NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND De Geheele 1001 Nacht Cadeau Invoerrecht naar de Waarde. Officieele Publicatiën. No. 18. Zaterdag 2 Maart 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. gëillustreerde Rebus Plaatselijke berichten. F euilleton. AMERSFIO VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 8 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1ft regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend ftroote letters en vignetten naar plaatsruimte. In ons nummer van 9 Maart a.s. plaatsen wij wederom een of prijsraadsel aan de oplossing waarvan wij als prijs verbinden de Volledige Arabische vertellingen van de Duizend én één nacht, teiwijl als premiën nog 3 fraaie gebonden boekwer ken zullen worden nitsereikt. De mededinging is uitsluitend open voor abonnés op de Nieuwe Amersfoortsche Courant. De namen der prijswinners zullen later worden bekend gemaakt. Zij die zich alsnog wenscben te abon- neeien ontvangen de tot I April verschij nende nummers gratis. De Admmisiratie. Door den minister van financiën is een wetsvoorstel aangeboden hou dende «nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen." Het doel hiermede is verbetering te brengen in de bestaande gebrekkige bepalingen, waarbij de belasting op schromelijke wijze ontdoken wordt en dientenge volge de natie met verhoogde lasten bezwaard wordt. Het is bekend hoe men langs slinksche wegen de belas ting zoekt te ontduiken en hoe de benadering dezer goederen den ambtenaar onmogelijk gemaakt wordt, b.v. door goederen, die daarvoor vat baar zijn, niet geheel doch bij gedeel ten in te voeren. Zoo worden, vertelde men ons, rechter- en linkerschoenen afzonderlijk ingevoerd, die pas waarde krijgen als zij door den ontvanger gepaard worden. Manufacturen, glas- en aardewerk, kramerijen enz. worden in den regel aangegeven met 65 tot 80 pet dei- waarde, fijne modewaren, instrumen ten, gemaakte kleedingstukken met 50 tot 60 pet der waarde. Ja vele worden voor niet veel meer dan een derde der waarde aange geven, zonder dat ze benaderd worden, omdat de ambtenaren er niet mee uit den weg kunnen. Tweederde van de verschuldigde belasting wordt dan ontdoken. Dat tegen zulke frauduleuze aan giften maatregelen genomen worden, is goed te keuren. Het is echter de vraag of die maatregelen zoo getroffen zijn, dat eerlijke handelaars niet aan schade worden blootgesteld. En hier aan wordt getwijfeld, b.v. door de kamers ven koophandel te Schiedam, Groningen, Deventer enz. Zij betreuren bet, dat de minister niet gebroken heeft met het stelsel van heffing naai de waarde, maar deze nog als basis heeft blijven aannemen. Daartegen zijn toch nog al bezwa ren aan te voeren. »De waarde toch is geen objectieve en derhalve geen vaste maatstafdus is de belasting door de heffing naar de waarde voor ieder niet gelijk, en worden daardoor privilegies op het stuk van belasting door dit wetsvoorstel bestendigd. Feitelijk wordt de eerlijke aangever de dupe van zijn goede trouw, ter wijl de oneerlijke het er op aanlegt, zich tegen de fiscus te wapenen, en bestaat er zóó een premie op de mindere nauwgezetheid en de oneer lijkheid des aangevers. Gehandhaafd wordt de vicieuse maatstaf, terwijl tevens de willekeur van visiteerende ambtenaren uitgebreid en de bena deringen bestendigd worden." De bezwaren tegen een invoerrecht naar de waarde werden op heldere wijze uiteengezet in de Nieuwe Rot- terd. van 16 April 1889. Daar werd ook gezegd»De heffing naar de maat en het gehalte kan geacht worden vrij zuiver te zijn, omdat de verifica tie zonder veel bezwaar kan plaats vindenook de heffing naar het ge wicht, waar het goederen betreft, die in het groot verpakt zijn. Niet alzoo de heffing volgens de waarde, of naar het gewicht, waar het geldt goederen, in het klein verpakt. De taak van liet ambtenaarspersoneel, belast met de verificatie, is uiterst veelzijdig en zwaar. In den verificateur wordt ver ondersteld volledige vertrouwdheid met alle takken van den handel, en voor alle artikelen in het bijzonder speciale warenkennis, die in den regel slechts verkregen worden door vak mannen, en dan nog slechts ten op zichte van een klein aantal artikelen. Is de verificateur niet toegerust met deze kennis, dan is hij niet in staat, de juistheid der velerlei aangiften, die aan hem worden onderworpen, te beoordeelen en staat de deur wijd open voor fraude en ontduiking van rechten." Van die fraude en ontduiking wist de deskundige schrijver merkwaardige staaltjes mee te neelen. Hoe grooter waarde eenig artikel in zijn soort iieeft, des te minder loopt men gevaar bij te lage aangifte door benadering schade te lijden. Naarmate liet artikel in zijn soort duurder en kostbaarder is, wordt een te lage aangifte gemakkelijker. De verbruikers van die duurdere arti kelen, dat zijn de meergegoeden, be talen dan naar evenredigheid minder belasting dan de minder gegoeden. De waarde is een zeer wankelende maatstaf; de prijs dei- goederen is steeds onderhevig aan daling of rij zing, zoodat telkenmale liet verband tusschen waarde en recht verbroken wordt. Een terwille van dit verband op te maken prijscourant der goe deren is geen gemakkelijk werk, en bovendien een werk dat steeds ver betering blijft vorderen. De com missie was er niet dan rnet veel moeite in geslaagd, om voor een zevental goederensoorten een prijs- coueant te ontwerpen. Zoo'n lijst van taxatie n ar de waarde verliest al zeer spoedig hare waarde. Met den vooruitgang van de industrie zal deze moeielijklieid bij de toepassing van een tarief naar de waarde grooter worden, en zal de verificateur de juiste waarde minder goed kunnen bepalen. Of nu de maatstaf naar maat, telling en gewicht de eenig juiste is, dit is ook nog de vraag. Men kan vragen of het billijk is, dat b.v. wijn, onverschillig van welke kwaliteit, gelijk belast wordt. Maar wel is hij te verkiezen boven een naar de waarde; van twee minder goede dingen is het beste te kiezen, al blijft er nog op af te dingen. Dit is een maatstaf, die voor iedereen dezelfde is, die door ieder kan worden gecontroleerd en die blijkbaar beter uitvoerbaar is, die met inacht neming van kwaliteiteen betere waar borg voor willekeur. Wenschelijk is het ook, gelijk de Kamer v. Koophandel te Deventer zegt, dat in de wet eenige bepalingen worden opgenomen aan gaande de wijze van verificatie in berradeiing der goederen, opdat ;le handel daardoor zoo min mogelijk belemmering ondervinde. De in voerrechten zijn toch reeds hinderlijk voor den handel, en zeer lastig en daarbij zijn ze voor den handel slechts een vrij karige bron van inkomsten. De minister heeft met zijn wets voorstel zeker wel niet alleen ten doel bet tegengaan van belasting ontduiking; nevendoel, zoo niet het eerste, is wel stijving van de schatkist, die alle beetjes kan gebruiken. Bij liet streven naar vermeerdering van de opbrengst der invoerrechten, loopt men gevaar het doel voorbij te stre ven en te komen tot beschermende rechten. Dit is meer dan men zich voorgesteld had. Ook nu zal de Kamer zich hebben uittespieken voor vrij handel of protectie, naar aanleiding van de motie-Dobbelman. Nadat wij het vooi gaande geschre ven hadden, kregen wij het Kamer verslag te zien, waarin reeds boven staand onderwerp besproken wordt. Door de meeste sprekers wordt be treurd, dat in deze zaak de Kamers van Koophandel niet geraadpleegd zijn, en zeer te recht, want zoo ergens dan diende men toch daar het ge voelen te vragen, waar men zich bij zonder voor handel en nijverheid interesseert. Veel kans tot aanneming schijnt het wetsvoorstel, zooals het nu is, niet te hebben. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de in artikel 82 der wet op het lager onderwijs bedoelde staat der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren op de gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd. Amersfoort, den 28. Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Kiesvereeniging «Amersfoort" goedgekeurd bij koninklijk besluit dato 21 Juli '94 heeft in hare vergadering vin 23 Febr. '95 kennis genomen van bet feit, dat de Heer Burgemeester in de Raadsvergadering van 21 Februari 1895 (volgens «Utrechts Dagblad" van 22 Fe- hiuari )ü95) heeft ter zijde gelegd, een door baar gezonden rekest, daar bet ZEd. uit de statuten niet bleek, dal zij zicli met andere zaken dan verkiezingen op houdt. Artikel 7 der genoemde statuten bevat: «de vergaderingen worden niet alleen gehouden tot het stellen van can didate!), doch ook vooi bet bespreLen van algemeene belangen". Het bedoelde rekest luidt Aan de Gemeenteraad van Amersfoort. Geeft met vetschuldigden eerbied te kennen, de Kiesvereeniging «Amersfoort" goedgekeuid bij Kon. besluit van 20 Juli 1894, dat tot haar leedwezen geen gebruik is gemaakt van bei recht der gemeente, om de tegenwoordige concessie van de gas fabriek op 17 Augustus 1894 te doen i) NAAR HET HOOQDUITSCH. DOOR J. g. v. d. V. De groote oorlog van 187071 was geëindigd. De Duitsche strijders keerden huiswaarts. Daaronder bevond zich ook de vierentwintigjarige Willem Roth, die in den zomer van 1870 met vochtige oogen van zijne blonde Marie, de dochter van den hoefsmid Walter, afscheid had genomen. Thans was bij teruggekeerd, de Franscbe kogels hadden hem gespaard. Hy kreeg eene betrekking als bosch wachter en in de maand Juli van 1871 voerde hij zijne Marie als vrouw in de kleine, doch lieve woning, die op den rand van het woud lag. De eerste weken gingen gelukkig voorby Willem had veel in het woud te doen. 's Morgens vroeg moest hij aan den ar beid, 's middags kwam hij een uur thuis om het middagmaal te gebruiken eu eerst 's avonds, als de zon al lang on dergegaan wae, kon by eenige uren met zijne beminde vrouw naar hartelust keu velen. Des Zond< gs, als hij den geheelen dag vrij had, kwamen menigmaal zijne vrienden en kennissen uit de naburige stad hem opzoeken. Veel werd er dan geproken over de arbeidsloonen in de fabrieken. Door eene werkstaking had den de arbeiders weten te verkrijgen, dat hun weekgeld verhoogd en het aantal werkuren verminderd was. Dan rammelden zij met de thalers in de zakken. De klank van het geld was als dans muziek in de ooren der jonge vrouw. «Hoeveel zoudt gij wel niet verdienen?" sprak zy tot haren echtgenoot, «als gij eens fabriekarbeidei waart. Gij, die zoo sterk zyt? Dan konden wij in de stad gaan wonen. Hier is het zoo eenzaam," Willem schudde onwillig het hoofd. «Gij verdient hier zoo weinig," ging Marie voort. «En als gy oud zijt, zal men u ter zijde schuiven, dan kunt ge genadebrood eten. Ik moet ook beter huisraad hebben. De tafel en de stoeleu, die gij gemaakt hebt, zijn te plomp var. vorm. Mijn spiegel is te klein Gestadig vallende droppels doorboreo wel den steen. En het hart van Willem was zoo zacht als was! Toen de lente van 1872 in het land kwam, woonden beide echtgenooten in de stad. Haar wensch was vervuld. Hy was fabriekarbeider geworden. De oude meubelen waren door nieuwe vervangen. Een flinke spiegel hing in de voorkamer en Marie kon zich bewonderen, zooveel zij wilde. Doch Willem was maar half tevreden. Als hij naar de fabriek ging en hel woud van verre zag, als hij het vogel-concert in de boomen hoorde en dan aan het gedruisch in de werkplaats dacht, kreeg hij een sterk verlangen naar het groote, groene bosch, waar hij zoo vele jaren gewerkt had. Maar kwam hij Zaterdagavonds met twaalf blanke thalers thuis, om die thalers bij zijne Marie voot kussen in te wisselen, dan beviel bem het nieuwe leven toch. De herfst kwam en de vogels trokken naar warmer oorden. Vriend ooievaar bracht voor zijn vertrek den jongen echtelingen een geschenk. Trotsch wa ren zij op het kleine schepsel, dat in de wieg zijn eersten slaap sliep. Marie kreeg hare krachten slechts langzaam weder. Vele uitgaven waren onvermijdelijk. Het weekloon was meestal gebruikt eer de week om was. Willem sprak er dikwijls over met een zijner vrienden, dezelfde, die altijd het hardst over de goede werkmansloonen geschreeuwd had. «Dat alles is te verhelpen," zeide hij. «Hoe dan?" vroeg Willem nieuwsgierig. «Gy kent hel woud even goed als uw huis. Probeer het en schiet een stuk wild. Geloof mij, de eigenaar van het bosch kan wel wat missen." «Zwijg!" «Zooals gij wiltl Gelooft ge misschien dat Adam eene jachtacte in het paradijs gehad heeft?" «Mensch, spreek zoo niet. Ik wil uwe woorden niet hooren Eenige dagen later liep het gesprek weder over hetzelfde onderwerp. Willem begon te wankelen. Maar nog kon hij het niet van zich krijgen, een wilddief te worden. Daar kreeg hij den dag voor kerstmis een slag, dien hij eenige weken vooruit had zien aankomen. De fabrikanten waren genoodzaakt een gedeelte van het werk volk naai huis te zenden. Die maatregel was hard, maar noodzakelijk. Ook Willem werd ontslagen, terwijl zijn vriend aan het werk bleef. De nood stond thaDS voor de denr. De heilige Kerstdag was aangebroken. De toebereidselen voor den avond, voor die gelukkige uren, waarin elk huisgezin met vreugde zich om een kerstboom schaart, waren overal gemaakt. Alleen in Wlllems huis was liet somber. Zwijgend zaten de echtgenooten bij de wieg van hun kind. Hoe zouden zij den hangen winter doorkomen, als de man geen werk had? Het werd hem te eng in die anders zoo gezellige huiskamer. Zij, wier schuld het was, dat hij fabriekarbeider was geworden, morde, dat zij ar moede zoude moeten lijden. Hij stond op, nam zijn oud, geladen jachtgeweei en ging de deur uit, zonder een enkel woord te spreken. Zij liet hem begaan, daar zij dacht dat hij het geweer wilde verkoopen. Langzaam naderde hij het woud. Met neergeslagen blikken liep hij den hout vester voorbij, die aan den rand van het bosch stond. Spoedig bevond hij zich tusschen het hout. Daar klonk een schot. Willem zag op en herkende op eenigen afstand zijn vriend, die hem had aange raden wild te stroopen. Hij snelde naar den legenoveruestelden kant, om den dief te ontvluchten. Na tien minuten geloopen te hebben, stond hij stil. Hij hoorde niets meer. Neen, stelen wilde hy niet. Misschien zou het volgende jaar hem werk verschaffen. Misschien kon hij houthakker worden. In gedachten brak hij een dorren tak af. Daar stond plotseling de houtvester voor hem. Deze had het schot gehoord en was het bosch ingesneld. Sinds eer.igen tijd waren er wild- en houtdieven aan het weik geweest. De houtvester was in zijn schik, toen hij den ongelukkigeu

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1