Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ingezetenen mag rekenen. Con- tróle blijft er toch nog bestaan en de gelegenheid tot ontduiking is niet zoo grootonwaarheid dient natuurlijk streng en recht vaardig gestraft te worden, deze maatregel zal niet onnoodig zijn, want op het gebied van belas tingen hebben sommigen nog een zonderling begrip van eer lijkheid. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-regentes, wegens het overlijden van Z. M. Alexander III, keizer aller Russen, met ingang van den zesden November e. k., den rouw zal aannemen voor den tijd van vier weken te verdeelen in twee weken middelbaren en twee weken lichten rouw. Indien bij de begrafenis van Z. M. den Keizer van Rusland, officieele missives worden ontvangen, zal H. M. de Konin gin-Regentes zich doen vertegenwoordigen door luitenant-generaal graaf Dumonceau, chef van het Militair Huis, vergezeld van kapt. jhr. van den Bosch, adjudant van H. M. de Koningin. Naar men aan het N. v. d. D. mededeelt, zullen de generaal-majoors H. P. J. Ilennus, inspecteur der infanterie en W. G. Rompelman, commandant der le divisie infanterie, binnenkort den mili tairen dienst met pensioeo verlaten. Ge noemde opperofficieren zijn respectievelijk 63 en 57 jaren oud en tellen ruim 40 en bijna 37 dienstjaren als officier. Het Vad. spreekt dit bericht uit vertrouw bare bron tegen. Volgens Het Vad. zal de kieswet nog dit jaar den Raad van State bereiken. De minister Van Houten zou dus in omstreeks een halfjaar zijn arbeid hebben voltooid. In dat opzicht heeft men dus niet te klagen. lombok. Het N. v. d. D. ontving gisteren het volgend telegram uit Batavia: De gemeenschap met Ampenan is door hel slechte weder verbroken. Er vallen hevige regens. Er is staatkundige aanraking ontstaan tusschen den ouden Radja en Generaal Vetter. Mag men het Soer. Hbl, gelooven, dan zou de Lombok-expeditie aan het licht gebracht hebben, dat er bij de organisatie onzer oorlogsmagazijnen letter lijk niets in de haak is, dat de meest- benoodigde oorlogsmaterialen voor een goed deel alleen maar op papier en niet in werkelijkheid aanwezig zijn, en dat de personen, die in deze inrichtingen de lakens hebben uit te deelen, niet voor hun taak berekend zijn. »De ernstige gebreken zijn aan het licht gekomen. Gelijk in 1870 in Frankrijk, was op het papier alles in orde, geen schroevendraaier of oliefleschje ontbrak. En in de werkelijkheid konden zelfs geen 250 stel wapens m 24 uren in het groote oorlogsmagazijn te Soerabaja worden gereed gemaakt, zijn tal van soldaten naar het oorlogsterrein gezonden met ongebruineerde geweren, ongebruineerde kapmesscheeden, met geleende en bijeen- gescharrelde equipementstukket. De ma gazijnmeester wist en kon nog minder; officieren wier taak het niet was, moesten zelf zorgen voor de wapening en uitrusting van hun naar het oorlogsterrein gediri geerde soldaten. De off. van gez. le kl. O.-I. leger S. Ujlaki, die, gelijk men weet, gedurende zes dagen krijgsgevangen is geweest bij den radja van Lombok en aan wien 2 jaar verlof is verleend wegens ziekte, is per stoomschip Prinses Amalia via Genua uit Oost-Indië teruggekeerd. Te Arnhem is Maandag-namiddag de regelingscommissie totstandgekomen voor de in Juli of Aug. 1895 te houden viering van het 50-jarig bestaan der Geld.- Overijselsche Mij. van Landbouw en de daaraan te verbinden groote tentoonstel ling van paarden, vee en landbouwwe rk- tuigen. Tot eerevoorzitter werd benoemd jhr. van Lawick van Pabst van Nijevelt, bur gemeester van Arnhem; tot voorzitter mr. F. N. L. A berson, tot ondervoorzitter S. J. graaf van Limburg Stirum, tot le-secretaris J. W. J. IJssel de Schepper, tot 2e-secretaris jhr. mr. P. van Nispen tot le-penningmeester A. A. H. Boon Hartsinck, tot de-penningmeester Hugo Prins. Voorts zijn de leden van zeven subcommissiën benoemd. Voor dat zij begon, keek zjj eeiiigzins geheimzinnig rond. Het borduurwerk stelde reeds diie letters voor op een grond van rood fluweel. Een M, een A, en een R. M. A. R. Wordt vervolgd. Diplitberltia-Hellaernm. Binnenkoi t zal te Utrecht door dr. VVii iz en prof. Spronck het diphtherie-heilserum van Behringh bereid en gratis ter beschik king der Nederlandsche geneeskundigen worden gesteld, voor zoover de voorraad zal strekken. De bereiking toch zal voor- loopig op bescheiden schaal plaats hebben en bekostigd worden uit de middelen, waarover de genoemde heeren als direc teuren van 's Rijks instellingen kunnen beschikken. Terwijl dr. Wirts zich zal belasten met aankoop, keuring, injectie en observatie der paarden, die in 's Rijks veeartsenijschool gestald zullen worden, zal prof. Spronck het diptherie-gift be reiden, het serum controleeren en afleveren Beter zou men in Nederland reinheid en werkzaamheid van het geneesmiddel moeilijk kunnen waarborgen. Moge daarom de onderneming der genoemde heeren met succes bekroond worden en haar, waar dit noodig mocht blijken, tijdig door Regeering of natie Cnancieelen steun verleend worden. De redactie van het «Tijdschrift voor Geneeskunde" is gaarne bereid gelden in ontvangst te nemen om de hh. Wirtz en Spronck in staat te stellen, de berei ding van het serum op zoo ruime schaal Ie verrichten, dat zij aan alle aanvragen zullen kunnen voldoen. Bij den redacteur- gérant, dr. C. C. Delorat, Keizersgiacht 325 te Amsterdam, is tot dit doel reeds ontvangen van Dz. f25. Dr. Pijnappel deelt mede, dat men 'e Amsterdam ook reeds met de zaak bezig is. Het initiatief is genomen door het Kinderziekenhuis, dat zich in verbin ding heeft gesteld met den heer Mazure, veearts, die met dr. Voute naar Parijs is vertrokken om de bereiding te beslu- deeren. Zoodra zij terug zijn, zal tot de inenting van paaiden worden overgegaan door tusschenkomst van het Hygiënisch Laboratorium, waar de zaak reeds lang in bewerking is en men het toxime voorhanden heeft. Ten bate van de nagelaten betrek kingen van hen, die op het oorlogsveld van Lombok zijn gesneuveld, zal den 8en December a. s. te Brus el een soirée musicale worden gegeven, waarvoor ver schillende krachten van den eersten rang hun medewerking hebben toegezegd. Deze weldadigheids-soirée zal door ver schillende leden van de Belgische konink lijke familie met hunne tegenwoordigheid worden vereerd. Te Kaapstad is reeds een belangrijk bedrag bijeengebracht voor de weduwen en wezen der gesneuvelden op Lombok. Het bedrag is naar Nederland gezonden. Ken paradijs voor jagers. Dat het wild niet overal even schaarsch is blijkt, datj.l. Zaterdag te Laag Soeren door eeuige jagers werden geschoten 75 konijnen, 13 hazen, 1 houtsnip en 2 meerkolven. Een konijn vloog een der drijvers in de armen, doch werd met een rood lijntje om, weder in vrijheid gesteld om eenige uren later toch neer geschoten te worden. Zeker door de verwisseling van rijks kanselier en ministers is de bijeenkomst van den Duitschen Rijksdag van 30 Oc tober uitgesteld tot 5 Dec. Naar de Nordd. Allgem. Zeitung mede deelt, is het wetsvoorstel betreffende de bestrijding van de omwentelings-propa- ganda in de laatste vergadering van het Staatsministerie op de hoofdpunten reeds goedgekeurd. Nadat het nog in de bijzonderheden omgewerkt zal zijn, zal de machtiging des Keizers gevraagd worden om het voorstel bij den Bondsraad in te dienen, ols een voorstel van het presidium van dat lichaam. Caprivi is zonder een woord van afscheid aan iemand naar Zwitserland vertrokken. Hij wil, naar men zegt, nooit weer een staatsambt aannemen. Van zijn laatste korte audiëntie bij den keizer verneemt men niet veel, maar men houdt het er voor, dat die zeer koel is ceweest. Eulen- burg daarentegen staat bjj den keizer in hooge gunst. Zaterdag dejeuneerde hij zelfs familjaar met den keizer en de keizerin. Onder de geruchten in Berlijn is er een, volgens hetwelk de procureur-gene raal Tessendorf minister van justitie zou worden. Tessendorf begon als een zeer heftig socialistenjager en hjj is een onverbiddelijk streng ambtenaar. Zijn naam zou dus als 't ware een program zijn. Ook het ontslag van den minister van landbouw, Von Heyden, getuigt van teruggaan naar de conservatievenals zijn opvolger wordt genoemd Von Wil- lamowitz-Möllendorf, opper-president in Posen, gematigd-conservatief en die de agrariërs een goed hart toedraagt. De Chineesche regeering begint zich ei listig ongerust te maken over het suc ces, dat de Japanners eiken dag behalen en heeft besloten de bemiddeling der Europeesche mogendheden in te roepen, ten einde den vrede te herstellen. China is bereid Korea's zelfstandigheid te er kennen en een schadevergoeding te be talen voor de oorlogskosten, te bepalen door de mogendheden. Aldus luidt het bericht, dat lieden uit Londen over den Japansch-Chineeschen oorlog tot ons komt. Gisteren reeds be toogde het Daily News. het orgaan van hel kabinet-Rosebery, dat nu de tijd is gekomen voor de regeeringen, die her stel van den vrede in Oost-Azië in haar belang achten, om tusschenbeiden te komen. Wellicht zal nu de Engelsche regeering nog een poging wagen om de regeering der andere toongevende Euro peesche staten te bewegen de strijdende partijen te scheiden. Trouwens, alleen wauneer een dergelijke stap door alle staten samen wordt ondernomen, is daarvan eenig gevolg te wachten. De expeditie, welke de Fransche regee ring tegen de Hova's op Madagascar zal ondernemen, is nu eene uitgemaakte zaak. Te Parijs is nu bericht ontvangen uit Tamatave van den heer Le Myre de Villers, dat de koningin der Hova's het ultimatum, dat de Fransche regeering heeft gesteld, ronduit van de hand heeft gewezen. Volgens de Figaro zal de regeering reeds dezer dagen bij de Kamer een krediet aanvragen voor deze expeditie, ten bedrage van 78.000.U0O fr. Aanvan kelijk heette het, dat 30.000.000 fr. zou gevraagd worden. De Sotr beweert te weten, dat de regeering reeds besloten heefi het expe ditie-corps, dat aanvankelijk 12000 man schappen zou tellen, nog te versterken. Behalve uit corps, za! nog een - marine soldaten aan de expeditie worden toegevoegd. Algemeen wordt te Paiijs teweerd, dat generaal Borngis Desbordes wiens n^am bekend is uit den oorlog tegen Tonkin, met de leiding van den tocht zal worden belast. Wanneer de expeditie zal worden ondernomen, is nog niet bepaald. Het tijdstip, waarop de Franschen de opera ties tegen de Hova's zullen beginnen, zal in de eerste plaats afhangen van het jaargetjjde. Vermoedelijk zal de Fransche regeering eerst wachten, totdat het regen seizoen achter den rug is. De uitslag der verkiezingen in de Ver- eenigde Stalen, vooral die van de gou verneurs-verkiezing in den staat New-York, wordt in de eerste plaats te New-York met groote belangstelling tegemoet gezien. Gisterenmiddag om vier uur zijn de stembussen gesloten. De uitslag der stemming zal dus reeds spoedig bekend worden. Van de geldleening ten laste dezer gemeente, primitief groot f21000, zijn zes aandeelen van f 1000 uitgeloot, n.l. de nommers 80, 120, 146, 138, 187 en 203, en van de geldleening groot f 40000, twee aandeelen van f 500, zijnde de nom mers 15 en 23. Na 31 December u. s. werpen deze aandeelen geen rente meer af. Donderdagavond te 8 uur houdt het stedelijke departement der maat schappij tot Nut van het Algemeen zijn eerste vergadering met dames in dit seizoen. Als spreker zal optreden de heer Mr. G. S. Brantsm.i te Arnhem. Het te behandelen onderwerp is le, het tooneel, 2e, voordrachten. Kapitein J. L. Furnée van het 5e regiment infanterie hier, die op zijn verzoek is overgeplaatst bjj den Plaatselij ken staf, is benoemd tot plaatselijk adju dant te Wierickerschans. De bij het 4e regiment infanterie nieuwbenoemden kapitein A. Dozy, van het 5e regiment hier, komt te Gouda in garnizoen. De bij hel 5e regiment infanteiie nieuwbenoemde 2e luitenants, herkomstig van de Militaire school en den Hoofdcur sus, worden aanstaanden Zaterdag bij het korps beëedigd en in functie gesteld. Bij het le bataljon worden ingedeeld de luitenants: C. J. Bruyn, H. J. Inden en P. Donk, resp. bij de 2e, de 3e en de 4e compagnie; bij de le compagnie 2e bataljon de luitenant F. H. W. de Quat tel bij het 3e bataljon de luitenants A. van Willigen en J. J. Korndörffer, resp. bij de le en de 2e compagnie; bij de 3e compagnie 4e bataljon luitenant H. O. J. H. Berkeljon. De luitenants W. Froger en M. G. Labree gaan naar het 5e bataljon te Utrecht. De sergeanten-majoor Van Heerde, Kerliug en Spits, van het 5e regiment infanterie hier, hebben met goed gevolg examen afgelegd voor den graad van adjudant-onderofficier, terwijl de sergean ten-majoor titulair Van Ackooij en Di en then zijn geslaagd bij het examen voor den effectieven graad van sergeant-majoor. Het provinciaal aandeel in de lichting der Nationale militie van 1895 is vast gesteld op 514 man, berekend naar 2020 ingeschrevenen voor die lichting. Bij Koninklijk besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuig schrift, ingesteld bij Kon. besluit van 22 September 1855 No 04 toegekend aan A. Pijpers, schoorsteenveger alhier. Hoevelaken. Ofschoon deze gemeente langen tijd verschoond bleef van de besmettelijke veeziekte, mond- en klauwzeer, zoo is deze eindelijk uitgebroken bij een koe van den timmerman E. S. Beitler, alhier. Bunschoten. Aan den heer H. Luttink, gemeente ontvanger alhier, is ontslag verleend uit zijne fetrekking. De heer J. W. Vedder alhier, is benoemd aan de Crist, school te Delft. Een anecdote van den overle den Czunr. In 1870 was de stemming te Peters- burg nogal Pruisischgezind; alleen de overleden Czaar, toen nog kroonprins, maakte daarop een uitzondering. Hij was zoo tegen Pruissen ingenomen, dat het aan zijr. omgeving op boete ver boden was in zijn Paleis Duitsch te praten. Alexan der 11 deelde noch de zienswijze, noch de houding van zijn zoon, en gaf daarvan op een aardige wijze hljjk. De Czarewitch gaf kort ria de oorlogsverklaring een feest, dat ook door den Czaar werd bij gewoond. Deze, anders gewend zich in het Russisch te onderhouden, sprak dien avond niets dan Duitsch en werd natuur lijk in die taal beantwoord. Koit voor zijn vertrek, deed de Czaar alsof hij zich eensklaps het verbod her innerde, om in het Paleis zijns zoons Duitsch te spreken. »'l Is waar ook", zeide hij tegen de andere bezoekers, «wij hebben de boete verbeurd." Hij zelf nam het verschul digde bedrag uit zjjn beurs, en deed ook den anderen het verbeurde geld betalen. Toen dit geschied was, ging hij naar zijn zoon, en zeide lachend: iSascha, wij hebben je verbod overtreden, maar de boete eerlijk betaald. Je vind bet zeker wel goed, dat ik het geld maar aan het «Roode Kruis" zal geven." De latere Alexander III had niets tegen dit voorstel in te brengen, maar hij had de les zijns vaders begrepen. Den vol genden dag was het verbod ingetrokken. Voor eenige maanden bevatten vele bladen een uit de Deutsche Tabakszei- tung overgenomen stuk, waarin werd verhaald, hoe de oorsprong van de ta baksteelt in Deli was, dat de heer Nien- huis, bij een bezoek aan den Sultan, een spiegeltje, dat de favorite bijzonder be haagde, verkocht voor 500 bouws land, op weiken grond de eerste Deli-Tabak werd geteeld. Dit reeds lang tegenge sproken verhaal verdwaalde uit de Hol- landsche bladen in de Deli-Courant, en doet thans voor de tweede maal de ronde in onze pers. Merkwaardig is het, dat de bladen, die van de week alle aandacht wjjdden aan het 25-jarig bestaan der Deli-Maatscliappij, thans leukweg mededeelen, dot de heer Nienhuis in 1870, dus voor 24 jaar den grondslag voor de tabaksteelt in Deli legde 1 Kan uien zonder tong spreken? Algemeen heerscht de meening, dat de tong noodzakelijk is, om geluid te kun nen voortbrengen, ten minste om te kunnen spreken. Dit wordt echter ten stelligste door den Engelschen professor Huxley ontkent en er bestaan dan ook meerdere voorbeelden van, dat men- schen zonder tong zeer goed spreken konden. Zoo werd bijvoorbeeld in het jaar 484 na Christus op bevel van Hunerich, 60 Christenen de tong uitgesneden, maar het duurde niet lang, of eenigen hunner be gonnen weer te prediken. Maar zoover tehoeft men niet in de geschiedenis te rug te gaan om dergelijke voorbeelden te vinden. In 1742 deed eene zekere Margareth Cutting haar examen voor de Royal Society in Engeland. Geen spoor van een tong was er in haar mond te vinden, en toch sprak zij bijna even goed als de anderen. Jussieu verhaalt van een meisje, dat zonder tong geboren werd en toen zij 17 jaar oud was, was er niemand die, zoo hij het niet wist, in ernst zou kunnen beweren, dat zij geen tong had. Aan haar spraak was het hoe genaamd niet te bemerken. Uit deze voorbeelden blijkt dus ten duidelijkste, dat bet volstrekt niet nood zakelijk is, een tong te hebben, om te kunnen spreken. Een hotelhouder in Liverpool heeft in al zijn logeerkamers automatische gas kachels geplaatst. Wanneer een reiziger vuur wenscht, heeft hij slechts in een gleuf zooveel pennies te werpen, als hg gedurende uren warmte verlangt. De patriarch van Jeruzalem, groot meester van de Orde van »Hel Heilige Graf' heeft m naam en op last van den paus de koningin van Spanje en de infante Isabella benoemd tot leden, grandes da mes nobles, dezer orde. De bisschop van Havannah heeft de eer genoten, het daai bij behoorende diploma aan de hooge dames aan te bieden. Tot deze oudste, christelijke, militaire orde hebben in den loop der tijden een groot aantal Spaansche vorsten behoord en dit is ook niet de eerste maal, dat een vrouw van koninklijken bloede er in opgenomen is. Hetzelfde voorrecht is te beurt gevallen aan Elvira van Castilië, dochter van Alfons VI, Sancha van Arra- gon, dochter van Jaimes I, den Veiove- raar, Isabella de Katholieke en Marga- retha van Oostenrijk, echtgenoote van Philips III. -- Zondag-avond, tusschen elf en twaalf uur, ontplofte, in Tilney-street bij het Hydepark te Londen eene bom, voor het huis, waar de heer Riginald Brett woonde. De familie was juist thuis gekomen van een diner. Nauwelijks was mevrouw Brett in huis, of zij hoorde een bevigen slag. De deur en de ruiten aan den straatkant werden verbrijzeld, maai ove rigens werden door de ontploffing geen ongevallen veroorzaakt. Natuurlijk ver wekte de slag groote onsteltenis in de buurt, vooral omdat ook de ruiten in eenige der aangrenzende huizen sprongen. De politie stelde terstond een onderzoek in. De uitslag van het onderzoek was, dat er geen twijfel bestond, of de ont ploffing was veroorzaakt door een bom, met boosaardige bedoeling voor hel huis geplaatst. Men vond namelijk stukken lood pn spijkers, waarmede het projectiel blijkbaar was geladen. Het doel van dezen aanslag is nog niet bekend. De politie vermoedt, dat de bom bestemd was voor den rechter Hawkins, die een paar huizen verder woonde. Deze rechter sprak onlangs het vonnis uil tegen de anarchisten, die wegens hun beraamde aanslagen terecht stonden. De doodkist van den Czaar. De Köln. Zeit. geeft van de doodkist des Czaren een beschrijving: Ze is van eikenhout, geheel beslagen met goud. Ze is versierd met het rijkswapenschild, van massief goud, met gouden franjes aan de kist bevestigd gouden leeuwen- klauwen vormen de pooten. De kist is van binnen van koper, overtrokken met een wit-zijden stof; het lijkkleed is van goud-brocaat met hermelijnen boordsel en de katafalk is eveneens met goud-brocaat bekleed. zyn droomen bedrog? Uit Breitenbach (in Hessen) vertelt het Berl. Tagebl. de volgende merkwaar dige geschiedenis: Een gehuwde werkman is daar als knecht in betrekking. Onlangs besluipt hem een voorgevoel, alsof zijn eenigen zoon een ongeluk zal overkomen. Hij wil naar zijne woning snellen, die zich in een nahurig dorp bevindt, maar zijn patroon overreedt hem toch niet te ge looven aan zoo'n dwaas voorgevoel, en hij blijft. In den volgenden nacht droomt hij evenwel, dat hij het kind in het water ziet vallen en hij moet het laten ver drinken, zonder het te kunnen helpen. Nu kan hem ook niets meer tegenhou den, hij ijlt midden in den nacht naar huis en verneemt daar, dat zijn eenige lieveling in de beek is gevallen en ver dronken. Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de artt. 9 en 11 van het konin klijk besluit d.d. 17 December 1861 (Staats blad No. 72); Roepen de ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de militie op te tieden, bij deze op, om zich daaitoe bij hen ter Secretarie, op MAANDAG, den 19 No vember aanstaande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur 's namiddags aantegeven, onder overlegging van de navolgende bewijsstukken a. Het getuigschrift vermeld in art. 11 der wet tot welks afgifte ter Secretarie zal worden zitting gehouden op ZATER DAG, den 17. dezer maand, van 's voor- rniddags 10 tot 1 uur des namiddags; b. Het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien van de Militie, voor zoover die te vervullen waren, te hebben vol daan. c. Het bewijs van ontslag en het ge tuigschrift, art. 12 der wet vermeld, zoo de persoon wien het geld, bij de zeemacht bij het leger hier te lande of hij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittin gen heeft gediend; d. Wat een minderjarige aangaat, een bewijs van toestemming van den vader, moeder of voogd. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduw naar en ingezeten wezen, voorts licha melijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang, op den 1. Januari van hel jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2