NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND DE FINLANDSCHE Zaterdag 28 Juli 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. i\o. 60. HMÏRSFOOBTSÏBE COURANT. VOOR abo nnem entsprijs: Per 3 maanden 1.— Franco per post door het geheele Bijk. Afzonderlijke Nummers S Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onderstaande circulaire ons ter opname gezonden, ruimen wij om het doel gaarne een plaatsje in, in onze kolommen. Te midden van den strijd om het be staan, die thans allerwege heerscht en waaronder onze landbouwende bevolking maar al te zeer gebukt gaat, vervult de Maatschappij van Weldadigheid nog steeds hare verhevene roeping met eere. Zij opent nieuwe bronnen van bestaan, door heidevelden te herscheppen in bosch, bouw- en weidelanden en door het doen aanleeren van verschillende soorten van indusirieelen arbeid, die een bestaan op leveren. Zij stelt voor velen de gelegenheid open om, door eerlijken en productieven arbeid, zich een onbekommerd bestaan te ver schaffen en is een onwaardeerbare steun voor zoo velen, die alleen staande, den strijd om het bestaan niet kunnen vol houden. Zjj tracht boven alles door onderwijs en opvoeding een beschavenden invloed uit te oefenen op allen, die aan bunne zorgen zijn toevertrouwd. Aan school onderwijs wordt buitengewoon veel zorg gewijd. De Godsdienstige vorming in overeenstemming met de gezindte, wordt ernstig ter hand genomen, terwijl voor allen die leeren willen, de weg wordt gebaand om als bekwame arbeiders, hand werkslieden, tuiniers, bloemisten, boom kweekers, boschbazen en vele andere vakken, zich een eervol bestaan te ver werven. De zegen die van deze Maatschappij uitgaat, is moeilijk te schatten. Wij roepen daarom met vrijmoedig heid de medewerking van alle welden- kenden in den lande in. Het Koninklijk Huis en de Koninklijke Familie gingen steeds op onbekrompen w|jze voor. Vele aanzienlijken in den lande offer den groote sommen op het altaar der Weldadigheid. Aan meer algemeene medewt/king hebben wij behoefte, de medewerking van allen, die het kunnen zonder onder scheid. Wij roepen allen toe: Komt en ziet ons aan het werk. Frederiksoord is vooral in den zomer een bezoek waard; wie hier komt, wordt gewoonlijk een medewerker. Zendt ons Uw geld, zendt ons Uwe weezen ter opvoeding in het huisgezin en ter vorming voor het leven. Steunt ons met Uwe liefde en met Uwe voor spraak, daar waar het noodjg is. Als men op deze wijze alom in Neder land wilde werken, zouden van lieverlede werkeloosheid, armoede en elke reden tot ontevredenheid zeer verminderen, zooal niet geheel verdwijnen. Frederiksoord (bij Steenwijk), Juli 1894. De Directeur der Maatschappij van Weldadigheid. JOB. v. d. HAVE. In de laatste zeer druk bezochte algemeene vergadering van het bestuur der Weesinrichting te Neerbosch met de leden zijn de veranderde statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld. De statuten zullen nu zoo spoedig doen lijk ter koninklijke goedkeuring worden opgezonden. Volgens de bestaande sta tuten zijn, in de plaats van de hoeren A. Kramers te Amsterdam, D. van 't Lindenhout en Jac. van 't Lindenhoul beiden te Neerbosch, die als bestuurders bedankt hadden, gekozen de heeren ds. E. A. G. van Hoogenhuyze te Nijmegen, inr. J. H. C. Cazius, Raadsheer te 's-Her- togenbosch en mr. J. P. graaf van Lim burg Stirum te Oosterfceek. De tentoonstelling te Antwerpen. Het Hollandsch comité te Antwerpen verzoekt ons het volgende te melden De grootste feestelijkheden te Ant werpen zullen plaats hebben in de maanden Juli en Augustus; bijna eiken dag zal men iets nieuws te zien en te bewonderen krijgen. Natuurlijk ligt het in den aard der zaak dat er op die dagen voor velen slaapgelegenheid zal te vinden zijn, zoo dat het noodig is ons eenige dacen van te voren van een eventueele komst te verwittigen, opdat wij kamers kunnen doen gereedhouden, waar geen verhoogd tarief in toepassing wordt gebracht. Ook de aanvraag om gidsen moet tijdig geschieden. De volgende prijzen welke ook in diukke tijden hetzelfde blijven, werden ons heden door de bij ons aangesloten Hollandsche hotel-houders verschaft. Hotel Dijkstershuis (bekend als deftig en soliede) kamer met inbegrip van bediening en ontbijt f2.50 a f3.00. Familie-hotel Dijkstershuis dito. Diners van af f 1, f l.50. Voor werklieden of personen die zich gaarne daarbij rekenen is in onze burger logementen logies te verkrijgen a f t.50. In groep reizende werklieden, worden door onze bemiddeling geherbergd tegen veel verminderde prijzen. Het H. C. bericht verder ter gerust stelling dat ondanks alle drukte, steeds vertrekken beschikbaar zijn voor hen die zich tijdig van onze tusschenkomst bedienen. Alle inlichtingen geschieden gratis, mits elke aanvraag daartoe ver gezeld gaal van een postzegel a 10 cent voor het antwoord. Te Herwijnen, waar de executie van een vonnis tot ontruiming eener woning, die onlangs door het volk werd verhinderd, thans met den sterken arm is geschied, heeft de dientengevolge ver wekte ontevredenheid onder de bevolking zich geuit tegen den herbergier C. van Krieken, op wiens verzoek de uitzetting der bewoners uit het huis, dat daarna terstond werd afgebroken, was geschied. Des avonds verzamelde zich eene menigte volks met blijkbaar booze bedoelingen voor de herberg. De burgemeester werd bij zijne pogingen om de orde te bewaren door een steenworp ernstig aan het hoofd gewond. Hij bergde zich ijlings in het huis van v. Krieken. Toen het donkerder werd, begon het woedende volk geweldig rumoerig te worden, men begon het huis van v. Krieken te bestormen en spoedig brak er brand uit. Middelerwijl redden zich burgemeester en de bewoners door het achterhuis. Het pand brandde lot op den grond toe af, zonder dat er door of voor den eigenaar iets van den in boedel gered is. In enkele plaatsen van ons land en ook daarbuiten dicht bij de grenzen, heb ben zich weer eenige cholera-gevallen voorgedaan. Dadelijk zijn er weet velen, die zich ongerust maken en graag zouden weten, wat te doen, om zich, vooral met deze warmte, voegen zij er bij, voor be smetting te vrijwaren. Erg ongerust behoeft men echter waar lijk niet te wezen, rnaar om te voldoen aan een verzoek van een onzer lezers, hebben wij den inspekteur van den ge meentelijk geneeskundigen dienst om diens oordeel verzocht. Deze vertelde ons, het verkeerd te vinden de menschen dit of dat, bijv. het eten van vruchten te verbiedenals men dit gewoon is, moet men het nu niet laten, dat is juist een middel om ziek te worden. Dr. Sail et zei ons, ieder aan te raden zijn gewoDe levenswijs te volgen, alleen goed uit te zien dat hij wat met de groote warmte gemakkelijk zou kunnen gebeuren geen bedorven eet- of drinkwaren gebruikt; liet eenig voed sel dat hij zou afraden is garnalen en kreeften. Amst. Crt. Een rijtuig voor Paul Kruger. In de werkplaatsen der firma Beijnes, te Haarlem, staat ter aflevering gereed een salon- en een slaapwagen. Dit twee lingrijtuig is gebouwd voor rekening van de Ned. Zuid-Afrik. Spoorweg-Mij. en is bestemd voor den president van de Zuid- Afrikaansche Republiek. Het rijtuig bestaat uit een groot en een klein balkon, een salon- en een slaap wagen. Het groote balkon kan door vernuftig aangebrachte jaloezieën aan weerskanten worden afgesloten, zoodat alleen de ach terzijde openblijfthet wordt verlicht door twee flinke lantaarns, heeft een beschilderd plafond en is gemeubileerd met een rieter, ameublement. Eene deur, die door een spanjolet muurvast gesloten is, geeft toegang tot het salon, een meesterstuk van kunst op het gebied van rijtuigbouw. Het is gemeu beld met 8 groote fauteuils, bekleed met Havana marokijnleder. De fauteuils zijn zdó vervaardigd, dat zij tevens even veel rustbedden worden, als hel onder stel wordt uitgehaald. De vloer is bedekt met een Deventer tapijt en voor de verlichting bij avond zijn er zes groote lantaarns en drie sier lijke lusters voor kaarsen aangebracht. Aan de zijde bij het balkon zijn twee schilderstukken naar v. d. Helst iSchut- tersmaaltijd" en aan andere zijde Rem- brandts vStaalmeesters" geplaatst. In de lambrizeering zijn veel verrassin gen verborgen, en vooral hier valt het op, hoe van alle ruimte is profijt getrok ken. In die lambrizeering toch zijn niet alleen aangebracht twaalf, waarvan 6 beweegbare, vensters, doch tevens jaloe zieën en acht kleine tafeltjes, waarop glazen enz. kunneD worden geplaatst. Al die voorwerpen zitten schjjnbaar muur vast, zoodat rammelen niet mogelijk is, en toch zijo ze op zeer eenvoudige en gemakkelijke wijze te bewegen. Twee teakhouten tafels,die verplaatsbaar zijn en tot één kunnen worden gemaakt, voltooien het ameublement van dit prach tige salon. Door eene kleine harmonica komt men alsnu in den slaapwagen, die uit twee coupè's bestaat en allerlei gerie felijkheden aanbiedt. Iedere coupé geeft zitplaats voor vier personen en slaapge legenheid voor twee. Vooral het veran deren van de zit- in slaapplaatsen is vernuftig bedacht. Onder twee der zit plaatsen, alle bekleed met bruin maro kijnleder, zijn verborgen een deken en een hoofdkussen. Wil men zich ter ruste begeven, dan worden deze voorwerpen er uit gehaald en de zitkussens weder op hun plaatsen gelegd. Die van de andere twee zitgelegenhe den bergt men op in een kastje, boven die plaatsen aangebracht. Door aan het bagagerek te trekken, komt het bed te voorschijn. De vergulde knoppen aan dat rek dienen tevens voor pooten van het bed. Linnen, lakens en sloopen, alles met uit de hand bewerkte monogrammen voorzien, liggen in een tweetal kastjes en men behoeft ze slechts te voorschijn te halen, om het bed gereed te hebben. Twee bedden beslaan in den wand slechts een ruimte van 40 cM. In den zijwand heeft men nog gele genheid gevonden om een ruimte open te houden voor het meevoeren van een keurig outbijt-servies, waarin o. s. het wapen van de Transvaal is gebakken. Rechts van deze coupé's is een goed ingericht buffet. Een ijskast van gepolijst koper wordt medegevoerd. Het tweelingrytuig rust op wielen en veeren van de nieuwste constructie. Van buiten is liet beschilderd met ultramarijn blauw, afgezet met rozenobel-goud. Aan weerszijden van het salon is het wapen van de Republiek zeer fraai aangebracht. Een luchtkap loopt over de rjjtui- gen heen en daarin heeft men plaats gevonden voor twee groote waterreser voirs. Alles wat aan dit, waarlijk vorstelijk, van FELIX DAIIN, door Pk. WIJSMAK. III. 2) Het ging op leven en dood. Want een menschelijk lichaam, dat de verbolgen zee in de vlijmend scherpe, hoekige tanden dezer door het water af geknabbelde rotsblokken, ter linker- of ter rechterzijde slingerde, was verloren het werd doorsneden als de grasspriet door de zeis. Met ontzetting doch niet om ha rentwil zag de kloeke zwemster een anderen balk, die de branding had aan gespoeld, tegen de rotstanden, vlak voor haar, in splinters barstenmaar zij overtuigde zich er van met haarscherpe oogen door de golven heen ziende, het was niet de plank, waarom zij met de razende zee wilde worstelen. Het scheen bijkans onmogelijk dat een menschenkind, een tenger meisje, tegen zulk eene woeste branding zou kunnen strijden. Maar het jonge wezen, dat straks aan wal zoo langzaam en onbeholpen in hare bewegingen was geweest, bleek omge- tooverd zoodra de zee rondom haar bruischte. Als een visch gleed de kleine vooruit: zeker, onbevreesd, en naar het scheen zonder veel inspanning, met de magere doch gespierde armen, die zij lang voor zich uitstak, de haar tegen wentelende golven klievend; het kleine smalle hoofd juist hoog genoeg boven water houdende om het doel waar zij op af zwom goed in het oog te hebben. Sloeg de stortvloed ook al eens, hoog opstuivend, over haar bruinen rug, zoodat zij een oogenbiik onder het witte donzige schuim begraven was op het volgende zweefde zij reeds weder, als de zwammende telkens weer opduikende zeemeeuw, op den hoogen rug der eerstvolgende golf. Zoo had zij spoedig haar doel bereikt de hoogste der donkere, sleile rotsen, links van den smallen doorgang. Zij greep de dunne, vooruitstekende rotspunt met haar linkerarm en spiedde angstig naar rechts; juist bijtijds was zij gekomen want reeds kwam het hout dat zij wilde bergeD, aandrijven en wel, zooals zij gevreesd had, voortdurend overdwars, zoodat het onmogelijk door de smalle opening henen kon glijdende eerste golf die met volle kracht opzette moest het schreilings tegen de rotstanden aanslingeren en verpletteren. Thans daar kwam het aanl liet het meisje de klip los, wierp zich weder om met de borst tegen het razende schuim, snapte het wrakhout aan den eenen smallen kant, trok het met een krachtige ruk rechtsom zoodat het in het langs, voor den mond van den doorgang zwom en toen, met de linkerhand het hout in deze richting voortslepend, met de rechterarm en met de beenen uit alle macht zwemmende, trok zij haar last snel tusschen de beide rotsen aan den ingang door, naar het strandwater, waar een paar achter haar aanrollende golven de zwemster en het meêgesleepte wrakhout, al spoedig op het zand wierpen. Zoover gekomen sprong het meisje vlug overeind, trok de plank voor goed buiten het bereik van den opkomende vloed en zette het zwaarste einde ervan tegen een duin op. Want hier, op dit gedeelte van de meer dan een manslengte metende plank, was het lichaam van een jongeling met touwen vastgebonden de lijn was eenige malen om de plank geslagen en om den jongeling of om zijn lijk. Hij was schoon, die jor ge man schoon was de vorm van zijn lichaam, dat slechts een beschadigde maliekolder om de borst en daaronder een wapenrok tot aan de knieën bedektenschoon was het goud gele, lang tot op de schouders afhangende haar; schoon het ;edel, doodsbleek gelaat. Slechts kort, maar toch lang genoeg om al die heerlijkheid in jzich op te nemen, rustten de oogen van het meisje op de beweginglooze gedaante, tegenover haar. »Het is zooals ik had gedacht," fluis terde zij, »een god die daarginds een god; o!" kreet zij in plotseling overstelpend wee, »een doode god Maar neeo, neen, hij mag niet dood zijn hij moet leven!" En zij kroop het duin hooger op, tot naast den stillen man, en met de linker hand zijn hoofd onder de donzige kin oprichtend, wrong zij de smalle rechter tusschen de spleten van het mishandelde borstharnas door en begon stevig maar zacht de plek waar zjj zijn hart zocht, te wrijven. „Daar klopt het nog flauw," juichte zij na een korte poos ijverig haar werk te hebben voortgezet. »Er golft iets. Nog flauw, dat is waar maar het klopt toch nog. Hij leeft I Hij leeft 1" En jubelend versterkte zij hare pogin gen. Eindelijk sloeg hij, kermend, zyne oogen op; dadelijk sloot hy ze weder. Maar met verrukking had haar die blik vervuld. »Twee blauwe stralen I" juichte zjj. »Hij leeft I Hij leeftI" IV. «Maar niet lang nceer I" klonk een heesche stem verbolgen achter haar, van den duinkant en over haar blooten schouder voelde zij een koud, scherp voorwerp dat tegen den hals van den vreemdeling werd gericht. Nog juist bijtijds om het gevaar te keeren, schoof zij haar schouder omhooghaar bloed, niet dat van den vreemdeling, kleurde het wapen. Het was een harpoen, zooals deze by het steken der zalmen werden gebruikt; de weerhaak van vuursteen aar. de punt was vlijmend scherp. Oom wat wilt gij doen?" vHem met mijn speer doorsteken," luidde het antwoord, en de oude man sloeg zijn versleten mantel van rendier-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1