Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. gewond werden68 Europeanen, 28 Amboineezen en 12 inlanders. De namen zullen zoo spoedig mogelijk worden opge geven. Van de dwangarbeiders sneuvelden 2 en werden 9 gewond. Den volgenden dag werden de operatiën voortgezet. Eene colonne maakte eene verkenning tot aan den Oostelijken rand van Soeita. Geen schot werd gelost; de bevolking bleef rustig, haar werd bevolen de muren om de erven op te ruimen en zij begon daarna tijdens de aanwezigheid der colon ne. De ingeleverde WBpenen waren van weinig waarde. Zekere Goesi Nladè Getas kwam zich te Tjakra Negara onderwerpen. Te Nar- mada woonachtig, was hij met zijn volk door den vorst opgeroepen om te helpen bij de verdediging legen onze troepen doch durfde nu niet meer terug uit vrees voor de Sasaks. Een tweede colonne hield zich bezig om met behulp van dwangarbeiders de kleimuren langs den weg in West Tjakra om te werken en de verhakkingen op dien weg uit zware boomstammen bestaande, op te ruimen, Die weg is nu vrij en voldoende veilig. Een ander troepengedeelte hield zich bezig met het terrein rondom eene dewa, die tot versterking zou worden ingericht op te ruimen, terwijl de daarvoor aan gewezen bezetting binnen die dewa een logies gereed maakte. Tijdens die werk zaamheden ontstond brand in die dewa en brandde deze geheel uit, zoodat zij althans gister, niet kon bezet worden. Daarom werd bij het inrukken een ge deelte der poeri bezet door drie com- pagniën infanterie. De oude radja moet volgens berichten gewond uit de poeri vervoerd en naar het noorden gevlucht zijn. Door de bevol king werden op bevel teruggebracht de beido nog verloren veldstukken en een bergkanon. Bij het in een vijver werpen van bus kruit uit een in majora aangetroffen magazijn had er op onverklaarbare wijze eene ontploffing plaats, waarbij kapitein Tuinenbui g, luitenant Campioni en dertien dwangarbeiders ernstige brandwonden bekwamen; die der beide ofGcieren zijn echter niet levensgevaarlijk. In de poeri werden aangetroffen en naar Ampenan medegevoerd 230 kilogram goudgeld en 3810 kilogram zilvergeld, deels door brand tengevolge van granaat- vuur beschadigd. Hoeveel geld aldaar nog aanwezig is, valt niet te bepalen, daar het in den grond verborgen is en gezocht moet worden. De «Jave-Bode" ontving uit Boeleleng een telegram d.d. 19 November, dat in hoofdzaak dezelfde feiten vermeldde als hiei boven zijn overgenomen uit de «Jav. Ct." Aan de «Locomotief" schreef B. uit Ampenan De toestand op de Oostkust van het eiland moet nog zeer veel te wenschen overlaten, terwijl personen die eenigzins van land en volk op de hoogte z(jn, voorspellen dat, als de Baliërs eens zijn ten ondergebracht, de Sasaks ons nog de handen vol werk zullen geven. Niet in dien geest, dat we bepaald tegen hen te velde zullen moeten trekker,; maar dat ze ons een heele boel politiek ge harrewar zullen geven. Het gezag, dat de hoofden over hunne onderhoorigen uitoefenen, moet al erg onbeteekenend zijn, terwijl het eenige flinke hoofd, nl. Goeroe Bangkol, die z'n volk onder den duim heeft, tegen het bestuur een toon aanslaat en een hou ding aanneemt, die niet langer geduld mogen worden. Een Mohammedaanschen kleinzoon van den vorst, die door hem Goeroe Bangkol, is gevangen genomen, weigert hij peitinent aan den generaal uit te leveren, «Hij voert ook oorlog, en het is zijn krijgsgevangeoe «niet die des generaals" was zijn antwoord op den last om den vorstentelg uit te leveren. zuster." «Eene zuster?" «Ja, Regina, Andrea's nicht Wij noemden elkander zuster en wij beminden elkander; de tijd ging zonder verveling voorbij, en nooit, nooit zeg ik u, kwam de minste wolk onze reine vreugde verstoren." »Dat begrijp ik," hernam de grjjsaard, »het genoegen verbergende, dat hij on dervond toen Alma over zijne doch ter sprak. »Maar behandelde men uwe nicht Regina met even veel zorg en goed heid als u?" »0zeide Alma met een hemel- schen glimlach. «Regina is het bedor ven kind van het huis. De hoofdman Adrea Vitelli houdt evenveel en mis schien nog meer van haar dan van zijn zoon Mario. »Hjj is wel gelukkig I" mompelde de grijsaard. «Is zij dan zoo bekoor lijk, dat iedereen haar bemint?" hernam hij luid. «Iedereen gehoorzaamt haar," zeide Alma, «en in waarheid men moet wel want, hoe bekoorlijk zij ook is, zij draagt twee kleine pistolen in den gordel, en zij zou niet schromen er gebruik van te maken tegen hem die haar zou beleedigen het is een ware demon 1" Retonrkaarten op Kerstdag en Aiienwjaar. Daar de eerste Kerstdag en Nieuwjaar op een Dinsdag vallen, zal de geldigheids duur der relourkaarten op de Staats- en Centraalspoorwegen verlengd worden in dier voege dat le. Alle 4-daagsche relourkaarten in binnenverkeer der beide Maatschappijen (•net inbegrip van het verkeer met de Duitsche stations der lijnen Almeloo Salzbergen, Zevenaar Emmerik, Cleve en Gronau, alsmede tusschen en met de Belgische stations der Luik-Lircburgsche lijn), die genomen worden op Zaterdag 22 December en Zondag 23 December, geldig zullen zijn tot en met Donderdag 27 December d. o. v. en die genomen op Zaterdag 29 December zullen geldig zjjn tot en met Woensdag 2 Januari. 2e. De tweedaagsche retourkaarten in binr.enverkeer, uitgegeven op Maandag 24 en Dinsdag 25 December e. k. zullen geldig zijn tot en met Donderdag 27 December d. o. v., terwijl deze retour- kaarten, uitgegeven op Maandag 3! Dec., geldig zullen zijn tot en met Woensdag 2 Jan. 3e. Alle retourkaarten in binnen- landsch-rechtstreeksch veikeer(met de sta tions der »Holland8che IJzeren" en der «Noord-Brabant-Duitsche Spoorweg-Maat schappij") uitgegeven op Zaterdag 22 December en Zondag 23 December, geldig zullen zijn tot en met Donderdag 27 December d. o. v. en die uitgegeven op Zaterdag 29 Dec. geldig zullen zijn tot en met Woensdag 2 Jan. 4e. 3, 4 en 5-daagsche retourkaarten in verkeer met stations der Duitsche spoorwegen, die worden uitgegeven op Zaterdag 22 December, de 3 en 4-daagsche, uitgegeven op Zondag 23 December, en de J-daagsche, uitgegeven op Maandag z4 December, zullen geldig zijn tol en met Donderdag 27 December d. o. v. De 3- en 4-daagsche retourkaarten uitgegeven op Zondag 30 December, zullen geldig zijn tot en met Woensdag 2 Januari. Hierdoor wordt den reizigers uit alle oorden van het land de gelegenheid geopend om met de n.s, feestdagen met een retourkaartje op reis te gaan en eerst na die feestdagen met het retourgedeelte terug te keeren. Een kaartlegster. Wanneer vroeger te Pernis een sloep wat lang weg bleef dan brachten onze vrouwen, zoo schrijft men van daar, een bezoek bij Johanna in den Boomgaard, stelden dan eenige vragen, en Johanna zag terstond waar de sloep was, wat er aan boord gedaan werd, of de vangst goed was, eiz. en dan keerden zij weer huiswaarts, gerust gesteld of niet, al naar wat Johanna gezien had. Later was het Maart de Plat, maar in die vrouw werd al zeer weinig ver trouwen gesteld, immers had zij eens vooispeld, dat een sloep binnen 3 dagen in de haven zou zijn, en tot heden wach ten de weduwen en weezeo nog te ver geefs. Thans hebben we een echte kaart legster. Ze weet wel niet wat er in zee plaats heeft, maar ze voorspelt den visscher toch de toekomst, of hij gelukkig zal zijn, oud worden, rijk trouwen enz., en om dat alles te weten, behoeven de vis- schers maar een kwartje te betalen. Te Antwerpen is een comitégevormd tot bevo!dering van de deelneming der Belgen aan de internationale tentoonstel ling, welke in het volgende jaar te Am sterdam zal werden gehouden. Vooizitier van dit comité is de bekende Vlaamsche letterkundige Frans Gittens. Tot de leden behooren verder ook de burgemeester, de heer Van Rijswijck en de Nederlandsche consul-generaal, de heer De Kuyper. Bovendien is te Ant werpen een syndicaat gevormd, dat eene collectic-ve inzending zal voorbereiden. De stad Antwerpen en de Rubenskring hebben hun deelneming reeds toegezegd. Waarlijk? «Men moet haar op het minste teeken, op het eerste woord gehoorzamen." «Dat is aardig," riep de grijsaard uit, die mischien voor het eerst sedeit twintig jaren, weder eens van harte lachtte. «Als zij hier was," zeide Alma, «zoudt gij haar gehoorzamen, zoo goed als ieder ander." «Ik wil het gaarne gelooven." «Paarden, honden, wapenen, ziedaar haar leven I" «Paarden, zegt gij; rijdt zij dan te paard «Eiken dsg, en wel op de wildste dieren." Maar dat kan gevaarlijk worden voor eene vrouw, een ongeluk is spoedig ge beurd. Men hewaakt haar ten minste, zeker wel. «Zij gaat geheel alleen. Bovendien zou zij niet kunnen velen dat men haar volgde; zij zou denken dat men haar hare vrijheid zou willen benemen, waar zij zeei trotsch op is." «Arm jong meisje!" zeide de grijsaard met een teederen glimlach; «ik weet niet waarom ik zooveel belang in haar stel. En zij heet. «Regina." «En is zjj mooi?" Omstreeks half vijf bij het verlaten van trein 28 van het station Den Haag naar Leiden had Maandagmiddag een ernstig ongeluk pla ts. De heer Van Gelder, lector aan's Rijks universiteit te Leiden wilde namelijk op den reeds in gang zijnden trein springen. Hij had het portier reeds geopend maar werd medegesleurd, viel en kwam tusschen de tréeplank en den waggon teiecht. Op het geschreeuw en de signalen hield de trein op en werd de heer Van Gelder uil zijn benaiden toestand verlost. Zwaar gewond aan beide beenen en aan het gelaat werd de gewonde in een locaal van het station binnengedragen. Door een drieial doctoren wier hulp was ingeroepen, werd de eerste genees kundige hulp verleend. Een der beenen bleek bij het heupgewricht gebroken te zijn. Nadat de heer Van G. verbonden was werd hij naar het Leidsche ziekenhuis getransporteerd. Hel ongeluk verwekte aan het station groote ontsteltenis. «Het eerste en het tweede legercorps der Japanners," aldus wordt uit Shangaï aan de New-York Herald gemeld, «rukten op legen Tientsin. De Japansche strijd krachten tellen 72.000 man en bevinden zich nu te noorden van Newchang." Newchang is een belangrijke haven, gelegen aan de golf van Liau-tong, het eindpunt van den grooten weg naar Moek- den. Ten einde van daar naar Tientsin de voorhaven van Peking, te komen, moeten de Japnnners nog een grooten afstand afleggen. Wellicht is men het reeds eens geworden over de vredesvoor waarden, voordat de Japansche troepen deze langen marsch hebben afgelegd. In de Engelsche staatscourant is nu het decreet van koningin Victoria afge kondigd, waarbij het Parlement op 5 Februari a.s. wordt bijeengeroepen. Het was trouwens reeds bekend, dat het Parlement op dien dag den ai beid zou hervatten. Nu is echter officieel de dag vastgesteld, waarop het kabinet Rosebery met zijne oorlogsverklaring aan het Hoo- gerhuis zal optreden. De Duitsche Rijksdag heeft het voorstel derregeeiinp behandeld tot het instellen eener gerechtelijke vervolging legen de sociaal-democratische afgevaardigden, die bij de eerste zitting, welke de Rijksdag in het nieuwe gebouw hield eene vijandige demonstratie tegen den keizer hielden. Daarna heeft de Rijksdag een aanvang gemaakt met de algemeene beraadslagin gen over de llmsturz-Vorlage. Vermoe delijk zal het ontwerp voorloopig wel naar de commissie worden verwezen. In elk geval zullen de beraadslagingen zeker niet lang duren, want de afgevaardigden zijn voornemens den 20sten Dec. uiteen te gaan. De sociaal-democraten zijn naluuilijk zeer tevreden over de verwerping van het voorstel der regeering tot het instellen eener gerechtelijke vervolging tegen de sociaal-democratische afgevaardigden. Behoudens de conservatieven en vi ij- conservatieven, die 58 stemmen uitbrach ten, stemden alle andere partjjen, liberalen, clericalen, nalionaal-liberalen en socialis ten, ten getale van 168, eenstemmig tegen het voorstel. Het eenige, dat de regeering verkreeg, was de aanneming van het voorstel van den nationaal-liberalen afgevaardigde Adt, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat de disciplinaire macht van den voor zitter tegenover de afgevaardigden zou worden uitgebreid. Tegen dit voorstel stemden alieen de beide fracties der Duitsch-vrijziunige partij en de sociaal democraten. De liberalen daareutegen zijn zeer on tevreden, daar de regeering dezen strijd «Mooi als een engel en een demon." «Gij zijt bekoorlijk," zeide de grijs aard, haar op het voorhoofd kus sende. «Alleen," voegde Alma er met een fijn lachje, bij, en een blik vol spotzucht, «alleen had Regina iets, dat mij vrees inboezemde." «Vrees I «Ja, waarlijk. «En wat dan." «Haar oogen. «Ik begrijp u niet. «01 als de toorn in het anders zoo goede hart van Regina rond- woelde, dan nam haar blik zulk eene uitdrukking van woeste bedreiging aan dat ik waarlijk, ondanks de vriend schap, die wij elkander wederkeerig gezworen hadden, somtijds werktuigelijk beefde." «Wel, komaan! zeide de grijs aard, in de handen klappende zooals een kleir. kind het zou doen. «Ik vooreerst," voegde Alma er bij, «deed altijd haren wil." «Gij zijt een goed kind!" riep de oude graaf uit. Hij nam haar hoofd tus schen de handen en kuste haar twee of diie keer op de haren met bewogen teederheid. «Luister," hernam hjj, «als gij uw heeft uitgelokt, hoewel zij vooruit wist, dat zij de nederlaag zou lijden. «Het eenige resultaat van het vruchte- looze debat" zegt o.a. het Berliner Tageblatt «is dat het aanzien van het rijk daardoor niets is vermeerderd, ter wijl de sociaal-democraten daarentegen opnieuw stof hebben ontvangen voor hun agitatie. Deze nederlaag is niet de eerste, welke de regeering in dit zittingsjaar zal lijden." Blijkbaar doelt het liberale blad op de Umsturz-Vorlage. Indien het Centrum zich ook tegen deze nieuwe socialistenwet vei klaart, is ook de verwerping van dit wetsontwerp zeker. Tot dusver is nog niets over de plannen van het Centrum bekend. Bij de stemming over het voorstel-Adt lot verscherping der bepa lingen van het Rijksdag-reglement schaar den de leden van het Centrum zich weer aan de zijde der regeering. Wie weet. of de clericalen nu ook niet voor de Umsturz-Vorlage zullen stemmen. Onder leiding van den Heer Ko lonel Benschop werd gisteren en lieden eene tactische oefening gehouden op de kaart, waaraan alle Hoofd Officieren van het 5e Regiment infanterie deelnamen. De Heeren Majoor BufTart en Van de Wall zijn daartoe uit Utrecht overgeko men. De soldaten A. Reumerrnau en E. Otter, van het 5e Regiment Infanterie zijn heden morgen wegens wangedrag met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd. De milicien L. Cornelissen van het 5e Regiment Infanterie is wegens lichaamsgebreken, ontstaan in en door den dienst, bij koninklijk besluit een tijdelijk pensioen toegekend voor éen jaar ten bedrage van f 2UO. Tot doctor in de rechtswetenschap op «Stellingen" en tot idem in de staats wetenschap met proefschrift «De Terri toriale Zee." is aan de Universiteit te Utrecht bevorderd de heer L. E. Visser, geb. te Amersfoort. Aan de volgende stadgenooten zijn prijzen toegekend op de te Utrecht do r Ornitophilia gehouden tentoonstelling van pluimgedierte G. Muys. voor fraaiste patrijs Cohin China, veig. zilv. medaille, uitgeloofd door den heer G. VeiLoien van Themaet van Schothorst; dezelfde, voor fraaisten Padua, zilv. medaille, uitgeloofd door Avicultura; dezelfde, voor fraaiste geel Cochin China, zilv. medaille, uitgeloofd door Avicultura. J. C. A. van Wamelen, voor zilverlaken wyandottehanen, reserve: G. VerLoren van Themaet, voor goudla ken wyandottehanen z. e. v.; J. J. van der Linde, voor dezelfde, e. v.; G. Muys, voor Brahma pootrahanen, z. e. v voor dezelfde hennen z. e v., e. v. en 2e prijs dezelfde voor gele Cochin China hanen 2e prijs en e. v.; K. A. de Baufort, voor dezelfde z. e. v.; G. Muys, voor gele Cochin China hennen, le pr., 2e pr. en e. v.; G. Muys voor Cochin China hanen van iedere andere variëteit, 2e prijs, G. VerLoren van Themaet, voor dezelfde, le prijs; dezelfde, voor hennen, twee e. v.; G. Labouchére z. e. v.; G. Muys, le prijs. J. J. van der Linde, voor Houdans hanen, 2e prijs en reserve; dezelfde voor dezelfde henuen le en 2e prijs. J. C. A. van Wamelen, voor italianen (leghorns) hennen, e. v.; G. Muys, voor Hollandsche witkuiven hanen, z. e. v. en 2e prijs; J. J. van der Linde, voor dezelfde, z. e. v. en 1e prijs. G. Muys, voor Padua zilver en goudlaken hanen, le piijs; J. J. van der Linde, voor dezelfde, le pr ijs en e. v. G. Muys voor dezelfde hennen, drie z. e. v.; J. J. van der Linde, le prijs in z. e. v. G. Muys, Engelsche vechthoenders, ha nen, le prijs; dezelfde voor dezelfde hen nen, reserve en e. v. G. J. A. A. baron ouden vader pleizier wilt doen zoo kunt gij het nu." «Ik ben er geheel toe bereid, spreek, vader. «Welnu, gij zult alle dagen, even als nu, u hier bij mij komen nederzetten," en wij zullen dan eenige uren met el kander praten zooals wij nu doen. Uw gesprek is even bekoorlijk als gij en gij zoudt niet kunnen gelooven hoeveel af leiding dit mij geeft, bovenal wanneer gij mij van dat meisje praat, in wie ik zonder dat ik weet waarom, levendig belangstel." «Van ganscher harte, vader," ant woordde Alma. «Ik spreek zoo gaarne van Regina, dat het mij eene lichte taak zal zijn eiken dag over haar met u te spreken." Dit zeggende wilde Alma opstaan, maar de grijsaard weerhield haar. Dit gesprek had hem hel hart verblijd als een zonnestraal. Zijn verteederde blik bleef op Alma's reine voorhoofd rusten, en zocht, na de aanduiding van het jonge meisje, hel geliefde beeld van zijne dochter te malen, van deze bekoorlijke Regina, wier trekken Alma beschreven had. Maar toch zweefde er nog een som bere wolk over het voorhoofd van den grijsaard, een laatste aarzeling woog op Van Heemstra, voor fraaiste toom hoen ders, 6 hennen met haan, z. e. v. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Nov. '94. 1 N. van Waarde Amersfoort. 2 Mev. Visser Amsterdam. 3 N. Putman 4 Wed. J. Reis 5 Merklenbag 6 P. Rijnders Enschede. 7 A. v. Lut nieuw Amsteidam. 8 Mej. J. Bosman Rotterdam. 9 J. v. d. Borf Zegwaard. Uit Hoevelaken. 10 D. van Mourik Barneveld. Briefkaarten. 1 Mej. P. J. Koning Amsterdam. 2 D. Lufleur Deventer. Buitenland. Brief. 1 E. H. L. M. Meijs Fhiladelfhtia. Kostelooze Waarschuwing. HOOFDELIJKE OMSLAG. De gemeente-ontvanger van Amersfoort brengt ter kennis van de bela-tingschul- digen, die hunnen aanslag over 1894 nog niet hebben aangezuiverd, dat in hel begin der maand Januari tot eene vervolging moet worden overgegaan. Aldegenen, die voor hen beschikbaar gestelde gelden uit de gemeentekas wenschen te ontvangen, worden uitge- noodigd hun aanslag biljet ten kantore medetebrengen, opdat de verplichte in houding van belasting, door afschrijving daarop kunne worden aangeteekend. Amersfoort, den 17. December 1894. De ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. Eeu dikbuikige klub. Te Brussel bestaat een klub waar alleen zij als lid toegelaten worden, die minstens 100 kilo's wegen. In alle opzichten komt den voorzitter de eer toe, die vereeniging van dikbuikige honderd kilogrammers voor te zitten. Deze heer weegt 170 kilo en is dus met recht de hoofdman, de koning, de glorie van de klub. Slechts 25 Brusselaars hebben het voorrecht lid van deze klub te kunnen zijn. Naar men vertelt waren deze klubrnannen eens met hun twaalven naar Bmche gegaan en daar aangekomen bemerkte men dat de veeren van den trein gekromd waren. Ondanks de 170 kilo staat de voorzitter flink ter been en wanneer hij zijn mannen ter feestdisch leidt, stapt hij aan 't hoofd, den buik vooruit, en den grijzen koevel opgekruld. Wat zal er dan door de dikbuikigen gesmuld worden! Statistiek in een menschenleven. Iemand die nog al veel van rekenen houdt, heeft de volgende becijfering ge maakt. Een mensch van 50 jaar heeft 6500 dagen gewerkt, 6000 nachten ge slapen en 400 dagen en nachten zich ontspannen, gedurende 500 dagen was hij krank. Hij heeft 190ü K.M. afgeloo- pen, 36.00 maaltijden gebruikt, 7000 kilogram vleesch en 1&00 KG. visch. Gedurende dat tijdperk is 4200 liter van verschillende dranken gedronken. Amerikaansche millionnairs. Tegen niemand zijn de Amerikaansche millionnairs zoo vrjjgevig als tegenover de doktoren, zij betalen hun van 60 tot honderd duizend dollars per jaar Zoo kreeg een dokter, die gedurende twee maanden de dochter van zulk een million- nair behandelde daarvoor 87.000 dollars, een ander, die zijn patient gedurende zes maanden op de reis vergezelde 60.000 dollars. Bekend is het, dat een zeker dokter zijn hart. Hij nam Alma by de hand en deed haar bij zich nederzitten. «Nog een woord," zeide hij bevende; «gij weet, zonder twijfel, dat Andrea haar vader niet is?" «Dat weet ik." «En weet Regina het ook Ja, vader." «Heeft zij in haar gesprekken met u, nooit gesproken over den wensch oms eens hare familie, haar vader te zien Alma dacht na. «Raadpleeg uw geheugen goed, mijn kind?" voegde de grijsaard er bij. En met vurigen blik en met angst valligheid volgde hij Alma's bewe gingen. «Zij heeft er mij nooit over gesproken," antwoordde zij eindelijk. De grijsaard loosde een langen zucht en zijn hoofd, dat een oogen blik was op geheven, viel op nieuw op zjjne borst. Zijn voorhoofd rimpelde, een bittere plooi krulde de hoeken van zijn mond, en hij verwijderde zich met waggelenden tred. «Leun op mij, vader," zeide Alma. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2