NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND Gemengd Nieuws. BANJAERT. Mo. 63. Woensdag 7 Augustus 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Plaatselijke berichten F euiileton. 1MERSF00HTSCHE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 waanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer S Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tusschen de Spaansche stations Moravel en Canaverel, nabij de Porlu- geesche grenzen, is aan de treinteizigers een minder alledaagsch avontuur over komen. De trein maakte een bocht, toen de machinist den weg versperd zag door een troep stieren, die niet werden be waakt. Hij liet de stoomfluit gillen, de dieren werden daardoor verschrikt en liepen weg, op één na, die den kop boog en aanstalten maakte om zich met den trein te meten. De uitslag was niet ge lukkig voor hemhij werd midden door gesneden. Doch in zoover had hij succes, dat de locomotief derailleerde. Het personeel der machine deed nu een beroep op de passagiers om een handje te helpen. Men ging krachtig aan den arbeid. De stieren evenwel, die gevlucht waren, keerden terug, schenen woedend te wor den door het zien van het bloed van hun makker en vielen op de reizigers aan. Deze staakten nu hun werk in allerijl en zochten een schuilplaats in de wag gons. Daar zaten zij nu opgesloten. Nadat echter het eerste oogeDblik van schrik voorbij was, begonnen de gen darmes, die eiken trein in Spanjj ver gezellen, aan tegenweer te denken. Met behulp van het treinpersoneel voorzagen zij zich van groote steenen en begonnen den vijand te bombardeeren. Dit gevecht duurde ruim twee uren. Bij het vallen van den avond nam de kudde den terug tocht aan en tukkelden de reizigers naar het naastbijgelegen station. De zieke van Bournetnont, zooals Cornelius Herz genoemd wordt, is geïn terviewd door een redacteur van de Pall Mall Gazette. Dat intervieuw heeft wat bijzonders opgeleverd. Ofschoon de heer Herz verklaarde zeer ziek te wezen en voortdurend ten prooi te zijn aan her senpijnen en eigenlijk een steeds durende doodstrijd te voeren, had hij toch een uitvinding gedaan, waarvoor hij nog een octrooi had gekregen en die hij dus nog niet kon mededeelen. Zij zou de onder zeeschc telegraafkabels in staat stellen niet gelijk nu 20, maar meer dan 100,000 woorden per minuut over te brengen Daardoor zou de prijs voor het overseinen van 50 woorden op 5 centimes kunnen worden gebracht. Dat deze uitvinding voor de dagbladpers nog al wat zou be- teekenen behoeft geen betoog. Om de 6 uren zouden de bladen edities kunnen geven met al hetgeen er te NewYork, Melbourne enz. gebeurt I Een Trausvaalsche advertentie. Dr. Speer waarborgt een volkomen genezing van iedere ziekte die hij zal behandelen of een boete van f 200. De reden hiervoor is dit: plndien er geen organische kwaal aanwezig is en alleen slechts een nietorganische kwaal of met andere woorden een opeenhooping van verschijnselen, te zamen een bepaald resultaat veroorzakende, er geen reden bestaat dat de kwaal niet iloor enkel ge neesmiddelen zal kunnen worden genezen. Overigens in alle andere bezigheden moet de meester zijn werk garandeeren, wa irom dus niet in de geneeskunde? De dokter van den ouden stempel zal niets beloven, daaruit volgt dat hij gist naar de ziekte en evenzoo naar het geneesmiddel. Dames en heerer., in de wetenschap bestaat er gissing. Geen man of vrouw sterft ei zonder oorzaak." De oorzaak moet door den dokter worden herkend enz. Een vergeten man. Weder wordt een voorbeeld vermeld van het bekende feit, dat vaak zij, die groote dingen gedaan hebben, aan den avond van hun leven vergeten zijn en gebrek lijden. Henri Dunant, aan wien de stichting van Het Hoode Kruis te danken is, lijdt op zijn ouden dag gebrek, in een dorpje bij Genève. Vijf en dertig jaar geleden verscheen zijn hoekje »Un souvenir de Solferino," waarin hij de ijselijkheden van een slagveld na den slag beschreef en na dien tijd heeft hij jarenlang geij verd voor het vei beteren van den genees kundigen dienst te velde. Hij lokte de conventie van GeDève uit, waarbij inter nationale bepalingen ter bescherming van de gewonden werden vastgesteld, en hjj is, ^gelijk we reeds zeiden de stichter van Hel Roode Kruis. Het blad Ostschwyz wekt nu de Zwit- sersche regeering en de vertegenwoor digers der vreemde ■mogendheden te Bern op, gezamenlijk maatregelen te nemen om Dunant, die hij zijn bemoeiingen voor de goede zaak zjjn vermogen verloten heeft, een onbezorgden ouden dag te verschaffen. Het verkeer iu Londen. In het hart der City van Londen be hoort Cheapside tot een der straten waar het meeste verkeer heer6cht. Hoe groot dat verkeer is kan bljjken uit het vol gend cijfer, het gemiddelde van opgaven gedaan op 80 opeenvolgende dagen. Vol gens deze opgaven reden ei door ge noemde staat op een enk' ten dag van 8 uur 's morger s tot 8 uur 's avonds 12.336 rijtuigen, of per uur 1.026, dus per minuut 16 a 17 rijtuigen, handkar ren niet meegerekend. Steek nu eens een straat over, waar ge kans hebt elke minuut door 16 17 voertuigen overre den te worden. Briefstijl. Bij een plattelands-burgemeester werd de navolgende klacht ingediend: WelEdel agbaar Re Heer bur Ge Mees ter bij De Se verzoek ik Uw viiendelijk iiof her gene Regt his bom hals Knap ve zoendelijk Mens sigvan zoon Aap van een jongen te Laalten huit schelten en dat Nog wel voor hdaar hep ik ge tuigen bij. Die jongen ishij heeft de al heele soomer tegen Mijn kostjongen Ligen te schelten altijd Die Mooije Naam en daarbij zukel ik al 16 jaar en Mijn Man is al houdt en weikt bijNa be leefde groeten enz. Een en ander over slapen. Men is het niet eens, of het al dan niet goed is na den maaltijd te slapen. De voorstanders van een middagslaapje wijzen naar de dieren, maar deze laten geene gelegenheid voorbijgaan, om zich vol te stoppen, en worden dan traag en slape rig. Nogtans maakt een korte rusttijd verschil met een langen slaap en schijnt eerstgenoemde dikwijls goed te doen. Na het eten is het noodig, dat men zijne hersenen rust geeft, en de tijd die ver loopt na den maaltijd totdat men zich te bed begeeft, moet besteed worden aan uitspanning en verstrooiing. Somtijds zal een kort slaapje na het eten bij oude lieden de spijsvertering be vorderen, maar als algemeene regel doen zij beter hun hoofdmaaltijd te twee uur te gebruiken. Bij oude menschen werkt de spijsvertering 's avonds veel minder krachtig. Bij slapeloosheid is het van belang, daarvan de oorzaak te ontdekken en die uit den weg te ruimen. Een slechte slaap is meestal het gevolg van een slechte spijsvertering; alsdan zullen gewone slaap middelen meer kwaad dan goed doen; door het nauw verband tusschen herse nen en maag zal de minste stoornis in een dezer organen ook gedeeld worden door het andere. Een geprikkelde toe stand, aandoeningen opgewekt door toorn of beklemming werken storend op de verrichtingen der maagevenzoo zal alles wat strijdig is met een goede spijsver tering op de hersenen terugwerken. De meest voorkomende oorzaken van slapeloosheid zjjn overmatig gebruik van tabak, alcoholische dranken, thee, koffie. In die gevallen kan men de oorzaak al tijd wegnemen en de gevolgen met de geschikte middeleü bestrijden. Niets is meer verderfelijk dan hulp te zoeken in artsenijen, in plaats van de slechte ge woonten te laten varen. Een normale en gematigde lichaamsbeweging geeft den besten waarborg voor een goeden slaap. Een uur wandelen per dag is voldoende en ieder, al heeft hij ook nog zoo veel bezigheden, is daartoe in de gelegenheid. (Maandbl. t. d. V.) Bij de wedrennen te Bussum, jl. Zondag gehouden, is in den pZondags- prijs", hordenren, de le prijs behaald door mr. Borneo van luitenant ten Kate, bereden door luitenant De Bas. Bij de, in 't begin van September a.s. te houden groote cavalerie-manoeuvres zullen te Amersfoort van 6 tot en met 11 September worden ingekwartierd: Gedurende 4 dagen, 1 generaal, 5 offi cieren, 8 manschappen, 12 paarden. Gedurende 5 dagen, 4 officieren, 65 manschappen, 55 paarden. Gedurende 6 dageD, 10 officieren, 72 manschappen, 68 paarden. Voor zooveel noodig worden de man schappen by de ingezetenen ingekwartierd en wel bij de bewoners van het eerste gedeelte van wijk A. De manschappen zullen slechts éénmaal van kwartier ver wisselen. Zij, die de bij hen in te kwaï tieren manschappen wenschen uit te besteden, moeten daarvan intijds opgave doen aan den Commissaris voor inkwartiering, den heer W. Frans. Van 1 tot 6 September zullen in de omstreken van Zeist bivakken worden betrokken door het 7e reg. uit Amster dam, het vierde te Zeist gekampeerd en het 5e alhier in garnizoen. Deze regi menten zullen gezamenlijk manoeuvres houden. Op 7, 8 en 9 Sept. zullen mede in het kamp van Zeist groote militaire evolutiëii gehouden worden onder luit.- generaal Van Helden, inspecteur der ca valerie. Behalve bovengenoemde regi menten zal ook een groot deel der ca valerie daaraan deel nemen. Het doel is om de troepen, zoowel ge- zamelijk als tegenover elkander te doen ageeren, ten einde de krachten te meten, de gevechtswaarde en de gevechtsvaar digheid te leeren kennen. De Generaal-Majoor F. C. C. Bloem, commandant der 2e divisie infanterie, vergezeld van zijn adjudant de Kapitein van den Generalen Staf C. E. Neeteson, is alhier in het hotel Schweminer afge stapt, ten einde eene inspectie te houden over de bataljons van het 5e Regiment infanterie. De eerste luitenant H. J. von Santen van het 5e Reg. infanterie bij het leger in Oost lndië gedetacheerd, is wegens ziekte naar Nederland teruggekeerd en ingedeeld bij de le compagnie van het 3e bataljon alhier in garnizoen. De eerste luitenant C. P. Koene die eervol van zijne detacheering bij de landmacht in West-Indië is ontheven, is door de Minister van Oorlog geplaatst bij het 5e Regiment infanterie, en wordt ingedeeld bij de 3e compagnie van het 2e bataljon alhier in garnizoen. De zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst is aan den Sergeant majoor J. F. Scheers, van het 5e Reg. infanterie toegekend, en zal den llden Augustus a.s. op eene plechtige wijze OORSPRONKELIJKE NOVELLE door A. J. C. KREMER, 11) Zijne vrouw konde beter ingelicht zijn.* Zij had den jonker in de oogen gezien zij kende beter dan iemand zijn hart en toch ook haar verontrustten die woorden als hij den >goeden God" er bij haalde, zoude hij dien zeker wel noodig hebben. Zij keek eerst haren man aan met een blik die hare gedachten aan dezen verried, en toen vestigde zij hare oogen op haren broeder. pNatuurlijk natuurlijk," zeide de notaris. pGeen mensch zal anders van u verwachten. Gij zijt altyd een eerlijk en rechtschapen man geweest en zult dat blijven. De trouwhartigheid is by u met een kinderlijk geloof, ook aan de deugd der menschen, ingeschapen, maar juist daardoor staat ge, en ik hoop dat ge me dit niet ten kwade zult duiden, maar verzekerd zjjn dat ik het enkel en alleen zeg uit innige broederlijke genegen heid en bezorgdheid voor uw geluk, daardoor staat ge ook bloot voor zeer veel bedrog. In uwe afzondering moogt ge de menschen altijd van een goeden kant hebben leeren beschouwen, in een meer bewogen dagelijks leven blijkt die opinie hoe langer hoe meer onhoudbaar, hoe meer men de menschen leert kennen. Ik ondervind dat in mijne praktijk dage- lyks." nik hoop dan ook, dat gij en mijne zuster mij uwen raad niet onthouden ZUlL> lieWis he~is voornamelijk daarom, dat ik bij u gekomen ben en u het eerst met mijn voornemen bekend maak. Maar waar was ik in mijn verhaal?" pGij hadt besloten te trouwen," zeide zijne zuster. pJuist welnu het was laat ge worden, ik had om klok noch klepel ge dacht, en Eva was zeker weder in slaap geraakt, ten minste het was bijna één uur voor ik er aan dacht naar bed te gaan, toen er heftig aaD mijn huis ge klopt werd. »Toon ging' zien wat het was, maar zag niemand. Toen ten tweede male geklopt werd, ging hij op de stoep en vond een mandje staan, dat hij bij me bracht. Ik deed het open; er lag een allerliefst klein jongetje in, zóó rustig te slapen alsof het reeds daardoor een beroep wilde doen op mijne hulp." De jonker zweeg een oogenblik, zijne hoorders bewaarden in gespannen ver wachting het stilzwijgen. p't Kind konde naar mijne gissing slechts weinige dagen oud zijn 't geen later ook bevestigd werd. 't Was alsof een klein engeltje daar glimlachend en sluimerend in mijn huis gebracht werd, en onwillekeurig dacht ik aar. Jezus, die door zijne moeder in eene kribbe gelegd werd omdat ze geen wieg had want onze dominé zegt, dat het woord plaats, wat in het evangelie staat, daar door eene vergissing bij het overschrijven ge komen is en dat het wieg moet wezen, wat ook den zin veel beter verstaanbaar maakt. Ook voor dit kindje had de moeder geene wieg, en geen plaats en geen kribbe zelfs, slechts een teenen korfje, zooals dat waarin Mozes gelegd werd, en al ben ik geen koningskind, noch afstammeling der Pharao's, toch besloot ik van stonden aan voor het kleine, arme schepseltje te doen wat noodig is. ïToon wezenlijk een flinke, goede jongen, wilde de deur uit, om te zien of hjj konde vinden wie dat kind ge bracht had. De notaris knikte toestemmend, alsof hij zeggen wildepdat was r.og zoo erg dom niet van Toon." pMaar ik ver bood het hem, en ik moet zeggen dat Eva me toen ook bijzonder is medegeval- len in zooverre, dat ik van haar niet weinig woorden en beweging verwacht had, waarvan echter niets gebeurde." ïZoo waren we alle drie gedurende eenigen tijd bezig den kleinen slaper te beschouwen, die, kleine schelm als hij was, me geheel en al inpakte door den liefsten glimlach die ooit op het gezichtje van zulk een klein kind gekomen is, en toen hij wakker werd en ik eens be proefde of het goed zijn verstand had, kneep het mijn vinger in zijn klein vuis tje, alsof het daardoor wilde le kennen geven: pik heb u vast, oude jongeheer ik heb u vast, Hagestoltz en nu dient ge me wel verder voort te helpen, want ge hebt me uwen vinger gegeven en daar door mij de gelegenheid verschaft, om langzamerhand als ik groot word en goed oppas, uw hart te nemen." pOok Toon gaf den jongen zijn vinger en zoo maakten wij kennis. Toon wist ook raad, toen wij verlegen waren wat met hem aan te vangen. Eva viel me schrikkelijk tegen, daar ze, toeu hij ein delijk begon te schrijen, niet eens wist hoe hem stil te krjjgen. Hij stelde me voor het kind door vrouw Zoethout te laten grootbrengen, en eerlijke goede jongen als hij is, wilde hij zelf uit zijn zak de kosten betalen, 't geen ik natuur lijk niet gedogen kon." De notaris en zijne gade zetten een ernstig gezicht, ze zagen elkander aan, pde jonker is," dachten ze, pdat meD duidelyk aan hem zien, de vader niet, maar van Toon zouden we hetzelfde niet durven verzekeren integendeel, wij den ken dat Toon den jonker eens mooi bij den neus heeft gehad." pTerwijl Eva," zoo vervolgde de jonker, die niet op de pantomime gelet had, zyn verhaal; pterwijl Eva het kind zoo goed en kwaad als het ging wat beschuit-pap trachtte naar binnen te werken, zag ik het mandje na en vond bij eenig kinder goed daarin, niets dan een biiefje, waarop stond, dat het den 15den aeboren was, en dat men mi| verzocht het te laten doopen in de gereformeerde kerk, en dat het Willem heeten moest." pHebt ge dat briefje nog?" vroeg de notaris. pWel zeker heb ik het. Ik heb het met het kindergoed, dat de kleine bij zich had en hel mandje in een kistje ge daan, dat Toon daarvoor gemaakt heeft. Ik heb ook een proses-verbaal van de geschiedenis gemaakt, door ons drieën

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1