BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Voor Lombok is een voorloopige mili taire bezetting vastgesteld, waartoe, wat de infanterie betreft, zijn aangewezen het 2de en het 11de bataljon, terwijl in de wateren van Lombok voorloopig beschik baar zullen blijven, twee oorlogsbodems er. een der beide stoomschepen van den dienst ter bestrijding van den sluikhandel in opium ter zee, Cycloop en Argus, ter aanwijzing door den hoofd-inspecteur der Opiumaangelegenheden. Op de vraag der Eerste Kamer, waarom het toekennen van onderschei dingen wegens krijgsbedrijven op Lombok zoolang uitblijft, heeft de regeering ge antwoord dat het opmaken en bet onder zoeken in Indië van de voordrachten tot benoeming in de militaire Willemsorde niet weinig tijd vereischl; zoodra de voordrachten hier te lande zijn ontvan gen, worden zij onverwijld in behande ling genomen, en zoo spoedig mogelijk tot afdoening gebracht. De Minister van Koloniën hoopt in den loop van Maart 1895 de voordracht ter zake van de heldendaden op Lombok te ontvangen. H. M. de Koningin-Regentes ont ving gisteravond te 5'/2 uur de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in audiëntie. Koningin Wilhelmina heeft gister voormiddag in een arreslede een tocht gemaakt door het Haagscbe Bosch. H. M. begaf zich per rijtuig naar de Boschbrug, alwaar Zij plaats nam in het gereed staande sledevoertuig, bespannen met de twee vlugge Arabische dravertjes en voorafgegaan door een voorrijder. Na half twee ging H. M. schaatsen rijden op de ijsbaan achter het Huis ten Bosch, in tegenwoordigheid van Hare Moeder. Bij de aanstaande herziening van het reglement der kamers van koophandel zal het een punt van aandachtige over weging uitmaken, om ook vrouwen, een handelsbedrijf uitoefende, zoowel kiesge rechtigd als verkiesbaar te verklaren. De Minister van Waterstaat is van meening, dat de tijdregeling hier te lande geen wijziging behoeft. Aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en aan de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal is een adres verzonden van den volgenden inhoud Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, Jan Chris- tiaan Benit, wonende te Amsterdam, dat adressant reeds meermalen om eene concessie heeft gevraagd, welke doordien de drooglegging van de Zuiderzee, zich toen in een stadium van wijze bevond, niet kon worden verleend, maar het voor uitzicht bleef geopend, daarop later te kunnen terugkomen, wanneer de Staat, de drooglegging zelf niet op zich nam, nu naar aanleiding van het antwoord van den minister aan de Tweede Kamer ge bleken is, dat de uitvoering van Staats wege binnen een bepaald tijdstip niet kon worden toegezegd, verder dat: Bij elke aanvraag tot het polderen, van een deel der Zuiderzee, de regeering zal moeten overwegen haar houding daarbij aan te nemen, neemt adressant beleefd de vrij heid, als begin van drooglegging, cm eene prioriteitsconcessie te verzoeken, (voor een nader op te geven voornaam syndi caat, die over zeer belangrijke kapitalen beschikt) tot de drooglegging van het Wieriogermeer in de Zuiderzee, volgens de daarvan bestaande plannen of met die veranderingen, die de regeering zal noodig achten. De voorwaarden waarop de concessie zal wordei; uitgevoerd, wenschte adressant nader te bespreken en te bepalen. Door de Vereeniging Bredasche Armenzorg te Breda is het denkbeeld ge opperd om een orgaan op te richten, waaraan alle dergelijke vereenigingen hield. lik heb geen ander souvenir dan dit," zeide zij met een glimlach, die hem met geluk overstelpte, «hij heeft menige tiaan gedroogd; door u mijne smart te herinneren, zal hij u mijne liefde zeggen I «Dank, heb dankt" riep Mario uit, den zakdoek kussende. «Met dezen zakdoek op het hart, vrees ik niets ter wereld." «Vertrek nu!" zeide Alma nog. «Ik vertrek; maar ik zal over drie dagen op dit zelfde uur terugkomen. «Nooit! «Over drie dagen I" herhaalde Mario zich verwijderende, om Alma den tijd niet te laten te weigeren. Alma volgde hem angstig met de oogen. Hij ging zonder moeite door het moe ras. Aan den anderen kant gekomen, keeerde hij zich om en sprak met zachte stem, dit teedere, weemoedige Italiaan- sche woord uit: «Addio!" Hij beklom vervolgens den muur, daarna de helling en kwam zoo op het bolwerk. Daar gekomen, wuifde hij het jonge meisje, dat hem nog allijd met den blik volgde, een laatst vaarwel toe en ver- hare meeningen en ervaringen kunnen mededeelen,opdat ophet gebied der armen zorg eenheid tot stand kome. Zij roept alle vereenigingen op haar daaromtrent hare meening te ontwikkelen. Bestuurders van bovenbedoelde Ver eeniging zijn de heeren J. R. van Keppel, voorzitter, en W. L. Kooperberg, secre taris. De Kamer van Koophandel te Groningen heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij hare bezwa ren uiteenzet tegen het wetsontwerp tot heffing van invoerrecht naar de waarde. D" Kamer erkent, dat de thans geldende heffing bij invoer aan goole gebreken lijdt, in de eerste plaats omdat de schat kist niet ontvangt wal haar toekomt. Maar juist omdat die heffing naar de waarde geschiedt, deugd zij niet. Het adres licht dit uitvoerig toe, en eindigt met het verzoek om het ontwerp niet tot wet te verheffen. Wedstrijd van priksleden. Aan den wedstrijd met priksleden welke, ijs en weder dienende, Zaterdag a.s. door de IJsclub te Leeuwarden zal worden gehouden, zal mede verbonden zijn een hardrijderij op schaatsen voor mannen en vrouwen. Onderscheidene dames zullen, in Hindelooper kleeder dracht, in priksleden op de baan ver schijnen. De heer Avenhorn van Nauta, te Hindeloopen, heeft de costumes en priksleden uit zijn kabinet voor den wed strijd beschikbaar gesteld. Men vei wacht uit alle deelen van het land, en ook uit het buitenland, een druk bezoek. Naar de Haarl. Ct. mededeelt, oefent Eeden zich druk voor de in Febr. te Hamar te houden wereldkampioen schappen in het schaatsenijjden voor 1895, waarvoor hij nu reeds als een ge duchte tegenstander wordt gerekend. Er worden evenwel pogingen aangewend om Eeden tegen te werken en twijfel te op peren omtrent zijn amateurschap. Van den voorzitter van den International Cijclist Associaton is hem echter een desbetreffende verklaring toegezonden; ook de Internationale Skating Union heeft Eden in het volle bezit van zijn amateurschap verklaard. «^1— De Mexicaansche gezant te Guatemala is wegens een grensgeschil tusschen de regeeringen der republieken Mexico en Guatemala teruggeroepen. Men spreekt er van, dat de Mexicaan- sche regeering voornemens is aan Gua temala den oorlog te verklaren, en reeds een leger van 6000 man gereed heeft om haar buurman tot rede te brengen. Guatemala grenst ten Zuid-Oosten aan Mexico en telt ongeveer 2.000.000 in woners. Mexiko is veel grooter en telt meer dan 10.000.000 inwoners. Ver moedelijk zal derhalve de kleine republiek wel moeten toegeven. Zaterdag jl. aldus meldt de New- York Herald «hielden de Mexicaan- sche ministers eene bijeenkomst. In de stad heerschte groote beweging, want men beweerde, dat de ministers tot den oorlog hebben besloten." Het geschil loopt over de afbakening der grenzen. In 1892 werd tusscher. beide Staten een tractaat gesloten, waarbij werd bepaald, dal van weerszijden com missarissen zouden worden benoemd tot het vaststellen van de grenslijn. Deze commissarissen konden het niet eens worden. Een riviertje vormt voor een klein ge deelte de grensscheiding. De Mexicaan- sche commissarissen betwistten den eisch der tegenpartij, die den loop van dit riviertje als de juiste grenslijn wilden aannemen. Toch verklaarden de Mexi canen, dat zij genoegen wilden nemen met den eisch, door Guatamala gesteld, dween snel in de vallei. Alma voelde een steen van haar hart wentelen Zij sloot zuchtend het venster, en ging treurig en in zich zelve gedeerd naast haar Bed zitten. «Hij is <k»^vertrokken I" riep Ma rina uit. „Ja," antwoordde Alma. «En wanneer zou hjj terug komen?" «Over drie dagen, misschien maar vertel dit niemand, want als men wist wat er dezen avond gebeurd is, mijn kind, er zou een groot ongeluk uit voort vloeien I" »01 mejufvrouw kan gerust zijn," antwoordde Marina, «ik zou liever mijne tong laten uitrukken I Ik eene lief desgeschiedenis verklappen I ik zou nog liever «Slaap, slaap!" viel Alma haar in de rede, zelve in bed stappende. Marina sliep weinig en Alma niet veel meer; zij dacht aan Mario, zij dacht aan de vreemde woorden, die hij met betrek king tot Regina gezegd had, en zij begreep niets van dit geheim. «Regina een monster!" dacht zij. Eindelijk sliep zij in en droomde het overige van den nacht van den ge- maskerden ruiter, door zijn moorsche ruiters met witte mantels gevolgd. In haar droom viel hel masker van den jeugdi- mits de regeering van Guatamala harer zijds geen bezwaren maakip ten opzichte van de afbakening van het overige ge deelte der grenslijn. Aldus werd besloten. Guatamala ech ter opperde later toch weer andere be zwaren en daarom heeft de Mexicaansche regeering de onderhandelingen afge broken. Volgens den Almanach de Gotha telt het Mexicaansche leger 35.000 man, ter wijl Guatamala slechts een staand leger van 3000 man ter beschikking heeft. Tot een oorlog zal derhalve de regeering van Guatamala het waarschijnlijk wel niet laten komen. De vijandelijkheden in Mandschoerije worden ondanks de koude voortgezet. Opmerking verdient, dat de Chineezen nu, voor het eerst in dezen oor log, offen- cief zijn opgetreden. Tot dusver waien de Japanners steeds de aanvallers, totdat onlangs generaal Seh eene poging be proefde om de Japansche troepen uit Hailseng te verdrijven. Tweemaal werd de aanval beproefd en beide keeren werden de Chineesche troepen terugge slagen. Nu zijn de Chineezen in de richting van New-Chang teruggetrokken. De Tartaarsche grensstammen, die in de provincie Kirin wonen, hebben den Japanschen generaal hun hulp aangeboden tot verovering van Moekden. De opper hoofden stelden daarvoor 600 man ter beschikking. De Japansche generaal heeft dit aanbod van hand gewezen. Alleen besloot hij van de hulp der Tartaren gebruik te maken tot het verrichten van spionnendienst Intusschen naderen de Japansche troe pen Shantung op het voorgebergte meer en meer de haven Wei-hui-wei, waar nu weidia weer een beslissende strijd kan verwacht worden. De Japansche troepen, die deze gewichtige oorlogshaven van de landzjjde zullen aanvallen, tellen 2500O man. De vloot, onder bevel van graaf Ito, zal den aanval van de zeezijde ondersteunen. De Japansche troepen zijn begonnen met den aanval tegen de Chineesche oor logshaven Wei-hai-wei. Volgens de berichten uit Shangaï zijn de eerste aanvallen, eerst van den west kant en daarna van de oost zijde be proefd, door de Chineesche bezetting met goed gevolg afgeslagen. Naar men be weert, telt het Chineesche gamizoen, dat Wei-hai-wei verdedigt, 12.000 man, ter wijl de Japansche troepen, die deze haven van de landzijde hebben omsingeld, 25.' 00 man sterk zijn. Tevens wordt door de Times gemeld, dat de Japansche vloot een aanval wilde doen op Chefoo, de bekende haven, ge legen ten noorden van Wei-hai wei, welke ook voor het internationaal handelsverkeer is opengesteld. De commandanten der Europeesche oorlogschepen, die te Chefoo mariniers aan wal zetten aldus luidt het bericht verdei verhinderden echter den aanval. Volgens de New-York Herald is het nog zoover niet gekomen. De Japansche troepen maakten wel is waar aanstalten om Chefoo te omsingelen, maar uitslui tend met het doel om de heuvels, in de nabijheid dezer stad te bezetten, teneinde te verhinderen, dat de Chineesche troe pen, die zich te Chefoo bevinden, vandaar oprukken om Wei-hai-wei te ontzetten. Aan een aanval of zelfs aan eene bezet ting van Chefoo schijnen de Japanners nog niet te denken. In de haven van'Chefoo bevinden zich nu 13 Europeesche oorlogsschepen, be- hoorende tot de Engelsche, Duitsche, Amerikaansche en Russische eskaders in Oost-Azië. Onder de te Chefoo gevestigde Europeanen heerscht groote ongerustheid, maar tot dusver zijn daar nog geen on geregeldheden voorgevallen. Trouwens, de mariniers, die door de commandanten der oorlogsschepen aan wal zijn gezet, tot bescherming van de consulaten, zul len ook wel voor de veiligheid der te gen ridder af, en zij waande'Regina's gezicht te zien. Zij slaakte een kreet en ontwaakte. «Wel, well" zeide Marina, die niet den minsten lust in slapen had, «ik wed, dat mejvfvrouw van haar neef droomde." ZESTIENDE HOOFDSTUK. DE VERSCHIJNING. Den volgenden morgen had Ercole's kasteel een aanzien van ongewone vreugde. Een koerier, te Spoleto met brieven van den markies de Santa Fiore aange komen, had ongetwijfeld de vreugde in dit kasteel veroorzaakt. De brief kondigde prins Ercole Vitelli aan, dat de markies de Santé Fiore om Alma's hand vroeg. De markies sprak bovendien over eene spoedige verloving, daar hij vurig wenschte zeide hij, dat zijn huwelijk zoo spoedig mogelijk plaats had. In een post-scriptum gaf de markies den prins nog alle mogelijke raadgevin gen om zijn honden in goeden staat te houden en hen geschikt te maken bin nen kort op de wilde zwijnenjacht te gaan. Deze brief overstelpte Ercole met Chefoo wonende vreemdelingen zorgdra gen. Het is nog niet zeker, wie den heer Von Giers als minister van buitenlandsche zaken in Rusland zal opvolgen. Voorloopig is, gelijk reeds is medege deeld, de heer Shischkin, de directeur van liet departement van buitenlandsche za ken, met het beheer over dit departe ment belast. In elk geval, wie de heer Von Giers ook moge opvolgen, wordt het als zeker beschouwd, dat Czaar Ni- colaas II dezelfde builen'andsche politiek zal blijven volgen, als die. welke de heer Von Giers steeds huldigde. Handhaving van den vrede zal ook nu wel het richt snoer van Ruslands staatkunde blijven. Wat betreft de binnenlaudsche politiek, heeft Czaar Nicolaas eene belangrijke verklaring afgelegd. Zoodra de Czaar den troon besteeg, werd beweerd, dat hij, ten opzichte van het staatsbestuur, in- gijpende hervormingen zou invoeren. Men sprak reeds over het naderend einde van het autocratische regeeringsstelsel en het veileenen van eene grootere mate van zelfstandigheid aan de provinciale iaden. Czaar Nicolaas heeft bij de ontvangst der deputaties, die hem kwamen geluk- wenschen met zijn huwelijk, zeer uit- diukkelijk al deze geruchten tegenge sproken. De czaar verklaarde zeer beslist, dat hij er niet aan denkt het autocra tische regeeringsstelsel in Rusland te wijzigen. Te dezen opzichte is derhalve geen verandering te wachten. Te Berlijn wint de meening veld, dat keizer Wilhem den Ryksdag zal ontbin den, indien de Umsturz-Vorlage wordt verworpen. Vermoedelijk zal echter deze nieuwe socialistenwet wel worden aangenomen, want het schijnt dat de leden van het Centrum het met de regeering zullen eens worden. In dat geval is de aan neming van het ontwerp verzekerd, daar het Centrum de beslissing in handen heeft. De Duitsche stoomboot «Anton," ko mende van Kiel, is op de Deensche kust gestrand, onder een storm van sneeuwjacht uit het zuidwesten. De bemanning trachtte in de booten het land te bereiken. 4 man verdronken, 7 man werden gered. De kapitein dreef op een riem naar land. 70 vaten terpen tijn van de lading vatten vlam en het geheele middenschip brandde uit. Aan den Sergeant H. L. van der Brugghen, van het 5e Reg. Infanterie, is door den Minister van Oorlog, op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. De Sergeant-titulair J. Jellinchaus van het 5e Regiment infanterie is be vorderd tot Sergeant effectief. De korporaals J. H. Quaoger, J. Timmermans en G. F. M. J. Hohman, van het 5e Regiment infanterie zijn be vorderd tot Sergeant-titulair. De Heer H. W. Bleeker, leerling van het gymnasium te Utrecht, heeft eene verbintenis aangegaan als vrijwilliger voor het Reserve kader bij het 5e Regi ment Infanterie alhier. De Heer Majoor de Lang Evertsen, die bij Koninklijk Besluit van 18 Januari 1895, No 28, op zijne aanvrage ter zake van lichaamsgebreken is gepensioneerd, zal den 31 Januari a.s. den dienst ver laten Het 3e concert van het symphonie- orkest onder directie van den heer Van Aken, gisteravond gegeven, is zeer zeker het bestgeslaagde, zoowel door de keus der stukken als door de uitvoering er van. Kweet het oikest, als altijd, zich op verdienstelijke wijze van zijn taak, het grootste genot waien wij aan de beide vreugde, zoo3ls men wel begrijpen kan; hij vond een zijner dierbaarste verwach tingen verwezenlijkt. Tegelijkertijd zag hij den luister van zijn huis hersteld en zich van de machtige bescherming verzekerd tegen de aanvallen van zijn vijand. Zoodra Alma beneden kwam, deed hij haar in zijn kabinet komen en zeide haar met een glimlach op de lippen «Mijn kind, ik heb u goed nieuws mede te deelen-" «Welk, vader?" vroeg Alma verwon derd. «Nauwelijks zijt gij mij terug ge geven of ik heb uw geluk willen ver zekeren." «Mijn geluk! «Uwe toekomst, ten minste ik heb aan een huwelijk gedacht «Aan een huwelijkzeide Alma veibleekende. Toen, zich zelf bedwin gende, zeide zij, langzaam het hoofd schuddende: «Een huwelijk! ik geloof vader, dat gij wel slecht begrepen hebt wat mij gelukkig kon maken, want tot nu toe is deze gedachte nog nooit bij mij op gekomen. De oude Ercole fronste de wenk brauwen. solisten verschuldigd. Mejuffrouw Eberié, door haar vroeger optreden alhier, reeds geen onbekende meer voor ons, zij in de eerste plaats hulde gebracht. Haar voor dracht van de concert-aria «Irmgards Fliicht" was een waar succès. Deze schoone compositie van den vooral te Rotterdam zoo goed bekenden componist Joh. C. Visser, weid voor zoover wjj weten voor de eerste maal uitgevoerd. Door de keurige instrumentatie neemt zij ontegenzeggelijk een eerste phats in onder de voor concertgebruik geschikte aiia's voor mezzo-sopraan. Het scheen ons toe alsof deze aria speciaal voor mejuffrouw Eberié geschre ven was, daar al het schoone van haar stem er zoo ten volle in uitkwam. De begeleiding van het orkest was onbe rispelijk, kortom, het was een schoon geheel. Niet minder succès behaalde zij met de voordracht der overige liederen. De liederen «im Schwabischen Volkston," door meesters als de heeren van Aken, Stokvis en Hendriks begeleid, waren echte juweeltjes. Na de vier nummers, die zij na de pauze zong en waarvan ons bijzonder het Wiegenlied van Ries kon bekoren scheen an het applaus geen einde te zullen komen en was zij schier genoodzaakt nog een hisnummer te geven. Met de me juffrouw Eberié aangeboren lieftalligheid werd daar dan ook door haar aan vol daan. De heer Eugène Stokvis droeg mede niet weinig bij tot het succes van den avond. Zoowel in het adagio van Bar- giel met orkestbegeleiding als in de compositiën van Popper toonde hy een meesterschap over zijn instrument als slechts weinigen bereiken. Na de onver beterlijke voordracht van Popper's An- dacht, Herbstblume en Mazurka" en mejuffr. Eberlé's lieve liederen sloot de Hochzeitsmarsch op waardige wijze dezen genotvollen avond. 't Was er gezellig Maandagavond op de bovenzaal der sociëteit ide Keizers kroon", toen het welbekende gezelschap Nieuwenhuizen uit Rotterdam daar eene uitvoering gaf. Voor een afwisselend programma was zorg gedragen en werd, zooals men trouwens kon verwachten, uitstekend afgespeeld. Dat men zich blijkbaar goed amuseerde getuigden het bravogeroep en handgeklap dat telkens na hel spel door de zaal weerklonk en zeker niet onverdiend was. Het orkest onder leiding van den Heer Van Beers kweet zich uitnemend van zijn taak, terwijl een geanimeerd bal den gezelligen avond besloot. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de maand De cember '94. den Langen Amersfoort. T. C. Blok Co. Amsterdam. Reichild Koppen Mej. A Nieman W. Snijders Delft. H. v. d. Poll Gouda. Mej. J. Groenendaal Haag. Wed. G. P. Otto Zijder Haarlem. Jansen Milligen. Habers Rotterdam. K. van Dalen Utrecht. Mej. v. Diese Briefkaarten. L. Schreuder Amsterdam. Mej. Hartogh Heijs Delft. Janssen Utrecht. Buitenland. Amerika. C- Voss Fosker Duitschland. F. Poelen Essen. «Dus," hernam hij zonder de minste aandoening, «dus slaat gij mijn voorstel af, zonder zelfs te weten, wien ik u tot echtgenoot bestemd heb en zal ik ten min ste de reden vernemen, die u lol dit be sluit brachten? «Maar ik heb er geene. stamelde Alma blozende. «Dan begrijp ik u Diet," vervolgde de grijsaard op drogen en korten toon, En daar Alma niet antwoordde, ver volgde hij «De markies de Santa Fiore heeft mij uwe hand gevraagd, en ik heb ze hem heden toegestaan." «Vader! vader 1" zeide Alma op de knieën zakkende, «spaar mij! Ik ken den markies de Santa Fiore niet; ik heb hem slechts eens gezien, ik kan hem niet beminnen Vader! vaderI spaar mij De graaf Ercole verwachtte zulken tegenstand niet en hij werd er wre velig over. Een oogenblik echter was hij op het punt zich waarlijk vader te toonen. De tranen stroomden Alma langs de wangen. Hij gevoelde zich bewogendoch het was maar voor een oogenblik. en hij hernam dadelijk zijne vorige houding. «Ba!" zeide hij tot zich zeiven; «bij alles is zij toch maar de dochter van Lucrezia Mammone. En zich naar Alma keerende, hernam hij op een toon, die geen tegenspraak duldde: «Luister, mijn kind, gij zijt eerst eenige dagen hier, en gij kent onze gewoonten nog niet. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2