Advertentiën. Gemengd Nieuws. SCHAAKAFDEELING. COOK's „Weerlicht Zeep" Plaatselijke berichten Probleem No. 51. meestal Chineezen zijn, aan wie nooit zulk een groote kas in beheer wordt gegeven. Uitgebaggerde aarde uit vijvers, plas sen, poelen en slooten in lage weilanden, is een uitstekend materiaal voor de berei ding van composthoopen of kan ook af zonderlijk gebezigd worden. Sloolaarde moet natuurlijk eerst drogen en tevens ook ontzuurd worden; te dien einde wordt zij vermengd met mergel of met verscl gebluschte kalk. Om de 6 of 8 weken moeten de hoopen worden omgeschoten en wil men er, bij die gelegenheid, een voortreffelijken mest voor weiland van maken, dan voegt men er nog bij, voor één hectare 1000 kilo Tomasphosphaat en voor 500.kilo kaïniet, In den winter uitgebaggerde en aldus be handelde mest mag niet vdor den volgen den winter op weiland gebracht worden. Een tweede De Rnyter. Uit Vlissingen wordt aan De Zeeuw geschreven. Zou onze stad een tweeden De Ruyter rijk zijn? Dan is het er toch zeker geen van de echte soort. Dinsdagmorgen toch zou een klassiaan, die in de provoost zat omstreeks half tien bij den kapitein op het bureau komen, doch in plaats van dat klom hij tegen den muur der kazerne op tot boven op de nok, Hoe hij zich heeft weten vast te hou den begrijpt niemand. Een ieder liep uit om die waaghalzerij te zien. En dan de grappen die hij verkocht. Nu eens zong hg, dan weder declameerde hij, en toen hem een ladder werd toegestoken, uitte hij allerlei bedreigingen, zoodat nie mand bij hem dorst komen. Als hem toegeroepen werd dat hij bij den kapitein moest komen, dan riep hijlaat de kapi tein maar eens bij mij komen. Al dergelijke aardigheden kon men uit zijn mond opvangen, terwijl hij zich van zijne bovenkleeren ontdeed. Eindelijk schijn hij voor een lekker bord middag eten gezwicht te zijn, want tegen den middag zag men hem uit eigen beweging van zijne gevaarljjke hoogte afdalen. INGEZONDEN MEDEDEEEING. van EDWARD COOK Co., London. Leveranciers van de Engelsche Regeering. Bekroond met 6 Gouden en Eere-medail- les. Het grootste en het goedkoopste De maandelijksche Zendingsbidstond zal gehouden worden Dinsdag den 12den November e. k. des avonds te 8 uren in het Gebouw Volksheil. De godsdienstoefening in de Re- monstrant6che kerk alhier, zal aanstaan den Zondag geleid worden door W. C. van Manen, hoogleeraar te Leiden, De 2e luitenant H. Bierman van het 5e Regiment infanterie, wordt den le December a.s. overgeplaatst naar het Instructie Bataillon te Kampen. De korporaal J. M. van het 5e Re giment infanterie is gedegradeerd en teruggebracht tot soldaat, wegens wan gedrag en het gedurende 8 dagen zonder verlof afwezig zijn van het Korps. Bij het onlangs gehouden examen tot bevordering voor den graad van ser geant en fourier bij het 5e Regiment infanterie zyn 7 korporaals geslaagd. Naar wij vernemen is de eerste luitenant H. J. Von Santen, var. het 5e Regiment infanterie, die tijdens zijne detacheering bij het Leger in Oost-Indië, wegens zijn gehouden gedrag bij de Krijgsverrichtingen te Atjeh en onder- hooi igheden, bij Koninklijk Besluit van 30 Augustus 1895 No. 28, benoemd is goed wist dat zy hem liefhad, nu zij weenend van geluk hare armen om zijnen hals geslagen hield, al antwoordde zij hem niet met woorden. Zij kon niet spreken van geluk, evenals zij voor de de oude hoeve niet had kunnen spreken van angst en beschroomdheid. Wanneer toevallig een of ander logé het in dien morgen in het hoofd had gekregen zijne schreden naar deze plek te richten, dan is het tien tegen een dat hij zich zou geërgerd hebben of in een schaterlach zijn uitgebroken; geen van beiden zou natuurlijk zeer aangenaam geweest zijn voor het minnende paar. Intusschen verdween de ontroering van den eersten oogenblik; Cornelie vond weder woorden. Wat hadden zij veel met elkander te bespreken! De tijd vloog heen. Als men dergelijke oogenblikken later herdenkt, kan men, geloof ik, een beter denkbeeld van de eenwigheid vor men dan op eenige andere wijze moge lijk is, tenzij men gelegenheid heeft te controleeren hoelang een droom duurt. Duizend jaren zouden dan als met de vlugheid van een dag kunnen voorbij gaan. Zulke oogenblikken zijn daarom ook zoo zeldzaam, dat de dagen, waarop wy ze genoten hebber,, ons nooit meer uit het geheugen gaan, zoolang ons hart nog iets blyft overhouden van de koes tot Ridder 4e klasse der Militaire Wil lemsorde en zich te Heerde bevindt, in zooverre van zijne ziekte hersteld, dat de uitreiking dier hooge onderscheiding, op den 15e November a.s. voor het front der alhier in garnizoen zjjnde troepen zal kunnen plaats hebben. Door de Gez. K. aan de Langestraat werd Dinsdagavond bij de politie aangifte gedaan dat een hoed uit haar winkel vermist werd. Daar de dienstbode G. even te voren in de winkel vertoefd had rees het vermoeden, dat deze de diefstal had gepleegd en werd dan ook bij nader onderzoek het vermiste kleediogstuk in haar bezit gevonden. Een van verlof terugkeerend artil lerist alhier in garnizoen, die in den laat sten trein uit Utrecht in slaap was ge vallen, ontwaakte even nadat de trein 't station Soesterweg was voorbij ge stoomd. In de meening, dat hij Amers foort reeds gepasseerd was, sprong hij eer zijn medereizigers het hem beletten konden, uit den in volle vaart zijnden trein en werd later bewusteloos op den weg gevonden. Militaire geneeskundige hulp van hier ontboden, constateerde, dat de onvoorzichtige alleen een paar lichte kneuzingen had bekomen. Door den keurmeester van visch zijn gisteren 7 manden Schelvisch voor de consumptie afgekeurd en door de po litie onschadelijk gemaakt. Door de gemeentepolitie alhier is gisteren op de weekmarkt een monster boter in beslag genomen van zekere E. S. uit Utrecht, op vermoeden van kunst boter te zijn. Gisterenvoormiddag had de werk ster M. K.van den Heer V. buiten de St Andriespoort het ongeluk bij het water halen in de sloot te geraken. Op haar hulpgeroep schoten den Heer V. en zijne dienstbode toe, aan wier vereende pogin gen het mocht gelukken, haar weder op 't droge te brengen. Ware er geen hulp komen opdagen, dan had de vrouw er waarschijnlijk het leven bij ingeschoten. Een koning in gevangenschap. De bedoelde koning is hier de koning Behanzin van Dahomey, die zich volgens een mededeeling aan een Duitsch blad ten zeerste verveelt. Hij is verbannen, zooals men weet, naar het eiland Martini que; de vroegere gouverneur van 't. eiland bemoeide zich veel met hem en bezocht hem eiken dag. De nieuwe gouverneur wil den ex-koning echter niet eens ont vangen of dal is op last der regeering of uit eigen beweging, is twijfelachtig. Nu heeft de gevangen vorst geen andere verstrooiingen dan zijn korte bezoeken in de stad of zijn wandelingen in den omtrek van het fort Tatterson, waarbij zijn drie vrouwen hem vergezellen. De eene rechts draagt een nap, waarin hij spuwt, als zijn majesteit dat verkiest, een tweede links stoot telkens de asch van de koninklijke sigaar ,of sigarette, de derde achter hem draagt z.ijn kolossaal zonne scherm. De vroegere vorst van Dahomey heeft zeker een afschuw van de Fransche taal, want sinds zijn verbanning naar het fort heeft hij maar drie woorden geleerd Francais, ami, bon, welke hij met een handruk bezigt bij alle bezoeken, bij eiken voorbijganger. De eerste minister van Behanzin ligt thans ziek in het hospitaal, waar zijn negerachtige woestheid dikwijls de rustige stilte van het gesticht verbreekt. Wordt in zijn nabijheid de naam van den koning genoemd, dan werpt hij zich tel kens op den grond en kust verscheidene malen de aarde. Jonge gebraden hoen ders versmaadt hij niet alleen, maar hij geraakt ook zoo spoedig men hem daar van een stukje geeft, in waanzinnige terende, leven en blijdschap gevende warmte, die alleen door het koudste egoïsme kan vernietigd werden. Cornelie bespeurde dan ook niet, dat zij vee! langer dan zij gewoon was des morgens uit te blijven, toefde en het gevolg daar van was, dat beiden uit hun overden kingen werden opgeschrikt door nade rende schreden, 't Was mevrouw Knep- pers, die Cornelie kwam opzoeken, en niet weinig verbaasd was hare dochter aan te treffen in het gezelschap van den jonker. Zoodra Banjaert haar speurde, nam hij Cornelie bij de hand, en terwijl hij haar nqet een van blijdschap stralend gelaat begroette, vroeg hij haar of zij hem als schoonzoon wilde aannemen. Wij zullen wel niet behoeven te zeg gen, dat de goede vrouw daartegen geen bezwaar had. Maar hoe zou de luitenant de zaak opvatten? »Hoe hij het opneemt of niet," dacht Banjaert, nde mijne moet en zal zij worden. Hij heeft Cornelie al lang ge noeg het leven verbitterd, daar moet eindelijk een einde aankomen maar toch hij was nog een man van de oude leer, en had voor het vijfde gebod geen minderen eerbied don voor alle andere geboden, en zoo was hij dan zelf de eerste die de quaestie opwierp, hoe hy woede en werpt alles, wat hem voor de hand komt in stukken. Onlangs verklaarde hij aan de directrice van het hospitaal, dat hij grooten zin had in een stukje menschenvleesch; toen deze hem beduidde, dat dat niet goed was en zoude zulks te begeeren, antwoordde de eerste minister van Behanzin: »'t Is mogelijk, dat het zonde is, maar te zeggen, dat het niet goed is, is gelogen. dat moet ik beter weten, die het zoo vaak heb geproefd". De zoon van den ex-koning van Daho mey bevindt zich op de St. Pieter-school te Parijs, waar hij verwonderlijk snel Fransch leert en zich onderscheidt door zijn groote begaafdheid wat een Pa- rijsch blad aan de Fransche regeering den raad doet geven den jongen in het oog te houden als hij grooter wordt. De baard. Menschen, die verstand van hoofd- en baardhaar hebben, roepen om stiijd: nde baard is het schoonste sieraad van den man", izonder knevel geen kus", en meer dergelijke aanlokkelijke dingen. Op dit punt bestaat echter verschil van meening. De gemeenteraad van het dorpje K moest een hoofd der school kiezen uit een voor dracht van 3 personen. Nommer 1 had bij het vergelijkend examen een gunstigen indruk gemaakt en viel dus wel in den geest, maar bij had een baard. Geen keelbaard, bakkebaard of maai een simpel sikje, neen, hij was getooid met een compleet stel aangezichtshaar En als hij nu maar niet de betrekking van voorzanger had moeten vervullen, dan zou men er misschien in Godsnaam oveiheen gestapt zijn, doch zoo'n baaid achter den lessenaar in de kerk, dat gaat niet. Nummer 1 werd niet gekozen. K. is evenwel de eenige plaats niet, waar men een baard voor een soort braodmerk aanziet. Een rijk huwelijk. Meer nog dan over de verkiezingen, meer nog dan over de overwinning der Tammany-Hall, spreken de menschen te New-York over een rijk huwelijk. Het is dat van den jongen Engelschen edel man, die den beroemden naam draagt van hertog van Marlborough, en die in derdaad een afstammeling is van den held Blenheim en Malplaquet, en van miss Cor.suelo Van der Bilt, de dochter van den spoorwegkoning, den ïmiljar- dair", zooals de Fransclien zeggen, nu bij miljoenen te rekenen niet meer genoeg is. Dat huwelijk, waarvan v ij reeds eer der melding hebben gemaakt, is thans gesloten, het bruiloftsfeest, alleen heeft meer dan een miljoen gulden gekost. Zooals men weet schijnt het in het geslacht der Marlborough's traditie te zijn, dat de manoen trouwen met jonge Amerikaansche miljonaires. De vader van den hertog trouwde voor den tweeden keer een Amerikaansche, zijn oom lord Randolph Churchill is ge trouwd met de do hter van den Neuw- Yorkschen bankier Jerome. Maar geen der Marlborough's heeft zulk een lijk huwelijk gedaan als de jonge man, die nu in den echt is getreden. Miss Consuelo Van der Bilt brengt hem een bruidschat aan van 25 miljoen gulden. De familie geeftlhem terzelfder tijd een half miljoentje als zakgeld, terwijl zij hem tevens een geschenk doet van 7'/, miljoen om som mige hypotheken van zijn bezittingen te lichten. De bruidskorf vertegenwoordigt een waarde van 4 a 5 miljoen. En het jonge paar heeft nog tienmaal meer te wachten, dan het reeds bezit. Vrouw echtgenoot gemalin. Iri de nagelaten geschriften van David Strauss vindt men over bovenstaande woorden en over de verhoudingen, die zij uitdrukken, het volgende: Als men uit liefde huwt, wordt men man en vrouw; die om andere redenen in het huwelijk treden, worden echtge- nootendie dat om geld doen, worden gemaals en gemalinnen. De vrouw bemint den man, de echtge- liet best gelegenheid zou vinden zich met den ouden man te verzoenen, en ook diens vrijwillige toestemming te ver werven. Mevrouw Kneppers meende, dat dit het gemakkelijkst zou kunnen geschieden, wanneer zij in den loop van den dag haren man op eene ontmoeting met den jonker voorbereidde. De jonker echter had grooten haast, dat alles zoo spoedig mogelijk in orde kwam, en zoo werd dan besloten, dat zijne aanstaande schoon moeder met hare dochter den terugweg naar het logement zonder hem zouden aannemen, en hij des middags bij Rob bers aan tafel verschijnen. Hoe moeielijk het beide gelieven ook viel, thans, al was het slechts voor eenige uren, afscheid van elkander té nemen, beiden begrepen daarvan de noodzake lijkheid. 't Was met een loodzwaar hart, dat de beide vrouwen de dingen die komen zouden te gemoet zagen. De luitenant was vreeselijk verbolgen op den jonker. Nog bijna dagelijks sprak hy van hem als van zijn grootsten vijand, die hem uit zijn huis had verdreven; bij iedere kleinigheid, die zijne ontevredenheid op wekte, bij iedere geringe ontbeering of elk niet te vermijden ongemak; hoewel over hel algemeen, de afwisseling, de noote ontziet hem, de gemalin duldt hem. Men heeft voor zich alleen een vrouw, voor zijn huisvrienden een echtgenoote, voor de wereld een gemalin. De zieke man wordt door zijn vrouw verpleegd; door zijn echtgenoote deelne mend bezocht; zijn gemalin laat vragen, hoe het met hem gaat. Het huishouden bezorgt de vrouw; het huis de echtgenoote, voor de salons zorgt de gemalin. Men gaat wandelen met zijn vrouw, uit rijden met zijn echtgenoote en in den vreemde met zijn gemalin. Ons leed deelt de vrouw, ons geld de echtgenoote, onze schulden de gemalin. Zijn wij overleden zoo beweent onze vrouw ons, de echtgenoote beklaagt ons, de gemalin denkt aan een mooi rouwge waad. BCltGEEIJKE STANDEN Amersfoort. GEBOREN: 31 Oct. Antonius Uonricus, z. van Antonius Kaspers en Aleida Elisabeth Overbeek. Johannes Beroardus, z. van Philip Albert Kraanen en Christina Geer- truida Steenbeek. 1 Nov. Teunis, z. van Hendrikus Brons en Aartje van Boeschoten. 2 Nov. Grietje, d. van Evort Buis en Martha Cutharina van Leyenhorst. 3 Nov. Bertha Johanna, d. van Rijk van Hoeijen en Jannetje Stikvoort. Betje, d. van Izaak Slager en Roosje Klein. Clara, d. van Albartus Meskus en Elisabeth Welling. 4 Nov. Maria Elisabeth Petronella, d. van Jo hannes Josephus Teeuwissen en Maria Elisa beth van der Voort. Johanna Maria, d. van Martians Johannes Hey en Jacoba de Keijzer. 5 Nov. Gcertruida Johanna, d. van Hijmen van Surksum en Wijmpje Klomp. ONDERTROUWD: 31 Oct AaltOvereem en Stoil'elina van Veen. Johannes Mater en Wilhelmina Veer. 1 Nov. Frederik Gustaaf Hoffmann en Jeanne Elly Rose van der SchroelF. GETROUWD: 5 Nov. Engelbertus Wil helmus Jacobus Wentink en Francisca Koele- veld. Engelbertus van den Berg en Cla- sina van Keeken. OVERLEDEN29 Oct. Gerhard Bloemink, 2 j. Helena Maria Worsteling, 5 m. 30 Oct. Clasina de Wit, 2 m. Dirk Jacob Lavoor, 19 j. ongeh. 3 Nov. Hendrika Vceuendaal, 12 m. 4 Nov. Alberta van de Kamp, 42 j. echtg. van Gerrit Staal. Niesje Wildeman, 67 j. echtg. van Johannes Bliekcndaal. Hoogland. GEBOREN: 1 Nov. Bernardina Christina Maria, d. van B. F. Bremer en C. E. M. van Driel. GETROUWD: 7 Nov. M. Kraan en J. Siuink. W. van Hamersveld on P. Smink. -— J. van Laar en W. Beijer. OVERLEDEN: 6 Nov. Willem Wernsen 48 j. echtg. van Geertje van Dijkhuizen. Bunsclioten. OVERLEDEN: 1 Nov. Gerritje Duijst ongeh, oud 15 j. 4 Nov. Tijmen Koele- wiju ^weduwnaar van Hilletje Hoohverf 69 j. 7 Nov. Hendrik Vedder echtg. van Reintje ter Beek 75. j. Lensden. GEBOREN3 Nov. Aalbert zoon van Albertus van Engelenhoorn en Aaltje van Middendorp. ONDERTROUWD: 7 Nov. Arian van Woudenberg met Wilhelmina van Barneveld. OVERLEDEN: 31 Oct. Hendrik Willem Steusel, 31 j. 1 Nov. Gerrit Brink, 73 j. echtg. van Stijntje Willigenburg. Stouten l»urg. GEBOREN; 3 Nov. Martha, dochter van Jacobus van Burgsteden en Evertje Klein- veld. 4 Nov. Cornelis, zoon van Cornelis van Engelenhoven en Hendrika van Goor. OVERLEDEN 5 Nov. Geurtje Walot, 2 j. Woudenberg. GEBOREN: 31 Oct. Jan, z. van Corne lis Marinus van Luntereu eu Cornelia Meer beek. 6 Nov. Evert, z. van Evert van dé Glind en Martje Floor. 6 Nov. Hen drik, z. van Jan van Aalten en Cornelia van verscheidenheid van conversatie, het nieuws wat hij dagelijks hoorde en zag een goede uitwerking had op zijn humeur. Als hij onder vreemden was, zou nie mand ooit gedacht hebben, hoe onaan genaam hij in den regel was voor hen, die hij het meest behoorde lief te heb ben, iioe weinig inschikkelijk voor hen, die hij tol steun en troost moest strek ken als zij daaraan behoefte hadden, hoe veeleischend van hen, die hij verplicht was te verzorgen. «Hoe leggen wij het aan?" vroegen moeder en dochter beurtelings elkander, en beiden bleven het antwoord schuldig. Wat noodelooze zorgen en kommer veroorzaakt men zich niet somtijds. Dat de mededeeling, dat zijne dochter de vrouw van den jonker en meesteres op het slotje zoude worden, een onweerstaan- baren invloed op zijn gemoed, 't welk altijd vervuld was met gedachten aan grootheid en rijkdom, zou uitoefenen: daaraan dachten beide vrouwen evenmin, als dat hij later, bij alle voorkomende gelegenheden zijne vrouw zou herhalen, hoe hij eigenlijk voor het geluk zijner dochter had gezorgd, ntoen hij den landedelman zoo flink had aangepakt." Toch de zaak van den vondeling dat was wel een leelijke noot om te kraken; want dat Kneppers den jonker de Haar. 7 Nov Marretje, d. van Gijs- bert vau Veldhuizen eu Cornelia Peeleu. GETROUWD: 2 Nov. Evert Veldhuizen, 27 j. en Marretje van de Glind, 31 j. 7 Nov. Jakob van de Vliert, 26 j. en Teun- tje van de Stee, 23 j. 7 Nov. Barend van Amerongen, 29 j. en Magdalena de Kruijff, 34 j. OVERLEDEN31 Oct. Grietje Bloem- heuvel, gescheiden Echtg. van wijlen Cor nelis van de Wetering 75 j. Van R. DÜTSCHKE in Glogau, Zwart. IP a b ede f g h Wit. Wit geeft in 2 zetten mat. Oplossingen, inzendingen enz. worden telkens uiterlijk tot Donderdag ingewacht onder motto: »Schaak", aan het bureau van dit blad. Oplossing van Probleem No. 50. D. h 8. Goede oplossingen ontvangen van G. S. v. d. H. M. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 8 Nov. 1895. Tarwe f0.Rogge f0.— Boekweit f0. Appelen f2.af4..Peren f3af6"Nieuwe aardapp f0.afO.Zandaardapp. f 1.20 a f 1.40 Hoendereieren f6.50 a f7.per 100 st. Eenden f 0.a f 0.Boter fl 05 a f 4.15 per kilo. Mar garine f0a f0Zoetern kaas f0.f0. Kippen f0.60 a flKuikens f 0.90 af 1.20 Piep kuikens 0.30 a f 0.60 Ganzen f0. f0.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 1.50 a f2.Wilde konijnen f0.af 0. Tamme f0.20 a fl.Duiven f0.40 a f0.60 paar. Vette varkens f0.f0.Zeugen f0a f0. Biggen f 4. a f6.Schrammen (10.a f 14 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 90 heet. Appelen; 30 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 400 heet. Zandaardappelen 3000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas; stuks Vee zeugen 200 biggen en 10 schrammen. Belangrijk is de geluksaankondiging van JOSEPH HECKSCHER in Hainbnrg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uit betaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij onzen lezers aan bevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Heden overleed plotseling tot mijne di^ë droefheid, mijn chtgenoot, innig gelief) HENDRII Predikant sche gem WjOjUTER KALFF, bijl ente emonstrant- er, in den iar<3l" jaren. F f J-Burger. Alkmaar, 7 Nov. 1895. ouderdom Wan verdacht de vader van hef kind te zijn, was builen twijfel. Banjaert had het bjj zijn onderhoud met dochter en moeder te druk gehad om van het verdwijnen van den zuigeling te gewagen, en als zij aan den kleinen Willem dachten dan ja dan vreesden zij het ergste. Intusschen, zooals het meer gaat, wan neer eens de zon van voorspoed is opge gaan vlotten alle dingen voor hem dien ze toelacht beter dan de stoutste verbeel ding durft hopen, en ondervindt men niet zelden dat, wat naar alle mogelijke be rekeningen had moeten dienen om te benadeelen, strekt in het voordeel van den ge|ukkige. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2