nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND BANJAERT. No. 90. Zaterdag 9 November 1895. Vier-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. F euilleton. AMERSFOORT VOOE abonnementsprijs: Fer 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Bijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent, ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend ftroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nieuwe spoorwegtarieven. Naar wij vernemen, zullen de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen en de Nederlandsche Centraal- Spoorwegmaatschappij binnenkort over gaan tot een maatregel, welke voor het reizend publiek van overwegend belang zal zijn. Deze beide maatschappijen zullen name lijk, van den ie December a.s. af op al hare stations kilometerboekjes verkrijg baar stellen, welke recht geven om, op hare lijnen, 1000 kilometer afteleggen: de prijs dezer boekjes is bepaald op: lste klasse f 30, 2de klasse f 22.50, 3de klasse f 15, alzoo, op den normalen prjjs der enkele reisbiljetten eene verminde ring van 40 pc. en op dien der retour- kaarten eene vermindering van 25 pc. De boekjes zullen 12 achtereenvolgende maanden geldig zijn, en de houder daar van zal gedurende dezen gebeelen tijd gerechtigd zijn, naar goed vinden en in alle richtingen, op de lijnen der beide maatschappijen te reizen, tot dat hij 1000 kilometer heeft afgelegd. De kilometerboekje9 zullen niet alleen door den eigenaar daarvan gebruikt mo gen worden, maar ook, mits onder zijne begeleiding reizende, door leden van zijn huisgezin. Het gebruik van deze boekjes zal, vooi het publiek hoogst eenvoudig zijn. Elk boekje bevat 9 strooken, elk in 5 vakjes verdeeld; elk dezer vakjes is gel dig voor eene reis, voor een of meer personen. De eigenaar van het boekje zal niets anders te doen hebben dan in een vakje, te bestemder plaats, het sla tion van aankomst en het aantal der reizende personen in te vullen en het boekje ter afstempeling aan het loket van het station aan te bieden. Het betrekkelijk laag aantal kilome ters, dat, om van de belangrijke vrachts verlaging te genieten, gevorderd wordt, zal ongetwijfeld een ruim gebruik van deze boekjes ten gevolge hebben. Dat dit aantal inderdaad laag is, blijkt uit de volgende cijfers. Duizend Kilometer in 12 maanden ver tegenwoordigen ongeveer: 14 reizen, heen en terug, tusschen Utrecht en Amsterdam; bt 10 tusschen Utrecht en Rotterdam; of 9 tusschen Utrecht en Arnhem of 8 tusschen Utrecht en Den Haag, in een geheel jaar! De kilometerboekjes zullen echter niet alleen voordeelig zjjn voor degenen, die betrekkelijk veel gebruik maken van den spoorweg, maar ook voor huisgezinnen die, binnenslands, uitstapjes willen doeD, tot bezoek van bloedverwanten of vrien den enz. Zij zullen hiertoe de voorkeur verdie nen boven rondreisbiljetten, omdat men niet, bij vertrek, een vasten r eisweg zal behoeven te bepalen, terwijl buitendien voor kinderen tusschen 3 en 10 jaren oud, op de hierboven genoemde zeer lage prijzen, nog eene vermindering van 50 pc. zal worden verleend, Op den beschrijvingsbrief var. de 14e algemeene vergadering der Neder landsche Vereeniging tot bevordering der Zondagrust, welke te Delft op 23 dezer wordt gehouden, komen o.m. de volgende punten voor Voorstel van het hoofdbestuur ter be spreking der wenschelijkheid om aan de regeering te verzoeken om een commissie te willen benoemen, bestaande uit rechts geleerden, industrieelen, leden vao de vereeniging tot samenstelling van een nieuw ontwerp Zondagswet, in vervanging van de bestaande wet in 1815. Voorstel van de afdeeling Amsterdam tot bespreking om verdere bepei king van Zondagsbestelling bij de rijksposterijen en telegraphie te verkrijgen door invoe ring van een twee of drievoudig tarief voor het binnenlandsch verkeer op de Zondagen. Voorstel van de zelfde afdeeling tot het verkrijgen van wettelijke bepalingen voor het sluiten van winkels, werkplaatsen enz. op zekeren uren van den Zondag, in navolging van hetgeen ter zake in Duitschland plaats heeft. Voorstel van de afdeeling Rotterdam dat het hoofdbestuur de aandacht der regeering vestige op de handhaving der bestaande Zondagswet; of invoering van een andere, overeenkomstig de behoefte van den tegenwoordigen tijd. Voorstel van de afdeeling Deventer Wat kan er gedaan worden om aan sluis en brugwachters, op de Rijkswate ren meer bepaald Zondagrust te ver schaffen Ook al de klad in! Een belangrijk bedrijf, de klompenma kerij, waarin vele inwoners van Overslag, Koewacht en Klinge (Zeeland alsmede de bevolking van het land van Waar een bestaan vinden, wordt met ondergang be dreigd, doordat wilge- en kanada-boomen, die de grondetof leveren aan de klompen makers, steeds duurder worden. De prijs is thans zelfs 50 pCt. hooger dan 4 a 5 jaar geleden. Vele klompenmakers zien dan ook naar een ander middel van be staan uit. Geweldige brand te Rotterdam. Men meldt uit Rotterdam, dato 5 Nov. Heden-avond om ongeveer half zes, brak een zware brand uit in eene fabriek aan de Oost-Kousdijk te Oud-Delfshaven. Nabij de West-zeedijk staan aldaar 3 van elkaar gebouwde panden van drie verdiepingen, gedeeltelijk vrij van andere perceelen, terwijl zich achter de betref fende perceelen een opslagplaats van olie bevindt, die aan het water grenst, de vMiddenkous" genaamd, alwaar ver scheidene zeeschepen in reparatie of in bewaring liggen. In een der perceelen, dienende tot bergplaats van olievaten en vetwaren, werd de brand ontdekt, die in weinige oogenblikken een kolossalen omvang aan nam. Het oliepakhuis, behoorende aan de firma B. M Schelling, stond in lichte laaie, terwijl de olievaten sprongen en de vlammen met hun vurige tongen de naast het brandende perceel staande fabriek ïAuropa", Hollandsche fabriek van bacteriën-vrije melkprodukten, direc teur de heer A. van Dorp, aanstaken. Hemelhoog sloegen thans de vlammen, vonken met zich meejagende, uit het flinke fabrieksgebouw, dat aan alle zijde in brand stond, terwijl van redding geen sprake was. De brandweer, die met alle macht was aangeiukt, moest zich direct bepalen tot het werpen van overvloedige massa's water op de brandende fabrieksgebouwen en het nathouden van een paitij ledige olievaten. Nog steeds fehield het vuur de over hand, de brandende olie trok door de gescheurde buitenmuren van het olie pakhuis, liep over het water der sMid- denkoes" en stak de houten Italiaunsche driemaster Nipoteliggende in winterla- ding aan den Waaldijk, in brand. Dank zij liet kranige optreden der biandweer en de flinke comm i i i die gegeven werden, stoomde een drij vende stoombraniispuit naar de plek des onheils. Intusschen stond de boeg reeds in brand, de vlammen gingen reeds hooger en staken ook den voormast en een gedeelte van het tuig in brand hier was liet vuur echter weldra gebluscht en daarop richten alle aanwezige stoom- brandspuiten ten getale van 5 en een 10 tal handbrandspuiten hunne straalpijpen op de vuurmassa der fabrieksgebouwen, die tegen acht uur al zoo ver geminderd waren, dat toen de brand vrijwel onder de knie was. Voortdurend storten een gedeelte der muren in, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Zoowel het oliepakhuis als de fabriek Aurora" zijn geheel verwoest. Vooral deze fabriek, die naar alle eischen des tijds ingericht is en overkostbare machine rieën beschikt, heeft het moeten ontgel den. Van de tallooze flesschen melk met de bekende beugelsluiting bleef natuurlijk niet één gespaard. De perceelen behooren aan de firma H. de Hoog aan den Waaldijk en zijn voldoende verzekerd bij de firma Bicker Caarten Obreen alhier en eDkele andere assuradeurs. Verschillende autoriteiten waren gerui- men tijd ter plaatse. Een practisch middel. Men schrijft uit Wilnis aan het Utr. Daybl. Een paar maanden geleden is alhier opgericht eene vereeniging tot wering van bedelaars, die niet in de gemeente wonen. Een groot aantal burgers verbond zich, niet meer aan bedelaars te geven en eene som in eens te storten, die het bestuur onder eenige bepalingen op doelmatige wijze kan besteden. Het gevolg is, dat er in het geheel geen bedelaars meer komen alzoo een groot gemak en een niet onaardig voor deel. De genomen maatregelen kunnen ande ren gemeenten, waar men, evenals hier vroeger, veel last heeft van bedelaars, ten zeerste worden aanbevolen. Als de burgers maar volharden, om niet aan de bedelaars te geven, dan zijn wij voorgoed van die plaag verlost. Een kloeke daad. Uit Duivendrecht word aan De Tijd bericht gezondeD over de volgende kloeke daad Toen de trein van Amsterdam in de nabijheid was tan blok 6, liep tusschen de rails een tweejarig kind van een weg werker, die woont in een der twee huis jes langs den spoorweg er door de Maat schappij gebouv d. Uit het blokhuis toe vallig opziende, zag de spoorwegwachter Fakkeldij het kind loopen en den trein in zijn onmiddellijke nabijheid. Hij vloog uit zijn blokhuis, over de eerste twee rails voor de treinen van Utrecht naar Amsterdam hestemd bleef staan voor de twee andere rails, bukte, greep het kind, en op hetzelfde oogenblik kreeg hij een slag tegen den elleboog van zijn ge bogen rechterarm, waarmee hij het kind gegrepen had, zoo geweldig, dat het kind werd weggeslingerd uit zijn hand en eenige meters verder op de vrije baan met gebroken been neerviel. De trein bad den man een wond aan den elle boog geslagen en zijn geheele band en arm waren gezwollen. Dr. Kapteijn, van Abcoude, was spoedig ter plaatse, om de wor.d te verbinden en het been van het kind te zetten. Wij willen hopen, dat deze kloeke, zorgzame, edele werkman, zelf vader van zeven kinderen, spoedig hersteld moge zijn. Met twee Ton gevlncht. Uil Batavia wordt aan het N. v. d. D. geseind, dat de kassier van de Factory der Nederlandsche Handelmaatschappij met f 200.000 op de vlucht is gegaan. Het I lad leekent daarbij aan: De Factory der Nederlandsche Handels maatschappij, gevestigd te Batavia, heeft, zooals men weet, agentschappen te Sema- rang, Soerabaja en Singapore, en eigen kantoren te Cheribon, Tegal, Pekalongan, Pasoeroean, Tjilarjap, Padang, Medan en Penang. Da directie der Nederlandsche Handels maatschappij hier ter stede had reeds iets van het geval vernomen. De agent uit Singapore was reeds ter onderzoek naar Penang. De directie achtte echter het bedrog vermoedelijk overdreven, om dat de kassiers op enkele dezer kantoren OORSPRONKELIJKE NOVELLE DOOR 36) A. J. C. KREMEB. Voortaan, zij gevoelden het, bestond de oude band der liefde niet meer tusschen hen en hem; hij verjoeg hen niet van huis en hof, maar zij waren gebannen van voor zijn aangezicht. Niet langer ver dienden zij in zijn oog hun broodhet werd hun verachtelijk toegeworpen. Een gevoel als waaronder Adam en Eva zullen gebogen hebben, toen zij uit het paradijs verdreven werden, drukte ook hunne krachtige gestalten ter neder, toen Toon hen, niet zonder grooten lust om den armen man de punt zijner laars te doen gevoelen de deur uitliet. »Dat is een gek geval," zeide Banjaert tot Eva, toen zij beiden zich in het zaaltje bevonden aeen zeer gek geval, en toch geloof ik, dat het lang zoo erg niet is als het wel schijnt. »Wel ik denk, dat de moeder of de ouders het kleine kind terug gehaald zullen hebben, toen zjj vernamen welke onaangenaamheden er door ontstaan zijn." »'t Is mogelijk," zei Eva, »maar toch, ik vrees voor het ergste en .at het kleine kind op eene of andere ongelukkige ma nier aan zijn einde is gekomen, en dat Zoethout en zijne trouw dat voor ons verborgen houden. Wie weet of het niet verbrand is. Hel is bijna ondenk baar dat de moeder want een vader zal het wel niet hebben het kind zoo spoedig reeds zou hebben teruggehaald, en dan waarom zou zij het op eene heimelijke manier gedaan hebben!" nGij kunt gelijk hebben," meende de jonker, imaar ik twjjfel er aan of ze wel tegen mij zouden durven liegenals het kind verongelukt was zouden zij het zeggen." nO, mijnheer, gij zijt veel te goed van vertrouwen. Zulk volk is tot alles in staat, ik ben niets gerust!" tDe zaak moet onderzocht worden, en dat onmiddellijk," hernam Banjaert. ïDe burgemeester moet zien dat hij achter de zaak komt, dat kan hij beter dan ik. Geen kinderen mogen zoo maar voet stoots verdwijnen." Toen jonker Willem bij den burge meester kwam, was Zoethout reeds bij dezen geweest en hij vond den burge meester druk in de weer om de zaak te instrueeren. Mynheer Kiezelbeek was met den veldwachter naar het huis van Zoet hout om de zaal: lin loco" te onder zoeken en te beproeven of zoo het kind geroofd was, men ook een spoor er van kou ontdekken. Kiezelbeek deed zijn best. Aan den anderen kant van het dorp had men eene vrouw met een klein kind in een doek op haren rug gebonden gezien, die daarbij in oostelijke richting voortschreed; men deed onderzoek in het volgende dorp, daar had de vrouw een oogenblik in een herberg vertoefd en verteld dat zij naar Pruisen ging: Verder kon men niets meer van baar ontdekken. Waarschijnlijk had zij den grooten weg verlaten. nik zou er een lief ding onder durven verwedden," zei mevrouw Laplace, »dat juffrouw Kneppers thans met hare familie in Duitschland is; en dat zij het kind heeft laten halen. I" XX. De jonker liet zich door het gebeurde met den vondeling niet ophouden. Op zekeren morgen, heel in de vroegte, deed hij zijn tentwagentje inspannen en on dernam, onder de 'goede wenschen van Eva en het andere persryieel op het huis en de hoeve, zijne reis. De jonker wenschte te Kleef in volle pracht zich te vertoonen. Hij zou zijn rijtuig bij zich houden. Toon had eene nieuwe liverei aan en de jonker zelf een elegant reiskostuum en zijn statie-pak in den grooten reiskoffer. Het ligt niet op onzen weg, de reis avonturen van onzen landedelman te be schrijven. Trouwens heel lang duurde het niet voor hij Kleef bereikte; daar nam hij zijn intrek bij Maywald. Cornelie ging weinig uit; doch na een paar dagen, die voor den jonker bijna evenwel eeuwen schenen, ontmoette hij haar des morgens zeer vroeg, terwijl zij op een eenzaam plekje een schets maakte van een der liefelijke vergezichten. Zy was alleen; de gelegenheid was uitmun tend hij sprak haar aan. Het lieve meisje wist niet of zij hare oogen wel gelooven mocht, toen zij den jonker voor zich zag staan. Ja, hij was het, al verscheen hij in geheel ongewone kleederdracht. Hare ontroering was niet geringer dan toen zij hem de laatste maal had gezieninaar zij was van ge heel anderen aard. Hoe kwam de jonker te Kleef? Wat had hij daar te doen? sCornelie," zeide de jonker, terwijl hij haar 2ijne hand toestak, die zij ditmaal niet weigerde, ilk geloof dat wij el kander bij onze laatste ontmoeting niet begrepen hebben ik kom hier om weder vriendschap te sluiten." «Cornelie gaf geen antwoord haar gemoed was te vol, maar zij zag hem aan mei hare groote trouwhartige oogen en hoewel die door tranen beneveld waren, toch blonk door dien nevel heen een straal van liefde en vertrouwen, die den jonker moed gaf voort te gaan. nik had rust noch duur, zoolang gij weg waart," ging hij voort, zich naast haar op een bank plaatsende, want zij was gaan zitten; hare beenen weigerden haar den dienst. «Meer en meer werd het mij duidelijk, dat ik voor u iets an ders gevoel dan slechts vriendschap, iets wat ik nooit voor eenige vrouw ter we reld heb gevoeld of ooit zal gevoelen. Toevallig hoorde ik dat gij bier waart, en nu ben ik gekomen om u te vragen of gij mij voor altijd het geluk van uwe nabijheid wilt gunnen, met mij terug- keeren en mijne vrouw worden." Cornelie wist bijna niet of ze waakte of droomde, maar voor zij zelve goed begreep wat er gebeurde, en in bet ge heel niet hoe het kwam, leunde zij een oogenblik later met haar lief hoofdje tegen zijne breede borst, en voelde hoe de jonker haar gelaat met kussen be dekte. «Helt gij mij een weinig lief, dier bare engel?" vroeg de jonker, die zeer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1