Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Limburg, aan dep Maas gelegen, zijn voor gekomen, en gisteren ter mijner kennis is gebracht, dat die ziekte bij eene schip persvrouw te Lobith zich heeft vertoond, waarvan het mij echter nog niet bekend is, of het Aziatische of inlandsche cholera is, gebiedt mijns inziens de voorzichtig heid, om reeds nu voorzorgsmaatregelen te nemen tegen het ontstaan en de uit breiding der ziekte, welke zooals de on dervinding geleerd heeft, meestal is toe te schrjiven aan het drinken van onge kookt water uit rivieren of uit openbare waterloopen. nik heb dientengevolge de eer u hoog edel gestrenge beleefd te verzoeken, de heeren burgemeesters der provincie Utrecht bij prov. blad uit te noodigen, om bij openbare afkondiging de ingezetenen te wijzen op het gevaar van het gebruik van dergelijk ongekookt water, en om tevens aan te bevelen, groote zorg voor reinheid in en om de woningen, terwijl tevens het gebruik van ongekookte melk dient te worden ontraden." Heden heeft een belangrijke ver andering in ons leger plaats. Met ingang van 1 Augustus is name lijk aan den Luitenaut-Gerieraal Ridder Alewijn, Chef van den Generalen Staf, op zijne aanvrage, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem bewezen, een eervol ontslag uil den dienst verleend en treedt in die funtie, de gewichtigste in het leger, op de Ge- neraal-Majoor A. Kool, tot dusverre Sous- Chef van den Generalen Staf. Bij gunstig weder belooft het Haag- sche Bosch, Donderdag bij gelegenheid der viering van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, voor velen, een schoon feestoord te worden. Alle lanen naar het sociëteitsgebouw en den vijver zullen geïllumineerd worden. Een eere poort van sierlijk latwerk met drie door gangen zal verlicht aan den kruisweg bij het einde der oprijlaan verrijzen en tegenover de Jacobalaan zullen de be zoekers uit een geheel met feestvlamme- tjes versierden tempel met muziek begroet woiden. De eerste vijver wordt omzoomd door lichtguirlandes in liggende bogen zwe vende boven den waterspiegel, die de duizenden vlammetjes zal weerkaatsen. De brug tusschen beide vijvers wordt mede geïllumineerd, en op den achter grond van den tweeden vijver verheft zich over de geheele breedte van het watervlak een hoog front, voorstellende de fagade van een tempel in arcadischen vorm met twee zijpaviljoenen, wele deco ratie, hoofdzakelijk saamgesteld uit kun stige figuren en ornamenten zooals cir kels, halve manen, gekruist latwerk en ruiten, in een verguldsel van licht, een fraai effect voorspelt. Gedurende de maand Juni zijn in de rijks-postspaarbank de volgende be dragen ingelegd en terugbetaalt: inlagen f 1,611,398.04', terugbet. f 1,196,041.20s meer ingelegd dan terugbet. f 415,365.94. Aan hel einde der maand Mei was ten name van de verschillende inleggers in geschreven f 34.172.7,47 zoodat het tegoed op ultimo Juni bedr. f34,537,58431 In den loop der maand zijn 5408 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven; 1927 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand nog 325,185 in omloop waren. Kog eens de bedrijfsibelaNtiug. Dat men bij de invulling der beschrij vingsbiljetten op een bijzondere wijze kan te werk gaan blijkt uit hel volgende verhaal, dat de Zntph. Cf. doet Een arts uit een groote stad met een flinke praktijk redeneerde aldus: Voor eerst trek ik af de kosten van onderhoud voor paarden en rijtuig, benevens een zekere som voor rente van het daarin gestoken kapitaal en voor afschrijvings- waarde; verder wat mijn koetsier mij kost; daarna een zekeren som voor mijr. bibliotheek, aanvulling en onderhoud, alsmede voor aanschaffing van instrumen ten, vermeerderd met de reDte van dat kapitaalvoorts de kosten van één dienst- telkens weer wegglijdend duinzand ste viger vast te kloppen. Toen droogde zij met de linkerhand de zweetdruppels van het voorhoofd, dat breed maar laag was, af. Zij wierp de schop uit de rech ter op den grond en lekte over de bin nenzijde dezer hand. •Wat doet gij daar?" vroeg hij knorrig. »Wat hebt ge toch?" nNiets," lachte zij; hem met stralende oogen aanziende; neen paar kleine bloed- blaren, die doen wat pijn. Maar daar voor zie, dat is uwe herberg: zij is goed uitgevallen en heusch bewoonbaar ook. Gij kunt er u in uwe volle lengte in uitstrekken zoo groot als gij zijil O, weel" En nog eens liet zij hare tong over de gewonde hand henen glijden. Hij vatte deze en drukte haar voor zichtig en zeer zacht. Alweer schaamde hij zich over zijne ondankbaarheid, Toen hij zich, na 't gebruik van den soberen avondmaaltijd, gedroogde visch en rendierkaas, dier, avond in zijn kuil te slapen legde en de rendierhuiden ste vig om zijn lichaam trok, troostte hij zich door te zeggen ïNu zoo heel lang zal het niet duren. Zoodra ik het gebruik mijner le dematen weer terug heb, moet de oude meid, daar ik geen geneeskundige prak tijk uitoefenende het wel met één dienst bode zou kunnen doen; verder de helft van mijn huishuur, omdat een huis van de helft minder huurwaarde voor mij en mijn gezin zeker voldoende zou zijn, als ik ging rentenieren en eindelijk de rente van het kapitaal, dat voor mij als studiekosten is besteed, omdat dit kapitaal voor mijn bedrijf is aangewend. Toen de vindingrijke medicus zoover gekomen was met de opsomming van al die aftrekkingen, had de ontvanger hem ge vraagd: Zoudt gij voor en aleer nog verder te gaan, niet eerst eens uitreke nen, of er nog wel eenig zuiver inkomen overschiet? De poging oir. in België voor de ver kiezingen in het najaar de gematigde of doctrinaire liberalen, de radicale progres sisten en de socialisten te vereenigeo, is mislukt tengevolge van de weigering der socialisten, met de liberalen samen te werken. Zij missen hun bekwaamsten leider, Volders, die ernstig ziek is. Le clérisalisme, voila 1' ennemi is de leus der liberalen, maar hunne vooruitzichten zijn onder de nieuwe kieswet niet schit terend, nu door de vertegenwoordiging der minderheden, het proportioneel stemrecht, is verworpen. Onder de clerialen heerscht verdeeld heid. Te Gent en te Antwerpen zijn zij tegen het protectionisme van den minister De Burlet, Anderen zijn protectionisten er zijn onder hen proportionisten. Woeste, Beernaert en De Burlet hebben ieder hun aanhang, maar aan allen wordt het verwijt gedaan, dat zij den toestand der werklieden niet hebben verbeterd, nog Belgiës strijdmacht zoo hebben ingericht, dat zij 's langs onzijdigheid kan verdedi gen. De bisschoppen en het platteland zijn voor Woestte, den leider der uiterste rechterzyde, de clericalen in de steden meest voor den gematigden ex-mimster- president Beernaert. Antwerpen, dat door het overwicht der plattelandsbewo ners clericaal was veitegenwoordigd, is om de handelsbelangen verbitterd op het clericale ministerie, dat het protectionisme voorstaat en het is daardoor niet onmo gelijk, dat ditmaal daar de liberalen zegevieren, wanneer zij eendrachtig blijven. Maar de uitslag der verkiezingen is zeer onzeker en zal het blijven, totdat de slembussen zijn geopend. De bedreigingen tegen president Casi- mir-Périer houden niet op. Zoo heeft hij tusschen den 12en en 14en dezer maand een brief gekregen, waarin te lezen stond dat hij binnen vier dagen na de executie van Caserio er ook „aan zou moeten". De politie doet nu ijverig onderzoek in alle papierwinkels nabij het bureau, waai deze brief afgestempeld is, om te ontdekken, of men daar soms met den schrijver van dit epistel bekend Is. Tot nog toe zijn deze nasporingen evenwel vruchteloos gebleven, Wel heeft een win kelier kunnen verklaren, dat het papier, waai op de brief geschreven was, bij hem gekocht was, maar aan wien kon hij begrijpelijkerwijze niet opgeven. Het is nog niet zeker, waar de eerste zeestrijd, tusschen de Japanners en de Chineezen heeft plaats gehad. Uit Yokohama wordt gemeld, dat het gevecht werd geleverd bij Round Island, ten noorden van de Miao Tao-eilanden in de zeeëngte tusschen Petscheli en de Gele zee, terwijl daarentegen volgens de belichten uit Peking de strijd plaatshad bij Asan (Zuid-Korea), waar de Chinee zen een fort hebben bezet. Blijkens de Japansche berichten, veeg den de Japanners met hun revolver-ka nonnen eerst het dek van het Chineesclie transportschip schoon en toen zonden zij een torpedoboot uit, die het schip ver nielde. De Engelsche bladen, zoowel de Times en de Standard, als de Daily News, keuren Japans uitdagend optreden zeer af. Alleen de Daily News geeft de man mij een boot verschaffen en dan zoek ik mijn vaderland en mijne vrienden weer op. En zelfs nu, zien immers dezelfde sterren daarboven op mij neer en op de mijnen." VII. Maar bitter stelde de volgende morgen zijne hoop teleur. Hij had zich, door tussclienkomst der nicht tot den oom gewend. De oude man had hem reeds den vorigen dag met een somber dreigend gelaat ontvangen en geen enkel woord met hem gesproken hij verstond zeer weinig van Haralds moedertaal. Deze verzocht nu, hem zoodra mogelijk eene boot te willen leenen, waarmede hij naar huis en naar de zijnen zou kunnen terugkeeren. Met een zeldzaam, half onderdrukt glimlachje had de tolk harer oom deze bede overgebracht. Deze echter barstte los in een luiden, schamperen lach; hij braakte een paar ruwe Finlandscbe scheld woorden uit; stampte met zijn gezonden voet op den kleigrond, die in de hut als vloer dienst deed, zoo driftig, dat de houten wanden ervan trilden en ten slotte wees hij met zjjne uitgestrekte hoop nog niet op, dat nog eene schik king worde getroffen. Immers zegt het blad het eerge voel der Chineezer. is niet bijzonder ont wikkeld. Voor eei.ige jaren bij den twist met Frankrijk knoopte de Cliineesche regeering onderhandelingen aan met de Fransche regeering, ofschoon de Fran- schen zonder oorlogsverklaring reeds een paar Chineesclie schepen vernield en een paar tuighuizen verbrand hadden." Uit Marokko valt weinig nieuws te melden. Uit Tanger wordt het bericht bevestigd, dat het tusschen de Kabylen en de aanhangers van den Sultan in Noord-Afrika weer tot een gevecht is gekomen. Deze strijd, die meer te wijten schijnt te zijn aan parliculieie geschillen tusschen twee verschillende stammen, dan wel aan de verandering, welke onlangs in de regeering heeft plaats gehad, heeft daarom geen groote beteekenis. Van meer ge wicht is het, hoe het zal gaan te Fez, waar, naar men weet, de gouverneur door zijn jongeren bloeder, den Sultan, in den kerker is geworpen. Tol dusver zijn over den toestand aldaar nog geen uitvoeriger berichten ontvangen. Te Kopenhagen zijn de feesten begon nen ter eere van de zilveren bruiloft van den Deenschen Kroonprins. Koning Oscar van Zweden is er reeds aangekomen, ten einde deel te nemen aan de festiviteiten. De Duitsche kefzer wordt vertegenwoor digd door zijn broeder, prins Hendrik van Pruisen. Ten eind! den kioonprins een geschenk te geven, hebben de in woners der hoofdstad ongeveer 100.000 kronen bijeengebracht. Op verzoek van den priDS zal deze som besteed worden tot het verleenen van onderstand aan behoeftigen. De feesten werden ge opend met een feestmaal in het paleis van den kroonprins, waarbij allen gasten voor zoover deze reeds zijn aangekomen, aanwezig waren. Te Weenen heerscht tropische hitte: reeds zijn verscheidene gevallen van zon nesteek voorgekomen. De hitte is ook in Hongarije vreeselijk. Te Temesvar was Woensdag 42° C. in de schaduw en 50° in de zon. Te Buda pest zijn veel menschen door de gloeiende hitte bezweken. In de straat, waar de volksbaden zijn ontstond een oploop, daar men het groote aantal baadlustigen niet kon toelaten. De soldaten moesten te hulp komen om de orde te herstellen. Zestien personen raakten onder den voet. HH. MM. de Koninginnen brachten jl. Zondag op eene rijtoer weder een bezoek aan onze gemeente. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, op morgen 2 Augustus a.s., zal door de troepen van het garnizoen alhier een groote paiade gehouden worden op de Vlasakkers die vermoedelijk des ochtends te 9 uur zal aanvangen. Des avonds om half acht concert in Amicitia, door de kapel van het 5e regi ment onder leiding van den heer Van Aken. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd 1. Jubel ouverture, C. M. von Weber; 2. Balletrnusik a. d. Oper Féramors: a. Bajaderentanz, b. Lichtertanz der Braute von Kaschmir, c. Hochzeits- zug, Rubinstein 3. «Musicirende Zigeuner", Eilenberg: 4. Souvenir de l'opéra «Romeo et Juliette", Ch. Gounod 5. Ouverture «Piqué Dame", Von Suppé 6. «Sérénade" Ch, Gounod 7. «We an er Mad'ln" Concert-Walzer, Ziehrer. 8. «Un jour d'été en Norvège" grande fantaisie pastorale, Buijssens Na afloop zal er gelegenheid zijn tot dansen, waartoe de muziek is aangebo den door het officiers-korp van het 5e regiment. De afdeeling nAmersfoort" van de Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid heeft opgehouden te bestaan. hand naar zee naar de kust van het eiland. »Ga mede," zeide Ughlu. ïHij heeft gelijk, zie maar. En zonder eenige opheldering leidde zij den vreemdeling dwars het kleine eiland over. Zij had zich getooid voor hem had zij haar eenig sieraad aangedaan, een erfstuk van hare moeder: een vierkant, met kleine gaten doorboord plaatje van blank- geschuurd tin droeg zij, aan een smalle reep van rendiervel geregen, op de borst; fier en gelukkig had zij den aangespoel- den ring van zijn maliekolder eraan vast gemaakt, nadat zij dit kleinood teeder had gekust. Het griefde haar, dat hij er niets van zeide. Hij had het niet-eens gezien. Zij bracht hem naar den zuidelijken oever van het eiland. Daar lag, met veel zorg buiten het bereik van den vloed op het strand gesleept en met een lederen riem aan een rotsblok vastgesjord, een armzalig bootje. Het was uit hardgedroogde zeehonde- vellen, zonder eenige bijvoeging van hout, gemaakt. Deze vellen waren uitgespannen over de ribben van een walvisch die hier, voor vele jaren eeleden was gestrand. Het kleine ivaartuig" was tamelijk lang, maar zeer smal nauwelijks van mans- Met het commando over het 2e bataljon 5e regiment infanterie zal belast worden majoor C. H. ter Beek, vroeger te Utrecht in garnizoen, terwijl de nieuw benoemde majoor bij dat korps, K. F. A. van de Wall, in zijn plaats te Utrecht komt. In de plaats van adjudant B. C. A. Hendricks, die den dienst eerlang met pensioen verlaat, wordt aangesteld tot adjudant-onderofficier bij het le bataljon 5e regiment infanterie de sergeant-ma joor P. H. Zaalberg, van de 3e compag nie 2e bataljon van het korps. Overgeplaatst van Amersfoort naar Den Haag bij het 3e reg. huzaren, de paardenarts D. H. Goossens; en van Breda naar Amersfoort bij het 3e reg. veld artillerie de paardenarts F. Lameris. De le luit. F. G. de Ras en de 2e luit. J. van Rinkhuyzen van het 2e reg. huzaren en de 2e luit. J. H. M. ten Kate van 't 3e reg. huzarpn, worden voor een jaar gedetacheerd bij de rijschool alhier. Aan den stafmuzikant J. A. Pusch, van het 5e reg. inf. alhier, is eergisteren de zilveren meduilje van 24-jarigen trou wen dienst uitgereikt. De drie leerlingen der H. B. school alhier E. H. Hiegsma A. J. A. Busquet en G. van der Zoo de Jong, die aan het eindexamen hebben deelgenomen zijn alle geslaagd respectiefelijk met de volg nummers 1. 6 en 9. Toen Zondagmorgen te 9.22 de trein van den Hoek van Holland te Amersfoort aankwam, bleek het salon rijtuig le kl. zoo zeer heet geloopen te zijn, dat alle passagiers moesten uitstap pen en in de andere wagons plaats nemen, terwijl het salonrijtuig inmiddels uit den trein werd verwijderd. In plaats van te 9.24 vertrok de trein te 9.38. Zondag 29 Juli had te Amster dam aan de Schietbanen over het Y langs het N. H. Kanaal de prys uitdee- ling plaats van de aldaar gehouden groote Nationale schietwedstrijd, en bleek het dat de d.d. Schutterij alhier in plaats van de zilveren medaille, (zooals in ons vorig nummer staat vermeld,) den groo- ten verguld zilveren medaille heeft ver worven, in concurentie legen 23 afdee- lingen schutterij en vereeniging van den bond van oud-onderofficieren weêr baar heids korpsen. Aan Serg.-Majoor G. Muijs, werdt nog een zilveren medaille uitgereikt, voor de meest behaalde punten van de afdeeling, in korpswedstrijd A. Daar dit jaar door den Ned. schut terij kaderbond besloten werdt geen schietwedstrijd op groote schaal te hou den, werden er door genoemde fcond plaat selijke schietwedstrijden utigeschreven, bestaande iri korpswedstrijd. Individueel juistheid schot, record en personeel schieten. Het hoogst voor de record wedstrijd over de maand Juli staan genoteerd. Serg.-Majoor Muijs 20 treffers 196 pun ten, Serg.-Majoor J. W. van Achterberg 20 treffers 186 punten, Serg. C. Ockliui- zen 20 treffers 174 punten. Personeel schieten 1ste klasse schutters. Serg.-Majoor J. W. van Achterberg lsle prijs, Serg. C. Ockhuizen 2e prijs, Serg. Majoor G. Muijs 3e prijs. 2e klasse schutters. Serg. Hamersveld 1ste prijs. De uitslag van het Indivudueel is nog niet bekend gemaakt. De prijzen werden 's avonds aan de overwinnaars, ir. het café den Arend onder koite doch kranige woorden, door den 1ste Luit-Adjudant J. Busquet uitge reikt, waarna men nog een ge tijd ge zellig bijeen bleef. Serg.-Majoor G. Muijs stelden den door hem gewonnen 3e prijs, zijnde een bron zen medaille beschikbaar, te verschieten onder die schutters welke voor geen prijs in aanmerking zijn gekomen, waarna breedte. Niet meer dan éen enkel persoon kor. het bergen in het midden, waar een rond gat gesneden was in het horizontaal gespannen rendiervel, dat bestemd was de schuit van binnen te beschermen tegen de golven, die bij het minste windstootje over het armoedig scheepje saamsloe- gen. In beweging werd bet gebracht door twee, tegelijk te gebruiken, lange staken met zeer smalle, schelpvormige uit einden. Verwonderd zag de gast het schamele ding aan. «Waar waar zijn de booten?" vroeg hij. »Dit is alles wat wij hebben. Alleen rondom het eiland bij kalme zee kunnen wij varen. De groote zee kan onze boot niet zoeken. Bij de eerste de beste hoogloopende golf zou die het on derst boven gaan." Harald werd bleek. nGroote goden I" riep hij in wanhoop uit. »Maar dat kan niet zoo zijn! Hoe kunt gij hier leven?" *Van de vischvangst aan het strand en dan verder met die schuit rondom het eiland. En wij hebben ook nog vier ren dieren, die leven armoedig van strandhaver en van het gras dat hier en daar op de duinen groeit. En dan ook het brood uit berkenschors." door den 1ste Luit.-Adjudant J. Busquet, ■Serg.-Majoor J. W. van Achterberg en den Serg. G. J. Boekenoogen ieder nog een prijs werdt toegezegd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkan- to r te Amersfoort over de le helft der maand Juli '94. M. Koning Amsterdam. Wed. Lepeiaaar J. G. Klok t Van Soesterberg. Mej. Keyzer Amsterdam. Briefkaarten. Wed. H. Barreveld Amsterdam. A. v. 't Walderveen a A. Evers Utrecht. 346ste hTAATfi-LOTKKIJ. Tweede klasse. Trekking van 30 en 31 Juli. (lOOü loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 19496. Prijzen van f30. 3702 6630 6647 6675 8373 3389 8710 8722 87.5 3754 8706 8777 11695 11744 11790 19579 19582 19590 19652 19664 .9671 19682 19685 19807 1982819843 en 19857. Te zamen 28 prijzen. Soest, 29 Juli. H. M. de Koningin regentes woonde heden met gevolg de de morgengodsdienstoefening Bij, onder gehoor van ds. D. P. Brans. De leeraar sprak naar aanleiding van de woorden Philipp. 3: 1214, terwijl achtereenvolgens gezongen werd: Psalm 48: 1Psalm 89: 7—8; Gezang 77 1—4 en Gezang 182: 3. Sclierpenzeel. Door Burg. en Weth. zal alhier op Donderdag 9 Aug. a. s. des voormiddags ten 10 ure, worden aanbe steed het maken van glazen afscheidin gen enz. in de openbare school aldaar. Aanwijzing daarvan zal geschieden op Zaterdag 4 Aug. des morgens ten 9 ure terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Heer E. J. Haanschoten, ge meente-opzichter te Barneveld. 350,000 francs gestolen. De trein uit H&vre, die gisteren-mid dag aan het station St. Lazare te Parijs aankwam, moest medebrengen een groote hoeveelheid goud, verpakt in 50 kisten, welke elk 50.000 dollars bevatten, in gouden 20 dollars-stukken. Het goud kwam uit de Vereenigde Staten. Twee kisten waren bestemd voor het Crédit Lyonnais en de overigen moesten wor den bezorgd bij het Parijsche bankiers huis Lazare-frerés, de filiaal van het huis Lazare te New-York, welke het geld had afgezonden. Toen het goud zou worden afgeleverd, bleek het echter, dat een der kisten ont brak. Blijkbaar was deze gestolen. On- middelijk heeft de politie te Havre een onderzoek ingesteld, maar tot dusver zonder gevolg. Men weet nog niet, waar de 50.000 dollars zijn gebleven. Bij de trekking van de Haarlemsche paardenloten op het Raadhuis dier ge meente zijn de hoofdprijzen gevallen op: 5940 (vis a vis, bespannen met 2 paar den), 7138 (coupé trois quarts, bespan nen met 1 paard), 23920 (Buggy bespan nen met 1 paard), 22654 (oliewagen, be spannen met een paard), 1311U (boeren- »Dus dit is werkelijk uw éénig vaar tuig? Neen, daarmee komt stellig niemand naar Harjadal!" Ughlu knikte. nik zeide het u reeds. Mijn oom kan het u niet leenen; hij kan het zelfs geen enkelen dag missen. En als hij het u gaf dan zou het toch reddeloos omslaan, noch eer gij de overzijde van de bocht ermede had bereikt. iHier gevangen levenslang I" klaagde Harald. iDan liever dadelijk sterven I" En hij deed een schrede vooruit, naar den steilen rotskant. Ughlu klemde zich aan hem vast. Diep bedroefd, in stomme smart zag zij hem in de oogen. «Maar, neen!" hij begon kalmer te spreken. alk moet geduld hebben. Ik zal zelf een scheepje voor mij bouwen. Geduld, Harald I" aJa, geduld I" troostte zij een zeldzame uitdrukking vloog bij die woorden over haar gelaat. a Waarvan zal hij hier een schip kunnen bouwen?" zeide zij bij zichzelf. VIII. Eenigzins gerust gesteld, maar toch met een kloppend hart zag Harald om zich heneo. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2