Gemengd Nieuws. SCHAAKAFDEEI* Plaatselijke berichten. Ingezonden. Probleem No. 2. aanvang van den winter óf Moekden willen bezetten óf zich van een ander belangrijk punt aan de Chineesche kust meester maken. Gelukt het den Chineezen den strijd slepende te houden, tot de winter aanbreekt, dan verbeteren hun kansen natuurlijk aanmerkelijk. Van het Kol. Werfdepot zullen den 15en Nov. e. k. naar Amsterdam en van daar per Kon. West-Ind. maildienst naar Suriname vertrekken de alsdan nog bij dat Depot beschikbare militairen voor die kolonie onder bevel van den 2eluit der inf. F. B. van Lelyveld, die onlangs voor 3 jaar bij de landmacht aldaar werd gedetacheerd. Daar plaatsruimte ons ontbreekt om het geheele uitvoerige verslag der raads zitting van j. I. Woensdag op te nemen, laten wij hieronder de daarin gevallen beslissingen volgen. Tot leeraar in de plant- en dierkunde aan het Gymnasium en de H. B. School werd benoemd dr. H. van Capelle te Sneek. Het eerste aanvullingscohier van den van den Hoofdelijken omslag werd vast gesteld op 1458.085. Een klokkenist werd niet benoemd doch op voorstel der commissie zal de hui dige toestand worden bestendigd. Aan W. J. Cock Blomhoff werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als curator van het Gymnasium. Aan den keurmeester der visch werd eene verhooging zijner jaarwedde van f50.toegekend. Op voorstel van Burgem. en Weth. wrrd het behandelen van voorstellen tot aankoop van grond voor eene algemeene begraafplaats aangehouden. De bej-Tootinc voor het volgende jaar werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werd het ontwerpbesluit aangenomen tot heffing van 50°/o van het tarief voor vuur-, haven en tongeld. Behalve het proces-verbaal der kasop- ncming en een ontwerp voor het gebruik van de oude school aan de Koestraat was nog ingekomen een request van de Ned. vereeniging tegen de prostitutie, houdende verzoek lot ondersteuning van een adres aan H. XI. de Koningin-Regentes tot herziening van de betrekkelijke para grafen van het Wetboek van strafrecht. Van het 5e regiment zijn nog be noemd tot 2e luitenant der infanterie tij het leger in Neerlandsch Indië de ser geanten: C.J. G. G. van Doorn, M. Kole en J. C. A. Fischer. De luitenants J. Reijers en L. M. Keetell, van het 5e regiment infanterie hier, zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, tn in verband daarmede van hier naar Harderwijk vertrokken. Laatstgenoemde zal 1 November uit Genua per s. s. Koningin Regentes zijn nieuwe bestemming volgen. De le luitenant H. W. K. Verlholen de Salve de Bruneton, van het le regiment huzaren, thans gedetacheerd bij de Rij school hiel, wordt 1 November overge plaatst bij het depot-escadron van zijn korps, hier in garnizoen. Aan den opperwachtmeester H. L. Lier, van het depot escadron van het le regi ment huzaren alhier, zal 1 November de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. De bij het 5e regiment infanterie benoemde 2e luitenant Kwartiermeester L. J. H. Heijman, wordt ingedeeld bij de bataljons alhier in garnizoen. De Raad der gemeente Amersfooit zal op Woensdag, den 31 October 18114 des namiddags ten l1/, ure weder ver gaderen ter behandeling van de Ontwerp verordeningen tot heffing en op de invor dering eener plaatselijke directe-belasting naar het inkomen. De heer S. Potma onderwijzer aan de Christelijke nationale school alhier is als zoodanig benoemd aan een zelfde inrichting te Driebergen. Tot zijn opvolgen alhier is benoemd de heer A. Entingh, te Alkmaar. De le luitenant van het 3e regiment Huzaren F. L. de Voogt blijft nog gedu rende een jaar gedetacheerd bij de Rij school alhier. Woensdag namiddag werd voor het front van het depót-escadron van het le Regiment Huzaren aan den adjudant-onderofficier C. W. J. Valken de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt. De waarr.e- mjjn geweten te stillen, want ik wierp mij als dronken in den draaikolk der feesten en der vermaken. Ik ging door voor de maitresse van den graaf. Ik beheerschte hem zoo, dat mijn dochtertje hare wieg in het paleis heeft, dicht bij de wieg van het wettig kind van Vitelli." Wordt vervolgd. mende garnizoens-commandant kolonel Benschop, alsmede een aantal hoofd- en subalterne-officieren en deputatiën van onderofficieren der verschillende wapens alhier in garnizoen benevens afgevaar digden van de plaatselijke afdeeling van den bond van Oud-onderofficieren waren bij de plechtigheid tegenwoordig, die door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie werd opgeluisterd. Als blijken van waardeering en gene genheid mocht de jubilaris de navolgende cadeaux ontvangen van het officierskorps van zijn regiment: een zeer fraaie pendule met Coupesvan de onderofficieren van liet 1e regiment huzaren: een fraaie salon tafel; van die van het escadron ordon nancen; een salonspiegel en van de onder officieren der aitillerie: een hanglamp. Des avonds werd in de fraai versierde schercnzaal een recht gezellig feest ge vierd. Uit Albregt's tijd. Amice. Je vraagt me een toneelmop. Hier heb je er een. 't Is 25 jaar geleden, dat wij hier, te Rotterdam, onder directie van Jan Eduard de Vries als kermisstuk De schooixe slaap ster in het Bosch gaven. Hammecher was regisseur. Nu, ieder, die hem gekend heeft weet hoe bewe gelijk en druk hij wezen kon, als er iets op het tooneel voorviel, wat niet strikt overeenkomstig de tooneelwetten was. Van beboeten had hij een handje, ofschoon ik ter eere van de Vries moet zeggen, dat hij, als het op afhouden aankwam, heel schikkelijk was, bijzonder als de boeten werden toegepast op den een of anderen mop, want daar was hij zelf ook niet vies van, vooral niet als Albregt hem een handje hielp. Nu is de Zaterdag van de Rotterdam- sche Kermis altijd een dunne avond voor de kas; dan loopt alles op de straat en met de voorstelling wordt op zoo'n avond dan nog wel eens een handje gelicht en wordt er wel eens een aardigheid onder ons uitgehaald. In de Schoone Slaapster is een acte, die in een tooverwoud speelt. Daaiin moesten Le Gras, Sander Faassen, Kees van Dijk, Morin Jr., Spoor, Morriën, Wal trop en ik, gekleed in doodshemden en ,-oorzien van groote monster-doodshoofder, op de maat van zeer sombere muziek, statig opkomen en met dreigend gebaar den Prins en Schenkmeier verjagen met de woorden Van hier, van hier, (boem, loeml) Van hier, van hier, (boem, boem I) Hier in dit tooverwoud mag zich geen mensch vertoonen, I Hier waar alleen de dwersen-geesten wonen. Op den bewusten avond kwam Jan Albregt, toen reeds mijn oom, met een bedenkelijk gezicht op mij af en zei heel leuk«verbeeld je nu eens. dat jullie met je achten, in elkaar gedrongen en kromme sprongen makende, met lange goudsche pijpen opkwamen. Wat een mal effect zou dat maken. Het mag natuurlijk niet, liet hij er onmiddelijk opvolgen maar aardig zou het zijn. Hm! Hammecher zou zeker van woede barsten." Dat «het mag natuurlijk niet," was voor ons de zekerheid, dat er geen gevaar bij was. Wij besloten om de zaak aardiger te maken. Morin alleen zonder pijp op te laten komen, om Hammecher, die niet aan de koppen kon zien, wie de niet-pijpiooker was, er in te laten loopen en allen, zoodra we afkwamen, de pijpen weg te gooien en ieder voor zich vol te houden, juist de persoon te zijn geweest, die geen pijp in den mond had gehad. Zoo geschiedde. De pijpen werden in stille gehaald en toen het oogenblik kwam en de inuziek met boem, boemop de groote trom onze opkomst aankondigde, sprongen we alle acht met vreeselijke lichaamsver draaiingen op het tooneel. De leuke Albregt hield zich veront waardigd, riep Hammecher en vroeg, of dat nu gepermitteerd was. Hammecher woedend. Ik zal ze allemaal beboeten 1 Allemaal kan niet, zei Albregt, een is er zonder pyp. Die is onschuldig. Wij af, de pijpen verdwenen en we haastten ons naar onze kleedkamers, die op één gang waren. Daar vliegt Hammecher de trappen op, de eerste kamer de beste, bij Kees van Dijk binnen. Hammecher (boos): Mijnheer van Dijk dat kost je je geld om zoo op te komen. Kees (heel kalm:) Zeg eens, meneer Hammecher, ik ben nu te oud geworden om aan die kwajongenstreken mee te doen. Hammecher (lief:) Zoo Keesje, ben jij dien eenen zonder pjjp; goed, heel goed. Tweede kamer, bij Sander Faassen. Hammecher: Mijnheer Faassen ik beboet je voor de aardigheid. Sander (met de hand aan den mond)! Maak met mij nou geen malligheid asje blieft; ik verga van de kiespijn. Ja, ik heb daar trek om lolletjes uit te halen. Hammecher: Jij ook niet, waren er dan maar zes met pijpen. En mijn kleermaker. Hammecher: Zeg er eens, van Zuylen, ik weet zeker, dat je dat duiten kost, die aardigheid. Ik (meteenschjjnheiliggezicht): Meneer Hammecher! u weet zeer goed, dat ik te veel respect voor een man als Albregt heb, om me zoo iets te permitteeren. Zoo ging hij het heele reitje af en werd hjj overal met een kluitje in het riet gestuurd. Hammecher naar het tooneel, waar Albregt hem doodleuk met een vragend gezicht stond te wachten. Hammecher: Ik kan de zeven schuldi gen er niet uitkrijgen. Albregt: Maar wie was nou die ééne zonder pijp. Toen staken we met z'n achten ons hoofd over de balustrade en riepen in koor: Ik, menheer Albregt! Amst. Crt. WILLEM VAN ZUYLEN. Een manoeuvre geschiedenis. Tijdens d6 groote manoeuvres in Duitschland moet het volgende gebeurd zijn: Op een goeden dag komt in een dorp, dicht bjj de voor de manoeuvres bestemde plaats, de kwartiermaker van een kom- pagnie infanterie. De man heeft dorst en gaat naar de dorpsherberg, maar zette, weer buiten gekomen, een beden kelijk gezicht. Oorzaak: Het bier is slecht en kost 12 pfenning. Gelukkig voor den dorstige komt deze er achter, dat in het dorp nog een tweede bierbron vloeit, die het dubbele voordeel heeft, dat het bier goed is en maar 10 pfenning kost. De man neemt een proef, die zijn volle tevredenheid wegdraagt en wil betalen. Stel U echter zijn verbazing voor, men weigert zijn geld aan te nemen: «Van vreemden mocht men geen geld aan nemen het was hier een sociëteit en alleen hij die lid was, kon zijn geld kwijt worden." Daaiop ontspint zich over en weer een korte gedachtenwisseling de kwartiermaker wil niets voor niets hebben en de waard wil niets aannemen. Ten slotte wordt er eer. uitweg gevon den; de soldaat wordt lid van de socie teit! Zijn naam werd op de ledenlijst der vereeniging gezet en nu mag zijn geld aangenomen worden. De kwartier maker heeft echter een kameraadschap pelijk hart wat helpt hem het goede en goedkoope bier, wanneer de geheele kompagnie slecht bier voor 12 pfenning drinken moet! Maar ook deze knoop weet hij door te hakken: hij schrijft de kom- pagmelijst af en 's avonds deden zich alle soldaten van de kompagnie als mede leden van de vereeniging te goed aan het goede en goedkoope gersten-nat! De waard van de andere herberg zint op wraak, hij gaat naar den kapitein en deelt hem in het geheim inee, dat er in zijn kompagnie mannen zijn, die lid van de een of andere vereeniging zijn geworden. De kapitein belooft, de zaak te zullen onderzoeken er: een voorbeel dige straf te zullen opleggen en na ver zamelen te hebben doen blazen, houdt hij een van echt militairen geest getui gende toespraak tot zijn mannen. Met diep leedwezen had hij moeten vernemen, dat mannen van zijn kompagnie het had den durven wager., zonder zijn toestem ming, zonder zijn medeweten, lid te wor den van een vereeniging; hoe dat wa-, te rijmen met de militaire tucht enz. enz., hij hoopte dat er in elk geval maar geen politiek achter stak. Ieder die lid was geworden van de vereeniging moest hei geweer »ovei" nemen. Op dit oogenb' a hooit hij een slag tegen het geweer, zdó prachtig, als hij et nog zelden een gehoord heeft, ei. de geheele kompagnie staat met «geweer over" voor hem. Maar, hoe mooi de handgrepen ook waren uitgevoerd, dit maal konden ze den kapitein met bekoren en met een betrokken gezicht roept hij den eerste den besten man voor het front. «Jij berit dus lid; hoeveel inleggehl heb je betaald?" «Niemendal, kapi tein." Welke zjjn de statuten De rnan zwijgt en een tweede wordt naar voren geroepen; ook deze zwijgt. De kapitein verandert zijn vraag: «Welk doel heeft dan de vereeniging?" Nu komt 'ter uit; «Het verschaffen van goed en goedkoop bier; het bier in de dorpsherberg bevalt de mannen niet I" Het gezicht van den kapi tein klaart op; hij laat zich de toedracht der zaak vertellen, rijdt dan een paar keer op en neer en vraagt verder«Jelui gelooft dus dat dit alles is?" «Zeker kapitein!" «De halve liter kost maar 10 pfenning?" «Ja, kapitein." «En het bier is goed?" «Uitstekend kapitein I" roept de heele compagnie als uit een mond. »Nu," zegt de kapitein met een lachend gezicht, en wenkt de twee mannen, weer in het gelid te treden, «als dut zoo is, dan word ik ook lid 1" China Twee Amerikanen, die op hun rijwiel China zijn door geweest, beschrijven hun tocht in de Century. Zij geven ook een verslag van een onderhoud met Li Hoeng Tsjang. Onder een glas Champagne en sigaretten praatten de lieeren met den grootmaclitigen onderkoning over Amerika, China, hun tocht door het Hemelsche Rijk. In het gesprek kwam het uit, waarvoor de Chineezen een rij wiel houden. De Chineesche gezant te Londen, die den Amerikanen een paspoort gaf, noemde het een machine «waarop men zit en dat met de voeten voortbe wogen wordt." Op hun tocht door China hoorden de twee wielrijders hel volk spreken van: het vreemde paard, een vliegmachine, een zelfbewegende kar. Het fraaist was de volgende beschrijving, die een Chinees aan een buurman gaf: een kleine ezel, die je bij zijn ooren trekt en in de zijden trapt, om hem te laten loopen. Li Hoeng Tsjang vroeg ook nog, of zij onderweg nooit waren beroofd. Neen, men had hun geen knoop van de jas genomen. Maar zij zagen er dan ook uit als landloopers, en dikwijls toonde men, medelijden met hen te hebben of ook minachting. Li Hoeng Tsjang was gedurende het geheele gesprek zeer minzaam. Echtscheidingen. Men heeft voor verschillende landen de volgende statistiek der echtscheidingen opgemaakt: in Engeland komt op 577 huwelijken eene echtscheidingin Rusland een op 450 huwelijkenin Schotland een op 331, in Oostenrijk een op 184, in België een op 169, in Hongarije op 145, in Zweden op 134, in Nederland op 132, in Frankrijk op 62, in Denemarken op 36. Voor enkele groote steden zjjn de volgende cijfers vastgesteldin Berlijn komt één scheiding op 17 huwelijken, in Weenen één op 43, in Parijs één op 13. Maar de kroon spant het district Töilland in Connecticut (N A.) waar één echtscheiding voorkomt op zes huwelijken. Buiten verantwoording vrn de Redactie. Waarde Redactie Vergun mij gebruik te maken van een klein plaatsje in uw geacht blad, om de aandacht uwer lezers voor eenige oogenblikken te bepa len bij onze Week van Gebed en Zelfverlooche ning die 28 Oetober a.s. zal beginnen. Gedurende deze bijzondere week zullen onze Officieren, Soldaten en Vrienden in het geheele land zich vereenigen in dankzegging aan God voor den zegen, dien Hij op het werk deed rusten en zullen zij zich tevens voor God veroot moedigen over de zonden van ons volk en daarenboven zullen zij zich op eene bijzon dere wijze verloochenen door te bezuinigen op voedsel, kleeding en vele andere zaken, teneinde de fondsen voor het werk uit te breiden. Elkeen, die met ons bekend is, weet, dat ons doel is met de boodschap der verlossing de menigte te bereiken, die nooit ter kerk gaat, dat wij trachten de nooden der armen te lenigen naar gezonde beginselen, en dronkenschap, mis daad en openbare onzedelijkheid te bestrijden, die den Staat met het grootste ge vaar bed rei gen. Ik wil hier niet blijven stilstaan om de on derscheidene gekroonde hoofden, regeerings- lichamen en ministers te noemen van de voor naamste Christenlanden, die na zorgvuldig onderzoek van huu gunstige meening over ons werk hebben doen blijken door het nemen van bijzondere maatregelen of door het goedkeuren en toestaan van fondsen om het te bevorderen alleen wat verleden jaar gedaan werd in dien geest, zou reeds teveel plaats innemen; moge het voldoende zijn hier slechts onze geëerbie digde Koningin-Regentes te noemen. Ook wil ik niet spreken van de onderscheidene profes soren, doktoren en predikanten, van de meest verschillende richtingen, die ons hun sympathie en medewerking gaven. Laat het voldoende zijn te zeggen, dat wij in de 38 landen, waar onze 12000 officieren werkzaam zijn, om het evange lie in 24 verschillende talen te prediken, in spijt van veel veroordeel en tallooze moeielijk- heden, kunnen spreken van degelijke vorde- ingen en dat naarmate wij beter begrepen wor den, ons doel meer en meer gewaardeerd wordt. In Nederland bebben onze Officieren in het afgeloopen jaar: p.m. 90.000 uren besteed aan huisbezoek onder alle klassen der maatschappij en voornamelijk onder de armen; p. m. 12.000 bijeenkomsten gehouden, waarin een groot aantal van de lieden, die nooit de kerk bezooken, tezamen zijn gebracht en be reikt met de eenvoudige lroodschap der ver lossing p. m. 5.000 van deze laatste» hebben in het openbaar beleden de zonde op te geven en God te willen dienen. Velen hunner zijn nu werk zaam in onze gelederen en zijn behulpzaam om hnn vroegere makkers te bereiken. Velen anderen hebben zich bij een kerkge nootschap gevoegd of zijn op een andere wijze nuttige leden der maatschappij geworden. p. m. 1.000.000 exemplaren van onze Oor logskreet en Jonge Strijder, dezelfde boodschap bevattende, zijn verspreid door onze toegewijde Officieren en Soldaten (gewone leden), waarvan de laatsten, dat is verreweg de groote meerder heid, in geen enkel opzicht geldelijke belooning genieten voor dit werk, evenmin als voor het menigvuldige andere werk, dat zij verrichten als leden van het Leger des Heils. Wie zal berekenen hoeveel zonde en ellende door dit werk voorkomen is, hoeveel huisge zinnen gelukkig zijn gemaakt en vooral hoe groot het voci deel is, dat de maatschappij in het algemeen er door genoten heeft. Wij hebben verleden week onze twee eerste zendelingen naar Java gezonden, Stafkapitein Brouwer, een Nederlander en Ensign van Em merik, den zoon van een Kolonel in Ned. Indischen dienst. Niettegenstaande dat alles, wat gedaan is, gevoelen wij toch, helaas! hoe weinig dat is in vergelijking van den grooten en schreeu wenden nood van den tegen woord igen tijd. Wij hebben in onze rangen duizenden toegewijde mannen en vrouwen om het werk te verrichten; wat wij nu vragen is de medewerking, sym pathie en praktische hulp van hen, die de mensch- heid liefhebDen. Wij nemen deze gelegenheid te baat om de financiëele hulp in te roepen van hel Nederlandsche publiek, dat ons zoo edelmoedig geholpen heeft in het verleden. Giften onder het motto zelfverloochening kunnen overhandigd worden aan onze Korps officieren in de verschillende plaatsen of ge zonden worden aan het adres yan Kolonel Oli- phant, Prins Hendrikkade 131. Al het geld dat ontvangen wordt, wordt ver antwoord in de jaarlijks gepubliceerde afdeeling van de Nederlandsche afdeeling van het leger des Heils. U dankende voor de verleende plaatsruimte blijf ik. Amsterdam, 26 Oetober 1894. Uvj dw. dr.; W. t 0LIPHANT. BURGERLIJKE STABTDEff. Amersfoort. GEBOREN: 16 Oct. Hendrika, d. van Nicolaas Pampus en Wilhelmina van 't Kloostpr. 17 Oei. Berius, z. van Johanna Hermans. Adrianus Lenonar- dus, z. van Leendert van Etten en Anto- nia de Groot. 18 Oct. Sophia, d. van Willem Driesman en Everarda Hof. Cornelis Gerardus, z. van Johannes Scheerder en Geritje Knijff 19 Oct. Klasina Suzanna Katharina, d. van Jacobus Matthias Boom en Hendrika Clasina van Staal. 20 Oct. Marie Louise, d. van Fi iedrich Anton van Rupprecht en Johar.Da de Waal. 21 Oct. Gerarda Johanna, d. van Wilhelmus Thomas Teelen en Maria Antonia de Lang. Helena Hen- drieka d. van Jacob Klazinus de Lijster en Johanna Dorethea Blankenburg. Johanna Elisabeth, d. van Rutgerus Wijn tjes en Gijsbertha van Isselt 22 Oct. Hendrikus, z. van Herman Anton Husken en Geertruida van de Brug. Anna Maria, d. v n Willem Kuiper en Antonia Hendrika van Kalveen. 23 Oct. Johan nes Wilhelmus z van Andreas Jordanus van 't Riet en Klazina Tolboom. Hen drika, d. van Philip Veenendaal en Neel- tje van den Boogaard. Maria Cristina, d vrn Rejjer van 't End en Maria Cris tina Bouwman. ONDERTROUWD: 18 Oct. Derk Hen drik de Vries en Hendrika Lensing. Wouter van den Brink en Bastiana Jacoba Kesteloo. GETROUWD: 24 Oct. Dirk Everardus van Ouwerkerk en Anna van de Biezen- bos. Sijvert Dol en Maria Christina Meijers. OVERLEDEN18 Oct. Hendrik van Barlingen 18 j.ongeh. Machiel Hamers 68 j. echtg. van Cornelia van de Bouw meester. 19 Oct. Alberta van de Beek 62 j. echtg. van Marinus Jansen van den Brink. 20 Oct. Hanna Snijders 53 j. wed van Hermanus Kraan. 12 Oct. Steven van Vinken 48 j. echtg. van Jannetje Dashorst. 23 Oct, Elisabeth Pot 2 m. Bunschoten. GEBOREN 1VJ Oct. Hendrikus, z. van Wouter Koelewijn en Elisabeth Blokhuis. 21 Oct. Marretje, d. van Gerrit Koe nen en Grietje Bonneveld. Hoogland. ONDERTROUWD19 Oct. Teunis Kok en Neeltje van Dijk. Lensden. GEBOREN: 21 Oct. Abraham Henri, z. van Gerrit van der Giesen en Anna de Klerck. 24 Oct. Jacoba, d. van Jan Dunsbergen en Dirkje van de Vendel. ONDERTROUWD: 26 Oct. Nicolaas Wallet, oud 24 j. en Evertje van der Horst, oud 19 j. GEHUWD: 25 Oct. Jan Boersen en Theodora Zwanenburg. Woudenberg. GEBOREN: 18 Oct. Reindert, z. van Willem van Ginkel en Geertruida Boom. 21 Oct. Gerritje, d. van Peter van de Lngemaat en Willempje Aarsen. ONDERTROUWD; 25 Oct. Willem Ko.idijs, 26 j. en Johanna Boeschoten, 26 j. GEHUWD: 25 Oct. Evert Brouwer, 2- j. en Evertje Veisteeg, 19 j. Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ. van H. KEIDANSKI te Berlijn. Zwart. Wit. K g 2, D c 7, P g 5, b 3, g 4. Zw. K d 5, T e 6, e 3. Wit begint en geeft in 2 zetten mat. Oplossingen, inzendingen enz. worden inge wacht onder motto: «Schaak", aan het bureau van dit blad. PARTIJ No. 2. Gespeeld in September 1894 op de Amers- foortsche schaakvereeniging MUZI0 GAMBIET. Wit. Zwart. N. N. X. e 2e 4 I e 7e 5. fï—fi 2 Door dezen zet verliest wit een' pion. Hij wordt gedaan met het doel om spoedig den aanval te kunnen krijgen op het zwakke punt 7 en zijne stukken vrij te kunnen ontwikkelen. Ook krijgt wit als hij wil de alleenheerschappij in het centrum, door later d 2d 4 te spelen, hetwelk een groot steliingsvoordeel is. Bij cor rect tegenspel moet echter zwart winnen, ofschoon tegen zoogenaamde natuurspelers, spe lers die niet theoretisch zijn ontwikkeld, de voorzettende partij meestal wint, omdat de ver dediging zeer moeielnk is en do goede tegen zetten lang niet voor de hand liggen. 2 e5 Xf4. Pgi-f3. 3 9 5. L f 1—c 4. 4 g 5—9 4.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2