Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. rijtuig is, werd geleverd door Nederland- sche industriëelen. Een portefeuille gestolen. De heer K. te Baarn liet Dondermor- gen, voor een oogenblik eene bruine portefeuille met geldswaardig papier ten bedrage van f700 op de tafel in de vestibule van het postI. antoor te Utrecht liggen. Een paar minuten later was deze spoorloos verdwenen. Er waren vele personen op dat oogenblik in de wachtkamer aanwezig. Het ingesteld onderzoek van wege de politie heeft tot heden niets aan het licht gebracht. Volgens de Polit. Corr. zal de Khe dive van Egypte, Abbas pacha, een kuur te Scheveningen komen doen. Het aantal van de modejournalen zal weldra met één worden vermeerderd. Bij de uitgevers Nijgh van Ditmar zal namelijk met 4 Aug. a. s. het eerste nummer verschijnen van De Damesklee- ding. De Redactie van dit blad is opge dragen aan mej. Alida Verloop, de bekwa me redactrice van De Kindermode. lïeide-oulgiiining. Onder Epe is men bezig stukken woeste grond productief te maken en in de hoop, dat dit goede voorbeeld navolging zal vinden meldt men daaromtrent het vol gende aan de Zw. Crt.x ïOnder deze gemeente treft men gron den aan die door hun natuurlijke ligging zich goed laten cultiveereo. Zoo heeft de heer Jac. Westerink hier in deze gemeente verscheiden H. A. uitgebaggerde veen gronden liggen, waarop voor 2 jaren niets anders groeide dan heide, biezen en gras van een zeer slechte kwaliteit, zoo dat niemand er aan dacht van die gron den iets goeds te maken. Ze hebben daar dus jaar in jaar uit liggen wachten op spade en ploeg. Het vorige jaar echter nam de heer W. eens met kleine stukken grond proeven door ze om te spitten en ze van verschillende soorten kunstmest te voorzien. Het beste resultaat werd verkregen met drie gronden, welke 't vorige vroege najaar werden omgepleegd en toen voorzien met een gedeelte kalk en een gedeelte der kunstmeststoffen en waarin in 't daarop volgende voorjaar de overige gedeelten kalk en kunstmeststoffen werden toege voegd. Met die gegevens aan de hand liet de heer W. 't vorige najaar pl.m. 10 H.A. in 't Pollensche veen omploegen en behandelde den grond zooals hem bij 't proefveld het beste gebleken was. Er werd haver als dekvrucht en klaver- en graszaad als ondervrucht voor den vol gende bouw ingezaaid. En nu is 't een lust om te zien zoo'n prachtig gewas als er op de 10 H.A. in 't Pollensche veen staat. Ik schat de opbrengt er van op pl.m. 600 vim puike haver. Na dezen oogst houdt de heer W. een flink klaverland over, waarvan als 'teen beetje lukt hij de volgénde jaren een goed groenvoeder kan halen. Men ziet dus dat het ontginnen nog zoo slecht niet is. De heer W. brengt thans dan ook opnienw 10 H.A. in cultuur. Een kijkje te gaan nemen in het Pollensche veen is voor belangstellenden wel aan te be velen en ik twijfel er ook niet aan of de heer W. zal gaarne inlichtingen verstrek ken aangaande kosten voor bewerking en bemesting. Niet alleen in't Pollensche veen ook in de nabijheid van het kanaal en in het Dorperveen heeft de heer W. proefvelden aangelegd met zeer bevredi gende resultaten." Een klein niuar dapper troepje. Aan een particulier bericht uit Atjeh is het volgende ontleend: De 2e luitenant der marechaussee H, M. Vis kreeg op 10 Juni jl. de op dracht om bij Kampong Lam-Koenjit, tusschen onzen pas opgerichten post Biloel en de benting Boekit-Daroe, die op dien dag zou worden opgeheven, positie te nemen met eene afdeeling van 25 vellen naar achteren en hief ten twee- denmale zijn speer tot den aanval omhoog. Zijn ruige witte haren fladderden woest in den wind, toen hij zich, zijn doel scherp in 't oog nemende, vooroverboog. »Hem vermoorden?" riep het meisje haren beschermeling met haar eigen lichaam dekkend. »Hen uitroeien! Die godenzonen uit roeien dit is de eerste plicht der Finnen. Zij of wij, moeten van den aardbodem verdwijnen. Laat mij be gaan1" ïTerugl Hij is mijn eigendom, niet het uwe I Wat wij Finnen redden uit de verbolgen zee, ons leven daarbij wagende ik heb het hout met hem erop door het rotsgat binnengesleept „Ik zag het van gindsche duin, met ontzetting!" iDat is hel eigendom der bergende hand: zij het kleeding of huisraad, zij het een dier of een menscli. Hij is mijn, de bleeke man; mijn eigendom zoo als alles wat ik uit de zee kan opdiepen, zij het een visch of een zeehond, of het blinkende goud der zee. Hij is mijn strandgoed, en ik behoud hem, levend of dood." »Het zij zoo. Behoud hem. Gij zijt in uw recht. Maar dit recht het zal u ten verderve worden. Wee over marechaussees, teneinde den kwaadwilli gen te beletten langs het gebergte stel ling te nemen, om de werkzaamheden te Boekit-Daroe te hinderen. De vijand kon Boekit-Daroe niet be reiken, maar opende al spoedig van drie zijden het vuur op de marechaussees, zoodat deze gedurende twee uren daar aan blootstonden; de onzen hielden ech ter moedig stand, zoodat het doel volko men bereikt werd. De commandant 2e luitenant Vis kreeg reeds des voormiddags U uur een doordringende schotwond in het rechteronderbeen, doch bleef tot 3'/a uur 's namiddags het commando voeren. Be halve hij, werden nog gewond een Am- boneesch korporaal (schot elleboog) en een Amboneesche marechaussee (schot in de linkerhand en den rechterarm). Oorlog tnssclien Cliina en Japan. De kogel is door kerk. Van twee zijden kwam heden het bericht, dat de oorlog is verklaard, en dat de worsteling tusschen de grootste mogendheden van het Oosten, een aanvang zal nemen. Dat het zoover zou komen was de laatste dagen reeds te voorzien, maar nog hedenochtend deed de telegram op grond van de door de Chineesche regpe- ring ontvangen berichten, een anderen afloop verwachten. Voor de in China en Japan gevestigde Europeanen is het uitbreken van dezen strijd een ramp, daar de handel groote belemmeringen zal ondervinden, ook ai heeft Japan verklaard de haven Shangaï niet te zullen aantasten. Een keerzijde der medailje is, dat de oorlogvoerende partijen belangrijke be stelingen van oorlogsmateriaal zullen moe ten doen. Vooral de Engelsche nijverheid verwacht nogal zijde te spinnen bij dezen oorlog. De strijd zal vermoedelijk te land en ter zee gevoerd worden, en voorloopig natuurlijk om het bezit van Korea gaan. Zij die met de toestanden bekend zijn, verwachten dat Japan een vrij gemakke lijke overwinning zal behalen. Het door Emopeesche officieren georganiseerde Ja- pansche leger is goed gewapend, terwijl de verdedigingswerken goed in orde zijn. Gelijk men weet heeft een onzer verdienstelijkste genie-officieren, de heer P. G. van Schermbeek een belangryk aandeel gehad in die hervormingen. Over het Chineesche leger oordeelen de deskundigen geheel anders: slecht geoefend en slecht of niet gewapend." Vooral de schandelijke knoeierijen van de mandatijnen, die het voor het leger bestemde geld, voor zich zelf gebruiken, zijn oorzaak van den ontredderden toe stand. Aan manschappen ontbreekt het China echter niet, want al blijft er veel aan maat en strijkstok hangen, het land is even onuitputtelijk als onmetelijk en dicht bevolkt. De werkstaking in de Schotsche mijnen duurt onverminderd voort, zonder dat er zich eenige kenteekenen eener aan staande verzoening laten bespeuren. Wel hebben de arbeiders aangeboden om het geschil aan de beslissing van den ceutralen raad der Engelsche mijnwer kersfederatie te Antwerpen over te laten. De patroons hebben echter dit voorstel tot bemiddeling van de hand gewezen, omdat zij niet inzien, wat de Engelsche arbeiders met Schotsche mijnzaken uit staande hebben. De Polit. Corr. meldt uit St. Pe tersburg, dat de cholera op onrustwek kende wijze toeneemt. De ziekte heeft zich reeds vertoond in het kamp van Krasnoje en in Esthland. Aanstaanden Zondag 29 Juli zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche den Fm, die den blonden man aanziet en bem niet met zijn speer doodt, op hetzelfde oogenblik! Hij is verlorenI Behoud hem en ga uw ongeluk tege moet. Maar misschien toch nog... een anderen keer!' Zij verstond die laatste woorden niet duidelijk meer; de wind droeg den klank van haar af, want de oude man strompelde weg, over den duinkant henen. Hij hinkte aan het linkerbeen; daarom 'eunde hij bij het loopen op de piek. Toornig schudde hij het hoofd en de witte haren vlogen in den wind als de manen van een paard. V. Zoodra hij haar zijn lug had toege keerd bukte het meisje zich weder drif tig tot den schipbreukeling over; daar lag hij, zacht, regelmatig ademhalend. In zijn gordel stak een breed dolkmes. Zij zag het, trok het eruit en sneed er voorzichtig de touwen mede door, die eenige malen om de plank en om hem waren gebonden. Nu werd zijn adem haling ruimer. Haar oog hing angstig, maar bewon derend, in blijde vervoering, aan zjjn gelaat. Na een paar krachtige ademhalingen kerk alhier geleid worden door Ds. H. W. Kalff, predikant bij de Rem. gemeente te Alkmaar. Bij koninklijk besluit van 24 dezer is de luitenant-kolonel C. F. H. Putman Cramer commandant van het 2e bataljon 5e regiment infanterie op pensioen ge steld met de rang van kolonel. Tot majoor-commandant van het 2e. bataljon 5e regiment infanterie is benoemd de kapitein K. F. A. van de Wall van het regiment grenediers en jagers. De tot kapitein bij het 3e reg.Inf. bevorderde Ie luitenant P. B. J. Bi em mer is Bergen op Zoom als garnizoens plaats aangewezen. De onlangs tot officier van gezond heid der 2e klasse bij het O. I. leger benoemde arts J. Bonk, heeft in handen van den comm ndant van het koloniaal werf-depot de eed als zoodanig afgelegd. Na voldoend afgelegd examen zijn door den commandant van het 5e regi ment infanterie bevorderd tot sergeant milicien de korporaals-miliciens H. Ka ters en H. Eelsingh, en tot korporaal milicien de milicien D. J. Braakman nAan het laatst gehouden examen tot verkrijging van den graad van Sergeant en fourier hebben voldaan de korporaals Brandenburg, Wennekens, Heijl, Raebel, en Edema. Aan het toelatings-examen voor het le studiejaar van de Cursus bij het 5e regiment infanterie hebben van de 15 adspiranten voldaan: sergeant-titulair Muller Timmerman Thijssen, sergeant milicien Drabbe, korporaal Van der Sloo- ten, korporaal Schuurman en sergeant Peters. De majoor J. J. Schluiter, van het Ie reg. veld-artillerie te Amersfoort, is be stemd om op te treden als voorzitter der commissie, belast met het afnemen van het toelatings-examen tot den artillerie cursus en de militaire school, welk exa men op 22, 23, 24 en 25 Augustus a.s. in het gebouw van de Polytechnische school te Delft zal worden afgenomen. De le-luit. J. L. Völcker, van het 3e reg. huzaren, thans gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort, wordt 1 No vember a. s. van die detacheering onthe ven en keert alsdan naar zijn korps terug. Het 2e bataljon van hel 8e reg. infanterie uit Deventer en het 2e bataljon van het 2e reg. infanterie uit Maastricht zijn in het kamp bij Zeist aangekomen tot het houden van schietoefeningen op groote afstanden. Bij het te Wageningen gehouden eind examen der afdeeling B. III der Rijks landbouwschool werd het diploma xLand- bouwkundige" uitgereikt aan onzen stad genoot den heer K. W. van Eijbergen. Door de keurmeester in visch zijn j.l. Woensdag niet minder dan 80 man den garnalen en een partij bot voor de consumptie afgekeurd en aan de politie overgeleverd. In tonnen van de stads reiniging werd ze naar de vuilnisbelt vervoerd. Sciierpenzeel. Eerstdaags zal alhier publiek worden aanbesteed: het maken van eene afscheiding tusschen de lokalen der openbare school, waardoor de sloor nis, die bij het geven van onderwijs be stond, zal worden weggenomen. Wondenberg. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft aan onzen burgemeester een verlof toegestaan van den 16en tot en met den 31en dezt r maand. sloeg hij zijne lichtblauwe oogen op. Dezen keer sloot hij die niet aanstonds weer: hij zag, dicht over hem heenge bogen eene vrouw met donkere, druip natte haren, met haar druipend kleed. xWaar ben ik?" fluisterde hij. „Ver dronken I Bij Ran, het booze zeewijf. Ja dat is zij zeker. Hoe leelijkl Hoe afschuwelijk I Liever in 't geheel niets meer zien 1 En als door walging overmeesterd liet hij de lange wimpers weder over de oogen neervallen. Hij had niet meer gedaan dan fluis terend zijn lippen bewogen; daarom waren zijne woorden haar ontgaan. Zacht raakte zij zijn arm aan en sprak in zijne, in der Noormannen taal: »Gij zijt gered, vreemdeling! Neen och neen; vooral niet weer gaan slapenI Gij moet eten en drinken. Anders sterft gij toch van gebrek I" Hoe zacht en innig, hoe liefkoozend klonk die smeekende stem. Hij zag op en richtte zich een weinig overeind: »Neen," zeide hy langzaam, haar nu rustiger beschouwend, xneen, gij zijt geen monster. Gij meent het goed met mij." ilk meen het goed met u," herhaalde zy nederig en in de donkere bruine oogen tintelde een vochtige glans. Vier «luiten per dag! »Ik ben 22, mijnheer", zei een jonge vrouw, terwijl zij het South Western politiebureau binnentrad, en zij maakte een beleefde buiging voor een der be ambten. Deze keek haar met verbazing aan en scheen bij zich zelf te denken: »ik heb nog nooit van een meisje ge hooid, die er rond vooruitkomt, dat zij tehuis met hun tienen zijn; maar deze maakt het nog erger en beweert, dat zji met hun twee-en-twintigen zijn. Waar zijn dan de anderen?" Het meisje begreep hem en verbeterde: sO, mijnheer, ik bedoel dat ik 22 jar-r oud ber,." «Inderdaad, luidde het galante ant woordt dat zou men n niet aanzien." »Ik ben in de gevangenis geboren," vervolgde de juffrouw en een blos over- toog haar gelaat. De beambte schudde medelijdend het hoofd en gaf zijn leedwezen te kennen over het vermoedelijk wangedrag van den vader, die haar onder die ongeluk kige omstandigheden deed geboren worden. »Ik kom nu de achterstallige celden in ontvangst nemen," vervolgde de juf frouw. Wat voor achterstallige gel den? Een farthing (een '/s stuiver) daags sinds den dag van mijn geboorte, mijnheer. De beambte was nu een en al verba zing en vroeg nadere opheldering. lEen juffrouw van mijn kennis," zoo vertelde de bezoekster, „die veel boeken gelezen heeft, heeft mij verzekerd, dat een edele lord, die zelf in de gevan genis gezeten had, een legaat naliet waaruit aan elk kind, in de gevangenis geboren, zijn leven lang een halve stuiver daags moet worden uitbetaald en nu kom ik de mij verschuldigde stuivertjes ver zoeken sedert ik nu 22 jaar geleden ge boren werd. Dat is de reden waarom ik daareven zei: iik ben nu 22"!" De beambte informeerde welwillend bij zijn colleges, maar niemand had ooit van een dergelijk fonds gehoord. Allen gaven ze de jonge vrouw den raad om eens bij Binnenl. Zaken aan te loopen. Wan neer een fonds van dien aard bestond, zou men het daar wel weten. En de juffrouw begaf zich werkelijk naar Withehall om de 8000 halve stui vers, die haar krachtens geboorterecht zouden toekomen, machtig te worden. Auarcliistenlist. De anarchisten hebben de volgende list bedacht om in Frankrijk propaganda te kunnen maken. Hun geschriften per post verzonden, zouden terstond in be slag worden genomen. Daarom hebben zij te Londen brochuretjes laten drukken, slechts enkele bladzijden dik, waarvan de eerste bladzijde aldus luidt: iNieuwe vereeniging der vrouwen van Frankrijk." Presidente: mevr. Casimir Perier. Eere-presidentemevr. Carnot. en onderaan Drukkerij van de iFigaio", Parijs. Wanneer men die bladzijde omslaat, dan vindt men een heftig manifest aan de ikameraden", een aansporing tot re volutie en aan het slot een opruiing tot moord op de journalisten, die de sociale beweging belasteren. Pantser-kleediug. De veelbesproken uitvinding van een kogelvrije stof heeft terstond anderen uit gelokt iets dergelijks te vinden. In Maxim vond Dówe spoedig een navolger, en p.u wordt een panter vertoond, uitgevonden door Herman Zeilung, het kleer- makertje uit weenen, dat in een koffer door de wereld reist, en voor een paar iKom nu van die natte plank af, Hier heen 1 Hoogerop is het zand droog." En behoedzaam hielp zij hem naar omhoog. Als een vuurstroom bruiste haar het bloed door de aderen, toen zij hem hierbij onder beide armen moest vatten. Een gloeiende blos bedekte de magere, bruin achtig gele wang. Hij zag het niet. iBloed?" riep zij plotseling, verschrikt uit. iBloed, daar onder aan de plank I Gij zijt gewond?" iHet is niets. Hier onder de knie; slechts een schram. Maar.vanwaar ben ik toch gekomenvroeg hij. Rondziende deed hij zijn best zich te herinneren wat er met hem was gebeuld. iVan daargindsl" Zij wees met haar vinger naar de smalle opening tusschen de rotsen waar tegen ook nu weder, in dolle razernij de branding het witte schuim hoog op zweepte. Hij rilde. „Ja nu herinner ik het mij. Het laatste wat ik, op de golven drijvend, zag, waren gindsche zwarte rotskanten, die boven den hoog schuimenden vloed uitstaken. uDaartegen verpletterd"" dacht ik nog en toen verloor ik mijn bewustzijn. Wie wie heeft mij langs dien engen doorgang binnen gehaald?" ilk." »Waar is uw boot?" Wordt vervolgd). ook hier ter stede als bestel goed aan kwam. De man, die reeds zoovele booze blikken van spoorwegambtenaren weer stond, is nu het mikpunt voor kogels. Of dit op den duur goed zal gaon Te Spanriau heeft een lid van de commissie tot onderzoeken van geweren, met een op 600 pas afgeschoten kogel het pantser- döuwe doorboord. De vertegenwoordiger van Döuwe bood toen een tweede pantser aan, dat eveneens doorboord werd. Het proces tegen Caserio. In de Fransche rechtsgeleerde wereld heerscht op het oogenblik eenige opge wondenheid over een rede, door den voorzitter van de rechtbank van gezwo renen te Lyon gehouden. Daarin wees hij op de taak welke de jury had te ver vullen hij herinnerde hoe sinds 1610 geen hoofd van den Franschen Staat door de dolksteek eens moordenaars was ge vallen, en dat nu evenals toen, een van Frankrijke beste zonen het slachtoffer was geworden. Daarom hoopte hij, dat de jury haar plicht zou doen en den misdadiger naar verdienste straffen. Dit overnemen van de taak van het O. M. wordt als pressie op de jury-leden beschouwd. Reeds nu voorziet men, dat deze houding van den voorzitter grond voor een eventueele cassatie zal kunnen opleveren. Onder de advocaten is de af- keuiiiig vrij algemeen. Zooals reeds werd medegedeeld is het proces tot 2 Augustus uitgesteld. Men vermoedt dat het uitstel gevolg is van den wensch der Regeering om door toepassing van de nieuwe wet, reeds bij dit proces de pers te beletten alle redevoeringen van het jeugdige warhoofd wereldkundig te maken. Veroordeeling van een anarchist. Men herinnert zich ongetwijfeld nog hoe de beruchte anarchist Ravachol, die later ter dood veroordeeld werd wegens gewonen moord en diefstal in handen der politie viel, op aanwijzing van den bediende Lhérot uit het koffiehuis van Véry, en hoe eenige weken later dat koffiehuis door dynamiet werd verwoest, bij welke ramp Véry eu twee anderen om het leven kwumen. 't Duuide lang eer de Parijsche justitie den dader ontdekt had, maar toen men het wist, bleek het dat de man Meunier geheeten, naar Londen was gevlucht. Na veel moeite verkreeg men van den Engel sche i echter een bevel tot uitlevering. Voor eenige weken kwam Meunier te Parijs en gisteren werd zijn zaak behan deld. De jury verklaarde hem schuldig, maar daar zij verzachtende omstandighe den aannam, werd de man in strijd met de algemeene verwachting niet ter dood veroordeeld. De levenslange dwangarbeid welke hem nu werd opgelegd, is mis schien een nog vrij wat erger straf, ten minste als de weekhartigheid van het publiek, of de omstandigheden van het oogenbiik de regeering later niet bewegen den afschuwelijken misdadiger gratie te verleenen. Toen hij zijn vonnis vernam, riep Meunier: De maatschappij zal er niet lang wil van hebben! Moed, kameraden! Leve de anarchie!" Indien wij ons niet vergissen, maar hij de veelheid der misdaden is het ge makkelijk den tel kwijt te raken dan zijn thans de daders van alle groote aan slagen. welka te Parijs plaats hadden ge straft. BdRfiERLUKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 18 Juli. Willemijntje, d. vaD Willem van Dijkhuizen en Cornelia Arlar. Glasiua, d. van Evert van den Hoek en Wijmpjo van Daal. 19 Juli. Berta, d. van Mattheus Marinas van Eijsden en Berta Eli sabeth van Kempen. Hendrika Margare- tha, d. van Hendrik Opscherper en Grietje Winkelhuis. 20 Juli. Hendrik, z. van Hendrik van den Bosch en Maria van Ros- sum. Johanna Catharina, d. van Geurt van Leyenhorst en Catharina Hazelaar. 21 Juli. Gerarda Johanna, d. van Johannes Steenbeek eu Maria Mackilsen. 25 Juli. Emma Wilhelmina, d. van Nicolaas de Waal en Christina Kaljee. ONDERTROUWD: 19 Juli. Philippus Wilhelmus Petrus Martinus Smolders en Maria Johanna Luykx. GETROUWD: 24 Juli. TheodorusJohan nes Frietman en Elisabeth Maria Johauna Cornelia Maryne. 25 Juli. Jan de Wilde en Hendrika de Winter. Johannes van Keken en Antje van Bogerijen. Albertus van der Geld en Hendrika Maria de Metter. OVERLEDEN: 18 Juli. Leendert Hagen- beuk, 10 m. Johannes Hendrikus Prins, 17 m. 21 Juli. Wilhelm Heinz, 73 j. echtg. van Lucia Ulb. Johanna Rozina Elisabeth Kuiks, 2 m. Nicolaas Johannes Gerardns van Vuuren, 25 d. 22 Juli. Herman Hijmering, 10 m. —24 Juli. Hen drikus Johannes Rietveld, 2 m. Nicolaas Gerardus Stork, 4 m. Wilhelmina Maria van Valkenhoef, 2 m. 25 Juli. Heimig Mathias Scheerder, 2 m. Bunschoten. GEBOREN24 Juli, Lubbert, z. van Jacob de Graaf en Jannetje Heijnen. 2G Juli, Hermanus, z. van Willem van Echte en Elisabeth Heinen. OVERLEDEN: 17 Juli, Hendrik de Harder, 5 maanden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2