NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND IEL DEMON 10. No. 84. Zaterdag 20 October 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij dit Dommer Behoort eeo Bijvoegsel. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Feuilleton. JMÏRSFOO IE CODBANT. abonnementsprijs: l'er 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën nier maal geplaatst worden slechts driemaal berekend Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. Lombok. In de Indische Gids worden uitvoerige beschouwingen gewijd aan het voorgeval- lene op Lombok. Hulde brengende aan de regeering voor haar krachtdadig optre den, waarschuwt de redactie voor een zachtmoedige behandeling der Baliërs. De tegenwoordige regeering, dus zegt de redactie onder meer, slaapt zeker niet op rozen, ai ontwringen onze troepen den vijand sterkte na steikte, al reiken de Sassaks hoe langer hoe meer ons de hand, al schijnen de vorsten van Bali niet van zins, ter wille van hun rasgenooten op Lombok, ons ontrouw te worden, en al boden Goa, Sidenring en Bom hulptroepen aan, waardoor het gevaar voor moeilijk heden met de inlandsche vorsten van Celebes, in omstandigheden als de tegen woordige, niet licht te tellen, misschieti weggenomen is. Voor de Balineezen op Lombok is nu de strijd een worsteling op leven en dood geworden; de weslmousson, die voor de de ,r staat, zal vermoedelijk niet alleen de krijgsoperatiën vertragen, maar ook op dr gezondheidstoestand der onzen een onuuiisligen invloed uitoefenen; hoogst waarschijnlijk zal het nogeenige maanden „uren, eet Lombok geheel onderworpen is, en, men mag dit niet bewimpelen, elders in den uilgestrekten archipel zijn gistingselemenlen aanwezig, die eensklaps ook déar den vrede kunnen verstoren. De regeering echter gaat met vasten tred haais weegs, en beleid aan veerkracht parende, boezemt zij den goedgezinden vertrouwen en den vijandigen ontzag in, terwijl zij de weifelenden tot toenadering stemt. Als nu maar het leger versterkt wordt! De minister heeft met loffelijken spoed maatregelen genomen, waardoor binnen enkele weken de troepenmacht in lndië met 700 Europeesche manschap pen en ruim 20 officieren aangevuld zal zyn; mogen weldra nieuwe troepenuit- zendingen volgen I Het oogenblik is bij zonder gunstig voor de werving, en de behoefte aan troepenversterking is onmis kenbaar. Reeds jaren en jaren geleden is er op aangedrongen, dat men toch eens inzag, hoe weinig die effectieve steikte op het papier beleekent in werkelijkheid; hoe weinig de veldbataljons veldbataljons zyn en hoe ver de depotbataljons blijven bene den den eisch hoe dikwijls een te velde trekkende troepenmacht niets anders is dan een met veel moeite uit verschillende garnizoenen bijeengedreven menigte sol daten, zonder eenheid of verband; hoe volstrekt noodig voor de handhaving en veiligheid van Nederland's gezag het blijkt het leger te reconstrueeren en de moreel of physiek waardeloozen, aan wie men niets heeft en die toch den Staal minstens evenveel kosten als geschikte militairen, te vervangen door krachtige en geoefende soldaten; dat alles kiemt thans meer nog dan vroeger. Indien de toestand den Staten-Generaal naar waarheid werd blootgelegd, geen minister zou vruchteloos fondsen aanvragen voor legerversterking zal het de minister Bergsma zijn, die zich jegens zijn land verdienstelijk maakt door dezen meest noodigen van alle maatregelen te provoceeren Lombok zij nu voortaan weer een Tanah Sassak (een Sassaksch land), maar onder Nederlandsche leiding met een orga nisatie, die in hoofdzaak overeenstemt met de organisatie van het inlandsch bestuur op Java! Nog één Balinees, in welke ondergeschikte betrekking ook, gezag te laten voeren op Lombok, ware een spotten met Nederlands prestige. Voor de verraderlyke Balineezen, wat wij bidden mogen, geen genade I Men moge dat onmeedoogend noemen, met een Èngelsch staatsman, die niet berucht is om ziju wreedheid, gelooven wij dat the essence of war is violence and that moderation in war is imbecility (het wezen van den oorlog geweld, en dat matiging in een oorlog onnoozel is) en deze tijd van rouw over de ongeluk kige slachtoffers van het laaghartig verraad der Balineezen, schijnt ons al zeer slecht gekozen voor het prediken va" zachtmoe digheid en veigevingsgezinoneid. Een volgeling van Be Ruijter. Uit Hontenisse wordt aan de Tem. Ct. gemeld Onder de gesneuvelden op Lombok behoort ook onzen gewestgenool J. de Vijlder, die evenals Michiel de Ruijter zijn loopbaan begon met het wiel te draaien bij den .Zeelendraaier" te Lamswaarde. Genoemde Ko de Vijlder was in zijne jeugd ook een eerste snaak, zoodat ik, nog afgezien van zijn beroep, in hem altijd om zijne .kwajongensstreken", zijne lief hebberij in avonturen, (waar hij zijn moed en onverschrokkenheid toonde) eene sterke overeenkomst vond me. De Ruijter, zooals die ons door verschillende schrijvers o. a. Schimmel geschetst wordt. Dit, wat de jeugd van Ko betreft, wilde ik hier even mededeelen, nu ook zijn uiteinde, na ongeveer 20 jaren trouwen dienst in het leger, zijn heldendood in deo strijd tegen de vijanden van het vaderland, met dat van zijn grooten voorganger overeenkomt. Post- en Telegraafambtenaren. De ambtenaren bij de posterijen en de telegrafie mogen dit jaar met buiten gewone belangstelling het voorloopig verslag der Tweede Karner tegemoet zien, over Hoofdstuk IX der Staatsbe- grooting (Waterstaat, Handel en Nijver heid). Naar het Rott. N.bld. verneemt: wordt aan dit verslag een nota toegevoegd, door den heer mr. H. Goeman Borgesius in de door hem gepresideerde 4e afdeeling der Kamer voorgelezen, waarin op zake lijke gronden wordt aangedrongen op een reorganisatie dier ambtenaren, in verband met een verbetering v in de positie der klerken en een gewenschte afschaffing der surnumerairs, der jongelieden, die, na afgelegd examen in afwachting eener benoeming als commies, in dienst worden gesteld, zonder eenig salaris. Dit heeft tot gevolg, zegt het R. N. dat de hoogere betrekkingen bij beide takken van dienst, alleen openstaan voor zulke jongelieden, wier ouders in de gelegenheid zijn ze nog gedurende eenige jaren op hun kosten te laten leven. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit blad voorkomende advertentie iBiyè -Ue Huisvriend", een maandblad, dat ruim 50 jaren bestaat, en dat, terwijl het steeds met den tijd gelijken tred gehouden heeft, zoowel wat uitvoering als inhoud betreft, met de eerste tijdschriften van het binnen- en Buitenland mag vergeleken worden. Aan alle gezinnen kunnen wij sDe Huisvriend" als een degelijke lectuur met het volste vertrouwen aanbevelen. Landaanwinning. In Friesland heeft men een belangrijke overwinning op de Zuiderzee behaald. Omstreeks 17 jaar geleden is om het Lemsterhop een 5400 M. lange bazalt- kopwerk gemaakt, dat ongeveer 1.70 M. boven volzee uitstak. Op verschillende wijzen had de zee gelegenheid in het afgeschoten vak binnen te dringen, met het gevolg, dat daar voortdurend slib achter bleef. In 17 jaar is de toestand zóó gunstig geworden, dat het waterschap, dat het kopwerk deed aanbrengen, er aan kan denken een oppervlakte van 280 H.A. aangeslibten vruchtbaren grond te doen bedijken en droogleggen. Zoodra Ged. Staten hun goedkeuring aan dit plan hebben gehecht, zal met de uitvoering en den bouw van een stoomgemaal worden aan-evangen, Ornithophilia te Utrecht. Dezer dagen kwamen in het hotel Bel- levue alhier, eenige liefhebbers van Pluimgedierte bijeen om te spreken over de wenschelijkheid, eene Vereeniging op te richten ter bevordering der liefheb berij voor pluimgedierte. In die vergadering is de vereeniging .Ornithophilia" tot stand gekomen. Als bestuursleden zijn gekozenmr. J. E. W. Twiss, voorzitter; jhr. A. P. C. C. ridder van Rappard, onder-voor zitterC. J. G. Repelius, secretarisO. J. de Haart Nzn penningmeester; mr. J.J. Moll, J. W. Schuyl en H. Essen, Alle aanwezige heeren traden direct als lid der vereeniging toe. Het bestuur vleit zich, dal alien, die belang stellen in pluimgedierte, zich zullen aansluiten om zoodoende de liefhebberij voor hoen ders, duiven, fazanten, kalkoenen, water vogels, zang- kamer- en volière vogels meer aan te moedigen, inzonderheid tot het houden van raszuivere exemplaren. Waar de belangstelling op dit gebied in het buitenland zoo groot is, zal zeker de nieuwe vereeniging ook hier voldoen den steun vinden. Wij hopen, dat het bestuur in zijne pogingen daartoe zal slagen en dat veie leden zullen toetreden. Zondag 21 October zal de gods dienstoefening in de Remonstr. kerk ge leid worden door Ds. S. J. Pekema Doopsgez. pred. te Hilversum. In de Donderdagavond gehouden algemeene vergadering van de kiesver- eeniging Amersfoort zijn gesteld tol can- didaten vooi de vei kiezing van vijf leden voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier de heerenJ. Ger. Kleber, J. Sinnige en A. T. R. Vermolen, (aftre- denden) en A. Visser en C. van der Zoo de Jong (in de vacaturen ontstaan door het bedanken van de heeren C. T. tbd Beek en M. W. F. J. de Jong). Aanstaande Woensdag zal vdor de kazerne der bereden wapens de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den adjudant-onder officier C. J. W. Valken, van het le regement huzaren, hier in garnizoen. Sergeant Verspijk, van het regement grenadiers en jagers, is gedetacheerd bij het 5e regement infanterie alhier, ten einde de lessen op den cursus te volgen. De wachtmeesters Schönefeld en Van den Berg, van het le regement veld-artillerie te Utrecht, welke tot 1 November a.s. zijn gedetacheerd aan de Rijschool hier, worden op dien datum tot 31 October 1895 [gedetacheerd bij het 3e regement veld-artiilerie te Bergen op-Zoom tot het volgen van eene cursus in de africhting van artillerie-trekpaarden. Het reinigen der wollen dekens ten behoeve van hel garnizoens-nachtleger hier, is gedurende 1895 opgedragen aan J. A. G. Bremer te Velp, voor 12 cent per stuk. De levering der aardappelen aan de troepen in dit garnizoen, gedurende het tijdvak van 1 November 1894 tot 15 Juni 1895, is door den Minister van Oor log toegewezen aan den heer Wagenaar alhier, voor f 2.38 per Hectoliter. Zoo langzamerhand begint het er op .den Hof" weder recht gezellig uit te zien. Missen wij dit jaar ook al een paar groote spullen, aan kleine ge- UIT HET FRANSCH. 6) »Is h6t waar, zuster?" vroeg Andrea. Lucrezia aarzelde, vervolgens het hoofd latende zakken, zeide zij „Het is waar!" .Men spreekt van Lucrezi Mammone in al de steden van Italië," hernam An drea met droefheid. ïMen roemt hare weergalooze bevalligheidmen roemt hare vorstelijke schoonheid weet ik het al? Zuster men spreekt zoo, dat de naam van onzen vader van af Napels tot Venetië besmet zal zyn." Lucrezia verborg haar hoofd in de handen. .De naam van onzen vader," zeide zij zacht, .is de naam van de Vilelli, een naam edeler dan die eens konings I 01 gy hadt gelijk, mijn broeder; er was voor mij een groot geluk of een groot ongeluk weggelegd." .Dezen morgen, toen ik te Spoleto aankwam, om u te komen opzoeken," vervolgde Andrea, ïwaart gy de eerste, die ik zag en wel by toeval. Gij gingt in een draagstoel over het plein... Ik heb u gevolgd, omdat ik u schoon vond en omdat de eenzaamheid van myn leven mij in dwaze avonturen gebracht heeft. Ik kende uw naam niet Dezen avond ben ik onder uw balkon terug gekomen en heb drie heeren aan uwe deur ontmoet." Lucrezia stond snel op en een hoog moedige blik verhelderde haar gelaat. .Het zyn snoevers of leugenaars," riep zij uit, .indien zij zich slechts op een glimlach hebben beroemd." .Zij spraken uw naam lachende uit," zeide Andrea, »en ik heb mijn degen getrokken." .Ik dank ui ik dank u myn broeder." .Terwyl ik streed, kwam er een man uit uw huis." .Die heeft een edel hart," zeide Lucre zia, terwijl zij de oogen neersloeg. .Hij acht mij en ik bemin hem Maar hoe wist gij, dat Lucrezia Mammone uwe zuster was?" »Er is in het paleis van graaf Eicole eene vrouw, die vroeger bij onze moeder diende Mercedés .Mercedés!" herhaalde Lucrezia. .Ik heb haar ondervraagd. Zij heeft my alles gezegd. En nu, Lucrezia, moet gij nog de geschiedenis hooren van onze familie." .Die ken ik, broeder Ercole en Frans Vitelli waren neven De oude prins van Mor.teleone had hen beiden even lief maar Frans stierf te vroeg, en de graaf Ercole erfde onmete lijke rijkdommen.' .Frans werd vermoord I" viel An drea iD. .Onze vader I" zeide Lucrezia, met bevende stem. .Onze vadert Zij hebben gelo gen, die u gezegd hebben, dat de oude prins van Monteleone de twee neven evenzeer liefhad Ge waart te jong om dat te begrijpen, Lucrezia, maar ik, ik herinner het mij Luister. Na den dood van onze goede moeder, de gravin Pia Vitelli, liet de prins van Monteleone mijn vader roepen om hem te zeggen, dat hij van plan was hem tot erfgenaam te maken. De prins woonde toen te Spoleto, in hetzelfde paleis, waar nu graaf Ercole Vilelli woont. Wij kwa men allen, mijn vader, gij en ik, en nog een arme bloedverwant, die mijn vader uit weldadigheid onderhield. Deze arme bloedverwant is nu graaf Vitelli, prins van Monteleone en souverein heer van Ascoli." .Graaf Ercole I ving Lucrezia aan. .Hij was het. Mercedés kwam ook met ons mede." .Mercedés heeft mij nooit van dat alles gesproken," zeide de jonge vrouw. .Mercedés had er belang bij u veel te verbergen, zuster; maar, wees gerust, gij zult alles weten. .Wij kwamen le Spoleto aan De prins onthaalde ons goed en ont ving ook, uit liefde voor mijn vader, den armen Ercole, die zacht, han delbaar, geleerd, vlug van begrip en de meest toegewijde neef van de wereld was." Andrea zeide deze laatste woorden met bitterheid. .Wij leefden rustig te Spoleto," ving hij weder aan, .toen onze vader de eerste verschijnselen gevoelde van eene zonder linge ziekte, die hem de borst en de in gewanden verscheurde. Ercole verzorgde hem met eene toewijding, die allen, die er getuige van waren, trof. Hij bracht geheele nachten door bij het ziekbed van hem, dien hij zijn weldoener noemde. Hij dulde zelfs niet, dat huurlingen hem in zyn liefderijk werk bijstonden. Hij maakte de drankjes eigenhandig klaar en gaf ze hem geregeld in. Het was alleen Mercedés, die nu huishoudster geworden was, die toestond zijD plichten te vervullen. .Evenwel ging mijn vader iederen dag achteruit, en de oude prins van Monteleone stierf. »Ik heb het u gezegd, Lucrezia, gy waart le jong, om nog van dien tijd een indruk of eene herionering overge houden te hebben; maar ik zag en hoorde alles. Het scheen, dat een onver zoenbare geest zijne zwarte vleugelen over het huis Vitelli gespreid had. De bedienden in stille droefheid gedompeld, vervulden zonder geraas hun plichteD. Men sprak niet dan zacht in het paleis. Wat mij aangaat, ik zwierf van de eene kamer naar de andere, altijd trachtende door te dringen tot mijn vader, maar ik werd immer op den drempel terugge houden door Ercole, die Op koelen toon zeide „Verwijder u, Andrea, de lucht, die men bij zieken inademt, is gevaarlijk voor kinderen." .Of door Mercedés .Ga niet binnen," zeide zij, »hy slaapt." .Zoodat ik, nooit mijn vader ziende, over de vorderingen van de kwaal die hem verteerde, niet kon oordeelen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1