donker; a i Aanbesteding. ISTEDING. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Ingezonden SCHAAKAFDEELING. Probleem No. 24. ADVERTEIVTIËM. heQft overgenomen B. KRAAL No. 525 Ruime keuze. mbe^ieden broek, commissaris der Koningin en den beer PyIs, burgemeester, en het voor zitterschap door jhr. Meijer, kolonel van het 2de reg. huzaren te Venloo. Het concours zal plaats hebben in de militaire oefenplaats »de Kommer.." De Koninginnen zullen zich Zater dag 20 April naar onze hoofdstad begeven tot het brengen van het jaarlyksch be zoek en aldaar verblijven tot Vrijdag 26 April. De regeerende vorst van Waldeck en Pyimont is Dondeidag-avond in de residentie aangekomen. Namens de Koningin-Regentes werd hy aan het station ontvangen door den adjudant-Generaal, den gepens. luitenant- generaal jhr. Verspyck. Verder bevonden zich bij aankomst van den vorst aan den trein de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Roell; de heer Von Reichenau zaakgelastigde var. Duitschland; de majoor Baron Bentinck, stalmeester der Koningi en de luitenant-kolonel Bierman, plaat selijk commandant. Gedurende zijn verblijf in de residentie logeert Z. D. H. in het Kon. paleis. Naar het «Dagblad" verneemt, de opgaat, den directeuren van de voor naamste postkantoren gevraagd omtrent de redenen van teruggang in het tele- gra ifverkeer, meer uitsluitend verlangd ten aanzien van plaatselijke of op bij zondere omstandigheden berustende re denen, welke gelden nevens de alge meen bekende oorzaken van teruggang of geringen vooruitgang, namelijk de reeds eenigen tijd bestaande malaise op han delsgebied en ook, tot zekere hoogte, de invloed van de intercommunale telephoon- gemeenschap op de uitbreiding van het telegraphisch verkeer. De gewerenwet. De redactie van Het militair Weekblad wijdt een kort woord van dank aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor hare beslissing in zake de gewerenwet Overtuigd ais het blad is van de hooge waarde eener uitstekende bewapening van onze infanterie en van het onont heerlijke van verzekerde munitie-aanvul ling, gelooft het, dat op 14 Maart jl door de Kamer een besluit is genomen, waardoor de verdedigbaarheid van het land in hooge mate is bevorderd. De motie Heldt, zooals ze ten slotte geredigeerd en voor de vergadering van gisteren gedrukt rondgezonden was, lui dende: »De Kamer, van oordeel dat ver zekering van het lot van oude werklieden door een pensioenstelsel wenschelijk is verzoekt de regeerir.g te doen onderzoe ken, op welke grondslagen en op welke wijze die verzekeiing zal behooren te worden geregeld," is door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen met 63 tegen 5 stemmen. De toestand van den aartsbisschop van Utrecht, monsg. Snickers, is zeer zorgelijk. Lijdende aan verval van krach ten, blijft de hooge prelaat echter steeds bij volle bewustzijn. Niemand wordt toe gelaten. Woensdag heeft de hooge lijder de laatste heilige sacramenten ontvangen. De deelneming is algemeen, daar mon seigneur de hoogachting geniet van allen, van welke godsdienstige overtuiging ook, en zijne milddadigheid alom wordt ge roemd. ltnnkpnpicr als vuurmaker*. Te Numansdorp heeft eene vrouw, die aan verstandsverbijstering lijdt, voor 85 gulden aan bankpapier gebruikt, om het vuur iu de kachel een weinig op te wak keren. Iuflnenza. Naar de Residentiebode meldt, wordt het aantal personen, die te's-Gravenhage aan de influenza lijden, geschat op 20.000. de armen van de beste aller moeders. Deze gedachtenis, ieder harer woorden bleef diep in mijn geheugen geprent; het medaijonvond zijne plaats op mijne borst. Wat nu gebeurde is u bekend, Arthur, tot dat zich bij Königgratz mijn noodlot vervulde. Na den terugtocht bleef ik tengevolge van het hevige bloedver lies bewusteloos op het slagveld liggen, en kwam eerst weder in het gravelijk slot te M., dat in een hospitaal her schapen was, tot het volle besef van mijn toestand. Hier had ik eene ont moeting die het uitterste geluk en den ganschen inhoud mijns levens vormt in welke ik de besturing van de zelfde geheimzinnige hand erkennen zou, die eens mijn vader en de vorstin in Italië had saamgebracht. II. De oorlogsgodin was met groot gedi uisch naar het Zuiden gevlogen. Het Piuisische leger bezette de landstreek, welke de tegenpartij ontruimd had met al de ver schooning welke de eenmaal onvermij delijk geworden veete tusschen broeders zou kenmerken. Veel van hetgeen in die De toestand van den Chineeschen staatsman Li-Hung-Chang blijft gunstig Men verwacht, dat de onderkoning van Peischili, hoewel hy zich tegen de ver wijdering van den kogel uit zijn wang blijft verzetten, spoedig weer in staat zal wezen, deel te nemen aan de vredes onderhandelingen. De Japanners doen intusschen, alsof er nog van geen wapenstilstand sprake is en zetten de krijgsverrichtingen overal voort. Nu weer komt het bericht, dat een Japansche divisie aan wal is gezet in de nabijheid van Haichow en zich van deze plaats heeft meester gemaakt. Hai chow is eene haven in de provincie Kiang-Su aan de Gele zee, ten zuiden van Port-Arthur gelegen. Blijkbaar is het doel van dezen aanval de bezetting van Nanking, eene gewich tige Chineesche stad, iets verder dan Haichow in het binnenland gelegen. Tevens verwacht men nu eiken dag een ernstigen aanval der Japansche vloot tegen de havens op het eiland Formosa. In de eerste plaats zal nu wel Takow door de Japanners wotden aangetast. Het bericht, dat de cholera onder haar troe pen is uitgebroken, wordt door de Ja pansche regeering zeer beslist tegen ge sproken. Volgens de berichten, te Hiroschi ma ontvangen, is degezondheidstoestand der troepen over het algemeen zeer bevredigend. Over eene interventie van Rusland of Engeland wordt nu niet meer gesproken. Blijkbaar wenschen de Europeesche re geeringen, alvorens iels ten opzichte van Oost-Azië te doen, eerst den uitslag der aanhangige vredesonderhandelingen af te wachten. De gemeenteraad zal vergaderen op Maandag, den 1. April 1895, des namid dags ten 1'/, uie, ter behandeling der navolgende punten: 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging van het schoolgeld aan de Hoogere burgerschool. 2. Voorstel van Burg. en Weth. lot onderhandsche verhuring van een hoekje grond aan de wed. P. Schimmel. 3. Ontwerp besluiten tot af en over schrijving van posten op de gemeente- begrooting over 1894. 4. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden der commissie bedoeld bij art. 11 en 15 der wet op de schutterij. 5 Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van de stembureau* voor de verkiezingen in 1895. Bij de aanbesteding van onderhouds werken aan na te noemen spoorbanen, werd door de volgende stadgenooten in geschreven voor perceel 1, van de Vork tot Res teren J. van den Bergh, f2900, hoog ste; H. Heilijgers, f2745; W. van Ach terberg, f2740, laagste. voor perceel 2, van Kesteren tot Leer dam H. Heilijgers, f 4ü30, hoogste; J. van den Bergh, f4150; J. van der Geest, f4100; W. van Achterbergh f3790. De laagste inschrijving beliep 3695. voor perceel 3, van Leerdam lot Dordrecht: H. Heilijgers, f3300. De hoogste inschrijving was f3750, de laag ste f3097. voor perceel 4, van Amersfooil tot Kesteren: J. van den Bergh, f2850, hoogste; W. van Achterberg, f2540; H. Heiltjgers, f2320, laagste. voor perceel 5, van de Vork tot Kleef H. Heilijgers f2950, hoogste; de laagste inschrijving bedroeg f2580. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort. A. de Jong, Amersfoort Mej C. Balster, Amsterdam Nat. Verzekeringsbank, Delft. Mej. Brinkgreven, Haag. P. van Drule, Lols Gomberg, Leiden. Mej. M. Stuiver, Van Bunschoten. C. v. d. Veede, De Rijp. 348ste STAAT8-JLOTKK1J. Tweede klasse. Trekking van ü7 en 28 Maart. (600 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prys van f 100 op No 12624. Pr ij zen van f 30. 8289 8298 8310 12601 12L04 1263i 15285 15296 15919 16762 en 16853. Te zamen 12 prijzen Volgende trekkingen geschieden derde klasse 811 April; vierde klasse 2225 April; vijfde klasse 69, 14—17, 20 24, 2831 Met en 1 Juni. De derde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f100 en 1565 van f45. (Geene nieten.) Loten en gedeelten zijn ten voormei den kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar doorgefoerneerde a f3.50 en klassikale a f2.05 per o. Hoogland. Bij Koninklijk ht-sluil is aan de heeren jhr G. G. de Villeneuve en B. de Vries te s-Gravenliage vergun- ing verleend op een terrein, in deze gemeente een gesticht voor krankzinnigen op re richten, bestemd voor de vei pleging van 350 krankzinnigen, mannen en vrouwen. landen drukkend was voor stedeling en landman, welke de Pruisen bezet hielden werd door de noodzakelijkheid van het oogenblik verontschuldigd In het algemeen kou de overwonnenen partij het Pruisische leger het verwijt niet voor de voeten werpen, dat het als een overmoedigen overwinnernaar in 's vijands land huis hield. In het overwonnen Oostenrijk, in welks nadeel het geluk der wapenen had beslis, eerde men de oude Duitsche wa penbroederschap, uit den grooten vrij heidsoorlog spaarde men den toekomstigen vriend, wiens bondgenootschap aan het wordende Duische Rijk de eei biedige dubbele ligging tegen het Oosten en Westen kon waarborgen. Kortom, de Pruisische soldaat gevoelde zich meer in vijandelijk land en deed al zijn best om den overwonneling voorbeeldelooze discip line den druk des oorlogs te lichter te maken. Het werk van menschenliefde en mede lijden ving thans aan. Veel menschelijke ellende was het, die ons, geblesseerden van beide legers, in het lazareth bijeen gebracht had. Naast den beweeglijken, vurigen Rhijnpruis, den deftigen ernstigen Mecklenburger en Pommeraan, naast den zwaai moedigen zigeuner der Puszta, de vroolijke fidele Weener en Stiermarker, naast den vriendelyken Sakser de knor- BTROEUJKE STANDEN. Amersfoort.. GEBOREN20 Maart. Everarda Geer- truida d. van Lambertus Antonius van Manen en Johanna van der Veer. Cornelia, d. van Cornelia Gerritsen. 21 Maart. Johan, z vau Jan van der Pol en Christina van Nimwegen. Margien, d. van Arie Lam- brechts en Grietje Veldkamp. 22 Maart. Berdina Catharina Jacoba, d van Johannes Arie Stoopendaal en Catharina Jacnba van de Water. Johannes, z. van Jacob Gerardus Lablans en Catharii a van Naarden. Al bert August Wilhelm Johan, z. van Albeit August v. Hedel en Gerardina Helena Sanders 23 Mrt. Johannes Koekoek z. v. Johannes en Antonia Geertruida Heere. 24 Maart. Antonie, z. van Willem van Leeuwenkamp en Cecilia Schouten. Hendrik Willem Jacob, z. van Bartele Roelofs ten Hoeve en Aaltje van Eek. 25 Maart. Antonia Joseph z. van Willebrordus Pijpers eu Cornelia Alies. Hendrika, d. van Johannes Christiauus Kreuzer en Janna Willemina van Minnen. 26 Maart. Gerard, z. van Melis de Motsen Gerritje Kuijt. Frederik, z van Martiuus Gnirrep en Maria Sophia Lausmig. -- 27 Maart. Gerrit, z. van Adam van Eeden en Pieternclla Koetsier. OVERLEDEN: 19 Maart Jacoba Antonia Bouw, ld. 20 Maart. Johanna Leenards, 4 m. 21 Maart Dirk Achterkamp. 17 m. Jannetje Kraai 58 j. wedr. van Bart Kreikamp. 22 Maart. Francina Elisabeth Bouw, 5 d. Willemina Heere 20 ni. 23 Maart. Tbeodorus Hunting, 68 j. ongeb. 25 Maart. Een lev. aang. kiud m. g. van Nicolaas Janse en Hendrika Teresia Kraan. 26 Maart. Herman van den Berg lm. Cornelia van Oudgaarden, 13 j. Bnusclioteu. GEBOREN21 Maart. Trijntje d. van Willem Blokhuis en Wijnipje de Graaf. 24 Maart. Hendrik z. van Arian Koelewijn en Grietje Dnijst. ONDERTROUWD: 23 Maart. Julianus de Graaf en Reintje Hartog. OVERLEDEN Een lev. aang. kind m. g. van Lammert Ruizendaal en Jannetje Heincu. Hoogland. GEBOREN: 22 Maart. Barend, z. van Jan van Dijkhuizen eu Grietje Tuithof. 26 Maart. Gerritje, dochter van Rijk Vos kuilen en Gijsbertje Botterblom. 27 Maart. Jannetje, dochter van Gijsbertus Her- der en Johanna Schouten OVERLEDEN: 27 Maart Maria van Weerhorst, oud 24 jaren, ongehuwd. Lensden. GEBOREN24 Maart. Arie z. van Gerar dus Kraak en Aartje van Zoeren. Mijnheer de Redacteur I Gisteravond las ik in de Amersfoortsche Courant het bericht dat in de aanstaande Gemeenteraadszitting burgemeester en Wethouders zullen voorstellen de school gelden voor de Hoogere Burgerschool te verhoogen. Als de gemeenteraad hieraan gehoor gaf zoude deze waarschijnlijk niet in het belang van de gemeente handelen, daar toch eene zich uitbreidende stad, als Amersfoort mag genoemd worden, alles moet doen om ingezetenen te trekken en dit zeker niet weinig bevoidert wordt door goed en tevens goedkoop onderwijs Vergun mij deze regelen door middel van uw te Amersfoort algemeen gelezen blad onder de oogeu van het publiek te brengen. Amersfoort moet trachten ingezetenen 'e trekken en niet van zich afteslooten Een ingezeten van Amersfoort A. 29 Maart 1895. MARKTBERICHT, AMERSFOORT, 29 Maart. 1895. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f0. Appelen f2.a f4.— Peren f2.a f3.— Klei- aardapp. f0.a f 0Zandaardapp. f2.a f2.40 Hoendereieren f3.—a f3.50 per 100 st. Eenden f0.a f0.Boter f0.85 a ft.per kilo Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.f0. Kippen f0.80 a ft.Kuiken-, i 1.ft.25 Piep kuikens f0.a f 0.Ganzen f 0.f0.Eenden f 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f 0.a f 0.Hazen 10.a f0.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50 Tamme f0.30 a f 1.-Duiven f0.40 af0.70 paar Vette varkens f 0.f 0.Zeugen f 40.f 60. Biggen f5.a f8Schrammen f 10.af 10 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe: heet. Rogge; heet. Boekweit; 20 heet. Appelen; 40 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 200 heet Zandaardappelen 14000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter: kilo Magazine kilo Kaas; stuks Vee 5 zeugen; 200 biggen en 4 schrammen. Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ Van A. STABENOW te Berlijn. Zwart. rige Holtsteiner, naast den praatzieken, in welvaart opgroeiden Sileziër, de van kinds been slechts aan ontbeering gewendu zwij gende Pool. Het was daar een gegons in alle talen, in alle denbare dialecten. Even borit was de aanblik der licht geblesseerden en reconvalescenten in hel uitgestrekte Engelsche park van het slot. Men had mij met een even zwaarverwon- den Oostenrijkschen kameraad in eene kamer der tweede verdieping onderge bracht, uit wier vensters ik het prachtigste uitzicht op het heerlijke Elbedal genoot. Nadat ik na de amputatie van mijn been dagen lang in de hevigste wondkoorts, en het delirium gelegen had, zag ik op een goeden morgen de dokter, die mij onder behandeling had, aan mijn bed verschijnen met een tevreden gelaat, dat my mijne redding scheen aan te kon digen. »Het verdere, mjjn jonge vriend", sprak de wakkere geneesheer, wiens geniale kop en fijn gemanierde, zelfs hoffelijke toon met den eenvoudigen uniformjas en de rij ordeteekens op de borsteen opge- wonen indruk maakte, het verdere hangt thans gegeel van u zeiven af. On derwerping in uw lot, de gemoedskalmte van den man die zijn plicht voor vorst en vaderland behoorlijk heeft gedaan, dat alles zal uw herstel verhaasten. Gij Wit: K. hi, D. ƒ1, L. a 7, P. <7 6, 6 4, d 3. Zw.K. e 5, T. b 6, 6 5, d 7, d 6. Oplossingen, inzendingen enz. worden telkens uiterlijk tut Donderdag ingewacht onder rnotto: «Schaak", aan het bureau van dit blad. üplossinq van Probleem No. 23. d3-d 4. Ad libitum D of P. geeft mat. De prachtige matstellingen stempelen dit probleem tot een meesterstuk van den aller- eersten rang. Goede oplossingen ontvangen van S. J. van Duinen, v. E. en C. J. waart er, geloof 'mij, niet te best aan toe. Naast de Voorzienigheid en uwe jeugdige krachten hebt gij alleen aan de opofferende verzorging van zuster Clarisse te danken dat gij aan het leven terug zijt gegeven. Maar blijf nu rustig, vooral geenerlei gemoedsaandoening, die een nadeeligen invloed op uwe genezing zoude kunnen uitoefenen." Hartelijk drukte ik de hand van den voorlreffelijken man, die den dank voor de redding van mijn leven, dat toch zijn werk was, zelfs niet scheen te willen aannemen, terwijl zijn helder grijs oog mij zoo oneindig veel meer zeide, my een blik liet werpen op den bodem eener menschenziel. Niet zoo tevreden trad hij aan het bed van mijn Oostenrijkschen makker in het lijden. Het was alsof op het waschgele gelaat van den schoonen jongeling, het zegel lag van een korstondig, welvoltracht merischenleveu. Dezelfde hartelijke toon, dezelfde aanmoedigende toespraak. Langer dan bij mij hield hij zijne hand vast en vroeg hem naar zijn wenschen. Aan het voeteinde van het ziekbed stond de bediende van den geblesseerden, een Hon gaar, die tegelijk met zijn heer gevangen was geraakt en thans de woorden van den geneesheer vertolkte. Nogmaals een handdruk van de zyde van onzen wel- De ondergetekenden betuigen bij dezen hunne^4taKe!ijlTen dank voor de vele bewijzen van ^deelneming bij het overlijden van hunner^geliefdeii Echtge noot en Vader hun beloond %d. W. F. STOOVÉ-Dubois. C, A. STOOVÉ M.3ST00VE. C. ST< De zaak zal door mij op dezelftfyn voet worden voortgezet. Met beleefij aanbeveling. Wed. W. F. STOOVÉDubois. De ondergeleekende heeft de eer zijne gsachle stadgenooten bekend te makeuf\3at -hij de van "puds BEBS aan Ireverfonder de firma WOL- Kampstraat alhier, van deh>s£eer ®LANTS~eiTTs^pt door een prompte""Tn'civiele bedieni?to het vertrouwen, vroeger door de firnmtge- noten, zich weer waardig te maken. Hoogachtend, ordeel doen en oote collectie zien? Kom\Vlan door dejitatfftuizenelr*. treed bij binnen. De are namens d dag 8 II lire, ie Amer: ving M. KROES, zal LST, op Woens- 's morgens ten Keizerskroon" ke tnscliry- van-t een Heeredly^lK^i) een tertreiii aan den VVestsiugel aldtwr. Aanwijzing zal worden gehouden op Maandag 1 April 1895, 's morgen^ ten 10 ure. Bestek en teekening liggen ter inzage in voornoemd Café en zyn verkrijgbaar a fO.SO per stel bij voornoemden architect. De aficliitea HKRM. KROES, zal namerisïden Isadboutiei' A. ELBERSEN, op WsensdagtM* A«vil 1805, 's mor gens tqrt II nrt^èj^/iet Café »de Kei- zr-RSKRÖto:" te Amersfooit, bij publieke inschrijving Het houwen van 3 wc gen op een terrein de Bloemendalsche poot aldaar. Aanwijzing zal woiden gehouden op Maandag 8 April 1895, 's morgens ten 10 ure. Bestek en teekening liggen ter inzage n voornoemd Café. doener, een dankbare blik van den patient, en wederom heerschte in dit vertrek de stilte des kloosteis, van tijd tot tijd slechts afgebroken door het geritsel der boomen in den slottuin, het gekweel der waluwen, het gerammel van een wagen daarbuiten op den stofferigen landweg, den hoefslag van het paard eens veld- jagers die op het Lazareth kwam aan rennen. Als een lange, zware, bloedige droom trok al het gebeurde voorbij mijn geest. Mijne gedachten vlogen naar mijne verre, schoone woonpl.ats, naar mijne geliefde moeder, die uit de nieuwsbladen vernomen had, dat ik zwaar verwond was geworden, de moeder die nu weldra uil den mond l.aars zoons woorden van troost en geruststelling zoude hooren. Als wilde ik mij nogmaals van zijn bezit overtuigen, greep ik naar het kleinood op mijne borst; het bevond er zich nog. liet medaljon sprong open en evenals de aanbrekende morgen daarbuiten,straal- de my de reine levensvreugde uit de liefelijke trekken van het vorstelijk meisje te gemoet. Het was mij als gevoelde ik den zeger., die uit dit kleinood stroomde, als hadde de geest der vorstin, terwijl k daar in een hevige wondkoorts bewus teloos ter neder gelegen had, aan mijn bed de wacht gehouden, als hadde zij mij den kreupel geschoten jongenman,nieuwen levensmoed ingeblazen! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2