BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten zal kunnen dienen. terschap te bespeuren zijn en I In deze proclamatie wordt tevens bepaald, reeds veel gewonnen zijn, want dat de afgezette gouverneur nimmer voorloopig zal 't toch onmogelijk 7eder tot eenig ^ringsambt zal wor- E r u Men geroepen, opdat dit and ren amb- ZI)ll alle werklieden tot aiscnai- tenaren tot een waarschuwend voorbeeld fers te maken. Tegenover verkwisting zal een I ieder tot sparen aangemoedigd en zoo mogelijk tot verzekering verplicht moeten worden. Om luiheid en verkwisting tegen I te gaan moet de opvoeding van den werkman beter worden en Generaal Vetter. Uit Marseille wordt het volgende I gemeld Toen generaal Vetter en zijne familie mag armenzorg niet gebaseerd te Marseille per spoor arriveerden, weid zijn "Op bedeeling zonder onder- ZEx. aldaar door den vertegenwoordiger zoek. der Rotterdamsche Loyd en enkele Ne- Behoort tot de oorzaken van Meanders verwelkomd. De bezienswasr- j j i ij i 1 digheden van de prachtige havenstad armoede door eigen schuld ook sterke voortteling? vraagt de werden daarna in oogenschouw genomen. Bij aankomst van het stoomschip «Soem- schrijver. Wie willen hierover bing" begaf de generaal zich aan boord kort zijn. Met den schrijver ge- en wendde zich tot den gezagvoerder looven wij, dat wij ons voor de I met het verzoek hem aan de - i passagiers te willen voorstellen. Weldra naaste toekomst niet behoeven roo .- I was de kennismaking aangeknoopt en Ongerust te maken, dat er te I duurde niet lang of een kanonnade weinig voedingsmiddelen zullen van champagnekurken had plaats, zijn; geleerd door de ondervin- De eerewijn vloeide ruimschoots. De ding bij armenzorg, hebben wij aanwezige Hoepen, die te Rotterdam i 1 i-, ingescheept waren, verwelkomden hun het vertrouwen, dat ook in dit I gevjerc|en generaal bij het ombarkeeren. Opzicht verandering mag ver- I ]jc generaal inspecteerde ben, toen zij wacht worden, wanneer de ar- I in orde van parade waren opgesteld. De moede vermindert en de intellec- eerste dag van de zeereis werd dus goed tueeie ontwikkeling grooter wordt, '"g"®1) I"et blijdschap werd de tocht t j i..l naar Insu mde ondernomen. In het volgend nummer het vervolg van den inhoud der con clusies. K. Huishoudschool te Utrecht. Omstreeks midden November zal te Utrecht eene huishoudschool worden ge opend in een gebouw aan de Plompe- torengracht, dat door de vereeniging «Utrechtsche Huishoudschool" is aange- Te Parijs zijn weer tijdingen ontvangen I kocht en inwendig geheel wordt ver uit Madagascar, niet per telegram, maar I bouwd om op eenvoudige doch doelma- per post. I tige wijze voor het doel te worden inge- DeFigaro publiceert een tweetal brieven I richt, volgens aanwijzing van de drie afkomstig uit Aridriba, waarin nog eenige I dames-bestuurderessen. Als directrice zal bijzonderheden worden medegedeeld over I optreden mej. E. A. Westendorp; als de jongste krijgsverrichtingen, welke ech-I leerares word mej. Cariot aan de inrich ter reeds grootendeels bekend zijn. Het I ting verbonden. belang!ijkste is de verklaring, dat de! De Utrecbtsche huishoudschool stelt Fransche soldaten volkomen vertrouwen I zich ten doel: blijven stellen in hun opperbevelhebber, I 1. Meisjes uit den arbeidersstand, die generaal Duchesne. Ofschoon de wijze, I de lagere school verlaten hebben, te vor- waarop deze expeditie werd voorbereid, I men tot degelijke dienstboden en huis- veel te wenschen liet, wordt algemeen I vrouwen hulde gebracht aan den bevelhebber, door I 2. Dienstboden te leeren koken, strij wiens energie en koelbloedigheid tot dus- I ken en de wasch behandelen ver alle bezwaren werden overwonnen. I 3. Vrouwen en meisjes uit de volks- Het is bekend, dat generaal Duchesne I klasse te leeren, de volkskeuken op de meende, in bet begin van October Antana- I eenvoudigste, zuinigste en meest gezonde narivo te kunnen bereiken. Wellicht I wijze te bereiden, overeenkomstig de komt dus dezer dagen reeds de tijding, I middelen onder haar bereik; dat de Fransche voorhoede de hoofdstad I 4. Aan jonge dames de gelegenheid te der Hova's heelt bezet. I verschaffen, zich te bekwamen in de theoretische en practische kookkunst, als mede in die aanverwante vakken, waar- J van de kennis voor iedere huisvrouw van Op het eiland Cuba is gedurende de belang is. laatste dagen niets gewichtigs voorge-1 Dit doel tracht de vereeniging te be vallen. reiken-. Zelfs de correspondent van de Times I 1°. door de instelling van een volks- te Havanah weet niets anders te melden, huishoudschool met twee-jarigen cursus, dan dat in de provincie Santa-Clara weer I waarin onderwijs zal gegeven worden in eenige schermutselingen tusschen de Span- I koken (volkskeuken), voedingsleer, waren- jaarden en de Cubanen hebben plaats kennis, huishoudkunde boekhouden), was- gehad. «Morgen aldus seint de cor- schen, vouwen, mangelen, strijken, naaien, respondent van 25 Sept. ga ik van knippen, mazen, sloppen, de beginselen hie: naar Sanla-Clara, ten einde mij zelf der gezondheidsleer en ziekenverpleging, op de hoogte te stellen van den toestand". I lezen, schrijven en rekenen. Inlusschen zijn weer twee expedities I De school is toegankelijk voor meisjes uit de Ver. Staten op de Cubaansche kust I van iedere gezindte, die den leeftijd van geland. Het schijnt derhalve, dat het 12 jaren bereikt en de lagere school af- toezicht, door de Amerikaansche regeering geloopen hebben. Het leergeld bedraagt beloofd, nog wel iets te wenscheu laat. I 27 ets. per week, terwijl het bereide maal op de school mag worden genul- tigd. Bij het verlaten der school zal aan de Van officieele zijde wordt medegedeeld, I leerlingen, die met vrucht het onderwijs dat in de Pekingsche staatscourant een I genoten hebben, een getuigschrift wor- decreet des keizers wordt gepubliceerd, I den uitgereikt. waarbij de onder-koning der provincie I Door het geven van verschillende cur- Szechueng van zijn ambt wordt ontheven, sussen, als: kookcursus voor dienstboden omdat hij niets heeft gedaan tot bescher- cursus voor dienstboden in strjjken en ming van de Christelijke zendelingen. I behandelen der waschkookcursus voor vrouwen en meisjes uit de volksklasse kookcursus voor jonge dameskookcur sus voor minder gefortuneerde jonge dameskookcursus voor getrouwde dames cursus voor jonge dames in strijken en behandelen der wasch; cursus voor min der gefortuneerde jonge dames in strij ken en behandelen der waschcursus voor zieken- en wijkverpleegsters (voor namelijk tot bereiding der volkskeuken) Aan de school zal gelegenheid zijn voor een beperkt aantal dames om dagelijk het middagmaal te gebruiken. Het bestuur is aldus samengesteld: H A. van Beuningen, voorzitter, E. baro nesse d'Aulnis de Bourouill—Twiss, W. C van Haeften Jr., D. van der Horst, W HuijsingaBadon Ghijben, M. G. Muller Lulofs, mr. H P. van Heij.t, secreta ris-penningmeester. Leger des Heils. De week van gebed en zelfverloochening van het Leger des Heils zal dit jaar in Nederland gehouden worden van 6 tot en met 12 October. Elk lid van het Leger zoowel als elk vriend van zijn inrichtingen wordt ge vraagd voor deze week zich eenige of alle overtollige weelde te ontzeggen en in sommige gevallen besluiten zelfs offi eieren en soldaten zich vrijwillig uitgaven te ontzeggen, die in de meeste gevallen als noodzakelijk beschouwd worden, om zoodoende gelden bijeen te brengen om het Leger te steunen in zijn vele, ver schillende afdeelingen. Eiken avond van de zelfverloochenings week zal als altijd in elk korps in ons land een bijeenkomst gehouden worden en een bijzondere collecte zal daarin ge houden worden voor het zelfverloochening fonds; bijzondere geadresseerde envelop pen zijn rondgebracht in de voornaamste straten van alle steden, in de provinciën en ook in Amsterdam. Alle giften zullen dankbaar aanvaard worden tegen afzon derlijke kwitanties. In een rondschrijven wordt de zware taak geschetst, die het Leger zich op de schouders heeft gelegd. Men schrijft uit Nijkerk: De kiesvereeniging «Njjkerk's Belang" en de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" hebben besloten voor de a.s, verkiezing van een Raadslid geen can didaat te stellen. «Nijkerks Belang" nam een motie aan luidende dat zij de houding van den heer J. H. Krudop in de Raadsvergadering van 16 Aug. j.l. en zijn daarop aange vraagd ontslag betreurt. Zij acht eene uitspraak der kiezers in het gerezen verschil tusschen den oud-bur gemeester (den heer Krudop) en den tegen- woordigen burgemeester ongewenscht en besluit geen candidaat te stellen en den kiezers aan te raden niet ter stembus te gaan of blanco te stemmen, opdat deze stemming bare beteekenis verlieze als demonstrate tegen onzen burge meester. Voorts afschrift te zenden van deze motie aan den heer Krudop, aan den burgemeester en haar ter kennis van de kiezers te brengen. De Friesche propaganda-commissie tot afschaffing van sterken drank heeft aan de burgemeesteis der provincie een schrijven toegezonden, waarin wordt ver zocht, op de dagen der loting der natio nale militie het schenken van sterke dranken in de plaatsen wanr geloot wordt en waar de lotelingen doortrekken, te verbieden. Zondagmiddag j.l. ten 3 ure werd de aangekondigde samenkomst in de open lucht door het Leger des Heils weder gehouden op het bekende terrein. Weldra deed het gezang van het tal rijk aanwezige publiek de lucht weer galmen, door het nemen van liederen- val van haren vader tegen mij, niet tegenwoordig, maar wel bare moeder Mevrouw Kneppers is een zeer lief, goed, zachtzinnig schepsel; ik heb de over tuiging, dat zij geen deel aan het ge beurde heeft. Enfin, ik verliet het huis van den luitenant, terwijl ik de over tuiging had dat ik daar nooit moer terug zou komen. «Tegen Cornelie tegen juffrouw Kneppers had ik natuurlijk evenmin iets als tegeD hare moeder, en het deed mij wezenlijk leed dat ik haar voortaan minder of misschien in het geheel niet meer zou ontmoeten, want waarlijk, zij is een zeer lief meisje; ik ken haar nu sedert jaren en had nooit iets bij haar opgemerkt dan wat lief en goed is." De jonker hield een oogenblik op te sprekenhij gevoelde iets wat hij op het pad voor de boerderij dienzelfden dag nog eens gevoeld had, iets wat naar de smart geleek die hij ondervonden had bij het sterver, van zijn vader en van zijne moeder, 't Was of hem de wereld minder schoon was, en de toekomst duisterder, en terwijl hij daar zal bij zijn zuster en de schoone freule, kwam hij tot de overtuiging, dat Cornelie Knep pers hem nader aan het hart gelegen had dan eenige andere vrouw op de wereld. Hij deed dan ook geen poging om zijne smart te verbergen, maar ver volgde, met eene stem waarin zijne ont roering duidelijk te bespeuren was, zijn verhaal. «Sedert den twist met haren vader, van welken ik zoo even sprak, had ik geen der beide dames weder gezien, toen ik Cornelie," hij begreep dat hij het «juffrouw Kneppers" achterwege kon laten, dat hij haar Cornelie noemde had nu toch geen consequentie meer, want zij was gestorven voor hem helaas gestorven. Hij sprak immers van haar, als van eene doode? «toen ik Corne lie heden middag onverwacht hij de oude hoeve ontmoette. Ik groette haar, natuur lijk, en daar ik, gelijk ik zeide, veel van haar hield, sprak ik haar aan, mis schien ben ik onhandig geweest, maar ik repte van het ongenoegen, dat ik met haren vader gehad heb, en reikte haar mijne hand, ten leeken dat ik de oude vriendschap, die tusschen ons bestaan had, niet als afgebroken beschouwde, maar zij weigerde die; zij werd beur telings bleek en rood toen zij mij zag, maar antwoordde geen enkel woord. Zij is bepaald geheel en al van het gevoe len van haren vader. Had deze de deur van zijn huis voor mij gesloten; zij voelde zich beleedigd, dat ik haar durfde aan spreken." Hel kwam bij den jonker in de verste verte niet op, dat de ontroering misschien toe te schrijven was aan gevoelens, die hem, zoo hij ze daar aan de Oude hoeve had kunnen vermoeden, op dit oogen blik misschien, althans in eigen oogen, tot den gelukkigsten man der wereld zouden gemaakt hebben. De jonker had toen zelf nog geen helder inzicht in zijn eigen hart en nu hij het gekregen had, want hij verheelde 't zich niet langer, dat hij Cornelie bemind had, al was het met de bedaarde liefde van een rustig man, voor wien de eene dag ever, eentonig als de andere voorbjj gaat, en die alzoo niets van den zenuwachtigen haast gevoelt, door welken meer geprik kelde zenuwen tot snelle overtuiging en spoedig handelen gedreven worden, nu hij tot de overtuiging kwam, dat hij Cornelie sedert jaren beminde, nu was ze voor hem verloren Er heerschte eene pijnlijke stilte. Me vrouw van Veenwijk gevoelde, dat haar broeder zielsveel van Cornelie moest ge houden hebben, maar zij deelde nog geenszins de overtuiging, dat deze van haren kant hem riet liefhad. Hoewel de smart van haren broeder haar leed deed, beschouwde zij die toch ais eene onaangename medicijn, die hem goed zoude doen, omdat hij daardoor zoude boekjes en kranten gaf men ondubbelzinnig bewijs van instemming, uitgenomen enke len die juist niet van veel zelf beheersching en nuchterheid blijk gaven, wat hun dan ook als geheel misplaatst, op een zeer gepaste wijze werd onder 't oog gebracht, Men was in blijde stemming bijeen, be gunstigd door fraai weder en een heer lijke najaarszon, wier zachte en milde stralen den aan wezigen als 't ware toeriep vliedt de duisternis en wandelt als kinde ren des lichts. Evenals altijd waren er ook nu weer sommigen, die, al zijn ze daarom nu geen dieven of moordenaars, toch niet door de poort der schapen wilde ingaan, maar van elders trachten in te klimmen, zonder de verplichte entree te geven. Behoudens deze uitzonderingen hadden èn publiek èn Heilsoldaten een gezegende middag, en hoewel niemand in 't openbaar beleed, zijn of haar zonden te willen opgeven, werd toch blijkbaar menig hart door een vriendelijk woord getroffen. Den 7den October hoopt de heer M. L. Celosse den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij koninklijk besluit alhier tot procureur werd benoemd, in plaats van Mr. F. H. van Persijn, die kort te voren tot rechter in de Arrondis- seinents-rechtbank benoemd was. Na den Hen April 1877 tot lid van den gemeenteraad gekozen te zijn, werd hij den 18en Arpil 1879 benoemd tot weihouder, welke functie hij tot heden onafgebroken waarneemt. Dat men met petroleum uiterst voor zichtig moet omgaan blijkt weder uit het volgende Eene dienstbode van ritmeester B goot Maandagochtend petroleum bij een brandend petroleumstel. Daar de petro leum vlam vatte, stond spoedig het boven lijf van het meisje in brand. Op haar gillen kwam de heer |B. toeloopen, die haar in een looper wikkelde en alzoo de vlammen doofde. Zij is met hevige brand wonden, aan hoofd, borst en arm, per rijtuig naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd, na door dr. Coenen voorloopig onderzocht te zijn. Van wege de vereeniging «Trouw aan Koning en Vaderland" gevestigd te Utrecht zal in den loop van deze maand alhier een geldelijke inzameling gehouden worden. Deze collecte zal dienen ter ondersteuning van de behoeffigen, die recht hebben om het Metalen Kruis of de Citadelmedaille te dragen. De boven genoemde vereeniging heeft tot het in zamelen van giften de Koninklijke goed keuring verkregen. In Slothouwer's boekhandel zijn door den architect W. vari Schaik eenige teekeningen geëxposeerd, die van een ge oefende hand getuigen en tevens aangeven hoe men van den duren bouwgrond in de groote steden weet partij te trekken. De kapitein A. J. A. A. Rothpletz van het 5e Regiment Infanterie is bij Ministrieele beschikking benoemd tot Kapitein voor speciale diensten tij ge meld Kórps. De kapitein Jhr. A. H. M. M. van Pabst van Bingerden en de le luitenant C. P. Koene van het 5e Regiment In fanterie, zijn bjj Koninklijk Besluit in hunne rang overgeplaatst bij het Regi ment Grenadiers en Jagers. Luitenant J. H. M. ten Kate, van het 3e reg. huzaren, gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort, wordt 1 Nov. ingedeeld te Leiden. De bij het reg. gren. en jagers overgeplaatste le luit. A. H. van Alphen de Veer heeft verzocht niet voor die overplaatsing in aanmerking te komen eu te Utrecht in garnizoen te blijven. De adjudant-onderofficier A. A. van Oudgaarden van het 5e Regiment infanterie, is wegens lichaamsgebreken genezen worden van eene passie, die zij niet goed geplaast achtte. Zij zegende daarentegen het toeval zij beschouw de het zelfs niet langer dan een toeval dat freule Marie op dit oogenblik zich bij haar bevond. Want altijd is, dergelijke omstandigheden, een hart uit dubbele oorzaak geneigd het verlorene san te vullen. Daar is behoefte aan liefde de eetste plaats, en dat is het edele beginsel wat den mensrh dan tot over haaste stappen aanzet: maar ook een minder edele drijfveer noopt hem het open vak, 't welk hij in zijn laven ont dekt heeft, aan te vullen: het denkbeeld, dat hij zich althans eenigszins zal wreken, of zoo hij daarop niet hopen kan, dat hij ten minste zal toonen, dal hij niets ver loren heeft. De gelegenheid voor freule Marie was thans volgens Clara's oordeel zoo schoon als ze bij mogelijkheid zijn koude; och, of de freule nu toonde een weinig takt te bezitten 1 De freule gevoelde ook, dat op dit oogenblik voor haar alles konde beslist worden, maar zij wist niet hoe of wat zoude beginnen; met een beklemd gemoed staarde ze voor zich. Zij kon zich toch niet aan zijn hals werpen om hem had. afgekeurd voor den dienst en zal tot pensioen worden voorgedragen. Op Donderdag den 3. October a.s. vertrekt van hier per spoor naar Olden- broek een detachement van het 5e Regi ment infanterie, sterk 3 officieren en 100 onderofficieren en minderen, onder hevel van den Kapitein J. Stroeve, om deel te nemen aan de oefeningen van de 6e Serie van het le Regiment Vesting-Artillerie, dat in die Legerplaats verblijf houdt. By Koninklijk Besluit is bepaald dat- bij de Korpsen van het Leger, met ingang van 1 Januari 1896 bet stelsel van Voeding van Rijkswege, voor de on gehuwde onderofficiereu en minderen zal worden ingevoerd. Heden treden bij het le regiment huzaren, de miliciens der lichting 1895 die dit jaar bij de militie zyn ingelijfd, doch na hunne inlijving tot nadere op roeping met verlof zijn gezonden, in wer- kelijken dienst, ten einde gekleed, uitge rust en geoefend te worden. Een schilder, Maandagmorgen bezig zijnde met schilderen van een telephoonpaal in de Valkestraat, hing met zijne handen aan de treden van den paal, het hoofd geheel achterover, terwijl zijn voeten op een paar lagere treden rustten, hy wist zich echter zelf weer op te werken en klom naar beneden; de omstanders haalden wijselijk de ladder weg, daar hij weer naar boven wilde klimmen. Zy achtten het voor den man beter dat hij beneden bleef. Op de boerderjj genaamd «de Vos- heuvel", bewoond door W. Apeldoorn aan den Heiligenbergerweg, staat voor de 2e maal dit jaar een appelboom in volle bloei; op Nimmerdor staat er een in den knop. Toen B. Zondagmorgen zijn tuin doorwandelde ontwaarde hij een egel onder de bladeren, en kwam spoedig tot ae ontdekking dat er een geheel nest be- staande uit 5 jongen, verscholen zat. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de 1ste helft der maand September '95. J. Slykhuis J. Bolderdijk S. J. Mellema A. Beneerink O. van den Brink. Briefkaarten Fontein W. v. Velze Amersfoort. Amsterdam. Hilversum. Tubbergen. Hamersveld. Rotterdam. Utrecht. te troosten, zoo hij troost noodig Clara kwam hem te hulp. Wordt vervolgd 8i9»t« srAATM-LOTEltlJ. Vijfde of laatste klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 1 Oct. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 736 5412 997012715127741278513924 14215 en 14247. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 710 723 5411 5733 9987 12703 12708 12735 12746 12775 13950 1421614220 14232 14259 14279 17866 17897 en 17922. Volgende trekkingen geschieden op 2, 3, 4 en 5 Oct. Nevens de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 bf hooger, en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot zijn ingebleven de prijs van f 100.000, 2 van f 1500, 9 van f 1000, 10 van f 400, 16 van f200, 52 van f 100 en een groot aantal van f70. Bnnschoten. Alhier is uit de Zui derzee aangespoeld een fleschje, met een papiertje waarod in zeer goed schrift met potlood geschreven stond Op den 23en Julie verongelukte in het gezicht van de Haaks de visschers- sloep «de Mascoten," aan allen een laatst vaarwel. Schipper en opvarenden. Een huwelijk met hindernissen. Zaterdagmorgen zou zich te 's Herto gen' osch een paartje in den echt begeven, 't Bruidje stond er sterk op getrouwd te zijn, de bruidegom blijkbaar minder. Op weg naar 't Stadhuis in de Verwerstraat opposeerde de man alofschoon het meisje merkbaar kwaad was, trachtte zij haren aanstaanden echtvriend met kalmte te overreden. Aanvankelijk met succes althans hij liep weder een eiüd mee. Maar niet verder dan tot aan de Ridder straat. Hij scheen zich nu eenmaal in 't hoofd te hebben gezet, niet te willen trouwen. De bruiloftsstoet trok nu een water- en vuurhuis binnen aan den hoek der Rid derstraat. Daar scheen 's bruidegoms liefde weer boven gekomen te zijnhij ging na eenigen tijd tenminste mede stad- huiswaarts. Nieuwe tweestrijd. Het best vond hy

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2