NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en HELDE REA ND JVo. 85. Woensdag 23 October 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Feuilleton. BANJAKRT. AMEBSFOOBTSCHE CODBANT. VOOR abonnementsprijs: Per 8 üjAaiidon f 1.— Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Te Rome zijn nog steeds geruchten in omloop over koning Menelik van Abessinië. Eerst werd gemeld, dat de koning was overleden, daarna werd gezegd, dat hij, door het inslaan van den bliksem in zijne tent, alleen van zijn spraakvermogen was beroofd en nu weer deelt de Don Chisciotti mede, dat het eerste bericht juist is. Het is derhalve noodig, dat ook de regeering haar berichten openbaar make. Koning Menelik, de koning van Schoa, werd in 1889, na den dood van den Negus Johannes, die sneuvelde in een gevecht tegen de Derwischen, door de meeste opperhoofden als koning van Abessinië erkend. Zelfs werd hij met de gewone plechtigheid in dat jaar te Adua als Negus van Abessinië gekroond. Reeds spoedig geraakte Menelik in twist mei de Italianen, toen deze aan spraak maakten op het protectoraat over geheel Abessinië, want tot dien tjjd was den Italianen alleen het bezit toegestaan van Massowah met omstreken en eenige andere kustplaatsen, Sedeit 1890 deed de koning wat in zijn vermogen was, om de uitbreiding van den invloed der Italianen in Abessinië, vooral door geheime intriges, tegen te gaan. Vandaar, dat men te Rome Menelik als den ergsten vijand beschouwde, dien generaal Daratieri in Erythraea had te bestrijden. De krijgstocht, die nu weer door Ras Mangascha, het meest invloed rijke oppeihoofd in Tigré, tegen delta lianen is ondernomen, was dan ook hoofd zakelijk het werk van den koning van Schoa. De troepen van Ras Mangascha zijn grootendeels uiteengedreven en nu zou waarschijnlijk generaal Baratieri nog ver der voortrukken, ten einde ook Menelik voor goed tot onderwerping te dwingen. Mocht derhalve de tijding van don dood van dezen vorst worden bevestigd, dan zou het den Italiaanschen generaal zeker niet moeilijk vallen om, gebruik makende van den strijd over 's konings nalaten schap tusschen de opperhoofden, het ge zag der Italianen in Abessinië op vasten grondslag te vestigen. Blijkens nadere berichten, door Reuters bureau ingewonnen, heeft de regeering van Venuzuela geen verontschuldigingen gemaakt noch eenige schadeloosstelling aangeboden, voor hetgeen in Januari is voorgevallen, toen de Engelsche vlag op last der Venezuelaansche regeering weid neergehaald en Engel-che onderdanen werden mishandeld en in hechtenis ge nomen. Lord Salisbury heeft nu ter kennis ge bracht van president Crespo, welke schade loosstelling daarvoor door Engeland wordt geëischt. Deze mededeeling der Engel sche regeering heeft haar bestemming nog niet bereikt. Het ultimatum wordt niet overgebracht door bemiddeling van den Venezuelaanschen consul te Londen, noch door directe tusschenkomst van een an deren diplomatieken agent. De eisch door de Engelsche regeering gesteld, is gedaan in zoo krasse bewoordingen, als door de omstandigheden wordt geëischt. De Engelsche regeering" aldus luidt Lord Salisbuiy's eisch, ikan niet gedoogen, dat Venezuela de grenzen over- schrijde, die worden gevcfrnid door de rivieren Cuyuni en Amascure. Daaren tegen verklaart Engeland zich bereid, het aan de beslissing van een scheidsrechter over te laten, aan welke van beide staten het gebied toekomt, gelegen buiten deze grenslijn, hetwelk door de Engelsche re geering als haar eigendom wordt be schouwd." Een Standbeeld voor Koning Willem III. Wat ons dringt tot het schrijven van de volgende regelen, geeft bovenstaand opschrift voldoende aan. Nog ruim twee jater zijn we vf rwijderd van de kroning van H. M. Koningin Wilhelmina. Overal hoort men reeds van plannen gewagen, van denkbeelden die aan de hand worden gedaan om het kroningsjaar met waardigen luister te vieren. Vooral de voorstellen tot het houden van verschillende tentoonstellin gen, waarbij Nederland als nationaliteit gevierd zou worden, het oprichten van monumenten, als middel om dat jaar tot een gedenkwaardigen lijd te muken, worden druk be-proken. Ons wil het voorkomen, dat, nu met het bestijgen van den troon door Konin gin Wilhelmina het eigenlijke regeerings- tijdperk van Koning Willem III wordt afgesloten, geen plan meer geestdrift, meer instemming, meer hartelijke mede werking zal opwellen, dan net denkbeeld, om een standbeeld te doen verrijzen van wijlen Koning Willem IJL Of zou het geen daad van groote piëteit tegenover Koningin Wilhelmina zijn, een daad van goed gevoelde dankbaarheid, als op het oogenblik dat onze vorstin, op uitstekende wijze voor haar taak onderlegd, gereed staat den troon te be stijgen, de Nederlandsche natie op deze wijze de verdiensten van Haren Door- luchtigen overleden vader kwam huldigen? Maar ook niet tevens een uiting van welverdienden dank aan Haar, die tijdens het Regentschap op zoo'n voorbeeldige wijze de Haar opgedragen waardigheid wist te vervullen, die alle welgezinde harten heeft gewonnen voor de uitnemende zorgen, aan de opvoeding van Koningin Wilhelmina besteedStellig, èn voor Koningin Wilhelmina als hulde aan de nagedachtenis van Haren Doorlu"htigen vader, èn voor de Koningin-Regentes, als hulde aan de nagedachtenis van Ilaren Doorluclitigen Gemaal, zou het standbeeld van Koning Willem III voor beide Vorstinnen de schoonste, de edelste feestgave zyn. Waar we ons verzekerd houden, dat toch eenmaal de beeltenis zal verrijzen van Koning Willem III, omdat zijne re geering gekenmerkt werd door vreedzame ontwikkeling op gebied van handel en nijverheid, omdat tijdens zijne regeering het onderwijs verbeterd werd, maatre gelen tot stand kwamen in het belang van den arbeidenden stand, de volksge zondheid krachtig werd berschermd, en bovenal omdat Willem III bij uitnemend heid een constitutioneel vorst was, die zijn land en onderdanen hartelijk liefhad dèar mag het onbetwist heeter,, den Koningsdag aan te wijzen als de ge legenheid bij uitnemendheid, om door de onthulling van een standbeeld de verdiensten van Koning Willem III hare krone te geven I En daarom verdwijnen vanaf dezen dag alle andere plannen, om plaats te maken voor dit eene: een standbeeld voor Koning Willem III. Van de in stemming van alle goedgezinde vader landers houden we ons overtuigd. Dat dan weldra van alle oorden des lands betuigingen van instemming met ons voorstel mogen ons bereiken. Het geheim van de Zeisterscke Helde. Naar aanleiding van de verschillende geruchten omtrent het al of niet vinden van het lijk van een soldaat op de heide bij Zeist, schrijft een der medewerkers van het Nieuws van den Dag het vol gende Reeds eenigen tijd doen allerlei ver halen de ronde, ten opzichte van den vermisten soldaat. De een beweert dat hij gevonden is te Woudenberg, met half opgegeten arm; een ander geeft het Leusdensche bosch als de plaats aan, terwijl ten slotte de Zeistersche heide weer genoemd wordt. Ik heb mij de moeite gegeven, den geheelen omtrek te doorkruisen en overal navraag gedaan, en 'l is mij gebleken, dat men overal huiverig schijnt, iets van de treurige zaak te vertellen. Of hier van hoogerhand pressie wordt uitgeoefend, dan wel of de lieden bang zijn te veel te vertellen, valt niet te zeggen, doch 't maakt de nasporingen natuurlijk veel moeilijker. Ten slotte is 't mij echter gelukt de waarheid te vernemen; wellicht dat de kennis van de toedracht der zaak er toe bijdragen zal, het onderzoek dat door de beklagenswaardige ouders wordt in gesteld te vergemakkelijken. De geschiedenis van het vinden van het lijk luidt aldus: Een jachtopziener, die zijn ronde deed bemerkte een troep raven, die in groote kringen boven zeker punt op de heide rondvlogen. 't Was het gedeelte, gelegen in den omtrek van de pyramide van Austerlitz in de onmiddellijke nabijheid van het z. g. ïKonijnenboschje". Bjj de nadering van den jachtopziener, verwijderden de krassende vogels zich en de man zag toen, dat een soldaat in vollen uitrusting met geweer en randsel, op den grond uitgestrekt lag. De onge lukkige was klaarblijkelijk reeds lang dood; het lichaam verkeerde in verge vorderden staat van ontbinding. Bij nader onderzoek bleek, dat een zijner beenen gebroken was. De jachtopziener gaf van zijne vonds kennis aan den burgemeester, die met een paar veldwachters ter plaatse ver scheen en het lijk naar Amersfoort deed vervoeren, alwaar het ter aarde werd besteld. Verdere nasporingen hebben bewezen dat de ongelukkige vermist is tijdens de groote manoeuvres, op het bovengenoemde gedeelte der heide gehouden. De naam van den verongelukte is Lan- genberg, in garnizoen te Hoorn, alwaar ook zijne ouders wonen. Natuurlijkerwijze zijn deze niet tevre den geweest met de geruchten die om trent het al- of niet vinden van het lijk huns zoons in omloop waren en in som mige bladen opgenomen zijn. In de afgeloopen week zijn beiden in den omtrek van Soesterberg geweest en hebben overal nasporingen gedaan en inlichtingen omtrent de vermoedelijke oorzaak van hel ongeval zoeken in te winnen; helaasI naar ik vernam, zonder eenig succes. Ook militaire autoriteiten schijnen ter plaatse geweest te zijn omtrent hunne verrichtingen is evenwel niets openbaar gemaakt. Bij alle weidenkenden heersclit ver ontwaardiging over de wijze, waarop deze treurige zaak wordt behandeld, en allerwege wordt het systeem van zin den doofpot stoppen", dat hier schijnt gevolgd te worden, veroordeeld. Wie toch heeft geen medeljjden met den ongelukkige, die op zoo vreeselrjke wijze den dood vond, gekweld door lichaamspijnen, later vermeerderd door kwellingen van den honger. Daarom, in stede van doodzwijgen, zjj het volle licht geworpen op dit drama. Daar zijn ouders, die daatop recht heb ben; daar is ook het geheele Nederland sche volk, dat in naam der menschelijk- heid zulks eischt. OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR 31) A. J. KREilIER. lik geloof niet dat er beter en braver meisje ooit geleefd heeft." De jonker hervatte weder zijn wande ling. Eva zweeg, maar ze juichtte in wendig van genot. Zij had thans be speurd hoe het met den jonker stond en wanhoopte nog geenszins aan de vervul ling van haren wensch. >Eva," zeide de jonker, izoudt ge den ken dat zij lang uitbljjven?" ilk deDk dat zij nooit weerom komen," antwoordde Eva. De edelman zuchtte en verliet de kamer. Een oogenblik later was hij op weg naar de stad. Zijne zuster was zeer verbaasd, dat zij haar broeder na verloop vaD zoo weinige dagen weder terug zag en beloofde zich, toen zijne komst haar werd medegedeeld, het genoegen, misschien nog heden alles tusschen hem en freule Marie geregeld te zien. Haar broer sprak in het geheel niet van de freule en die teleurstelling werd al zeer groot toen hij haar toever trouwde wat hem ten opzichte van Corne- lie de borst beklemde en het hoofd verwarde. ilk geloof," zeide zjj, >dat gij 't als een geluk moet beschouwen, dat deze familie het dorp verlaten heeft. Cornelie moge zoo goed en zoo lief zijn als gij u dat verbeeldt, maar toch is zij geene vrouw voor u, al was 't alleen om hare familie. Denk eens aan hoe verschikkelijk het zou zijn, met zulk een schoonpapa opgescheept te zitten! Gij haalt u een grooten last op den hals, want zonder Cornelie kunnen ze niet bestaan, en daarbij, ze mogen zich fatsoenlijk gedra gen, maar gij kunt op wel wat beters aanspraak maken. Daar is Marie gij hebt haar laatst in hare natuurlijke goed hartigheid kunnen leeren kennen die zou juist eene vrouw voor u zijn. Gij waart toen zoo goed op weg met haar; dat die ellendige Kiezelbeek ook juist komen moest 1 en nu haalt gij u aller hande muizenissen in het hoofd en tobt over de kleine schilderes, alsof gij buiten haar niet zoudl kunnen leven. iHa, ha, ha," lachte mevrouw, die zeer goed wist: que rien ne tue comme Ie ridicule, lik vind de geheele zaak zoo romantisch als men zich maar verbeelden kan. Gij, mijn goede, beste, eenvoudige prins, wordt verliefd op eene kleine, vlugge en handige schilderes." iClaral" zeide de jonker, wiens gelaat betrok. iJa, handige schilderes, want handig is ze, iedereen prijst haar talent, en zegt dat ze zeer ervaren is in haar handwerk." De jonker had niets meer te zeggen, maar hij was zeer ontevreden op zijne zuster, omdat hjj wist, of althans ver moedde, dat zij de eerste maal toen zij het woord handig gebruikt had, daaraan eene niet aangename beteekenis gege ven had. iBeiden, de prins en de idyllische lan delijke schilderes, zien en spreken elkan der gedurende eenige jaren met de grootste onverschilligheid der wereld" de jonker schudde met zijn hoofd top zekeren avond enfin, voeg zelf de geheele geschiedenis maar in Choè wordt belasterd en Damon, zoo heet men den prins, vindt daarin aanleiding om op Chloë te verlieven, 't geen hij niet nalaat hals over hoofd te doen. De liefste en schoonste prinses van het land zou zijne vrouw woiden; hij had deze wel niet eene duidelijke liefdesverklaring ge daan, maar toch haar alle redenen gege ven om te vermoeden, dat hij haar eens in zijn paleis als gebiedster van hart, oude huishoudster, trouwen knecht, ver dere ondeidanen en al het gedierte wat hem toebehoort en op de aarde loopt, door de lucht vliegt of in het water zwemt, zoude verheffen. Aan verliefde blikken, raadselachtige uitdrukkingen en handkusjes zelfs, had het niet ontbroken. Maar toen hij op zekeren dag door Chloë met boersche onbeleefdheid ontvangen was, maakt Chloë, die niet onkundig was van de zucht des prinsen, om waar hij kon de verdrukten bij te staan, geljjk het eeo paladijn van koning Arthur be taamt, plotseling, naar aanleiding van een dorpspraalje, zich uit de voeten. Toen bespeurt hij dat Chloë eigenlijk een juweel van een meisje is, en de meest wenschelijke persoon om zijne dagen mede te slijten. Dan volgt de ge schiedenis van Dido met dit onder scheid dat zuster Anna niet de zuster van Dido maar van den prins is. De prins als een andere Aeneas trekt de wereld in, om, gelijk Telemachus zijn vader zocht, de ontvluchte Choë op te zoeken. Deze heeft zich natuurlijk zoo verscholen dat ze te vinden is. Zij wordt gevonden, de twee harten hebben elkan der verstaan. Zij zweren elkaar eeuwige trouw en leven voortaan als twee kip petjes van rozengeur en maneschijn." De jonker was alles behalve in zijn humeur; inwendig verwenschte hij het oogenblik, waarop hij besloten had zijne zuster te gaan raadplegen. iCliloë heeft altjjd besmeurde japonnen aan en de handen vol verfplekken." Houd op Clara I" De jonker hield zich niet langer in. iMij dunkt dat het thans alles behalve het geschikste oogen blik is om aan uwe dartele geestigheid bot te vieren. De positie, waarin ik verkeer, is in het geheel niet van dien aard, dat ik lust heb uwe scherpe liefe lijkheden aardig te vinden." En wat bewijst dat, mijn lieve beste broeder," vervolgde Clara, idan dat gij gevoelt, hoe ongerijmd het is, dat gij Cornelie Kneppers huwen zoudt. Geloof me, ge kunt met haar op den duur niet gelukkig zijn. Gij hebt eene flinke vrouw noodig die de wereld kent; gij kent die al te weinig, dat blijkt weder uit dit ge val zelf. Een ander man zou zich passez moi Ie mot zoo niet bij den neus laten nemen. Gy zoudt haar ook niet gelukkig kunnen maken, evenmin als gjj 't zelf zoudt zijn. Ze is aan be krompen en nederige omstandigheden gewoon en - indien ge huwt, kunt ge zoo niet blijven leven als ge nu doet en wanneer ze nu wat in de ruimte komt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1