Officieele Publicatiën. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. TANDARTS KAPLAN8K1E It voortaan op de Zuidaiugel A. 273 b/d. Tarkensmarkt Amers foort te consulteeren en niet meer by BILUEBBEEE Langestraut. Zie Advertentie. Ter verkiezing, bij herstemming van een lid voor den gemeenteraad zijn gister 517 van de 843 kiazers opgekomen. Er werden ingeleverd 517 biljetten Afblanco 10 Geldig 5u7 stemmen Hiervan verkregen de heeren A. H. VAN KALKEN 277 stemmen H. van Es- veld Rz. 230 stemmen, zoodat de heer A. H. VAN KALKEN tot lid van den gemeenteraad is verkozen. De Heer A. H. van Kalken heeft zijne benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente aangenomen. Vermits er slechts ACHT van de ZEVENTIEN leden van den gemeenteraad tegenwoordig waren, HONDEN in de tegen heden uitgeschreven vergadering GEENE BESLUITEN BORDEN GENOMEN. Alleen benoemde de Voorzitter eene commissie tot na- zleniug der geroeente-rehenlug, welke in ontvangst 186532.41 bedraagt, aan uitgaven ƒ179432.44 en alzoo sluit met een batig saldo van ƒ7 099.97. Die commissie bestaat uit de heeren Van ZIJst, De Jong en J. Ger. Hleber. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat aan hem door den Commissaris der koningin verlof is verleend om zich van 12 Augus tus tot 2 September a,s. buiten de gemeente op te houden. Van af de invoering der gemeentewet in 1851 is dit het eerste geval dat de Raad door onvol- talllgheid niet overeenkomstig die wet kon vergaderen. Zijn wy wel ingelicht dan is door de Kiesvereeniging »Burgerplicht" tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heer C. J. D. van Eek, landmeter bij het kadaster alhier. Hedenavond vergadert de kiesver eeniging «Amersfoort" tot het kiezen van een nieuw bestuur en het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad. Gistermiddag werd een elfjarig meisje door een kwèjongen op de Var- kensmarkt tegen den grond geworpen, zóó dat ze met het aangezicht op de straatkeien terecht kwam, waardoor ,een bloedende hoofdwonde ontstond. Dejongen zette het op een loopen en ontkwam daardoor minstens aan een welverdiende kastijding, Het verwonde kind werd lief derijk geholpen door den heer Schwem- mer, die- de wond uitwaschte en het kind gerust stelde, waarna zij huiswaarts ging- Afwijkende van de goede gewoonte, steeds betracht, heeft het detachement onzer schutterij bij den te Arnhem ge houden schietwedstrijd, uitgeschreven door den Nederlandschen schutterijkader- bond, geen prijs behaald. Hoezeer dittis te betreuren, hebben wij toch het ver trouwen in onze scherpschutters, die steeds glorierijk uit den strijd kwamen, volstrekt niet verloren. Een volgende maal keeren zij wellicht met dubbele lauweren uit het strijdperk I De eindexamens der Hoogere Bur gerscholen in de provincie Utrecht werden, voor zoover het mondeling gedeelte be treft, dit jaar gehouden te Amersfoort. Van de 30 candidaten moester er 3 wor den afgewezen. De uitslag naar volgorde der behaalde punten is J. P. van Lonkhuijzen, V. J. A. Harmsen, H. E. Krol, G. G. de Neeling, looven." ilk dank u zuster," zeide de jonker, idan is het niets. Ik zal u alles vertellen en gij zult weien hoe de zaak zich heeft toegedragen. Maar waar is van Veenwyk?" »'Iy is op hel kantoor." iLaat hem dan roepen," zeide de jon ker, idan kan ik met één verhaal vol staan." lAls het u beliefd." De jonker ging naar de schel en belde, en mevrouw beval dat men den notaris zou bekend maken met het bezoek van den jonker. Eenige oogenblikken later trad van Veenwijk binnen. ïGoeden morgen Banjaert, ik ben recht blyde u te zien." De jonker trad op zijn zwager toe en drukte hem de hand. iZie zool" zeide hij, >nu zyn we bij elkander. Ik heb van mijn zuster gehoord, dat hier alles wel is. Ik was van plan bij u te blijven eten, en had gedacht op het dessert met myne geschiedenis te verrassen, doch daar ik bespeur dat er u al wat van ter oore gekomen is, wil ik u niet langer laten wachten. Ik ge loof dat, hoe eerder gij met de zaak be kend zijt, hoe beter het is." lik moet dan beginnen met u te ver tellen, dat ik dezer dagen een bezoek gehad hebt van het pootje." Zoo begon J. W. Ie Nobel, W. van Schothorst, R. J. Reiger, J. Z. KerkhofT, G. J. Brink- greve, H. B. vati den Oudendijk Pieterse, J. Gerhardt, Th. W. Blijdenstein, W. Ch. Bal, C. van Schothorst, J. F. A. de Graaf, W. J. M. Nivel, H. Kerbert. A. Simons, J. Rasch, G. J. Boon, L. de Blieck, J. M. J. Muller, E. G. A. C. VervooreD, H. S. Clignett, L. A. Verhagen, J. V. R. van Romondt, C. J. L. M. Smulders. De Amersfoortsche leerlingen zijn dus allen geslaagd, Aan den heer Burgemeester dezer gemeente is door den Commissaris der Koningin in Utrecht een verlof (verleend, van 12 Augustus tot 2 September e.k. By het op 26 en 27 dezer te Utrecht gehouden examen voor de Hoofdacte is o.a. geslaagd onze stadgenoot de Heer H. J. Fijnenberg. A.s. Zondag zal door de leden der Amersfoortsche Wielrijdersvereeniging U. D. I. eene onderlinge wedstrijd met voorgift over 25 K.M. gehouden worden. Ritmeester N. J. Erzey, instructeur bij de Rijschool en luitenant M. Grond- hout, van het le regiment huzaren, wor den voor een maand gedetacheerd te 's-Gravenhage tot het volgen van den rijcursus, die daar gegeven wordt door den kunstrijder James Filles. De schietoefeningen der in de le gerplaats bij Zeist kampeerende bataljons infanterie, welke in de vorige week zijn aangevangen, worden gehouden in de vlakte, oostwaarts van het thans verlaten kamp der genietroepen gelegen. Er wordt gevuurd op afstanden van 400 tot 1200 meter in Zuid-Oostelyke richting, of, van den straatweg Utrecht—Amersfoort af, ongeveer in de richting van de pyramide van Austerlitz. De sergeanten Tb. K. Roqué, W. D. Mac Gillavrij, A. Th. Hoff, A. J. Lieth en N. P. van der Stok, van het leger in Oost-Indië, die voldaan hebben aan het examen voor toelating tot den Hoofdcur sus, zijn hier te lande aangekomen en in afwachting van hunne plaatsing bij die inrichting op 1 October a.s. ingedeeld bij het 5e Regiment infanterie. De sergeanten A. van der Slooten, J. L. Schuurman, F. L. Brostowski en J. Peters, van het 5e Regiment Infanterie die aan het overgangsexamen voldaan hebben, zijn met ingang van 1 October a.s. toegelaten tot de lessen van het 2e stu diejaar van den cursus. Bij droog weder hedenavond con cert op het terrein der Sociteit lAmi- citia door de stafmuziek van het 5e re- gemenr infanteiie. Uitgevoerd wordt het volgende programma: 1Drei Kaiser MarschUnrath. 2. Ouverture iPique Dame" Von Suppê. 3. Entre-Nous. Concert-Walzer Waldteuffl. 4. Grande Fantaisie de l'opéra «Guillaume Tell"Rossini. 5. Ouverture i>La Dame blanche" Boieldieu. 6. Wilhebn's Krönung Caprice Héroique De Kontskt. n (a. ElégieErnst. (b. Die Tiirkische Schaarwache Michaëus. 8. Souvenir de Fr. Chopin. Grande FantaisieJ. H. Bekeer. Na afloop van het Concert, Vrij dagavond a.s. zal er gelegenheid tot dan sen zyn, waarvoor de muziek welwillend is aangeboden door H.H. officieren van hel 5e Reg. Infanterie. 349ste 8TAAT8-EOTEKIJ. Tweede klasse. Trekking van 29 en 30 Juli. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 9943. Prijzen van f30. 734 741 5417 5715 5735 5747 5749 9955 9956 9984 12702 12723 12737 de jonker zyn verhaal, ilk was daarbij niet wel te moede. Eva had een kwade bui, omdat ik ze kwaad gemaakt had door myne drift. Ze spreekt dan, gelijk ge weet, geen woord wat niet hoogst, noodzakelijk is; niemand kwam me bezoeken ik verveelde me. Toen liet ik een boek van boven halen, maar Eva bracht er een dat ik niet lezen konde, omdat bet grootste gedeelte Latijn was een ander gedeelte was Duitsch 't liep over wetten, 't was een boek van grootvader. Ik was van plan het weg te laten brengen, toen de dominé by me kwam ge kent hem die natuurlijk niet rustte, voor bij het boek in handen genomen had en begon nen was te lezen. Ik riep hem wakker en hij vertelde me, dat dat oude boek zeer interessant was; dat het handelde over eenige oude, buiten werking gestelde wetten, en dat hij juist begonnen was te lezen met het eerste hoofdstuk, 't welk handelde over het iHagestoltzen recht." De jonker, die er vermaak in schepte zyn zwager en zuster een weinig voor huDne verdenking te straffen, door ze wat te laten wachten voor hij hun datgene vertelde, waarnaar zij boven alles haak ten, zag zijn zwager glimlachende aan. iHagestoltzen recht?" herhaalde 13902 13904 14214 14234 14251 14261 14287 14296 17885 en 17920. Te zamen 24 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 219 der gemeentewet, Doen te weten, dat de Rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1894, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatse lijke secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen, tegen be taling der kosten. Amersfoort, 31 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en ge durende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werk dagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 31en Juli 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Te Madrid zijn weer verontrustende geruchten in omloop betrefTende den toestand op Cuba. Vrijdag j.l. aldus wordt door de Spaansche bladen verteld «werd bij San Luis weer een gevecht geleverd. Zes honderd Spaansche soldaten, onder bevel van generaal Valdec, werden daar aangevallen door een duizendtal Cubanen, die, aanvankelijk in de bosschen ver scholen, weldra de Spanjaarden in de vlakte aanvielen. De uitslag van dezen strijd was, dat alle Spaansche soldaten op het slagveld bleven." Deze berichten zijn wellicht overdre ven, maar toch schijnen, te oordeelen althans naar hetgeen uitNew-Yoik wordt gemeld, de Spaansche troepen weer eene gevoelige nedeilaag geleden te hebben. De correspondent van de «Standard" beweert ten minste in staat te zijn, na dere mededeelingen over dit gevecht te doen. De regeerings-troepen aldus wordt door hem gemeld telden 2000 man. Onder bevel van generaal Majada Yaldes waren zjj op marsch gegaan, ten einde maarschalk Martinez Campos uit zijn netelige positie bij Bayamo tejbevrijden. Terwijl de Spanjaarden op weg waren, werden zjj bij San Luis van twee kanten aangevallen. Een detachement der Cubanen, onder bevel van generaal Maceo, viel hen van achteren aan, terwijl een andere devisie hen in het front aantastte. De toestand der Spaansche troepen was toen hopeloos. In een gevecht, man legen man, werden 675 Spanjaarden afgemaakt. Toen gene raal Valdes zag, dat de nederlaag zijner soldaten onvermijdelijk was, schoot hij zich voor het hoofd. Van de Spaansche soldaten, die aan deze slachting ontkwa men, liepen na den strijd 400 tot de Cubanen over." De spaansche regeering heeft tot dus ver nog niets over deze nederlaag gezegd. Uit dit zwijgen wordt opgemaakt, dat de Spaansche troepen werkelijk een échec hebben geleden, ook al is dat misschien niet zoo ernstig, ais uit New-York wordt gemeld. In elk geval beschouwt de Spaansche regeering den toestand op Cuba als zeer ernstig. Dit blijkt wel uit bet gistereD uitgevaardigde decreet, waarbij weer eene nieuwe lichting der reserve, die van 1891, onder de wapenen wordt geroepen. Maarschalk Martinez Campos heeft zeker nog aanzienlijke versterkingen, vooral geoefende soldaten, noodig, wil hij in staat zjjn, met eenige hoop op succes den Cubanen het hoofd te bieden. Meer en meer rjjst echter de vraag of het den maarschalk zal gelukken, zyne deze, «ik heb nooit van zulk een recht gehoord, wat is dat, Hagestoltzen recht?" «Zoo, zoo," zeide de jonker, terwijl hij zich vergenoegil in de handen wreef, en daardoor even als door den vroolijken toon, op welken hij zijn verhaal begonnen was, de verbazing van zwager en zuster niet weinig verhoogde. «Ik dacht altijd dat een man, zoo ervaren in rechtszaken als mijn zwager is, zeker wel zoude weten welk een belangrijk recht het Hage stoltzen recht is." Wordt vervolgd). positie te handhaven, totdat de troepen, welke uit Spanje zullen worden gezonden op Cuba kunnen aankomen. Eeu uieuw Evangelie. Evangelie is het nog niet genoemd, het boek van den heer Marden, waar mede de alom snuffelende de Wyzewa de Fianschen doet kennis maken, maai bijna toch is het zoover gekomen. De Chicago Herald zegt, d .t het het ideale toek is, waarnaar de jeugd zat te wach ten. Een redacteur van de Amherst literary Monthly noemt het een boek, dat voor het praktische leven zal zyn wat voor het zieleleven de Imitatio van Thomas a Kempis is geweest. De Chris tian Inguirer van New-York betoogt, dat voor de jongelieden, die lijden en worste len dit boek de waarde heeft van een bezielende openbaring. Zyn «tien geboden" geeft hij als op schriften boven de hoofdstukken van zijo werk; de voornaamste er van zijn: I. Wacht het gunstig oogenblik niet af; maakt het. II. Geef den jongen man een resoluut karakter en het alfabet, en het is dcor niemand te voorspellen, waar de grens is van zijn succes. III. Verlies nooit een minuut van uw tijd; wanneer een genie als Gladstone reeds iederen dag een boek bij zich draagt, uit vrees een oogenblik van zyn leven te verliezen, wat moet dan een gewoon mensch niet doen, om tijdverlies le voorkomen. IV. Heb geen andere zorg dan om carrière te maken. «Waartoe zijt gij geschikt?" dat is de eenige vraag van onze eeuw. V. Trek al uw energie samen op een onverwrikbaar doel. Draal niet in ijdel aarzelen. Denk niet aan verschillende dingen, maar houd u hardnekkig bjj het zelfde. VI. Verlies uw tijd njet met droomen over het verleden en de toekomst, maar gryp het heden vast. VII. Wees opgewekt en gewen u het leven aangenaam te vinden. VIII. Wees welgemanierd. De welge manierde man heeft geen geld noodig; alle deuren staan voor hem open, overal kan hij binnenkomen, zonder te betalen. IX. Het grootste talent is niet zooveel waard als takt en gezond verstand. In het leven is het gezond verstand de eenige goede speurhond. X. Heb respect voor uzelf en vertrouwen in uzelf; dat is de beste manier om ze aan anderen in te boezemen. XI. «Werk of sterf" is het devies der natuur. Werkt gij niet meer, dan sterft gij geestelijk, zedelijk, stoffelijk. XII. Heb karakter; karakter geeft succes. XIII. Heb de nauwgezetheid hartstoch telijk lief; tien half afgedane dingen zyn niet zooveel waard als een dat geheel af is. XIV. Uw leven zal zijn wat gij zelf er van maakt. De wereld geeft ons terug wat wij haar geven. XV. Leer uit uw tegenspoed profijt te trekken. XVI. Niets is zooveel waard als hard nekkigheid. Het genie aarzelt, gaat op den tast, wordt moede; de hardnekkige is zeker van de overwinning. XVII. Zorg dat gij een ferme gezondheid hebt en lang leeft. De eerste voorwaarde voor het succes is een «dier van den eersten rang" le zijn. XVIII. Wees bondig; maak iedere zaak in een oogwenk af. De lezer zal nu van den nieuwen Amerikaanschen profeet en zijn boed {Pushing for the Front is de titel) wel een denkbeeld hebben. Dietsche Warande). Brand te Hamburg. Er worden thans enkele bijzonderheden gemeld omtrent den grooten jeneverbrand te Hamburg. Men weet nog niet met zekerheid te zeggen, hoe hij is ontstaan, doch de vermoedelijke oorzaak zal deze zijn: men onderzocht met een lamp naar een gat, dat zich in een der groote je nevervaten bevond. Een straal jenever trof de lamp, die ontplofte en in een oog wenk stond alles in lichtelaaie. De oppasser, die de lamp droeg, werd ernstig aan gelaat en handen gewond, doch zijn verwondingen zijn gelukkig niet van dien aard, dat alle hoop op zijn herstel moet worden opgegeven. Hoe gewond hij ook was, had hij toch nog de kracht naar buiten te ijlen en hulp te roepen. Het was toen echter reeds te laat. Het vuur sprong van het jene verpakhuis over op twee andere gebou wen, in het eene waarvan wijn lag ge borgen, terwijl zich in het andere vijftig duizend zak suiker, twintig duizend vat vet, ebbenhout enz. bevond, zoodat de zuidelijke gebouwen tusschen de Norder- sand Strasse, het Fiihrhandel en het Nor- derloch één vuurzee vormden. Van alle torens werden onmiddelijk signalen gegeven, waarop de brandweer met grooten spoed kwam aansnellen en van alle kanten het vuur aangreep met een dertig slangen. Vóór alles moest zorg worden gedragen dat het kantoorgebouw aan de Norder Sandstrasse en de daarachter gelegen pakhuizeD, waarin honderd en twintig duizend zak suiker, gespaard bleven, terwijl bovendien de opslagplaatsen voor spiritus en hout moesten worden be schermd. Met levensgevaar zijn de brandweermannen aan den arbeid getogen toen de brug tusschen het kantoorgebouw en het wijnpakhuis begon te branden, konden zij zich slechts met moeite redden aan de slangen moesten zij zich naar beneden laten glijden. Om 12 uur des nachts was de brand ontstaan om drie uur was het gavaar voor hel kantoorgebouw zoo groot, dat de voor naamste boeken in veiligheid wer den gebrachttegen vijf uur echter had de brandweer het vuur in l.aar macht, ofschoon er geen sprake van was, dat de brand als gebluscht zou kunnen wor den beschouwd. De jenever- en wijnpakhuizen zijn totaal vernieldslechts een paar hooge muren steken uit de puinhoopen omhoog. Het kantoorgebouw is gespaard gebleven, evenals de kistenfabriek, de kuiperij, de zagerij, de spiritusfabriek en de lood- suikerfabriek. Het is uit den aard der zaak moeielijk, om onmiddellijk op te geven hoe groot de aangerichte schade is: volgens een ruwe berekening wordt zij geschat op een millioen mark, welke som everrwel door verzekeringen gedekt is. Bij de volgende maatschappijen zyn de fabrieksgebouwen en de pakhuizen verzekerd Westdeutsche 300,000, Gladbacher 200,000, Aachen u. Munchener 200,000, Norddeutsche 2li0,000, Helvetia 200,000, Schlesische 150,000. Colonia 150,000, Affiourazioni Generali 100,000, Berlinische 100,000, Sun 100,000, Preuszische Natio nal 80,000, Süddeutsche 80.000, Bayrische 80,000, Hanseatische 80.000, Deutscher Phönïx 74,000, Rheinland, 60,000, Tran satlantische 60,000, VaterlandischeöO,000, Deutsche 50,000, Skane 45,000, Patri- olische 8000 markin 'l geheel voor 2,367,000 mark. Be vagebonden. Zooals we weten houdt de veiligheids politie te Parijs tegenwoordig een ware drijfjacht legen de vagebonden in den omtrek. Overal worden zij opgejaagd en gearresteerd. Nu zijn er weer 63 individuen opgepakt op den boulevard Rochechouart, waar de jacht nog voort duurt. Onder deze 63 personen komen natuurlijk zonderlinge individuen voort. Zoo vindt men er 15 onder, wien het verblijf in het land ontzegd is, 8, die als gevaarlijke misdadigers door de pro vinciale rechtbanken worden gezocht, 3, die reeds veroordeeld waren en tien zeer gevaarlijke souteneurs benevens 7 land- loopers van beider geslacht. Onder de laatsten komt een oude kleine grijsaard voor, een zekere Jacob D. vroe ger orkest-directeur, en die voor drie maanden te Bucharest was met een troep Zigeuners, vanwaar hij echter, toen zijo poging om daar geld te verdienen mis lukte, zonder een cent naar Parijs terug keerde. Voor tien francs had hij zijn viool in de bank van leening verpand en zag zich nu zonder eenig middel van bestaan. Ondervraagd door den heer Cocheret, den chef der Veiligheidspolitie, vertelde hy aan dezen zyn ellende op een zoo schilderachtige en roerende wijze, dat hem terstond door een onbekende, die juist tegenwoordig was, 80 fres. wer den geschonken. Jacob D. haalde ter stond zijn viool uit den lombert en gaat thans muziek maken langs de huizen. Een ander merkwaardig heer onder- deze vagebonden is een man, die in Montmartre bekend was als de «vuur mond", wijl hij niet alleen degens inslikte, maar ook gloeiende voorwerpen verslond en vuurtjes liet branden op zijn tong. Hij bleek nog een gevangenisstrafschul dig te zijn, wegens mishandeling en op zettelijke verwonding. Mnrco zoo was zijn eigenlijke naam, werd met twee medeplichtigen opgesloten, wat goed ging tot vier uur 's morgens, toen men vreese- lijke kreten vernam. «Hij heeft mij een oog uitgeslagen," zeide een der vrienden van den «vuurmond". En inderdaad op den vloer lag, in stukken, een gla zen oog. Snelheid van een spoortrein. Als men de Amerikaansclre berichten gelooven mag, heeft onlangs in de Ver- eenigde Staten een spoortrein de buiten gewone snelheid bereikt van 141.2 K. M. per uur of ongeveer 40 M. per seconde, terwijl een gewone voetganger anderhalf meter in de seconde doet, een snelrijder op schaatsen ongeveer 10 meter in de seconde en een wielrijder op de lange baan (winnaar in een wedstryd) ongeveer 12 meter in de seconde. De trein, die op een lijn van de Pennsylvanie-spoorweg reed, bestond trouwens maar uit een locomotief en een gemengde waggon, dat wil zeggen, een waggon voor goederen en personen tegelijk. De locomotief, die deze vreeselijke snelheid ontwikkelde, weegt slechts 27 tonnen. Deze bliksemtrein snelde door de streek van Camdle bij Philadelphia naar Atlantik Bay, dus 93.4 K.M. in 45 minuten en 45 seconden afleggende, wat een gemiddelde snelheid geeft van 123 K.M. in het uur. De snelheid van dezen trein zou alleen overtroffen kunnen worden door een lucht ballon bij sterken wind.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2