BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Luxemburg zullen eveneens de huwelijks plechtigheid bijwonen. De gouverneur van Suriname, jhr tnr. T. A. J. van Asch van Wijck en echtgenoote vertoeven sedert eenige dage te Valkenburg in Limburg en hebben hun intrek genomen in het Kurhaus »'t Huis ter Geul". Den 16en dezer bezocht de hertog van Aosla, zoon van wijlen den koning van Spanje, met gevolg, zijne vele bezit tingen in den omtrek van Alkmaar en nam aldaar zijn intrek bij zijn admini slrateur, den heer J. M. de Sorinaville Een vondst van oude mnnten. In het Waaigat, te Scbeveningen, ont dekten eenige werklieden gisterenmorgen bij het afbreken van een oude kalkloods onder den grond een hard voorwerp, 't welk een kist bleek te zijn, inhoudende p.m. 1700 stuks oude zilveren munten, als Spaansche matten kronen, Zeeuwsche daalders, schellingen enz., vermoedelijk ter waarde van omstreeks f 1200. De gelukkige eigenaar is een groenten-en brandstofïenkoopman en slechts een goed jaar kooper van dit perceel gronds. Waarschijnlijk zijn deze munten in den Franschen tijd daar begraven. Wedloopen bij Btissnm Hoogstwaarschijnlijk zullen de Amst. Sportclub en de Algemeene Harddraverij- vereeniging nogmaals wedloopen doen houden op het landgoed Cruysbergen bij Bussum. De datum is nog niet vastgesteld, vermoedelijk zullen zij echter op Zondag 23 September of Zondag 30 September plaats hebben. De Nederlandsche Schutterijkaderbond, die ten doel heeft «verhooging van de militaire waarde de schutterij door het bevorderen van kameraadschap en vader landsliefde en het aankweekeo van krijgskundige kennis bij het kader," zal zijn 9de jaarlijksche algemeene vergade ring houden te Arnhem in «Musis Sa crum," op Zondag 19 Augustus a.s., des namiddags om half twee. De eere-voorzitter, majoor A. M. Tromp van Holst, te Amersfoort, zal de verga dering openen. Verder is o. a. aan de orde: Jaarverslag 189394; financieel ver slag; het kiezen eener commissie volgens punt d van artikel 42 der statuten voorstel omtrent recordschieten, scher men en het houden van lezingen op militair gebied gedurende den aanstaan den winter; voorzien in de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van den onder-voorzitter en den 2en com missarismilitaire voordracht door den heer J. W. van Alphen le luit.-adj. te Haarlem. Onderwerp: «De Nederlandsche schutterjj, onze legerreserve," voorstel om het in 1892 genomen besluit tot het toekennen van eere-medailles voor lang- durigen dienst bij de schutterij, in ver band met toewijding aan den Bond, in te trekken en het hoofdbestuur te mach tigen, alleen in bijzondere gevallen tot het uitreiken van zulke medailles over te gaan; voorstel van de afdeeling Zwolle, om in het vervolg aan de jaarlijksche vergadering van den Bond, behalve een schietwedstrijd, tevens een wedstrijd in het exerceeren te verbinden. In deze vergadering zal voorts plaats hebben de uitreiking der prijzen voor de korpswedstrijden, welke in de maand Juli plaatselijk gehouden zijn. Indien de beschikbare tyd zulks toelaat, wenscht het hoofdbestuur hierbij tevens door stemming te doen beslissen over: a of de verdeeling in twee schietklassen by de van den Bond uitgaande personeele wedstrijden moet gehandhaafd worden: b. of de korpswedstrijden en eventueel ook de personeele wedstrijden voortaan zullen moeten gehouden worden met door den Bond beschikbaar te stellen Rijksge weren. De sterren als distinctief voor onderofficieren, koipo- raa!s-en soldaten-scherpschutter van het wapen der iufanterie en der cavalerie zijn in de garnizoens- magazijnen van kleeding onvangen en op de linkermouw van de lakensche kleeding van de catogorie dier militairen aangebracht, zoodat de onoog lijke schuin geplaatste chevron als distinc tief tot het verleden behoort. Wie zal trouw mjjn groete brengen Naar het doel van mijn verlangen? Wolk wil ze niet opwaaits dragen, Wolk moet naar de aarde dalen; Zon wil ze niet verder dragen, Zonne moet in goud verzinken; Sterren willen ze niet dragen Moeten om de maan heen dansen; Nimmer komt tot hem mijn smachten I. Blank is de sneeuw en blank de zee meeuw Blank het schuim der hooge golven, Maar nog blanker is mijn vriend; Goudkleurig is de gele zon-schijf Goudkleurig ook de gele lijster; Maar goudkleuriger en schooner Zijn de lokken van mijn vriend. Van mijn vriend? Helaas hij was het! Zijne vriendschap is vervlogen Als het vluchtig schuim der baren Nooit meer rust op mij zijn oog I Sterf, verdwijn gij treurend meisje; Kwijn nog als uw volk de Suómi Uwe goden zijn gestorven, Uwe moeder is begraven; De liefde van uw vriend is dood I" De terechtstelling te Eyon. Donderdag-ochtend is te Lyon Carnot's moordenaar, Caserio Santo, terechtge steld. De tijd, waarop de terechtstelling zou geschieden, werd zoo lang mogelijk geheim gehouden, ten einde een noode- loozen toevloed van nieuwsgierigen te voorkomen, maar toch was het reeds des avouds te voren te Lyon algemeen be kend, dat de executie Donderdag-ochtend zou geschieden. Trouwens ieder wist, dat de beul Deibier reeds met zijne guillo tine te Lyon was aangekomen- Het schavot was opgericht in de on- middelijke nabjjheid van de gevangenis op den hoek der Suchet- en Smith-stra ten. De moordenaar behoefde derhalve slechts een korten afstand van ongeveer 50 meters af te leggen. De toegangen waren afgezet door een sterke troepen macht, terwijl tevens meer dan 300 gen darmes en polilie-agenten in de nabijheid op de been waren. Reeds voor zonsop gang kwam van alle kanten een talrijke menigte nieuwsgierigen opdagen, maar toch was de toevloed niet zoo groot als gewoonlijk het geval is te Parijs in de omgeving der Roquette, wanneer daar misdadigers terecht worden gesteld. Om half vijf in den ochtend werden de deuren der gevangenis geopend. De moordenaar, even te voren door den directeur der gevangenis gewekt, bad de koelbloedigheid, welke hij tot dusver be toonde, ten eenen male verloren. Slechts met groole inspanning kon hij zich aan kleeden en toen de heer Raux, de direc teur der gevangenis, hem aansprak, barstte hij in tranen uit. Zoodra Santo uit den gevangeniswagen, waarin hij naar het schavot werd ge bracht, was gestegen, verzette hij zich tegen Deibier, toen deze hem aanvatte Toen echter vermande hij zich en riep met vrij vaste stem«Moed, kameraden, leve de anarchie!" De executie was spoedig afgeloopen. Toen de wagen met het lijk wegreed, riep iemand uit het volk: «Leve de anarchie! weg met Deibier! Het gelukte echter den agenten niet te ontdekken, wie deze bedreiging had geuit. Van de hulp, welke de geestelijke, die hem vergezelde, den moordenaar aan bood, wilde Santon iets weten. Eveneens weigerde hij nog te spreken met den advocaat Dubreuil, die hem had verde digd. Toen de heer Raux hem vroeg, of hij nog iets te beschikken had, ant woordde hij: «Geef mijn moeder den brief, dien ik haar heb geschreven." Caserio Santo is de vierde anarchist, die in de laatste jaren wegens aanslagen ter dood is gebracht. Ravachol werd terechtgesteld in 1894 en Henry in Mei van hetzelfde jaar. Tusschen den dag, waarop Carnot werd vermoord 24 Juni en de terechtstelling verliepen, 53 dagen, terwijl bij het proces-Henry deze tijd 97 dagen bedroeg. Het schijnt dus, dat de regeering Opzettelijk de af doening der zaak heeft bespoedigd. Uit voorzorg had de politie te midder nacht de koffiehuizen in de buurt der gevangenis laten ontruimen. In alle opzichten werden de strengste maatrege len genomen. Behalve de rechterlijke ambtenaren en de geestelijke, werd nie mand in de gevangenis toegelaten. De menigte, welke ondanks den regen op de been was gekomen, verkeerde geheel onder den indruk der terechtstelling. Er heerschte eene doodsche stilte en eenige personen vielen flauw, toen de bijl viel en het hoofd van den moordenaar van de romp scheidde. Nog op denzelfden avond verliet de beul en zijne helpers Lyon, ten einde zich te begeven naar Montluson, waar Servageau terecht zal worden gesteld Caserio's lijk werd terstond overgebracht naar het kei kliof in de voorstad Guillotière, De concept-verordeiing tot heffing van eene plaatselijke directe-belastig naar het inkomen is thans aan de leden van den gemeenteraad in druk rondgedeeld. Aan dat concept ontleenen wij de bepaling voorkomende in art. 8, dat ieder belas- tingplichtichtige, naar mate van zijn ver moedelijk jaarlijksch inkomen, in een der volgende klassen wordt gerangschikt: le klasse hij wiens nkomen bedraagt van f500 tot beneden f 600 2e 9 8 000 9 9 9 700 3e 8 700 9 8 9 800 4 e 8 800 8 8 8 900 5e j> 900 8 8 o 1000 6e 8 8 1000 8 9 1100 7e D 8 1100 9 8 9 1200 8e 8 1200 8 9 A 1400 9e 8 8 1400 9 9 1600 10e 9 8 1600 9 9 n 1800 11e 0 8 9 1800 9 8 8 2000 12e 0 8 2000 9 8 9 2400 14e 9 2400 9 9 3000 13e 8 9 3000 9 9 4000 15e 8 4000 9 9 9 6000 16e 8 8 8 6000 9 8 9 8000 17e 8 8 8000 9 8 10000 18e 9 9 8 10000 8 8 8 12000 19e 9 8 8 120U0 8 9 9 16000 20e 8 8 9 16000 8 9 9 2l'000 21e 8 8 20000 9 9 9 25000 22e 8 8 8 25000 9 9 8 30000 23e 9 8 30000 9 9 8 35000 24e 8 8 9 35000 9 9 40000 25e 8 8 B 40000 8 9 8 45000 26e O 9 A 45000 9 9 8 öO.iOO 27e 9 8 50000 9 8 9 55000 28e 9 8 55000 8 8 9 60000 29e 8 9 9 60000 9 9 9 65000 30e 9 8 A 65000 9 9 a 70000 31e 8 8 8 70000 8 8 9 75000 32 e A a 75000 9 8 8 80000 33e 8 9 80000 9 9 A 85000 34e 9 9 8 85000 9 9 90000 35e 9 a 90000 9 9 95000 36e 0 8 9 95000 9 9 0 100000 „O moeder, moederI" kreet zij, nu opeens de harp op den grond latende vallen, terwyl zij zich met beide armen voor zich uit, op het graf wierp, „hoe waar hoe waar! Het is om te sterven van droefheidI O moeder, lieve moeder! Neem uw kind tot u in 't graf neem mij tot u!" XIV Eindeloos eindeloos lang duurde de winter voor den jongen man, die niet kon arbeiden, niet handelen. Maar ten laatste, na vele maanden, behaalde ook in Finland en op de Fin- landsche zee, de koesterende zon de over winning. Het ijs in de golf werd broos en bro zer; slechts een smalle streep onvaste ijsschotsen trok nog in het noorden en westen het eiland rond. Eindelijk brak ook deze gordel en de stukken dreven weg, naar de open zee. En niet lang daarna bracht een hevige storm uit het Zuiden den ongeduldig wachtenden een groote verrassing. De zee deed zijne hoop met nieuwe kracht herleven: zij toonde hem een for- schen mastboom en de hooge voorsteven van een verongelukt schip, die kwamen aandrijven. Boven de som van f 10.000 klimt iedere volgende klasse met 10.000 op. De aanslag geschied naar het midden- cijfer van de klasse waarin de belasting plichtige wordt gerangschikt, verminderd met f400 voor de eerste 5 klassen, f300 voor klassen 6 tot en met 9, f200 voor klassen 10 tot en met 12, f loO voor klasse 13. Het heffingspercent-age beloopt 3% terwijl voor elk eigen of aangehuwd mindeijarig kind of (inwonend) kleinkind, ten laste van den belasting schuldige die in een der eerste 13 klas sen valt, de aanslag met z% wordt ver minderd. Iemand in de eerste klasse vallende wordt geacht een inkomen te hebben van f550 daarvan wordt afge trokken f400, rest dus f150; waarvan geheven wordt 3% of f4.50; stel dat de man 2 minderjarige kinderen tot zijri last heeft, dan gaat van dien aanslag af4% (2 X 2%) of f 0.18, zoodat hij te betalen zou hebben f4 32. Heden komen bij de II afdeeling van het le Regiment Veld-artillerie alhier in garnizoen, de miliciens van de lichting 1891 onder de wapenen tot het houden van herhalingsoefeningen. De le luit. C. J. F. de Graaf van het 5e regt. infanterie, tijdelijk gedela cheerd bij de cadettenschool te Alkmaar, wordt met ingang van 16 September a s. daar definitief werkzaam gesteld en in verband daarmede overgeplaatst bij den staf van zijn wapen. De 2e luitenant M. J. Looijen, adjudant bij het 2e regiment vesting artillerie, te Amsterdam, wordt 1 Oct. voor onbepaalden tijd gedetacheerd bij het le regiment veldartillerie hier. Van de 8 onderofficieren-leerlingen van den cursus van het 5e regiment infanterie alhier hebben 7 voldaan aan En juist aan hout voor den mast en voor een puntigen steven had het hem ontbroken; een desnoods bruikbaar zeil had hij met veel moeite uit zeehonde- vellen en rendierhuiden samengelapt. Met een luiden vreugdekreet sprong Harald in de branding zoodra hij die ge weldige stukken wrakhout zag aandrij ven; met gevaar zijns levens ontwor stelde hij de kostbare overblijfselen van een gestrand schip aan de baren, en sleepte die hijgend aan land. Hooger op het duin, beveiligd tegen de gulzigheid der opgezweepte golven, had hij nu zijr, voorraad tot op manshoogte opgestapeld en den romp, de kiel en de wanten van zijn aanstaand scheepje bijna gereed. Hij had dit op ronde staken, die de balken moesten vervangen, opgezet. Blijde als een kind, liep hij rond-om den houtsla- pel, om zyn tot zoover gevorderd werk en om de ingehaalde kostbaarheden, henen. Somber zwijgend, zag de vrouw zijne opgewondenheid. Het werd thans geen lente neen, onmiddelijk brak de volle, warme zomer aan. Heet, gloeiend en stekend, brandde de zon op het kale, schaduwlooze eiland gloeiend weerkaatsten de granietrotsen het schriftelijk gedeelte van het toela- tings-examen voor den Hoofdruisus te Kampen, met name de sergeanten: No- len, Van Boldrik, Hartog Heys v n Zou teveen. Van Enschut, Kepper, Polak en De Ru-ter. Ook de sergeant Staal van het korps, die de lessen van den cursus niet heeft gevolgd, voldeed bij het schriftelijk exa men en zal dus eveneens worden toege laten tot het mondeling gedeelte. Bij het le reg. huzaren te Deventer, Zulfen en Amersfoort zijn gisteren de inet groot verlof zijnde militiens van de lichting 1892 voor den tijd van vier weken onder de wapenen gekomen: tot het deelnemen aan de aanstaande cava- lerie-manoeuvres. Bij het te's-Gravenhage gehouden examen voor de acte Fransch, Lager onderwijs, zijn o. a. geslaagd de dames G. M. J. A. Heijink, W. L. A. M. Berk hoff, K. Behrens en C. A. E. Arins, allen hier. Met den goedkoopen trein van Amsterdam, Hilversum, Baarn en Amers foort naar Oosterbeek en Arnhem ver trokken Donderdagochtend \ai. hier 19 tweede- en 33 derdeklasse-passagiers. Tot binnenvader en moeder in de gemeentelijke inrichting ter verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in de Koningstraat zijn door burgemeester en wethouders benoemd N. van Eijke- lenburg en echtgenoote alhier, in de plaats van A. van Maanen en echtge noote, aan wie tegen 1. September a.s. op verzoek eervol ontslag is verleend. Wij vernemen uil goede bron dat le tot standkoming van den paarden tram Amersfoort- Soest- Baarn zoo goed als verzekerd is. Hare Majesteit de Koningin-regentes heeft, naar men ons mededeelde, als bewijs van belangstel ling in de welvaart der gemeenten die de lijn doorsnijdt, voor een belangrijk bedrag aandeeleu genomen, terwijl den concessionaris door alle betrokken auto riteiten steun, door sommigen ook finan- cieëlen, is toegezegd. Bij liet gemeentebestuur is van den heer W. H. Meursing een verzoek ingekomen om vergunning tol uitbrei ding van de stoom- brood- en beschuit bakkerij, door plaatsing van een tweeden stoomketel van 6% paardekrachten. Het was gister, Vrijdag, 35 jaren geleden, dat in deze gemeente voor het eerst gaslicht werd ontstoken. In den avond van de 17 Augustus 1859 ver- eenigden burgemeester en wethouders en de leden van den raad zich met de concessionarissen, op hunne invitatie, aan een souper ten raadhuize, na afloop waai van een wandeltocht door de stad werd gemaaki, waarbij de verlichting in de thans nog bestaande smederij van den lieer J. Blok aan de Kampsliaat o.a. bijzonder de aandacht trok. Ten huize van den heer K. van Wieringen, vleeschhouwer aan het Havik, ontstond Donderdagavond een binnen brand. De brandweer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, behoefde geen water te geven, wijl de brand reeds door den bovenbewoner, den heer J. M. Reinboud, geholpen door de heeren J. J. Vermeij, M. Welling, L. van Manen, C, Hummel, R. A. van der Veer en G. Gei tenbeek, met emmers water was ge- bluscht. De schade is geiing en wordt vergoed door de Arnhemsche assurantie maat schappij. Donderavond is, terwijl zich boven deze gemeente eene onweersbui ontlastte, de bliksem in den Lieve Vrouwetoren ge slagen, waardoor een tweetal ijzeren staven nabij het zoogenaamde looden zoldertje werden beschadigd. Brand werd niet veroorzaakt. Er viel een weinig hagel, doch zóó veel regen dat de straat op onderscheidene plaatsen blank stond. Velen dachten dan ook aan een wolk breuk De ar rond.-rechtbank te Utrecht (kamer van vacantie), wees Donderdag morgen o. m. vonnis in de volgende za ken en veroordeelde: J. B. en R. v. 't E., beide wonende te Amersfoort, beklaagd van diefstal van 2 flesschen jenever en een kogelfleschje, ten nadeele van J. D. L. v. B. en G. J. S., aldaar in Juni jl. gepleegd; beiden ont slagen van rechtsvervolging, met bepaling dat de 1. bekl. zal worden opgezonden naar een rijks-opvoedingsgesticht tot 6 Sept. 1900. W. W., uit anderen hoofden gedeti neerd, en A. d. V., beiden won. te Amers foort, bekl. van wederkeerige mishande ling, aldaar op 1 Juli jl. gepleegd, den 1. kekl. tot gevang, van 10 dagen, den 2. bekl. tot geldboete van f5, cubs. 10 dagen hecht. Wij vestigen de aandacht onzer lezers r.ogmaal op de Vereeniging tot «bevordering van beeldende kunsten on der beheer van Bestuurderen der Maat schappij «Artiet Amicitiae" te Amsterdam. De Vereeniging organiseert jaarlijks eene Verloting van Schilderijen, Teekeningen en andere Kunstwerken, uitsluitend door Hollandsche meesteis vervaardigd, terwijl bovendien elk jaar aan alle leden als Premie een kapitale ets of 'n dergelijk kunstwerk wordt uitgereikt. Over het jaar 1894 ontvangen de Leden, behalve het lot in de Verloting, een Exemplaar van een Plaatwerk over Hollandsche Kunst. De verloting heeft plaats in December, ten overstaan van den Notaris J. G. Po u w Jr. Het Lidmaatschap bedraagt Vijf Gulden. Niemand die in Hollandsche Kunst belang stelt mag zich aan deze werkelijk hoogst nuttige zaak onttrekken. Alle beschikbare middelen, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, worden voor aankoop en voor premie gebruikt, zoodat de belangen van Leden en van Kunstenaars gelijkelijk worden behaitigd. Wat gevraagt wordt is feitelijk gering (eene contiibutie van 5 Gld. 'sjaars), terwijl de groote voordeelen die deze zaak zoowel den Leden als den Neder- landschen Kunstenaars aanbiedt, duideijjk in het oog springen. Door als lid toe te treden, steunt men deze voor de verspreiding van Hollandsche kunst zóó bevorderlijke Instelling. Zij die als lid wenschen toe te treden kunnen zich daartoe aanmelden bij den heer R. Cruijff, correspondent der Ver eeniging te dezer stede. de daarop geworpen stralen. Op zekeren middag verrezen donkere onweerswolken aan den zuidelijken hori zont: dit was het beste weder om zalm te steken. Dus voer Harald in zee, naar het Westen maar niet ver buiten den omtrek van het eiland, op de jacht. Weldra barstte het onweder losregen viel er weinig, maar onophoudelijk flik kerden roode bliksemstralen neer. Opnieuw rnoest Harald inzien hoe onmogelijk liet wezen zou met dat smalle bootje van Moïn, de ruime zee te bevaren. Slechts met veel inspanning en niet zonder levens gevaar, gelukte het hem eindelijk om tegen den wind op, den zuidelijken hoek van het eiland omvarende, de oost-kust te bereiken, waar de schuit het veiligst te berger, was. Toen hij het strand naderde, zag hij van het eiland een dichte rookzuil op gaan: als een donkere rouwvlag golfde en kronkelde het over het strand tot ver over de zee. Bezorgd, met een somber voorgevoel in zijn hart, sprong hij aan wal en snelde hij het duin op, naar zijn kostelijken houtvoorraad toe: deze, zoowel als het half voleindigde vaartuig, stond in lichte laaie. En roerloos stond, vlak daarvoor, Ughlu: beide handen in de zyden, staarde 346ste STAATü-LOTKKIJ. Derde klasse. Trekking van 15 en 16 Augustus. (600 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 3726 8381 8743 8800 11698 11702 11712 11730 11762 11769 11784 19523 19528 19540 19558 19585 19588 19604 19858 19872 19876 en 19879. Te zamen 22 prijzen. Volgende trekkingen geschieden4e klasse 2730 Aug; 5e klasse 10 13, 18—21, 25—28 Sept. en 26 Oct. De vierde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25,000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f65. (Geene nieten.) Loten en gedeelten z(jn ten kantore van den Collecteur (Breedestraat, wijk E, No. 350) nog verkrijgbaar k f 3.50 per '/so. Scherpenzeel. De collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier, tot opleiding van predikanten heeft ruim f27 opgebracht, Door het werpen met steenen van eenige baldadige kwajongens kwamen di ie wielrijders, die ons dorp passeerden, zoodanig in botsing, dat een van hen zij onafgewend in de vlammen. Zij keer de zich niet om, hoewel zij zijn haastigen voetstap wel hoorde; toen hij op de plek gekomen was, stiet zij met haar voet den zwartverkoolden romp van het schip nog dieper in den gloed; zij zelve was geheel zwurt van den rook, over gelaat en handen. «Monster I" schreeuwde hij haar toe en daarbij schoof hij haar zoo driftig ter zijde, dat zij struikelde. En in wanhoop sloeg hij zich met de vuisten op de borst en rukte hij de haren uit zijn hoofd. „Wee mij! Wee my I Alle hoop ver loren! Daar de mast is verkoold; de voorsteven in tweeën gespleten! En de wanten! En de kiel! Vrouw, o, waarom heb je niets gered?" Zij trok de schouders op. „Het brandde zeer snel voort." „Dot hebben de goden mij aangedaan I" jammerde hy. „Zij zijn op mij vertoornd! Vooral Thorl" Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2