Gemengd Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten PROVINCIALE BERICHTEN. Een buitengewoon talrijke menigte was Zaterdag tegenwoordig bij de aan komst der Koninginnen op bet Loo. De Koninginnen groetten en wandelden daarna naar bet Paleis. BH. MM zagen er zeer welvarend uit en waren zeer eenvoudig gekleed. Behalve de bagage, werden met den' zelfden trein ook de beide ponny's der Koningin aangebracht. Het gevolg van HH. MM. is mede hier uit de residentie aangekomen. Ook Hr. Ms. particuliere secretaris, jhr. De Ranitz. De Eerste Kamer komt Maandag 8 Juli weer byeen. Een belangrijke dag voor Neder land en Znld-Afrlka. Maandag, den 1 en Juli, hadden er in de Zuid-Afrikaansche Republiek groote feestelijkheden plaats. Op dien datum toch werd met plechtigheid de spoor lijn ingewijd, die van Lourenco Marques naar Pretoria loopt. Bestaat er in Zuid-Afrika reden tot juichen, ook voor Nederland is de datum van den len Juli van groote beteekenis. De Nederl.-Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij ziet op dien dag haar on vermoeid streven roet een schitterend succes bekroond, den vaak moeielijken strijd tegen de meest uiteen!oopende|be zweren met een schitterende overwinning geëindigd. Het was op den 16en April 1884, dat eene Transvaalsche deputatie, bestaande uit president Kruger. generaal Smit en ds. S. J. du Toit, onder voorbehoud dei nadere goedkeuiir.g door den Volksraad, aan de heeren Prof. mr. N. G. Pierson, J. Groll, D. Maarschalk, A. L. Wurfbain, A. C. Wertheim, G. M. Boissevain, H. J. de Marez Oyens, Prof. mr. J. P. Moltzer en A. D. de Marez Oyens concessie ver leende voor den bouw en de exploitatie van een spoorweg van Lourenco Mar ques naar Pretoria. Geen tijd lieten deze kloeke mannen verloren gaan door woord en geschrift drongen zij er bij het publiek op aan om deel te nemen in deze nieuwe onderneming en aan gindsche zijde van den Oceaan voor de Nederlandsche in dustrie een nieuw debouché te openen Pover was het resultaat; terwijl 1,250,000 pond sterling werden gevraagd, werd voor niet meer dan 150,000 pond sterling ingeschreven. Een nieuwe inschrijving werd opengesteld en toen deze evenmin succes had, werd op den lOen November 1884 besloten om aan de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek mede te deelen, dat de concessie niet kon worden aanvaard. Aldus zou Nederland zich aan het grootsche plan onttrekken! Eere aan mannnen als Groll en Maar schalk dat zij dit verhoedden I Met den heer R. W. J. C. van den Wall Bake verzochten zij telegraphisch om over dracht der concessie, die hun werd toe gestaan. Het noodlot was echter nog niet moede, de onderneming te vervolgen. Kort na elkander overleden de heeren Groll en Maarschalk, zoodat de heer Van den Wall Bake alleen stond. Was het wonder, dat hem als eenig overge bleven concessionaris de moed dreigde te ontzinken? Toen trad jhr. mr. Beelaerts van Blok land tusschenbeide. Hy wist den heer Bake over te halen de zaak niet te laten varen en bewerkte tevens, dat de lieer J. L. Cluysenaer als mede-concessionaris optrad. Wat deze mannen hebben moeten arbeiden om het stoute plan te doen slagen, grenst schier aan liet ongeloof lijke. Dat alles hier in bijzonderheden te schetsen is niet wel mogenlijk. Trouwens, dit is niet noodig. Op dezen bljjden dag heeft de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij een keurig gedenkboek uitgegeven, waarin de lotgevallen dezer maatschappij door zaakkundige hand in tredenden eenvoud zijn geschetst. Daar vindt men de aan vankelijke lijdensgeschiedenis uitvoerig meegedeeld, maar ook hoe door energie en onwrikbaar zelfvertiouwen ten slotte werd getriumfeerd. De Delagoabaai-spoorweg ligt daar thans als een machtig getuigenis van wat een onverzettelijke wil en een onverstoor baar kalme volharding vermogen. Die spoorlijn is voor den grijzen Staats president, den genialen Paul Kiuger, de vervulling van een zijner dierbaarste wenschen, waarvoor hij steeds met zijn beste krachten heelt geyverd en waar voor hij menigen verwoeden aanval heeft moeten afslaan. Die spoorlijn heeft de Nederlanders het welsprekendste bewijs geleverd, dat de veelgeroemde energie der voorvaderen niet is verslapt. Zij heeft honderden Transvalers het bewijs geleverd, dat de Hollandsche ingenieurs en de Hollnndsche nijverheid niet voor de Engelsche behoeft onder te doen en als zoodanig heeft zij het prestige van Nederland in de Zuid Afrikaansche Republiek niet weinig ver hoogd. Van 5 tot en met 12 September a.s. zullen onder leiding van den inspecteur der cavalerie, cavalerie-manoeuvres wor den gehouden, aan welke oefeningen zullen deelnemen: de staf en de vyf veldeskadrons van het le regiment huza ren; de staf en de vijf veldeskadrons van het 2e regiment huzaren; de twee batterijen van het korps rijdende artille rie; een detachement van het eskadion ordonnansen. Voorts van en met 10 September, de staf en de vijf veldeskadrons van het 'e regt. huzaren. Vari 7 tot en met 9 September zal door de hiervoren vermelde troepen wor den deelgenomen aan de veldoefeningen van de le divisie infanterie. Aan de oefeningen zal worden deelge nomen door den commandant van hel korps rijdende artillerie. Het D. v. N. meldt dat de Minister n Justitie eindelijk met zijn wetsont werp op de Kamers van arbeid gereed gekomen is en dit zich reeds in handen van den Raad van State bevindt, of dat dit althans spoedig het geval zal zijn. De CtreclztsclzeBtiideiiteuteegteii Nog reed prins Maurits door Leiden's straten, toen reeds iets uitlekte over de plannen, welke de CJtrechlsche studenten voor het volgend jaar hebben. Het plan om een tournooi te houden mag echter niet zóó worden opgevat, Jat de maske rade zou vervallen. Deze blijft op het programma. Alleen zal en waarschijnlijk op een of meer andere dagen der feestweek een ridderhofspel worden ingelascht, en men schijnt er naar te streven, om een ieder ook daarvan getuige te kunnen doen zijn. Is het LI. D. juist ingelicht, dan zal een episode uit de Oostenrijksche ge schiedenis worden voorgestelt, ten tijde van Maximiliaan, koning van Boheme, die later als keizer Maximiliaan II het Duitsche rijk heeft bestuurd. Het daaraan verbonden ridderhofspel zou dan een nabootsing zijn van hetgeen in 1560, in tegenwoordigheid van dezen Maximiliaan op het Voorplein van den Weener Hof- burg werd gegeven. Ofschoon de Turksche regeering het tegendeel beweert, schijnt de staat van zaken in Macedonië toch zeer ernstig te zijn, zegt de correspondent van den Times te Konstantinopel. De verhalen, die te Sofia de ronde doen over de gepleegde gruwelen in de grensdistricten, zijn groote- lijks overdreven door de oppositie, die uit de volksverontwaardiging een wapen wil smeden tegen vorst Ferdinand en de regeering. Daar Bulgarije in Macedonië geen consulaten heeft, kan de regeering opgesprongen, met den staart tusschen de beenen naar de deur vluchtte. «Ik mag verzinken!" vloekte de po dagrist. «Eef! Dat moet anders worden je zit daar den geheelen avond te ronken als een schotvarken en ik kan zelfs des nachts geen oog dicht doen, door die verwenschte pijn in mijn poot. Geloof je, dat het zoo pleizierig is een ander te hooren snorken en zelf in geen acht dagen een oog dicht te doer. Jufier Eva was thans volkomen wakker. «Ik sliep nietl" zeide ze. Deze tegenspraak wierp olie in het vuur, dat in Banjaerts gemoed ontvlamd was. «Je sliept nietl" schreeuwde hij. «Dan mag de duivel weten wat slapen is. Ter- wjjl ik me hier zit te vervelen, zit gij maar gerust en behagelijk te knikke bollen zie je dan niet dat het vuur op het punt is uit te gaan? Waarom heb je nog geen licht opgestoken, terwijl het hier zoo donker is, dat we elkander nauwelijks kunnen zien? Waar blijft de thee, die al een kwartier geleden gezel is? Ben je van plan die van daag tegelijk met het avondeten op te disschen? Zeg je nu nog dat je niet sliept, hé? je sliept als een marmot en je hebt ge snurkt als een schotvarken." Eva was onder deze aanspiaak niet weinig in verwarring geraakt. De jon ker was wel eens meer driftig dat is te zeggen eens in de twee, drie jaren voor Eva onvergetelijke gebeurtenissen, maar zóó had zij hem nog nojit gehoord. Bij ieder der phrasen, die hy tegen haar richtte, gevoelde ze, dat het voor haar moeielijk zoude zjjn hem te beduiden, dat ze niet geslapen had, en alzoo het laatste woord te hebben waarop ze zeer gesteld was, alsof in het «hebben van het laatste woord" opgesloten ligt, dat men gelijk heeft, en de mogelijkheid niet aangenomen kan worden, dat het der tegenpartij begint te verdrieten langer te redekavelen. Nog half slaapdronken tastte zij nu op de tafel rond om de zwavelstokken, en had hierbij het onge luk de lamp om te stooten. Dit ontbrak slechts om Banjaert ge heel en al vergramd te maken. Hij greep de tafelschel, die naast hem stond en wierp ze zijne huishoudster naar het hoofd, met een paar scheldnamen, die we maar niet zullen overschrijven. De schel raakte gelukkig Eva niet, maar viel op den grond aan diggelen, dicht bij den jagthond, die door het projectiel ver schrikt, in radeloosheid naar zijne ver toornden meester kroop en, als om vrede smeekende, zijn kop op diens knie vlijde. Ongelukkig drukte hjj tevens met zyu geen authentieke berichten over de be wuste gruwelen krijgen. Het schynt echter vast te staan, dat er ernstige onlusten plaats hebben en dat in sommige dis tricten anarchie heerscht. Zeker is het althans, dat de Turksche troepen in Macedonië voortdurend ver sterkt worden. Ondanks de verkla ring van de Macedonische comité's te Sofia, dat zij geheel vreemd zijn aan de beweging, moeten de onlusten voor een groot deel worden toegeschreven aan hun geheime agenten, Jie sinds het be gin der lente de grens zijn overgetrokken en vermoedelijk groote hoeveelheden wa penen en ammunitie hebben binnenge smokkeld. Een opzienbarend proces is onlangs te Kaïro geëindigd, een proces tegen een rooverbende, die jaren lang een aantal provinciën onveilig maakte en meer d zestig menschen gedood had. De nan voerder der bende, een zekere Menschauwi was de zoon van een rijken pachter en had een goede opvoeding genoten. Hij bezat echter een buitengewone - voor een Egyptenaar ook zeer ongewone zucht naar gewelddadigheden; hjj ge raakte in slecht gezelschap en werd ten slotte aanvoerder van een groote roover bende. Alle vertogen en aanbiedingei van zijnen vader hielpen niets. Men schauwi werd en bleef de schrik van vele provinciën, totdat hij gevat werd Hij is nu tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, terwijl ook zijn medeplich tigen voor geruimen tyd naar de galeien verwezen zijn. Volgens de Börsen Gazette en andere gezaghebbende bronnen moeten de Rus sische en Frai.sche financiers, die op het punt stonden China eene leening van 15.000.000 p.st. voor te schieten, thans ervaren, dat hun aanbod niet zoo gretig wordt aangenomen als zij verwachten China verdeelt zijn schuld liever onder alle landen van Europa, dan dat het zich verplichtingen maakt tegenover een of twee mogendheden, welke ook. De Globe merkt op: «China weet veel te goed, dat de Europeesche mogendheden het nooit eens zullen worden en dat er veel min der kans bestaat op een gemeenschappe lijk optreden, om het te dwingen, zijn financieele verplichtingen na te leven dan op een samenwerking van Frankrijk en Rusland in deze. Inderdaad schijnt het verbond tusschen deze beide landen geen van beide partijen voordeel te zullen opleveren voor zoover het quaesties in het verre Oosten betreft Het schijnt, dat Rusland niet in staat zal zijn het geld te gebruiken, dat Frankrijk het beloofd heeft, en het laatstgenoemde rijk schynt bij de transactie niet het voordeel te zullen behalen, waarop zijne financiers hoopten. Men kan natuurlijk niet verwachten, dat China in staat zal zijn op alle Europeesche markten de lee ning op te nemen tegen zulke gemak kelijke en voordeelige voorwaarden als het van Frankrijk en Rusland alleen kon verkrijgen. Het zal noodig zijn werkelijk tastbare onderpanden te geven, b.v. zijne invoerrechten." Het is te verwonderen dat China geen stappen doet om zijne belastingen beter te regelen. Ware deze dienst even goed geregeld als die der invoerrechten onder sir Robert Hart en zijne Europeesche ambtenaren, dan zou China een kostbaar onderpand meer be zitten, dat op alle wereldmarkten aan genomen zou worden. De Belgische Kamer van Afgevaardig den heeft na een langdurig en heftig debat, waarin vooral van socialistische zijde de voorstellen der Regeering werden bestreden, de bekende ontwerpen goed gekeurd, strekkende om, onder voorloopig uitstel der aanhechting van den onaf- hankeltjken Cnngostaat, dezen voorloopig door voorschotten financieel te hulp te komen. De socialisten verlieten vóór de stem ming de vergaderzaal. Met 71 tegen 16 stemmen en 8 ont houdingen is het eerste, met 66 tegen poot op het zieke been van zijn meester. De landedelman uitte een schreeuw, ge volgd door een barsch vloekwoord en een trap met den gezonden voet tegen den dooven Pluto, waaidoor deze jankend door de kamer stoof. Eva barstte in tranen uit en vluchtte in gezelschap van Pluto, die zich evenmin langer in de tegenwoordigheid van jonker Willem vei lig achtte, naar de keuken. De toorn van Banjaert bruischte nu nog eenige oogenblikken voort in eene alleenspraak, die we niet nalaten zouden te reproduceeren, wanneer we een too- neelstuk schreven (en misschien toch ook wel) maar thans, een beroep doende op de herinnering of verbeelding onzer lezers en lezeressen, zullen achterwege laten, omdat we niet gaarne den ernst van ons verhaal willen bederven, door het invoe gen der bezielde taal, die van 's jonkers lippen stroomde, want, slechts éene schrede scheidt het verhevene van het bespottelijke, en daar wij thans over iemand spreken, die niet in het bezit was van twee gezonde beenen, schijnt liet ons gevaarlyk hem aan een misstap bloot te stellen. Eva was nauwelijks vijf minuten weg, of de toorn van den landedelman was geweken, en tien minuten later bad hij reeds honderd malen by zich zeiven ge. 15 en 7 onthoudingen is het andere ont werp, hetwelk op de hypothecaire spoor- weg-leening betrekking heeft, goedge keurd. Uit Hongkong verneemt de Times, dat de Chineesche generaal de Engelsche mariniers weer heeft gesommeerd om zich in te schepen. Hij maakte zelfs aanstalten om de vreemdelingenwijk, waar de mariniers ingekwartierd zjjn, te beschieten. Daarop maakten de Engelsche oorlogsschepen zich gereed om terug te schieten, hetgeen den Chineeschen gene raal tot inkeer bracht. De Engelschen hebben ook geschut aan wal gezet en de vreemdelingenwyk gebarricadeerd. De Kiesvereeniging «Amersfoort" heeft in eene jl. Maand <g gehouden ver gadering tot hare candidaten bij de a.s vei kiezing van leden voor den gemeente raad gesteld de heeren: M.L. Celossefaftr.), P. van der Want JMz. (aftr.) C. T. van Beek (aftr.) H. J. Croockewit, H. van Esveld Rzn, D. van der Werf. Behalve de heer F. W. J. H. Tengbergen, heeft ook de heer J. Zandijk verzocht, bij de aanstaande verkiezing voor lid van den Gemeenteraad niel in aanmerking te komen. Ook de heer J. J. Kleber heeft zijn verlangen kenbaar gemaakt bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing niet meer in aan merking te komen. De heeren H. W. Mulder en F. F van de Rijst, ambtenaren aan het Cen traalslalion alhier hebben uit hun betrek king ontslag aangevraagd in verband met hun benoeming op 15 dezer bij de Zuid-Afrik. Spoorweg-Maatschappij. Begunstigd door by uitstek schoon weder had Zondag op den straatweg AmersfoortEde en terug (afstand 50 kilometer) de club-wielerwedstrijd om het kampioenschap van Nederland plaats. Uit gekomen waren «de Kettinggangers," van Amsterdam«de Zwaluw" van Utrecht; de Haarlemsche Vélocipède club," van Haarlem; de Amsterdamsche Athletenclub" van Amsterdam«de Arend" van Arnhem; de s Amsterdam- sche Velocipèdeclub" van Amsterdam, en All Right" van Leiden. 7 leden van elke club konden mededingen, doch de tijd die gold was die welke de 4 eerst aankomenden gemiddeld maakten. Het «kampioenschap", gouden medaille, werd verworven dooi de Amsterdamsche Athletenclub" in 1 uur, 37 minuten, 40 seconden; de 2e prijs zilveren medaille, door «de Zwaluw" van Utrecht, in 1 uur 38 minuten 45 secondenen de 3e prijs bronzen medaille, door All Right" van Leiden in 1 uur, 41 minuten, 48 seconden. Hoewel de heer C. Wilteveen van «de Kettinggangers" te Amsterdam, den af stand aflegde in 1 uur, 34 minuten, 17 seconden, kon zijne club voor geen prijs in aanmerking komen, wijl de gemiddelde tijd door de 4 eerstaankomenden ge maakt 1 uur, 42 minuten, 16 seconden was. Onze stadgenoot de heer N. Vink jr. onderchef aan het station der Nederland sche Centraalspoorweg maatschappij, is benoemd tot stationchef te Nunspeet. De heer Vink genoot hier jaren de genegen heid en wnardeering zijner superieuren, terwijl hij door het ondergeschikte per soneel hoog werd geacht, alsmede door allen die met den voorkomenden, bereid- willigen en hulpvaardigen ambtenaar in aanraking kwamen. Velen zien hem daarom met leedwezen heengaan, hoezeer zij zich verheugen over de door hem ge- muakte promotie. De sociëteit «de Amersfoortsche Berg" is als rechtspeisoon eikend bij Koninklijk besluit van den 14. Juni 1895, no 39, bij welk besluit haie statuten werden goedgekeurd. wenscht, dat ze maar weder achter haar theeblad mocht zitten breien, ja des noods dutten of ronken. Zelfs geen hond was op dit oogenblik in de kamer, om hern, door de tegenwoordigheid van ten minste een levend wezen, de doodsche eenzaamheid eenigzins dragelijk te maken. Buiten plastte de regen tegen de ramen en woelde de wind suisende door de nog bladerlooze boomen, die het oude huis omgaven Nu en dan brulde hij in den grooten schoorsteen en schudde de kleine ruiten der drie vensters van het groote en hooge vertrek, dat met zijn zilverleder behang en zware wagenschot ten meubels er thans somber genoeg uitzag, om zelfs den vroolijksten man der tegenwoordige eeuw tot ernst te stemmen. Dal vertrek was, even als het geheele huis ter Heide, nog in denzelfden toe stand waarin het ten tijde van het huwelyk van den grootvader des tegenwoordigen eigenaars verkeerde. Zijn vader had niet gewild dat iets zoude veranderd worden zijne moeder was eene eenvoudige vrouw geweest, de dochter van een ge neesheer, die, zonderling als hij was, met zjjne doctorale titels en kundigheden (en die waren meer dao gewoon) zich in dezen achterhoek des lands, gelijk zijne viienden dat noemden, begraven had; Jl Maandag herdacht de heer G. J. van der Zoo de Jong den dag waarop hij zich voor yyfen twintig jaren als apotheker alhier vestigde Bij het eindexamen aan het gym nasium zijn geslaagd de heeren de Beaufort, Vermeulen en Ihle. Twee leerlingen wer den afgewezen evenals de beide 'extraneï die aan dit examen deelnamen. Hel Provinciaal Utrechtsch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen, gevestigd te Utrecht, heeft o. a. benoemd tot lid voor de sectie van natuur- en geneeskundige wetenschappen den heer G. J. Buys, directeur der Hoogere Bur gerschool, en voor de sectie van letteren, wijsbege rte en geschiedenis dr. H. J. Moll, rector van het Gymnasium. Tot bode van het Hoogheemraad schap «De Bunschoter Veen- en Velden- dijk" is benoemd A. Jansen, alhier. Naar wij vernemen zal, behalve de gewone concerten, dezen zomer in Ami- citia een muziekuitvoering worden gegeven door de stafmuziek van het 3e regiment infanterie uit Bergen-op-Zoom, onder di rectie van den heer N. A. Bouman. Vermoedelijk zal dit concert gegeven worden op 13 Augustus. Lijst van Blieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van Amersfoort over de lsle helft van Juni. E. Laagenmaat. J. Fjjmens. Blom v. Assendelft. Wed. Esters. W. Jongbloed. Wegink. S. W. Hoogheemstra M. Koot. W. de Heus. Briefkaart. Buitenland. Amersfoort. Amsterdam. Nijmegen. Opsterland. Utrecht. Zwolle. 1 Lathen. Te Soest sloeg Maandagavond de bliksem in een huis op het Kerkpad, hetwelk in weinige minuten in volle vlam stond. Gelukkig dal er geen wind was en de brand zich tot het getroffen pand bepaalde. Met behulp der brandkranen van de waterleiding was de brandweer het vuur spoedig meester. Het huis was verzekerd: de inboedel niet. Sclierpenzeel 1 Juli. Tei wijl heden avond alhier een vrij hevig onweder woedde, sloeg de bliksem in den wind- korenmolen vao den molenaar van Harten, met het ongelukkig gevolg dat de molen benevens een aanzienlijke hoeveelheid graun, totaal verbrandde; naar wij ver nemen, was een en ander tegen brand schade verzekerd. De drie aanwezige spuiten, konden wegens gebrek aan water, weinig uit richten. Ruim een jaar geleden, is ook het woonhuis van gemelde van Harten ge heel afgebiand. Het hotel van Cameroen. Een negerpaar, gevestigd te Berljjn heeft het uitmuntend idee gehad om een hótel te openen, waarin alleen zwarten kunnen logeeren. Gastvrijheid wordt vol strekt geweigerd aan de blanken. De inrichting mag zich reeds in zekeren bloei verheugen; 17 negers hebben er regel matig hun intrek genomen. De directeu ren hebben tevens een bureau voor plaat sing opgericht, waar zich de Berlijnsche die daar was weggestorven met al zijne talenten; ze wisten het niet, hoe gelukkig de man daar geleefd had en welk geluk hij om zich heen had uitgestort. Ook de legenwooidige I ezitler had uit voorliefde tot het hoe langer hoe zeldzamer wordende antieke, dat zijne woning bevatte, maar meer nog uit ge woonte en omdat hij geen behoefte aan verandering had, geen verandering ge maakt. De trapgevels, de ramen, die van binnen met massieve blinden en ijzeren boomen gesloten konden worden en kleine bonte glasruitjes dag en nacht aan alle weder blootgaven; de sporen van vroegere boogvensters boven de ramen; de yzeren versiersels en koperen windvanen op de gevelspitsen en groote schoorsteenen, die zich boven het steile leiendak der twee verdiepingen hooge woning verhieven, hadden menig vreem deling die langs het huis kwam, een tijdlang doen stilstaan en uitvorschende blikken werpen op de hooge eiken houten deui met getralied kijkgat, koperen klopper en yzeren beslag, waardoor men vier treden hoog, langs den hardsteenen trapstoep in huis konde geraken, en die e zuster van Banjaert, de elegante vrouw van den notaris van Veenhuizen kenden, hadden dan het hoofd geschud en heen- gaanden bij zich zeiven gemompeld Wordt vervolgdC).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2