BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijke berichten publieke vermakelijkheden ingesloten. Wij zouden in 't geheel geen lid van de Tweede Kamer willen worden, noch ook in onze qualileit als miljonair, van de eerste. Wij zouden zooveel mogelijk heide met zooveel mogelijk boomen laten be planten, als hebbende wij ons ingewerkt in het misschien onjuiste denkbeeld, dat men wel te veel woeste gronden, maar zelden te veel boomen kan hebben, het zij gezegd zonder eenige «pressie te wil len uitoefenen", parlementair en als mil jonair gesproken op den achtbaienraad, die te beschikken heeft over het lot der populieren aan het Zuiderdiep. Wij zouden ons op een mooi pur.t in de stad en geenzins daar buiten, want wij zouden de komst van een Groningsche forensen- quaestie niet willen verhaasten, een wel ingerichte villa laten bouwen en misschien zouden wij equipage houden om onze op voeding, die op dat punt beslits te wei.- schen overlaat, te voltooien door paarden kennis op te doen. Wjj zouden, als het er af kon en de gemeente niet te druk aan 't concentreeren sloeg, schilderijen koopen en over 't ge heel de kunst aanmoedigen, als behoorende dit tot de eerste, maar dikwijls verwaar loosde plichten van den rechtgeaarden miljonair. Wij zouden ons ettelijke armen aanschaffen, al ware 't alleen om onze ervaringen, wat een zeer egoïstisch mo tief zijn zou, maar waarbij opmerking verdient, dat armen zelden naar motieven maar om geld vragen. Wij zouden een Volkshuis bouwen met wat daarbij be hoort, een badinrichting op den koop toe. Wij zouden ons het genoegen gunnen met grooten ijver allerlei onsamenhan gende wetenschappen te bestudeeren en zoo mogelijk een uiterst verstandige ver- eeniging oprichten ter bespreking zoowel als ter oplossing van alle mogelijke vragen de sociale quaestie en de populieren- quaestie, alle toekomstige harmonie-quaes- ties, de juiste bepaling van een mensch- wanrd'g bestaan, de voor- en nadeelen van het rijwiel, de sterren en de dwaal lichten. Als wjj miljonair waren zouden wij gaan reizen. Wij zouden Rome willen zien en Athene en het geheele Palestina van Dan tot Berseba, om het Forurn te bezoeken en de catocomben en den Acro polis en zoovele plaatsen, waaraan de schoonste herinneringen van 'tmenschdom zijn verbonden. En waarschijnlijk zouden wij de pyramiaen willen zien, uitkijkende naar de bekende veertig eeuwen, die daar volgens Napoleon op wacht staan. Napo leon was een authentiek groot man in het bloedige genre, daar valt niets tegen te zeggen, en de mémoires van Barras, door nijd en afgunst ingegeven, kunnen zijn naam niet verkleinen. Maar hij ge bruikte somtijds wonderlijke beeldspraak. Misschien zouden wij nog verder gaan, naar de geheimzinnige vlakten van Sinear, naar de ruïnen van Babel van Ninivé, al ware 't alleen om te leeren, staande bij de ruïnen van Nebukadnezai's paleis, dat alle wereldsche grootheid voorbij gaat. Het is een nuttige les voor mil jonairs en wie het wenschen te worden. Nu wij het wel bedenken wij zou den het razend diuk hebben als miljo nair Nu, voorloopig kunnen wij onze ziel in lijdzaamheid bezitten. Er is geen kans hoegenaamd, dat wij ooit dit drukke baantje zullen bemachtigen. ]>e ïEdaiu." De passagiers van het gezonken stoom schip zijn te Rotterdam aangekomen. Een deel hunner, dat alles bij de ramp verloren had, was op kosten der Maat schappij nieuw gekleed. Zaterdag-namid dag gingen allen naar Amsterdam door. Het blijkt nader, dat de passagiers na de aanvaring door de officieren werden gerustgesteld en vei lof kregen nog naar hun slaapplaatsen te gaan om wat te halen. Kapitein Bruinsma is wel ongelukkig. Voor eenige jaren verloor hij op dezelfde huishoudster bespeurd dat de jonker huwelijksplannen had, of zij had besloten, dat Cornelie zijne vrouw moest worden, en daarom had ze niets beters weten te doen, dan deze al vast geheel en al voor hem te winnen, opdat van haren kant althans geen bezwaar zou bestaan, wan neer hij, zooals zij het noemde, «zijn oog op haar liet vallen" waarvoor zij ook de meest mogelijke zorg zou trach ten te dragen. Wij hebben haar dan ook reeds in die richting werkzaam ge zien, zonder dat zij echter veel succes had mogen beleven. Maar bij Cornelie ten minste, meende ze zeker van hare zaak te zijn en deze genoegdoening was voor haar de sterkste aansporing om m ;t de beste bedoelingen der werehi de arme schilderes gedurig eene nieuwe dosis ver gif toe te dienen, welke zij de kracht niet had af te wijzen en waai aan ze toch gevoelde dat ze zoo althans geen wonderen gebeurden bezwijken zou. Nog denzelfden dag op welken juf frouw Vlierboom op het slotje geweest was, treffen we Eva bij Cornelie aan, die zij op hare kamer bezocht en ver slag gaf van het uiterlijke en innerlijke van hare vijandin. Want Eva beschouwde Johanna uls hare vijandin, dat weten we. Dat de jonker deze ooit zoude huwen, hoopte ze met alle macht te wijze het stoomschip Leerdameveneens van de N. A. S. Af. Toch blijki het, dat hij een bekwaam gezagvoerder is. Een antiquaar en juwelier in de rue de Flandre te Ostende ontdekte Zondag, dat een hoeveelheid diamanten en bankbiljetten, tot een bedrag van honderd duizend francs, hem waren ont stolen. In zee heeft men een zak gevonden en ledige étuis. De diefstal heeft plaats gehad terwijl de juwelier even een glas bier was gaan drinken. Voor hij zijn woning vrliet, had hij al de byoux, het geld, paarl-n en een reiszak in een klein antiek meu beltje verborgendit meubeltje vond hij bij zijn terugkeer opengebroken en de zak was verdwenen. Men had vermoeden op vier Engelschen, die reeds drie dagen om het huis ge zworven hadden. Deze vier zijn in hechtenis genomen, terwijl de politie een Engelsche dame in het oog hield en ein delijk ook deze gevangen nam. Allen zijn naar Brugge opgezonden. Ook een aanslag. Een wonderlijk tocneel kwam dezer dagen in het Prinses-theater te Melhouine voor. Een miss Oliphant zou optreden in het toorieelspel De Weduwe en wel in de hoofdrol. In het eerste bedrijf reeds had zij een groot succes. In het tweede bedi ijf treedt zij op in het weduwenge- waad, met een krans voor het graf van haar man in de hand. Zij diukt een kus op den krans en op hetzelfde oogen- blik begon miss Oliphant te lachen, te lachen, zoo luide, zoo woest, zoo waan zinnig, dat alles verschrikt opsprong. Een vreeselijke lachkramp had de kun stenares overvallen. Het gordijn moest neervallen en miss Oliphant viel in een lethargisclien slaap, waaruit zij eerst na 24 uur ontwaakte. Uit het ondeizoek bleek, dat een vergiftiging met lachpoe- der had plaats gehad. De vroegere eerste heldin var, het gezelschap had het poeder gestrooid in den grafkrans. Zij werd gevangen genomen, maar ontkende alle schuld. Een aanvaring uiet een H'alviscli. Het te San Francisco tehuis behoo rende houten stoomschip Sunal, heeft Donderdag nabij de Golden Gate een aanvaring gehad met een walvisch, die schijnbaar aan de oppervlakte lag te slapen. De schok was zoo hevig, dat men vreesde dat er een gat 111 den boeg was geloopen. De gestoorde walvisch verhief zich aan bakboordszijde en sloeg waarschijnlijk wegens do hevige pijn die het dier leed, geweldig met zijn staart, zoodat drie schroefbladen braken. Het dier was zoo ernstig gewond dat het weldra stierf. Uit het begin «lezer eeuw. Te Sheffield is dezer dagen op 95-jari- gen leeftijd overleden de oudste drukker van Engeland, de heer John Wheat. Hij hield er veel van om op het eind van zijn leven zijn herinneringen te vei tellen, die natuurlijk in de eerste pla ts liepen over de hervorming in de drukkerij. Toen hij in 1814 in de leer kwam bij een drukker, gebruikte ueze nog houten persen. Op deze primitieve wijze, de eenige toen bekende trouwens, drukte men 50 a 60 exemplaren van een blad zijde af per uur. De kranten kostten toen 40 ets. per exemplaar en dat vond men geen Imogen prijs. De aftrek was echter maar gering. Gedurende eenige dagen na den slag bij Waterloo werden er van de courant, waaraan de heer Wheat weikle, 500 exemplaren gedrukt, en dat noemde men een fabelachtig getal! Door eeu leeuw verscheurd. In hel beestenspel van Castagnet te Lyon vormde het voornaamste aantrek- kingspunt de leeuw Romulus, welken de dierentemmer Lucas liet zien, die het keeren. Eva wist ook niet wat hij met eene hem lot nu toe geheel vreemde vrouw doen zoude, terwijl hij in zijne naaste omgeving alles hebben konde, wat hij zocht. Zoo de jonker trouwde en zij geloofde, dat hij het doen zoude dan moest niemand ander zijne vrouw worden dan Cornelie, want niemand zou zooveel van hem houden als zij wist dat deze deed, en dan mocht Cornelie bij zulke redeneering^n met een droevig glimlachje het hoofd schudden, zij kon het de juffer met verbergen, dat zij der. jonker boven alle mannen, die zij kende, de voorkeur gaf, en meer en rneer liet Eva haar in haar eigen hart lezen, en ontdekte haar geheimen in eigen boezem verborgen, voor welke ze terugdeinsde, die zij toch niet kon nalaten te koeste ren en die te sterker toenamen, naar mate, zij trachtte ze dieper in haar hart te verbergen. Wel antwoordde ze niet, of ontwijkend, op wat Eva zeide, maar zij kon het niet laten er naar te luis teren. En toen deze vertrokken was, verkeerde zij in radeloozer toestand dan ooit te voren, want het gevoel van zelf behoud was in haar ontwaakt en spoorde haar krachtig aan om met de vreemde dame om het hart van den jonker te kampen. Maar dan stond haar in den weg de beest zoo goed getemd had, dat hij als een geduldig huisdier alles met zich liet doen, wat men maar wilde. Dit feit bracht een der dagelijksche bezoekers van de menagerie, den spoorwegbeambte Leon Eyssette, op de gedachte zich eens op den lug van den leeuw te laten foto grafeeren, waarbij een zijner vrienden, een amateur-fotograaf, beloofde hem te helpen. Beide begaven zich vroeg des morgens naar het beestenspel, dal te bereiken was door een gang bij het station, en terwijl de fotograaf zijn toe stel gereed zette, naderde Eyssette de kooi van den slapenden leeuw. Hij riep dezen eerst wakker, maar waagde het daarop ook nog den grendel weg te schuiven. In hetzelfde oogenblik sprong het beest op den vermetele toe en ver brijzelde hem met één slag het hoofd. Toen trok de leeuw het lichaam in een hoek van de kooi. De fotograaf riep om hulp en er kwarn een oppasser, die zich in de kooi begaf, maar die zelf gevaar liep en haastig terugging. Het gelukte eerst den dierentemmer het geheel onken bare lichaam van Eyssette te ontrukken aan het dier en dit in een kleinere kooi te drijven. De twee onderwerpen, waarover de Parijsche bladen zich warm maken, zijn de bekende oorlog op Madagas car en het bezoek van koning Leo pold van België aan president Faure. Allerlei geruchten omtrent dit laatste doen natuurlijk weer de rondte. Het moet als stellig en zeker worden be schouwd, dat tusschen deze beide re- geeringshoofden over den toestand in den Congo-Staat is gesproken, en het is vooial hierom, dat zoovele ge ruchten aangaande deze quaestie in omloop zijn. Volgens een Fransch tijdschrift M'Eclair" genaamd, moet er tusschen België's koning en pre sident Faure beraadslaagd zijn over den eisch van Lord Salisbury, die, als schadeloosstelling voor de terecht stelling van den Engelschman Stokes, afstand vordert van een gedeelte van het gebied gelegen aan den Nijl, en dat tot nu toe door het bestuur van den Congo als wettige bezitting be schouwd werd. Een ander bericht luidt, dat koning Leopold besloten heeft tot Zaterdag in Parijs te blijven. Hij moet tot dit besluit zijn overgegaan na een dejeuner, aangeboden aan den mi nister van buitenlandsche zaken, Ha- notoux. Vóór 't vertrek des konings komen er wellicht nog berichten uit, wat er tusschen koning Leopold en Faure verhandeld is. Tot nu toe ligt er nog een sluier over de Congo- quaestie. Volgens een telegram door den minister van oorlog generaal Zur Linden, openbaar gemaakt, moet het den Franschen gelukt zijn de ver sterkte stellingen, welken de Hova's hadden ingenomen wederom te her overen. Het leger der Hova's telde 5Ü00 maarschappen. Zij werden door de Franschen van drie zijden bestormd en lieten 80 manschappen achter, terwijl van de Franschen slechts eenige Sakalava's, bondgenooten van Frank rijk, op 't slagveld bleven. Door dit en meer anderen gevechten is geble ken, dat van ernstigen en hardnek- kigen tegenstand van den kant der Hova's niets te vreezen is. De grootste vijand voor de Franschen is het kli maat, dat voor hen doodend is en reeds zoovele slachtoffers heeft ge- eischt. Daarbij kwam ook nog, dat de manschappen zwaren arbeid moes ten verrichten, zooals het banen der wegen, die hen naar de hoofdstad moesten voeren. Het is echter nog geheel onzekeo of generaal Duchesne voor 1 October de hoofdstad zal bereiken en wanneer hij ze zou berei ken is het nog een groote vraag of hij er voor zijne soldaten genoegzaam levensmiddelen zal vinden want hij twist, die haar vader met den jonker gehad had, en waardoor zij in de onmo gelijkheid verkeerde met hem te con verseren. Zoo zij hem ergens on moeite, b. v. op eene wandeling? Wat zoude hij doen? Zou hij haar aanspreken? Welke houding zou zij tegen over hem aannemen? Onwillekeu ig stond ze op, zij kon het niet langer in huis uithouden. Zij moest naar buiten in de vrije lucht. Die zoude haar goed doen. Haar beklemd gemoed zou daar in de onmetelijke ruimte de vrijheid vin den. {Wordt vervolgd). kon slecht voor twee dagen proviand mede nemen en zijne soldaten zullen daar evenals de Hova's door versch vleesch en rijst in hun onderhoud moeten voorzien. Met spanning volgt men te Parijs het geheele beloop dezer questiën en met belangstelling wordt de uitslag te gemoet gezien van den ministerraad, die eene ver gadering heeft gehouden onder voor zitterschap van den president Felix Faure. Het vertrek der Koninginnen naar het Loo is bepaald op Vrijdag-voormiddag omstreeks 10 uur. De dienst bij Hare Majesteiten op het Loo zal worden waargenomen door de heeren jhr. mr. Van Pabst van Bingerden, kamerheer, jhr. Van de Poll, adjudant en jhr. Van Suchtelen van de Haere, ordonnans-officier. Zondag 27 October zal te Zwolle de algemeene vergadering gehouden wor den van den Bond van R. K. werklieden- vereenigingen in het aartsbisdom Utrecht. In de vergadering zullen in verschillende sectiën behandeld worden: le inrichting van vakvereenigingen 2e arbeid in ge vangenissen3e arbeiderswoningen en 4e verplichte verzekering. Het voornemen bestaat, om munt biljetten van 10 gld. te doen aanmaken, teneinde te kunnen overgaan tot de in trekking van 1 millioen aan muntbiljetten van f 50, welke veel minder in trek zijn en het in omloop brengen in de plaats daarvan van muntbiljetten van f 10 op gelijk nominaal bedrag. Bij Koninklijk besluit is mr. J. G. Gleichman benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaul, voor het tijdperk der tegenwoordige zit ting. Alle militairen, officieren en min deren, die benoemd werden tot ridder van de Militaire Willemsorde, of in die orde in rang werden verhoogd naar aan leiding van hun moedig, beleidvol en trouw gedrag op Lombok, ontvingen, naar aan De Tel. wordt medegedeeld dezer dagen van H. M de Koningin Wilhel- mina een fraaie fotografische afbeelding van het tafereel, toen H, M. in de Malie baan generaal Vetter het ordeteeken op de foist speldde. De fotografiën dragen de eigenhandige onderteekening van Koningin Wilhelmina, benevens eene op dracht. Zondag had te 's Hertogenbosch, op initiatief van den Bond van oud- zouaven, een groote bijeenkomst plaats, om te protesteeren tegen de onltrooning van den Paus, en de bezetting van Rome door Italië. Uit alle deelen des lands waren duizen den en duizenden per extra-treinen aange komen, zoodat de straten reeds vroeg bijzonder vol waren. In liet gebouw der Liedertafel had te- kwart over tienen 'een bijeenkomst van afgeva .rdigden plaats, welke werd geleid door den heer J. W. R. van Gulick, den voorzitter der Regelingscommissie, waarna de heer J. J. Küppers, voorzitter van den Nedeilandschen zouavenbond het woord kreeg. Deze herinnerde aan de gebeurte nissen van voor 25 jaar en bracht hulde aan den juist binnentredenden zouaven- generaal Charette, wiens aankomst reeds door het luid gejuich van den op straat staande menigte was aangekondigd. Ook de heer Aug. Wils protesteerde legen de bezetting van Rome, den roof van den kerkelijken staat en tegen de gevangenhouding van den paus. Alle sprekers eindigden meteen «leve de paus" en een «leven de koninginnen". De afgevaardigden en de buitenstaan- den trokken hierop met hun bijna 120 banieren (alle opgerold) in optocht naar de kathedraal, waar meer dan 10,000 personen werden toegelaten. Langer dan een half uur duurde het eer allen ge plaatst waren. Na eenige kerkelijke plech tigheden zong de heer W. Deckers het «Wat zijt gij groot, gij koning van den tijd", van Verhulst, waarna dr. Schaepman den katheder besteeg tot het uitspreken der protest-rede. Deze noemde den dag een van schande voor de zegepi alenden, een van eer voor de verjaagden, een dag van vrees en wroeging voor hen die buit behaalden, en van hoop en vertrouwen voor de beroofden. Spr. wees daarna op wat Herodes was geweest, en noemde vervolgens den nu volwassen geest der revolutie den Hero des van onzen tjjd, die zegt: «ik wil niet dienen," die de stedehouder van Satan op deez' aarde is. Daarna vroeg spr. wat de wereldlijke souvereiniteit des Pausen is en noemde deze geen gevolg van begeerte naar macht, maar een uitvloeisel der liefde. Hem die souvereiniteit te ontrooven was meer dan statenroof, het was een aanslag op Gods heerschappij, althans op het zichtbare teeken daarvan. Spr. noemde het een leugen, als men beweerde dat de Paus geen gevangene was. De Paus is niet vrjj waar men hem zijn onafhankelijkheid heeft ontnomen, wijl zijn majesteit te grabbelen wordt gegooid -aan laag en laaghartig gepeupel. Wij weten dat de Paus een gevangene is, maar ren koning in zijn gevangenschap. Zijn lijden eischt goddelijke kracht en God zal die geven. Zijn protest is ons protest, en daarom protesteeren wij allen tegen den Statenroof van 20 September, tegen het geweld aan den H. Stoel en aan de voorzienigheid Gods gepleegd. Wij projesteeren nog na 25 jaar, wijl Gods rechten nooit verjaren. Is dat protest ijdel; klinkt en vergaat het met den klank? Wij weten beter. Gods rechten verja ren nooit. God zelf heeft geprotesteerd. Spr. [herinnert daarbij aan den toestand van Rome, vergeleken hij dien van voor 25 jaar. Na een gebed voor de Christenheid en voor de eenheid in en door de kerk, vroeg spreker; wanneer zal de engeltkomen om de banden van Petrus te slaken? De dagen zijn donker, maar wij weten, dat achter de wolken is het licht der gerech tigheid, de zon van God. Na deze rede werd het bondsvaandel der zouaven gezegend. Aan het einde der plechtigheid werd medegedeeld, dat de Paus langs telegrafi- schen weg den plebaan Brouwers had gemachtigd, allen den apostolischen zegen te geven. Onder de duizenden die tegenwoordig waren werden o. a. opgemerkt, de Ka merleden Vermeulen, Kolkman,Borret, e.a. In den loop van den namiddag vertrok ken de meesten der van elders gekomenen weer met extra-treinen naar hun woon plaatsen, zoodat spoedig weer de gewone stilte in Den Bosch heerschte. Naar wjj vernemen zullen De Erven Loosjes te Haarlem met 1 Januari 1896 een nieuw Tijdschrift uitgeven. Op de manier van de bekende «Review of Revieuws" zullen zij een «Hollandsche Revue" gc-ven, die de meest bekende Hollandsche, Fransche, Engelsche, Duit- sche en Amerikaansche tijdschriften maan delijks zal bespreken en «reviewen"; bovendien zullen er eenige belangrijke hoofdartikelen aan toegevoegd worden, als Maandelijksch overzicht van de wereld geschiedenis; Levensschetsen van bekende tijdgenootenKritiek over nieuw ver schenen boeken en politieke karikaturen, enz., enz. De Hollandsche Revue zal ge redigeerd worden door Frans Netscher te Rotterdam en maandelijks per afleve ring 3 vel kwarto (48 pag.) bevatten. De piijs van dit geïllustieerde tijdschrift zal waarschijnlijk slechts f 7.50 per jaar bedragen. Gisterenavond is aan boord van de Dubbeldam (Madeirense), een der pas verkochte stoomschepen der Amerikaan sche Stoomvaai t-Maatschappij, liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, en die heden zou afvaren, de stoomketel gespron gen. Bij dit ongeluk werden drie per sonen gekwetst, waarvan een zeer ernstig. De gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. imersfoartsche H iel rij «lersclub W. O. A. Zondag 29 September clubtocht naar Utrecht ter bijwoning van de volks spelen. Afrit 's morgens 10 uur precies. Op goede opkomst rekent de captain G. ITTMANN. ■.-ancgjiBK.in.im.il I. I Lil Naar wij uit goeden bron vernemen zal het ziekenhuis «Aldegonde," inwen dig gerestaureerd en verbeterd, eerst op Maandag 4 November a.s. heropend wor den. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot luit.-kolonel bij het 5e regiment inf. de majoor J. M. Buffart van het korps, tot kupitein de eerste luit. W. A. Ver hoeven van het le regiment, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. De navolgende onderofficieren van het 5e Reg. Inf. zijn geslaagd in het examen voor den rang van tweede luite nant en zullen voor eene benoeming als zoodanig in aanmerking worden gebracht K. Spoelstra, voor de Infanterie h. t. I. J. W. A. van den Vrijhoef voor de In fanterie O. I., H. J. Scheffer voor Adminis- stralie h. t. 1., W. J. H. van der Poel voor Administratie O. I. De bij het 5e Regt. Inf. tot kapi tein benoemde Eerste luitenant Jhr. D. H. Barchman Wuijtiers, van het Regi ment Grenadiers en Jagers, wordt belast met het bevel over eene compagnie van het 5e bataljon van het Korps te Utrecht in garnizoen. Naar wij vernemen zijn bij Koninkl. Besluit in hunne rang overgeplaatst naar het Regiment Grenadiers en Jagers, den Kapitein Jhr. A. H. M. M. Pabst van Bingerden en de le luitenant C. P. Koene beiden van het 5e Regiment infanterie. De eerste luitenant L. A. H. Ane- maet van het 5e Regt. Inf. die tot Kapi tein benoemd is bij het le Regiment in fanterie, komt te Leeuwarden in garni zoen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2