Gemengd Nieuws. SCHAAKAFDEELING. HP BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Probleem No. 12. ADVERTENTIËN. A. G. KAPLANSKI H. ANSINCH, Hettema, Th. J. Emous, P de Geus, Gerard Keller eu dr. R. A. Kollewijn. In het jaar 1874 werd eene boerderij met bouw- en weiland in de Friesche gemeente Achtkarspelen in het openbaar verkocht voor f 8125. Dezelfde boerderjj is nu bij openbare veiling ingezet op f2075. Keizer Frans Jozef heeft nog geen beslissing genomen over de oplossing der ministerieele crisis in Hongarije. Toch wint de meening veld, dat de keizer den man van Croatië, baron Khuen Hedervary, met de samenstelling van een kabinet zal belasten. Graaf Khuen is het reeds eens geworden met de leiders der liberale partij. Mocht de keizer inderdaad besluiten om graaf Khuen- Hedervary tot minister-president te kiezen, dan zal het hem waarschijnlijk wel ge lul ken een ministerie te vormen, mits hij echter zich verbinde dezelfde politiek te volgen, welke zijn voorganger, de heer Weckerlé, heeft begonnen. Hierover zijn allen het eens, dat alleen een libe raal ministerie onder de tegenwoordige omstandigheden de regeering kan aan vaarden. De onderhandelingen tusschen China en Japan over het sluiten van den vrede zullen nu spoedig een aanvang nemen De «New-Y'ork Herald beweert te weten, dat de Chineesche regeering in geen geval een gedeelte van haar grond gebied zal afstaan. »Geen duim gronds" aldus luidt volgens den cor respondent van de «NewYork Herald te Shangai nu de eisch der Chineesche regeering «zal den Japanners worden gegund. Wel zal China zich bereid ver klaren eene aanzienlijke oorlogsvergoe ding te betalen, mits de Japanners dan ook Port-Arthur en de andere steden, die zij veroverden, ontruimen." Wat daarvan aan is, moet nog blijken. Tot dusver hebben de Japanners nog geen aanval tegen Wei-hai-wei gewaagd. Toch blijft de verovering van deze ge wichtige Chineesche haven nog steeds op het program. Dit blijkt wel uit het feit, dat de Japansche vloot steeds blijft kruisen in de nabjjheid dezer haven. Generaal Sung, de commandant der Chineesche troepen in Mandschoerjje, die onlangs door den Japanschen gene- Katsura werd geslagen, blijft nog in het veld. De generaal heeft weer versterking ontvangen en schijnt nog van plan te zijn weer een veldslag te wagen. Naar het heet, heeft generaal Sung nu nog 12000 manschappen te zijner beschikking. Intusschen verkeert de Chineesche re geering nog steeds in geldnood. De Heer Krupp bij wien de keizer eene nieuwe bestelling deed van kanonnen en krijgs voorraad, heeft geweigerd het bestelde oorlogstuig te leveren, tenzij onmiddelijk het daarvoor vereischte geld ter beschik king werd gesteld. Hetzelfde antwoord ontving de Chineesche regeering ook van de heeren Nordenfeldt en Maxim. Uit New-York wordt gemeld, dat de Chineesche gemachtigden, die naar Tokio zijn vertrokken, de onderhandelingen over den vrede niet zullen beginnen, voordat de heer Foster, de gedelegeerde der Ver. Staten, aldaar is aangekomen. De Japansche regeering van haar kant maakt natuurlijk ook geen haast, want, hoe langer de oorlog duurt, des te gunstiger worden de kansen voor de Japanners, die nu overal meestei zijn van het terrein. Van den Franschen gevolmachtig de op Madagascar, den Heer Lemyre de Villers, is bij de regeering te Parijs te- legraphisch bericht ontvangen van een protest, door den Eersten Minister van het eiland-Koninkrjjk tegen de bezetting van Tamatave ingediend. Hij noemt dit uit de struiken, met vurig oog, de haren in de hoogte en brullende. Het wilde zich in het water wer pen, maar de honden sneden hem den weg af. Vier oude honden, den nek met puntige halsbanden gewapend, wierpen zich op het zwijn, het vermetel aan vallende en zjjn stooten behendig ont wijkende. De ruiters kwamen uit het bosch, den markies de Santa Fiore aan het hoofd. «Laat twee hazewinden los I" zeide hij «het is tijd het dier te kappen I" Een bediende, die hazewinden aan een riem had, liet de twee sterkste los; die zich met éen sprong op den kop van het zwijn wierpen en het ieder bij een oor grepen. Dit noemt men het zwjjn kappen. Het dier kan dan niet meer vluchten. De markies de Santa Fiore sprong dadelijk van het paard, trok een kort jachtmes, dat hij aan de zjjde had hangen en naderde het wild zwjjn. Hjj nam het mes, legde het lemmer op zijne linkerhand om het te sturen en om de hazewinden niet te kwetsen, en stak het dier vier duimen [onder den linker schouder. Het dier viel morsdood. eene schending der tractaten, waarvoor hij de Regeering der republiek verant woordelijk stelt, geljjk mede voor de schade, die hieruit ontstaan kan voor Franschen, inlanders en vreemdelingen, op het eiland vertoevend. De Minister eindigt met het verzoek dat Frankrijk nog eens de aandacht wijde aan het tegen-ontwerp, destijds, bij het verwerpen van Frankrijk's ultimatum, door Madagascar ingediend, en den goe den geest daarvan waardeere. Dinsdag heropening der Kamer en op nieuw Presidents-verkiezing. De gema tigden pogen Brisson te doen vallen, maar ongelukkigerwijs kunnen zij geen couran- ter candid: at vinden dan Méline, die wegens zijn fel protectionisme, voor velen onaannemelijk is. Marseille heeft, evenals New-York zijn politie schandalen. Verscheiden politie ambtenaren beschuldigen elkander van allerlei slechte daden; de een noemt een collega medeplichtige van valsche mun ters; een under wijst een ambtgenoot aan als beschermer van die misdadigers. Een proces wegens laster betreffende die beschuldigingen komt den 13en dezer in behandeling. Een gewezen ambtenaar van politi die gevangen genomen werd wegens on eerlijkheden, moet bekend hebben, dat hij medeplichtigen had in verscheidene afdeelingen der gemeente-administratie En de Procureur-Generaal zal, naar men bericht, verplaatst worden, omdat hij niet voldoende toezicht heeft gehouden op de ambtenaren van zijn personeel, van welke eenigen goederen verduisterd hebben. weer dadelijk ter plaatse was en ook uitstekend werkte is het perceel geheel uitgebrand. Het huis was verzekerd doch van den inboedel alleen die van een der inwonenden gezinnen, die allen voorloopig in een ledigstaand huis zijn opgenomenpersoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. De reeds vroeger door ons aange kondigde uitvoering door de werkende leden der sociëteit «Harmonie", die om de vele elkaar snel opvolgende vermake- Ijjkheden onbepaald werd uitgesteld, zal op Maandag 7 Januari a.s. in de groote zaal der sociëteit vAmicilia" plaats hebben. Wij herinneren onzen lezers, dat de opbrengst dezer «soirée musicale et amusante" geheel ten voordeele komt der algemeene armen. Het programma is afwisselend genoeg en bevat behalve musicale nummers, komische en drama tische voordrachten tot slot een aller aardigst blijspel. Door een goede daad te verrichten kan men zich dus tevens een allerpretligsten avond verschaffen. Het in commercieele en industrieele kringen welbekende weekblad «Mutua Confidentie" geeft bij het eerste nummer van de 4en jaargang haren lezers een alphabetische lijst der z.g. Qessclientrek- kers, die in ons land hun zaken drijven. Door zijn inhoud voor den handel reeds een nuttig blad wordt de waarde er van door deze practisch ingerichte lijst r.iet weinig verhoogd. Onze stadgenooten W. Aciama van Scheltema en P. J. G. van der. Broeke hebben met gunstig gevolg voldaan aan het admissie-examen voorde Kweekschool van machinisten te Amsterdam. Gedurende het laatste kwartaal van 1894 werden hier 3231 telephonische gesprekken gevoerd en wel in October 1027, in November 1122 en in December 1083. Sedert de openstelling, op 1 Januari 1894, zijn gevoerd 9903 gesprekken. Volgens professor Falb, die voor 1 5 Januari sneeuwbuien voorspelde, en het dus aardig raadde, kunnen wij heden sneeuwstormen verwachten. Van tot 12 Januari zullen de sneeuwbuien ook de koude toenemen. Huwelijksinzegening bij het I.eger des Heils. Bij het Leger des Heils te Rotterdam had gisteravond een niet alledaagsche plechtigheid plaats en wel een huwelijks inzegening, waartoe in het verkooplokaal eene bijeenkomst werd gehouden. Aan versiering en muziek ontbrak het niet en evenmin aan een taliijke opkomst Het huwelijk werd gesloten tusschen den adjudant L. J. Tjaden en de kapiteine mej. W. Modders die voor deze gelegen heid tevens tot adjudant werd bevorderd Het burgerlijk huwelijk was gister ochtend te Dordrecht voltrokken. Nada de huwelijksartikelen van het Heilsleger waren voorgelezen, welke een reeks van beloften en verbintenissen ten opzichte van dat leger bevatten, had de inzege ning plaHts. Een collecte, welke gehouden werd strekte, na afttek der kosten, ten behoeve van het jonge paar, ten einde hen in staat te stellen een huishouden op te Zetten zooals kolonel Olifant zeide. Onder luide vreugdebetooningen werd het jonge paar door allen gelukge wenscht. Na eenige godsdienstoefeningen werd de plechtigheid gesloten. Toeristen verongelukt. Vermoedelijk zijn in Zwitserland weer drie toeristen omgekomen, Zaterdag ver trokken drie vi eemdelingen uit Glarus zonder gids om den Tödi te beklimmen en zijn tot nu toe niet teruggekeerd. Zoo spoedig mogelijk zullen lieden worden uitgezonden om naar hen te> zoeken. Intusschen is er veel sneeuw gevallen wat dat zoeken zeer bemoeilijkt. De Heer Wagner, de bekende mus kusfabrikant die onlangs te Beilen zoo grooten tegenstand opwekte hij zijne poging om aldaar zijne industrie te ves tigen heeft van den heer Lemire, te Udenhout (N.- Br.), een stuk heidegrond gekocht, ten einde te beproeven zijne zaak aldaar te kunnen voortzetten. Of de gemeente Udenhout dit zal toestaan zal nader moeten blijken. Vergissen wij ons niet, dan bestaat te Roermond sinds lang een dergelijke fabriek. Hoe komt het, dat aldaar van geenerlei verzet sprake schijnt te zijn? In eene vergadering van de Ratio nal Temperance League, te Londen ge houden, werd door het parlementslid Caine meegedeeld dat het aantal geheel onthouders in het Vereenigd Koninkrijk thans het respectabel cijfer van zeven millioen bedraagt. Gedurende de kerstdagen zij aan het Lcndensche postkantoor 5000 perso nen meer werkzaam geweest dan gewoon lijk. Zij werden allen gekozen uit de werkloozen en nagenoeg allen bleken het hun geschonken vertrouwen waardig. Het gewone aanlal postambtenaren bedraagt 21000, zoodst er thans 26000 werkzaam waren. In het hoofdkantoor waren 4000 per sonen bezig met het sorteeren vari brie ven, wat niet te verwonderen is, wan neer men bedenkt, dat er 31 millioen brieven meer moesten bezorgd worden dan anders. Scherpenzeel. Oudejaarsnacht brak alhier in een woning aan 't oosteinde van 't dorp een hevigen brand uit. Ofschoon de brand- Het was ongetwijfeld een heldendaad, den besten jager der streek waardig, en al de naderbjj komenden juichten om strijd. De markies de Santa Fiore had deze moeielijke taak met eene opmer kenswaardige koelbloedigheid en eene volmaakte sierlijkheid ten uitvoer ge bracht. Alma wendde het gelaat van dit bloe dige tooneel af en ging naar hare draag koets. De jagerbende stelde zich in orde, na het zwijn aan boomtakken te hebben op gehangen en men bereikte liet kasteel onder het geschal der trompetten en ge zang der jagers. Een luisterrijke maaltijd wachtte de gasten van den prins Ercole. Men at en dronk als lieden van eene goede gezond heid, die den dag op de jacht hebben doorgebracht. Bij het dessert bracht Ercole, die zyn doel niet uit het oog verloor, het gesprek op het huwelijk. Door zijn gastheer gedrongen, verklaarde de mar kies achteloos, dat hij een erfgenaam be geerde, en niets om liefde en foituin gaf, mits het meisje mooi, wijs en van hooge geboorte was. Ercole liet doorschemeren, dal een schoonzoon als de markies hem tot BVItGELMHE STANDEN. Amersfoort, GEBOREN26 Dec. Johanna, d. van Cornelia Meijer. 27 Dec. Maria Elisabeth, eer zou strekken; deze antwoordde op den zelfden toon, dat hij Alma bekoorlijk vond. Tot laat in den nacht dronken de gasten van de oude wijnen uit Ercole's kelder. DERTIENDE HOOFDSTUK. BEL DEMONIO. Terwijl de oude prins Ercole en de markies de Santa Fiore glas na glas ledigden en over het huwelijk spraken, was het nacht geworden. Men zag noch maan noch sterren aan den hemel, een donkere sluier bedekte de lucht en strekte zich in de vallei uit, even als een doodskleed over de baar hangt. De schildwachten op de vesting wei ken waakten, op hun musket ge leund. En te midden der plechtige stilte hoorde men het eentonige; werda I dat zij elkander met lange tusschenpoozen toeriepen Op het kasteel scheen alles, behalve eenige uitroepen der aan tafel zittenden, in diepe stilte ingesluimerd I De soldaten en stalknechten gaven zich aan zoeten slaap over. De honden d. van Henri Pkillippns Theodorus Hendriks en Johanna Cornelia Kwakkernaat. Alijda, d. van Hendrik Tnlsma en Johanna Maria de Vrije. Johanua, d. van Jan van de Brug en Willemijntje Stikvoort. 28 Dec George Rudolf Eugéne, z van Johannes Kuijntjes en Mechelina Johanna Janssen.- Bernardus Theodorus, z. van Johannes van der Linden en Barta van Bekkum 29 Dec. Johannes Bartholomeus, z. van Timotheus Krijnen en Maria ran de Pol. 30 Dec Autje, d. vau Gerrit Veldhuizen en Antje van Velzen. Wilhelmus, z. van Willem Peterse en Agatha Helena van den Ham Johannes Karel, z. van Willem Johannes van de Wijn gaard en Willemina '1 erinateu Alexander Josepn Marie, z van Johannes van Dijk en Anna Maria (leertruida Meemvsen. 31 Dec. Helena, d. van Gerrit Jan Jacob Nieu- borg en Dirkje Hendrika Kampermau. Rijk, z. van Engele Bouwmeester en Cornelia Pothoven. 1 Jan. 1895. Albertus, z. van Lambartus van Zuilen en Grietje Blom. Grietje, d. van Johannes Knoppers en Annetta Pietronella van Eijbergen. 2 Jan. Cornelis Martinus Joseph, z. van Barend dé Wilde en Johanna Gijsberta Wanzing ONDERTROUWD; Willem Wijnands en Gerarda Lambrechts GETROUWD 28 Dec.DoctorHeinW7illems Heinsius en Wilhelmina Johanna Elisabeth Prikken. OVERLEDEN: 2+ Dec. Ubbink 72.j echtg. van Maria Anna van den Burg. 25 Dec. Klara de Kruif 35 j. echtg. van Rijk de Kruif. Everarda Stikvoort 66 j. echtg. van Antony Epskamp. 26 Dec. Een lev. aang. kd. v. g. van Pieter van Bogerijen en Geertruida van Empelen. 2-9 Dec Trui van den Bogaard 80 j. wed. van Reijer de Wit. 30 Dec. Barend de Wilde 84 j. wed. van Aartje Bouwman Petrus van der Pol 18 j. ongehuwd. 31 Dee. Wilhelmina van den Berg. 7 m. 1 Jan. 1895. Johannes Vahstal 14 m. Bunschoten. GEBOREN31 Dec. 1 894. Hendrikje d. van Hendrik Willem Zijl en Wijrapje Koe lewiin. 1 Januari 1895. Barend z. van Cornelus Heinen en Margaretha van der Horst. Reintje d. van Cornelis Duijst en Wijmpje Koelewijn. ONDERTROUWD: 1 Jan. 1895. Wou- terus Hoolwerf en Grietje ter Beek Tij- men vau Halteren en Magteltje Kroon. Hoogland. GEBOREN: 25 Dec. Jan, z. van Dirkje Mossing. 28 Dec. Arie, z. van Jan Mossing en Aaltje Velthuizen. Heiltje, d. van Gerrit van Westerlaak en Jannetje Vonk. GEHUWD2 Jan. Johannes van Noor denburg met Willemijntje van Beek. Lensden. GEBOREN: 3 Jan. Abraham, z. van Ca rel van de Munt en Martha van Douselaar. OVERLEDEN2 Jan. Gerrit van de Kamp, oud 83 j. wedr. van Geertje van de Grift. Wonden berg. GEBOREN1 Jan. Gerritje, d. van Peter van Veldhuizen en Jaunetjo van Gin- kel Wijnand, z. van Willem van de Lagemaat en Evertje Reues. MARKTBERICHT, AMERSFOORT, 4 Jan. 1895. Tarwe f 0.Rogge 0 Boekweit f 0. Appelen f42.a f4.Peren f2.a f3Klei- aardapp f 0.a f 0 Zandaardapp. f2.5 f2.20 Hoendereieren f5.A f6.per 100 st. Eenden f 0.A f 0.Boter f 1.10 A f 1.40 per kilo Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.f0. Kippen fO.HO A f 1.10 Kuikens fl.fl.25 Piep kuikens f0.a f0.Ganzen f0.f0.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0 a f0.Hazen fl.50 a f2.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.30 a ft.10 DuivenfO.afO.paar Vette varkens f0.f0.Zeugen f f Biggen f 4.a f 7.Schrammen f 0.AfO Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 10 heet. Appelen; 5 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len30 heet. Zandaardappelen 1800 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1100 kilo Bo ter; kilo Margarine; kilo Kaas; zeugen; 90 biggenschrammen. en de andere jagers, door vermoeienis uitgeput, trachten weder de krach ten te verzamelen, die zij dien dag verloren hadden. Maar bovenal in het gebergte nam de nacht eene treu rige en vrees inboezemende gedaante aan. Uit het diepste der bergkloven hoorde men het gehuil van den wilden wolf der Apennijnen, wiens rauwe stem zich aan het gehuil van den wind paarde. De rietvink floot in de moerassen en vloog verschrikt weg wanneer een ver volgde vos haai voorhij liep. En de wind, zijn zware sombere stem aan dit concert van vreemde stemmen parende, huilde door de val lei, op zijn weg het stof der wegen en de droge bladeren van het bosch mede voerende Een vreeselijke nacht voor den ver dwaalden reiziger! Maar er zijn mannen, waariijk van staal, die noch de wouden, noch den dood, noch de tanden der wolven, noch den moorddolk der roovers vreezen Op twee mijlen afslands ongeveer van het bergvlak, waar het kamp der vrij buiters onder bevel van Andrea Vitelli was, verhief zich op den top der ontoe gankelijkste bergen, een geheimzinnig Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ. Van B. HÜLSEN te Beelitz. Zwart. W Wit: K. cl, D. f6, P. 6 4, 6 3, d 5, e5, f% Zw.K. e 4, d 4, e 6. Wit geeft in 2 zetten mat. Oplossingen, inzendingen enz. worden telkens uiterlijk tot Donderdag ingewacht onder motto: »Schaak", aan het bureau van dit blad. Oplossing van Probleem No. ii. Wit: K. g 5, D. 63, R. a 3, c3, hb. Zw.: K. e 6, R. (78, h 7, d 7, do. I D—6 5. Kfl. D Xdlj= K—eb. De 24= di. Df 5 4= d 6. De 8 4= L-fl. De 2 4= De jury, belast met de prijstoekenning in het tournooi waarin dit probleem eervol werd ver meld, merkt bij de beoordeeling er van zeer juist op, dat het componeeren van deze opgave den auteur weinig moeite heeft gekost. De constructie is dan ook eenvoudig en het idéé, variantenvorming door konings- en pionnen- zetten, vrij oud. Het is te betreuren, dat de Hollandsche probleemcomponisten voor een wedstrijd geen beter werk leveren. Goede oplossingen ontvangen van: v. E., Gebr. Meinesz. Bevallen Van een zoon A. M. G,j VAN DIJK 30 December '94. Meeuwsen. Eenige kennisgeving. *.4* Hartelijk dank voor de bewijzen van deelneming bij het ovei lijden van mijn Echtgenoot den Heer J. BOODE, en daar de schilderszaak zal worden voortgezet, beveel ik mjjf 'aaw-.-iii be- gujpiiging der sladgepooteh. De Wedfiwe J. BOODE— van Essen. jt kn\ IDstg-elijlrs I te CONSULTÉERENl van 'tuur bü' den Heer H. BILDËRÏÏËfelC Lange straat 22, Amersfoort, vpor iandheefyunde I en het maken vatffcunsUaiiden eu gebitten. Operatiëu zonder |>Qu. Kosteloos voor minvermogetèlen van 9iO uur. gebouw; het had een bijzonder aanzipn, zoodat men het eerder voor een grafge steente dan voor eene menschelijke woning had gehouden. DeureD en ramen waren altijd gesloten; men zou gezegd hebben dat de dood er huisde! De eigenaar van dit kasteel durfde er mis schien niet meer te wonen. Er zijn eigen dommen, die door tijd en omstandigheden zoo vervallen. Het kasteel waar wij van spreker, ging door voor onbewoond, of zoo gjj dit lie ver wilt, voor bewoond door vleermuizen en booze geesten I In een bijgeloovig land als Italië, was deze laatste eigenschap niet zonder waarde, en zij was genoeg om de villa meer te doen ontzien dan een regiment soldaten des .konings het zou hebben kunnen doen. In dezen nacht stak het kasteel bleek en akelig af op den don keren hemel; evenals gewoonlijk, waren deuren en vensters gesloten, maar meer nog dan gewoonlijk, had het gebouw dien nacht een somber en onheilspellend aanzien. Het kasteel scheen in volmaakte een zaamheid gedompeld en had slechts eenige ontbladerde dennen, die onbe weeglijk opschoten als deze kwijnende en dorre struiken die men bij de graven plant I" Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2