Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten Drouwen een vondst van een zestiental oude munten van de twaalfde eeuw werd gedaan. Het heideveld tusschen Buinen en Exloo bracht in 1887 niet minder dan 54 gouden muntstukken aan het licht, die uit den tijd van Karei V afkomstig waren. Behalve al deze munten werden voor en na vele voorwerpe van steen, meestal beitels, gevonden. Nog dezer dagen werd aldaar een zoodanige beitel, ter lengte van V/t d. M. gevonden, die in 's Rijks Museum te Leiden bewaard wordt. On der de honderden urnen, die meestal ge schonden te voorschijn komen, was een te Ees gevonden urn, in het Museum van Oudheden te Assen geplaatst, de grootste, welke een middellijn van 3'/, d. M. bij een hoogte van bjjna 4 d. M. had werd in het voorgaand jaar aldaar uit den grond gedolven. Hedenmorgen is ten raadhuize in het openbaar bij enkele inschrijving, aanbesteed de levering van I. 1470 dub bele hectoliters .(fesnênj beste lange Friesche-Jurt en 855 dubb. heet. (tonnen) \ë»'té harde turf voor de gemeente; .1. 650 dubb. hectoliters (tonnen) beste lange Friesche turf en 250 dubb. hecto liters (tonnen) boste harde turf voor het Gecombineerd St. Pieters- en Bloklands gasthuis; III. 200 dubbele hectoliters (tonnen) beste harde turf en 50 dubbele hectoliters (tonner,) beste lange Friesche turf voor het burgerweeshuis. Eenige inschrijver wed. P. Schimmel Zoon alhier, voor de gemeente 28 ct. lange en 48 ct. harde; voor 't gasthuis 27 ct. lange en 47 ct. harde; voor het wees huis 27 ct. lange en 47 ct. harde turf. De gunning is in beraad gehouden. Er heerschte gister in onze ge meente een bepaald aangename, vroolijke drukte. Van vele zijden kwamen bereden troepen met de muziek aan 't hoofd, de stad binnen- en doortrekken, om deel te nemen aan de manoeuvres. Natuurlijk werden zy vergezeld door een groote menigte, doch geen oogwenk werd de orde verstoord, 's Avonds werd den officieren op het terras van >Amicitia" een concert aangeboden, uitgevoerd door de kapel van het 5e regiment In fanterie. Hedenmorgen had ten raadhuize door burgemeester en wethouders de openbare verpachting bij enkele inschrij ving plaats van vier standplaatsen voor caroussels, draaimolens, hippodrome's en dergelijke inrichtingen, gedurcode de jaarmarkt of kermis alhier, als 1. Op den Hof, nabij de Lavendelstraat; 2. op de Groenmarkt; 3. op den hof nabij de Haversteeg; 4. Op de Appelmarkt. Voor de standplaats ander no. 1 ver meld werd het hoogst ingeschreven door H. Hammerson te Amsterdam voor f225.55; voor die onder no. 2 vermeld door C. Schoenmaker voor f 50 vooi die onder no. 3 omschreven door J. van Munster, voor f 1500.50 en voor die on der no. 4 vermeld door A. C. Tewe voor f550. Morgen, Zondagavond zal door de stafmuziek van het 2e regiment Huzaren op het terras der sociëteit lArnicitia" een concert worden gegeven, den leden dier sociëteit aangeboden door H.H. Offi cieren van genoemd regiment. Morgen, Zondag, zal door de Amers- foortsche Wielrijdersvereeniging U. D. een Wegwedstrijd worden gehouden over 25 K.M. op den weg AmersfoortEde. Afrit 11 uur aan de Hertekop. De prijzen zijn uitgeloofd door den Heer Th. H. G. Brandsen alhier en bestaan uit een ver guld zilveren, een zilveren, en een verzil verd bronzen medaille. Bij de ter gelegenheid van het be zoek der Koninginnen aan Drenthe, te Zuidlaren gehouden wedrennen, werd in de Hordenren, (Handicap) over 3200 M den 3en prijs behaald door La Jeune van luitenant Mos. By het hevige onweder dat heden morgen boven de stad woedde, werden buiten de St. Andries poort een wacht meester en twee muzikanten van de uitrukkende huzaren zoodanig door den bliksem getroffen, dat hun vervoer naar het Militair Hospitaal wenschelijk was Hunne paarden bekwamen ook eenig letsel; ook werd mede een glasruit inge slagen in het logement >het Friesche Wapen" aan de Hellingstraat, eigenaar den Heer Grenzenberg. Gisterenmorgen werden 2 en heden morgen 19 manden garnalen hier ter vischmarkt aangevoerd, afgekeurd. De eerste 2 stuks waren van Koops en de 19 stuks van J. Hartogh io Bunschoten Hartogh blijft toch de kroon spannen Onze stadgenoote mej. W. A. Bauling is benoemd tot onderwijzeres te Nijkerk. »Dat zoude men zeker niet," zeide de jonker, >ze is geheel anders van buiten daD van binnen misschjen," zoo ver volgde hij, terwijl hij poogde harmonie te brenger, in deze disharmonie, >dat in de streek, waar zij te huis behoort, de dames zwieriger gekleed gaan dan hier de mode is, en dat daarom die opschik zoo tegenstaat; 's lands wijs, 's lands eer, zegt het spreekwoord." >Ja", zeide Eva, die nog niets verloren gaf, »dat kan wel mogelijk zijn, maar evenwel staan haar die kleeren niet, ze mogen nog zoo schoon en zoo kostbaar zijn, zij is er geene persoon voor. Als b.v. Cornelie zoo gekleed was, dat zou niemand opvallen." >Ik geloof ook," zeide de jonker, die niet scheen gehoord te hebben dit over Cornelie gesproken werd, »dat, zoo ze eenvoudiger gekleed was, zij zeker daar ontzaggelijk by winnen zoude." »Dat weet ik nog niet," zeide Eva, die de verbeelding van den edelman door hare argumenten scheen te willen be- heerschen, »de kleeren maken den man," als ze eenvoudig gekleed was, zoude niemand haar voor eene dame houden. De jonker zweeg. »Heeft Cornelie juffrouw Wilgenboom gezien," vroeg hij eindelijk. »Ja wel," antwoordde Eva kortaf. i in massa. 7050. i 3750. vin massa. 4850. Openbare Verkooping van Onroerende Goederen. Notaris A. N. J. VOS te Amersfoort. Dd. 5 September 1895. A. In de gemeente Amersfoort. 1. Een winkelhuis met erf in de Lavendelstraat verkocht voor f 4350. 2. Een winkelhuis met slacht huis en erf aan de Langestraat) 3. Een pakhuis in de Valkestraat 1 4. Een winkelhuis en erf, Krom- mestraat hoek Pepersteeg. 5. Een schilderswerk plaats aan de Appel markt. 6. Een huis en erf daarnaast. 7. Een huis en erf, daarnaast. 8. Een huis en erf daarnaast. 9. Een huis aan het Havik. 10. Een huis met tuin] in de Teutstraat. 11. Een pakhuis daar naast. 1218. Zeven wo ningen met grond, aan den Hamschen weg. JB. Dd. 6 September 1895. Onder de gemeente Amersfoort. 1. Een bouwplaatsje in de Hor- seweide groot 1.2297 H. A. 3320. Onder de gemeente Hoogland. 2. De boerenhofstede »de lleelkamp" groot 2,8260 H.A. 3. Een dito daarnaast groot 2.4930 H.A. Twee kampen wei land daarnaast, groot 3.6850 H.A. 5. Weiland aan de Kopersteeg, groot 2.6720 H.A. 6. De hofstede iHeijendaal" groot 2.5710 H.A. 7. Een huis en erf aan den Veen- weg, groot 18 a 2 c. 8. Twee woningen met bouw en weiland aan den Hamschen weg, groot 39 a. 27 c. 9. Een vierde portie in een Malenhoef. Onder de gemeente Leusden. 10. EeD bouwplaatsje >de Akker" groot 1.5720 H.A. 1000, Jin massa. 1940. j in massa. >6240. I in massa, f 13170. f 4720. 3380. 460. 2020. 900. 11. Bouwland daar naast, groot 20 a. in massa. 3880. f 61030. >En hoe vond zij haar >Zij zeide: dat ze haar een knappe vrouw vond, meer niet, maar ik geloof dat zij ook eene bij de handle vrouw >Bij de hand vroeg Banjaert verder, >hoe meent ge datP" >Wel, dat ze bij de hand is," antwoord de Eva hare woorden herhalende, >wan- neer is eene vrouw bij de hand?" Als ze op de kleintjes weet te passen; de handen uit de mouw te steken, en haar huishouding behoorljjk kan besturen." >Zoo; dan zijt gij ook bij de hand, Eva." >Wel heb ik van mijn leven I" lachte de huishoudster, die in eene goede luim scheen, bespeurt u dat nu eerst I" >Neen," antwoordde jonker Willem, die ook meelachte, >dal is het niet; ik weet wel dat gij al die deugden bezit, ge hebt ze daarvoor lang genoeg tot mijn voor deel aangewend en het zoude schande zijn dat ik dit niet erkende, dat doe ik en zal het altyd blijven doen, maar ik dacht dat er nog meer bij hoorde." >En dat is?" vroeg Eva. >Wel", zeide de jonker, >ik dacht dat eene bij de handte vrouw" iemand is zooals gij ze uitschildert, maar die daar bij de zaken naar hare hand weet te zetten." Hoogland. In de raadsvergadering van Dinsdag 3 Sept zyn tot wethouders herkozen de Heeren A. Van den Tweel en W. Tolboom. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de Heer B. te Lintelo, thans onderwijzer aan de openbare school te Wjjchen bij Nijmegen. Heden zullen hier arriveeren onge veer 500 huzaren, om gedurende vijf dagen te worden ingekwartierd. Zij zullen zeker eene groote levendigheid aanbren gen in onze rustige, landelijke gemeente, Oit de jeugd van Keizer Wilhelm II. Een Duitsch tijdschrift geeft eenige schetsen uit de jeugd van Keizer Wilhelm II van Duitschland. Wilhelm II had eerst tol onderwijzer een kapitein der garde, aanbevolen door Vorst Bismarck, maar het bleek een echte brompot te zijn, die deD erfgenaam van den Duitschen troon wilde opvoeden zooals hy het zijn recruten deed. >Buigen of breken", was zijn leus. Zijn leerling moest 's morgens om half zes opstaandan begonnen reeds de gymnastische oefeningen van allerlei aard, veel te moeilijk in den regel voor een kind van den leeftijd des prinsen. Ten gevolge van deze behandeling duurde het dan ook niet lang, of de prins erfgenaam begon zwak te worden en zenuwachtig, zelfs zoozeer, dat Keizer Wilhelm I op zekeren dag verklaarde tegen von Bis marck, dat deze zijn kapitein wel weer terug kon nemen, die dan ook weer naar zijn recrute:. terugkeerde. Bismarck toonde zich beleedigd, doch dat hielp hem be- trekkelijk weinig. De toekomst bewees overigens hoe ongelukkig zijne keuze was geweest, de kapitein, zijn beschermeling, werd later wegens valsche handteekemng gevangen gezet. Toen Wilhelm II den troon had bestegen, waagde de zonder linge onderwijzer het Z. M. om gratie te vragen, ilk ken dezen meneer niet, maar ik herinner mij hem nog maar al te goed", moet de keizer bij die gelegen heid hebben gezegd en wees het verzoek van de hand. Na de wegzending van den kapitein belastte keizerin Victoria, de moeder van Wilhelm II zich alleen met de opvoeding var: haar zoon. Zij wist er voor te zor gen, dat hij zich lichamelijk en geestelijk ontwikkelde. Zy gaf ook den tegen- woordigen keizer de eerste lessen in aard rijkskunde en geschiedenis, waarvan Wilhelm II zooveel houdt. Na de wilden de beschaafden! Het tatoeëeren, ontleeend aan de wil den in den stillen oceaan, is allengs naar andere streken overgewaaid. Toch heeft het zich in de beschaafde landen nooit in groot aanzien kunnen verheugen. Al leen in de lagere klassen, onder de zee lieden vooral, heeft het eenigen opgang gemaakt, ofschoon de vrouwtjes er over 't algemeen tegen waren. In Noord- Afrika alleen is dat andersom, de vrouwen in sommige streken van Marokko, van Algiers, van Tunis tatoeëren zich de wangen, het voorhoofd, de kin met blauw achtige streepen. Maar thans men zou het nauwelijks willen gelooven, komt de tatoeage in de mode onder de voornaamste standen in Engeland. Een der koninklijke prinsen draagt op den linkerarm een kunstige teekening, en verschillende leden van het Hoogerhuis hebben gemeend een groot bewijs van koningsgezindheid te moeten geven door zich cijfers of letters of teekens op het lichaam te laten prik ken. Men weet zelfs een lid van het Huis der Pairs te noemen, die zijn namen en voornamen, zijn datum van geboorte, zijn titels, enz. op het lichaam draagt; insgelijks heeft hij zijn vrouw en vijf kinderen laten tatoeëren. Als die familie Jawel, dat hoort er wel wat bjj," zeide Eva, voor wie het gesprek geheel en al den weg opging dien ze goedvond, >een goede huishoudster moet orde weten te houden." >Dat is het nog niet," ging de jonker voort, >ik meen die, als ze getrouwd is en haar man wil het een of ander dat zij niet wil, zich niet naar hem wil voe gen, al heeft hij ook niets onbehoorlijks of onredeljjks voor," >dat kan niet," glimlachte Eva hoofdschuddende >maar wil, dat hij zich geheel en al naar haar voegen zal, en die dat op den zachten weg, zoo weet te doen, dat hij eindelijk als van zelf zich geheel en al gewent zelfs ja geen pijp tabak in zijr.e kamer te rooken, of op de vuurplaat het klokhuis uit te kloppen, kortom het zoo ver weet te brengen, dat hij op den duur niet meer is dan een soort van kost ganger." ïFoei," zeide Eva, >zulke dingen mag men niet zeggen, men mag ze zelfs niet denken, doch voor al die fraaie zaken behoeft gij niet bevreesd te zijn ik ge loof niet, dat ooit eene vrouw bjj de hand genoeg zou wezen het bij u zoover te brengen... maar wel kon het gebeu ren, dat er kleine twisten voorvielen voor zy het opgaf." Eva zweeg. Zelf vond ze dien laatsten eens zoek raakt, zal het voor den vinder niet moeilijk zijn haar terecht te brengen Men kan nooit te voorzichtig wezen Een nieuwe aanslag te Parijs Er is weer een aanslag gepleegd te Parijs en weer tegen de Rothschild's. Gistermiddag ongeveer half vier liet een man het gebouw der Banque-Rothschild binnen en legde er een bom neer, die hij daarop trachtte aan te steken. Een politiagent bemerkte dit echter, wierp zich op hem, maar de man ontsnapte eerst weer. Later werd hij echter inge haald, ging toen den agent te lijf met een scheermes, maar werd toch onscha delijk gemaakt en gevangen genomen. Hij blijft nog steeds weigeren zijn naam te noemen. Hij moet echter veel gelijken op Pauwels, den dader van den aanslag in het portaal der Madeleine. Misschien is hij een broeder van dezen. De dader beweert, dat hij 33 jaar oud is en dat de bom 40 gram Ghloorpotasch bevatte maar geen projectiel. Het was hem niet te doen om kwaad te plegen, hij wilde alleen prolesteeren tegen de bankiers en gaf te kennen, dat hij anarchist was uit overtuiging. Bijgeloof. Uit Stavenisse schrijf men ons: Hoe gemakkelijk het bijgeloof nog altijd wortel schiet, moge uit het volgende bljjken Op een der dorpen van het eiland Tholen werd eenigen tijd geleden het praatje gehoord, dat eene arbeiderswoning „betooverd" was waartoe als bewijs werd aangevoerd, dat de aardappelen er zonder koken uren aaneen op het vuur hadden gestaan. Hoe nu die kokerij zich heeft toegedragen is niet recht duidelijk ge worden, en doet ook minder ter zake. Maar hoe sterk er geloof aan die too rerij werd geslagen blijkt hieruit, dat zeer velen bang waren, om 's avonds laat voorbij het betooverde huisje te gaan. Toen schrijver dezes er met een volwassen meisje over sprak, vroeg zij hem hoogst veiwonderd, of hy het dan niet geloofde. >Het is toch zeker waar, hoor, ze zeggen het allemaal", voegde zij er aan toe. Een bijdrage tot de wuftheid der uiode. De voor korten tijd in Parijs overleden zoo bekende dameskleermaker Worth, heeft papieren nagelaten, waaronder zich ook een studie bevindt over het maken van dameskleeren. Daarin wordt ook over de mode gesproken. Velen, wien de vrouwelijke gewaden geld en veel geld kosten, zullen wel eens gevraagd hebben, vanwaar eigenlijk die mode komt, wie de mode maakt, wie al die nieuwe drachten uitvindt, die ODze dameswereld zoo in opgewondenheid brengen. Worth beantwoordt die vragen op de volgende wijze: >Om de waarheid te zeggen, niemand maakt de mode, men volgt haar alleen. Een onvoorzien samen werken van heel verschillende omstan digheden maakt haar en zij is er, zonder dat iemand kan zeggen, hoe zy er geko men is." Echter zijn er eenige modes geweest, waarvan men den oorsprong heeft kunnen Dagaan. Wörth vertelt daarvan eenige staaltjes. Tot aar. het begin dezer eeuw droegen de dames steeds korte rokken; was er al een sleep aan, zoo waren ze toch van voren kort. Maar toen kreeg de koningin van En geland een wonde aan den voet, zoodat zij deze in zwachtels moest dragen. Maar den volgenden dag zou er een groote receptie plaats hebben in het St. James- Paleis. Wat doet de koningin? Zij laat zich een lange japon maken, die tot over de teenen hangt. Terstond werden de japonnen der hofdames eveneens langer en dit voorbeeld, werd spoedig in geheel Europa gevolgd. Bij een ander geval kwam Rachel te pas. de beroemde tooneelspeel- ster. Deze haiteens van eene arme koop vrouw een geelachtige stof gekocht van verscheidene meters lang, waarmee zij zet meesterlijk. De jonker zweeg ook, stond van tafel op, want het middagmaal was juist ge ëindigd, ging in zijn leuningstoel bij den haard zitten, stopte zijne pijp en bleef geruimen tijd al dampende zitten mij meren. X. Gelyk nfet anders te verwachten is, werd, na het vertrek van den jonker en den heer van Kiezelbeek uit de pastorie, beider doopceel gelicht. Daardoor onder scheidt zich de omgang van menschen met elkander (behalve die van studenten, kadetten, adelborsten en dergelijke) van die van dieren, dat de menschen in den regel bij hunne eerste kennismaking zeer aangenaam en voorkomend jegens elkan der zijn, om elkander naderhand te ver scheuren, terwijl de dieren al bijtende en strijdende onderling kennis maken om voor het vervolg elkander in nood en dood en gevaar bjj te staan. Doch daar het vee redeloos is en de predikants familie beschaafde lui zijn, zouden we haar te kort doen in de algemeene opinie, wanneer wij niet constateerden dat zij geheel menschelijk handelde. De dominé's vrouw 't was nog in den tyd dat men deze dames juffrouw noemde had de taak op zich genomen echter niets kon doen en die zij daarom langen tijd liet liggen. Eenigen tijd daarna kreeg zij echter bij toeval de stof weer in de handen en liet er zich een japon van maken, die zij nu in een harer rollen droeg. De japon had een even groot suc ces als haar spel; een lijd lang droeg iedereen in Parijs gele japons. Een derde geval dateert uit den jongsten tijd. Een zeer bekende dame, die voor bijgaand in Parijs vertoefde, wilde gaarne een der groote wedrennen bjjwonen, ofschoon zij geen japon in haar koffers had, die voor deze gelegenheid paste. Ter elfder ure liet zij nog een oud zwart kleed, zoo goed het ging, veranderen en opnieuw garneeren, en nam daarbij een roode parasol, die, zooals men tot haar zeide, het eenvoudig toilet wat opfleurde. En nu zag men een merkwaardig ding gebeuren de vuurroode parasol der dame wekte een waren bijval, en deze kleur werd welhaast de modekleur der parasols in Parijs en is het tot bjjna in den jong sten lijd gebleven. Zoo doet het toeval, de verlegenheid, een gril soms de mode geboren worden, die langer of korter tijd heerscht en zich verbreidt tot in de uit hoeken der wereld. BEROELIJKE STANDEN Amersfoort. GEBOREN30 Aug. Jacob Gijsbert, z. van Cornells van Meeteren en Elisabeth JaDsen. Martha Johanna, d. van Rij _rt Martinus van 't Hof en Johanna Valkenhoef. 1 Sept. Willeinina, d. van Johannes Her- manus van 't Klooster en Johanna Vv -I- mina van Ee. Francina, d. van Nicolaa- van Meeteren en Francina van Leuverden. 2 Sept. Gerardus, z. van Gerardus van Keeken en Evertje van de Kuilen. Anna Maria Louisa, d. van Eppe Meyer en Titje Hes. 3 Sept. Arie, z. van Jan Wester- laak en Gerarda Donkerman 4 Sept. Gijsbertus Wilhelmus, z. van Antonius van Keulen en Heintje van Hamersveld. ONDERTROUWD: 29 Aug. Hendrik Klu- vers en Catrina Maria Heinz. Willem Veenendaal en Johanna Wilhelmina Smith. Jacobus van Eldert en Jansje Langelaar. GETROUWD: 4 Sept. Hendrikus van der Flier en Johanua Petronella de Waal. OVERLEDEN 28 Aug. Trijnte Kolthoven 72 j., wed. vanLudolf Berensen. 29 Aug. Johanna Geertruida de Gooyer, 21 d. Evert Hendrikse, 5 m. 30 Aug. Gerrit Jan ten Hoven, lm. 2 Sept. Joan Marie Cornelis de Raadt, 4 m. Een levenl. aang. kd. m. g. van Geertruida Everarda Kok. 3 Sept Johannes Bartholomeus Krijnen, 8 m. Johannes Meijer, 6 m. Johanna Magdalena Hondius, 71 j. ongeh. Hendrik Snijders 6 m. Bunschoten. GEBOREN31 Aug, Willem, z. van Berend Geuchies en Beerdje van den Bos. 1 Sept. Beetje, d. van Hillebrand van de Groep en Gijsbertje Koops. 4 Sept. Gerritje, d. van Dirk Hoolwerf en Eli sabeth Antbonia Evers. OVERLEDEN31 Aug, Willem Koelewijn echtg. van Hendrikje ter Haar. Stouteuburg. OVERLEDEN30 Aug. Willemijntje van Asch 78 j., wed. van Barent van den Geut. Eensden. GEBORENi30 Aug. Lammertje, d. van Reijer Boersen en Evertje de Bruin. OVERLEDEN: 27 Aug. Levenloos aan gegeven kind van Gerrit Timmerman en Klaasje Zeldenrijk. 2 Sept. Johanna van Asselt, 3 j. Woudenberg. GEBOREN3 Sept. Dirk, z. van Alber- tus Lokhorst en Dirkje Versteeg. OVERLEDEN1 Sept. Hendrik Brug- gink, 6 weken. SCHAAK. Dnar de redacteur onzer Schaakafdeeling moet deelne men aan de dezer dagen te hou-# den manoeuvres, kunnen wij onzen lezers voor ditmaal geen probleem ter oplossing aan bieden. hare vriendin op de hoogte te brengen wie Kiezelkeek was, de secretaris, de rechterhand van mijnbeer Laplace, den burgemeester en notaris (die betrekkingen waren toen nog niet incompatibel). Gelijk hare vriendin wel zien konde was hij, Louis Julien Eduard van Kiezelbeek, een knap jong mensch van midden in de twintig, de lion van het dorp, die al het mogelijke deed om zich voornaam voor te doen, maar weinig discretie bezat. Een gebrek van vele jongelieden in dien tijd, toen er velen pedant waren op 't weinigje wat ze wisten en van geringe waarde achtten wat ze niet kenden. Die den arbeid, welke zij zelf verrichtten, zeer omvattend en moeielijk oordeelden maar al wat anderen tot stand brachten, licht en gemakkelijk verklaarden, en dat zij 't ook wel zouden kunnen, als ze maar wilden of er den tijd toe hadden. Sedert is het menschdom hierin bepaald achteruitgegaan 'tgeen zeer jammer is, want om op gemakkelijke manier car rière te maken, is 't vooral noodig, dat men zjjn licht op den kandelaar weet te plaatsen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2