NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Officieele Publicatiën. BANJAERT. No. 72. Zaterdag 7 September 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSCIE CODBANT. VOOB abonnementsprijs: Per 3 waanden f 1.Franco per poet door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De burgemeester en wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift oui vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van M. D. Reems, in het perceel wijk F. no. 29. aan de Lange- straat. Amersfoort, den 5. September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door dei. Directeur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor ver klaard kohier No 3 van de personeele belasting over het dienstjaar 1895/96 aan den Ontvanger van 's rijks directe belasting alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daaivoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 5 September 1895. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Het eindbesluit van den sultan van Turkije ten opzichte van Armenië, is alle eiscben in te willigen welke de regeering van Engeland, F:ankr|jk en Rusland hem stellen. Het was te voorzien en te ver wachten, dat dergelijk einde het slot zou wezen van dit bekend geschilwant waar zou de Sultan hulp moeten zoeken tegen Lord Salisbury, die de taak op zich ge nomen heeft Engeland zoo krachtig moge- ^jk tegen de Porte te doen optreden en Frankrijk en Rusland bij het oplossen van dit geschil op den achtergrond bleven. Duitschland, Oostenrijk-Hongarye en Italië hadden eene onzijdige houding tegenover Turkije aangenomen doch gaven duidelijk te kennen, dat ingeval de Sultan zich bleef verzetten, hy hoegenaamd geene vooruitzichten had op hulp en steun. De Armenische quaeslie kan in hoofdzaak als geëindigd beschouwd worden. De bij zonderheden wachten nog op regeling. In den toestand aangaande Armenië zal de noodige verandering worden gebracht overeenkomstig de voorstellen der drie Europeesche mogendheden, en wel onder toezicht eener internationale commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Turkije en Europeesche mogendheden, dit het tractaat van Berlijn onderteekend hebben. De sluiting van het Engelsche Lager- huis heeft gisteren plaats gehad. Eene troonrede werd, ofschoon immer gebrui kelijk, Diet voorgelezen en in de zitting verdaagd lot 18 November. Lord Salisbury denkt nog in dit jaar eene buitengewone najaarszilting te be leggen. Het .waarom" ligt nog in het duister, of de regeering moest het plan koesteren bjjzondere hervormingsplannen den vertegenwoordigers voor te leggen. Tot nu toe is er verder niets over be kend. Derhalve zal waarschijnlijk deze verdaging van 't parlement geen andere beteekenis hebben, dan dat Lord Salis bury het noodzakelijk vindt, nog voor Februari bijeen te roepen. Vooreerst be hoeft men, de binnenlandsche aangelegen heden in 't oog gehouden, van dit mini sterie geene groote hervormingsplannen verwachten. Hieruit kan men opmaken, dat er alleen sprake kan zijn van geschillen met andere stalen, waarover het Parlement moet ge worden geraadpleegd. Groote moeielijk- heden zullen zich wel niet voordoen. Nu de Sultan van Turkije in zake Armenië zich bij de verschillende voorstellen heeft neergeleg, blijft nog alleen de toestand der Europeanen in China eene ie behan- dele quaestie. De tijdingen hier aan gaande uit Shangai ontvangen luiden ge ruststellend. By de Chineesche regeering schijnt het denkbeeld tot rypheid te zijn gekomen om Engeland, in zake verzeke ring der belangen der Christenen in de provincie Kuching, de hand te reiken. Waarschijnlijk zal dus ook het geschil tusschen China en de Europeesche mogend heden over de bescherming der Christenen, wel worden bijgelegd. i De toestand op het Balkan-Schiereiland eischt natuurlijk nog steeds de aandacht. Het zal echter niet van noode zijn daar voor de Engelsche afgevaardigden tot eene buitengewone najaarszitting op te roepen. Immers, ook in Zuid-Oost-Europa is alles tot vrede gestemd. Vorst Fer dinand van Bulgarije zal met zijn vrouw en zoon naar SoCa terugkeeren. Op den oogenblik bevinden zij zich nog in Rut- schuk. De ongeregeldheden in Macedonië zijn achterwege gebleven en ook in Ser vië geeft men, niettegenstaande de af wezigheid van Koning Alexander, geen teekenen van onrust. Het zal den afge vaardigden dus niet beletten, ondanks het besluit van Lord Salisbury om de zitting lot 18 November te verdagen, hunne gewone najaarsrust te genieten. De oproeping van het Parlement zal wel niet meer voor 1896 g-schieden. Nog steeds is men te Parijs wachtend op berichten uit Majunga. De beslissende tijding, dat generaal Duchesne Antana narivo heeft bereikt zal nog wel eenigen tijd achterwege blijven, daar de Fran6chen in de tweede helft van September de hoofdstad van dit eiland pas kunnen be zetten. Of met de inneming van de hoofdstad de expeditie zou geëindigd zijn, blijft nog een groote vraag. Dit echter staat vast, dat zoodra de Kamer in October weer bijeenkomt, er aanstonds een crediet voor de expeditie in Madagascar zal worden aangevraagd. De 60,000000 francs, welke daarvoor zijn toegestaan zijn in geen geval voldoende om de aanzienlijke onkosten te bestrijden, welke deze oorlog eischt. Eenige Parijsche bladen zeggen, dat dat de regeering voornemens is not; een crediet van 40,000000 francs aan ie vra gen. De ministers koesteren het vertrou wen, dat geneiaal Duchesne voordien tijd de expeditie tot een goed einde zal hebben gebracht. Het crediet kon wel eens ge weigerd kunnen worden, indien dat niet het geval waren. De bladen in Duitschland houden zicli in de eerste plaats nog bezig met het verzet der der sociaal-democraten tegen de viering van het Sedanfeest. In eene vergadering, door de sociaal-democraten le Belyri belegd, voerde Auer het woord ten einde de houding der socialisten te rechtvaardigen. Het einde was, dat al de socialisten zich niet met de feestviering konden vereenigen, om dat het linn streven is, een einde te maken aan de oorlogen, en niet, omdat zij het wenschelijk achten, dat Elzas bij Lotharingen aan Frankrijk worde teruggegeven. Derhalve beginnen blijkbaar de socialisten na den heftigen uitval, zich rückwarts zu concentriren. Het hoofdorgaan der Duitsche socialisten zet, ondanks deri inbeslagneming van twee horer nummers, den veldtocht tegen de Regeering voort. Nu weer deelt dit blad een schrijven mede, tot een der toonge vende conservatieven leiders, wiens naam niet wordt genoemd, gericht, door deD bekenden hofpredikant Stöckel, den in ongenade gevallen leider der anti-Semie ten. Deze brief geschreven vóór de aftre ding van Vorst Bismarck, bevat eenige bijzonderheden c-ver bet geschil tusschen Keizer Wilhelm er zijn rijkskanselier. Het doel, waarmede dit schrijven open baar wordt gemaakt, ie natuurlijk den bijgelegden twist tusschen den keizer en Bismarck weer ter sprake te brengen. Tot zeker dit doel wel bereikt worden, want Stöckers brief zal der bladen na tuurlijk aanleiding geven tot besprekin gen waarbij alle oude veeten weer wor den opgerakeld. Meer dan een dergelijke vruchtelooze polemiek zal daarvoor zeker niet verkregen worden. Uit Petersburg wordt aan den Stan daard gemeld, dat de Russische lu Pransche regeeringen voornemens ziju een protest in te dienen te Yokohama. De Japansche regeering verlangt nog een extra vergoe ding van 50,000000 taels, alvorens zij bet aan ChiDa teruggegeven schiereiland Liao-Cung wil ontruimen. De Chineesche regeering is niet genegen, deze som te betalen en natuurlijk kan dat ook niet verwacht worden vsn Frankryk Rusland en Duitschland hoewel deze stateD Japan tot het teruggeven van Lino Cung, met Port-Arthur, noodzaakten. Waarschijnlijk zal ook deze quaestien wel bij minnelijke schikking werden uitgemaakt. De Rus- siche bladen gaun voort met omgunsligen tijdingen betreffende Formosa mede te deelen. De Novoje Kremya meldt dat de toestand der Japansche troepen, wegens verzet der zwartvlaggen zeer hachelijk is. Men weet, dat het den Japanners niet gemakkelijk valt hun gezag op For mosa blijvend te vestigen, maar daarom behoeft men nog niet alles te gelooven, wat daarover uit St. Petersburg wordt gemeld, waar men natuurlijk de Japan ner niet genegen is. De geruchten blijven aanhouden, dat de Belgische grenzen spoedig weder opengesteld zullen worden voor den invoer van runderen uit Nederland. Mogen zij op goede gronden steunen I Het vertrek van den luitenant-gene raal Vetter, benoemd commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederl.-Indië naar Batavia, is bepaald tegen het einde van deze maand. Thans is bepaald dat het onderzoek van de kiesregeling Woensdag 11 Sept. d. v. m. 11 uren in de afdeelingen van de Tweede Kamer zal beginnen. De Amst. Raad herkoos als wet houder mr. Treub met 31 stemmen en koos in de vacatuur Van Lennep en Ser- rurier, die dat ambt nederlegdendr. Blooker met 29 en professor Fabius met 18 stemmen. De heer Fabius nam de benoeming aan, Dr. Blooker vroeg eerst beraad maar liet zich later ook zijne be noeming welgevallen. De burgemeester deelde mede, dat er overeenstemming was verkregen met de Duinwater-Maatschappij. Behoudens goedkeuring der aandeelhou ders zullen alle bezittingen door de stad worden overgenomen voor twaalf millioen 2'/, pCt. gemeente-obligaties. De Hondsrug, eene hoogte in ooste lijk Drente, waar, zooals wij nog onlangs meedeelden, veel aan keiendelven wordt gedaan, heeft bij deze bewerking meer malen voor de oudheidkunde telangrijke voorwerpen aan het licht gebracht. Zoo werden te Buinen reeds in 1839 vele oude munten van de jaren 814 tot 840 afkomstig, gevonden, terwijl in 1863 te OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR 19) a. j. c. KREMER. lederen avond bad zy voor hem, en hoewel er meer in het dorp waren die voor den jonker baden, en de dominee dat volgens oud gebruik, des Zondags als hij voor den koning en de regeering bad, ook voor hem deed, deed geen een het met meer welmeenendheid noch zoo ge regeld als de kleine Louise. En zoo hield ze al meer en meer van Banjaert, want het is onmogelijk, dat men op den duur zeer veel gaat houden van degenen voor wie men bidt, en alle vyaudschappen zouden spoedig gedaan zyn wanneer men meer voor zyne vijan den bad. De Zoon des Menschen beval dit niet aan, om slechts eene mooie phrase te zeggen. Daar thans zeer veel menschen in het geheel niet meer bidden, zelfs niet vaor zich zeiven, is het niet te verwonderen, dat zy vaak toonen zich zeiven ook niet met de ware liefde te beminnen. Met die liefde, welke tot doel des levens stelt, niet, ben ik rijker of aanzienlijker of geleerder geworden maar ben ik beter dan ik was? en, hoe zal ik nog beter worden? De jonker die, gelyk wij zagen, wist dat Louise voor hem bad, stelde op geen gebed meer prijs dan op dat van de kleine predikantsdochter, zelfs niet op het officieele gebed des Zondag3. Louise kwam met een houten ooievaar uit eene »arke Noachs" aandragen, en toonde hem den jonker, die hem natuurlijk heel mooi vond. nMag ik ze ook eens zien, Louise?" vroeg juffrouw Wilgenboom. Louise verliet ongaarne den jonker, maar ging toch naar Johanna, die haar nu aan den praat hield en daardoor den jonker gelegenheid gaf het gesprek dat tusschen hem, den dominee en Kiezelbeek begonnen was, ongestoord voort te zet ten. De jonker, die dit blijk van attentie zeer goed opmerkte, maakte eene buiging voor de logée van den predikant, die hem antwoordde door te zeggen: >0, ze hindert my volstrekt niet." »Zie," zeide de jonker bij zich zeiven, »die heeft slag van met menschen en kinderen om te gaan. Dat is een lief meisje." Kiezelbeek dacht er ook zoo over en besloot, dat, als hij niet zoo erg verliefd was op juffrouw vanVeenwijk, hij zeer veel kans zoude hebben smoorlijk geën- chanteerd te worden door juffrouw Wil genboom. Terwijl de heeren hun discours, dat over het vee, het weder, en het laatste courantennieuws liep, voortzetten, spra ken de predikantsvrouw, juffr. Wilgen boom en de oudste dochter van den predikant over zaken even gewichtig voor dames, maar even weinig interessant om, daar de belangrijkheid van localiteit en tijdsgewricht er aan ontbreekt, hier weder gegeven te worden. Maar den jonker, die, nu hy bij zich zeiven eenmaal had vastgesteld te gaan huwen, begonnen was de dames zorgvuldig gade te slaan, ontging het niet, hoe voordeelig juffrouw Wilgenboom zich ook in dit gesprek onderscheidde, en toen hij de deur der pastorij uitging en mijmerend den weg naar zyn huis insloeg, moest hij bij zich zeiven bekennen, dat hy in den korten tijd, sedert hij zich meer om de dames bekommerde, ten minste reeds met een paar meisjes kennis gemaakt had, die ten volle zijne aandacht verdienden. Want de schitterende persoonlijkheid van freule Grambosch, in hare eenvoudige kleeding, had hem sterk aangetrokken, niettegenstaande hij met zeker soort van anslig gevoel zich hare scherpheid herin nerde; en de eenvoudige goedheid van juffrouw Wilgenboom had zijn hart ge wonnen, hoe weinig sympathie hij voor het overige ook gevoelde voor haar boersch uiterlijk en hare zwierige kleederdracht. Hij kwam voortij liet huis van de familie Kneppers. Cornelie zat voor het venster. Hij groette haar beleefd. Ze zag er nog bleeker uit dan ge woonlijk. Haar groote zwarte oogen en donker haar maakten die bleekheid nog treffender. De jonker trad hoofdschud dende, terwijl hij den hoek van het huis omsloeg de laan op. »Ook dit meisje," zeide hij in zich zeiven >is een goed en lief kind." De jonker zuchtte. Had hij medelyden met haar of zuchtte hij over zich zeiven? Toen de jonker bij den dominé in huis ging, had ook een ander persoon ge zucht, namelijk Eva, die bij Cornelie op dat oogenblik een bezoek aflegde. De jonker vond haar reeds te huis en vroeg haar hoe het bij de familie Kneppers gesteld was. »Alles is daar thans tamelijk wel," zeide Eva. De jonker zuchtte weder, en ditmaal niet in zijne eenzaamheid, en by deed het, zooals juffrouw Eva later verklaarde, zoo luidde, «dat het niet geweest was om aan te hooien." Ook zy zuchtte, en vroeg hem hoe de logée vsn dominé bevallen was. »Zoo, zool" zeide de jonker, »'t is een heel lief meisje; ze is mij bijzonder mee gevallen." »Ze ziet er uit als eene opgedrilde boerin," zeide Eva. »Dat doet ze ook." antwoordde Ban jaert, imaar in haar spreken en doen is ze zeer beschaafd." »Ze was gekleed of ze een modewinkel geplunderd had," vervolgde de huishoud ster, zheb ik ooit van mijn leven zoo iets gezien, en ze heelt handen zoo groot, dat die van Toon er bij in het niel ver zinken en voeten nu, die kunnen wel met de el uitgemeten worden." iHeel fijn van bouw is ze niet, maar gezond en sterk en zachtzinnig van humeur, en verstandig in haar spreken, en mee gaande van karaktervEn onnoe melijk rijk," dacht Eva»en ze heeft een lieele lieve stem, zooals men dat nooit van liaar zoude verwachten als men ze voor het eerst ziet, en ze houdt zeer veel van kinderen en is, ik geloof het, eeo eenvoudig best schepsel." >Dat zoude men aan hare kleeding niet zeggen," merkte Eva vrij scherp op.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1