BUITENLAND. Plaatselijke berichten Gemengd Nieuws. der art. 379383, Wetboek van Koop handel, aanleg van den spoorweg Tarik Soerabaya en Kalimas, geldleemng voor het immigratiefonds van Suriname, aan leg van een spoorweg van Fort de Koek naar Pajakombo, reorganisatie van het land- en tuinbouw-ondeiwijs, invoering van rechtstreeks bestuur op Lombok, regeling van het toezicht op het verbruik van stoomtoestellen en eenige andere. Het wetsontwerp tot nieuwe rege ling der personeele belasting is eindelijk verschenen. De voornaamste kenmerken zijn: de afschaffing van de heffing wegens deuren en vensters, en de verleening van aftrek toepens kinderen (tot 20 jaar). Die aftrek is echter beperkt tot de drie eerste grondslagen (huurwaarde, meubelen en haardsteden), dus niet we gens het verschuldigde voor dienstboden. Het beeft bovendien niet plaats als de huurwaarde zeker bedrag te boven gaat. Geheel vrijgesteld worden personen wier huurwaarde bedraagt niet meer dan f25 in de gemeenten der 8ste klasse, en zoo voor elke klasse telkens opklimmende met f 12 50, zoodat in de 2e ('s Graven- hage, Arnhem, Haarlem, Utrecht, Gronin gen) de vrijstelling tot f 100 loopt, en in de le klasse (Amsterdam, Rotterdam, Nieuwer-Amstel (stadsgedeelte) tot f 125. Weekhuur wordt daarbij tot jaarhuur herleid door vermenigvuldiging met 50 (thans 33). Maandhuur wordt verme nigvuldigd met 12 (thans 10). De aftrek wegens kinderen bedraagt 2'/, tot 12% pCt. voor elk kind, en wel meer naarmate de huurwaarde lager is. Een grens voor het aantal kinderen missen wij in het ontwerp als wij bet juist hebben gelezen. Wie dus in de laagste klasse 8 kinderen heeft, krijgt 8 X 12% pCt. afslag en betaalt dus niets. Of hij, 10 kinderen hebbende onder 20 jaar, zoodat 125 pCt. gekort wordt, 25 pCt. uit de schatkist uitbetaalt krijgt, staat niet in hel ontwerp. De belasting wordt naar den werkelijken huurprijs geheven en bedraagt volgens het ontwerp 8 pCt., dus 2 pCt. meer dan thans wordt geheven (5 pCt. en 20 op centen). Van dien huurprijs wordt echter eerst afgetrokken een bedrag dat in de acht klassen opklimt van f 10 tot f 110. De belasting van het mobilair en van dienstboden wordt progressief geheven. Het mobilair is vrij bij de laagste huren, afwisselend in de verschillende gemeenten van f 40 tot f 200. Bij hooge- re huren klimt de heffing van '/t tol U/t pCt. der waarde. De belasting der haardsteden wordt gehandhaaft als meer dan één gebruikt wordt, en klimt progressief. Voor 2 haardsteden betaalt men f 1, voor 3 f 4, voor 4 f 8, telkens met f 1 meer belas ting, zoodat voor 10 haardsteden f 53 wordt geheven; voor elke meer f 10. In logementen echter slechts f 1. In de toelichting woidt gezegd dat handhaving van dezen grondslag, hoezeer ook in discrediel, noodig is als maatstaf van de geriefelijkheid der woning. De Minister meent, dat het hatelijke der heffing zal vervallen door een betere regeling. Niet een schoorsteen zal gelden voor haaidstede maar «elk vertrek dat in het belastingjaar op één of meer dagen vóór 1 April of na 31 October wordt verwal md". En als verwarmd wordt beschouwd «het vertrek waar zich eene gelegenheid lot stoken of een warmtelei- der bevindt, wanneer een en nnder kan worden in gebruik genomen zonder dat eenig metsel- of pleisterwerk geheel of gedeeltelijk wordt weggenomen of bescha digd. Toestellen, die gebiuikt worden zonder afvoer in een schoorsteen of in de open lucht, blijven buiten aanmerking." Zouden aldus de rechtmatige grieven tegen de belasting der haardsteden zijn opgeheven? Het onbillijke der heffing blijft in huizen met vele kleine kamers waar in ons vochtig klimaat gestookt moet worden. Geldt niet, als bij deuren en vensters dat ook de gelegenheid tot zijn armen naar mij uit en riep zachtkens «Milly! kunt gij raden wat ik u te ver tellen heb, mijne kleine verlegene lieve Millyl Ik geloof wel dat gij al zult be merkt hebben dat het de oude, oude geschiedenis is, mijn lieveling I Niet de mjjne, want ik ben van May te weten gekomen, dat gij die reeds lang geleden gehoord hebt, en uit uw oogen heb ik het medelijden kunnen lezen dat gij ge- voeldet voor den armen verlaten man, die echter in het vervolg niet meer ver laten hoopt te zijn, dierbare Milly, want in plaats van het levenlooze portret, dat echter steeds eene dierbare herinnering voor mjj blijft, zal ik eene liefhebbende vrouw hebben om met haar eene ge lukkige toekomst te gemoet te gaan. «Herinnert ge u dien dag dat wij in den tuin waren? Bij den eersten blik dien ik opving van uwe zachte schuwe oogen, die uw blozend gelaat verhelderden, een gelaat als een roos onder de rozen, toen gevoelde ik reeds dat zoo de ledige plaats in mijn hart ooit weèr zou kunnen ingenomen worden, niemand anders dan gij daartoe geroepen waart. En dien zelfden avond in de bibliotheek lieve ling I weet gij het alles nog goed?" Ik kreeg eene kleur en wilde mijn schuldig gelaat verbergen, vooral toen hij voortging: «Ik was toch niet zoo geheel verwarmen invloed heeft op de huur waarde en deze laatste dus, met het meubilair, enkel als grondslagen behoor den te dienen? Nog verdient het opmerking dat in de toelichting niet gesproken wordt van de uitkeering uit de opbrengst van de personeele belasting aan de gemeenten. Het in 1885 gefixeerde bedrag blijft dus gehandhaafd, onafhankelijk van de gewijzigde opbrengst. Is dit billijk, waar in de verschillende gemeenten groote veranderingen kunnen blijken? En als de geheele opbrengst eens minder is dan het uit te keeren bedrag? Kieswet. Het kiesrechtontwerp is nog niet, zoo als beweerd is, van de Raad van Slate terug. Tusschen nu en de indiening en publiceering kan nog wel eenigen tijd ver- loopen. Keu reisje lungs den Rijn. Wie dezen zomer een reisje langs de boorden van den Rijn wil doen wordt daartoe de gelegenheid aangeboden door de Nederl. Stoomboot-reederij, wier fiaaie salonbooter. dagelijks van Rotterdam naar Mannheim en omgekeerd varen. In be- knopten vorm legt de genoemde Maat schappij een uitvoerig reisplan voor. Wie nu de schoone steden aan den Rijn wil zien en tondei veel kosten uilstapjes wil maken naar de merkwaardigste punten in deo omtrek vrage dit reisplan aan. Nijmegen, Dusseldorf, Coblenz, Mainz en Mannheim zijn de voornaamste rustpun ten op het zesdaagsche reisje. Noodlottige aanvaring. Het stoomschip Conrad van de Maat schappij Nederland heeft bjj Carthagena (Spanje) het Engelsche stoomschip Sully in den grond gevai en. De Cónrad is met ingestooten bakboordsboeg en hel voorruim vol water te Carthagena bin- nengeloopen. Over de opvarenden van de Sully wordt niets gemeld. Wielerwedstrijd te Utrecht. De wieler-wedstrijd, welke ter inwijding van het Nederlandseh Sportterrein te Utrecht Zondagmiddag zou plaats hebben is wegens het ongunstige weder van de vorige dagen, waardoor het terrein te drassig en onaangenaam was geworden, niet doorgegaan. Ofschoon de eigenlijke wedstrijd thans is bepaald op morgen (Hemelvaartsdag) werden toch Zondag onderlinge races gehouden, voor leden van den Bond toegankelijk. Het weder was nog bijzonder goed geworden zoodat het jammer was, dat het feest niet kon door gaan. Er waren tal van wielrijders uit andere plaatsen overgekomen, die teleur gesteld weder moesten vertrekken. Hel nieuwe terrein is zeer mooi gele gen op een minuut of wal afstand van het station Bildstraat. Per fiets is het zeer gemakkeljjk te bereiken door de plant soenen; op het terrein zelf waren gisteren de wegen nog te modderig om le rijden of te loopen. Wanneer echter de paden hard gemaakt zijn en het gras is wat bijgegroeid, belooft de nieuwe wielerbaan veel goeds. Men schrijft uit Hilversum: De overetrooming dei Meenten van Naarden, Busaum, Laren, Blaricum en Huizen door het zeewater, berokkent aan de veehouders in het Gooi ontzettend groote schade. Twee duizend stuks vee moet op andere wijze veizorgd worden. De een heeft zjjn vee gestald en voedert het met afgemaaide rogge, de ander brengt het met veel kosten naar elders. Door Meentmeesters is in overleg met het bestuur der vergadering van Stad en Lande van Gooiland besloten hel vee ai s Maandag op de Htlversumsche Meent te brengen, doch het staal niettemin te vreezen, dat de melkerjj weinig of geen voordeel zal opleveren, terwjjl ook het uitzicht op slecht hooi in den winter groot is. Alleen een spoedig terugtrek ken van het zeewater, gevolgd door een tamelijk overvloedigen regen, kan hierin verandering ten gunste brengen. onkundig van hetgeen er achter die gor dijnen voorviel als gij wel denken zoudt, meer dan eens hoorde ik verdacht ge kraak en geritsel in die richting, en toen een nauw hoorbaar geluid van vluch tende voetstappen op het terras, mij waarschuwende dat het luistervinkje, on danks haar zel«e, gevlogen was, ging ik dadelijk naar de plaats waar het gezeten had, stelde een nauwkeurig onderzoek in, en werd beloond door een vondst welke? gij kunt bijna niet gelooven dat ik zulk een scherp gehoor heb, zie ik, welnu om u te overtuigen, zie hier het bewijs!" Ik zag op naar iets dat hij in zijne hand hield, en ontdekte een bosje verlepte takjes en een vormloos bruin hoopje, waaruit ik een klein bouquetje van heliotropen en theerozen herkende, dat May aan mijn japon had gehecht op dien morgen die ik mij maar al tegoed herinnerde. Op mijne kamer komende had ik het wel gemist, doch dacht dat het rnij moest ontvallen zijn gedurende mijne wilde vlucht. En al dien tjjd had hij het bewaard I Ik zag hem vragend aan, en hij ging voort: «Ik vond dit op den grond, en dacht het is te lief om vertrapt te worden, en stak het daarop in mijn zakboekje, waarin het vieemd genoeg al dien tijd heeft ge- Men seint uit Batavia aan het Nieuws v. d. Dag: De radja van Lombok ia gestorven. Na de vroegere berichten ovei de ziekte van den Vorst zal deze tijding niet zeer vei wonderen. De hooge leeftijd van den eens zoo machtigen potentaat maakte dit spoedige eirde waarschijnlijk na zijn laatste ziekte, en ook wanneer men daarbij in aanmerking neemt wat omtrent de geringe geschiktheid tot emigratie van de Baliërs woidt medege deeld. Dr. Julius Jacobs schrijft in zijn werk: Eenigen tijd onder de Baliëts", het volgende: Er is misschien geen volk, dat zoo weinig geschikt is om te repa- trieeren als het Balische, waartoe, voor een deel althans, ook het Lomboksche kan gerekend worden. Of de Baliërs zich, als ik het zoo noemen mag, zoo moeilijk kunnen acclimutiseeren of zich niet aan een veranderde leetwijze kunnen gewennen, dan wel of de Heimath's-Sehn- sucht bij hen zulke pathologische dimen sies aanneemt, dat ze in nostralgie ont aardt, durf ik niet beslissen. Zooveel is zeker: de llaliër wil op vreemden bodem slecht ge lijenhij kwijnt weg en sterft spoedig, en men kan er bijna zeker van zijn, dat zij, die om de een of andere reden buiten Balt worden verbannen, een min dere levenskans aanbieden, dan in hunne Heimalh. Verschillende voorbeelden, mij van nabij bekend, geven mij recht tot deze bewering. Wanneer dit van de Baliërs in het algemeen kan gezegd wor den, hoe veel te meer van dezen ouden, diep vernederden vor>t. Ratoe Agoeng Agoeng G'de Ngoerah Karang Asem zal een waarschuwend voorbeeld bljjven voor de inlandsche Vorsten, die zich ontrouw en verraderlijk toonen tegenover de «kompagnie." Koning Alphonse XIII van Spanje is 17 Mei 9 jaar geworden. Er werd een groote receptie gehouden in het pa leis. Zijne Majesteit Alphonse XIII zat op den troon, en naast hem zijn moeder, de Konirgin-Regentes en de hooge ambte naren. Hel corps diplomatique heeft het gala diner niet bijgewoond, en gedurende de receptie is het door de staatslichamen ontvangen. Het schijnt, dat de «grandes" van Spanje de traditie hebben gehand haafd, volgens welke zij worden beschouwd als neven des konings en geweigerd heb ben den voorrang aan de gezanten af te staan. Om botsingen te voorkomen zal het corps diplomatique op een afzonder lijk diner woiden uitgenoodigd. Graaf Komatsu, de opperbevelhebber der Japansche troepen, is uit Port Arthur naar Japan vertrokken. Naar de Ind. Beige meldt, zullen van de vijf divisiën op Liao-Tung twee (de tweede en vierde) voorloopig op het schiereiland blijven als bezettingsleger. Een brigade van de tweede divisie zal te Wei-Hai-Wei in garnizoen komen: de eerste, derde en vijfde divisie zullen binnenkort naar hel vadeiland terugkeeren. Volgens berichten van Fromosa heersch! in het noorden tan het eiland volslagen anarchie. Dagelijks hebben er vechtpar tijen plaats, waarbij dooden en gewonden vallen. Een opperhoofd der Hakka's heeft zichzelf tot koning uitgeroepen over het noorden van het eiland; eernge duizende oed uitgeruste soldaten hebben zich bij hem aangesloten en zijn aanhang neemt dagelijks toe, ofschoon de Cluneesche autoriteiten al zijn volgelingen die zij in handen krijgen, laten onthoofden. De Chineezen wenschen dat de mogend heden Formosa als republiek zullen er kennen. legen. Gij kunt u niet begrijpen, lieve ling I hoe innerlijk ik dien avond ver heugd was, ondanks mijn somber uiterlijk. Uw blozen en verlegenheid, die schuwe verschrikte oogen en die half vragende half smeekende blikken, die ik zoo nu en dan opving, dat alles had ik in zoo langen tijd niet genoten en verrukte mij. En die gelukkige dagen die volgden, met die lieve muziek en prettige gesprekken tusschen licht en donker, toen ik u oud en ernstig toescheen, opdat gij tegenover mij uwe verlegenheid zoudt vergeten, terwijl ik met verrukte blikken opmerkte dat uw zacht, lief en zuiver karakter zich langzamerhand ontsloot, als de bladeren tener lelie in de zon, verlangende naar het oogenblik waarop mijne hand die schoone bloem zou mogen plukken, om haar mjjn geheele leven zorgvuldig in mijn boezem te bewaren. »En die avond in de bibliotheek, ver legen klein ding! Aanvankelijk hield ik u werkeljjk voor mijne moeder, doch ik zag mijne dwaling in, beste Milly ik wil nu niet ondeugend zijn, juist een oogen blik voordat ge de vlucht naamt, en wat een vaart naamt ge bij het verlaten der kamer, en hoe ontvluchtte de kleine Milly mij den volgenden dag om eene ontmoeting te vermijden, tol zij zich eindelijk in haar eigene strikken ver- Vorst Ferdinand van Bulgarije bevindt zich te Parijs. De Bulgaarsche vorst reist incognito onder den naam van graaf van Murany. Het doel dezer reis is, een be zoek te hrengen te Chantilly, het bekende landgoed van den hertog Van Aumale, waar Ferdinands moeder, prinses Clémen tine van Orleans vertoeft. Prinses Clémen tine, de dochter van koning Lodewijk Philips is, naar men weet, de zuster van den hertog Van Aumale. De nieuw benoemden Majoor O. G. H. Heldring, heeft het bevel over helle bataljon van het 5e Regiment infanteiie aanvaard. De kapitein G. H. Pieter, is aan gewezen om voorloopig de functie van adjudant bij het 5e Regiment infanterie waar te nemen. De kapitein L. C. Vervooren, die tijdelijk werkzaam is bij het Departement van Oorlog, is door den Minister van Oorlog thans definitief bij gemeld Depar tement werkzaam gesteld, en in verband daarmede overgeplaatst bij den Staf der Infanterie. De 2e luitenant kwartiermeester L. J K. Heijman, die tot ultimo Juni gedetacheerd is bij het Korps Torpedis- ten te Brielle wordt na afloop van die detacheering, op nieuw gedetacheerd tot September a.s. bij het 4e Regiment Ves ting-Artillerie te 's-Gravenhage. 9 korporaals-titulair van het In- stiuctie Bataljon zijn opheden in den graad van korporaal overgeplaatst naar het 5e Regiment Infanterie, ter aanvul ling van de bestaande vacatures in den graad bij gezegd korps. A. de Korver, leerling aan de Hoo- gere Burgerschool te Delft, heeft eene verbintenis aangegaan als adspiraut vaan drig voor het Reservekader bij het 5e Regiment infanterie alhier m garnizoen. Zaterdag 25 Mei a.s. zal de Nederl. Centraal Spoorwegmaatschappij des avonds na afloop der voorstelling in de circus Oscar Carré eene extra tiein laten loopen van Utrecht naar Amerslooit. Voor dezen trein zullen specisal retour- kaarten worden afgegeven legen de pi ijs der enkele leis. Tot plaatselijk adjudant alhier is benoemd de Ie luitenant van het 2e regi ment huzaren, A. Geel, die hier ook vroeger in gari izoen was er, nu in zijn rang is overgeplaatst bij den plaatseljjken staf. De arrondissements-rechlbarik te Uli echt heeft vero.n deeld lot 3 jaar ge- vangenissti af de 17-jarige F. B., bek luogd van mishandeling met doodelijken afloop, hier 22 Februati gepleegd op Van den Eshof. De heer J. R. A. H. Schiltz, com mies der posterijen hier, woidt 16 Juni overgeplaatst naar het Postkantoor te 's-Gravenhage. In zijn plaats komt de commies Van der Meulen, thans te Zwolle. Bij de j.l. Maandag ten overstaan van den bouwkundige P. van den Hooff gehouden aanbesteding van den bouw eener werkplaats voor zetterij en druk kerij achter perceel B 56 aan de Korte- gracht, voor rekening van de fit ma A. II. van Cleeff, weid ingeschreven door de volgende stadgenootenG. Wassink, fz9l8; W. Salomons f2910.5u; Rt iten- berg, f2894; W. van Schaick, f2470; J Diters, f2350; en W. un Achlerbergh, f1990. Aanstaanden Donderdagmiddag om 2 uur, zal het muziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie vuri den heer Van Aken op het terras van Amicitia de tweede malinee volgens den rooster geven. Het navolgend programma zal worden uitgevoerd 1. Feest Marsch M. W. Petri. 2. Ouverture «Giralda" Adam. 3. Kunstier Leben" Joh. Strauss. 4. Grande fantaisie de l'opéra sFaust" Ch. Gounod. 5. Ouverture «Les Dragons de Villars" Maillart. 6. Zwei Ungarische Tanze, no. 2 en 4 Joh. Brahms. 7. Hommage a Donizetti, grande fantaisie Fr. Blumentritt. 8. Finale. warde! O' dierbare Milicent, gij kunt aan mijne vreugde bemerken hoe gelukkig ik thans ben, dat ik uwe liefde heb mogen verwerven, want gij hebt mij lief, niet waar?" En hoe kon ik hem anders antwoorden dan door mijne hand in de zijne te leggen, en te zeggen dat ik hem mijn koning en held, lief had met geheel mjjn hart! Maanden zijn reeds voorbijgegaan, sinds May van haar wandeling terugkeerende ons te zamen in de zonnige vensterbank vond zitten. De gelukkige wittebroods weken zijn nu voorbjj en ik ben op Monkswood teruggekeerd orn een nieuw en gelukkig leven te beginnen als de vrouw van den «Heet van hel Huis." Bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan schonk de «Amsterdamsche telo- cipedeclub" aan den «Algemeeneu Nedei- landschen Wielrjjdersbond" een zilveren beker ter hoogte van 25 cM.. om dien te laten verrijden over 50 K. M. op den weg, met bepaling dat deze tweemaal achtereen of driemaal in het geheel moet worden gewonnen om eigendom te worden. Het vorige jaar werd de beker gewon nen door den heer H. v. d. Griendt uit Haarlem. Zondag werd hij alhier op de Arnhemsche straatweg andermaal ver reden. Ingeschreven hadden de heer J. Joos- ting Bunk, J. M. H. Boele, J. F. D. Doornekamp en J. Otterbeek uit Amster dam, E. B. Wingelaar, A. Wingelaar, J. J. v. d. Dries en A. G. Immink, allen uit Utrecht, en P. Hart Nibbrig, uit Hil versum. De eerste kwam niet op en Boele de beide Wingelaars gaven den strijd spoe dig op. Als eerste passeerde de eindstreep de heer J. F. D. Doornekamp, in 1 urn 31 min. 56 sec., slechts met een paar meter verschil met Otterbeek, terwijl deze spoe dig gevolgd werd door Hart Nibbrig, die de 50 K. M. aflegde in 1 uur 31 min. 59 sec. Als vierde kwam aan v. d. Diies, in 1 uur 42 min. Ter vergadering van de Vereeni- ging «Onderlinge hulp" j.l. Donderdag gehouden werden de aftredende bestuurs leden de heeren dr. H. W, Schreuder, J. van Wessum, J. Nefkens en B. Lcck- horst allen herkozen. Tot het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen jaar werden gekozeD de heeren H. Heilijgeis, P. Kraan en H. Hol. De vergadering, die bij afwezigheid var. den voorzitter door den vice-voor- zitter werd gepresideerd was druk be zocht en zeer zeker werd door allen met genoegen vernomen, dat deze zoo hoogst nuttige vereeuiging, zich in steeds toe- nemenden bloei rnag verheugen. Sclierpenzecl Door Mej. Th. Kreeft onderwijzeres aan de openbare lagere school nlhier, is ontslag uit die betrek king aangevraagd. Reeds is door het gemeentebestuur, op eene jaarwedde van f 500 een op roeping van sollicitanten gedaan, om zich voor 1 Juni aantemelden. J$48ste 8TAAT8-LOTKKIJ. Vijfde of laatste klasse. Deide week. Trekking van 20 en 21 Mei. (l'JSO LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f400 op Nn. 210. Pr ij zen van f 70. 272 2652 9478 9481 9484 12655 12658 15876 15921 en 15943. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 199 205 206 286 295 299 2668 2676 2684 8296 83u8 8318 8325 9453 9470 9473 9477 9479 9485 9491 9492 9499 12602 12606 12632 12681 12699 15277 15292 15295 15Ii6 15317 15887 '5890 15895 15901 15913 159i7 15939 15940 15945 16757 16763 ,67o4 16767 16788 16810 16831 en 16837. Reclame en uitvindingen. Naar aanleiding van de uitvinding van het nieuwe glueilicht, waarvan wij vroe ger melding maakten, schi ijft de Köln Ztg. «Wij staan weder voor een nieuw tijd perk in het verlichtingswezen. Een hand wei ksman moet de vraag opgelost hebben met behulp van het Auersche gloeikousje uit spiritus denk eens aan uit spiritus uit aardappelen gestookt! een uitste kende en goedkoope gloeilamp te vervaar digen. Hij heeft een paar duizend mark schadeloosstelling ontvangen en eenige geschikte personen hebben reeds een ka pitaal van een paar honderd duizend mark te voorschijn getooveid. Eenige geldmannen, die onovertrefbaar zijn in het «gezond maken" van wankelende ondernemingen, hebben zich de ontdek king aangetrokken, die een ommekeer in de wereld zal teweegbrengen. Agrarische leiders hebben hun afkeer van kapitalisten en Israëlieten overwon nen; zij verwachten miljoenen le zullen verdienen. Een geniaal staatsman die voor alle verreikende denkbeelden met benijdenswaardige blijdschap in geestdrift ontsteekt, ziet reeds in deze spirituslamp het middel om aan den nood der agrariërs een einde te maken. Alle landbouwers ten oosten van de Elbe zullen nog maar alleen brandspiritus produceeren tegen hooge prijzen; de Amenkaansche petro leum zal op de vlucht moeten gaan voor het nationale landbouwproduct. Kortom, de noodlijdende landbouwers zullen voor taan nog maar alleen jaren van overvloed hebben. «Wij wenschen alle betrokken heeren van harte geluk met hun schitterende fantasie. Alleen zouden wij dringend willen vragen, dat zij zelf hun leergeld betalen en niet den armen fiscus en de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2