Qfficieele Publicatie. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten rgtuig (2 of 4-wielig rijtuig) niet minder dan 22 inschrijvers, voor rijpaarden in de afdeeling schoonste en best gaande rijpaard bereden door officieren of heerrijder 18 en voor het schoonste en best ingespannen rijtuigpaard (van particulieren) 11 in schrijvers. Het concours voor het beste spring paard door officier of heer-rjjder, wordt gereden door 18 deelnemers, terwijl als extra-nommer een 5-tal zich deden in schrijven voor a la flèche langspannen. Bovendien, het terrein is zeer gunstig gelegende harde wegen bieden zooveel voordeel aan boven de andere op dit gebied bestaande inrichtingen, dat de by val zeer zeker gewettigd mag worden genoemd. Door de officieren der veld-artillerie is de muziek aangeboden, terwijl door eene Rotterdamsche firma Straalen- Monsieur en Erkelens een mand cham pagne is geoffeerd. Met belangstelling ziet men dit inder daad belangrijk hippisch feest tegemoet. Door het hoofdbestuurder «Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank", is aan den min. van oorlog voor gesteld, een werkje, «Gesprekken van militairen" in 1862 uitgegeven ter be stijding van het drankgebruik onder den militairen stand, opnieuw onder de mili tairen te doen verspreiden. Tevens werd daarbjj overlegd een uiltreksel uit «The Britsih medical Journal," aangevende de verrassende uitkomsten, in het Engelsch- Indisch leger verkregen, door de toene mende onthouding van alcoholische dran ken onder een groot deel der troepen aldaar. Ofschoon bovengenoemd werkje van ouder datum is, bevat het nog veel goeds, terwijl het hoofdbestuur het voor den halven prijs beschikbaar stelt. Door den inspecteur der infanterie is reeds omtrent een en ander, het gevoelen der chefs van de korpsen ingewonnen, terwijl tevens een opgave van het aantalbenoo- digde exemplaren wordt ingewacht. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, op Vrijd ig den 13den dezer, den lichten rouw zal aannemen, voor den tijd van drie dagen, wegens het overlijden van Zijne Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid den Aartshertog Ladislas van Oostenrijk. Het afdeelings-onderzoek van de Kieswet in de Tweede Kamer loopt ten einde. Het antwoord der regeering betreffende het wetsontwerp op het personeel wordt spoedig verwacht. Bij vonnis van den krijgsraad van het 3 militaire arrondissement te Ainhen van den 2 September 1895, uitgespioken de 9 September d.a.v. is G. Hakkers, mili cien plaatsvervanger bij het 5 Reg. inf., schuldig verklaard aan eerste desertie in lijd van vrede door zonder verlof langer dan twee dagen afwezig te zijn van zijn korps, zonder de reden zijner afwezigheid ter genoegen der rechters te bewijzen, opgevolgd door arrestatie, en veroor deeld tot eene militaire detentie voor den tijd van twee maanden, en in de proceskosten. De eerste luitenant H. I. van Santen van het 5e Reg. Inf., gedetacheerd ge weest bij het Leger in Oost-Indie, is bij koninklijk besluit benoemd tot Ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. De officier van gezondheid der le klasse J. P. M. Trousselot, wordt met ingang van 20 December, eervol onthe ven van zijne detacheering te Muiden, en zal in verband daarmede naar zijn garnizoen terugkeeren. De officier van gezondheid der le klasse J. Nord, chef van den geneeskun- naar uw smaak zal zyn, want," ver volgde hjj, zich met eene onbeschrijfelijke innemende eenvoudigheid tot de dames wendende, «het gebeurt me zoo hoogst zeldzaam dames op dit oude huis te zien, dat, als ik eens het genoegen heb ze te ontvangen, ik ze zoo spoedig niet weer mag laten vertrekken. Ge ziet" zeide hij meer in het bijzonder zich tot Johanna richtende «hier is nog alles in den ouden tyd, en er zal dus weinig ver beelding toe noodig zijn, in mij een mid- deleeuwsch despootje te zien, die u wat gevangen houdt." Juffrouw Wilgenboom voelde by deze woorden eene zachte aandoening in haar hart, die ze door te spreken verdoofde. «Zulk eene gevangenis, zou nog ui drage lijk zijn," zeide ze «nog nooit heb ik zoo iets prachtigs antieks gezien als deze kamer, men zoude een dag kun nen doorbrengen met alles te bewon deren." «Dat compliment is tot mijn grootvader en grootmoeder gericht, daar ziet ge beider portretten," zeide de jonker die niet een weinig trots op zijn huis was, op twee groole schilderijen wijzende, die tn zijde van den schoorsteen hingen. «Beide waren lieden van smaak, en hij bovendien zeer geleerd en bijzonder aan antieke zaken gehecht." digen dienst bij het garnizoen te Geer- truidenberg, wordt met ingang van 1 November a.s. overgeplaats bij het 3e bataljon 5e regement inf., alhier in gar nizoen. De officier van gezondheid der 2e klasse, C. H. ter Laag, van het 3e ba taljon 5e regiment infanterie, wordt, te rekenen van 1 November a.s., overge plaatst als chef van den geneeskundigen dienst bij het garnizoen te Geertruiden- berg. Bij koninklijk besluit van 26 Aug. 1895, No. 70, is de Majoor J. H.Engel- bregt, V8n het 5e regiment infanterie, toegevoegd aan den Inspecteur van het Militair onderwijs, op zijne aanvrage ter zakevan lichaamsgebreken gepensionneerd, en aan genoemden hoofdofficier, te re kenen van den dag waarop zijn pensioen ingaat, de rang verleend van Luitenant Kolonel. De adjudant-onderofficier J. Hencke van het 5e regiment infanterie is wegens lichaamsgebreken afgekeurd voor den dienst en zal tot het bekomen van pen sioen worden voorgedragen. Bij koninklijk besluit is aan den Mr. geweermaker M. J. Bogert van het 5e regiment inf. de bronzen eeremedaille van de Oranje Nassau Orde met de zwaarden toegekend. Is benoemd tot onderwijzeres in het pianospel aan de Muziekschool van «Toon kunst" alhier, onze stadgenoote Mej. Joh. Wolter. De Heer A. de Neeling van alhier slaagde in de afgeloopen week vooi 't 2de gedeelte notarieel staatsexamen. Bij Koninklijk Besluit van 31 Augus tus heeft de Amersfoortsche gymnastiek- en Schermvereeniging «Olymphia" rechts persoonlijkheid verkregen. De Heer W. Bais is voorzitter en de heer H. Dumoulin directeur. Woensdagmorgen bij de laatste cavalerie manoeuvre is een rijdende-artille rist van zijn paard gestort en met gebro ken been naar het hospitaal vervoerd. De Amersfoortsche Voetbal-Club «Quick" hield gisterenavond hare jaar- lijksche Algemeene Vergadering. In deze vergadering werd het bestuur samenge steld uit de volgende heerenH. Hubers, president; H. Frijlink, secretaris en A. Schulman, penningmeester: allen tot het leiden der vergaderingen. Verder lot het leiden der oefeningen en wedstrjjden op het sportterrein, de heeren G. L Muller, captain, en H. Broekman under-captain. Nog werd besloten om deel uit te maken van den Nederiandschen Voetbal en Athle- tiek Bond en deel te nemen aan 2e klasse competitie wedstrijden. De oefeningen zullen in 't vervolg op het voormalige sportterrein bij Leusden gehouden worden. Moge dan ook de belangstelling van 't publiek niet achterwege blijven, want juist hierdoor zaI er steeds animo bij 't spel zijn. Bij de jl. Zondag alhier gehouden wegwedstrijd over 25 K.M. uitgeschreven door de A. W. C. »U. D. I." werd de le prijs behaald door D. H. Eysink Jr. tyd 47.48 min., 2e prijs W. Ittmann in 48.11 min., derde prjjs D. Ittman in 53.9 min. Een woord van hulde aan den Heer Brandsen alhier, die de prijzen uitloofde en ook nu weer een warm voorstander van de Wielersport bleek te zijn. In de gehouden vergadering der leden van de afdeeling «Toonkunst" heeft het bestuur het voorstel contributie-ver- hooging moeten intrekken, wegens de geringe steun, welke het ondervond. Men heeft het besluit genomen om wan neer de omstandigheden eene uitvoering met begeleiding van orkest toelaten, den geldelijken steun in te roepen der leden van de afdeeling en die der zangvereeni- Op dat oogenblik herinnerde hij zich het boek dat hij aan den dominé geleend had, en werd een weinig verlegen te weinig echter dan dat iemand zou hebben kunnen raden wat hem plotseling deed zwijgen. De gedachte vloog hem door het hoofd: «zou dat nu mijn toe komstige vrouw zijn?" Eva trad binnen. Ze maakte een styve buiging tegen juffrouw Wilgenboom, en groette Hen driks en Louise, die als een groot mensch deftig in een leuningstoel zat, en den predikant als oude kennissen. «Kunnen we de dames niets aanbieden, Eva," vroeg de jonker. «Dank u, ik zal niets gebruiken," zeide Johanna. «Vergeef me," repliceerde Banjaert, «maar ik ben nu eens een despoot en moet u bewjjzen, dat we hier niet enkel leven van het bewonderen van oude meubelen. Misschien is het geen ton in de groote wereld, waar men elkander op een droogje onthaalt, hier is het ge woonte, dat niemand bij mij komt of hij moet onder mijn dak van mijn brood en mijn zout geproefd hebben." De dominé knikte glimlachend. Zonder juist een smulpaap le zijn hield hij even wel zeer veel van wat goeds, en daar de jonker bepaald op hen scheen gerekend ging, door middel om in te teekenen voor vrijwillige bijdragen. Van de al of niet voldoende inteekening tot een overeen komstig den stand der kas telkens te bepalen totaal bedrag, zal dan moeten afhangen, of de bedoelde uitvoering dan wel eene op kleinere schaal mogelijk is. Er zal weldra zulk een inteekenlijst rond gaan ten behoeve der uitvoering van Mendelssohn's Elias. De stukrijder die bij de jl. Maan dag gehouden manoeuvre het ongeluk overkwam, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, moet reeds spoedig aan de gevolgen overleden zijn ook zijn nog bij de Woensdag gehouden oefeningen twee paarden dood gevallen. In de vergadering door de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde" Woens dag jl. gehouden, werd door den pen ningmeester rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen boekjaar. Daarna had, wegens periodieke aftre ding, de verkiezing plaats van een lid voor het Bestuur. De heer M. H. Pel, die aan de beurt van aftreding was, werd op voorstel van een der leden uil de vergadering, bij acclamatie herkozen. Vervolgens moest een vacature, ont staan door liet bedanken van den heer C. Th. van Beek als bestuurslid, worden aangevuld. In diens plaats werd als zoodanig gekozen de heer W Kuiper. Verder kwam aan de orde een voor stel des Bestuurs tot wijziging van het reglement der vereeniging. In het belang der zaak werd net wenschelijk geacht, bij verkiezingen van leden voor Provin ciale Staten en Tweede Kamer de werk zaamheden uit te breiden en zich meer met de buitengemeenten ia verbinding te stellen om des te eenpariger en krachti ger voor een goeden uitslag te kunnen yveren. Dit voorstel vond grooten bijval zoodat met algemeene stemmen het regle ment zoodanig weid gewijzigd, dat de ver-eniging voortaan bij eventueele ver kiezingen van leden voor Provinciale Staten en Tweede Kamer als R. K. Cen trale Kiesvereeniging voor het hoofdkies district Amersfoort kan optreden. De gewone maandelijksche Zendings bidstond zal aanstaanden Dinsdag 17 dezer des avonds te 8 uren gehouden worden in het Gebouw Volksheil. Naar wij vernemen, zal bij den uitgever L. J. Veen te Amsterdam in Oclobei verschijnen, een oorsprocktlyken bundel schetsen, getiteld: Van de Muziek des levens, door Jonhanria van Woude, schrijfster san iHollandscliBinnenhuisje," iTom en ik," tEen Verlaten Post." enz. Dit werk zal geïllustreerd worden door den Heer L. W. R. Wenckebach met een groot aantal plaatjes. Wij zagen er één als proef en vonden deze charmant. 349<"e 8TA.4TX-LUTKKIJ. Vijfde of laatste klasse. Eerste week. Trekking van 11 en 12 Sept. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prys van f 100 op No. 17917. Prijzen van f 70. 5431 5450 5726 5743 5746 5784 5804 12697 14257 14265 14306 17858 17859 1/891 en 17930. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 711 751 5414 5445 5704 5713 5720 5745 5775 9959 12712 12727 12729 12739 12764 12778 12798 14260 14288 17861 17870 17899 en 17903. Volgende trekkingen geschieden 17—20, 2427 Sept. en 15 Oct. Nevens de premie van f 30.000 voor den laatst uilkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3.000 voor het laatst uitgetrokken lot zijn ingebleven de navolgende prjjzen: 1 van f 100.000, te hebben, deed hij alsof hij Johanna's wenk, die hem tot heengaan uitnoodigde, niet begreep. Deze moest zich derhalve wel schikken in het lot, dat ze niet ont gaan kon. Bij den eersten oogopslag hadden Eva en Johanna zich als vijandinnen leeren kennen. Eva haatte juffrouw Wilgen boom, wier toeleg zij bij hare komst in de pastorie reeds vermoed had, met al de kracht van haar stalen wil, terwijl ze de dominés vrouw en dezen zelf verdacht, een complot tegen de vrijheid van haien heer gemaakt te hebben. Juffrouw Wil genboom van haar kant beschouwde de huishoudster met een oog vol minachting, waarin hel heimelijke voornemen straalde, zoodra zij kon juffer Eva te doen ge voelen, dat ze veel verstandiger gedaan zoude hebben, vriendelijk hare belangen te behartigen, dan te wagen haar in hare plannen te dwars'oomen. Juist de vijandige houding die Eva Johanna gevoelde dit tegenover haar weldra openlijk zoude aannemen, vuurde haar aan om den strijd met glans te beginnen. Eva had slechts noodig eenige weinige oogenblikken de kamer te verlaten, en als door tooverwerk stond in een kabi netje naast de zaal een collation gereed. Toon en de werkmeid schenen met een 1 van f 25.000, 1 van 15.000, 1 van f 5 000, 1 van f2.000, 3 van f1500, 43 van f 1000, 55 van 1 400, 60 van f 200, 137 van f 100 en 3010 van f70. Hoogland. Woensdagavond hebben we hier heerlijk genoten. Door het mu ziekkorps van het 1ste egiment huzaren werd een concert gegeveu voor het Hotel den Ham. Hoewel het weder niet zoo schoon was als de vorige avonden, bleef het toch gelukkig droo;. In den tuin van den dokter, aan den overzijde van het hotel, hadden de muzikanten plaats genomen en deze tuin was even als het hotel heel aardig met lampions verlicht Dit concert werd den Hooglan ders aangeboden door de officieren, die alhier in kwartier zijn geweest, als een bewijs van tevredenheid over de behan deling, hier ondervonden. Donderdag zijn de troepen weer ver trokken. Verleden Zaterdag ontstond by W. Tolboem op Breevoort brand in de hooiberg, door het inslaan van den blik sem. Gelukkig is het vuur spoedig ge- bluscht. Was de berg uitgebrand, dan had men het nabijstaande woonhuis zeker ook niet kunnen behouden. Voor vijf jaar is op dezelfde plaats de bliksem ingeslagen en toen is alles verbrand. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien ait. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap: Brengen ter openbare kennis dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in hel klein bij hen is ingekomen van A. J. Weterings, in het perceel wijk G. no. 156. Amersfoort, den 14 September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNICK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS Inkwartiering. Men meldt aan de Amsterdammer: Te Hilversum kreeg de heer A. Woens dag 4 Sept. j.l. voor één dag een officier en een manschap in kwartier, maar bedenkende «dat een officier, vermoeid en bestoven van de manoeuvies terug- keerende, liever op zijn gemak in een hotel zou wenschen uil te rusten, dan zich in een huiselijken kring meer of min te moeten geneeren," besteedde hij hem in een der beste hotels uit. De daarvan ontvangen rekening luidde: Wegens logies en pension en consump tie voor den WelEdelen Heer de van Sept. 4. 1 Bier en 1 oude klaar t 0.25 Diner met dessert 2. fl. St. Emilion 1. fl. Hochheimer 1.25 '/j fl. Chambertin 1.50 1 Café, 1 anisette en 1 sig. 0.35 Logies en ontbijt 1.75 f 8.10 Af voor het biljet 1. Blijft f 7.10 A. heeft zich vast voorgenomen, bij volgende gelegenheid art. 10 der wet -an 14 Sept. 1866, Stbl. No. 138 streng te handhaven. Op verscheiden plaatsen in Kansas en Missouri zijn hevige stortegens geval len, vermengd met hagelsteenen van buitengewone grootte. De oogst is vernietigd, spoorweglijnen zijn verwoest en hel verkeer is gestaakt. Een aantal huizen zijn ingevallente Griddley is bijna geen huis blijven staan men vreest, dat ook menschenlevens te betreuren zijn. ijver bezield, die den jonker zeiven ver baasden. Het beste damast, rijk zilver, prach tig porcelein en schitterend kristal trok de tewondering van Johanna thans niet minder, dan zoo even de kostbare meu belen het deden. Daarbij waren de spijzen, die Eva liet opzetten eenvoudig maar keurig, overal bleek de ruime hand der goede huishoudster van een rijken landedelman. Onwillekeurig en als tegen wil en dank diukte Johanna dan ook hare bewondering uit over deze nieuwe verrassing. »Ja!' zeide de jonker, «er is maar eene Eva. Ik begrijp niet waar ze alles zoo spoedig van daan haalt, ik geloof dat ze een tooverstaf of het wenschhoedje van Eortunatus bezit." De domine zeide. «Die tooverstaf of dat wenschhoedje is niet anders, dan dat Eva een goed hart heeft voor haren heer!" Onwillekeurig had hij de lont in het kruit geworpen. «Ja maar," zeide Johanna, «met het beste hart in de weield kan men toch niet alles maken wat men noodig heeft om iets daar te stellen zooals dit hier." «Een goed hart, kan veel," zeide Eva, Johanna aanziende, alsof ze daarbij zeg gen wilde: «en gy, gij hebt geen goed, Naar uit Londen wordt gemeld, heeft daar een samenkomst plaats ge had van een twintigtal der gevaarlijkste anarchisten, mannen van de daad. De samenkomst gold voornamelijk het ver kiezen van een afgevaardigde voor het anarchisten-congres, dat eeisdaags te Antwerpen wordt gehouden. De bjjeen- komst bestond uit Franschen, Italianen en Spanjaarden. De vergadering diende lang niet alleen om te stemmen over den afgevaardigde. Er werden allerlei dingen besproken. Belangryk is vooral de bespreking van hel bommen-werpeo. Sommigen zagen daarin zeer weinig nut. Wel echter vond men het goed eens te beproeven, of men geen schrik kon inboezemen aan de rijke kapitalisten, door een hunner in de lucht te laten vliegen. De Rothschilds, oordeelde een der anarchisten, hetzij die te Parijs, te Lon den of te Weenen zijn de rijkste men- schen op de wereld; het ware eens goed een van hen te dooden en zoo den schrik ouder de anderen te brengen. Men kon het echter niet geheel eens worden over deze nieuwe operatie en ten laatste ging men, half vechtende en in de grootste verwarring uiteen. Toch vei trouwt inen in Londen de zaak niet; de bank van Rothschild en de paiticuliere huizen dezer familie wor den ten sn engste bewaakt door detectives. Op de Exposition du Travail, die thans te Paiijs gehouden wordt, bevinden zich rijwielen vervaardigd van «celluloid". De vellingen en spaken zyn echter van staal. Huwelijk fin-de-cycle. De geschiedenis valt voor in een klein plaatsje in Frankrijk. De burgemeester wil uitgaan en gaat in de trouwzaal zijn rijwiel halen Een wielrijder en een wielrijdster stormen de zaal binnen en vallen hem te voet. Hij: Trouw ons, meneer de burge meester I De burgemeester: Hé? Wat? Wat bedoelt u Hij: De schijn is tegen ons, maar wjj zijn onschuldig Wij zijn geënga geerd 1 De burgem. Neemt u me uietkwalyk, maar ik zou graag willen weten U bent allebei in mannekleeren. Wie is de bruidegom, en wie is de bruid? Hij: Ik ben de bruidegom. Zij (blozende): En ik de bruid. HijHaar ouders weigerden mij haar hand Vandaag ging zij met haar kamenier een tochtje maken De luchtband van de kamenier haar rijwiel is gesprongen Zij heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om naar mij toe le rijden En daar zijn we nu Maar trouw ons nu ook gauw als het u belieft Misschien worden we achtervolgd. De burgem. U trouwen I Dat is gemakkelyk gezegd Maar er moeten nog formaliteiten vervuld worden, u heeft papieren, machtigingen noodig. Hij: O God, dan zijn we verloren! (ziende dat de burgem. een lintje van een wielrijdersvereeniging in zijn knoops gat heeft) Wij wij zijn gered I U is lid van den T. C. F.l De Burgemeester: Ja. Hij: Wij ookl De burgem.: Als dat waar is kan ik niet weigeren, u te trouwen! Leden van den T. C. F.l (hij trouwt ze.) Hij Meneer de burgemeester, wij blijven u eeuwig dankbaar! (Hij springt op zijn fiets, zyn vrouw op de hare, en beiden spoedig uit'tgezicht. Een tijdje verstrijkt.) Een kamenier (opkomende in wielrij- derscostuum): Heeft u ze niet gezien? De burgem.: Jawel Ze zijn juist weg I De kamenier (wanhopig): Ik ben ver loren! Ze zullen me wegsturen En ik had me toch zoo gehaast met het opblazen van mijn luchtband! In een spurt ben ik hierheen gereden! Wat zullen meneer en mevrouw zeggen O Hemel, daar zijn ze al! (De ouders komen op, van onder tot boven bestoven, in wielrijderscostuum). hart, gij!" «De liefde vermag alle dingen!" zeide de dominé, terwijl hij een glas Bordeaux aan de lippen bracht. «De liefde maakt de zwaarste lasten licht." «De liefde kan wonderen doen," zeide Eva, terwijl ze voor zich scheen te sta ren, maar uit den hoek van haar oog Johanna gadesloeg. Johanna kon een glimlachje niet onder drukken, dat meer uit hare oogen straalde, dan dan het op hare trekken zichtbaar werd. «Oude poëzie van ouderwetsche men- schen, in een ouderwetsch huis," dacht ze, «liefde is het verstand om met ande ren op aangename wijze door de wereld te komen, en die spreekt nog van won deren der liefdel" Eva had dien glimlach opgemerkt, en haar hart zwol er bij van genoegen; 't was of ze Johannas gedachten geraden had. «Die gelooft aan geen wonderen der liefde, omdat ze geen hart heeft, geen ander hart dan vleesch en bloed. Ze gaf de kleine Louise een prachtigen appel, Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2