. In te leiden door dr. J. Th. Cattie, Arnhem. Op de fotografie-tentoonstelling te Arnhem verwierf in de afdeeling der Nederl. Amateur-fotografen (juniores) de heer Th. B. van Lelyveld alhier een eer volle vermelding. je denkt, dat hy comedie tegen je ge speeld heeft, is 't niet? Emma rilt, zij wordt doodsbleek en stamelt een half verstikt: «Ja," terwijl zij hem even recht in de oogen zag, om daarna terstond haar hoofd weer om te draaien en droomerig voor zich te kijken. Emma, kindl wat is er? je ziet zoo bleek, vraagt Paul, vlak bij baar gaande staan en haar hand in de zijne nemende. Heb ik je iets onaangenaams gezegd P Had ze liever gehad, dat ik deed, alsof ik 't niet begrepen had. Toe Em, vertel mij eens alles en alles. Toe, ik bid je er om, in naam van mijne innige genegen heid tot je. O Emma, als je wist Met eén sprong had zij zich losgerukt en stond recht tegenover hem aan den anderen kant van de tafel. Een gloeiend rood kleurde hare wangen, hare oogen blonken en schitterenden en op rauwe, krijschende toon riep zij«Je liegt, je kent geen genegenheid, je hebt mij nooit lief gehad." Door den vreeselijken schok in haar binnenste en hare opgewondenheid moest zij naar adem hijgen en zonk op de bank neer. Paul stond als verplet. Hij ging echter naar haar toe en greep haar handje, dat machteloos langs de bank hing. Emmal riep hij, maar Emma gaf geen antwoord. Zy was een oogenblik buiten De veldslag van bet Leger des Heils. Door de Oorlogskreet wordt medege deeld, dat het waarschijnlijk is, dat een gezelschap Indianen en Maoris en zoo goed als zeker, dat generaal Booth hij gelegenheid van den Nationalen Velddag van het «Leget des Heils" op g Augustus le Nimmerdor bij Amersfoort tegenwoor dig zal zijn. 346ste STA.4 TS-LOTEK1J Eerste klasse. Trekking van 18 en 19 Juli. (600 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 11724. Prijzen van f20. 3703 6632 6663 8354 8/13 8723 8735 8750 8762 11719 11742 11754 11763 19575 19814 19824 en 19837. Te zanten 18 prijzen. Volgende trekkingen geschieden-. 2e klasse 30, 31 Juli, 1 en 2 Aug.3e klasse 13—10 Aug-; 4e klasse 2730 Aug.; 5e klasse 10—13, 18—21, 25—28 Sept. en 26 Oct. De tweede klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f20.0(JÜ, 1 van f5v00, 1 van f2000,2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f400. 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f30. (Geene nieten). Stonteiibnrg. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is door den Gemeenteraad benoemd de Heer L. M. Weenen te Hilversum, Tengevolge van het heerschen van roodvonk heeft de minister van oorlog gelast dat de 2 bataljons van het 6e reg. inf. te Breda niet in de legerplaats te Zeist zullen kampeeren. In plaats daarvan zullen nu wser bataljons van het 8e reg. inf. en wel het eerste bataljon van Does burg en het tweede bataljon uit Deven ter het kamp betrekken. Het post- en telegraafkantoor is te Soestdijk weder opengesteld. Men schrijft uit Woudenberg aan het »U. D." Bij een ingezetene alhier zijn de voor- gaande en deze week in ééne kamer 131 vleermuizen gevangen, die zich ach ter het behang hadden schuil gehouden. Dit is vreemd, daar heihuis goed onder houden en net bewoond wordt, terwijl men genoemde dieren toch maar in oude en onbewoonde huizen aantreft. Het fregat „Tromp" zoek. De «Java-Bode" van 15 Juni bevatte het volgende telegram uit Makassar van denzelfden dag. Het gouvernements-stoomscbip «Zwaan" is uitgezonden ter opsporing van de «Tromp". De redactie teekende hierbij aan «Uit het vorenstaande telegram van Makassar valt op te maken dal het fregat «Tromp" zoek is. Dit schip met een be manning van 260 Europeanen en 60 In landers en 30 stukken geschut maakt deel uit van de scheepsmacht, die tegen Lom bok dienst moet doen". Den volgenden dag arriveerde te Ba tavia een telegram, luidende:«De Tromp" is hier aangekomen, zonder door de «Zwaan" te zijn ontmoet en wacht hier nadere orders". En de «Java-Bode" voegt hierbij: De «Tromp", volgens het voten- staande telegram Zaterdag te Makassar aangekomen, was op een der eerste da gen van deze maand van Amboina ver- bewustzijn door de heftigheid, waarmede haar gevoel uitgebroken was, dat ge heim, dat zij zoolang verkropt had in haar jonge horst. Langzamerhand kwam zij bij. Watl wat is er....? wat is er met mij gebeurd? waar ben ik? waar....l Stil maar Emma, 't is niets; je bent hier in 't prieel en ik ben bij je; wees maar kalm, ik zal wel voor je zorgen. Je hebt je wat opgewonden, toen je ver telde wilde, dat ik je niet lief had. O Paul, wat heb ik gedaannu her inner ik 't me; ik had 't nog moeten vet bergen, schreit Emma met haar hand jes voor de oogen. Je had 't niet moeten gelooven, Em, geloof je 't nu nog? Kom, sta eens op; zoo, ben je nu weer in orde ja? Hoor dan eens, Em, wij kennen elkaar al lang en toch hebben wij elkaar zoo wei nig begrepen, als ik je nu zeg, dat ik je lief heb, innig lief heb, zal je 't dan ge looven. Tranen kwamen haar in de oogen van zalig genot; ja Pau, antwoorde ze zach tjes terwijl zij zich op de bank liet trek ken en haar hoofdje op zijn schouder legde; ja Pau; kun je me vergeven, dat ik er aan getwijfeld heb. Wat heerlijk, wat poëtisch is 't nu hier in dit priëeitje, Em, ver van huis 'rokken om te Makassar orders te halen en daar de machine niet geheel in orde wus, viel' op een ietwat lange reis te rekenendoch toen de reis wat te lang duurde, vreesde men dat het fregat er gens in katzwijm lag en zond de «Zwaan" uit ter opsporing, hetgeen nu gebleken is niet noodig te zijn geweest." Salotuo beschaamd. In den Amerikaanschen Staat Georgië kwamen twee vrouwen voor den rechter, ieder bewerend hetzelfde recht te hebben op een medegebracht kind. Ten einde raad besloot de rechter het klassieke voorbeeld maar te volgen, en een bowie-mes uit zijn laars halend, maakte bij zich gereed het kind op de bekende Salomonische wijze te halveeren. Een oogenblik stonden de vrouwen versteld, blijkbaar niet bijbelvast en niet wetend, wat de rechlet voorhad Maar een oogenblik later klonk het als uit één mond tot den verrasten rechter «O doe dat niet, laat het, ge moogt het zelf houden I" Beurt om beurt. Vreemdeling: «Wat loopt dal varken van je daar hongerig rond te snuffelen! Heb je niets voor het arme dier le eten Boer: «Neen, vandaag is hel zjjn dag niet?" Vreemdeling«Hoe, zijn dag niet?" Boer: «Ziet u, dat begrijpt u misschien zoo niet. Den eenen dag geef ik het beest volop te eten, maar den anderen dag laat ik hem vasten, en van dat om den ander vet en mager houden krijg ik dan naderhand zulk prachtig doorregen spekl" Oplichters. In de Duitsche officieele en oflicieuse pers (de Reichs-Anzeigerde Norddeut- sche Allgemeene Zeitungenz.) vindt men van tijd tot tijd ambtelijke waarschuwingen tegen oplichtersfirma's in het binnen- en het buitenland. Zoo bevat de Nordd. Allg. Ztg. thans eene dringende waar schuwing tegen firma's in het buitenland, die aan onervarenen en slecht ingelichten premie-loten, obligatiën en aandeelen ver- koopen, op betaling in termijnen, tegen hooge prijzen, die vaak de werkelijke waarde van het papier of den beurskoers met het twee- of drievoud, ja somtyds met het tienvoud overtreffen. Dit bedrijf wordt, blijkens de bedoelde waarschuwing, thans voornamelijk be oefend door de «Commanditaire bank Baerman, Von Brui Co.", te Btussel, en door de «Brusselsche Centrale bank," welke in den laatsten tijd bezig ziju hunne, voor zoo menigeen verderfelijke, zaken voort te zetten van Rotterdam uil, onder de firma «Algemeene Premiën- en Ren- tenbank." Eeu ongeluk. In Parjjs is een groote steen van tweehonderd kilogram uit den gevel van een gebouw gevallen, waaraan eenige timmerlieden op een hoogen steiger werkten. De steen viel op den steiger en verbrijzelde dien gedeeltelijk. Eenige werklieden bleven aan de overblijfselen er van hangen, zwevpnde tusschen hemel en aarde; zij werden spoedig door de brandweer uit hunne gevaarlijke po sitie verlost. Twee echter stortten naar I eneden en werden zwaar gewond naar het gasthuis gebracht, waar hun toestand hopeloos bleek. Terwijl de choleta zich te St. Pe tersburg nog uitbreidt, blijft de ziekte ook te Dantzig heerschen. Sedert 13 Juli hebben zich in deze haven vijf cholera-gevallen voorgedaan, zoodat de autoriteiten ook daar de vereischte voor zorgsmaatregelen moesten nemen. Alle ziekte-gevallen deden zich daar voor on der de schippers bij de houtvlotten. Eeu tragikomische geschiedenis. Het volgende wordt uit Budapest ver teld «Zoools men weet, heerscht nog met mijn lieve (hij kuste haar) mijn lieve, beste Emmetje. Wat is dat? daar komt iemand aan, zeg, wie is datl zeg Em, is 'teen van je vriendinnen? He, ik zie 't al, 't is Bertha. Kom ga eens mee haar tegemoet. Hoe gaat 't, hoe gaat 't Bertha? Mag ik je even voorstellen mijne nicht Emma, Juffrouw B. Hoe kom jij hier zoo verzeild? Dat zal ik je ver tellen, antwoordt Bertha. Je weet, ik heb hier eene vriendin Nu moest ik hier met den trein langs, en ik was zoo nieuwsgierig om te weten of je snelle vorderingen maakte, dat ik een dag bij haar ben overgebleven, en hier aan huis verwees men mij naar bet priëel. Heel aardig van je, zegt Paul, vindt je niet Em? Maar ga mee in 't priëel. Ja, ja, daar heb ik zoo wat van ge hoord, U hebt Paul bekeerd zooals hij het noemt, en hij zou het mij nu weer doen, lachte Emma. Ik moet zeggen, gij hebt eer van uw leerling hij heeft me al overwonnen. Ja, Bertha de kwaal is uitgebrand en dat, zeg Em, Bertha mag het toch wel weten? Wel zeker, ze heeft er ook schuld aan, zei Emma, met een ondeugend lief lachje. Nu dan, vervolgde Paul. De mond is uitgebrand door eene vurige liefdesver klaring Ja, Bertha, juist 5 minuten ge in eenige ministerieële departementen hier de gewoonte, dat vaak de echtgenooten der mindere beambten bij de hooge func tionarissen op audiëntie verschijnen, om de bescherming en bevordering in te roepen voor hare echtgenooten. Waarom juist vrouwen, en zoowel jonge als oude daartoe hare opwachting moeten maken heeft nog niemand kunnen begrijpen, die in het ministeriëele geestesleven niet is ingewjjd, maar het schijnt, dat deze audiënties toch eenige practische waarde hebben. Echter zijn er vele hooge amb tenaren, die deze bezoeken zeer onaan genaam vinden, en het kwam ook wel voor dat de eclitgenoote van zulk een ambtenaar ze eveneens onpassend vond en er in haar huiselijken kring ernstig tegen protesteerde. Men ziet, vrouwen hebben ook hare luimen. Dezer dagen moet het nu gebeurd zijn, dat bij een hooggeplaatst ambtenaar, wiens vrouw niets van dergelijke bezoeken bij haar man wil weten, juist een mooi jong vrouwtje om protectie voor haar man bad, toen de hooge heer buiten het ver trek de stem zjjner eclitgenoote vernam. Ofschoon hij zich geen schuld bewust was, wilde hij toch liever, dat de jonge smeekster niet in zijne kamer werd ge vonden, en hij verzocht daarom de jonge dame eenige oogenbiikken in een zij kamer plaats te nemen. De eclitgenoote van den hoogen ambtenaar trad binnen en verzocht haar man om mee uit rij den te gaan, wat deze, om geen arg waan te wekken alweer niet durfde wei geren. De jonge dame in de zijkamer hield zich heel kalm en wschtte ook tamelijk lang op den terugkeer van den hoogen heer. Maar er vet liep uur op uur en toen zij eindelijk zonder uitnoodiging de kamer wilde verlaten, vond zij alle deuren gesloten. De bedienden hadden d.e verlaten bureaux gesloten en waren ze f ook heentegaarr en de hoogere heer scheen de jonge vrouw geheel te hebben veigeten. Deze begon nu op de deur te kloppen, toen te roepen, eindelijk te schreien, maar alles te vergeefs; eerst den volgenden morgen om 6 uur, toen de kamers werden schoongemaakt, kon zij vert 'ekken. Men kan zich ongeveer voorstellen, welke sensatie er heerschte, toen het bekend was, dat eene jonge dame een heelen nacht had doorgebracht in het bureau van een hooggeplaatst ambtenaar aan het mini-terie. De voorname heer, die de bescherming beloofde, en de kleine man, die haar had gevraagd, waren bei den zeer opgewonden, en na een lange conferentie, die de man der overnachtende jonge vrouw met den hoogen heer had, werd hij terstond bevorderd. Maar in bedoeld ministerie moet hel thans aan alle vrouwen ook de oudste niet meer worden toegestaan, audiëntie te vragen voor de bevordering harer man nen." Overtreding der Boterwet. Voor het kantongerecht te Wage- ningen is tegen de huisvrouw van H. Q. uit Ede, wegens het ten verkoop aan bieden van botT, die bij onderzoek bleek met vreemde bestanddeelen vervalschtte zijn, geëischt f 25 boete of tien dagen hechtenis en de kosten van het geding. Een pleizierjaclit omgeslagen. Maandag sloeg in de Zuiderzee, bij Burgerdam, een pleiziervaartuig om, waarin 2 personen (vader en zoon), uit Amsterdam, gezeten waren. De visscher C. Bording begaf zich met een schuit naar de plaats des onheils, en mocht de voldoening smaken beide drenkelingen te redden. Bij het opruimen van een wrak nabij Cowes, is een schip in de lucht gevlogen. Zeven menschen, die bij de opruiming werkzaam waren, werden gedood. Te Chicago hebben 17 personen ter gelegenheid der werkstaking en tenge volge daarvan, het leven verloren. Er zitten 27 personen gevangen, de straf wachtend wegens de bedreven baldadig heden. De schade, alleen door het moed willig vernielen van spoorwegmaterieel, te Chicago geleden, bedraagt ongeveer 4 millioen dollars. Door de Regeering is bij het Congres een afzonderlijk crediet van millioen doll, aangevraagd voor vervolgingskosten. Dr. Lapponi, de lijfarts van Z.H. den Paus, verklaarde aan een correspon dent der N.-Y. Herald," dat de ongun stige berichten van 's Pausen gezondheid ten eenemale ongegrond zijn. «De Paus" zeide hij, «is nooit zoo wél geweest als tegenwoordig. Niet alleen dat hij geen enkele ziekte heeft, maar hij is betrek kelijk sterk; als hij niet onvetwacht een ziekte krijgt, wordt hij stellig negentig jaar. leden hebben we elkaar pas begrepen. Maar laten we naar huis gaan; het begint hier koel te worden. Eenige straatmuzikanten stonden voor de deur te spelen «Freut euch des Lebens". Zou den die menschen ook voelen, wat het beleekent! vroeg Emma. Paul, toen zij vol liefde zijn arm tegen zich aandrukte, op 't punt om Bertha naar binnen te volgen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2