BUITENLAND. Plaatselijke berichten het punt stond zijn geduld te verliezen, zag by het knaapje met een wyde jas aan door de boomen sluipen en schuw rondloerend naar de greppel kruipen. Daar zat hij een oogenbiik op de hurken, en toen, de jas om het lijf vast knoopend, vluchtte hij ijlings het veld in. Dat was verkeerd van den jongen. Ware hij in het bosch gebleven, dan had hy den veld wachter misschien kunnen ontkomen, maar nu in het open veld was hij weldra diens wisse prooi. Na een paar honderd schreden had deze hem weldra in den kraag van de jas en donderde hem toe: «hier dat haas!" Maar de jongen had geen haas, en toen de veldwachter, dade lijk begrijpende dat hij bedrogen was, weer terugrende naar den strik, zat daar ook geen haas meer in. En de jongen huilde,' dat hij 't tegen zijn vader zou zeggen, dat de koddebeier hem zoo ge knepen had! De troonrede. H. M. de Regentes heeft gisteren mid dag te één uur in een vereenigde zitting van de beide Kamers de nieuwe zitting der Staten Generaal geopend. Bij deze plechtigheid hield H. M. de volgende rede: Mijne Heeren t Ik waardeer het voorrecht de Staten- Generaal op nieuw rondom Mij veieenigd te zien, gereed om hunnen belangrijken arbeid te hervatten. De algemeene toestand van land en volk geeft reden tot tevredenheid. De betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Zee- en landmacht kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijze van haren plicht. In Oosl-Indië waren zij bij ver nieuwing in de gelegenheid schitleiende blijken van moed en volharding te geven. De gezondheidstoestand is gunstig. Met erkentelijkheid mag worden gewe zen op een, in vele opzichten, goeden oogst der veldgewassen. Het mond- en klauwzeer, dat tot het sluiten van nabu rige landen voor den invoer van ons vee aanleiding gaf, is nagenoeg geweken. De toestand van handel en nijverheid is, den invloed der in andere Rijken ge volgde handels-staatkunde in aanmerking nemende, niet onbevredigend. Gedurende dit zittingjaar wachten U opnieuw vele en gewichtige werkzaam heden. Voor de verdere behandeling der wets- voordrachten tot herziening van de per- soneele belasting en tot regeling van het kiesrecht, roep Ik in de eerste plaats Uwe medewerking in. Voorstellen tot nadere regeling van de gemeente-financiën zullen U bereiken, terwijl ook andere wetsontwerpen, ten deele reeds aangekondigd, zullen worden ingediend. De toestand onzer bezittingen in Oost en West-Indië geeft, in het algemeen, reden tot voldoening. Met vertrouwen, Mijne Heeren, doe ik wederom een beroep op Uwen ijver ter vervulling van Uwe veelom attende taak. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, strekken tot verhooging van den voor spoed van ons dierbaar Vaderland I In naam der Koningin verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend I Kort maar krachtig, is de indruk bij het zien dezer korte troonrededoch bij de lezing blijkt het, dat koitheid de hoofd verdienste is. De algemeene toon die in de troonrede doorstraalt is een optimistische. Geen enkele schaduw ontsiert den viij rooskleurigen toestand, waarin volgens deze troonrede land en volk zich be vinden. De waardeerende woorden aan het In dische leger worden zeker door heel de natie onderschreven, doch gaarne zou men voorzeker gezien hebben, dat met een enkel woord werd melding gemaakt van den huidigen toestand en de houding die als vleierij. Loftuitingen van onderhoo- rigen of ondergeschikten vervulde hem met wrevel. Zoodra dan ook vrouw Zoethout zijn lof begon te zingen, maakte hij kortaf een einde aan den stroom barer woorden, door te zeggen: »Wel, het doet me ge noegen dat ge over me tevreden zijt, vrouw Zoethout, het zal mjj aangenaam zijn, dat ook altjjd over u te kunnen wezen, en dat zal wel gaan, wanneer gy altijd goed zorgt uwe verplichtingen in uwen kring te vervullen." Vrouw Zoethout, die het ironische van het eerste gedeelte dezer aanspraak zeer goed opmerkte, zoowel als ze door het laatste gedeelte zich in haar geweten getast voelde, en bij zich zelve dacht: «waarom zegt de jonker dat? Ben ik ook in het een of ander te kort geschoten, of weet hij al van de woorden die ik met mijn man gehad heb of of," kreeg een kleur tot over de ooren en het hoofd nederbuigende, zweeg ze. De jonker vei liet met zijn gezelschap na korten gro»t de schamele woning. Johanna had vast besloten weldra eens weder een bezoek in deze stulp af te leggen; zij had daarvoor natuurlijk hare redenen, en daarom duwde zij vrouw Zoethout bij het heengaan heimelyk een ryksdaalder in de hand 't geen de goede men in de toekomst voornemens is tegen over Atjeh aan te nemen. De zinsnede »de toestand onzer bezit tingen in Oost- eD West-Indië, geeft in het algemeen, reden tot voldoening", is o.i. weinig bevredigend. Weinig duidelijk is de zinsnede op handel en nijverheid betrekking hebbende: «de toestand van handel en nijverheid is, ded invloed der in andere Rijken gevolgde handels-staatkunde in aanmerking, ne mende, niet onbevredigend." Is dit om de protectionisten tevreden te stellen? Vermoedelijk wel, doch dan laat deze verklaring aan duidelijkheid te wenschen. Dat geen nieuwe wetsontwerpen zouden worden aangekondigd was te voorzien, daar de kieswet alle aandacht in beslag neemt. Dat de herziening van het perso neel aan de kieswet vooraf gaat, is een bewijs dat de regeering van deze volg orde niet wenscht af te wijken. Vatten we ons oordeel over deze troon rede samen, dan moeten wij er dit in waardeeren, dat zij zich onderscheidt van vele harer voorgangsters door minder frazen en minder beloften. Dit moge een negatieve verdienste zijn, zij voorkomt tenminste teleurstelling en verlaagt het rioor Koninklijken mond gesproken woord, niet tot een aaneenrijging van frazen waarvan zoo menige troonrede kan ge tuigen. De opening der Kamers. De troonzaal bood bij de opening der nieuwe zitting den gewonen ievendigen aanblik door de glinsterende kleeding van afgevaardigden en staatslieden, nog verhoogd door de fonkelende uniformen van het militair gevolg van de Regentes, die te midden van een eerbiedige stilte en ten aanschouwe van een overvolle tribune, meerendeels bezet door dames in keurige toilletten, de zaal binnentiad, begeleid door d6n heer Viruly lid der Eerste Kamer hoofd der commissie van ontvangst en uitgeleide. H. M. was gekleed in een robe van gebloemde zijde met een lange sleep; droeg een hoed met lilla en witte bloe men met een veer. Het geheele corps diplomatique woonde, in de daarvoor bestemde loge, de plech tigheid bij, evenals de hier vertoevende prins Roland Bonaparta met zijn secre taris, en de heer Westenberg, H. M. gezant te Rome. Zoowel bij aankomst als bij vertrek van het Binnenhof werd de Koningin met daverende toejuichingen begroet; een ontvaugst, die Haar gedurende den ge- heelen tocht van de zijde der bevolking ten deel viel en welke bljjken van ge hechtheid H. M. met buigingen beant woordde. H. M. de Koningin en prinses Paulina van Wurtumberg keken door een der vensters van den linkervleugel van het paleis naar het vertrek en de terugkomst. Toen de Koningin Regentes zich in de statiekoets begaf, wuifden zij Haar met den zakdoek toe. Bij de terugkomst voegde de Regentes zich bij Hare dochter en Hare Koninklijke gast. De voor het paleis opeen gehoopte menigte was toen door politie noch huzaren terug te houden om het vors telijk drietal een langdurige ovatie te brengen, welke door H.H. M.M. minzaam werd beantwoord met hand en zakdoek- gewuif. Generaal Vetter verlaat Vrijdagoch tend 8.47 stadstijd per Hollandsche Spoor de residentie, tot het aanvaarden van zjjn reis naar Indië. Wielerwedstrijden. Woensdag 25 dezer zal op het terrein der tentoonstelling te Amsterdam een bloemencorso voor wielrijders worden ge houden, zoowel voor leden van den A. N. W. B. als voor niet-leden. De met bloemen versierde machines zullen dingen naar pryzen van 40, 25, 15, 10 en 5 gulden. vrouw niet weinig vertroostte en weldra 's jonker berispende woorden deed ver geten, terwijl het vast voornemen bij haar post vatte, om bij de eerste de beste gelegenheid in 's jonkers tegen woordigheid de loftrompet der dame te steken, want, zoo hij zelf al niet wenschte gevleid te worden, hij zoude, evenals elk ander wezen wat men man noemt, toch zeker wel gaarne het goede hooren van zijne aanstaande. Op bet land eet men in den regel vroeg, maar toch was er nog wel eenige tijd om te wandelen. De dominee hield op de wandeling zich voornamelijk met zijne dochters bezig, terwjjl de jonker daardoor gelegenheid had zich bijna aan houdend met Johanna te kunnen onder houden. Men sloeg een weg in die door het bosch kronkelende, langs de heide om buigende, in den akker op de heerbaan uitkwam die, van de stad uitgaande, door het dorp liep. Die wandeling was niet al te groot en leverde alle mogelijke verscheidenheid van landschap. »'t Is waarlyk genoegelijk te hooren hoe die goede vrouw met u ingenomen is," zeide juffrouw Wilgenboom, als om den jonker voor te bereiden op het goed, dat hij weldra uit denzelfden mond van de spreekster hooren zoude. «Het ware Deze eigenaardige wedstrijd vangt aan des namiddags te half drie en eindigt te half vijf, gedurende welken tijd de mede dingers zich, voorafgegaan door een muziekkorps, ir. optocht over het terrein zullen bewegen. Voor 's avonds van half negen tot half elf is weer een andere wedstrijd voor wielrijders uitgeschreven. Dan worden prijzen uitgeloofd voor de schoonste ver lichting der machines en de eigenaardigste costumes de rijders. Deze wedstrijd is open voor clubs en voor wielrijders alleen. Voor de clubs zijn prijzen beschikbaar van 40, 15 en 10 gulden, en personeele prijzen van 20, 10 en 5 gulden. De inschrijvingen worden tot 22 dezer aangenomen bij de directie der wieler baan. Het nieuwe Oostenrijksche ministerie zal, dus meldt de Kölnische Zeitung zijne nieuwe samenstelling pas over 14 dagen openbaar maken. Men heeft hiermede gewacht tot graaf Badeni uit Lemberg naar Weenen is lerugeekeerd. Zooals reeds bekend is zal de Duitsche liberale partij in het ministerie Bodem niet haar vertegenwoordiger tellen doch niettegen staande dit, heeft de premien var. libe rale zyde de bewilliging ontvangen, dat zij niet tegen ham in verzet zouden komen. De heer von Chlumecky, president van het Huis der Afgevaardigden, mocht thans als het voornaamste lid en als eerste leider van de Duitsch-Nationale partij beschouwd worden. In een ge sprek, dat gevoerd werd lusscheu Chlu mecky en graaf Badeni moet eerstge noemde de verklaring hebben afgelegd, dat hel den Duitsch-liberalen vaststond een vreedzame oppositie te vormen tegen het ministerie Badeni. Het is echter niet gezegd, dat de oppositie immer hare aangenomen houding zal handhaven. Wanneer b. v. graaf Badeni een kies- rechtontwerp, het uitbreiden van kies recht is op het oogenbiik het vraagstuk van den dag, zou in dienen, dat recht streeks indiuischt tegen het reglement der Duitsch-liberalen, zoo valt het niet te betwijfelen, of Graaf Badeni zal hun steun moeten mibsen, iets wat zeer na tuurlijk is. Men moet dus nog afwach ten wat dit ministerie zal geven en wan neer het zijne plannen ir.eer bekend en blootgelegd heeft zal daaruit kunnen bljjken in welke mate het geschikt is om een ministerie van beteekenis te worden. De bekrachtiging der in België aange nomen schoolwet, is tot nu toe nog niet tot stand gekomen. België's koning ver toeft nu te Parijs van waar hij zich naar Fontainebleau zal begeven om er presi dent Faure te ontmoeten. De bekrach tiging der wet «regeling gemeenteraads verkiezingen" is reeds geschied toen Leopold van Aix-les-Bains in Brussel voor eenige dagen terugkeerde. Terzelfdertijd, dat men hem de regeling der gemeente raadsverkiezingen ter bekrachtiging voor legde was daar ook de Schoolwet bij. De Koning echter teekende eerstgenoemde doch de bekrachtiging der tweede bleef vooreerst achterwege, hetgeen den Bel gischen liberalen de stille hoop doet voeden, dat deze anti-liberale wet er niet door zal komen. Deze hoop der liberalen is echter zeer klein; tenminste zij moet als zondanig beschouwd worden. En waarom? Omdat, wanneer de Koning zou weigeren zijne bekrachtiging aan deze nieuwe wet te geven, hij onmiddellijk tegen het kabinet-de Burlet in oppositie zou treden, dat deze wet op den leest der clericalen geschoeid heeft. Ook de Congo-quaestie moet hier ook nog bij te pas worden gebracht. Gelijk men weet wil België den Congo-staat annexceeren, doch daar de clericalen in België nog steeds de meerderheid hebben, zoo kan bijgevolg Koning Leopold niet zon der hen en zal hij wel de schoolwet moeten inwilligen. Het is daarom niet noodig, dat men nu aanstonds eene bij zondere beteekenis aan dit alles hecht. Het kan ook aan andere omstandigheden te wijten zijn, dan dat Leopold voorne mens zou zjjn zich recht tegenover de clericalen te stellen. Tusschen de Turksche en Bulgaarsche regeeringen is de twist over de vraag, wie de verantwoordelijkheid draagt in zake de gruwelen en wreedheden op de grenzen tusschen Bulgaiije en Macedonië gepleegd, nog niet tot een einde gekomen. De gouverneur van Adrianopel is van mee ning, dat Bulgarye de verantwoordelijke persoon is, daar aan haar de verwoesting en plundering van 't dorp Dospat wordt toegeschreven. Natuurlijk kan niet uit te wenschen, dat alle grondeigenaren zoo bemind waren door hunne pachters." De jonker zoude nooit op de vleierij van vrouw Zoethout teruggekomen zijn; hij had er lichtelijk niet eens meer aan gedacht, zoo hij thans niet gedwongen waien er over te spreken. Wordt vervolgd). blijven, dat van de andere zijde ook de noodige tegen beschuldigingen komen waarvan de hoofdbeschuldiging luidt: de groote wreedheden bjj het dempen van den opstand in Macedonië gepleegd. De berichten over de aftreding van het Spaansche ministeiie blijven aan houden. Wellicht kan de opstand op Cuba hiertoe de aanleidende oorzaak zijn. De Heer Sagata, die de leiding der liberale partij op zich heeft, oordeelt het onnoodig nog meer legerafdeelingen naar Cuba te zenden, terwijl maarschalk Martinez Campos overeenstemt met het oordeel van dezen leider. Martinez Cam pos, die niettegenstaande, de verklaring gaf van meer manschappen ter zjjuer beschikking te moeten hebben, wil hier echter niet op aandringen, daar hem de vrees bekruipt, dat de Spaansche schat kist niet in staat zal wezen de onnoeme lijke onkosten, welke hiermede gepaard gaan, te dragen. De toestand is dus van dien aard, dat de minister-president voet bij stuk houdt en maatregelen neemt om ir, October van dit jaar nog 25000 soldalen naar Cuba te zenden. De liberalen wenschen de regeering tot eene meer vredelievende houding te zien overgaan, doorden Cubanen hunne veranderingseischen in te willigen. Over het algemeen wil men echter in- Spanje, de totale onderdrukking van dezen opstand. De uitslag van de krijgsverrichtingen zal doen blijken, welke van de beide partijen de overhand zal hebben. Het bericht doet de rondte, dat de heer Herbette, Fransch gezant te Berlijn zijn post zal verlaten en door een ander diplo maat zal vervangen worden. De Heer Herbette is sinds jaren in Berlijn werkzaam en heeft in dien tijd getoond, dat hij een groot verstand be zit en met meer dan gewoon beleid im mer krachtdadig heeft medegewerkt, om den band der vriendschap tusschen Duitschland en Frankrijk verbonden te houden. Men hechtte dus niet veel waarde aan deze mededeeling, daar er tot nu toe geen reden kan gevonden worden, waarom de heer Herbette afstand zou doen van zijne betrekking of het moest zijn eene reden, voortgesproten uit eene niet poli tieke daad. Uit Belgrado komt de tijding, dat de heer Stojanovitch tot chef van 't minis terie van handel is benoemd, zoodat nu het Servische ministerie compleet is. De Stojanovitch behoort tot de partij der progressisten en is zelf een der leiders dier partij. Vóór zijne benoeming tot minister, was hij directeur van de in- en uitgaande rechten. De positie van het tegenwoordige mi nisterie moet door de benoeming van dezen leider der Progressisten aanmerke lijk verbeterd zijn, temeer omdat Stoja novitch een byzonder knap iemand moet zijn. De Amersf. Wielrijdersclub W. C. A. heeft het voornemen Zondag 22 Sept. a.s. clubtocht naar de „Hertenkop" te houden, ter bijwoning van den weg wedstrijd. Na afloop clubtocht naar Hilversum over Soestdijk en Baarn. Afrit des morgens te half elf. Bij Kon. besluit is benoemd tot kapitein bij het le regiment infanteiie de 1e luit. L. A. H. Anemaet van het 5e regiment. Tot kapitein bij het 5e regiment infanterie is bij Kon. besluit benoemd de le luit. Jhr. D. Burchman Wuytiers van het regiment grenadiers en jagers. Door den heer Minister van bin- nenlandsche zaken zyn bij beschikking van 11 Sept. j.h, No. 4786, afd. oude. wijs, de studenten in de rechtsgeleerdheid M. van der Noorda, geneeskunde H. J. B Franke, J. H. Wesselink en J. Piema, en godgeleerdheid W. A. Eerdbeek aan de rijks-universiteit te Utrecht, voor het tijdvak van 1 Sept. '95 tot 31 Aug. '96 gerechtigd verklaard, tot het genot van een vijfde gedeelte der ter beschikking van de Koningin staande zuivere inkom sten der vicariën, gefundeerd in de St. Joris- kerk te Amersfoort. Aan onzen voormaligen stadgenoot, den heer G. J. W. Putman Cramer, thans Adelborst der le klasse, is bij koninklijk besluit van 17 September 1895, no. 19, als blijk van goedkeuring en tevre denheid, de bronzen medaille en een lof felijk getuigschrift, ingesteld bij ko ninklijk besluit van 22 September 1855, no. 64, toegekend wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een kind uit de haven te Nieuwediep, op 19 Juli 1895. Naar wij vernemen wordt het thans gesloten gasthuis «Aldegonde" den 1 October a. s. heropend. Aanstaande Zondag, 22 Sept., zal ten 2'/, ure door de Stafmuziek van 't 5e regiment infanterie, kapelmeester den Heer G. K. G. van Aken, op «Ami- citia" een matinée gegeven worden. Burgemeester en Wethouders heb ben aan M. D. Reems vergunning ver leend tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel wyk F, No. 29 aan de Lange6traat. Ten huize van den heer W. Stork aan den hoek van de Zevenhuizen en Langestraat ontstond gisteren middag, door eene onbekende oorzaak, brand op eene bovenkamer, waarbij o.a. bedde- goed en meubelen in vlammen opgingen. Niets was tegen brandschade verzekerd. De vrijwillige brandweer bluschte den brand. De tweede openluchtbijeenkomst door het Heilsleger II. Zondag alhier ge houden even builen de Utrechtsche poort op het terrein van den heer M. van Drie mag goed geslaagd heeten. Honderden aandachtige luisteraars waren tegenwoordig, ook een paar luidruchtige die zich aan verwijdering bloot stelden, doch dank zij het beleidvol en geduldig optreden der officieren, mochten ook deze twee blijven. De solo's werden goed uitgevoerd en vielen zeer in den geest van het publiek dat de kooren dapper medezong. Verder werden nog kernachtige toe spraken gehouden door officieren van elders overgekomen; er werd uit 't hait gespro ken tot het hart, gebeden, en 't publiek gaf door het koopen van kranten, liede- renboekjes en entrées een kleine vergoe ding ten bate van het korps, daar aan de officieren geen vast inkomen is ver zekerd. In den tuin van den heer D. van der Weif, aan de Breedestraat bloeit ten tweeden male in dit jaar een gouden regen. Het bijna 2-jarig kind van den timmermansknecht S. wonende buiten de Bloemendaalsche poort, had het ongeluk in een pot met kokend eten te vallen, waarbij het aan beide handjes ernstige brandwonden bekwam. Gisterenmiddag omstreeks één uur krt-eg 't 14-jarig zoontje van E. v. d. Hoek, Koes'iaat, (leerling-Jockyrijder), bij het voeren der paarden in de stalling van den le luit. T., aan den Arnhemschen weg, een zoo hevigen klap van een der paarden, dat hij zwaar gekneusd naar huis moest worden gedragen. Het is niet de eerste maal dat ditzelfde paard klap pen uitdeelt, daar weten zijn heer en rijknecht ook van mede te praten. Ter belooning van getrouw school bezoek ontvangen de kinderen der A. P. bewaarschool tweemaal in 't jaar een piijs bestaande in doelmatige kleeren voor meer behoeftigen en prentt nboeken voor kinderen van gegoede ouders. Dat wordt hun verschaft door een Dames- krans die acht leden telt. Een dezer dames thans verloofd zijnde, bereidde gisteren voormiddag den 225 kleinen dier school een aardig feest. Om half elf verscheen in het net versierde schoolgebouw het verloofde paar en zong de kleine jeugd hun een feestlied als hulde toe, dat eerst door een knaapje, Pieter Colmijon en een meisje Cornelia van Ede, duideljjk was voorgedragen. Daarop volgden verschillende kinderspelen, liedjes, enz. en eindelijk de gulle tracta- tie welke dan het vriendelijk paar met HEdls. moeder, der gelukkige jeugd werd toegereikt. Onder luid en dankbaar gejuich ver lieten de weldoeners zeer tevreden om half 12 't schoolgebouw, en vertrok de kleine, gelukkige jeugd door dankbare ouders opgewacht naar huis. Door het Dagelijks Bestuur is aan J. J. van Plateringen vergunning verleend tot het oprichten eener drogerij van sigaren aan de Weverssingel wijk D no. 49; aan Arie van Ooik om eene brood bakkerij op te richten aan den Arnhem schen straatweg wijk G no. 44a en aan de firma Berns Co. tot het inrichten tot eene fabriek van zeeppoeder van het perceel aan het Havik wijk F no. 478. Een boer, die Maandagmorgen aan de Heiligenbergerweg zijn paard met wagen onbeheerd had laten staan, om even een boodschap te gaan doen, vond toen hij weder verder wilde rijden, de plaats ledig en kwam tot de ontdekking, dat zijn paard aan den haal was gegaan voor een tegemoet komende wagen wil lende uitwijken, geraakten paard en kar in een sloot, tegenover de boerderij van ouds genaamd »Het Bunsumsgat." Spoe dig weder mét vereende krachten van eenige hulpvaardige lieden, op het drooge gebracht, bleek dat alleen de wagen een weinig beschadigd was. Bjj het afslaan van een patroon heeft zich zekeren S. alhier dermate aan de rechterhand gekwetst, dat onmiddelijk geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Wordt met 1 November overge plaatst van hier naar Geertruideberg, de officier van gezondheid der 2 klasse van het 3e bataljon 5e regiment infanterie C. H. ter Laag en in diens plaats wordt aldus benoemd de officier van gezondheid der le klasse J. Nord.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2