nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Officieels Publicatiën. BANJAERT. No. 54. Zaterdag 6 Juli 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten Feuilleton. HMERSFBOITSSEE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.—Franco per poat door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .1. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regel» f 0,40 iedere regel meer S Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecht» driemaal berekend Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op eene mededeeling van den heer Commissaris der Koningin dezer pro vincie, brengt ter kennis van belangheb benden, dat de doorvoer van rund vee door Frankrijk wederom is toegestaan. Amersfoort, 5 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, F. D. SOHIMMELPENNINCK. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Direc teur van 's rijks directte belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 van de bedrijfs belasting over het dienstjaar 1895/y6 aari den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 5. Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, F. D. SOHIMMELPENNINCK. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de beroemde porseleinfabriek van Pillivuyl Co. te Melun fcy Parijs de opdracht gegeven tot vervaardiging van een kostbaar volledig servies, bestemd voor H. M. Koningin Wilhelmina. Het ridderfeest. Heden, de eerste verjaardag van de landing onzer troepen op Lombok, heeft in het Malieveld te 's-Gravenhage een militaire plechtigheid plaats, zoo treffend als in geen jaren hier te lande is gezien. Onze jeugdige Koningin zal een aantal dapperen het eereteeken voor Moed, Be leid en Trouw op de borst hechten, en varr de nieuwe ridders den plechtigen eed ontvangen «Ik beloof en zweer, mij als een getrouw en wakker ridder te zullen gedragen, mijn leven althans te zul len veil hebben voor Koning (Ko ningin en Vaderland en door al myn vermogen my steeds trachten waar dig te maken, de onderscheiding, mij door den Koning (Koningin) toege staan. Zoo waarlijk helpe mij God Al machtig." Alles is gedaan wat kon, om de plech tigheid luister bij te zetten. Sterke af- deelingen van de marine, der mariniers en der koloniale reserve zijn aanwezig, zoowel om deel te nemeo aan het défilé, als om de eerewacht te vormen naast de koninklijke tribune, op welke tevens een groot aantal hooggeplaatste personen zal plaats nemen. Deze tribune is op vorstelijke wijze ingericht. Op het middenvak, dat gebouwd is in den vorm van een koepel, waarboven de Koninklijke standaard wordt geheschen, is het Nederlandscbe wapen geschilderd, omgeven door oorlogsattributen. Voorts prijken op den voorgevel afbeel dingen vaD de eereteekens der Militaire Willemsorde en voor belangrijke krijgs bedrijven, terwijl in gouden letters zijn aangebracht de namen Samalangan, Aljeh, lamiang, BaliBoni, Mataram, Lombok en Tjakra Negara. Rechts en links van het gebouw zijn geschilderd de Nederlandsche Leeuw en de rijzende Oranjezon. Als eigenaardigheid dient nog te wor den gemeld, dat de tribune aan de bin nenzijde zeer fraai gedeconeerd wordt met Javaansche sarongs en rotanmatjes. Voor de vleugels der tribune staan de beide eerewachten opgesteld, terwijl een nog niet te bepalen aantal officieren, in verschillende uniformen, aanwezig zullen zijn, o. a. ook de commandant en de le luit.-adj. van het Koloniaal Werfdepot. Gelyk wij reeds mededeelden, zal het ridderfeest tevens dienen tot het uitreiken van koninklijke onderscheidingen van andereD aard, zoaals één eeresabel, een aantal kroontjes (als uiterlijk teeken van eervolle vermelding) en een nog grooter aantal eereteekens voor belangryke krijgs verrichtingen. Met de vaandeluitreiking van het vorig jaar zal het feest van 6 Juli een der schoonste dagen zijn, welke een leger in vredestijd in zijn geschiedboeken kan vermelden. De jaarlyksche algemeene vergade ring van de iNederlandsche Vereeniging tegen de Prostitutie," is bepaald op Dinsdag, 9 dezer, in het gebouw «Ca sino," te 's-Hertogenbosch. Prov. Staten van Overijsel hebben ter vervanging van den heer Stork tot lid der Eerste Kamer gekozen mr. H' R. Van Marle te Deventer. De Heer J E. N. baron Schimmelpen- ninck v. d. Oye, onlangs afgetreden als lid der le Kamer weeens zijn bevordering tot generaal-majoor, is door de Prov. Staten van Gelderland met algemeene stemmen herkozen. De commissie, benoemd ten einde zelfstandig te onderzoeken in hoever door den arbeid in gevangenissen, enz. af treuk wordt gedaan aan den arbeid in de vrije maatschappij en door welke maatregelen de aldus gevoerde corcur- rentie lot zoo gering mogelijke afmetin gen zou kunnen worden beperkt, i« te Veenhuizen aangekomen om in loco een onderzoek in te stellen. Ten einde de mogelijkheid tegen te gaan, gelijk dikweif voorkomt, dat door het reizend publiek meerdere keeren tusschen dezelfde stations op eenzelfde baanvak wordt gebruik gemaakt van de door de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij verleende bevoegdheid om op de terugreis van ieder station een maal uit te stappen zonder verplichting tot het doen afteekenen van het kaartje, is thans door die maatschappij op al hare lijnen een maatregel ingevoeld, waardoor het den controlebeambten bij den eersten oogopslag blijkt, dat de reiziger op hetzelfde station reeds één keer van zijn recht heeft gebruik ge maakt. Naar men ons uit goede bron me dedeelt, bestaat het voornemen, eerst daags bij het wapen der artillerie eene afzonderlijke rijschool, in den geest van die der cavalerie, op te lichten. Een belangrijke vondst. In de Nederl. Herv. Kerk te Buren is de grafkelder gevonden, waarin de stich- ster van het fraaie weeshuis te Buren, Maria van Nassau, en enkele harer fa milie-leden hegraven liggen. Omtrent deze vondst wordt nader het volgende gemeld Herhaaldelijk was te vergeefs naar het graf van Maria van Nassau gezocht. Wel vermoedde men, dat zij in het koor der keik begraven lag, doch de juiste plek was niet bekend. In het archief der kerk werd nu dezer dagen toevallig een stuk gevonden, dat een duidelijke aanwijzing gaf. De vloer werd op de aangeduide plaats in het koor onder het orgel open gebroken en daar vond men een graf kelder, die bij opening vijf looden kisten bleek te bevatten. Boven de middelste hing aan kettingjes een looden plaat met bet opschriftMaria, geboren princesse van Oranrien, Gravinne van Nassaw Gravinne douayière van Hohenlo. Ge storven 30 Septembris 1U16 STILO. VETERI. Op eene der andere kisten lag insge lijks een looden plaat, vermeldende den naam, titels en waardigheden, datum en jaartal van het overlijden van Maximili- aan van Buren, den grootvader van Maria. Bij de andere kisten, waarvan twee opengebarsten waren, zijn nog geene aanwijzingen gevonden, wel een beschre ven perkament, dat echter reeds te zeer verteerd was, dan men het durfde aan raken. Het geheel heeft men het laten liggen in den toestand, waarin het ge vonden is, en de kelder is voorloopig weder dichtgemetseld. Door het kerkbe stuur is van de vondst mededeeling gedaan aan H. M. de koningin-Regetes, terwijl ook de Commissaris der Koningin in Gelderland er mee in kennis gesteld is. Donderdagavond te half elf, brak een hevige brand uit in een boerenwo ning aan de Veenstraat te Hilversum. In den tijd van een uur brandde het huis, dat met een rieten dak gedekt was, tot den grond toe af. Het was bewoond door de gezinnen van Kees Hoef, de Wed. Vlaanderen, Kees Poort en Otlen. De laatste, een hoogbejaard man, had zich reeds ter ruste gelegd, doch kon zich evenals de andere bewoners nog bij tijds redden, De oorzaak van den brand is onbekend. Dinsdag morgen 10 uur zal in de kapel van het O. K. Seminarie de open bare piijsuitdeeling plaats hebben. Door een der leerlingen zal een rede gehouden worden over den kanselredenaar Massillon en verder zullen eenige zang en orgel stukken onder leiding van den heer En- derlé ten gehoore worden gebracht. De afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen bond van Oud-onderoffi cieren houd Woensdag 10 Juli a.s. eene schietwedstrijd voor hare leden en dona teurs in het café »de Arend". Donderdagmiddag werd door de schietvereeniging «Willem Tell" in het te Huis voor Militairen, Beekstraat alhier een schietconcours gehouden met flaubert- geweer op '20 pas. Den geheelen middag ging hel in den tuin van het Te Huis zeer gezellig toe. Een algemeene opgeruimdheid heerschte er echter onder de prijsuitdeeling. De Heer van Oudgaarden .spoorde de aan wezigen met welgekozen woorden aan om ais lid van deze nuttige vereeniging toe te treden, en drukte den wensch uit dat deze vereeniging zich in den steun van velen zoude mogen verheugen. Een woord van hulde werd er gebracht aan den Heer Piersma die geen moeite ontziet om het den bezoekers van het Te Huis aangenaam te maken. De eerste prijzen werden gewonnen door le milicien Nijhout met 47 punten. 2e Middelbosch «46 3e Hoekstia «45 4e Tusveld >42 5e S. de Vries «40 6e Meursing >40 7e Bronkate >39 Terwijl nog een 20-tal zich met een kleinere pi ijs beloond zagen. Bij het Dondeidag geëindigde toe- latings-examen voor de Hoogere Burger school alhier slaagden (in de volgorde van de behaalde punten): Voor klasse I: N. G. Kam, C. Meijer, H. W. E. Mathon, A. Verdam, A. C. de Beaufort, J. H. Wesseling, C. van den Bergh, Th. A. de Neve, J. Nederburgh, G. van der Sluijs, H. Teunissen, M. L. O. OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR A. J. C. KREMER. 2) «Hoe is het mogelijk, dat haar broeder zulk een rattennest bewonen kan 1" Zij echter die den broeder goed ken den, bemoeiden zich, op eene uitzonde ring na, niet met zijn huis, dan om hem te prijzen. Zelfs waren er, die zijnen goeden smaak (waarbij ze onwillekeurig aan zijn keuken en kelder dachten) pre zen, die zeiden, dat hij het oude slotje tegen het vandalisme der tegenwoordige eeuw beschermde, en verzekerden dat, hoe somber het huis ook van builen schijnen mocht, met zijn ouderwetsch voorkomen en te midden van eeuwen oude, in het wild groeiende boomen, het er binnen zeer goed was uit te houden, terwijl menig afstammeling van Israël, aan het oude porcelein en de oude meu bels dacht, die déar buiten den handel werden gehouden, en _.ke te zien slechts weinigen gelukt was. Geen had ten tweede male toegang tot die schatten kunnen bekomen, want de oudhedenop- kooper, die zich aan juffer Eva durfde wagen, koude op weinig minder moed bogen, dan een der helden van koning David, die voor dezen water durfde halen uit de bron te Bethlehem. Overigens heerschte op het huis ter Heide groote gastvrijheid. Geen land- looper vond niet des avonds op de boer derij bij de huizinge een schotel pap, een stuk brood en eerie slaapplaats in de stallen; en geen fatsoenlijk gekleed man, kon, zoo hij dat verlangde, daar niet op zyne wandeling uitrusten en eenige verversching I ekoinen, een glas melk of eenig fruit. De traditioneele gastvrijheid van het huis Ter Heide, was door den jonker nog even ongeschonden gehand haafd, als zij voor honderd jaren bestond. Banjaerl berekende bij zich zeiven de kans op een bezoek voor dezen avond, maar vond die zeer gering. «Ach," zuchtte bij, «of uu de burgemeester of de domir.é tocli maar eeus kwam aan- loopen, maar ze hebben thans zeker niets dezen kant uit te doen, het regent en de laan zal wel verschrikkelijk mod derig zijn; de secretaiis komt zeker niet, hij ziet nog al op tegen wat slijk en intusschen, zóó kan ik het niet uithouden." Onwillekeurig tastte hij naar de schel, die gewoonlijk in de laatste dagen onder zijn bereik gestaan had, maar ze was er niet. Hij herinnerde zich, dat hij ze weggeworpen had: «Foei" zeide hij bij zich zeiven, «wat ben ik schandelijk driftig geweest maar had ik geen gelijk?" fluisterde het dadelyk daarop in zijn binnenste en zyne stem verhef fende, riep hij zoo luide mogelijk: «Eva! Eva!" Eva bevond zich op dit oogenblik in de keuken, waar ze troost zocht bij Toon den knecht en de beide meiden, door te vei halen hoe verbolgen de jonker was, terwijl ze eene lamp in orde bi acht, die voor dezen avond de omgevallene zoude moeten vervangen, en Pluto gedurig als getuige aanhaalde, er niet om denkende, dat het dier behalve stom, ook nog doof zijnde, evenmin haar ronken als des jon kers heftige woorden had kunnen hooren. «Mijnheer roept uzeide Tooo. «Stil dan toch!" beval Eva. «Ja, hij roept I" meende ook de rood wangige weikmeid. «Zwijg! Laat ons dan toch eens luis teren," vermaande Eva, toen de dikke keukenmeid beweerde dat zij hel hoorde en zoo ging het voort, totdal eindelijk het roepen van Banjaert zoo duidelijk werd, dat inen niettegenstaande alle aansporingen om goed te luisteren, het roepen des jonkers voor bewezen ver klaarde. «Ach Heere! wat zal 't nu weèr zijn zuchtte Eva, nam de lamp, die ze in orde gebracht had op, en ging naar binnen. Eerst stak ze heel voorzichtig hare muts door de op een kier geopende deur, en zag verkennend rond. De jonker zag met veriukking hoe eenige lichtstralen in het donkere vertrek stroomden. Hij ri-p haar met vriendelijke stem toe: «Zoo Eva, zijt ge daar! wel dat is goed 1" Toen de houding en de stem des jon kers geen vyandige bedoeling verrieden, waagde ze vervolgens liet bovenste ge deelte van haai lichaam naar binnen te steken en eindelijk verscheen ze geheel in hel vertrek, terwijl ze met een droge stem, zeer beleefd en op een afgepasten toon vioeg: «Wat van zijn verlangen was Banjaert verlangde thee, en dat ze den li iard opstookte. Eva stookte nu eerst den haard op, die op het punt was uit te gaan, schonk toen een kopje van de thee, die al zoolang te (rekken ge staan had, en ging de sporen der ver woesting, die zij bij hare overhaaste vlucht had achtergelaten, opruimen. «Waar is Pluto?" vroeg Banjaert. «In de keuken!" antwoordde Eva luid sprekende, terwyl ze mompelend volgen liet: «Zelfs geen hond kan het in uw gezelschap uithouden." Wanneer Eva de eene of andere scène met haren meester gehad had, had ze de gewoonte om in de eerste twee of drie dagen uiterst karig met hare woor den te zijn. Dan sliep ze des avonds niet, mair bad ook niet onder het breien, 't geen ze gewoon was te doen als ze niet sprak of sliep. In zenuwachtige drift kletterde ze dan hare breinaalden op elkander, en volbracht hare plichten zonder dat het geringste daarop viel af te wijzen, maai ook zonder eenig betoon van hartelijk eia. Nadat ze eerst uit gehuild en de dienstboden bekend ge maakt had met het voorgevallene, ge laakte ze in een staat van droog mokken. Als ze door hel huis ging was hel alsof een stormwind de deuren achter haar dichtsmeet en in de nabijheid van haren meester deed hare dorre gedaante on willekeurig denken aan «dood hout." Al hare bewegingen waren krakend, en bij iedere beweging scheen haar sprok kelhout te ontvallen. In zulke dagen verveelde zich heer Banjaert meer dan ieder ander fatsoenlijk man in drie jaren met den besten wil v in de wereld doen kan. Als hjj ge zond was, kon hij het huis ruimen, maar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1