BINNENLAND. Plaatselijke berichten. zakken brood en kaakjes bij zich, voedend de beesten, die hem alle kenden. Daarom stelde Willem van Zuijlen voor, het voorstel blijft toch wat dwaas, een buste van Charles Rochussen in de Dier gaarde te zetten. Eindig ik mijn korte beschou wing met den wensch dat, welke plaats de nakomelingschap ook aan zijne werken toekenne, de herinnering aan den edelen mensch Rochussen en aan den eerlijken serieusen kunstenaar Rochussen levendig moge blijven De verloopen week heeft door mijn kroniek van gebeurtenissen in rechtzaal, in raadszaal en op straat niets op geleverd dat een uitgewerkte vermelding waardig is. Het verhaal van buitengewone diefstallen, vechtpartijen enz. be vatten deze kolommen reeds. De werkstaking der sigarenma kers blijft voortduren zonder de minste hoop op een spoedig einde, die der timmerlieden wordt krach tig voorbereid en er is nu zelfs ook sprake van een strike onder de typografen in navolging van die te Amsterdam. Zaterdagmorgen zijn van hier een tweehonderdtal kolonialen naar Batavia vertrokken. Dit ver trek geschiedde tot op deze dagen zonder formaliteiten, onder toe zicht van een paar dienders, sedert de treurige gebeurtenissen op Lombok evenwel, pleegt men er een plechtigheid van te maken. Dan komt. de schutterij en de weerbaarheid onder de wapenen met de bij die korpsen behoorende muzikanten, zij begeleiden de jonge mannen naar de «Indische boot" en scharen zich daar om de toespraken van den kolonel van het werfdepot te Harderwijk aan te hooren. De plaatselijke bladen geven zeer serieuse ver verslagen van dergelijke plechtig heden, spreken zelfs van geestdrift, van getoonde vaderlandsliefde enz. Ik vind dat alles niet goed, de in dezen gevolgde methode is niet de ware, men behoort, als men lieden, die ten strijde trekken, uitgeleide doet, geen comedie te spelen. En dat gebeurd, zoo zelfs dat het eerlijk denkende lui in hooge mate ergert. Of is het niet ergerlijk, dat de kolonialen gedwongen worden te roepenleve de Rotterdamsche weerbaarheid of «leve de gemeente Rotterdam" of dergelijke dwaas heden, zooals dat Zaterdag mor gen geschiedde. En dan die toe spraken, o. a. een van den kolonel van onze schutterij, een beste, brave man die in jenever handelt, die veel verstand van spiritus heeft, maar van goed militairisme bitter weinig snapt. 't Is alles een onedele comedie. De meeste toeschouwers spraken er aldus van, en 't is noodig, dat er in de pers eens op gewezen wordt. Geen toespraken van lui, die gewoon zijn kurken te keuren of krenten te wegen, geen «dappere nog geen tijd. De lichten zijn in het paleis van Ercole Vitelli nog niet aange stoken. Zie maar." Dit zeggende wees Tiberio naar een gebouw, dat zich aan hel einde van de voornaamste straut vertoonde en waarvan de vensters inderdaad nog met verlicht waren. Capitan trok aan zijn knevel en ant woordde niet. Ondertusschen werden na eenige mi nuten de jaloeziën weder opgetrokken en het bevallige gelaat van Lucrezia Mammone verscheen nog eens op het balkon. De schoone dame scheen niet tevreden te zijn, want, toen zij de drie heeren nog op dezelfde plaats zag staan, liet zij voor de tweede keer het zonneblind zakken. De drie edellieden zagen elkander even als de eerste keer aan, met dit onder scheid, dat nu geen van hen de moeite nam <m zijn kwaad humeur te verbergen. »Dat is bedriegerij," bromde Cunlarini. »Het is eene onbeschaamdheid I" voegde Fanferluizzi er bij. „Opdat dit alles niet kwaad tusschen ons afloope," zeide CapitaD, «stel ik de heeren iets voor. Ik zie wel, dat wij geen Van drieën de plaats willen verlaten." «Wal stelt gij voor?" «Laat ons loten." Wordt vervolgd.) broeders" uit den mond van iemand, die geen ander vuur geroken heeft aan het haardvuur. Een man als Jhr. de Casembroot, die door zijn verleden in Indië prestige heeft, spreke den krijgers kort en krach tig toe, een enkel «leve de koningin, leve het vaderland 1" en dan, ter wijl de menschen op den wal een «leve de Indische soldaten" aan heffen, een groet van het moeder land, beginne de reis. Maar hier geen leugen en geen comedie. Dat is onwaardig. D. Het volgende adres is door de Vrije Vrouwenvereeniging verzonden: Aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes Mevrouw De ondergeteekenden, allen Bestuurs leden der Vrije Vrouwenvereeniging, in deze optredende voor genoemde vereeni ging, volgens besluit der huishoudelijke vergadering van Woensdag 19 September I.I., wenden zich tot U met het verzoek de rijkssubsidiën aan de Gemeentelijke H. B. scholen slechts te verstrekken onder voorwaarde, dot ook meisjes moeten worden toegelaten. Met verschuldigde hoogachting, (Onderteekeningen.) Memorie van toelichting. Uit de in de Troonrede gesproken woorden met betrekking tot het Middel baar onderwijs voor meisjes valt op te maken, dat het tot dusver ook op het gebied van onderwijs onbillijk behandelde vrouwelijke deel der natie onder deze regeering schoonere ver wachtingen mag koesteren. Hoezeer het subsidiëeren van Middel bare scholen voor meisjes ook toejuiching verdient, komt het adressanten echter voor, dat de vrouwelijke bevolking alleen in de grootere steden van dezen voor haar voordeeligen maatregel zal kunnen profiteeren, terwijl het verstrekken van subsidie onder voorwaarde van toelating der meisjes dus het verplicht toelaten van vrouwelijke leerlingen gebeurte nissen als die te Breda, Maastricht en Nieuwer-Amstel onmogelijk zou maken en bovendien een breedere schare van meisjes in de gelegenheid zou stellen Middelbaar onderwijs te genieten. IiOuibftk-bnIIetins. Het N. v. d. D. gaat ondank inoogsten voor de wijze waarop hel z\jn rijke hulp middelen aanwendt om het publiek vlug over de Lomboksche zaken in te lichten. In een ingezonden stuk in de N. R. Crt. wordt aanmerking gemaakt op het pjbli- ceeren van namen van gesneuvelden vóór dat het Dep. van Koloniën de betrekkin gen heeft onderlicht. Ons komt die grief misplaatst voor. Het departement van koloniën heeft tot plicht de betrekking der gesneuvelden zoo spoedig mogelijk in te lichten. Zou nu het N. v. d. D. met het gerust stellen van de betrekkingen der anderen moeten wachten, omdat men misschien aan het dep. van koloniën zijn plicht niet heeft vervuld? Toen Dinsdag 28 Augustus nog niet bekend was wie Zaterdag en Zondag op Lombok gesneuveld waren, seinde het N. v. d. D. naar Indië en stelde daarop Woensdag hondeiden geznnen geiust. En zelfs nu Dondeidasweet het publiek alleen maar uit particuliere be lichten wie Zondag in een hinderlaag gesneuveld zijn. Hadden dan de betrekkin gen van alle officieren zoolang in onge rustheid moeten zitten? De bestorming van het Dep. van Kolo niën op Dinsdag 28 Augustus is een rechtvaardiging van den maatregel door het IV. v. d. genomen. De gemeenteraad vergaderde Don derdagavond te kwart over zevenen, ter behandeling van onderscheidene zaken, en daaronder was er een, n.l. het voor stel van Burgemeester en Wethouders tot heffing eener plaatselijke directe-be- lasting naar het inkomendie meer publiek dan gewoonlijk de zittingen be zoekt. op de tribune had doen plaats nemen. Toen dan ook deze zaak aan de orde van behandeling werd gesteld, was zoowel de Raad als het publiek één gehoor, één aandacht. Nadat aitikel 1. der verordening tot heffing eener inko- men-tax was aangenomenwaarmede dus was uitgemaakt, dat, met ingang van 1 Januari 8.S., zoodanige belasting alhier, ter vervanging van de thans geheven wordende, zal worden ingevoerd, werd breedvoerig de wijze besproken waarop de aanslag zou geschieden. Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld den aanslag ambtshalve te doen, terwijl de heer van den Wall Bake bij amendement had voorgesteld te bepalen, dat de aan slag naar eigen aangifle zou plaats hebben. Van beide zijden er waren voor- en tegenstanders ten aanzien van beide stelsels werden de voor- en nadeelen breedvoerig uiteengezet, en daarna met 11 tegen 5 stemmen het door Burgemeester en Wethouders voor gestelde stelsel verworpen, zoodal het beginsel, dat de aanslag zal geschieden naar eigen aangifte geacht weid te rijn aangenomen. Het heffings-percentuge wei d daarna vastgesteld op 3°/o en deveidere behandeling der concept-verordening ge staakt, die aan B. en W. werd terugge zonden, om in de overige artikelen, in verband met het gewijzigde stelsel van aanslag, de noodige wijziging te l engen. B. en W. deden de toezegging zulks met bekwamen spoed te zullen tewerkstel lingen. Mede werd behandeld een ontwerp verordening tot reorganisatie en uitbrei ding van het personeel der plaatselijke politie, en tot verhooging van de trac- lementen. De voordracht tot uitbreiding werd aangenomen, zoodat, met ingang van 1 Januari n.s., het corps, behalve een inspecteur en een hoofdagent, zal tellen 3 agenten van politie der le klasse, 9 agenten van politie der 2e klasse, 8 agen ten van politie der 3e en 4 agenten der 4h klasse. Het voorstel om de tracte- menten te verhoogen en in plaats van een minimum- en maximum-iractement eene vaste jaarwedde vasttestellen, werd evenwel met 10 tegen 6 stemmen ver worpen, zoodat de 6 nieuw aantestellen agenten 2e klasse zullen worden benoemd op de jaarwedde, thans voordie titularis sen bepaald. Verder werden aangenjmen ontwerp besluiten tol verhooging der jaarwedden van de onderwijzeressen N. Meinesz met flOO, voor 't geven van Ie- in de Erigel- sche taal, en H. Hulsiijn voor 'tverki ij- gen der hoofdacte, terwijl de jaarwedde van de onderwijzeres A. M C J. Duijster werd vastgesteld op f 1000. De jaarwedde van den Onderwijzer A. A. Verburg weid met f75 verhoogd wegens het verkrijgen der hoofdacte en die van de onderwijzers L. van Dommelen en S. J. van der Hooff, wegens langilurigen diensttijd ieder met f50. Ter berekening van de pensioensbij drage werd eene andere regeling g-rmarkt ten aanzien van het bedrag der jaarwedde van leeraren aan de H. B. S., voorzoo- veel die geacht moet woiden genoten te worden voor 't onderwijs aan de burger avondschool gegeven. Eene zuiver admi nistratieve zaak voor zoover zij de ge meente betreft. Tot regentes van het burger-weeshuis werd benoemd mevrouw A. A. Hameis geboren Gerligs; tot lid der Commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs de lieer L. C. J. T. Rieber; tot lid der Commissie van toezicht op bet lager onderwijs de heer ds. C. Rasch en lot leden der Commissie bedoeld bij art. '66 der gemeentewet (voor de strafverordeningen) de heeren Mr. J. G. A. van Zjjsl en M. L Celosse. Ten slotte had de loting plaats voor de samenstelling der afdeelingen van den Raad. Zij had tot uitslag dat de 1e afdeeling zullen behooren de heeren Tengbeigen, Van Hardenbroek, Gerritsen, J. J. Kleber, Van Zijst, Heyli- ligers, Van Esveld en Zandijk, en tot de 2e afdeeling de heeren Visser, Van den Wall Bake, Van dei Want, Van Lanschoi Hubrecht, J. G. Kleber, M. VV. F. J. de Jong en C. F. van Beek. De le afdeeling zal worden gepresideerd door den wet houder Celosse en de 2e afdeeling door den wethouder dr. P. Groeneboom. Ter tafel werden gebracht de gemeentebe- grooting er. de begrootingen voor de dienstdoende schutterij het burger-wees huis en hei burgeilijk armbestuur, allen voor lr95, die naai de afdeelingen ter ouderzoek zijn verzonden. Een rekest van den heer L. Kames, keurmeester der vi=ch, zal gelijk met de gemeente-begrooting behandeld worden. Verder was ingekomen eene missive van den Minister van Binnenlandsche zaken, waarin Z. E. te kennen geeft, na het jongstgenomen besluit van den ge meenteraad te dier zake, geene aanleiding te kunnen vinden om de onderhandelingen ten aanzien van eene verbetering der rivier de Eem voorttezetteneen ko ninklijk besluit dd. 14. Augustus 1894, no. 35, waarbij aan de gemeente tot 1. September 1897 dispensatie wordt ver leend van de verplichting tot oprichting eener burger-dagschool voor middelbaar onderwijs; twee brieven van den Con cessionaris voor den paardentramweg BaarnSoestAmersfoort, den heer P. J. Raaymakers, te Nieuwer-Amstel, in een waarvan hij te kennen geeft de door den Raad verleende subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie dier onderne ming te aanvaarden, terwijl hij iri den anderen mededeelt, dat hij zich, tenge volge van de weinige deelname in het benoodigd kapiiaal voor den aanleg van dien tramweg, verplicht ziet, voorloopig alleen het traject BaarnSoest in exploitatie te brengen. Volgens zijne opgave, ondervond hij, behalve van den Raad, van geen enkel ingezetene van Amersfoort eenigen financieelen steun, zoodat het meent hij verder den Raad begrijpelijk zal voorkomen, dal hij met den aanleg van het traject Soest Amersfoort zal wachten, tot van meer dere belangstelling der burgerij zal zijn gebleken. Nog voegt hij hieraan toe, dat dus op de gemeente begrooting voor subsidie ad f500 behoeft te worden gebracht. Verder werden uitgebiacht het rapport der raads-commissie betreffende de aanstelling van een klokkenist, waarin wordt geadviseerd de waarneming uier betrekking voorloopig te bestendigen op den voet zooals die nu door Burgemeester ei; Wethouders is geregeld met de hee ren Enderlé te Nijkeik en H. L. Van Esveld te Amersfoort, en eerst later tot definitieve aanstelling van laatstgenoemde overtegaan, zoodra hij de vereischte kun- di heden zal blijken te bezit'en, en adressen van de autirevolutiona kies- vereeniging «Nederland en Oianje," de afdeeling Amersfoort van «Patn- monium" en den kerkeraad der eerefor- meerde gemeente alhier, waarin op afschaffing der kermis wordt aangedron gen, en die ter inzage van de leden op de gemeente-secretarie zijn gedeponeerd. Ongeveer halfelf werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. De afdeeling Amersfoort van den Ne- derlandschen bond van Oud-onderofficie- ren heeft j.l. Woensdag een feest gevierd, dat wel met gulden letteren in hun an nalen zal worden geboekstaafd. Dien dag toch had de u treiking plaats van een vaandel door een onbekende der Vereeniging geschonken. Het is niet het feit der uitreiking alleen, man- wel de wijze, waarop ze piaals had, diedezen dag voor de bondsleden tot een onver getelijke zullen maken. Tegen één uur kwamen de leden der Afdeelingen, verscheidene donateurs, be nevens de algemeene voorzitter, de al- gemeene secretaris van het hoofdbestuur van den Bond en eenige leden van zus- terafdeelingen, bijeen in de bovenzaal van »De Keizerskroon." Omstreeks een uur later gingen de heeren Busquet en Harterink, Kiepe en Spits den bescherm heer, mr. F D. graaf Schimmelpenninck, met een landauer van zijn huis afhalen. De Hof, waar de plechtige uitreiking van het vaandel zou piaals hebben, vulde zich van lieverlede met belangstellenden, ter wijl ook menigeen op balcon of zelfs op l.et dak eener woning zich een plekje had verzekerd, vanwaar men een goed ver gezicht had over het geheel. Onder de hoofdofficieren, die de plechtigheid met hun tegenwoordigheid vereerden, merkten we op kolonel Ypey, garnizoens-comman- dant, kolonel Benschop, majoor Tromp van Holst, overste Van Walsen» alsmede verschillende subalterne officieren hier in garnizoen, velen met hunne dames. Te twee uur precies kwam de burge meester in ambtsgewaad met de depu tatie, die hem had afgehaald, op den Hof. Nadat hel vaandel, onder de tonen van het oude Wilhelmus van het omhullende doek was ontdaan, nam hij, als bescherm heer der vereeniging, het woord, en zeide, dat het hem een groot genoegen was het vaandel aan de afdeeling te kunnen uitreiken Mocht het steeds hrt middelpunt zijn van een kameraadschappelijk samen zijn, dan zoude ook dit ten goede komen aan Nederland en zijn ge'iefd vorsten huis. Met voldoening zag hij hei vaandel toevertiouwd aan adjudant Koolhof, den man, die eenmaal de militaire Willems orde ontving voor de verdediging van het vaandel waaronder hij streed. Door den Voorzitter der afdeeling, den heer de Raadt, werd daarop dank gezegd voor de eer der afdeeling bewezen. Hij gaf de verztkering, dat de afueelinp als één man zal staan zoowel bij voorspoed als in gevaar; bij alle leden is het be grip «Vaderland en Koninginnen" geen leuze, beide liggen in hun hart. De Ira niër zal hun het teeken zijn om beiden tot hun laatsten ademtocht te dienen en te verdedigen. Luide hoerah's, die het Wien Neer- landsch bloed van Van Aken's kapel schier overstemden, geven den indruk weer welke deze kiachtige woorden op de aanwezigen hadden gemaakt. Nadat door graaf Schimmelpenninck de eerste medaille, door de afdeeling Utrecht bij het prijsschieten behaald, aan e vaan was gehecht, nam kolonel Ypey, de garnizoens-commandant, het woord; hij verzekerde, dat hij innige hoogachting koesterde voor den onder- officiers-stand in het algemeen, zoowel voor actief dienende als voor oud-onder- officieren. Spr. herinnerde er aan welke hooge eischen gesteld worden aan de onderofficieren, omdat dezen het voorbeeld moeten geven aan de minderen. «Gij leden van den Bond, toondet wie ge waai t" vervolgde spreker «en ik stel u ten voor beeld aan de actief dienenden en roep hen op, het door u gegeven voorbeeld te volgen. De tijd kan komen, dat het nog meer dan nu noodig is, dat de jon geren door beschaving, kunde en goede levenswijze uitmunten, vooral omdat het nog niet de algemeene regel is, dat de gansche burgerij haar eerste plicht jegens den Staat vervult en zelf dienst neemt. Ik hoop, als militair, dat nog eens de tijd moge komen waarin door ieder, zon der uitzondering, die plicht worde ver vuld. Lang leve de Koninginnen." Nadat de fanfares en het gejuich ver stomd waren, werd door den burgemees ter aan den heer de Raadt het diploma als eerehd der Vereeniging overhandigd, waarop door deze met hartelijke woorden voordezeonderscheiding werd dank gezegd. Hierna werd met de muziek aan het hoofd gedefileerd voor den eerevoorzitter en de officieren, waarna de stoet zich in beweging stelde door de Lavendelslraat en langs het Havik (waar het huis van den heer Dumoulin, den onder-voorzitter, keurig was gedecoreerd) naar het Stad huis, waar de driekleur wapperde. Daar werd een oogenblik halt gehouden en gingen hoofd- en afdelingsbestuur met het vaandel riaar den Burgemeester, waar hei Dagelijksch bestuur, enkele raads leden en eenige dames waren en l et Bondsbestuur, aan de echtgenoote van den beschermheer werd voorgesteld. Nadat een glas champagne was aan geboden, verzocht de Algemeene voor zitter hel woord om namens den Bond het gemeentebestuur dank te zeggen voor hetgeen te Amersfoort voor de afdeeling gedaan is; zulke treffende blijken van belangstelling streelen niet weinig de eigenwaarde der Bondsleden zij zijn trots daarop en vinden daarin een aanwijzing van den weg, dien zij moeten bewan delen, want waar zij zooveel sympathie betuigd wordt, moeten en zullen ook alle Bondsledep trachten de hun bewezen eer waardig te zijn. De optocht werd nu vervolgd langs Westsingel, Varkensma. kt, Langesiraat, Kamperbinnenpoorl, Zuidsingel, Varkens- markt, Arnhtmsche straat, Arnhemsche- weg en Bergstraat, waar hall gehouden werd voor de woning van kolonel Ben schop, die het bestuur verzocht een oo- eriblik binnen te komen. Z.H.E.Gestr. zeide hartelijk dank voor de ovatie hem gebracht en beaamde ten volle het bij de vaandeluitreiking door den burgemeester en den garnizoens-com mandant gesprokene. De Algemeene voorzitter dankte namens den Bond voor al hetgeen de kolonel voor de afdeeling gedaan had en de eer haar ook door deze ontvangst en de hartelijke woorden bewezen. Ook de Afdeelings-voorzitter dankte den kolonel voor zijn groote welwillend heid, niet alleen nu, maar altijd; spr. herdacht het feest van adjudant Christen, waarbij zoo duidelijk gebleken is welk eer. goed hart de kolonel den Bond toe draagt. Het was spr. een behoefte zijn dankbaarheid nogmaals te uiten. Langs Bergstraat, Korte Bergstraat en Soesterweg ging het du naar Amicitia, steeds omstuwd door een ontzaglijke menschenmassa. In de door de goede goede zorgen van den heer Kortbeek versierde z'tal, werd nu het vaandel in een piëdestal links van het tooneel geplaatst. Rechts prijkte, tusschen groen en bloemen de lijst der leden en donateurs van de afdeeling. Het vaandel, op het atelier van den heer C. A. van Kalken te Breda gemaakt, is vervaardigd van Lyonsch zijdefluweel, met echt goud uit de hand geborduurd. Het middelpunt wordt gevormd door het wapen van Amersfoort, omgeven door echte, rijk geborduurde eiken en lauwer takken, waardoor een lint geslingerd is 1 met het opschrift: Nederlandsche Bond van Oud-Onderofficieren, afd. Amersfoort. De leeuwen, die het wapen dragen, zijn zeer triool uitgevoerd, na eerst geboet seerd te zijn wel een bewijs voor het accuraat werk, dat de heer Van Kalken zich op prijs stelt te leveren. Boveu het wapen rijst een zon, met stralen in platte steek in echt goud be werkt. Het onderstuk van het vaandel is mede in echt goud bewerkt, met eiken en lau wertakken en draagt het jaartal 1894 en den datum dpr uitreiking 3/10. Op den stok rust een leeuw met zwaard en lauwerkrans, in echt goud verguld. Het vaandel is gevoerd met brocatelle en cramoisie en versierd en afgezet met echt galon en zeer rijke en kostbare cantille franje en echt gouden kwasten. Op uitnoodiging van den onder-voor zitter, den heer Dumoulin, vereenigden zij die aan den optocht deel hadden ge nomen, zich in den foyer der Sociëteit. Aan het diner werden tal van to isteu gehouden. Hel navolgend telegram werd aan 11. M. de koningin verzonden De Afdeeling Amersfoort van den Nedei landschen Bond van Oud-onder officieren heeft, bij de aanvaarding van een haar geschonken vaandel, de voortdurende gehechtheid en trouw aan Uwe Majesteit verzekerd. Namens het Bestuur, De Voorzitter, W. A. de RAADT. Tijdens de galavoorstelling des avonds werd daarop het navolgend antwoord ontvangen Voorzitter De Raadt, Ned. Bond Oud-Onderofficieren, Amersfooort. Hare Majesteit de Koningin-Regen tes draagt mij op u allen H. D. dank over le brengen voor de verzekering van trouw en gehechtheid Harer Ma jesteit der Koningin aangeboden. De adjudant van dienst, Van de POLL. De galavoorslellling werd behalve door nagenoeg alle burgerlijke en militaire autoriteiten door een talrijk publiek, be staande uit militaire en burger donateurs met hunne dames, bijgewoond. Beloofde het programma reeds de noo dige afwisseling, zelden zagen wij een zoo goed en toepasselijk geheel. Treffend was het oogenblik waarop de heer de Raadt in zijn openingsrede den heer Koolhofl, de vaandeldrager der vereeniging toesprak en hem zijn held haftig gedrag in Nederl. Indië herinnerde. Nadat ter afwisseling door het onder officierszangkoor onder leiding van den heer Hendriks het bondslied was gezon gen, nam de bondsvoorzitter nog even het woord, schetste het doel van den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2