BTNNENLAND. BUITENLAND. aan den belanghebbende voor het front der troepen worden uitgereikt. Zaterdagmiddag zag een kapitein der infanterie iets drijven in de beek voor Beekestein; hij meende, dat het een pop was en maakte er den hoofd-agent De Jager opmerkzaam op, die zich met een werkman te water begaf. Den laatste gelukte het de «pop" te giijpen, en met den verbaasden uitroep «een kind" gaf bij het over aan De Jager. Het schaap, een 6-jarig meisje uit den Grooten Haag, gaf geen enkel teeken van leven meer en zelfs nadat de werkman geruimen tijd getracht had de levensgees ten op te wekken, scheen alle hoop ver loren. Toen paste De Jager de voorschriften toe van de Maatschappij tol redding van drenkelingen en hem mocht het na veel moeite gelukken de kleine weer levend aan haar hevig verschrikte moeder terug te geven. Het kindje is thans buiten gevaar. De heer W. Hakkert, directeur der Koninklijke hoogere Burgerschool te Apeldoorn, herdacht gisteren den dag waarop hy voor 40 jaar zijn onderwij zers-loopbaan aanving aan een openbare lagere school te Zwolle. Spoedig daarop werd hij benoemd tot leeraar aan de in dustrieschool ie Enschedé, welke betrek king hij weldra verwisselde voor die van leeraar in Fransch en Engelsch alhier, om in 1882 zyn benoeming tot directeur te Apeldoorn op te volgen. Talrijk waren de blyken van belangstelling door den geachten jubelaris ontvangen. By de jl. Zondag door de Amers- foortsche wielrijdersvereniging U. D. I. gehouden wegwedstrijd met voorgift over 25 K.M. is de eerste prijs behaald door D. Eijsink (meet) in 48 min., 2e prijs G. H. J. Bonnier (8 min.) in 58 min., 3e prijs W. F. Ittmann (meet) 50 min., 4e prijs H. Frijlinck (2 min.) in 55 minuten. Ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn gisteren uitgebracht 200 stemmen. Af blanco 5 Geldig 195 stemmen. Hiervan verkreeg de heer C. J. D. VAN ECK 174 stemmen, zoodat deze tot lid van den gemeenteraad is verkozen. Hedenmiddag ten half twee vergaderde de Raad onzer gemeente, onder presidium van den burgemeester mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Het eerst kwam in behandeling een voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tol splitsing van de le klasse aan de Hoogere Bur gerschool. Blijkens eene missive van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs zal bij den aanvang van den nieuwen cursu8 het aantal leerlingen der eerste klasse van de Hoogere bur gerschool dat der beschikbare plaatsen overtreffen. Waar B. en W., geplaatst voor de keuze om óf genoemde klasse in twee afdeelingen te splitsen óf een deel der toegelaten candidaten den toegang tot de school te ontzeggen, het eerste verre boven het laatste te verkiezen achten, wenschen zy, alvorens een afge werkt voorstel omtrent de nadere rege ling aan den Raad ter overweging aan- tebieden, zijne beslissing te vernemen betreffende het principe van splitsing. De financieële gevolgen aan eene split sing verbonden, zijn, naar zij voorloopig kunnen nagaan, niet onbelangrijk. Behalve eenige kosten voor verbouwing in het eerste jaar, zullen de meerdere uitgaven, door eene splitsing noodzakelijk, jaarlijks ongeveer f 1550 bedragen, wegens de verhooging der jaarwedden van de betrokkene leeraren, tengevolge van uit breiding van het aantal lesuren. Zonder vooruit te loopen op de nog in te dienen nadere voorstellen, kunnen B. en W. toch reeds mededeelen, dat uitbreiding van het aantal leeraren bij eene splitsing der eerste klasse niet noodig is. Huns geteekend. Als er ooit eens navraag naar den kleinen Willem ter Heide komt, kan dat misschien dienen." »Gij zegt daar Willem ter Heide?" vroeg zijne zuster. «Het stond toch niet in het briefje dat hij Willem ter Heide moest heeten?" »Daar stond geen andere naam in dan Willem, maar één naam als voornaam en geslachtsnaam tevens, was toch een wat al te schrale uitzet, daarom dacht ik, zal ik hem ook een stamnaam geven, en geen andere lag nader voor de hand dan de naam van mijn huis." »Dat had ik toch niet gedaan," zeide de notaris. «Welken naam zoudt gij hem dan ge geven hebben?" vroeg de jonker heel naïef. «Welken naam? Wel een onverschil ligen naam, bijvoorbeeld van Vondel: die naam is meer aan vondelingen ge geven «O, myn waarde zwager," vermaande de jonker ernstig, »gy zijt wel bezorgd voor den naam van mijn huisl maarniet voor dien ven den prins onzer dichters. Intusschen als ik had kunnen vermoeden, dat het u onaangenaam zoude zijn, zoude ik hem een anderen naam gegeven heb ben. Ik dacht, hij zoude misschien in dien naam voor zichzeiven en zjjne nako- inziens behoeft het geen betoog, dat tegenover de uitgaaf van f 1550 een vry aanzienljjke vermeerdering van de opbrecgsl der schoolgelden staat, wegens uitbreiding van het aantal leerlingen, en wellicht kan uit deze inkomsten en de vermeerderde baten wegens vei hooging der schoolgelden de geheels uitgaaf ge vonden worden. Deze omstandigheid, gepaard aan de noodzakelijkheid welke huns inziens bestaat in het belang van het middelbaar onderwijs alhier, heeft er B. en W. toegebracht voortestellen in beginsel te besluiten tot splitsing van de eerste klasse der Hoogere burger school in twee afdeelingen voor den eerstvolgenden cursus. Voorta is aangehouden een verzoek van den makelaar P. H. van Haselen, tot aankoop, voor zijn principaal, van grond gelegen aan de Beekstraat, tus- schen de woning van den heer J. van der Horst en den Woudenbergerweg, voor f3.per M*. Vóórdat met de behandeling der voren- vermelde zaken was aangevangen, wer den de geloofsbrieven van de nieuwbe noemde leden van den gemeenteraad, de heeren M. L. Celosse, P. van der Want JMz, C. T. van Beek, H. J. Croockewit, en A. H. van Kalken, onderzocht en in orde bevonden, weshalve tot hunne toelating werd besloten. Ingekomen zijn eenige reclames tegen aanslagen in de inkomsten-belasting; de goedkeuring van het kohier dier belasting het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, benevens goedkeu ring op het raadsbesluit tot verhooging van het schoolgeld aan de H. B. school. Met het voorstel vereer.igde zich de Raad, die nu spoedig nadere voorstellen van B. en W. kan tegemoet zien. Daarna kwam aan de orde een voor stel van B. en W., tot onttrekking aan den openbaren dienst van terreinen op den Hof en de Appel- en Groenmarkten van 16—30 October a.s., en om machti ging tot openbare verpachting van die terreinen. In hun voorstel zeggen B. en W., dat de omstandigheid, dat in verschillende gemeenten de standplaatsen op de jaar markten, voorzooveel caroussels, hippo dromes enz. betreft, uit een financieel oogpunt met goed gevolg in het open baar worden verpacht, het hun ook wenschelijk doet achten daartoe over te gaan. De Raad, hetzelfde denkbeeld toege daan, vereenigde zich met het voorstel van B. en W., zoodat binnenkort de openbare verpachting der standplaatsen gedurende de kermis voor draaimolens en hippodromes is te verwachten, waarvan gewis voor de gemeente groot geldelyk voordeel het gevolg zal zijn. Overeenkomstig het voorstel van B. en W., werd aan de vereeniging «Lief- dadigheid" het kosteloos gebruik van een locaal in het voormalig schoolgebouw in de Koestraat toegestaan. Tot leden der commissie bedoeld bij art. 20 der verordening tot heffing eener inkomsten-belasting (onderzoek van recla mes) werden benoemd de heeren E. L. 11. van Lanschot Hubrecht, C. T. van Beek, D. Gerritsen, E. L. Visser en J. Ger. Kleber. Scherpenzeel. De Heer J.H.Gioe- newoudt, onderwijzer aan de openbare Lagere School alhier, heeft wegens zijne benoeming in gelyke betrekking te Stads Kanaal met begin Sept., eervol ontslag aangevraagd. TANDARTS KAPLANSK1E la voortaan op de Zaidsingel A. 273 b/d. Varkensuiarkt Amers foort te consnlteeren en niet meer b(j BILDERBKEK JLangestraat. Zie Advertentie. melingen, als hij die krygt, de herinne ring bewaren aan zijn verlaten toestand en daardoor aangespoord worden om nedeiig en menschelijk te zijn." Zulke uitvallen waren zeldzaam bij den edelman. De notaris zweeg dan ook, maar zjjne gade zeide: >Ge hebt zeer wel gedaan, en ik ben zeker dat van Veenwijk dit nu ook be grijpt. Alleen door het geven van den naam van uw huis aan den vondeling hebt ge aanleiding gegeven tot vermoe dens, die wel nooit in mijn hart wortel geschoten hebben, maar die u in de oogen van het publiek geen goed zullen doen." «Dal kan ik niet helpen: des te erger voor het publiek," was alles wat de jon ker hierop antwoordde. Hij meende recht te hebben, en in zulk geval gaf hij niet- met-al om de publieke opinie. >De kleine was nu vooreerst bezorgd en ik had de eerste dagen weinig te doen met de verdere behartiging van zijne belangen. Ik sprak met den Bur gemeester en maakte voor den kleinen wereldburger alles in orde, opdat hij erkend zoude worden ook als burger van den staat. Ook nam ik den dominé in den arm, die me op mijn woord geloofde, toen ik verklaarde dat alles, wat ik hem mededeelde, ook alles was wat ik van Naar het Centrum verneemt, heeft het voorloopig Syndicaat, dat zich te Amsterdam en te Maastricht gevormd heeft, met "het doel het oprichten eener nationale wapenfabriek te bevorderen, Woensdag 31 Juli j.l. aan Z. Eic. den minister van oorlog de schriftelijke aan bieding gedaan, tot levering van 52,000 Mannlicher-geweren tot den prijs van f 36 per geweer. Tot dezen prys is ook door de wapen fabriek le Steyer ingeschreven. Wijders heeft het syndicaat zich be reid verklaard, op de eerste uitnoodiging des ministers, eene som van f 200,000 als borgstelling te storten, tot richtige nakoming der leveringsvoorwaarden. De jaarlijksche ialgemeene verga dering van den Rederlandschen Brood- Koek- en BanVetbakkersbond, zal den 7en Aug. des middags te éen uur in café «Buitenlust", Maliebaan te Utrecht ge houden worden. Op de agenda komt o.a. voor een voor stel van het Hoofdbestuur om een prijs vraag uit te schrijven betreffende het vraagstuk «vakonderwijs" waarbij bjj vol doend antwoord als premie de som van f 50 toegekend wordt. Verder is er nog een voorstel van bet Hoofdbestuur om een adres ain de Regeering te richten om steun te ve zoeken ten einde voor de Bakkerjj van Nederland algemeene Zondagsrust te verkrijgen of te bevor deren. Na afloop der Vergadering zal een gemeenschappelijke maaltijd plaats hebben. Op het verzoek van het hoofdbe stuur van den «Volksbond", vereeniging legen drankmisbruik, gericht aan den minister van binnenlandsche zaken, en bedoelende uitbreiding van het leerplan der kweek- en normaalscholen met on derwijs in de physiologische invloeden van den alcoholischen drank, is door den minister afwijzend beschikt. Een der Friesche boterverkoopers heeft uit Melbourne (Australië) bericht ontvangen, dat de prijs der boter aldaar binnen eene maand van 7'/, tot 15 stui vers het pond is geslegen. Een en ander is een gevolg van de groote droogte, die daar heerscht. Deze hooge prys kan niet anders dan gunstig werken op dien der Friesche boter, want het was juist de Australische boter, die in groote hoeveelheid aan de Engelsche markt aangevoerd, de markt prijzen aldaar deed dalen. In den eersten tijd is dus geen verlaging in den boler- prijs in Friesland te verwachten, wat de veehouders wel vreesden, door toeneming van koloniale boter. De Duitscher, die in de vorige maand te Utrecht zooveel ontsteltenis veroorzaakte door het lossen van revol verschoten op onderscheidene personen van welke hjj er een verwondde, en die toen na veel moeite in hechtenis werd genomen, is thans weder op vrije voeten gesteld. De rechtbank vond geen termen hem langer in verzekerde bewaring te houden. Eene vervolging wegens de ge pleegde feiten zal echter worden inge steld. Een anecdote van Kappeyne. Aan de Dord. Ct. is nog een eigen aardige anecdote ter oore gekomen over den onlangs overleden staatsman Kap peyne van de Coppello. Zooals men weet was deze bekwame man uitstekend op de hoogte van de moderne litleratuui. Zoo las hij geregeld de werken, die in de Tbuchm'fz-edities uitkwamen. In zijn ge wone studie-houding languit voorover op den grond las hij die boeken, maar aangezien ze gewoonlijk niet de moeite waard waren om bewaard te worden, scheurde hy elke pagina, die hij gelezen had, uit het boek en wierp die in den papiermand, het kind wist; ik heb hem bijna woor delijk verhaald wat ik u nu verteld heb, en meer weet ik er niet van. «Myn pootje was intusschen nagenoeg genezen, en de kleine Willem zoude ge doopt worden. Eva en ik zouden als pleegouders hem ten doop brengen en ik hem ten doop houden." «Welk eene onvoorzichtigheid!" ont viel het den notaris. De jonker keek vreemd op. «Neen," zeide hij, «ik dacht dat ik zeer voorzichtig deed' De mensch is een zwak wezen. We loopen met opge richt hoofd langs een, naar wij denken, effen weggetje; we zien naar de sterren, we hebben het hoofd vol van goede voor nemens, ons hart verheft zich en klopt al hooger en hooger, onze blikken zien naar de toekomst, naar schitterende ster ren of de koesterende zon, en voor wij er om denken, treden we in eene diepte of struikelen over eene verhevenheid en daar liggen we dan, zoolang als we ge groeid zijn, met den neus in het zand. Ook ik kjjk nu rond naar een zonnetje, ik heb besloten te gaan huwen, en loop alzoo gevaar te struikelen en ook in het zand te vallen, en om te zorgen dat ik hiervoor zooveel mogeljjk beveiligd was, besloot ik den kleinen Willem ten doop te houden; ik wilde verplichting aan den Eenige jaren geleden stonden voor de Rechtbank te Breda een paar inbre kers, een dikke Hollander en een bleeke, magere Duitscher, die beschuldigd wer den van diefslal met braak in het café van den Heer Jonkers op het Stations plein aldaar. De Duitscher bekende en hield eene lofrede op de Nederlandsche gevangenis sen de Hollander gaf ter terechtzitting den Duitscher een schop en ontkende. De Duitscher werd veroordeeld vooi den dief stal en de Hollander voor de mishande ling. Dezer dagen was de straftijd van den Duitscher om en werd hy te Kaldenkir- chen uitgeleverd aan de Duitsche Re geering, die ook nog een appeltje met hem te schillen heeft. In de gevangenis had de Duitsche^ ruim f 140 verdiend met het maken van rozekransen en bijna dat geheele bedrag heeft hij besteed om schulden af te doen, welke bij vroeger hier en daar gemaakt had. Verder had hij in gereedheid gebracht een bundel van pl.m. 150 gedichten, alle betrekking hebbende op 's menschen verhouding tot het Opperwezen. Ook had hij zedekundige opstellen in zijn kist, waarmede een of ander Duitsch dagblad zeker veieerd zal worden, want zij waren peisklaar gemaakt. Aan de justitiebeambten, die hem naar Duitschland overbrachten, verklaarde hy, dat de Nederlanders hem in de gevan genis gemaakt hadden tot een man van karakter; vroeger was hij iemand zonder God en zonder beginselen. Hij prees het eten in de gevangenis, maar ook het hart heeft voedsel noodig, betoogde hij, en juist die hartespijs was hem in de Bredasche parapluie verstrekt. Practica es multiplex. Als onze Duit sche naburen soms iemand noodig heb ben voor de reorganisatie van hun ge vangeniswezen, kunnen wij hun dezen dichter-philosoofinbreker gerust aanbe velen, te meer daar de K.-K. Regeering toch van plan schijnt te zijn onzen vriend in de gelegenheid te stellen de Duitsche strafinrichtingen van naby te leeren kennen. Iemand te Benschop kocht van een landbouwer te Polsbroekerdam een voer hooi voor f20; zooveel hooi als hij op één wagen zou kunnen laden, luidde het royale accoord. De kooper was niet weinig in zijn nopjes; met een steik paard voor een extra soliden wagen toog hij naar het hooiland en laadde een vracht zooals nog nooit iemand op een boerenwagen had gezien: een vracht van 3500, misschien wel van 4000 pond. Maar wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op den neus. Toen de polderboom werd vastgesjord, stortte de wagen krakend ineen I De met zooveel zorg opgeladen vracht verspreidde zich in alle richtingen I Met een gebro ken wagen, onder het hoongelag van vele omstanders, moest de hebzuchtige koop man met een nietig wagenvrachtje naar huis. Het leeuwenaandeel van dat voer hooi bleef liggen tot den volgenden mor gen, toen de verkooper, lachend in zijn vuistje, het heenreed naar zijn eigen berg. Uit Koog a/d Zaan wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Vroolijk zat men bij den heer O. aan den feestdischvijf-en-dertig jaar was het geleden, dat de thans zoo uitgebreide en bloeiende zaak werd fegonnen en dat de heer en mevr. O. door den band des huwelijks werden vereenigd. Plotseling begint het gas te dansen en wordt de kamer in Egyptische duisternis gehuld. Men begrijpt dat de oorzaak moet worden gezocht by de gasmeter; er is te weinig water in. Gewapend met een brandende kaars begeeft de heer O zich naar de boekenkast, waar de gasmeter wordt gevonden; een schroefje wordt afgedraaid, een breede gasstroom komt in aanraking met de vlam der kaars en knaap hebben, een heilige onverbreekbare verplichting, aangegaan toen hij zijne rechten kreeg in de christen-maatschappij, en die zoolang duren zou als hy en ik christenen zijn en blijven, want mij dunkt dat alles, wat ik voor hem gedaan heb, gering is bij dit ééne: dat ik beloofd heb onder Gods zegen een braaf mensch van hem te zullen maken." De notaris zag nu zijn zwager met wezenlijke bewondering aan. «Die man," zeide hij bij zichzeiven, «gaat slechts te rade met zijn goed en edel hart, maar in de maatschappij hij een ongeluk. Hij schijnt niet eens te vermoeden, dat al wat hij gedaan heeft voor hem een bron kan worden van onaf zienbaar verdriet." Maar zijne vrouw voelde zich het hart in den boezem zwellen van geluk, toen zij zoo onverwacht schouwen mocht in het edel gemoed van haren broeder. Wel wist zij, wel had zij de doorslaande be wijzen van zijne edelmoedigheid en deugd, maar steeds had zij gedacht, dat alles bij hem zijn oorsprong had in zekere ingeschapen zachtmoedigheid, in eenen natuurlijken aanleg; thans ondervond zij, dat alles wat de jonker deed, het gevolg was van redeneering, van gevolgtrekkin gen die hij maakte uit de edele chiis- teljjke beginselen, die eenzelvig geworden in het volgende oogenblik hebben ook reeds de boeken vlam gevat, en «brand, brand! klinkt angstig door de straten. In de eerste ontsteltenis wordt ver geten de kraan af te sluiten; spoedig daarop is dit niet meer mogelijk. De brandspuit komt aam ukken; de straat word opgebroken, om de gaspijp door le snijden, men komt met graszoden, zand, oude kleedingstukken aangedragen, om de vlammen te smoren. Het laatste middel is gelukkig afdoend; spoedig is men den brand meester en keert de vroegere rust terug. De feestvreugde was evenwel verdwenen. Door de nadere berichten, door de Engelsche bladen uit Hongkong ontvan gen, wordt het niet alleen bevestigd, dat de Chineezen in Kuchen weer erg hebben huisgehouden, maar tevens blijkt daaruit dat de oproerige I eweging tegen de Christenen in deze provincie nog volstrekt niet als geëindigd kan worden beschouwd. De moorden aldus wordt uil Shanguï gemeld werden gepleegd door eene beude, die niet meer dan 50 man sterk was. De Chineezen waren gewapend met sabels en speren, waarmede vrouwen eu kinderen werdeu gekerfd en gespiest. Nadat alle blanke mannen en vrouwen die zich in hel zendelingen-huis bevonden, waren afgemaakt, werd het gebouw in brand gestoken en geheel vernield. Deze schandalen gebeurden, terwijl de gouverneur meer dan 1000 soldaten ter zijner beschikking had. Deze troepen macht bevond zich in de nabijheid. Van daar, dat de Engelsche en Amerikaan- sche regeeringen de Chineesche regeering aanspiakelyk stellen en voornemenszijn, daarvoor satisfactie te eischen. De Chineesche regeering doet, wat in haar vermogen is, om beide staten te vreden te stellenen heeft den Engelschen gezant te Peking, toen deze zijn beklag deed, verzekerd, dat zy reeds last heeft gegeven om troepen te zenden naar Whaï-Khan, de plaats, waar de ongere geldheden voorvielen. Evenwel, alleen met beloften zal Lord Salisbury zeker geen genoegen nemen. Waarschijnlijk zullen de Engelsche en Amerikaansche legeeringen tengevolge van dezen nieuwen moord wel meer afdoende maatregelen verlangen tot ver zekering van de veiligheid der zendelingen die in China werkzaam zyn. De Italiaansche premier, de heer Crispi is, nu de Kamerzitting is gesloten, naar Napels vertrokken. Vóór zijn vertrek werd het operatieplan in Abessinië vastgesteld, in overleg met den minister van oorlog, generaal Mocenni en den commandant der Italiaansche troe pen, generaal Baratieri. Er werd be sloten, dat de Italianen den aanval van koning Menelik afwachten en zich tot een defensieve houding bepalen zullen. Het zenden van meer Italiaansche sol daten achtte generaal Baratieri overbodig. Het is zijn voornemen, uit inboor lingen drie nieuwe bataillons te vormen. Indien de regeering de geweren en het geen verder daarvoor noodig is te zjjr.er beschikking wil stellen, achtte de gene raal zich ruimschoots in staat, de Abes- siniëis te weerstaan. Zoowel de heer Crispi als de minister van oorlog keurden dit plan goed. In Engeland beginnen de partijleiders zich reeds voor te bereiden voor den strijd, die den 12den Augustus, wanneer het Parlement bijeenkomt een aanvang zal nemen. Evenals de Iersche afgevaardigde Mac Carthy, heeft nu ook de heer Balfour, waren met zijn persoon, zóó eenzelvig, dat zij zich haren broeder niet anders verbeelden konde dan, zooals hij daar zat op eene eenvoudige wijze zich ver- toonende met een verheven verstand, waarlijk dichterlijken geest en een fijn gevoelend hart. Zij brak in tranen uit, en van haren stoel opstaande knielde zij voor den jon ker, die, niet wetende wat haar over kwam, den langen gouwenaar, waaruit hij rookte, uit zijne handen op den grond liet glijden, en zijne hand, waaraan die brooze bron van genot ontsnapt was, grijpende, overlaadde zij deze met hare kussen, terwijl hare tranen ze bevoch tigden. De jonker keek zijn zwager beangst en vragend aan. «Wat is er lieve Clara?" zeide hij eindelijk toen zijn zwager bleef zwijgen en verlegen met zichzeiven, dit tooneel aanstaarde alsof hij zich geen denkbeeld kon vormen van wal hij zag. «Clara!" zeide de jonker, terwyl hy zijne hand zachtkens uit de hare los maakte, haar bezorgd oprichtte, en daar zij bleef snikken en nu haar gelaat met beide handen bedekte, haar naar de sopha voerde. «Clara, om 's hemels wil wat deert u wat is er Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2