Gemengd Nieuws. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijke berichten werkinrichtingen voor behoeftigen nuttig kunnen zijn? Met het antwoord op deze vraag zullen wij in een volgend artikel besluiten. Telegrammen door de Engelsche bla den de ^Standard" en de Daily News" ontvangen moeten verre van gunstig zijn en grooten ophef maken over de behan deling der Armeniërs te Constantinopel, die aan willekeur en dwang moeten zijn overgeleverd. Dat er natuurlijk over drijving bij is behoeft geen betoog, maar toch valt het niet te ontkennen, dat de toestand in Constantinopel bedenkelijk is. In een onderhoud tusschen de Engelsche gezant, Sir Phihpp Currie, en de groot vizier Kiamil Pacha, moet eerstgenoemde er bij den grootvizier op hebben aange drongen, de Armeniërs welke nog in de Moskeeën verblijf hielden voor verdere mishandelingen te behoeden. De Engel sche regeering houdt niettegenstaande de voorvallen te Constantinopel voet bij stuk en wil haren eisch zien ingewilligd dat in Armenië de noodige hervormingen en veranderingen overeenkomstig het pro gramma, door de mogendheden dienaan gaande vastgesteld worden gebracht. Zorgwekkend rr.ag dus wel de toestand genoemd worden. Voor de veiligheid der Europeanen zijn de noodige maat regelen genomen, want het zou de positie van den sultan geen voordeel aanbrengen indien hij niet het noodige deed om on geregeldheden het hoofd te bieden. Te Rome wordt tegen den 20ste dezer het bezoek verwacht van den koning van Portugal. De vorst vertoeft thans te Parijs. Natuurlijk wordt dit voorval te Rome druk besproken, temeer omdat Koning Carlos van Portugal de eerste katholieke koning is, die een.bezoek brengt op het Quirinaal. Alvorens echter naar Rome te gaan zal koning Carlos zich eerst nog naar Londen begeven, waar hij bij zijne aankomst door den prins van Wales zal worden ontvangen teneinde van daar naar Schotland te gaan om koningin Victoria, die te Balimorals ver toeft een bezoek te brengen. Wat de toestand in Portugal betreft deze is hachelijk, daar men den Koning met oproer bedreigt indien hij niet het ministerie zijn ontslag zendt, dat zich aan geen wetten schynt te willen onder werpen en met willekeur te werk gaat. Te Parijs is een telegram ontvangen waarin wordt gemeld, dat de Fransche troepen op Madagascar Antananarivo nog niet hebben bereikt maar toch vorderin gen maken. Op 25 September hebben zij Babay veroverd, waar men nog tegen- stand had verwacht. De Hova's kozen echter aanstonds het hazenpad toen de Fransche troepen naderden. Nog bevat hel telegram het volgende: de gezond heidstoestand laat niets te wenschen over, de toestand te Antananaiivo is normaal. Men begrijpt dat deze berichten een goeden indruk maken en juist hierdoor de hoop wordt versterkt, dat een goeden uitslag het einde zal bekronen. De onderkoning der provincie Szechueng in Oost-Azië is afgezet. Hiermede zijn echter de moeielijkheden nog niet uit den weg geruimd. De Engelsche vice- admiraal Ruller is met eenige schepen naar Nanking gezonden, maar de En gelsche commandant werd niet door den Chineeschen gouverneur ontvangen, daar deze voorgaf ziek te zijn. Onverrichter zake kon de vice-admiraal terugkeeren. Volstrekte voldoening blijft Lord Salis bury na zijn eerste succes met zijn ulti matum eischen, voor de wreedheden den Engelschen zendelingen gepleegd. Een bericht uit Madrid meldt, dat maarschalk Martinez Campos den 15 den November met de Cubanen een begin zal maken. Ook heeft weer de regee ring een telegram openbaar gemaakt, waarin melding wordt gemaakt, dat door generaal Echogue eene overwinning is behaald, bij Holguin. De Cubanen wa ren 3800 man sterk terwijl de Span jaarden 1600 soldaten sterk waien. Men hechtte echter geen onvoorwaardelijk vertrouwen aan dit bericht. gen of berispingen van den een te ont gaan, en am het bespiedend oog der andere te ontsnappen. Ook zij nam haar breiwerk en zette zich aan het raam neder, terwijl hare gedachten zich meer en meer bepaalden bij haren toestnnd, en zij eindelijk tot het besluit kwam, dat het toch maar beter zóó was dan anders. De breuk, die thans tusscher. baar en den jonker volkomen geworden was, gaf haar een zekere soort van kalmte en berusting. (Wordt vervolgd). Naar men verneemt is de commis sie van rapporteurs voor de kieswet ge reed gekomen met de vaststelling der punten voor het voorloopig verslag en is thans de verdere bearbeiding en samen stelling van dat afdeelingsrapport in han den van den griffier der Tweede Kamer. Aan het paleis te Soestdijk zullen weder belangrijke verbeteringen aange bracht worden. Een en ander is onder hands opgedragen aan den aannemer J. D. F. van der Veen, te Baarn. Men verwacht H. M. de Koningin-Regentes nog in den loop dezer maand te Baarn, om alles in oogenschouw te nemen. Het bestuur eener aanzienlijke ge meente, waar tevens een openbare reini gingsdienst is gevestigd, ontving dezer dagen zoo schrijft men aan de N. Gron. Crt., van een hier te lande gevestigde Maatschappij voor Vruchten en Groenlenbereiding eene missive, de vraag behelzende of er gelegenheid be staat te koopen de sinaasappel- en'citroen schillen, die zich onder het huisafval bevinden, voorzoover ze niet in verrotten of geheel bedorven staat verkeeren; eene ruwe sorteering van die schillen op de plaats van afzending wordt noodtg geacht en opgave verzocht, hoeveel, als het s-i- zoen daarvoor is aangebroken, 2 a 3 maal 's weeks gezonden kunnen worden. Het zou, meent de berichtgever, nuttig kunnen zijn 't vorenstaande in wijderen kring bekend te maken; misschien dat in plaatsen, waar geen gemeentelijk mest- verzameling bestaat, particulieren zich willen bemoeien met liet verzamelen van afval, dat tot grondstof kan dienen voor de artikelen eener «vruchtenbereiding." Belangrijk is de geluksaankondiging van JOSEPH HEOKSCHER in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uit betaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij onzen lezers aan bevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. De loting der voor de militie inge schrevenen behoorende tot de lichting van 1896 zal plaats hebben op Dinsdag 29 en Woensdag 30 October a.s. in de groote zaal van Amicitia telkens des namiddags te twee uur. Zij die wegens broederdienst, of als te zijn eenige wettige zoon redenen van vrijstelling hebben kunnen de daarvoor vereischte getuigschrifte op 14 en 16 October, telkens des voormiddags van 10 tot 2 uur, aan het raadhuis afhalen. De alhier gevestigde onderofficiers Sociëteit «Eensgezindheid" herdacht den 4. en 5. October het lOjarig bestaan. Aan de hand van een daartoe keurig bewerkte feestgids, ontworpen en ver vaardigd, respectievelijk door de Sergean ten Draijer en van ,Gerner van het 5e Regiment Infanterie, ontleenen wij het navolgende 4 October, 's avonds om 7 uur ver zameling van de leden aan het Café »de Arend" en vandaar in feestelijke optocht met het muziekkorps van Van Aken aan het hoofd en begeleid door fakkellicht, langs verschillende straten en grachten naar het feestlokaal, in bet café «de Keizerskroon", welks bovenzaal voor die gelegenheid prachtig gedecoreerd en waar voor eene toepasselijke illuminatie was aangebracht. Deze avond was gewijd aan een gezel lig samenzijn uitsluitend voor de leden. Na aankomst in het vergaderlokaal nam de Heer F. Kiepe, president der Vereeni- ging, het woord en heette den leden van harte welkom gevolgd door eene korte toespraak. Hiermede nam de officieele feestvreugde een aanvang. Vervolgens werd door den Heer H. I. P. Verschoor in eene keurige feestrede die bij het einde een daverend applaus uitlokte, het lü-jarig bestaan van de ver- eeniging herdacht. De avond werd verder door gezellige, feestzangen en voordrachten die zeer in den smaak van de aanwezigen vielen af gewisseld en eindigde tot aller genoegen tegen 2 uur nachts. Voor den 5. October de officieele feestdag waren uilnoodigingen gericht aan al de Hoofdofficieren met hunne ad judanten van schutterij en Leger alhier in garnizoen, benevens aan de Chefs en Hoofden van dienstvakken om deze feest avond met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Al de Heeren die daartoe in de gelegenheid waren hebben aan die uitnoodiging gevolg gegeven. Deze avond was eene kunstavond in de volste zin van het woord. Het sym- phonie orkest van den Heer van Aken, daartoe welwillend en belangloos be schikbaar gesteld, bracht de fraaiste nummers van haar uitgebreid programma ten gehoore. Een keurige Solo voor Viool voorge dragen door den Directeur, zette de kroon op het werk. De voordrachten van Wil lem van Zuylen brachten de lachspieren onophoudelijk in beweging, terwijl de jeugdige Onderofficiers Zangvereeniging, onder directie van den Heer H. Hendriks door de keurige voordracht van de daar toe vervaardigde gelegenheidsstukken, her haaldelijk een daverend en welverdiend applaus te beurt viel. Aan het einde van het programma werd door den president in hartelijke be woordingen dank gezegd, aan ieder, en in het bijzonder aan hen die hadden medegewerkt om de avonden van de feestviering voor de leden onvergetelijk te maken. Een zeer geannimeerd bal, voorafgegaan door een tombola, besloot deze feest viering. De tot kapitein bij het 5 Reg. Inf. benoemde eerste luitenant W. A. Ver hoeven wordt belast met het bevel over de 4 comp. 5 bat. van gemeld korps, te (Jtrecht in garnizoen. De kapitein A. J. A. A. Rothpletz van het 5e Regt. Inf. die door den Minis ter van Oorlog benoemd is tot kapitein voor Speciale diensten blijft te Utrecht in garnizoen. De kapitein Jhr. A. H. M. M. Van Pabstvan Bingerden en de le Luitenant C. P. Koene, van het 5e Reg. Inf. die bij Koninklijk Besluit zijn overgeplaatst naar het Regiment Grenadiers en Jagers, zijn door den Minister van Oorlog be stemd om te worden ingedeeld bij de bataljons Grenadiers. Bjj Koninklijk Besluit zijn benoemd tot tweede luitenant bij het 5e Regiment infanterie: de sergeant volontair D. P. Brondgeest van het 5e regiment zoomede de sergeanten P. Volbeda van het leen H. L. de Wijs van het 8e Regiment. Voorts is by gemeld Korps benoemd tot tweede luitenant kwartiermeester de sergeant S. Nijdam van het Regiment Grenadiers en Jagers. Bij Koninklijk Besluit zijn de navol gende ouderofficieren van het 5e Regiment Infanterie benoemd: tot 2e luitenant bij hel 7e Reg. Inf. de sergeant K. Spoelstra, tot 2e luitenant-kwartiermeester bij het 7e Reg. Inf. H. J. Scheffer, tot 2e luit. bij het leger in Oosl-Indië de sergeant J. H. A. van den Vrijhoef, tot 2e luit.- kwartiermeester bij het leger in Oost-Indië de sergeant W. J. H. van de Poel. Door den Inspecteur der Infanterie is aan de korpsen der infanterie eene opguve gevraagd van eerste luitenants die genegen zijn om overgeplaatst te worden bij het Algemeen Depot van Discipline. Wat in vele jaren niet heeft plaats gehad, staat met de aanstaande Kermis te gebeuren. Amersfoort krijgt weder eens een be zoek van het HollandscheTooneelgezelschap van hel salon des Variétés te Amsterdam. Wie herinnert zich de gezellige avonden niet bij Boas en Judels doorgebracht en al zijn deze beiden sedert lang van het tooneel verdwenen, het gezelschap is er in goede krachten niet op achteruit ge gaan. Behalve de directeur de heer Willem Potharst, die de hoofdregie voert, zijn aan het gezelschap als regisseurs verbonden de heeren Mareel Myin, Eug. Ducaju en Jan J. Ketting. Waarschijnlijk zal de reeks voorstellin gen geopend worden met iRoze Kale het treurspel der smeden" van Nestor de Tierre, een drama dat, volgens de recenciën, die wij er van in andere bla den lazeD, buitengewoon trekt. De zeer ruime, keurig net ingerichte schouwburg- tent, zal worden opgeslagen op de Beesten markt, naast de oude manége. In ons nummer van 27 Maart dezes jaars gaven wij eene recensie van het laatste symphonie-concert van den heer Van Aken in het vorig seizoen. Bij die gelegenheid spraken wij den wensch uit den heer Van Aken als huldeblijk voor zijn streven op muzikaal gebied, voor het volgend seizoen een ruim volteekende lijst aan te bieden, opdat zijne concerten hem behalve den dank en waardeering van enkele kunstvrienden ook eenig stoffelijk voordeel mochten opleveren. Welnu de lijd is daar om dezen wensch nogmaals te herhalen. De heer Van Aken aanvankelijk voor nemens zijn symphonie-orkest te ontbin den heeft aan den aandrang vnn enkele muziekliefhebbers gevolg gegeven en zal nogmaals een poging wagen om zijn werkelijk goed orkest in stand te houden. Dezer dagen zal u daarvoor een lijst ter inteekening worden aangeboden en blijkt de deelname even treurig als vorige jaren, dan is het onherroepelijk met de concer ten gedaan. Men wachte daarom niet om eerst te zien of mijnheer X of me vrouw Y wel geteekend heeft, doch lee- kene tonder aarzelen, teekene voor een dubbel aantal kaarten, want Van Aken's symphonie-concerten zijn meer dan het dubbele waard van hetgeen hij er voor berekend. Te grooter daaiom de schande voor onze gemeente wanneer dit orkest door gebrek aan belangstelling en finanlieelen steun moet worden ontbonden. De Amersfoortsche Vrijwillige Brand weer onving van de Overijselsche Onder linge Brand waarboig Maatschappij (ver tegenwoordiger hier de heer Joh. Knop pers) een gratificatie van f 25 wegens haar krachtig optreden bij den brand ten huize van den heer W. Stork. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft piof. dr. J. J. P. Valeton bedankt als eerevoorzitler van de Christelijke Jongelings-vereeniging Ps. 119 9 en hebben de heeren Th. W. Bolderdijk, P. van Achterbergh en A. Blok ontslag genomen als resp. vooizitter, le, en 2e secretaris. In plaats van den heer Th. W. Bol derdijk, die, na 15 jaren aan het hoofd gestaan te hebben van de Christelijke zang-vereeniging «Looft den Heer" als zoodanig ontslag heeft genomen, is be noemd tot directeur dier zangvereeniging de heer A. op 't Hof, die de benoeming heeft aangenomen. Als eerste spreker in dit seisoen zal in het «Nut" optreden mr. G. S. Brandsma, en wel op Donderdag 21 No vember. Amersfoort krijgt een tram. Nog wel geen clectrische, dok niet door de gansche stad, maar weldra zal er een loopen van de beide stations naar de Varkensmarkt. De rit zal per persoon éen dubbeltje kosten, per abonnement zelfs slechts T/, cent. Voor twee kaartjes worden de passagiers zelfs naar hun woning ge bracht. De heer D. Schimmel zal deze onder neming wagen, die, dunkt ons, wel zal gelukken. Bij de wedrennen, Zaterdag te Clingendaal gehouden het weder was in den beginne prachtig, doch later bui tengewoon ongunstig en er was zeer weinig animo behaalde Pascal van luitenant baron Van Heemstra den 3en prijs in den rit om den «Wassenaarpiijs" over 3200 M., met slechts éen halve lengte verschil met Romeo-, Sjors, van luitenant Taunay, behaalde den len prijs bij het jachtrijden over hindernissen. 349«e ÜTAAT8-LOTKK1J. Vijfde klasse Laatste week. Trekking op 5 Oct. van de laatste 100 nummers. Prijs van f 1000 met daaraan verbon den premie van f 30.000 op No 759. Prijs van f 70 op No 12799. Bnusclioteu. Een aantal leden der Gereformeerde Kerk A alhier hebben zich onttrokken aan de indertjjd tegen hun wensch aangegane vereeniging met de Geref. Kerk B. en aan den Kerkeraad bericht gezonden, dat zij in geenerlei kerkelijke gemeenschap met de Gerefor meerde Kerken staan, maar willen blijven wit zij van ouds door doop er. opvoe ding zijn leden der Chr. Geref. Kerk, de kerk der Afs heiding van 1834. Zij hebben thans wederom een zoodanige gemeente gesticht. Nadat ten huize van den landbouwer Poort eene vergadering was gehouden met de tol de Chr. Geref Kerk teruggekeerden, werd, onder leiding van den heer J. Schotel, pred. der Chr. Geref. Gem. te Utrecht, een kerkeraad gekozen. Eene schuur van den heer Poort is tot voorloopige vergaderplaats inge richt. Daar trad de lieer Schotel den zelfden avond voor eene groote schare van hoorders op en sprak naar aanlei ding van Matth. XI 12 «En van de dagen van Johannes den Dooper, tot nu toe wordt het Koninkrijk der Hemelen geweld aangedaan, en de geweldigere nemen het met geweld." Aan deu drank verslaafd. Een voorbeeld, hoezeer de drank een duivel kan worden in het leven des men- schen, heeft wel Jane Cakebread gegeven, die de vorige week uit de gevangenis ontslagen werd, waarin zij was opgesloten wegens haar 288e overtreding van de drankwet. Zij werd aanstonds aangeklampt door een verslaggever van de Daily Chronicle, welk blad zich over Jane ver loedert, en Phil May. Phil May wilde haar natuurlijk uitteekenen. Jane, die zich niet weggooit, wenschte daar eerst van verschoond te blijven. «Jane Cake bread is een lady," ligt in haar mond bestorven. Maar toen haar beduid was, dut andere ladies zich ook wel laten uitteekenen, vond zij het goed. Drie teekeningen in de D. Chr. van Zaterdag geven haar portret. De versloggevei had een lang gesprek met Jane. Jane vertelde van hair jeugd. Hoe zij deftig gediend had, en later te trotsch was om minder weik te doen; en van een dokter, die om haar gevrijd had ja een dokter: Jane mocht er wezen in baar tijd! en die haar had laten zitten. Of die dokter een ander getrouwd had? Dat wist Jane niet; zij had er nooit naar gevraagd. Een lady vraagt daar niet naar. Zij had ook een goede opvoeding gehad, en zeker was zij ook op katechisatie geweest. Niet voor niets. Meneer moest maar eens luisteren, en daar begon Jane op te zeggen: «In Genesis werd de wereld geschapen door Gods handIn Exodus gingen de Israëlieten naar't Beloofde Land Leviti cus bevat de wet, heilig, rechtvaardig en goed; Deuternomjum veitelt van de stammen, allen zoons van Abraham's bloed", enz. Zoo maar uit het hoofd. En toen be gon zij aan een hoofdstuk uit Job, Phil May tot zijn verlegenheid vragende of zjj het niet goed opzei. Jane weidde ook uit over Holloway, hoe goed men er voor haar was, en dat niemand er zoo flink met de naald terecht kon als Jane. Of Jane zou willen gaan naar het bui tenhuisje, dat lady Henry Somerset voor haar ingericht had om uil de verleiding te zijn, en daar bljjven wonen Jane wist het nog niet, maar het slot is geweest, dat zij er niet heen is gegaan, maar ge bruik heeft gemaakt van het aanbod van iemand anders en naar familie op het platteland is vertrokken. Zij vertrok dienzelfden Donderdag en 's avonds werd zij te Bishops Storlford opgepakt wegens «dronkenschap, wanor delijkheid en liederlijke taal". De veroor deeling, hare 289e, is al gevolgd en Jane zit nu voor een mand met dwangarbeid in de gevangenis van Cambridge. Dat hebt ge van uw malle filanthropie, roept de Pall Mall Gazette verontwaardigd uit. Inplaats van Holloway, waar ieder haar kende en waar zij het goed had, komt zij nu in een vreemde gevangenis, waar zij zich zeker ellendig zal voelen. En zoo schijnt Jane Cakebread haar oude leven te zullen voortzetten, alle vrienden die haar best willen ten spijt. En zij kan het nog lang vol houden, want zij is sterk als een paard. De drank maakt haar nooit incapabel alleen «wanordelijk". Van den winter heeft zij bij strenge koude een paar weken in de open lucht geslapen, maar het deerde haar niet. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft gisteravond plaats gehad in België, op de lijr, tusschen Waveren en Ottig- nies. Een locomotief kwam in botsing met een trein vol passagiers. Er waren 10 dooden en 40 gekwetsten, waarvan velen zeer ernstig. Onder de reizigers was ook de oud minister Beernaert die met 7 personen zijner familie in een waggon der eerste klasse zat. Zijn schoonzuster, mevrouw Mourlon de echtgenoote van den bekenden inge nieur, was dadelijk dood. Mevrouw Beer naert werd licht gekwetst aan de borst, de minister werd niet gewond. Mejuffrouw Crets uit Parijs, die zich bij de familie bevond, werd aan het hoofd gewond. Twee waggons schoven letterlijk in elkaar. De treiD, die vernield werd, kwam van Nivelles het ongeluk had op ongeveer een half uur van Ottignies plaats. Een van de eigenaardigste clubs is zeker de «Rookersclub" te Brugge, die elk najaar haar zittingen opent met een giooten wedstrijd, die voor dit jaar Zater dagavond in het locaal der club is ge houden. Van 9 uur af heer6chte een groote bedrijvigheid in het koffiehuis; alle leden kwamen opdagen en onderzochten hun wedstrijd-pijp; om kwart over 9 was de zaal reeds bezet; om half tien stopte de jury rnet al de ernst, welke de zaak vereschte, de verschillende pijpen met 2'/, gram tabak om kwart over 9 nam ieder zijn plaats in, en 2 minuten later werden de lucifers aangestoken en begon de kamp. Familienamen. Familienamen zijn niet van zoo jongen da tum als men denkt; reeds langwaren zij door aanzienlijke familiën aangenomen, maar tot het begin dezer eeuw heerschte er op dit punt nog groote ordeloosheid en wil lekeur. Velen hadden van geslacht tot geslacht voortgeplante namen, doch deze werden niet zelden willekeurig gewijzigd of door andere vervangen, en anderen bezaten in het geheel geen familienaam. Hierin werd verandering gebracht in den Franschen tijd. Bij Decreet van 18 Augus tus 1811 werd pebaald: I. dat wie nog geen vasten voornaam of familienaam had, dien moest aannemen binnen éen jaar; II. dat men geen plaatsnaam tot familienaam aannemen mocht, maar zoo- danigen naam wel mocht behouden, als men dien al lang had gevoerdIII. dat de naam door den vader (of, bij onsten- tenis, door den grootvader van vaders zijde aangenomen, door al de kinderen moest worden gedragen. Daar dit decreet binnen den bepaalden tijd nog niet tot volledige uitvoering ge komen was, werd bij decreet van 17 Mei 1813 de termijn tot 1 Januari 1814 ver lengd. Als gevolg var. de staatkundige om wentelingen kon er niet op gelet worden of het genoemde bevel thans werd uit gevoerd. En zelfs 11 jaren later was men er nog niet mede klaar. Om thans een eind aan de verwarring te maken, werd 8 Novemfer 1825 door Koning Willem I het besluit uitgevaardigd, dat ieder, die nog geen familienaam had, binnen zes maanden een vasten naam moest kiezen. En sedert is de zaak vrij wel in orde gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2