NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Officieele Publicatie. BANJAERT. No. 70. Zaterdag 31 Augustus 1885. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten Feuilleton. AMERSFOOBTS C1DRANT. VOOB abonnementsprijs: Fer 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent, ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Adyertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door denDiiec- teur van 's rijks directe belastingen, enz. te Amsterdam executoor verklaard kohier No. 2 van de Belasting op bedrijf en an dere inkomsten over het dienstjaar 1895/96 aan den Ontvanger vao 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 30. Augustus 1895. De Burgemeester voornoemd, GROENEBOOM, Weth. I0. Buig. Naar de N. R. Ct. verneemt, ver trekt einde Oct. een detachement der koloniale reserve te Nijmegen naar Oost- Indië en wordt dit nog vdör 1896 door een tweede detach. Revolgd. Brandwoudeu. De heer J. G. J. van Arum, fotograaf, geeft het volgende middel aan tegen brandwonden Wanneer men zich gebrand heeft, zelfs zeer ernstig, en het gebrande deel hetzij arm of voet, zoo spoedig mogelijk in een verzadigde oplossing van onder- zwaveligzure soda steekt, is de uitkomst zeer verrassend! De brandende pijn is direct weg en door het gebrande lichaams deel lang genoeg in bovenstaande vloei stof te houden, bemerkt men niet eens blaren- Wanneer in ieder huisgezin een Keul- sche pot met een verzadigde oplossing van onderzwaveligzure soda aanwezig was, zou men bij vnoi komende gevallen dadelijk geholpen zijn. Braud te Njjuiegen. Donderdag morten ongeveer drie uur ontstond brand in de zeepfabriek van gebroeders Dobbelman, staande in de Brouwerstraat te Nijmegen. De aanwez'ge voorraad brandbare sloffen als olie, vet en zeep verstrekten den vlammen krach tig voedsel, zoodat in ongelooflijk korten tijd de gansche fabriek in lichtelaaie stond. De brandweer was spoedig ter plaatse ook de schutterij was dra op het terrein aanwezig en alle krachten werden inge spannen om het vuur te beperken bij dit eene perceel, daar er niet aan te denken viel het brandende gebouw te redden. Door de rondvliegende vonken werd nok het pakhuis van de firma van Rog gen, in kruidenierswaren, aangetast. Ook dit gebouw was niet te behouden, zoodat beide perceelett tot op den grong zijn afgebrand. Ofschoon ook aan de belen dende gebouwen aanzienlijke schade is toegebracht, mocht men er toch in slagen den brand tot de fabriek en het pakhuis te beperken. Wanneer de wind evenwel wat meer westelijk ware geweest, zouden de ge volgen niet te overzien zijn geweest. Voor de talrijke werklieden, aan de zeepfabriek werkzaam, is dit onheil tevens een zware ramp. Met voortvarendheid, welke den gebroeders Dobbelman eigen is, hoopt men ever.svel dat spoedig zulke schikkingen zullen worden genomen, dat de at beid weldra zal kunnen worden hervat. Alles was verzekerd. Woensdag-avond werd op het Brink plein te Baarn het laatste concert gege ven van de serie concerten door de kapel Van het 5e reg. inf., kapelmeester de heer van Aken. Een uitgezocht programma werd uitgevoerd. De heer van Aken ontving bij ntonde van den heer J. van Dodeweerd, van eenige Baarttsche muziek- vereerders een prachtigen lauwerkrans met standaard, welke hulde zeker voor de verschafte genotvolle avonden ten volle verdiend was. Gisteren vertrok uil Madrid een batail- lon, dat behoort tot de troepen, die naar Cuba zuilen worden gezonden. Een tweede bataillon staat te Valencia gereed. Deze tioepen zullen zoo spoedig mogelijk naar Cuba vertrekken. Weldra zal het hoofd corps, dat ter versterking van maarschalk Martinez Campos' strijdkrachten voor Cut a is bestemd, volgen. De Spaansche regeering blijft bij haar voornemen om het leger van den maar schalk op Cuba te brengen op 100.000 man. Van eene schikking tusschen de Spaansche regeering en de Cubanen kan derhalve nog geen sprake wezen. Te Madrid blyft men bij de meening, dat de opstand in deze kolonie nog wel be dwongen kan worden. Eerst in het najaar zal de strijd wor den beslist, zoodra maarschalk Matinez Campos weel, over een hoe groot aantal troepen hij zal kunnen beschikken. Indien de Spaansche regeering inderdaad een leger van 100.000 man naar Cuba zendt, zal de maarschalk wel sterk genoeg wezen om het gezag der Spanjaarden te hand haven, maar het is nog steeds onzeker, of de minister president Canovas de mid delen zal viDdeD, welke voor een derge- lijk krachtig optreden op Cuba vereischt worden. Maarschalk Martinez Campos is nu te Havana teruggekeerd. De generaal, die tot dusver in de provincie Santa Clara vertoefde, werd zoo spoedig niet in de hoofdstad verwacht. Weldra zal Martinez Campos zich nu begeven naar Villeverdi, de hoofdstad der provincie Puerto-Principe, ten einde maatregelen te nemen tot het beperken van de oproerige beweging aldaar. Men zou daaruit opmaken, de de cor respondent van de Times goed was inge licht, toen hij mededeelde, dat de opstand zich ook uitbreidt in de andere provin ciën. Tot dusver was Santiago de hoofd zetel van den opstand. Indien de Cubanen ook elders vorderingen maken, wordt natuurlijk de taak van den maarschalk des te moeilijker, want uit den aard der zaak moet het nog geruimen lijd duren voordat de beloofde versterkingen kunnen aankomen. TANDARTS KAPLAAblilE is voortaan op de Zuidaingei A. 273 b/d. Varkensuiurkt Amers foort te consulteeren en niet ineer bU BIEDERBEEK. Eaugeatraat. Zie Advertentie. Tengevolge van bet inslaan van de vlam in een petroleumlamp, waardoor de lamp uileen sprong, ontstond Donderdag ten huize van de dames Okhuijzen aan de Utrechtscheslraat een binnenbrand, die gelukkig in den aanvang werd bedwon gen, doch niet dan nadat een tafelkleed, enz. een prooi van het vuur was geworden. Bij een varken van regenten van het burger-weeshuis is besmettelijke vlek ziekte ontstaan. Het bij de wet bedoeld kenmerk is aangebracht. Het dier is herstellende. Op uitnoodiging van den heer W. van Achterbergh, timmerman en aanne mer alhier, kwamen Woensdagavond een 50 tal werkbazen in »de Arend" bijeen ter bespreking van het voornemen tot oprichting van eene patroons-vereeniging. Wat daar is besproken kan nog niet worden openbaar gemaakt, maar wel mag worden vermeld, dat eene commis sie is benoemd met opdracht voorberei dende maatregelen voor de oprichting der vereeniging te treffen. Bij koninklijk besluit van 28 Augus tus 1895, no. 25, is aan den heer tl. C. A. de Jong, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e Luitenant bij de dienst doende Schutterij alhier, en is in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer mr. J. W. A. Immink, thans sergeant- titulair. Bij burgemeester en wethouders zijn ingekomen verzoeken om vergunning van l.de firma Berns Co. tot oprich ting van eene fabriek ter bereiding van zeeppoeder, in het perceel wijk F, no. 478 2. J. J. van Plateriugen tot oprichting van eene dtogerij van sigaren in het per ceel wijk D, no. 94, aan den Weverssin gel en 3. A. van Ooik, tot oprichting van eene broodbakkerij in het perceel wyk G, no. 44a, aan den Arnhemschen straatweg. Zaterdag 14 September a. s. 's morgeus elf uur, wordt ten raadltuize gelegenheid gegeven b-zwaren tegen de oprichting dier inrichtingen intehrengen. Men schijnt ons uit Bunschoten met alle geweld vet keerde waar op te willen dringen. In den laatsten tijd werd er door den keurmeester Kames nog al eens wat visch afgekeurd. Ook Vrijdag- motgen moest hij weer een flinke zoo bot en snoek als onverkoopbaar laten opruimen. De Bunschoters moesten toch eindelijk gaan begrijpen dat er hier onder het scherpziend oog des keurmeesters niet zoo licht te smokkelen valt. De Raad der gemeente Amesrs- foort zal op Dinsdag, den 3en September 1895, des namiddags ten 1'/, ure ver gaderen ter behandeling der navolgende punten: 1. Installatie van de nieuw benoemde aadsleden. 2. Benoeming van een wethouder. 3. Benoeming van een Ambtenaar van den burgerlijken stand. 4. Benoeming van twee leden der commissie van wetgeving. 5. Benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur. 6. Benoeming van een lid der com missie van fabricage 7. Benoeming van een lid der com missie voor de gemeente-reiniging. 8. Benoeming van een lid der com missie voor de reclames in zake de inkomsten belasting. 9. Verzoek van de Utrechtsche water leidingmaatschappij tot aankoop van grond aan den Amersfoortschen berg. 34»Bte *T A A T N-I.OXE It 1.1 Vierde klasse. Trekking van 28 en 29 Aug. (600 LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 1500 op No. 5448. Prijzen van f 65. 718 732 5705 5727 5773 9J61 12751 12769 12784 13908 14218 14244 14305 17856 17881 en 17889. Te zamen 17 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 9 12, 1720, 2427 Sept. en 15 Oct. De vijfde klasse bevat, nevens de pre mie van f30.000 voor den laatst uit komenden prijs van f1000 of hooger, en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot de navolgende pryzen f 100.000, f50.000, f25.060, f15.000, f 10.000, f5000, f 2000, 3 van f1506, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f70. OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR 17) A. J. O. KBEMER. Na de waarschuwende woorden van den notaris, was Marie wei weder het lieve en zachtzinnige meisje geworden, dat in het begin van den avond zoo goed op weg was geweest liet trouwlustig gemoed van den landedelman geheel en al te winnen; evenwel was de onaangename indruk harer zwarte bui zoo sterk, dat ze thans veel grooter blyken van zachmoe- digheid zoude moeten geven, daü hij vroe ger ooit zoude gedacht hebben van haar te kunnen verlangen, voor hij zou kunnen besluiten zijn lot aan hare kleine handen toe te vertrouwen. Niet dat deze beschouwing het kort uittreksel is van een monoloog of bespie geling des jonkers; zij behelst slechts in woorden uitgedrukt de gevoelens die zich van Banjaert hadden meester gemaakt en die, hoewel ze ongeformuleerd op den bodem van zijn hart aanwezig waren, daar werden nedergelegd op eene wijze waarvan hy zelf onkundig was. Dit eene was voor hem duidelijk, dat van de by zijn zuster aanwezige dames maar eene eentgzins geschikt voor hem was, en die eene was freule Marie. «Maar mijne lieve Marie, wat schortte u toch gisteravond vroeg mevrouw van Veenwyk den anderen dag aan hare vriendin. »0, volstrekt niets," zeide de freule, »dan dat ik bespeurde de dupe te zyn vao onze goede vrienden en uw broeder, dien ge me geheel anders hebt voorge steld dan hij werkelijk is. »Wel, als dat een eenvoudig man moet heelen, begrijp ik er niets meer van," vervolgde de freule. »Hy is alles behalve eenvoudig. Er was geen een der heeren die zoo goed zijn woord wist te doen of de dames zulke aangename beleefdheden zeide behalve natuurlijk aan mij. De verrassing die ge mij bereidt hebt is wezenlijk aardig, ik behoor u wel recht dankbaar te wezen voor het lesje. Ik zoude een landedelman leeren kennen, een eenvoudig persoon, die zijn leven in de eenzaamheid van een oud slot eu onder eenvoudige boeren en tiouwhartigedomes- tieken gesleten had, en zie, die man was iemand zooals men te vergeefs zoude zoeken, tenzij misschien op romantische sloten." Mevrouw van Veenwyk wist nauwelijks wat zij hoorde. »Maar," zeide ze, tik weel niet wat gij in mijn broeder ziet! Voor mij, ik kan niets aan hem bespeuren wat niet eenvoudig, goedhartig, bescheiden, vrien delijk, in één woord goed is." >Juist," antwoordde freule Marie. Juist, hij heeft den rechten toon gevat. Geen mensch zou beter geschikt zijn voor diplomaat dan hij, hij heeft daarvoor uit muntende talenten." Mevrouw van Veenwijk voelde bij zich zelve eenigen twijfel opkomen of freule van Grambosch wel recht bij haar ver stand was. «Maar ik zeg u, dat hy de eenvoudig heid zelf is, dat er geen eenvoudiger man ter wereld kan gevonden worden." »Ach kom!" antwoordde Marie, «houd toch eens op zóó te spreken. Ik heb slechts gedurende ééo avond gelegenheid gehad uw broeder te observeeren en gij zjjt zjjne zuster. Ik kan moeielyk onder stellen dat ik hem beter zoude kennen dan gij." >Dat doet gij ook niet, waarlijk dat doet gij niet. Ik weel niet hoe gij aan zulk een dwaze opvatting komt. Misschien hebt gij u mijn broeder voorgesteld als een halve boerdat is hij niet, hij is een beschaafd man; misschien hebt ge gedacht, dat hy slechts een beperkt ver stand bezit; dat is niet zoo, hij is wel niet geleerd maar bezit een gezond oor deel; misschien dacht ge, dat het voor hem maar het best zoude zijn vergeten te leven op een oud en afgelegen huis, en hij heeft een goed en edel hart!" Mevrouw van Veenwyk wond zich al meer en meer op. »Gij hebt hem ge heel en al miskend. Of hadt gij liever in eenen toekomstigen echtgenoot gezien een panierpercé, een idioot, een manne quin? Goddank, mijn broer is niets van dat alles, en zoo ge zulk een wezen gaarne tot man zoudt hebben hebt ge gelijk, maar ik had altijd beter van u gedacht." De freule zeide niets meer, maar bleef voor zich zitten staren en speelde met haar horloge-kettinkje. »Neen Marie, zoo ik dacht dat gy een geschikte vrouw voor hem zijn zoudt, natuurlijk dacht ik ook, dat hij zoude zijn een man naar uw hart. Want, gij weet, dat ik u nooit vlei en het vooral nu niet doen zoude; ik was in de onder stelling, dat uw hart evengoed was als het zijne, terwijl ik zeker ben dat hij al bezit hij minder kundigheden dan gij -- een evengoed natuurlijk verstand heeft, maar juist omdat zijn hart zoo goed is, had ik u gaarne aan zijne zijde gezien, u, die bekend zijt met hetgeen wjj de wereld noemen, u, die, en dat geldt, ik ben er zeker van, veel bij hem een godsdienstig meisje zijt." Clara zweeg. «Misschien hebt ge gelijk," zeide de freule, »ik wil dan ook wel bekennen, dat is gister avond geïrriteerd was en dat spyt me, maar ik was den geheelen avond ook het doel geweest der pijlen van de familie Vlier en bondgenooten." «Zie zoo," hernam Clara, »zoo mag ik het hooren. Nu zijt gij weder mijne goede Marie. Ik zal mijn broeder polsen en zoo gij zelf de zaak niet bedorven hebt, want goedhartigheid is wel de grondtrek van zijn karakter, maar daarom is hij ook nergens banger voor dan voor niet-goedhartige lui, zal ik hem met u een volgende keer ten eten vragen en petit comité en als ge dan de lieve goede Marie zijt, zooais ik u keil, en zooals gij duurzaam zijt, repondeer ik, dat ge mijne zuster zult worden en niemand anders. Myn broèr is veel te eenvoudig, dan dat hij niet zoude te leiden zijn, en ik belast mij met die taak, in de hoop haar voor het vervolg aan u te kunnen toevertrouwen." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1