mmmm. Gemengd Nieuws. KOST ei INWONING gevraafld WEILAND BOUW- EN WEILAND J. VAN POELGEEST, BUITENLAND. SCflAAKAFDEELING. Probleem No. 20. ADVERTENTIËIM. met vrye Kamer, [APLANSKIE, Tandarts \TNienwe Wet),| De Solaris C. A. f AS BLARICUM r te verkoopen BÖÜW- EN WEILANDEN 2 Een perceel 3. Een perceel Comiiissioiinairs in Effecten. eindigen, dat zij daarom het verzoek tot U richt, de gaskwestie zoodanig te willen leiden, dat de exploitatie zoo spoedig mogeiyk, voor rekening der gemeente wordt uitgevoerd, of wel, dat door de gemeente in ander kunst licht wordt voorzien, en indien de con cessie aan de tegenwoordige onder nemers gelaten wordt, te willen be werken, dat tot minderen prijs, betere kwaliteit gaslicht wordt verkregen, zooals dit in andere gemeenten van ons land geschiedt. Hetwelk doende enz. De Kiesvereeniging Amersfoort acht zich verplicht dit ter algemeene kennis te brengen. Namens het Bestuur der Kiesvereeni ging «Amersfoort" G. T. MEZGER Voorz. J. R. SCHUURING Secr. Naar wij vernemen zal bovengenoemd rekest eerstdaagsch allen ingezetenen ter teekening worden aangeboden, om dan nogmaals aan den gemeenteraad te wor den ingezonden. Wij twijfelen niet of dit adres, door alle gasverbruikers ondertee kend, zal dan zeer zeker door den raad in behandeling worden genomen en door de daaruit voortvloeiendediscussiën tenminste verbetering in den tegenwoordigen toe stand worden gebracht, Nu in verschillende groote bladen een bericht de ronde doet omtrent het te bouwen gemeenschappelijk station al hier, achten wij het niet ondienstig onze lezers even mede te deelen wat de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begrooting over 1895 daaiomtrent behelst. Daarin toch staat letterlijk het navolgende Binnenkort zal vermoedelijk de voorbereiding knnnen be ginnen voor den bouw van een ge meenschappelijk station te Amers foort. Zuster Anna, ziet ge enz. enz. De Vereeniging «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" hield Donderdag avond in het café «De Arend" hare jaar- lijksche algemeene vergadering. Daarin werden hei kozen tot bestuurs leden de heeren A. Latenstein van Voorst, penningmeester, tevens onderbrandmees ter, en C. F. Kamp, adjunct-onderbrand meester, die als zoodanig aan de beurt van aftreden waren. Voorts werd de rekening en verant woording van den penningmeester over het afgeloopen vereenigingsjaar onder zocht en goedgekeurd, sluitende met een voordeelig saldo van f 79.08% Den pen ningmeester werd dank betuigd voor het richtig gevoerd beheer. De vereeni ging telt thans 59 leden, ah: drie eere leden, 5 bestuursleden, 4 commandeurs en 48 gewone leden. De gewone spijsuitdeeliDgen wer den voor het seizoen 1893/94, door het Bestuur der vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen, aangevangen op Maandag 18 December 1893 en zou den opgehouden hebben Zaterdag 10 Maart 1894, ware niet bjj het Bestuur besloten geworden om, op kosten der instelling, en alzoo buiten bezwaar van de inseinijvers, gedurende ééne week extra te doen koken, zoodal de laatste uitdeeling eerst plaats had Zaterdag 17 Maart 1894. De rondgang door de commissie, in de gemeente, tot opname van de in schrijvingen der ingezetenen, als naar gewoonte omstreeks midden October gehouden, had lot uitkomst dat was ingeschreven voor een bedrag van 1661.10, waaronder begrepen de deel name van enkele belangstellende men- schenvrienden buiten onze gemeente ver blijf hebbende. De inschrijvingen voor het voorafgegane seizoen 1892/93 be liepen f 1752.90. Nieuw verkregen in schrijvingen mochten ook nu niet op wegen tegen verliezen, geleden door ver trek en overlijden van bestaande deel nemers als anderszins, en bleef vooral ook invloed merkbaar van commissiën of instellingen van liefdadigheid als in den laatsten tijd zijn opgericht en die al meer actief optreden en steun behoe ven. Het verschil ad f 91.80 tusschen beiden zoo even Vermelde uitkomsten werd echter ditmaal vergoed door meer dere deelname van de Loge «Jacob van Campen" alhier, van welke loge werd ontvangen 610, zjjnde 127.90 meer dan over het seizoen 1893/94. Buiten inteekening werden door het Bestuur nog te gelde gebracht 325 spijskaartjes waarvoor ƒ32.50. In het geheel kwam alzoo in ƒ2303.60. De uitgaven beliepen ƒ2400.63. Uitgereikt werdeu 24936 por- tiën spijs, waarvan 6100 portiën na mens meergenoemde loge aan be hoeftige schoolkinderen. De verstrekte spijzen bestonden weder bij afwisseling uit: erwtensoep, bruine boonen en dikke gort, met vleesch, spelj en boter zorg vuldig toebereid, waarop door dagelijk sche subcommissiën uit het bestuur toe zicht werd gehouden. De spijzen werden geroemd als zeer smakelijk. In het Bestuur der vereeniging kwam verandering door het overlijden op 2 December 1894, van den Heer A. J. van Beek. die gedurende 10 jaren rnet veel belangstelling het lidmaatschap waarnam. In zijne plaats werd benoemd zijn zoon, de heer J. C, van Beek, die de benoeming aanvaard heeft. De gezondheid der gastelingen in het St. Pieter8- en Bloklandsgasthuis was in 1894 bijzonder goed. Slechts één man en twee vrouwen stierven, wier open gevallen plaatsen weder werden aange vuld. Het college van regentessen had het verlies te betreuren van Mevr. Kok, die oveileed na 25 jaren met groote toe wjjding aan de belangen van het gesticht te hebben medegewerkt. De heeren J. van Bottenburg, J, C. Longen en G. J. van der Zoo de Jong hebben hunne benoeming tot leden der Commissie die burgemeester en wethou ders zal bijstaan bij de opmaking der Kohieren voor de inkomsten-belasting, aangenomen. De gezondheidstoestand was in het afgeloopen jaar in deze gemeente vry gunstig. In de eerste maanden van het jaar vertoonden zich vele gevallen van catharalen aard, en daaronder een aan tal influenzu zieken. In het voorjaar en het begin van den zomer kwumeri vele gevalen van morbelli voor, doch meestal van zeer goedaardig karakter. Gedurende het najaar werd het ziektecijfer belang rijk minder. Diarrheae of cholerine heb ben zich in de zomermaanden zeer weinig voorgedaan. Door de Afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Land bouw en Kruidkunde werden in het af- loopen jaar een ondergrondsploeg, een tweepaards- en een eenpaards ketting- egge aangeschaft, welke voor de leden beschikbaar zijn gesteld. Een subsidie van f 100 werd gegeven aan de alhier in dat jaar opgerichte afdeeling van «Floralia," welke zich ten doel stelt voor geringen prijs aan den arbeidersstand stekken uitlereiken, teneinde daarvan in het najaar eene tentoonstelling te organiseeren en alzoo den lust tot het kweeken van planten aan te wakkeren. De heeren H. W. A. van de Wall Bake on mr. H. J, H. baron van Boetzelaer van Oosterhout die ontslag namen als bestuurslid, werden vervangen door de heeren A. M, Tromp van Holst en A Hilborst, van welke alleen eerstgenoemde de benoeming aannam. Het ledental beliep 255. Op de te Amsterdam gehouden tentoonstelling van pluimgedierte, waar over de 700 inzendingen waren, behaal den de volgende stadgenooten de prijzen achter hun namen vermeld: J. van der Linde: voor zwarte witkuif kippen, zeer eervolle en eervolle ver melding; Engelsche Houdan, 2e prijs re serve; Koekoek witkuif, eervolle vermel ding: Zilver Padua's, zeer eervolle ver melding; Zilver-wyandotte Hanen, eer volle vermelding; Hennen eervolle ver melding; Hanen en Hennen, zeer eervolle vermelding; geel Cochin China eervolle vermelding. G. Muys: bruine Maleiers, le prijs; donkeie Brahma Poolra's, le prijs; zil verlaken Padua, en zwarte Hollandsche witkuif, twee 2e prijzen, reserve 2e prijs en z. e. v.; gezadelde Yokohama'e, 2e prijs; lichte Brahma Pootra's, z. e. v. en gele Cochin China, twee eervolle ver meldingen. G. J. A. A. baron van Heemstra Or- pingtonkippen, le prijs en z. e. v. (zwarte) fluweeleenden e. v.; goudvink duiven, e. v.; spreeuwduiven, le prijs; helmduiveu, 2e prijs en reserve; tuime laars, e. v. Amersfoort, reed op eer. wagen met krommen dissel huiswaarts. Even voorbij Bosserdijk schrikte zijn paard en maakte wat wilde sprongen, hij kon het dier niet langer in toom houden, viel van den wagen en werd nog een eind meege sleurd. Hij werd, hevig bloedende, op genomen en naar zijn woning vervoerd Zijn toestand, die aanvankelijk nog al ernstig scheen, is langzaam vooruitgaand Keizer Wilhelm is na de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van aartshertog Albrecht bijgewoond te hebben, van Weenen naar Berlijn terug gekeerd. Tijdens zijn verblijf te Weenen bracht de keizer ook een bezoek aan prinses Metternich. Keizer Jrans Jozef deed den keizer uitgeleide aan het) station. Inden Hofburg werd een diner gehouden, waar bij alle vertegenwoordigers der andere stoten waren genoodigd. De Duilsche keizer betuigde zijne tevredenheid over de ontvangst, welke hem le Weenen is ten deel gevalleD, Trouwens, telken- wanneer de keizer zich in het openbaar vertoonde, werd hij door het publiek met toejuiching begroet. Te Weenen had keizer Wilhelm ook een onderhoud met den hertog van Cumberland, die daar woont. De hei log van Cumberland is de zoon van den gewezen koning van Hannover Aanvankelijk weigerde de hertog, evenals zijn vader, de Duilsche staatsregeling van 879 te erkennen, terwijl hij tevens zijne aanspraken op het hertogdom Brunswijk dal nu door prins Albrecht als regent wordt bestuurd, bleef handhaven. Voor twee jaren evenwel besloot de Duilsche keizer den hertog het Welfenfonds, de nalatenschap van koning George, terug te geven. De verzoening tusschen den keizer en den hertog van Cumberland die gehuwd is met prinses Thyra van Denemarken, kwam toen tot stand. Deze verzoening is nu bezegeld door het onder houd, dat de keizer met den hertog te Weenen had. man zag. Bij hem te komen, was het werk van een oogenblik. «Wilddief, houtdief! betrap ik u einde lijk op de daad?" riep hij. «Waar is de buit, dien gij geschoten hebt." «Ik stroopte niet," zeide Willem «Gij liegt!" «Bij den almachtigen God bezweer ik u, dat ik nieis gedaan heb!" «Gij hebt nog een tak in uw hand; houtdiefl" riep de houtvester toornig. Wordt vervolgd.) Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie van H H. diakenen der Nederd. Herv. gemeente. Door de langdurige strenge vorst en de stilstand daardoor in het werk als anderzins is de behoefte onder de armen dubbel groot. Laten de armverzorgers daarom niet te vergeefsch een beroep doen uwe milddadigheid. Geeft allen en geeft ruim. Naar wij vernemen zijn door de plaatselijke politie een paar monsters boter op de weekmarkt alhier in beslag genomen op vermoeden Margarine in plaats van natuurboter te zijn. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan dr. H. van Capelle, naar aanleiding van zijn veizoek aan de regee ring, om te bevorderen, dat hij alsnog van de gemeente Leeuwarden eene ver goeding verkijge wegens geleden schade door het aan hem verleend eervol ontslag als leeraar aan de school voor middelbaar onderwijs, te kennen gegeven, dat er voor tusschenkomst der regcering in deze geen termen bestaan. Hoogland Vrijdag is hier een treu rig ongeluk voorgevallen: De landbou wer v. d. T., komende vau de markt te De voormalige luitenant der mariniers, wiens gedwongen ODtslag uit den Zee dienst in verband met het weigeren eener uitdaging tot een tweegevecht, destijds de Volksvertegenwoordiging ter sprake kwam, en afkeuring vond, heeft, nadat hij ingevolge toezegging van den voiigen minister van marine, Jansen, verleden jaar tijdelijk in eene rijksbetrekking bij het betonningswezen was geplaatst, thans van den tegenwoordigen minister Jhr. v. d. Wijck eene vaste aanstelling in 's Rijks dienst gekregen. Eerlfjk. Een bediende van een Amsterdamsche firma had voor ƒ170.000 nominaal aan effecten aan het gemeentebestuur van Maassluis te bezorgen, die hij echter bij aankomst aldaar vermiste. Hij had ze in den trein bij het uitstappen laten liggen De Burgemeester van Maassluis seinde onmiddelijk naar Rotterdam, doch daar was de trein al gepasseerd; maar de gemeentebode van Maassluis, toevallig met dien trein op reis naar Antwerpen, had het inmiddels te Esschen van den stationschef te bezorgen gekregen, die het in den trein had gevonden. Een kond voor een rijwiel. Het nieuwste nieuws op het gebied van sport, zoo meldt meld men ons, is zeker wel: de hond voor het rywiel. Voor hen die voor hunne zaken veel ge bruik van een rijwiel moeten maken, komt de hulp van den hond zeker uit stekend te pas. En al zou een Jaap Eden voor die hulp bedanken en al is de combinatie hond en rijwiel nu niet zoo mooi, «het gemak gaat voor de eer" denken de lui van zaken. In Wonseradeel (Friesland) is een voorbeeld in dezen gegeven. Een avontnurljjke outvnerings- gescbiedenis wordt uit Boheme gemeld. In Pardubitz aldaar werd een man aangehouden, die een kind bij zich had en van plan scheen daai mee naar Praag te reizen. De aan gehoudene, die zich Johann Prochazka noemde en te Sizkou bij Praag woonde, gaf te kennen, dat hij zich reeds sinds langen tijd bezighield met de levering van kleine kinderen voor een firma in Holstein. Op de vraag, wat men met deze kinderen deed, deelde Prochazka mede, dat deze tol dwergen werden ge vormd en wel door een eigenaardige voedingswijze en leefwijze. Daarna wer den zij aan spullebazen verkocht, die met ben door de wereld trokken. Het kind, dat Prochazka juist gekocht had, was het achtjarige dochtertje van Wenzel Hempey uit een dorp bij Pardu bitz in Boheme, De gevangene deelde verder mede, dat eenoemde firma tot 200 gulden voor zoo'n kind betaalde en dat zij, als het kind zich twee jaar lang «goed hield" nog 200 gulden zond aan de ouders. Prochazka vertelde verder dat hij nog een kind thuis had, dat voor dezelfde firma bestemd was. Hij kreeg als bemiddelaar tusschen de ouders en de fiiina 50 gulden «per stuk". Men zal deze voorloopig nop al onge- loofelijke zaak ernstig onderzoeken. B TI It GELIJKE STANDEN. Amersfoort, GEBOREN: 20 Febr. Geertruida Wille- inina, d. van Richardus Adrianus Verhaar en Cornelia Johanna Remy.Elias, z van Isaac Leuvenberg en Fronica Rintel. 21 Febr. Mannus Antonie, z. van Marinus van Eike lenburg en Antonia Schuuring. - - Christina, d. van Breunis Lagerweij en Jansje Bud dingh. 22 Febr. Herman, z. van Jan Willem vau den Berg en Antje Cornelisse. Willem, z. van Abraham van Erapelen en Geertruida Jacobs. 23 Febr. Jan Hendrik Willem, z. van Hendrik Jan van den Brink en Clnsina Dekker. Dirk, z van Adrianus Pieter Houtzaager en Elisabeth van Esveld 24 Febr Johannes, z. van Piéter Meijer en Catrina van Eldert. Cornelis, z van Albertus van Einpelen en Catharina van Wandelen. 25 Febr. Jan netje Adriana, d. van Gerardus Johannes van de Wetering en Geertruida Masten broek. OVERLEDEN21 Febr. Johanna Marga- retha Brouwer. 68 j. echtg. van Dierk Anton Stöver. Hermanns Hendrika Winkels 82 j. wed. van Johannes Diederik Schermer. 22 Febr. Hendrik van den Eshof, 68j. echtg van Hanna Kraan 25 Febr. Een levenl. aangeg. kd. m. g. van Aart van Soe- ren en Aaltje Baatje. 25 Febr. Jan van Ee, 73 j. wedr. van Hendrikje van der Veer. Johannes van Velzen, 71 j. ongeh. Bunschoten. GEBOREN22 Febr. Jacob, z. van Dirk Jacob Blokhuis en Trijntje Hopman. OVERLEDEN23 Febr. Gijsbert Beek huis 57 j. echtg. van Gerritje Dekkers. 24 Febr. Lubbert Heineu 4 j. Hoogland. GEBOREN21 Febr. Dirkje, d. van H. Ossendrijver en D. van de Lodijk. Wil- helmus z. van G. Brouwer en A. Kok. 27 Febr. Marie, d. van A. van den Tweel en J. van Laar. Leusden. GETROUWD: 28 Febr. Jan de Bruin, wedr. van Antje Hannissen en Hendrikje van de Lagemaat wed. van Casper Hopman. Stoiiteubnrg. GEBOREN: 25 Febr. Maria Tneodora, d. van Frederik Josephus van den Hengel en Hendrika Berendsen. Woudenberg. GEBOREN: 25 Febr Gijsbert Eduard, z. van Tijmen vau de Lagemaat en Maatje van Voskuilen. Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ. Van J. JESPERSEN te Svendborg. Zwari. a b ede fgh H'rt. Wit geeft in 2 zetten mat. De ingekomen oplossingen :an pio- bleem No. 19 vernielden wij in ons vol gend nummer. Oplossingen, inzendingen enz. worden telkens uiterlijk tot Donderdag ingewacht onder motto: «Schaak", aan het bureau van dit blad. Correspondentiepartijen. LEIDEN. e 2e 4. p. £7 1—ƒ3. L. 1—5 5. L. 6 5—a 4. d 2d 4. L. a 4Xc 6. AMERSFOORT. e ï—e 4. ƒ2ƒ4. e 5. L. fi— &5| d 5XC 6. L. b 5—c 4. AMERSFOORT. e 7e 5. P. b 8—c 6. a 7a 6. ƒ7—5. 5Xr 4. LEIDEN. e 7e 5. d 7d 5. e 5e 4. c 7c 6. b 7X c 6. MARKTBERICHT, AMERSFOORT, 1 Maart. 4895. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit f0.— Appelen f2 k f3.Peren f2.a f3— Klei- aardapp. f 0.a f 0 Zandaardapp. f2.a f2.20 Hoendereieren f3.k f4.per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.a fl.30 per kilo Mar garine f0.a f0.Zoetera. kaas f0.f0. Kippen f0.60 a fl.Kuikens 11.fl.25 Piep kuikens f0.a f 0.Ganzen f0.f0.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamme f0.30 a fl.Duiven f0.40 af0.80 paar Vette varkens f0.f0.Zeugen f40.f 60 Biggen f5.a f8.Schrammen f 4 0.a f20. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 10 heet. Appelen; 5 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 30Jhect Zandaardappelen 6000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter; kilo Magarine kilo Kaas; stuks Vee; 4 zeugen; 480 biggen en 30 schrammen. In een Christelijk gezin te Amersfoort wordt begin Maart den prijs van f 28 per maand niet te boven gaande. Brieven letter X. Advertentie-! ureau van H. J. KOEBRUGGE te Winterswijk. 303 'fïoek Hof en Zevenhuizen 304. «INT VANGEN: Vfersche perejukte PALING, ZALM- B08K1NG, RQLMOPS, BERGSCHE ANSJOVIS, KRÉIEFTEN en ZALM in bussen, nieuwe SARDINES a l'huile, STOÉfVlSCH-rtENG en nieuwe ZOUTE- VISCH, Spaanscl.e VFRUITEN enz. En wordt door mij geleverd ZALM- KREEFT- ANJOVIS- H A RING- en HUZARENSALADES en alle versclie Zee- en Riviervisch. Leldschestraaf 55, Amsterdam, is elke» Maandag, Woensdag I en Vrfedag van lO^ffft-pur, b/d. Heöt^ BlLD£ftffEEK, Lcbiye- straat 22, Arrfirsfoort te spreken I I voor Tandheelkunde, kufist-1 tanden en gebitten. f Operation zonder plin. te Amersfoort, is voornemens op Woens dag 27 Haart 1895, des namiddags ten 5 ure, in de Herberg van CORNELIS SCHIMMEIj aan den HAM, te Hoogland in hc de gent'eente HOOGLAND. 1. De Boerenhofstede GENAAMD IJ „UUUIIIJIIUUID1I bestaande in Bouwmanswoning, Schuur, Schbpenhok en 2 Bergen met Erf, Tuin, Boo en Houtgewassen, te zamen groot 9 hectaren, 6,aren, aan den Koelhorsterweg. met Houtwal, groot 2 hectaren, 8 aren, 90 centiaren gelegen als voren naast het perceel eeb. met Houtwal, groot 7 hectaren, 63 aren, 10 centiaren, gelegen als voren, mede naast het pérceel een. Te veilen in 3 perceelen; combinatie van 1 en 2, eD Massa. Aanvaarding en betaaldag der koop penningen 27 Juni i895. Breeder bij Billenen en nadere inlich tingen ten kantore van den Notaris VAN BLARICUM voornoemd. KORTEGR^CHT, 368 AMERSFOORT. Telepboonnnniuier 10. IKoop'eii-en verkoopen Effecten, Con* pons, buitenlandsch Bankpapier en Hiintspeclën tot den meest voordee- ligenTioers. Sluiten Pro(ougatiëu en Belee- uingen, Discónteeren en verschaffen wissels op alle bankplaatsenzoowel Binnen, als Buitenland, enz., enz. Het Kantoor is geopend vau 93 unr. REKKING van WOENSDAG Febr. 1895. De.ïle wonnft mcnie.ji BöhniÏI ter, de Knol te Tzummarum (Friesland). V. Iedere Woensdag te 2 uur verloting voor ieder toegankelijk Kloveniersburg wal 25 Amsterdam.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2