Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten lijke misdaad is met eenige zekerheid niets bekend. Dit is nog het geheim van de justitie. Van den beginne af echter werd door personen, die geaeht konden worden betrouwbaar te zijn, beweerd, dat de moord in verband stond met fa milieverhoudingen. Die opvatting schijnt thans '-evestigd te worden. Hoogsteden leefde met zijn zuster Catbarina in onmin wegens haar levensgedrag. Zelf schijnt zij echter geen vermoeden te hebben, dat zyde tante van het kind, medeplichtige kon zijn aan de gruweldaad. Dat de moord als een wraakneming moet worden beschouwd, schijnt wel ze ker, maar niet in verband met een diefstal, zooals beweerd werd. Hoogsteden, de vader van het slachtoffer, is geheel ten onrechte verdacht gemaakt worden. Naar men uit Arolsen meldt, zal de jongste zuster der Koningin-Regentes, Prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont, binnen kort voor geruimen tijd in Den Haag komen en daar de gast der Ko ninginnen zijn. De Duitsche Rijksdag is uiteengegaan tot 9 Januari a. s. Het laatste werk der afgevaardigden in dit jaar was de verwijzing van het bekende wetsontwerp tot oprichting van Arbeid-Kamers naar de commissie. Te oordeelen naar het verzet van de ieiders der voornaamste partijen bij de algemeene beraadslagingen, is de kans niet groot, dat dit wetsontwerp inderdaad tol wet zal worden verheven. Keizer Frans Jozef heeft zes leden van de talrijke deputatie der Rutlienen uit Galicië ontvangen. Opmerking verdient, dat de keizer, in strijd met zijne gewone minzaamheid, zich zeer scherp uitliet over de wijze, waarop de 200 Ruthenen zich tijdens hun oponthoud te Weenen hebben ge dragen. Deze terechtwijzing was wel verdiend, want de Ruthenen, alvorens nog hun grieven te hebben medegedeeld, namen terstond deel aan twee openbare samen komsten, belegd door den anti-semiet Lueger en den sociaal-democraat Adler, die beiden deze gunstige gelegenheid niet wilden verzuimen, om het kabinet- Badeni in nieuwe moeielykheden te brengen. Gisteren zijn de Ruthenen weer naar Lemberg vertrokken, zich tevreden stel lende met de verklaring des keizers, dat hun grieven zullen worden onderzocht. Dat hun in den Hofburg geen gunstiger onthaal is ten deel gevallen, hebben zij alleen te wyten aan de onhandigheid hunner leiders, die terstond met Lueger en Adler gemeene zaak maakten, zonder in te zien, dat zy daardoor de belangen hunner landslieden ten zeerste bena deelden. Te Konstantinopel blijft alles rustig, ondanks de aankomst der Europeesche kanonneerbooten, die nu zoo goed als voltallig zijn. Daarentegen weten de correspondenten van de «Times" en de «Standard" te vertellen, dat de berichten uit Klein-Azië niet gunstig luiden, terwijl tevens op het eiland Kreta weer ongeregeldheden zijn voorgevallen. Te Weenen zijn ook der gelijke tijdingen ontvangen, maar daar wordt er geen bijzondere waarde aan gehecht. Alweer iets nieuws betreffende Cuba. Te New-York is een telegiam ontvangen uit Havana, waarin wordt gemeld, dat ondeihandelingen zijn aangeknoopt tus- schen de Engelsche en Spaansche regee ringen over den afstand dezer kolonie aan Engeland. onbesmetten stamboom konden roemen door verscheidene geslachten heen. Wat de de Lallières betreft, hoe min der dat men van hun geslachtsboek zeide, van voor den tyd waarop de eerste Na poleon den grootvader van den tegen- woordigen afstammeling tot Hertog en Pair verhief, des te beter was het. «Men behoeft drie geslachten om een edelman te vormen", zegt het spreek woord. Er is geen man aan het hof van Frankrijk beter opgevoed of uitnemender beschaafd dan de Hertog de Lallière, het Faubourg Saint-Germain zoude hem bijna zonder tegenzin aan kunnen nemen. De Fortuin was hem op elke wijze gunstig geweest zonder juist genomen schoon of verstandig te wezen, waren uiterlijk en geest voldoende om hem een goed figuur in zijne wereld te laten maken hij was rijk, hield van drijfjachten de vrouwen begunstigden hem wat voor giften had hy meer van de goden te vragen! Er kwam een tijdstip waarop het hem voorkwam, dat eene schoone vrouw iets tot zijne waardigheid zou bij brengen; dat een erfgenaam der de Lal lières wiens bloed van oud-adellijk ge slacht zoude wezen door zijne moeder, iets was dat geenszins te verwerpen zoude zijn. De Hertog had eene Anglomania Het is bekend, dat de regeering der Yereenigde Staten zich reeds meermalen bereid heeft verklaard, tegen betaling eener aanzienlijke som, Cuba als een afzonderlijke staat onder de staten der Unie op te nemen. De Spanjaarden, prijs stellende op het behoud van de eenige goede kolonie, welke zij nug bezitten, weigerden echter steeds dit voorstel zelfs in overweging te nemen. Het is derhalve niet waarschijnlijk, dat een dergelijk plan kans van slagen zal hebben, als het door Engeland wordt geopperd. In het telegram wordt nog gemeld, dat de Engelsche regeering de geheele Cubaansche schuld zal overnemen en tevens in ruil Gibraltar zal ontruimen. Deze laatste bijvoeging maakt het bericht nog onwaarschijnlijker, want het is niet aan te nemen, dat de Engelschen, zelfs niet voor het bezit van het vruchtbare Cuba, den sleutel tot de Middellandsche zee, dien zij reeds bijna twee eeuwen hebben bezeten, weer in handen der Spanjaarden zullen overgeven. De tweede luitenant P. M. Oversluis van het 5e Reg. Inf. is te 's Gravenhage gedetacheerd tot het volgen van eene technische cursus bij de Normaal Schiet school aldaar. Aan den muzikant C. Bikkers van het 5e Reg. Inf. is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. Het versiersel zal den 19. December a.s. op de gebruikelijke wijze, door den Kapi tein adjudant, commandant van het muziekkorps, aan den belanghebbende worden uitgereikt. De adjudant onderofficier C. L. Droste, van het 5e Regiment Inf. is af gekeurd wegens lichaamsgebreken in en door den dienst ontstaan en toL pensioen voorgedragen. Hij is door den Minister van Oorlog benoemd tot Administrateur van de Mili taire slachterij te Maastricht met ingang van 1 Januari 1896. De sergeant-majoor L. E. Verspoor, van het 5e Regiment Inf. is door den Kolonel Regimenis commandant aange wezen om den dienst van adjudant-on derofficier te doen bij het Be bataljon VBn dat Korps, teiwijl ter vervanging van Verspoor de Sergt maj. tit. F. de Bruijn, is aangewezen om oen dienst van Ser geant majoor te verrichten. De Sergeant C. Bogert van het 5e Regiment Int. is bevorderd tot Sergeant d.d. luitenant te velde en de korporaal A. F. K. Heijlen is bevorderd tot Ser geant. Aan den Korpswedstrijd uitgeschre ven door den Nederlandechen Scherm- bond die op den 21e en 22 December a.s. te 's Gravenhage zal worden gehouden zal door een detachement van vijf on derofficieren van het 5e Regiment Infan terie, alhier in garnizoen worden deelge nomen. Het paard van den Heer N. giste renmiddag met een vracht steenkolen van de Soesterweg komende, sloeg op hol. Aan het einde van den Soesterweg wilde iemand het dier grijpen, doch het maakte een zijsprong waardoor de wagen, die het met zich medevoerde, in aan raking kwam met het hek van den Heer V., en dit gedeeltelijk vernielde. In de Utrechtsche straat werd het tot staan gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. De Amersfoortsche Muziekvereni ging Caecilia zal a.s. Donderdag den 19. December, des 's avonds te achtuur een Mu zikale wandeling door de gemeente Amers foort houden onder Directie van den Heer J. A. Jochems. alles wat Engelsch was vond genade in zijn oog hij was verslaafd aan En gelsche wedrennen zijn paarden waren Engelsch, zijn stalknechten Engelschen, zjjn rijtuigen kwamen van Peters, zijn kleederen van Poole, zjjn geweren van Purdey, zelfs zijn laaizen, hoe zondeiling het ook te zeggen valt, waren van een Engelschen schoenmaker. Maar eene vrouw was iets anders hij wist niet in hoe verre eene Engelsche hem zoude lijkenen zij waren waardige, nederige, bewon derenswaardige echigenooten en moeders, maar koud, en voor het meerendeel, meer huiselijk dan voor de wereld geschikt. De Hertog wenschte dut zijne vrouw schitteren zoude zoowel aan het Hof als in de wereld; dat haar bekoorlijkheden hem zouden doen uitkomen en hem tot een voorwerp van benijding en verbazing zouden maken in het oog der menschen. Hij was geneigd volkomen toegevend te zijn, zijne vrouw met elke weelde te omringen, in 't kort om mevrouw de Hertogin de Lallière tot eene star te maken waarop de oogen der wereld ge vestigd zouden zijn. En dan was er nog èèn reden. De menschen spraken ov r zijne oplettendhe den voor mevrouw de Marsal om ha rentwille zoude het dienstig wezen de lastertongen te doen verstommen door Het contingent dat de gemeente Ameisfoort ter completeering der lichting van 1896 voor de Nationale militie moet leveren bedraagt 34 manschappen, terwijl er 151 aan de loting deelnamen. Na de gister gehouden zitting van den Militie raad, waarin de redenen van vrijstelling, die door verschillende lotelingen waren in gebracht, zijn beoordeeld, blijkt dat het hoogste nummer dat ter inlijving zal worden opgeroepen 77 is. In de vorige week is alhier op zeei brutale wijze ingebroken. Toen een der heeren Carjeanne Don derdagochtend de in hun bezit zijnde t'pytfabriek buiten de voormalige Kamp poort zou openen, bleek hem dal werk door de inbrekers reeds uit de hand te zyn genomen. Hij vond alle deuren en kasten in de fabriek geforceerd en bij onderzoek bleek hem dat zij een bedrag van f38 hadden meegenomen, terwijl een zak met ruim f 10U aan specie aan het oog van de inbrekers gelukkig was ontsnapt. Ook in de fabriek van Amers- foonsch keper van de heeren Gebr. Vis ser, werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag op dergelijke wijze huisge houden. Ook daar waren de sloten vun alle kasten verbroken en had men de sleutel der brandkast gevonden, waar mede deze was geopend en van zijn geldeljjken inhoud ten bedrage van f 80 ontlast. Verder schijnen de dieven het sleeDkolenpakhuis van de flrina Van Swe den Co. te hebben bezocht en daar den ladeinhoud van zes gulden ont vreemd. Ir, weerwil van de ijverigste nasporin gen der politie is het deze, jammer ge noeg, nog niet gelukt de daders te vatten. Door Burgrmeester en Wethouders is Zaterdag aanbesteed het onderhouds werk der openbare bestrating gedurende de jaren 1896, 1897 en 1898. Het werd gegund aan den heer M. van Drie voor ll3/t Cent per vierkante meter. Men is voornemens, hier ter stede, bij genoegzame deelneming, eene afdee- ling op te richten, van den Bond «lnsu- linde", welke bond zich ten doel stelt pensioen te verwerven voor weduwen en weezen van wijlen alle militairen, zoo wel van de Marine als van de Koloniale troepen en de Landmacht. Alle gepensioueei de of gegageerde mi litairen hier ter stede of in de omstreken woonachtig, die genegen zijn het schoone doel te helpen bevorderen door zich als lid bij de op te lichten afdeeling aan te sluiten worden uitgenoodigd, op Donder dag den 19e dezer, des namiddags ten 7'/, uur eene te beleggen vergadering, in het koffihuis »de Keizerskroon", op den Hof alhier bij te wonen. De Kiesvereeniging «Amersfoort" zal op Donderdag 19 Dec. a.s., des avonds te 8 uur in het café van den heer Schwem- iner, Varkensmarkt, vergaderen ter be handeling der navolgende punten Voortbestaan en bestuur der Kiesver eeniging. Ballotage. Proportioneel kies recht. Dat de zoogenaamde kooplui in goodkoope lappen voor een beerenpuk zoowat overal hun slag zien te slaan, bleek dezer dagen te Haarlem. In de Nassaustraat is voor eenige we ken een bierhuis geopend en Zaterdag tegen den middig trad daar een persoon binnen, die een glas bier bestelde, blijk baar met het doel het terrein eens te verkennen, want toen de lieer des huizes was uitgegaan en zjjn vrouw in het buf fet had plaats genomen, kwam hij terug, bijna op den voet gevolgd, door twee anderen, waarvan de een een prachtigen lap laken te koop had. De twee wer den het niet eens en de derde man werd er bijgehaald. Hij vond het een schande, te trouwen. De Hertog de Lallière begaf zich naar Engeland om daar rond zich heen te zien, en zijn lot werd beslist door Viva Carl ton te ontmoeten. Hij vond haar beloo- verend. Zy vereenigde de levendigheid, den geest eener Franjaise met de nede rige waardigheid eener Engelsche vrouw. Zij bezat geen fortuin haar vader had al «at hij bezat verspild en was geheel afhankelijk van Bernard Carlton, zijnen ouderen broeder, lang voor dat hij me- jonkvrouwe Geneviève de Feuil leerde kennen en beminnen. Maar de oudeie van het jonge meisje die eene hooge party voor haar op het oog hadden, be handelden de aanzoeken van Cnarles Calntor. met bizondere koelheid. Daarop namen de jonge lieden het recht in eigen handen en op zekeren schoonen morgen verdween het meisje. Zoo weid er niets vastgesteld, niets beraadslaagd over hunne mogelijke afstammelingen en leefJen de Heer en Mevrouw Carlton van de vrij gevige toelage hen door den eigenaar van de Towers afgestaan. Maar de Hertog was edelmoedig; het behaagde hem alles over te laten. Zelfs wilde hij er zich legen verzetten toen mr. Carlton voorstelde tien duizend pond sterling op zyn mciitje vast te zet ten by haar huwelyk. Hij legde zich dat zoo'n keurig stuk goed voor f 25 zou weggaan, en toeu de koopman dal hem aanbood voor f 22.50, vroeg hij de juffrouw hem dit sommetje even te wil len voorschieten, over een uur zou hij de lap komen halen. Maar dc juffrouw leest couranten en beduidde het drietal dat zij hun streken doorzag, waarop het, allerlei onliefelijk- heden uitende, vertrok. Geldverspilling. «Terwijl ik vanmiddag een oogenblik stil zit uit te blazen voor het logement te Soerabaja zoo wordt aan de «Nieuwe Rotterdamsche Courant" geschreven weid daar een heel talrijke familie in rijtuigen geladen om naar het station te gaan. Ik vroeg aan den logementhouder wal dat voor lui waren en vernam dat het de nieuwe postcommies voor Probo- linggo was, die van buitenlandsch verlof terugkeerde. Met dat verlof was het als volgt toe gegaan: Vader van 8 kinderen, had de man een standplaats waar dat volkje behoorlijk on derwijs kon krijgen, toen hij circa 4 maan den geleden werd overgeplaatst naar een kantoor op een binnenplaats, waar geen school bestond. Hij verzocht intrekking van dat besluit, of ten minste een be stemming naar een plaats, waar een school was. Afwijzende beschikking. «Dan" zei de man, «wensch ik gebruik te maken van mijn recht op verlof, om dat ik al zoo en zooveel jaren'achtereen dien. Ik verzoek dus om een jaar binnen- landsch verlof". «Neen", zegt 't gouvernement, «gij hebt recht op buitenlandsch verlof en daarvan kunt ge gebruik maken, maar hier in Indië mag die tijd niet worden doorge bracht. Naar Europa moogt ge gaan." «Maar ik noch mijn vrouw zijn ooit in Euiopa geweest en we verlangen daar ook niet te zijn." Niets aan te doen. De heele familie wordt naar Batavia vervoerd en kiijgt daar passage op een boot naar Rotterdam. Aan den kapitein woidt dadelijk mededeebng gedaan, dat men te Rotterdam, onmiddelijk na aan komst, passage verlangt aan boord van de boot die voor vertrek naar Indië gereed ligt, want dat er natuurlijk geen denken aan is om in Holland met bel verlofstrac- tement rond te komen. Tusscheo Batavia en Padang krijgt echter het schip averij. Er wordt naar Batavia teruggekeerd en de passagiers moeten debarkeeren tot de schade her steld is. Onze postcommies declareert gedurende dat oponthoud daggeld, f 90 's daags. Zóóveel heeft hij in het logement ge lukkig niet noodig en daar hei timmeren vrij lang duurt, brengt hij het door spaarzaamheid zoover, dat hij te Rotter dam zelfs een boot kan overslaan en in het geheel zes weken in Holland is. Te Batavia weer aan wal gestapt, wordt hij te Probolinggo geplaatst, waar mee aan zijn oorspronKelijken wensch geheel is voldaan. Voor zoover is na te gaan, heeft het uitstapje aan het gouvernement aan pas- sagekosteo, dnggeld en traktement f 18 a f 20.000 gekost." De feesten ter eere van Guttenberg. Mainz heeft besloten een groot feest te vieren ter eere van Guitenberg, den beweerden uitvinder der boekdrukkunst. Zooals men weet, maken de Nederlanders op die eer aanspraak voor Laurens Jansz. Koster. Men weet echter niet precies, wanneer Guitenberg geboren is. Men meent lus- schen 1397 en 1400. Nu is men overeen gekomen het jaar 1397 te kiezen en dan zal hel dus in 1897 vijfhonderd jaar geleden zijn, dat de groote beroemde uitvinder geboren werd. Men deukt echter, dat er vóór en in dat jaar nog menige brochure en meer tot taak op Viva's liefde te winnen. Dit nu was eene zaak die hij zoo dikwerf en met goed gevolg beproefd had bij haar geslacht, dat hij weinig vrees had niet te zullen slagen. De blinde godin was hem op nieuw gunstig mis chien gluurde zij van onder haar blinddoek en zag zij dat het haar oude gunsteling was dien zy zoo dikwijls welwillend had behan deld. Mij dunkt, zij moet somwijlen bedrie gen, of zij zoude niet zoo onveranderlijk enkele lieden toelachen èn het voorhoofd zoo volhardend tegen anderen fronsen. Viva schonk hem haar hart hij beloo- verde haar: zelfs liet verschil in leeftijd beviel haar. Zij verkoos een ernstigen, waardigen man van de wereld verie bo ven de jonge lieden romdom haar, die zij geneigd was als zotskappen te be schouwen. Haar oom, mr. Carlton, was verbaasd over hare keus, meer verbaasd dan wel verrukt hij had haar gaarne een Engelschman zien huwen en was zeer teleurgesteld dat zij liever verkoos eene Franscbe Hertogin te worden dan eene Engelsche gravin, welke gelegenheid haar aangeboden was. Om de waarheid te zeggen had luj haar liever eenvoudig «mevrouw" zien noemen in zijn eigen land dan «mevrouw de Hertogin in Fran- krjjk. Hij beschouwde zich evenwel niet dan éen dagbladartikel zal verschijnen tegen of voor dezen uitvinder der boekdrukkunst. Een vondst. Eenige knapen, die dezer dagen speel den nabjj een der ingangen van den St. Pietersberg bij Maastricht, vonden aldaar lusschen den zandsteen een aarden kruik, vermoedelijk uit den tijd der Fran- sche revolutie, toen, zooals bekend is, de onderaardsche gewelven van den St. Pietersberg aan vele vluchtelingen tot schuilplaats dienden. Bij het thuiskomen werd dit voorwerp door de ouders van een der kinderen geopend en vond men daarin eenige brief jes, waarvan drie duidelijk de handtee- kening dragen: «Des guerrois". Deze briefjes, in 't Fransch geschreven, zijn overigens niet zeer leesbaar met uitzon dering van één, zijnde een voorschiift om op goedkoope wijze een bijzondere ink- soort te vervaardigen. Woordelijk ver taald luidt het als volgt: «Goede inkt om in hei donker te lezen. Eén vinger hoed potlood, twee droppels terpentyn en het sap van een dikke ui uitgeperst. Men maakt het vloeibaarder door regen water en giet het door een doekje. De Limburgsche bladen achten deze vondst niet zonder waarde. Terwijl tot dusver het onderzoek van met margarine vermengde boter een moeilijken scheikundigen arbeid eischte, schijnt thanseen uitvinding te zijn gedaan, welke dit ondeizoek zonder laboratoria mogelijk maakt. De bekende Berlijnsche deskundige voor scheikundige onderzoekingen, dr. Bischof, heeft een eenvoudig toestel bedacht, waarmede ook leeken binnen 15 minuten kunnen nagaan of margarine in boter aanwezig is eD dat slechts f2f3 kost. Volgens bevel der politie te Berlijn moe ten met dat toestel de volgende week alle verkochte botersoorten in de winkels worden onderzocht en in geval van twij fel een nader chemisch onderzoek worden ingesteld. Voor het publiek zijn zulke toestellen kosteloos ten gebruike gesteld in de marktgebouwen en aan de alge meene slachtplaatsen. Vooral voor den eerlijken boterhandelaar is het te hopen, dat dit bericht waarheid blijkt. Een Parijsclie historie. De volgende geschiedenis wordt door den «Figaro" verteld. Te Parjjs is een ambtenaar, een zekere B. dien men bij den chef der afdeeling van administratie, waaraan hij weikzaam was, reeds lang voor bevordering had aanbevolen. Die mijnheer B. een jonge man, had volgens zijn beschermers al de hoedanigheden van een goed ambtenaar: hij was nauw gezet, eerlijk, vlijtig, kon met bet publiek omgaan, enz. De bevordering stond, dank zij de beschermers, vast en men wilde nu, zooals dat in staatsambten in Frankrijk de gewoonte schjjnt, het jonge mensch die bevordering meedeelen. Nu begint het komische in de geschie denis. Op het bureau, waar de heer B. zijn plaats had, was hij onbekend, hij had er trouwens ook in geen drie jaar een voet gezet. Waar hij woonde wist niemand en reeds was men vari plan de politie in de zaak te mengen, toen men den goeden inval had eens de kas te raadplegen en hier bleek de heer B. wel degelijk bekmd te wezen. Tegen het einde van elke maand kwam hy er zijn salaris beuren en daar zal hij nu ook op oen 31slen December zijn bevordering vernemen. De liukerhaud. Het is zeer merkwaardig, dat reeds van de vroegste lyden af de rechterhand be voorrecht werd boven de linkerhand. Het is niet heelemaal juist, dat dit te wijten is aan een eeuwenlange gewoonte. De geneesheeren kunnen bevestigen, dat het zich voornamelijk bediecen van de rech terhand in nauwen samenhang staat met gerechtigd haar wenschen tegen te gaan, zoo deze werden ingegeven door liefde en geen eerzucht. «Mijn lieve kind," zeide hy, haar beide handen grijpende, en met zijn doordrin gende oogen in de hare ziende, die zoo diep en doorschijnend waren, «zijt gjj zeker dat gij den Hertog lief hebt Viva bloosde en wendde de blikken af zooals een bescheiden meisje dat doet wanneer eene vraag van dien aard tot haar wordt gericht. «Zyt gij volkomen zeker, lieve, dat gjj niet eenigermate verblind zijt door het vooruitzicht van al wat mijnheer de Lal lière u kan aanbieden?" Ditmaal brengt verontwaardiging een diepen gloed op de schoone wangen, die leeds de zedigheid had gekleurd. «Ik ben geheel overtuigd," zegl zij po gende de onvastheid harer slem te over winnen en haar oom aanziende met oogen op wier waarheidsliefde hij zoude durven sterven «Ik beu geheel overtuigd dal ik Victor om hem zelf bemin." «Dan, mijne lieveling," antwoordt Ber nard Carlton terwijl hij haar handen los liet en de teleurstelling, welke hij gevoelt, poogt te onderdrukken: Blijft mij niets anders te zeggen dan God zegene u I en ik hoop dat gjj zeer gelukkig zijn zult." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2