Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Plaatselijke berichten bepaalt zich echter bij herinneringen. Het hedendaagsche Oostende heeft zich zoo zeer veranderd en vervormd dat men met moeite de geschiedboeken en kronijken gelooft, die ons vertellen dat op die plaats belegeringen en gevechten het leven aan duizenden menschen kostten. Het krijgszuchtige, ompantserde Oos tende uit vroeger tijd is verdwenen om plaats te maken voor een eindeeuwsche mondaine, die enkel genoegens en weelde kent. De stad is inderdaad bij het be gin dezer eeuw volkomen van aard en roeping veranderd. Eeuwen door was zij een der voornaamste versterkingen die der zuideljjke Nederlanden geweest, maar thans was ze het ruwe krijgsbedrijf moede geworden en wilde de genietingen van den vrede smaken. De Oorlogstad werd badstad, weeldestad. En evenals zij in haar vroegere loop baan op de eerste rij geschitterd had, wilde ze dit nu ook. Oostende is de vorstin onzer badsteden. Door har-- schoon heid, haren rijkdom trekt ze het eerst de oogen naar zich, en zelfs onze koning Leopold heeft haar als vorstin willen wijden, door er als het ware een tweede hoofdstad van te maken, waar hij heel den zomer verfclyft. Het Oostendsche badstrand is een der levendigste, die ergens te vinden zijn. Van 1 Juli tot 15 October toe, heerecht daar op het baduur een krioelend leven van helle kleuren en vroolijke geluiden. Oud en jong, krank en gezond, eenieder is er opgeruimd en gevoelt zich ontdaan van alle conventioneele stijfheid. In de valuwe, blikkerende zee is het een ploe teren en plassen van belang, onder de waakzame hoede der «baigneurs" en «red- ders." In het zand delven van gezond heid blozende kinderen, in lachende zomerpakjes gekleed, dijken en verster kingen, die ze tegen de aanstuwende golven verdedigen. Rond de badwagen- tjes, naast de hier en daar opgeslagen tentjes uit zeildoek, tusschen de ovetal verspreide windstoelen en zitmanden, heerscht het gezelligste en vroolijkste leven, dat men uitdenken kan. Een op recht paradijs voor een mondain schilder als Van Beers of Verhasl Het is vol doende een half uurtje op het Oostend sche badstrand te slenteren om oveituigd te zijn dat ons zoo gewraakte negentien- eeuwsche leven niet zoo volkomen alle kleur en schilderachtigheid mist, alsenkele zwartkijkers beweren. De Oostendsche zeedijk is een der schoonste wandelingen van Noord-Europa. Op eene lengte van 3'/, kilometer, ver heft zich een dertig voet hoogen dam in blauwen arduin tegen de zee, die er, bij hoog water, tegen aan komt klotsen. Het bovengedeelte van den dijk is be dekt met een prachtig geel tichelparket voor voetgangers, paralel gevolgd door een geplaveiden straatweg voor rijtuigen. De dyk loopt nu eens regelrecht langs de kustljjn, dan weer maakt hij een stouten voorsprong in zee, als om met zijn macht de golven uit te dagen. Langs den dijk verheft zich een onafzienbare rij villa 's, die een verbazende weelde van architectuur vertoonen. Het is een stuk wereldstad, als het ware uit het rijkste deel van Paiijs ofWeenen gesne den en hier aan de zeekust geplaatst. Te midden van den dijk bevindt zich de reusachtige Kurzaal met zijn moorschen koepel en zjjn torentjes, die er als mina retten uitzien. Rond het middag- en avonduur is de Oostendsche wandeldijk een waar paradjjs voor dames. Al de nieuwste en vernuf tigste uitvindingen der mode worden hier aangetroffen. Zijn Weenen en Parijs de ateliers der toilette, dan is Oostende er de rijke, internationale uitstallingsplaats van. De Kurzaal dat reusachtige Oostersche glas- en ijzerpaleis ginds aan zee is ais een echte Pandoradoos, die voor alle smaken en alle neigingen verrassingen aanbiedt. Liefhebbers van goede muziek zullen er ten volle hunne gading vinden. Een flink en dat hel toch wel wat zonderling is, dal hjj het lot van een vreemd kind meer ter harte neemt dan dat van zyne nicht." VI. Des anderen daags zond de jonker Toon naar de familie Kneppers met zijne groe ten en de boodschap, of men hem tegen theedrinkenstijd konde afwachten. Hij kreeg het korte antwoord terug, dat «mynheer Kneppers den jonker zou ver wachten." Toen Banjaert bij den oud-officier in de voorkamer kwam, vond hij dezen ter zijde van de gloeiend-warm gestookte kachel in een grooten leuningstoel zitten. Mjjnheer Kneppers had eenechambercloak aan, een pet op en onder zijne voeten eene koperen plaatstoof. Hij maakte zijne excuses over zjjn toilet, van de pet tot de viltpantoflels, ook dat hij niet konde opstaan, daar hjj hevige pijnen in zijne beenen had, en het eerste halfuur na Banjaerts komst ging voorbij, terwijl over niets anders gesproken werd dan over de kwalen van zijn eigen dierbaren persoon. De jonker hoorde dit alles niet alleen met geduld, maar zelfs met eenige hof felijkheid aan, schoon hjj niet gekomen was als arts en de belangstelling uiet groot meer zjjn koude in een lijden, dal befaamd orkest onder de leiding van Leo Rinskopf. een jong Vlaamsch toonkunste naar voert er zoowel klassieke als profane muziek uit. Wat voor U, Nederlanders niet zonder belang is, daar wordt ook meer dan eens gedurende 't seizoen een concert van Vlaamsche, ook Nederland- sclie muziek gegeven. We. ken van Benoit. Gevaert, Blockt, Van Gheluwe, Mesdagh, Huberti, Gilson, Tinei, Mortel- mans e.a. worden daar geregeld uitge voerd. Wie aan Terpsicliore offert zal ook niet teleurgesteld worden. Avond aan avond worden in de Kurzaal schitterende bals gegeven. Ook speelzalen zijn aau de Kurzaal gehecht, maar als private gezelschappen, onder toezicht van den Staat. Oostende is ook een der voornaamste bijeenkomsten der sportlui. Op den Belgischen turf bekleeden de Oostendsche paardenkoersen den eersten rang. Ook de roeiwedstrijden, die op een der Oos tendsche binnen wateren gehouden wor den, zijn van groot belang. Het is daar waar jaarlijks geroeid wordt om het Belgisch «championat" en den prijs van der. Koning. Buiten deze vermaken biedt Oostende nog veel andere gelegenheden aan om genoegelijk den tijd door te brengen. De stad zelf (25.000 inw.) bezit reeds een massa aantrekkelijkheden. «Minia tuur Brussel" wordt ze dikwijls geheeten, en inderdaad die naam is goed gekozen. Magazijnen, koffiehuizen, drukke straten lommerrijke parken, niets ontbreekt. Men heeft zelfs in de nabijheid het zooge naamde Bots de Boulogne", als het ware een miniatuur-tegenhanger van het Brus- selsche Souiënbosch. Oostende bezit echter iets dat Brussel tot nog toe niet heeft, namelijk een haven, en wel voor als nog de tweede van het land. Niet alleenlijk de visschersbooten, de flinkste en talrijkste op onze kust, maken daar gebruik van, maar er wordt te Oostende een tamelijk uitgebreiden handel gedreven in kolen, hout, nitraal enz. Hier is insgelijks de aanlegplaats der staatsmailbooten, die op Engeland varen. Het leventje rond de haven is uiter mate eigenaardig. Wie smaak vindt in scenes van volkshumor, hoeft maar dien kant even op te wandelen. Hij zal er, op de kaaien of in de vischmijn, die kloeke mannen en vrouwen ontmoeten, die door hun ruw, bewogen leven op en aan de zee een kracht van lichaam en ziel verkrjjgen, die oude bewondering afwringt. De vrees misbruik te maken van de gastvrijheid, die dit blad ons zoo gul heeft geschonken, belet ons verder over Oostende uit te weiden. Wat wij hier neerschreven is niet meer dan een vluch tige en onvolledige schets. Mocht zij evenwel bijdragen om onder de lezers den lust te doen ontstaan, deze stad te bezoeken, dan zouden wij ons doel heel gelukkig bereikt achten. Gelukten wij daarin niet met dit schetsje over Oostende, dan beproeven wij het in het volgend nummer, met Blankenberghe,een stadje heel in de buurt, dat een ander karakter heeft, met dezelde aantrekkingen, en misschien aan andere wenschen of plannen beter zal beant woorden. De Koningingen op reis. Menigeen, die de Koningin op haar reizen door het land volgde, heeft wel eens bij zich de vrees voelen opkomen, dat zulk een tocht, om de groote daaraan verbonden vermoeienissen, voor haar weinig bekoorlijks hebben moet. Mag men den Haagschen correspondent der N. Gron. Ct. gelooven, dan is er voor die vrees niet de minste reden. Zoo schrijft hij o. a. Onze jonge Koningin geniet op het reeds tien jareD duurde en niet verhin derde, dat de zieke hetzelfde gezonde uiterlijk en deczelfden eetlust behield. Mevrouw Kneppers schonk een kopje thee. De ex-luitenant liet eene pijp pre senteeren. Cornelie was niet te zien. Nadat de gastheer zoolang gepraat had, dat hij buiten adem geraakt was, en slechts hortend en stootend ook over zijne kortademigheid kon uitweiden, beproefde Banjaert het gesprek op wat anders te brengen. Hjj vroeg belangstellend naar Cornelie. Mevrouw Kneppers, die wist welk onweder dreigde los te barsten, zag den jonker smeekend aan, alsof zij hem reeds bij voorbaat vergeving vroeg voor wat volgen zoude. »Ik weet niet welke kuren zij nu heeft," zeide Kneppers, >ze is Zondag geheel en al ontdaan uit de kerk tehuis gekomen en sedert ligt ze meestal te bed. Wij hebben wat met haar te lobben. Nu duurt de bui al weer twee dagen. Ze steekt geen hand aan het werk. Ze wil bijna niets eten of drinken. Ik zelf met mijn zieke lichaam heb haar gisteren tweemaal bezocht, «kom dan toch het bed uit," zeide ik, «kom, 't is allemaal immers maar gekheid. Wat zou je schor ten?" Ik heb haar pols gevoeld. Een weinig koorts heeft niets te beduiden. Loo met volle teugen van haar vacnntie, die met de reis naar Overijsel en Drente zal worden besloten. Naar ik hoor, ziet de jeugdige Vorstin deze wel drukke, doch voor haar steeds zeer aantrekkelijke triomfdagen met groot verlangen tege moet en toen dan ook dezer dagen een der dames van de hofhouding haar vroeg, of zij niet tegen die drukke woelige reis opzag, anlwoorde de Koningin «Volstrekt niet, het spjjl me integendeel, dat 't met deze reis met den tocht door het land voorloopig gedaan is. Als het van mij afhing, zou ik wel dadelijk van voren afaan willen beginnen." Te Maastricht loopt hel gerucht, dat de levering der nieuwe geweren aan de Ooster wijksche wapenfabriek zou wor den opgedragen. Als men de zaak goed beschouwt, dan zou zulke tijding geen te groote verwon dering moeten baren, schrijft het Limb. Nieuwsbl. vooreerst, omdat de eigenaar van die fabiiek de uitvinder van 't aan genomen geweer is vooral als men nagaat, dat de te Maastiiclit gevestigde wapenfa briek, die sedert een lange reeks van jaren onafgebroken, dat is nu ook nog, orders voor ons Ministerie van oorlog en koloniën uitvoert, geen pogingen lol het bekomen der leverantie voor de nieuwe geweren gedaan heeft. De jaarlijksche algemeene verga dering van den «Anti-Dienstvervangings- bond," zal Woensdag 21 Augustus 's nam. half twee te 's Oravenhage gehou den worden. Oeneraal Vetter. De opperbevelhebber van het leger in Ned. Indië, de luitenant-generaal Vetter Zaterdagavond te Nijmegen in het Keizer- Karel-hótel afgestapt, inspecteerde Maan dag de koloniale reserve te Nijmegen, die zich daartoe op de binnenplaats der Waalkazerne had opgesteld. Ten 8 ure des morgens werd door tromgeroffel de komst van den generaal aangekondigd, die door den majoor Notten commandant der koloniale reserve, werd ontvangen. De Generaal, wiens borst met verschil lende decoratiën was versierd, was ge kleed in klein tenue met de eeresabel. De troep was in marschtenue. De inspectie geschiedde met groote belangstelling, na afloop waarvan voor den geoeraal gym nastiek- en schermoefeningen, bajonet gevechten, schietoefeningen enz. werden gehouden. Een en ander duurde tot circa 12 ure. De geneneraal bezichtigde in den namiddag het kazernegebouw en woonde o. a. de theorie voor het kader en de lessen in de opleidingsschool bij. Gisteren werden door generaal Vetter eenige schietoefeningen bjjgewoond, door de koloniale reserve op de heide bij Heume80ord. Z.Exc. en mevrouw Vetter gaven van 23 uur in een der salons van het Keizer-Karel-Hótel receptie. Het vertrek is op morgen bepaald; dan begeeft de generaal zich naar Zutfen, om aldaar de reconvalescenten-compagnie te inspecleeren. Zondagavond tegen halfacht heeft men een prachtig luchtverschijnsel kunnen zien, even nadat de onweersbuien waren afgedreven. Er vertoonde zich, aan den oostelijken hemel een stuk regenboog van zeer diepe kleuren en op dubbele breedte, zoodat elke kleurenrij tweemaal terugkwam. De roode kleuren van een derden parallelboog waren nog duidelijk te zien, zoodat beide randen van den boog scherp rood gekleurd waren. Op een afstand was een flauwere boog zicht baar van grooter spanning. Het ver schijnsel deed zich eerst voor aan den hoogen hemel, maar naarmate de regenmassa voortdreef, zakte het lager naar het noordoosten heen. Haar tong is goed, ze moest opstaan en maar weer voor haar ezel gaan zitten, dan zouden die fantasieën wel uit haar hoofd raken, maar ze geeft evenveel om wat haar vader zegt, alsof een hond bast." «Ik had gehoopt juffrouw Cornelie weder hersteld te vinden," zeide de jonker. «Zoo, waarlijk!" viel de hypochondrist hem in de rede, die vergetende wat hij gade en dochter slechts weinige oogen- blikken te voren beloofd had, namelijk, dat hij vriendelijk en zachtzinnig tegen den jonker zoude zijn, den vrijer, teugel aan zijne driften begon te geven. «En ik wenschte dat gij haar nu eens zien kondt, want dat ongeluk hebben wij aan u te danken «Aan mij?" vroeg de jonker met onge veinsde verbazing. «Ja, aan u. Want het is uw schuld dat die kanaljes haar in de kerk zoo aan gaapten; nu, ze zal niet meer in de kerk komen, ten minste, wanneer ik nog een vaderlijk gezag over haar hezit." «Ach Kneppers!" zeide zijne vrouw smeekend. «Zwijg vrouw I" bulderde Kneppers. «Ik wil zijn HoogWelGeborene zeggen waar het op staat. Ik ben het als vader verplicht en hij mag zich gelukkig reke nen dat ik oud en ziek ben, anders zoude ik deze zaak op eene geheel andere wijze TANDARTS KAPLAXSU1E la voortaan op «Ie Zuidsingcl A. 273 lt/d. Vnrkeiisniarkt Amers foort te cousnlteeren en niet meer k(j BILDEKBKEK Lange*.traat. Zie Advertentie. De heer C. J. D. van Eek heefl zijne benoeming tot lid van den gemeen teraad aangenomen. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor de acte Fransche taal Lager onderwijs, zijn o.a. geslaagd de heereu J. F. Luycx en J. H. Stoffels, onderwijzers aan de R. K. Jongensschool hier. Voor de hoofdacte is o.a. geslaagd mejuffrouw G. M. J. A. Heijiuk, religieuse in het geslicht der eerw. Zusters van O. L. Vr., hier. De heer H. C. den Hanog, onder wijzer aan de openbare Lagere School aan de Beekstraat, heeft met gunstig gevolg den cursus doorloopen, die Lte Amsterdam is gegeven door den heer J. Stam, zoodal hem het diploma als leeraar voor houtbewerking (houtslöjd en kerf- snede) is uitgereikt. Van 6 tot 8 September zal alhier worden ingekwartierd de staf van het korps Rijdende-artillerie. De le-luit. J. van Rinkhuizen, van het 3e reg. huzaren, thans gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort, wordt 1 November van die delacheering ontheven en keert alsdan naar zijn korps terug. De officier van gezondheid 2e kl. J. van Dortmond, van het 3e regl. inf. te Bergen op Zoom, zal 3 Sept. a s. de manoeuvres mede maken met het le regt. veld-artil. te Amersfoort. Een half eeuwfeest is gewoonlijk wel der moeite waard om herdacht le worden. Voor een tijdschrift is dat vaak io nog hoogere mate het geval, omdat er zoovele medewerkers aan zijn ver bonden geweest, waarvan er stellig reeds enkelen niet meer tot de levenden be- hooren. 't Is hier de plaats niet, om dat in den breede na te gaan. Alleen willen we er met een enkel woord op wijzen dat het de «Kunstkroniek" is, welke dal halve eeuwfeest viert, en dat zij in haar vijftigsten jaargang al bijzonder gunstig voor den dag komt. De verschenen 6 afleveringen bevatten novellen van Maurits Smit, Johan De Meester, P. VanAssche, Truida Kok, Cornelie Noordwal, Louise Croizet v. d. Kop, Vosmeer de Spie, Louise Ahn De Jongh, namen, welke verdere aanbeveling overbodig maken en waarbij men met genoegen zal bemerken dat ook de jongere richting niet is buiten gesloten. En de tot nu toe verschenen platen zijn zoo voortreffelijk, dat wij ge rust durven verzekeren ze nooit beter te hebben gezien. Die naar Apol, Blom- mers, Frans Van Leemputten, Van de Sande Bakhuyzen, Van der Weele, Izeren, Verhas, enz. zijn juweeltjes, die, in lijst jes aan den wand gehangen, een dage lijks wederkeerend genot verschaffen. Voor de loterij, welke aan de «Kunst kroniek" is verbonden, is als hoofdprijs aangekocht een prachtig winterlandschap van Louis Apol, dat menigeen in twjjfel zal brengen waaraan hij de voorkeur moet gevenaan 't schilderij of aan de f 1500, waarvoor de uitgever aanbiedt het terug le koopen. Als men nu nagaat dat dit alles den inteekënaars op de on vergelijkelijk mooie geïllustreerde uitgaaf van William Shakespeare's werken doer Dr. L. A. J. Burgersdijk, als gratis premie wordt aangeboden, dan is het waarlijk niet te verwonderen dal aan deze combinatie een groot succes is be schoren. Zulk een fraai uitgevoerde Shakespeare-editie komt slechts eenmaal in een menschenleeftijd voor. Het is best te begrijpen dat velen zich zullen haasten om zich te rangschikken onder de talrijke abonnés, want, zooals we uit goede bron vernemen, is het te voorzien dat het werk uitverkocht zal zijn nog vóór het compleet verschenen is. Een kijkje bij den heer Slothouwer aan de L'ingestraat alhier, waar eenige hoofdprijzen zijn geëxposeerd, zal menigeen ovet halen tot ondersteuning van deze kostbare onderneming. Bij het le reg. veld-artill. alhier zijn weder met groot verlof vertrokken, de miliciens van de lichting van 1892, die gedurende vijf weken voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest. trakteeren. Denkt gij, omdat gij rijk en van adel zijt ah, alsof dat iets be- teekende denkt gij, dat wij uit de goot geraapt zjjn en dat ge gerust en ongestiafi mijne dochter in opspraak kunt brengen? Leef zooals ge wilt, maak van uw oud rattennest een harem, verwek zoovele bastaarden als het u goeddunkt, maar blijf dan ook uit het huis van fat soenlijke lieden wier dochter gij door uwe visites in opspraak brengt.' De jonker had lankmoedig dezen uit val aangehoord. Hij had niets minder verwacht. (Wordt vervolgd). Het concert, dat volgens den rooster, den 20sten dezer door de kapel van het 5e regiment in Amicitia zou gegeven worden, zal plaats hebben op Maandag den 19den, des avonds half acht. Den volgenden dag zal daar het mu ziekkorps van het 3e regiment infanterie onder directie van den heer N. A. Bouw man, een muziekuitvoering geven. De programmata deelen wij te hunner tijd mede. De kapel op de R. K. begraafplaats alhier zal in de laatste week dezer maand worden gewijd. De palroonradei baar-De Mooij, door onzen stadgenoot den heer G. Blok ver- vaaidigd, heeft bij de onlangs gehouden beproevingen waarvan wij in een vorig nummer melding maakten, zoo goed vol daan, dat zij bij het leger wordt inge voerd. Elke veld-compagnie zal eerlang van zulk eer, voertuigje worden voorzien. Hedenmorgen werden door den keurmeester Kinnes op de vischmarkt alhier 22 manden garnalen afgekeurd, waarvan 20 van P. Koops en 2 van H. Korlaar, beiden van Bunschoten. SAOare STAATS-LOTIiltlJ. Derde klasse. Trekking van 12 en 13 Aug. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f45. 716 739 749 5425 5427 5703 5724 5750 57/1 5781 5783 5800 9944 9980 9985 12700 12718 13933 13946 14221 14225 14266 14269 14293 17902 17914 17916 en 17918. Tezamen 28 prijzen. Loten zijn nog verkrjjgbaar. Alweer een nieuw gas. De gevreesde concurrentie van het electrisch licht heeft de gasDijverheid tot nieuwe krachtsinspanning aangevuurd. Met het gasgloeilicht is reeds een tri- umf behaald, terwijl naar nieuwe over winningen in die richting wordt gestreefd. Bij gasgloeilicht heett men niet als bij vrijbrandend gas naar een sterk licht gevend verbrandingsproces te zoeken ook de ontwikkelde warmte is van in vloed op de lichtsterkte. Het is niet onmogelijk dat deze omstandigheid de gasindustrie op geheel nieuwe banen voert. Op dit oogenblik althans worden proeven genomen met een nieuw stelsel van verlichting, waarbij getracht wordt door sterken toevoer van dampkiingslucht, de geheele verbranding van het lichtgas en daardoor de warmte-ontwikkeling te be vorderen. Deze proeven worden voorloopig op kleine schaal genomen, en wel aan het petroleumgasfabriekje te Noordwijk-Bin- nen, onlangs, na den dood van den vorigen eigenaar, overgegaan aan den heer Kruijmel, burgemeester van Ouder-Am- stel. Van het fabriekje is door de hoofd straat een tweede buisleiding gelegd, een zoogenoemde luchtleiding. Door een pers pomp in de fabriek wordt de dampkrings lucht onder vrij hooge spanning naar eenige straatlantaarns gevoerd. Deze lantaarns zijn voorzien van een nieuw model brander met gloeikousjes van nieuwe samenstelling. De eerste proef werd Zaterdag, onder vrij ongunstige omstandigheden geno men. Het nieuwe licht verschilde in kleur en sterkte weinig van het gewone gasgloeilicht. De prijs een punt waaromtrent nog geen ophelderingen konden worden gegeven zal den doorslag ten voor- deele van het een of andere licht moeten geven. Naar wij vernamen is het, wanneer het nieuwe licht in een geheele gemeente wordt ingevoerd, niet noodig een tweede luchtleiding uan te leggen. Alleen als men, gelijk te Noordwijk, het gewone lichtgas naast het nieuwe wil behouden, dient een tweede leiding aangelegd. De proeven gaan uit van den heer CoWhn, die bij welslagen het nieuwe licht allom hoopt in te voeren. Over den uitslag der proefneming valt voor leeken natuurlijk niet te oordeelen. Het is echter wel te verwachten, dat deskundigen zich op de hoogte van proe ven zullen stellen. Uitstervende volksstammen. Er zijn vele volksstammen op onzen aardbol, die allengs uitsterven. De Rood huiden zijn daaronder de meest bekende. Doch ook de Samojeden en Ostjaken, de oorspronkelijke bewoners van Siberië, verdwijnen allengs en het zal niet zoo heel lang meer duren, of de streken, die door deze stammen bewoond worden, zijn ontvolkt. Twee oorzaken werken hiertoe vooral mee gebrek aan voedsel en toenemend gebruik van alcohol. Aan beide oorzaken dragen groote schuld de Russische kooplieden, die elk jaar naar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2