Gpoasium en 1.8. School Gemengd Nieuws. GYMNASIUM Plaatselijke berichten ADVERTENTIËN. TE fy/lE^SmQOR T. J. H. MOLL. goede heidegrond aan een degelijk ar- beidsgezin een eenvoudig bestaan te ver schaffen. Gelukt de proef, dan gaat de heide een goede toekomst tegemoet en kunnen gewichtige gevolgen van 's Bouds edel streven verwacht worden. De Koninginnen vertrokken gisteren van Igls naar Constanz. Na een opont houd van twee dagen aldaar, zulleD HH. MM. Zaterdagochtend op Het Loo aan komen. De Koninginnen komen Zaterdag 6 Juli des namiddags met een extra-trein van Het Loo in de résidentie, tot uit reiking der Lombok-onderscheidingen, en zullen denzelfden avond, vermoedelijk vódr het diner, naar Het Loo terug- keeren. Het nieuwe ontwerp-kieswet is Maandag bij de Tweede Kamer ingeko men. Naar de Res.-Bode verneemt, zal de president der Tweede Kamer nog deze week een voorstel doen, om in het be gin der maand September de kieswet in de afdeelingen te onderzoeken. Naar men verneemt, is in de af deelingen der Tweede Kamer van ver schillende zijden de opmerking gemaakt, dat evengeed als paarden ook rijwielen onder de grondslagen voor de heffing van het personeel behoorden te worden op genomen. Generaal Vetter is voornemens met een der stoomschepen der Rotterdamsche Lloyd naar Indië te vertrekken. Reeds worden plannen beraamd voor een pas send uitgeleide. In het Malieveld te 's-Gravenhage is men bezig met het opslaan van tribunes voor de plechtige uitreiking der Lombok onderscheidingen. Tot meerder gerief van het reizend publiek heeft de minister van financiën de volgende faciliteiten verleend Reizigers, die geen ingeschreven bagage hebben, welke aan het grensstation moet worden gevisiteerd, en evenmin aan be lasting onderworpen goederen bij zich in het rijtuig hebben, behoeven aan dat station niet voor de visitatie uit te stappen, zoolang zjj daardoor niet in het bijzonder worden uitgenoodigd. Handbagage, waaronder zich geen be lasting onderworpen goed bevindt, wordt, voor zooveel dit zonder overlast van medereizigers naar behooren kan geschie den, in de rijtuigen gevisiteerd. Ingeschreven bagage van reizigers, die rechtstreeks naar het buitenland door reizen, zal zonder visitatie onder verslui ting worden doorgevoerd. Bovenstaande regeling is vastgesteld bjj resolutie van den minister van finan ciën van 13 Juni ji. De minister van binnenlandsclie zaken heeft door tusschenkomst van de districts-schoolopzieners aan de gemeen tebesturen verzocht de volgende vragen te willen beantwoorden: lo. Hoe groot was het aantal school gaande kinderen aan elke der openbare scholen op 15 Januari 1895? 2o. Welke zjjn de namen der onder wijzers en onderwijzeressen, die op 1 Juli e.k. aan de openbare scholen verbonden zullen zijn? (Het hoofd en de vakonder wijzers behoeven niet vermeld te worden). 3o. Welke dier onderwijzers hebben den leeftijd van 23 jaren bereikt en bezitten den rang van hoofdonderwijzer? 4o. Wat is de reden der onvoltalligheid van het personeel? Waarom is niet aan de eischen der wet voldaan? In het legerkamp bij Soesterberg zjjn Maandag, aangekomen de volontairs van de militaire school te Haarlem tot het bijwonen der oefeningen en werk zaamheden van de genietroepen welke daar ziin gekampeerd. ])e landkolouie Tan bet Leger des Heils. Voor hen, die twijfelen aan de uitvoer baarheid en deugdelijkheid van de plannen betreffende eene landkolonie van het Leger des Heils heeft eene brochure het licht gezien, waarin de verschillende tegenwerpingen worden bestreden. Het boekske is gratis verkrjjgbaar tegen toezending van volledige opgaaf van naam en adres, benevens 5 cent voor verzendingskosten. Men wende zich daarvoor tot kolonel W. E. Oliphant, Prins Hendrikkade 131 te Amsterdam. Eene vorstelijke dankbetnlgiug. H. K. H. de Groothertogin van Saksen- Weimar heeft aan den burgemeester van Tilburg, den heer J. F. Jansen, die na afloop van het feest op 18 Mei jl. aldaar de verslagen dier festiviteiten had opge zonden aan H. K. H. voor die oplettend heid haar dank betuigd in de volgende bewoordingen. »Zij bewijst dat men mij in Tilburg nog in herinnering blijft houden, ofschoon moest opgeven, riep zij vorst Wladimir, ridder Miska en jonker Pmnislas by zich en sprak: «Maak u nu gereed, wak kere gezellen, en los een raadsel van mij op, opdat het bljjken moge, wie Uwer de wijsste en verstandigste zou wezen. (Slot volgt.) een reeks van jaren verstreken zijn sedert ik daar met Hare Majesteit de Koningin mijne moeder, en ook dikwerf alleen bij Zijne Majesteit Koning Willem den Tweede, toenmalig Prins van Oranje ver toefde. In den nacht voor het betrekken van het nieuwe Paleis, dat mijn koninklijke vader destijds liet bouwen, en later tot een school werd ingericht, nam 's Konings ziekte, welke hem het leven kostte een aanvang. Toen ik mij onmiddellijk na den dood van mijn vader op reis naar Tilburg had begeven, nam ik met wijlen mijn moeder intrek in de woning van den katholieken eersten priester aldaar, gelegen over het sterfhuis. Al dusdanige herinneringen uit mijn vroegste en latere jeugd, zijn mjj onver getelijk. Met veel belangstelling heb ik kennis genomen van bovengenoemde verslagen en uit de samenstelling van het feestpro gramma voor den heuglijken dag kunnen opmaken, hoezeer mijn geliefd Tilburg in de laatste 40 a 50 jaren zich heeft ontwikkeld. Ik betuig u, mijnheer de burgemeester, mijn harteljjken dank voor uw attentie en Verzoek u, met mijn beste wenschen voor den voorspoed en den vooruitgang van Tilburg, ook de verzekering mijner hoogachting aan te nemen." Hedenmiddag ten half twee verga derde de gemeenteraad. Een ontweip-be- sluit tot af- en overschrijving van posten op de gemeente-begrooting voor 1894 werd aangenomen. Een rekest van het bestuur der afdeeling Amersfoort var, den Volksbond, veieeniging tot bestrijding van misbruik van sterken drank, om be schikking over localen van het voormalig schoolgebouw in de Koestraat werd in gewilligd deze inrichting ontvangt die localen tegen f15 per maand en per locaal in gebruik. Het verzoek van het bestuur der Huis- vlijtschool om kosteloos over een paar localen te mogen beschikken, werd afge wezen. Een verzoek van den heer J. Hulst, om vergunning tot het leggen van een brugje over de Westsingelgracht, nabij de R. K. jongensschool werd ingewilligd. Een rekest van ingezetenen om ver betering van den toestand van den Leus dei weg en om voorziening in de verlich ting van dien weg, werd aan B. en W. gerenvooieeid ter afdoening; B. en W. erkennen in hum praeadvies dat de weg hier en daar herstelling vereischt, doch zij deelen niet de meening van adressan ten, dat een klinkerweg noodzakelijk zou zijn, en wenschen door de plaatsing van eene lantaarn aan den Dievenweg, de grensscheiding tusschen onze gemeente en Leusden, in de behoefte aan ver lichting te voorzien. Een nadere staat van oninbare posten inzake den hoofdelij- ken omslag werd vastgesteld tot een be drag van f 320.83. De heer S. J. van den Hooff ontving, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de betrekking van onderwijzer aan de openbare school 3e soort in de Koning straat, terwijl een verzoek van den heer W. van Schaik, om tot makelaar te wor den benoemd, werd ingewilligd. Ten slotte werden tot regenten van het burzer-weeshuis benoemd Je lieeren A. H. Drijfhout van Hooff en Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg en tot regentessen mevr. SmittPutman Cramer en mevr. TengbergenVan Warmelo. Ingekomen zijn goedkeuiirg van Ge deputeerde Staten op hel raadsbesluit van 17 Mei 1.1. tot af- en overschrijving van posten op de gemeente-begrootii.g voor 1894, op het raadsbesluit van de zelfde dagteekenlng tot ruiling van grond en water met den heer I). Schimmel, alsmede op de besluiten tot verhooging der jaarwedde van de onderwijzers G. J. Boode en A. van der Linde en tot vast stelling der jaarwedde van de onderwij zers C. E. Süverkropp. Voorts werd ter tafel gebracht een verzoek van den R. C. Volksbond alhier, om opnieuw in behan deling te nemen het punt betreffende minimum-loon en maximum-arbeid in bestekken voor gemeentewerken. Dit is op de Secretarie gedeponneerd, ter inzage van de leden. Zaterdagnamiddag werd in de groote zaal van «Amicitia" door den heer Jhr. J. L. Quarles van Ufford eene voordracht gehouden, ter bevordering der zaak van de dierenbescherming. Na afloop daarvan werd tot oprichting van eene afdeeling der Nederlandsche vereeniging tot be scherming van dieren besloten. Zij is genaamd «Gooi- en Eemland" en geves tigd te Baatn. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren G. J. baron van Hardenbroek van Ammerstol, C. T. van Beek, J. M. Brams, te Amersfoort; R. R. H. toe Laer, J. Westerwoudt, J. C. van der Veen, te Baarn; J. H. Vernède, te Bussum; mr. J. P, Hooft Giaafland, te '.«Gravenland C. Rusche, te Hilversum Bosch Reiz, te Laren; E Quarles van Ufford, te Maar tensdijk, en mr. Loten van Doelen Grothe, te Soest. Na de bestuursbenoeming werd een huishoudeljjk reglement vastgesteld. In weerwil van de tropische hitte, die Zondagavond heerschte, «as de bo venzaal van het café »de Keizerskroon" overvol om dr. Ariëns, uit Enschedé, daar toe uitgenoodigd door de besturen derafd. Amersfoort van den R. K. «Volksbond' en van den «Katholieken Kring" te hoo- ren spreken over den geest des tegen- woordigen tijds en, in verband daarmede, over de verplichtingen van de Katholie ken. In eene keurige, voor ieder bevat telijke rede, teekende Spr. onzen tijd als een waarin op Sociaal gebied eene stroo ming wordt waarcenomen van onder naar boven, van de lagere volksklassen naar de hoogere, en aan welke stroo ming, ten doel hebbende den weikman een menschwaardig beslaan te verschaf fen, zal moeten worden voldaan, zoowel in het bijzonder belang van de lieden van den zoogenaumden vierden stand als in het belang van de maatschappij, dus het algemeen belang. Herhaaldelijk, wanneer Spr. zijne tede kruidde, werd hij toegejuicht, en allermeest aan het slot zijner voordracht toen hij een heeld gebruikte tot toelichting van hetgeen hij had gezegd en bedoelde. Wijl Paus Leo XII zag dat zijn geliefd plaatsje Tivoli door een waterstroom zou worden ver woest, gaf hij last dien stroom eene an dere bedding aanlewijzeri. Toen najaren arbeids de krijtrots, waardoor de stroom moest woiden geleid, was dooi boord, en het gevaar voor Tivoli afgewend, toen mocht paus Gregorius XVI het volbrachte werk zegenen; de arbeid om de stroo ming op sociaal gebied, waarvan Spr. gewaagde, te leiden in eene bedding, zóó dat 't gevaar Voor verwoesting van de maatschappij wordt afgewend, is aange vangen door paus Leo XIII in zijn laatste encycliek, en, God geve, zei spr. dat hij nog dien volbrachten arbeid moge aan schouwen en zegenen. Eenige door de heeren van Wessum en Soerewijn gedane vragen betreffende plaatselijke aangelegenheden, werden door Spr. in het algemeen beantwoord. Onze stadgenoot de heer G1 van Ede zal van 3 tot 10 September als militair wielrijder deelnemen aan de manoeuvres van het 5e regiment infan terie. De heer S. J. v. d. Hooff, onder- wjjzer aan de school in de Koningstraat, heeft met goed gevolg het examen voor klerk der Posterijen en Telegraphie afge legd. Zaterdag vertrekt van Amsleidam per stoomschip Koningin Regentes naar Oost-Indië een detachement aanvullings troepen, ter sterkte van 4 onderoff. en 60 minderen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden le luit. der cavale rie O.-I. leger A. B. J. W. Posno en onder medegeleide van den voor dat le ger bestemden 2e-luit der inf. J. Ketting. Zondagavond had alhier eene plech tigheid plaats, welke niet onopgemerkt voorby mag gaan. Aan den W.E G. Heer J. Pekelharing, lste Luitenant der d.d. Schuttel jj, werd bij diens aftreden, door het Bestuur der Schutterijkadervereeriiging Broederschap namens alle leden en donateurs (oud- onderofficieren) als blijk hunner hoog achting en ter herinnering aan zijn loop baan bij de d.d. schutterij, een zilveren herinn-rings medaille niet daarbij be- hoorend album aangeboden. De z lveren medaille afkomstig van de fabriek van den Heer Begeer te Utrecht, doet de firma alle eer aan, terwijl onze stadgenoot de Heer H. van Gelder, zijne beste krachten heeft gewijd aan de in vulling van het album. Als voorzitter herdacht in het kort de heer Achterbergh wat de leden door het octslag van Z.W.E.G. moeten missen, die en door omgang en bekwaamheid aller achting had verworven. De heer Pekelharing dankte in warme woorden voor dit Mjjk van genegenheid en drukte evenzeer zijn leedwezen uit, dat hij zich verplicht achtte zijn ont slag aan te vragen, doch zal met genoe gen aan dezen tjjd terug denken. Ten slotte werd den leden een fraaie buste vereerd, vervaardigd door onzen kundigen stadgenoot Wentzel. De heer J. J. Boekholst, aannemer te Ede, beeft aan de Tweede Kamer een lijvig dossier gezonden, houdende zijn correspondentie met de rechterlijke macht daar ter stede, over een klacht wegens fraude, door adressant ingediend tegen den aannemer W. G. van Berkum, welke klacht niet tot een strafvervolging heeft gtleid. Aan de jl. Zondag gehouden weg wedstrijd AmsterdamArnhem vise verca, namen de volgende wielrijders deel: Char les Bougard van Brussel; J. M. N. Vrouwes en C. Witteveen jr. van Haar lem; G. L. Kluyver van Hilversum; M. Coidang van Maastricht; W. L van Leeuwen en J. D. F. Doomekamp van Amsterdam, en J. J. v. d. Dries van Utrecht. Precies om 8.45 startten allen aan den omval. Van Leeuwen kwam al spoedig terug, daar zijn band voorbij Diemen was leeggeloopen. Voor Muiden was Bougard al eenige honderden meiers achter. Bij Noorden had hjj de oveiigen al weder ingehaald. Daar passeerden alle deel nemers gelijk den bedekten weg, die door de goede zorgen van den kapitein der genie weder in orde was gemaakt (tijd 9 u. 20 m.J In Laren gaven Witte veen en v. d. Dries het op en nog vóór Amersfoort Kluyver. In Amersfoort was de stand als volgt: Cordang om 10 8, Doornekamp om 10.17, Vrouwes om 10.17 en Bougard om i0 19. Bij Eede sprong Doornekamp's band, muar op eene andere machine ging hij verder. In Arnhem was de stand als volgt: Aankomst Cordang 11.j3.5J, Doornekamp 11 42 24, Vrouwes 1 .45.35, Bougard II 52. Veitrek: Doomekamp 11.43.52. Cordang 11.46.14 Vrouwes 11.51 en Bou gard 12.4.40. Doornekamp was dus het eerste weggegaan, en op den terugweg had hij nogal moeite met zijn banden. Zoo ook Cordang, die 23 min. oponthoud had. Cordang kon evenwel Doomekamp nog inhalen en kwam één aan. Zijn tijd is 6 uur 38 min. 45 sec. Daarna kwam Vrouwes, die voorbij Naarden Doome kamp gepasseerd had. Tijd 6 uur 47 min 30 sec. Doornekamp was derde in 6 uui 53 min. 17 sec., Bougard vierde in 7 u. 57 min. 10 sec. Cordang heelt nu tweemaal den wed strijd gewonnen, waardoor hjj eiger.aai van den uitgeloofden zilveren beker is geworden. Zijn records van verleden jaar verbeterde hij. De heenreis werd door hem verbeterd met 2i mio. 8 sec., de heen- en terugreis met 6. min. Een Joodsche academie (e Jeruzalem. Weldra zal er een universiteit gesticht woiden in Jeruzalem een Joodsche universiteit. Men zal er echter niet alleen alles onderwijzen wat op het Jo dendom betrekking heeft, maar ook alles wat met letteren en wetenschap in ver band staat. Daar zullen in hel vervolg de rabbijnen onderwezen worden, die bestemd zijn de Israëlietische gemeenten in het Oosten, in den godsdienst voor te gaan. Bovendien hebben de stichters der academie besloten, dat deze geopend zal wezen voor belijders van alle ge zindten. De Europeesche Israëlieten, die het initiatief hebben genomen voor deze stichting, hebben reeds veel geld bijeen gebracht; op dit oogenblik zijn zij bezig om bij de Turksche regeering stappen te doen om de noodige vergunningen tot den bouw te krjjgen. Men denkt dat de eerste steen van het gebouw in October v n dit jaar zal worden gelegd. Eeu Sportstivd. Een bericht, dat zoowel aan hen be langstelling zal inboezemen, die veel van sport houden als aan hen, die het land leven beminnen, komt uit Frankrijk. Men wil daar, aan de zeekust, een groot zomerverblijf inrichten, een summer resort, zooals de Engelsche hel noemen. Het zal een plezierplaats worden vol weelde en gemak, half een badplaats, half een landelijk oord, met hotels en villa's, groote en kleine huizen, die men kan huren per maand. Maar bovenal, er zal gelegenheid zijn voor alle mogelijke sport: roeien, wielrijden, lawn-tennis, cricketspelen, alles wat rmn maar bedenken kan. En voor al deze verschil lende spelen zal men inrichtingen hebben, van een manége af. waar men leert paardrijden tot een zual toe, waarin men leert hoepelen. En natuurlijk voegen zich hierbij lokalen voor publieke ver makelijkheden, een circus, een of meer schouwburgen. Men zegt, dat een Engel sche maatschappij reeds aan het onder handelen is om een groot terrein aan te koopen tusschen Boulogne en Elaple. Eeu spookhnis. Sedert Donderdag den 13den dezer is de gemeenten Vreeswijk in rep en roer door het bijna ongeloofljjk feit, dat onder den vloer van het gebouw der Christe lijke bewaarschool geluiden worden waar genomen, zóó klagend en langgerekt, dat den kleinen de schrik om 't hart sloeg en de juffrouw genoodzaakt was de kin deren naar huis te zenden. De commissie der school werd geroepen en ook deze was getuige van 't schandaal aldaar veroorzaakt. Dadelijk werden pogingen tot ontdekking van den dader in 't werk gesteld zoo meldt de Arnh. Ct. Planken werden uit den vloer losgemaakt, daar onder gekeken, doch niets was te zien; wel vernam men 't zelfde ;eluid, doch nu op verschiller.de plaatsen. Een jonge ling, in het hezit van een torpedofluit, werd nu verdacht de dader te zijn. Doch ziet, zelfs na inbeslagneming van genoemd instrument, was 't geluid niet verdwenen dat zich, vreemd genoeg, alleen deed hooren wanneer het lokaal met kindpien bezet was. Ja, erger nog, nu werden de klanken verstaanbaar. Een schrikaanjagend: »o, moeder!" was hoor baar wat een der aanwezigen op 't denkbeeld bracht «den geest" volgens sommigen aan 't spreken te brengen, en zie dat gelukte. Op de vraag; «wie ben je? hoe is je naam?" luidde na eenigen lijd het antwoord«Kees of geest" of zoo iets. Op de tweede vraag: «wie ben ik?" kwam ten antwoord «Mijnheer van H." Dat kwatn uit. Een ander riep: «roep eens wat anders dano, moeder 1 bv. o, vader I" en ook dat werd vernomen. Nu was ten minste duidelijk, dat men met een wezen van vleesch en been te doen had. Doch daarmee was de spraakmakende menigte niet tevreden. Het is bespot telijk om hier te vermelden wat er in in den jare 1895 door Christenmenschen gezegd en geloofd wordt. Het relletje werd Maandag en Dinsdag herhaald Woensdag was alles stil. De bewaar schooljuffrouw blijft rustig op haar post en verlaat het gebouw niet. Velen uit den omtrek komen door nieuwsgierigheid gedreven, naar het stadje en staren eenige oogenblikken met anstige gezich ten naar »'t spookhuis." De straatjeugd kiest nu bij voorkeur deze plaats tol verzameling en roept: «Kees, waar zit je?" 't Is voor alles en allen te hopen, dat de dader van dat spelletje spoedig wordt ontdekt en gestraft voor de schade, aan genoemde inlichting teweeggebracht. Nog meer dynamiet. Tusschen Spjjk en Lobith liggen nu weer zeven schepen met meer dan 300.000 pond dynamiet. Dat dynamiet moet naar de Kaap de Goede Hoop via Antwerpen, maar de zeeschepen, die het in genoemde haven moeten inladen zjjn nog niet aa - wezig en zoo lang moet hel nu aan de grens blijven liggen. Dwaze processen. Een Italiaansch advokaal vond een som van een halven cent wel de moeite waard om ei voor te strijden. De ambtenaren van het octrooi te Rome vroegen de be taling tan een centime, als inkomend recht van een doos bon'ons, die de ad- vokaat bij zich had. Hij beweerde dat de doos geen pond suiker bevatte en daarom vrij was; na over en weerpraten betaalde hij de belasting evenwel onder protest. Hij stelde toen eeu eisch in tot teruggave van zjjn centime en won het proces. Er werd appèl aangeteekend en het vonnis door een liooger gerechtshof bevestigd; maar de douanen vervolgden de zuak tot in hoogste ressort, totdal het hof van cassatie uitspraak deed in het voordeel van den aanklager en de stede lijke autoiiteiten beval de onwettig ge heven centime terug te geven en 30o0 lire (f 1920,te betalen ais kosten van het geding, zoodu de poging om die el lendige centime te behouden, hun op juist drie honderdduizend maal de waarde kwam te s'aanl Onlangs diende een Schot een aanklacht in tegen een tram- maatschappij voor de som van een hal ven stuiver. Hij was in een der rjjtuigen van de maatschappij voorbij zijn bestem ming oei eden en moest den halven stui ven als extra vracht betalen. Hij daagde de maatschappij voor het kantongerecht, dat hem in 't gelijk stelde, waarbjj den gedaagde teruggave van het muntstuk bevolen werd en betaling der kosten, welke f360 beliepen. Blijkens te Varna uit Konstantinopel ontvangen berichten is een complot ont dekt onder de studenten der militaire school tegen het leven van den sultan. Reeds zijn dertig leerlingen der school in hechtenis genomen. Waarschjjnlijk zal de cadettenschool spoedig worden gesloten. De cadetten wilden protesteeren tegen het tegenwooidige regeerings-stelsel «waardoor de vredelievende bevolking in wilden wordt veranderd." Ook onder de Ulema's (de studenten der universiteit te Konstuntinopel) heerscht groote gisting. Een net huis voor zeventig gulden. Dezer dager, ontving zekere Joh. Vlug te Loosdrecht vanwege H. M. de Koningin eene som van f20, ter tegemoetkoming in de kosten van het bouwen eener woning. Dank deze hulp en die van de ingezetenen is dat doel volkomen bereikt. Eu dut er le Loosdrecht goedkoop kan gebouwd worden, is tevens bewezen. Op een stukje gemeentegronds is een huis verrezen, dat er netjes uitziet en kant en klaar zeventig gulden kost. Bouwmeester was de smid Klinkenberg. Het Eerste ^Toeluiz4i^^amei1 *fc'dt gehouden MaadWt^"en Dinsdag gen 9 Juli des voorm. te 9 ure. Aunmelding van candidaten wordt ver zocht vóór I Juli bij den Rector te AfWmPTfifOQTt Bij eed£ ft^dik^Mts-weduwe he staai bij 'Am HÜHiMujf van fj"iHp j" Sept. Geljegeulieid tui voor een jSfeuieue^Jrffme aan bovenge noemde ini icPteg<1ïrwenacl:t geplaatst le worden. Blieven fr. onder lelt. A. aan den Boekhandelaar JOS. P. H. HAMERS Langeslraat A 9, Amersfeort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2