NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND i\o. 20. Zaterdag 7 Maart 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. "Wie zich van he den ai abonneert op de Nieuwe Amersioort- sche Courant, ontvangt de nog verschijnende nos. tot 1 April aanst. gratis. Qfficiëele Publicatiën. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijke berichten F euilleton. AMERSF00RTSC1E COBHJJIT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 lüAHuden f 1.— Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Tngezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regel» f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. idvertentiën viermaal geplaatst worden slecht» driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet tot reeeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van E. van Kolfschoten, in het perceel wijk G, no. 278. Amersfoort, den 6. Maart 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Weer verschijnen er berichten over een geheim verdrag tusschen Rusland en China, dat de volgende bepalingen moet bevatten: een aanvallend en veidedigend verbond, volgens hetwelk Rusland ten volle de Chineesche havens en tuighuizen zou mogen gebruiken. Mochten andere mogendheden daartegen opkomen, dan moet China zich verontschuldigen wegens overmacht; China biedt aan Rusland aan Port Arthur, of desnoods een andere haven in oostelijk China; Rusland verbindt zich om China in geval van nood gewa penderhand bij te springenRussische officieren mogen vrijelijk optreden in Mantsjoerië Rusland mag den Siberischen spoorweg doortrekken naar Taliën Wan, met recht van koop na vijftien jaar. Taliën Wan veisterken, forten bouwen langs den spoorweg van Mantsjoerië en troepen zenden naar Korea over de Jaloe. China verleent aan Rusland alle moge lijke gemakken voor zijn handel. Rusland leent aan China officieren, ter opleiding van de Chineesche troepen in Mantsjoerië en andere provinciën. En eindelijk zou China, met bijstand van Rusland, weigeren om aan Japan het overige van de oorlogsschatting te betalen. De Tweede Kamer heeft gisteren de wet op de personeele telasting aan genomen met 56 tegen 39 stemmen. Den heer J. G. Gerritsen, burge meester te Breskeos, ontving dooi tus- schenkomst van Hr. Ms. particulieren secretaris, op last van de Koningin- Regentes, namens onze Koningin een bedrag van f25 voor Frarifois de Reu te Nieuwvliet, die den 16 Maart honderd jaar wordt. Omstreeks 5 uur ontstond Woens dagavond aan «Den Wal" te Asperen brand, naar men zegt doordien kinderen ir. de nabijheid van een hooiberg met lucifers speelden. In ondenkbaar korten tijd stonden eenige hooibergen en hooi mijten, die daar ter plaatse in massa als 't ware «man aan man" staan, in lichte laaie en weldra deelde zich ook hel vuur aan verschillende gebouwen mede. Door den hevigen wind aangewakkerd, nam de brand nu weldra bedenkelijke verhoudingen aan en reeds om 7 uur waren 31 kapitale woningen met schuren, hooibergen enz., henevens de kerk, totaal vernield. Verschillende andere pe ceelen worden door het krachtig en doelmatig optreden der brandweer behouden; zoo de toren, die ook reeds vuur had gevat, en het stadhuis, waarvan alleen het torentje verbrandde, en een woning aan de Min straat waarvan alleen de hooiberg een prooi der vlammen werd. In het geheel zijn verbrand14 boeren- stellingen, 2 manufactuurwinkels (van Abr. Nieuwendijk en Jan de Kwart), de pastorie der doleerer.de gemeente, bewoond door ds. Smit, en de brievenbus met brieven er in van het hulppostkantoor, terwijl de brievengaarder nog juist ge noeg tijd had, om de registers te redden. Tevens zijn nog in de asclr gelegd 30 bergschuren en hooibergen, waarvan en kele niet zijn geassureerd. De protestant- sche kerk is mede totaal uitgebrand; In deze kerk hadden te voren verschillende personen hun goederen geborgen, die dus geheel verbrad zijn. Bijna alle huizen met de inboedels waren verzekerd, veel bij de Tielsche Maatschappij. De inboedel van Ds. Smit was niet geassureerd. Het aantal stuks vee, dat verbrand is, kan nog niet opgegeven worden. De hevige wind was ooi zaak, dat 7 brandspuiten, uit verschillende plaatsen, slechts weinig konden blussc'nen. Ook een detachement vesting artillerie, uit Gorinchem ontboden, was op de plaats des onheils. Het brood en bier, daar ter plaatse, was spoedig uitverkocht. De bakker ging spoedig aan het bakken en, hoewel slechts half doorbakken, verkocht hij gretig zyri waar. Tel. Voortaan komen voor een aanstel ling bij de Ned. Zuid.-Afrikaansche Spoor wegmaatschappij alleen meer in aanmer king die jongelieden, die bij een Spoor wegmaatschappij werkzaam zijn of geweest zijn en bovendien zij die in het bezit zijn van einddiploma van een Hoogere Burger school, de Handelsschool en daarmede gelijkgestelde inrichtingen van onderwijs. Bij gebleken bekwaamheid kunnen echter jongelieden voor den tijd van drie maanden op proef worden aangesteld te gen een salaris van £12/10 (f150) per maand. Zij moeten evenwel zelf hnn reiskosten betalen. De luitenant-generaal P. G. J. van der Schrieck, is j.l. Donderdag te 's Gra- venhage in den ouderdom van 84 jaar overleden. De heer Van der Schrieck, reeds ette lijke jaren op non-activiteit, was, als lid der Tweede Kamer, de eenige nog in leven zijnde militair, die versierd was met het Metalen Kruis, wegens deelne ming aan den Tiendaagschen Veldtocht. De generaal werd 3 September 1831 aangesteld tot 2e luitenant en zou dus over eenige maanden 65 jaar officier zijn geweest. Den 6en April 1872 werd hij bevor derd tol generaal-majoor, den 3en Sep tember 1381, hij zijn gouden-officiers jubileum tot luitenant-generaal. In de politieke wereld trad de generaal weinig op den voorgrond; als oudste in jaren was hij sinds lang aangewezen de eerste zittingen van het nieuwe par lementaire jaar te openen, bij welke ge legenheid hij steeds een kleine, van warme liefde voor vaderland en vorsten huis tintelende redevoering hield, evenals I ij het overdragen van den hamer aan den definitieven voorzitter. Woensdag 4 Maart, had in de groote zaal der sociëteit Amicitia alhier eene buitengewone bijeenkomst plaats van het Leger des Heils, geleid door Kolonel VV. E. Oliphant. Jammer mocht het heelen dat de opkomst niet talrijker was, daar de kosten door het leger ge maakt niet gering waren. Het tooneel, dat dienst deed voor plat form was bezet door een dertigtal kinde ren uit onze stad. Nu denke men echter niet, dat dit allen heilsoldaatjes waren het waren voor het meerendeel getrouwe bezoekers van het lokaal «Odeon" in de Krommestraat. Nadat er een liedje gezongen was, werd er door den vroegeren tolk r) van Kolonel Oliphant een openings rede gehou den, waarna door den Kolonel een gebed werd opgezonden. Nog een solo gezongen, door Luitenante Smits, ging het hoofdnummer van het programma vooraf, n.l. de lichtbeelden. Deze, tentoongesteld door den Heer Matthenes, waren op enkele uitzonderingen na (sommige waren wat grof en ondui delyk) zeer schoon; ook wat de voorstel lingen betreft, waren enkelen zeer treffend. Dit nummer werd echt nationaal ge opend, met het portret van ons Konin ginnetje; de muziek deed Wien Neer- landsch bloed hooren, terwijl het publiek met krachtige stom ons volkslied zong. Na het portret van H. M. de Koningin Regentes, werden achtereenvolgens ten toongesteld, de portretten van Generaal Zij die reeds meer een bijeenkomst van het Heilsleger in Amicitia bijwoonden, zul'en zich nog herinneren, dat Kolonel Oliphant in zijne toespraken ter zijde werd gestaan door een tolk. Thans kunnen wij mededeelen. dat de Kolonel in goed verstaanbaar Hollandsch tot het publiek sprak. Booth, zijn overleden echtgenoote, Kolonel Oliphant, zijn echtgenoote enz. Hierna werd door Kol. Oliphant de Landkolonie in Nederland besproken, en onder meer meegedeeld dat het plan be stond varkens te gaan houden. De Amers- foortsche slagers werden echter gerust gesteld, dat men niet met hen wil con- curreeren, maar het geslachte vee zal uitvoeren naar Engeland. By deze ge» legenheid kreeg men ook de stal te zien, welke zich op de nieuw gevestigde kolo nie bevind. Nu deze stal zag er niet erg solied uit; daarom gaf men onmid- delijk hierna de stal te zieD welke zy wenschen. Voor deze stal, die men zoo wel in- als uitwendig te aanschouwen kreeg is ongeveer de som van 7000 gld. noodig, waarom de collecte (en later bleek niet te vergeefs) in een ieders gunst werd aanbevolen. Nog vele lichtbeelden werden tentoon gesteld, o.a. verschillende tooneelen uit Rome en Londen, tooneelen uit het leven van een dronkaard, waarby werd ge zongen, tooneelen uit het Barmhartigheids- werk in de achterbuurten, uit het red dingswerk en de ziekenverpleging. De byeenkomst, welke ongeveer kwar tier over acht begOD, werd te half elf met een plechtig gezang besloten. Tot waarnemend hoofd-ingenieur van weg en werken der Nederl. Centraal- Spoorw. is benoemd onzen vroegere stadgenoot de heer C. Huhers, adj. iDgen. der S. S. De heer G. C. Hoogewerff, zal op Dinsdag 10 Maart, des avonds te 8 uur, in de groote zaal van den «Huize Slroucken" te Amsterdam lezing houden voor de leden van den Amsterdamschen Werkmansbond, over het onderwerp: «Prins Maurits." Middernacht ontstond brand bij den bakker G. N. aan den Woudenbergerweg die spoedig om zich heengreep; het ach terhuis en de bakkerij zijn totaal afge brand; het voorhuis is voor 't grootst- gedeelte uitgebrand. De knecht wist zich nagenoeg ontkleed nog te reddeD. De vlammen aangewakkerd door den hevi gen wind, vonden ruimschoots voedsel in de voorradige rogge, welke nu door den storm door de lucht gezweept een prachtig gezicht opleverde. De spuiten 29) »Ik bid u hoor mij een oogenblik aan" spreekt zij snel, want hij maakt zich ge reed tot vertrekken «De omstandigheden ondei welke gij mij ziet, zijn, dat weel ik, ten zeerste tegen mij getuigende, maar ik moet u smeeken niet daarnaar te oordeelen. Er bestaat niets, er heeft niets bestaan tusschen Kapitein Clive en mij als de meest gewone vriendschap." De lippen van Dokter krullen omhoog met een veelbeteekenden glim lach der volmaaktste ongeloovigheid. «Gij gelooft mij niet!" roept de Her togin in wanhoop uit: O! ik smeek u, luister dat ik u de geheele geschiedenis vertelle I" «Ik vraag u verschoonirg, Mevrouw, antwoordt hij koel, terwijl hij zijn hor loge te voorschijn haalt: «Ik heh geen oogenblik meer dat ik u kan geven." En daarmede neemt hij zijn hoed op en vertrekt, brandend van ongeduld om öe eerste berichtgever te zijn van het nieuws waarmede heel Parys vervuld zal wezen nog voor zonsondergang. Gedurende heel den dag zit de heldin dezer geschiedenis, de vrouw wier naam op aller lippen is, en daardoor geuit wordt met elke verschillende buiging waartoe de menschelijke slem in staat is: verbazing, minachting, spot, vroolijk- heid, verwondering, verontwaardiging, en enkele malen, hier en daar, met me delijden, door eene enkele zachtmoediger ziel, heel den dag zit zij neder in eene geestvervoering, zonder zich te verroeren of te spreken, «Zal Mevrouw de Hertogin niet naar Engeland vertrekken? spreekt Désirée: «Wil zij althans niet Mijnheer Carlton doen komen?" Maar de Hertogin schudt alleen met het hoofd. Want hoewel zij even on- schuldjg is als een kind, ofschoon nim mer eene misdadige gedachte hare reine ziel heeft bezoedeld, weet zij dat haar goede naam bek'ad en vernietigd is, boven machte om gned te wordennim mer kan zij thans op nieuw het hoofd opheffen. Haar oom zoude waaischijnlijK weigeren haai te ontvangen; en zells al ware dat zoo niet, hoe zoude zij tei ug kunnen keeien tot dat tehuis waar zij aliijd zoozeer in eere en liefde weid ge houden, thans nu zij met schande ge brandmerkt is. Neen denkt zij, zij moet hier wachten totdat de gekwetste beter is, en daarna zal zij hare toevlucht in een kloostei nemen en door de wereld vergeten wor den. De Hemel heeft haar getroffen met deze grievende beproeving buiten hare schuld of zondezij kan geen weerstand bieden, en slechts er zich vernietigd aan onderwerpen. Laat in den middag ontvangt zij een boodschap welke haar een verzoek brengt zich naar kapitein Clive te begeven. Zij gehoorzaamt zonder aarzelen. In het eerst spreekt hij niet, maar maakt eene beweging mei de hand als om haar te vragen den stoel nevens hem in te nemenzij zet zich neder, en zijn vei langen in zijn oogen lezende, plaatst zij hare hand in de zijne. «Gij moet niet spreken," fluistert zij leeder, want zij is een ware vrouw, en het gezicht Van ziekte of lijden baant zich een rechten weg naar haar hart. Hij sluit de oogen en zij zit daar langen tijd naast hem. Maar zij is zich weinig bewust der zonderlingheid van den toe standna de hevige overspanning welke zij heeft ondei gaan, heeft haar eene doffe onverschilligheid beklopen; niets zoude haar thans vreemd of wonderbaar toe schijnen. Thans ontsluit kapitein Clive de oogen. Hij tracht te spreken, en zij buigt het oor dichter bij om zijn woorden op te vangen. «Zult gij mij niet verlaten?" Zij aarzelt. Hij ziel haar smeekend aan. «Ik zal sterven zoo gij het doet Ik wensch niet te leven." «Ik zal u niet verlaten vóórdat gij beter zijt," spreekt zij met bevende stem. «Zweer het," prevelt hij. «Ik zweer het," geeft zij fluisterend ten antwoord. De overspanning is te sterk voor hemt het bloed vloeit hem uit den mond. Ver schrikt roept de Hertogin om hulp; zijn knecht komt aansnellen; de dokter heeft voorschriften nagelaten om in dergelijk geval op te worden gevolgd. «Ik bid, ik bid u ga heen, Mevrouw," smeekt de man: «de dokter zeide dat hij u niet zien mocht. Hij zal sterven indien zich dit weder herhaalt." Viva gaat dus en zendt Désirée, die spoedig als tweede verpleegster invalt en Fletcher, den knecht, tot grooten steun en troost is. In den avond komt er een andere Dokter naar den zieke kijken iemand dien de Hertogin niet kent. Zy laat hem roepen, en als hij haar zijn verslag omtrent Kapitein Clive heeft medege deeld, zegt hy, want hjj is een goed hartig man «En gijzelvelve, Mevrouw, gij ziet er uit alsof gij mijn zorgen evenzeer be- hoefdet. Mag ik u niet iets voorschrijven?" Zij heft de oogen smeekend op tot zyn gelaat. «Ach!" zegt zy met een diepen zucht «Geef my iets dat mij zal doen vergeten. Dat is al wat men voor mij kan doen." En ziende dat haar woorden gegrond waren, geeft hij haar een slaapdrank, en nacht op nacht slaapt zy zwaar en veiliest zij het hewustzyn harer ondui delijke ellende, en dag aan dag ontwaakt zy kwijnend, ufgemat, en gevoelloos. Zij verricht niets; kijkt slechts naar de pen dule en verlangt maar dat de nacht te rug zal keeren. Dikwijls denkt zy aaD hare grootmoeder en hunkert naar nieuws van haar te krijgen. Zy zoude reeds voor dezen tot haar zyn gegaan, ware het niet uit vrees geweest van de Mar kiezin, haie tante, te ontmoeten. Op zekeren dag verzoekt zij Désirée om naar de Rue de Varennis te gaaD en berichten in te winnen. Als bet meisje terugkeert, staat haar gelaat zeer droevig; er zijn sporen van tranen op haai wangen. «Gij hebt slecht nieuws," zegt hare meesteres met kalme stem. Zy is thans

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1