NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND CLARI Zaterdag 13 April 1895. Vier-en-twmti^ste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PASCHEN. BINNENLAND. F euilleton. i\o. 30. AMERSFOORT COURANT. VOOR abonnementsprijs: Eer 3 maanden f 1.— Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. ,T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien vismaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Oroote letters 6a vignetten naar plaatsruimte. Een schoon en heerlijk feest is Paschen. Een lente-adem zweeft in de natuur. Het nieuwe leven, dat met het uitschie ten van twijgen, het ontluiken van bloe men en bloesems, met merel-gefluit en leeuwerikszarig vreugdevol dooi der men- schen borst stroomt en lichaam en ziel weldadig verfrischt, wekt duizend nieuwe verwachtingen in zieken en herstellenden, in terneergebogenen en blyden, in kind en grijsaard, in levenslustigen en levens- moeden, in lachenden en weenenden, in armen en rijken, in iedereen. De aanblik der uit haren winterslaap ontwakende natuur, met hare duizend wekstemmen en haar verlangen en stre ven naar ontwikkeling ,en ontvouwing, naar schoonheid, kracht en volheid, naar alles wat hare beheerschers van haar wenschen en begeeren, het vermaant ons in liefde en ernst, dat ook wij ont waken, opstaan en afschudden de druk kende aardkluiten en de den geest be nauwende boeien, onverschilligheid en lamheid, die doodsvijanden van allen geestdrift en strijd voor het hoogste, de doode en doodende zelfzucht, die ver geet, dat wat op zichzelf schoon en waar is, wat idealen wekt en voedt, het schoon ste sieraad van een volk is en tegelijk een machtige prikkel en onuitputtelijke bron van nuttige en practische werken. Schudden wij af het winterkleed, ver nieuwen wij ons naar het voorbeeld der natuur. Opstanding uit het donkere graf, op standing, die groote wet des levens moet zich overal herhalen, waar het leven in den dood verzonken en door den graf steen bedekt is. Er zijn tijden in het menschelijk leven, ieder weet het, die den ernstigen strijd het bestaan gekend en den last van een zware taak gevoeld heeft, waarin het ons is, alsof wij zelf in't graf lagen en een steen daarvoor gewenteld is; wij gevoelen ons gedrukt en beang stigd, snakken en smachten riaar lucht en naar vrijheid, drukken met inspanning van alle krachten tegen den steen; hij wijkt niet voor ons; wie zal hem ons wegwentelen Deze Paasch-vraag klinkt ernstig gelijk voorheen ook heden. Wat is die steen? Gevoelt niet ieder mensch, dat hij een bijzonderen last heeft te torsen, dien anderen niet hebben, en dat het gesloten graf voor en door hem gedolven werd, en dat hij zelf het is, die den steen voor den ingang gewen teld heeft? Die steen is vooreerst nood en strijd. Wel zijn er sterke en moedige zielen, die zich niet laten neerslaan door armoede en ontbering, dooi den dage- lijkschen strijd met net harde leven, die door machtig vertrouwen gestaald moedig dragen en rijker en sterker uit den stryd komen. Maar er is een nood, die de krachten van het lichaam met die van den geest sloopt, een rustelooze arbeid, die ons niet tot onszelve laat komen, die ook den krachtigste doet roepen wie zal hem afwentelen? Denk aan den kranke, die weken lang aan het ziekbed gekluisterd, gefolterd door lijden, eenzaam en verlaten de lange nachten doorwaakt; zijn bevende lippen slaken den kreet: O, wie wentelt af den steen I En als de steen langzaam op zij gescho ven wordt en ten laatste vensters en deuren opengaan en verfrisschende lucht binnenstroomt, en de kranke de lijkwa den van zorg en kommer afwerpt en terugkeert in het schoone leven, is dat riiet een Paasch-morgen Doch dit is niet de zwaarste steen. Veel zwaarder is die, welke op hart en ziel ligt, inden vorm van zorgen, angsten, droefheid, smart. Die zorgen worden niet enkel in de hutten der armoede gevonden, maar veel- vuldiger in de huizen der rijken, der door het lot begunstigden. Dat zijn de drukkendste zorgen, die geen grond hebben, die niet van strijd en arbeid vergezeld gaan, die in zichzelve verteren en uit eigen nietigheid nieuw voedsel trekken. Die onnutte, zelfge maakte zorgen, waai in wij niet voor iets, maar om iets zorgen, zij versloren den vrede van het gemoed, verdonkeren het verstand, verweekeüjken den wil, en sluiten ten laatste in een eng graf, waarin levensvreugde en levenslicht niet meer kunnen doordringen. Deze zorgen doen 6terven voor den tijd, verlammen den ide alen geest, verleren de beste krachten. Zij vormen een steen, die zeer zwaar en zeer moeielijk te verplaatsen is. Zwaarder nog is de steen van rouw en smart om geleden verliezen, het ge voel van eenzaamheid en verlatenheid. Zeldzaam zijn de sterken, die rechtop blijven onder de felste slagen van het noodlot. Als slag op slag valt, en de grondvesten van huis en geluk reddeloos wezzinken, dan blijft een somber graf en de grafsteen drukt zwaar als een centenaarslast. Wie zal hem afwente len En hoeveel zware steenen liggen er nog meer Wentel weg die steenen, en laat u niet wederom begraven. Weg die steenen, eD groote ideëen en idealen zullen heer- schen, en de dag zal komen, waarop menschenliefde de heerschende wet zijn zal, overal. Wel is die steen van het ego'isme groot, maar hij brokkelt af; het is als met dien steen, die door den droppel uitgehold wordt; het gaat lang zaam, maar de steen moet het op den duur verliezen. De bereiking van hetgeen edel en groot is heeft immer veel moeite en offers geVordeid. In de natuur gaat hst ook niet op eens. Het ontkiemende leven bergt groote kracht in zich, maar is nog zwak tegen over ruwe invloeden van buiten. Het Aprilweer is nog met te vertrou wen de teere blaren en knoppen heb ben nog veel te doorstaan en niet alle zullen er goed afkomen maar zij wor den allengs sterker en bestand tegen giillen en nukken van de natuur, en ja als de Meimaand komt Op den Paaschmorgen zegt de lente ons, dat de liefde sterker is dan de dood, dat trage menschenharten moeten ont waken uit den winterslaap. Een machtige en troostrijke gedachte wekt het Paaschfeest bij den ernstig- nadenkenden mensch, de onomstootelijke overtuiging, dat waarheid, vrijheid en recht triumpheeren zullen en de liefde ten slotte de zege verwinnen zal over alle lage en duistere machten. De Koningin-Regentes heeft bepaald, dat zij requesten, Haar op sirrit aange boden, niet meer zal aannemen. De pogingen die van Duitsche zijde worden aangewend ter verkrijging van de heropening van Duitschland voor den invoer van Nederlandsch rundvee, nemen allengs uitgebreider verhoudingen aan. Door hel Jandbouwcasino te Süderwick en andere landbouw-vereenigingen in Westfalen, zjjn aan den betrokken minis ter van landbouw, adressen gericht tot verkrijging van dat doel. Adressanten merken daarin op dat Nederland geacht kan worden thans vrij van besmettelijke veeziekten te zjjn, ge tuige de openstelling van de Belgische grens voor Nederlandsch vee; terwijl zij tevens meenen dat de tegenwoordige smokkelhandel in vee het gevaar van overbrenging van een sporadisch geval van besmettelijke veeziekte zeer in de hand werkt en dit gevaar verdwijnt bij geoorloofden invoer onder toezicht van deskundigen. Door het verbod van invoer zijn de veeprijzen ongekend gestegen en heeft menig landbouwer uit geldnood gedwon gen, zich laten verleiden zijn vee te ver- koopen, tengevolge waarvan thans zoo een groot gebrek aan fokvee ;3 ontstaan, dat de veestapel niet behoorlijk kan wor den aangevuld; terwijl als noodzakelijk gevolg daarvan de melkproductie belang rijk zal verminderen. Aangezien nu de Duitsche landbouwer in het algemeen uit eigen middelen niet voldoende fokvee weet voort te brengen, is de invoer van het betrekkelijk goedkoo- pe en uitstekende Nederlandsche vee het eenige middel dat adressanten in voldoen de mate helpen kan. Zij hopen dat bovenvermelde redenen van voldoend gewicht mogen blijken om hun verzoek, tot heropening van de Duit sche grens voor Nederlandsche vee, toe te staan. Voorbarige openbaarheid? Een der Haagsche correspondenten van het Dagblad voor Nederland schrijft het navolgende ïEr is hier deze laatste dagen in pol tieke kringen heel wat gepraat naar aan leiding van hetgeen de Nieuwe Rotter- damsche Courant wist te vertellen van den inhoud van het wetsontwerp perso- neele belasting, hetwelk door den Minis ter ".""n Financiën is ingezonden bij den Raad van oi-t?- Het conservatief-liberale hoofdorgaan toch is n|et gewoon, rnet zulke dingen ovef één nacht ijs te gaan. Bovendien is het immers koek-cn-ei met de tegenwoordige regeering. Zoo lag hèi voor de hand, zijn mededeelingen te be schouwen als een officieus communiqué van den minister zeiven. En zoo is het ook te verklaren, niet alleen dat die me dedeelingen de ronde hebben gedaan door de per s maar ook dat alreeds verscheidene organen voor den dag zijn gekomen met opmerkingen en bedenkingen. De vraag is intusschen, of niet de Nieuwe Rotterdammer 't zij zelve er in geloopen is door den overdreven ijver van eer. onbetrouwbaren nieuwtjesjager,'t zij tegenover het publiek wijzer heeft willen schijoen dan zij was. op straffe van later te worden gelogenstaaft door de feiten. Ingewijden verzekeren althans, dat het gegeven overzicht van den inhoud van het wetsontwerp ver af wijkt van de waarheid. Eén hunner beweert zelfs, uit den mond van den minister van financiën te hebben opgevangen deze woorden»'t schijnt wel, dat een schoonmaakster aan het snuffelen is geweest in mijn prulle- mand, en eenige stukjes papier, die zij er in vond, met haar schoonmaaksters verstand heeft aan elkaar geplakt, zonder zich te bekreunen om den samenhang In de volgende maand zal bij den Uitgever Firma T. D. H. PULL te Apel doorn een belangwekken boekje verschij nen, getiteld: In Oranje's Lusthof. Wan delingen in het Koninklijk Park van Het Loo, door J. W. H. Cordes, Oud-Inspec teur van het Boschwezen in Neder landsch Oost-Indië Prijs 30 cents. Dit werkje door een alleszins bevoegde hand geschreven en eenig in zijn soort zal als Gids den bezoeker op de voor naamste en schoonste punten opmerk zaam maken, terwijl het hem tevens op het volle ryke plantenleven wijst, waar door het niet alleen voor den bezoeker, doch voor ieder, die iets meer van dit Vorstelijk Lustoord wenscht te weten, be langrijk is. Onze Zuivelboeren Onze teelboeren klagen, maar de zui- velboeren niet minder, en zij schijnen nog niet aan het onderste van hun on- spoedsbeker toe te zijn. Op de Engelsche markt zag het er voor de Friesche boter en kaas reeds En toch zal ik gelukkig zijn, wetende dat het evenwicht uwer ziel hersteld is, dat heden door eene opwelling van uw eigen gevoel van dankbaarheid verbroken schijnt te zijn. Scheiden wij daarom in vrede." Bij deze woorden had ik het medaljon te voorschijn gehaald, dat onmiddellijk hare aandacht trok. Ik opende het, en terwijl eene doodelijke bleekheid zich op haar wangenvertoonde,aanschouwdezij het portret der vorstin, die zich in mijn handen bevond. Ja, het waren wel de dierbare trekken harer moeder! Zie Clarisse, hier is een tooverbarid, die ons reeds zoo lang omslingerde, zelfs nog voor dat ik vermoedde, dat er een levend wezen op aarde kon bestaan met eze gelaatstrekken, maar meer nog met at hart, dat eenmaal mijn ouders ten zegem strekte. Bij dit kleinood, bij het aandenken aan uwe moeder bezweer ik u, zeg ten minste geen rmeen", wanneer gy op dit oogenblik het »jawoord" mij nog niet schenken kunt, het «jawoord" dal mij tot den gelukkigsten sterveling zoude maken. Laat mij een straaltje van hoop zeg mij slechts dat uw hart nog geen keuze gedaan heeft. O, spreek, Clarisse Nu dan," hernam het meisje blozend, wanneer dit woord u gelukkig maakt ik ben vrij, ik heb er nog nooit aan gedacht, om de vrome plichten op te geven, waaraan ik mijn leven gewijd heb. Ik zal uwer gedenken en wanneer ooit Hier werd ons gesprek gestoord door de stem van onzen vriend, den dokter, die plotseling van achter een boschje te voorschijn trad. De behoedzame wijze waarop ons onderhoud gestoord werd, had reeds de opmerkzaamheid van enkele groepen getrokken. Aan den pijnlijken toestand, in welken zich mijne beminne lijke verpleegster bevond, werd door mijn edelen vriend spoedig eene vroolijke wending gegeven. ïNeen, daar kan niets van inkomen, mijn waarde. Om ons zoo de parel aller diakonessen tusscheu Elbe en Rijn afhandig te maken! Stel je dat uit het hoofd, jong mensch! Leer eerst in het leven weer eens vast op uw beenen staan krukken deugen niet voor jonge dolkoppen. Daarmede kan men in geval van nood nog half en half grenadiers kommandeeren, maar geen harten van meisjes en vrouwen. Vereer zuster Clarisse, zooveel ge wilt, neem, wat mij betreft, haar hart met u mede naar huis, maar laat ons onze brave Clarisse, laat haar in dienst van den ko ning en van het dankbare vaderland in deze zalen werkzaam blijven, 't Is het beste, dat gij beiden maar onmiddellijk afscheid van elkaar neemt. Willen die grillen u dan nog niet uit het hoofd gaan, wees dan in 's hemels naam overtuigd van mijne protectie. Evenals Wallenstein eenmaal tusschen Mac en Thekla, zoo treed ik tusschen u beiden en roep u toe: »Scheidt van elkaar." Met eene beslissende uitdrukking, die geen tegenspraak dulde, had de genees heer onze handen gevat, legde ze in elkaar, doch scheidde ze onmiddellijk met een zalvende oogopslag. Vaarwel, inyn jonge kameraad," riep hij Clarisse met zich voerende, ïgroet uwe moeder voor mij Nog een laatste veelbeteekenende blik van het blozende meisje, dat aan den arm van haar geleider thans in het volle zonlicht trad, een laatste wuiven met den zakdoek en een paar beste menschen waren uit mijn oogen verdwenen. Drie jaren zijn sinds dien dag verstreken. Ondanks al mijn nasporingen heb ik niets meer van Clarisse gehoord. Haar be schermer, de dokter, heeft den militairen dienst verlaten aldus luidde ten minste het antwoord op een der brieven, die ik hem van tijd tot tijd schreef, 't Was hierin dezelfde lakonieke kortheid,dezelfde droge humor, die hem tot den lieveling der patiënten had gemaakt; soms leest hij mij de les over mijn nog steeds toe nemende hartstocht voor 't liefelijkst wezen op aarde, met eene beminnelijke boosaardigheid. Zooals je ziet, heb ik hel mij de rest mijner dagen zoo aangenaam mogelijk trachten te maken, dank zij de zorgende hand mijner moeder. Mijn doorluchtige gebieder blijft mij steeds met zijn vertrouwen vereeren. Mijn meerderen en collega's laten mij r,immer gevoelen, dat ik eigentlyk slechts een indringer ben. Mijn ondergeschikten staan mij met raad en daad bij. Moeder brengt haar tijd afwisselend hier en in de stad door, nooit verveelt het haar om de ge schiedenis van mijn kortstondig liefdes geluk aan te hooren. Menigmaal brengt zij een schaar van jonge vrouwen en meisjes mede en leidt ze met ware trots door de zalen van het slot, door het uil- gestrekte park, en in boerderij en land hoeven, alsof dat alles ons eigendom of ten minste het werk van haar zoon ware. Maar eene Clarisse heb ik onder 3! die bloeiende vrouwen en meisjesge stalten, deze Maries, Charlottes, Eugenies of hoe zij ook hfeten mogen nog niet ontdekt. Aan aanmoedigende blikken geen gebrek! Natuurlijk goldèp.zij min der mijn persoon, dan wel mijne voor- deelige betrekking. Wanneer de bezoe kers weer vertrokken en het bespiedend moederoog mij schijnt te vragen, of dan geen dier meisjes eenigen indruk op mij heeft achtergelatenwanneer ik dreig weg te kwijnen van liefde en verlangen naar mijne eenige Clarisse, dan komt het mij meer dan eens voor alsof moeder genoegen schopte in mijne hartkwaal ja, zelfs verdenk ik haar, dat zij van Clarisse's verblijfplaats meer weet dan eigenlijk wel dienstbaar is voor mijne rust. Maar kou liet moederhart mij dan zoodanig op de pijnbank leggen? Of, wanneer zij werkelijk iets van Clarisse afwist, moest er dan geen overwegende reden bestaan, die haar tot zwijgen noopte? Zou Clarisse's vrijheid, ja, misschien haar dierbaar leven bedreigd worden? Door wie? Was er dari geen wet, die het arme meisje in bescherming nam Kortom ik moest aannemen dat er een vreeselijk geheim bestond, 't welk mijne fantasie mij iri de zwarste kleuien afmaalde Eens 't was juist de jaardag van mijn vertrek uil het lazareth te M., keek

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1