NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad De afgod der Dames, UTRECHT en GELDERLAND DERTIG CENT i\o. 23, Woensdag 18 Maart 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Wie zich van he den al abonneert op de Nieuwe Amersloort- sche Courant, ontvangt de nog verschonende nos. tot 1 April aanst. gratis. Aan ome lezers. A. CLAVIRM mm. buitenland" IUNNENLAND. Feuilleton. AMIBSF101TSCIE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 luAHJiden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .1. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Als tweede premie stellen wij voor onze lezers verkrijgbaar DOOR Mocht onze eerste premie een buitengewoon succes ten deel val len, zoodat wij zelfs niet aan alle aanvragen konden voldoen, boven genoemd werk van den bekenden Amerikaanschen humorist zal ze ker niet minder in den smaak vallen. Ten einde voor teleurstelling te worden gevrijwaard haaste men zich daarom de in dit nummer voorkomende bon, vergezeld van aan ons bureau te doen bezor gen. (Naar buiten met 10 cents verhooging voor frankeerkosten.) DE UITGEVER. Uit Pretoria zoowel als uit Londen werd geseind, dat president Kruger nu vast voornemens zou wezen, oin binnen kort een buitengewone Volks-raadzitling te beleggen, teneinde verlof te krijgen om naar Engeland te gaan. Is «De Volksstem" goed ingelicht, dan is dit bericht een pure fictie en bevat ten de desbetreffende geruchten geeri waarheid. In regeeringskringen is althans dienaangaande niets bekend. Hierbij de volgende ui van de «Volks slem": «We achten het gewenschl om onmid- delijk het gerucht tegen le spreken als zou president Kruger een aitnoodiging gericht iiebben aan koningin Victoria om een bezoek aan Pretoria te brengen, ten einde een paar kleine geschilpunten door Hr. M. persoonljjke medewerking uit den weg te ruimen. «Daardoor vervalt vanzelf het praatje dat Hr. Ms. kleinzoon, de Duke of Fife (tevens directeur der Gechaiterde Com pagnie) als privaat secretaris zou mee komen, «Ofschoon we niet twijfelen of ko ningin Victoria zou met de meeste on derscheiding ontvangen worden door de Boeren, die meer dan eenig ander volk nationale rechtvaardigheid en goede trouw wnardeeren, zoo vreezen we dat onder de bestaande omstandigheden niet de minste waarde aan bovengenoemd gerucht kan worden gehecht." Een telegram van jl. Zondag, uit Cairo meldt, dat het Egyptische ministerie dien avond moest beraadslagen over de ex peditie naar Soedan. Als voorwendsel gebruikt men, wordt daarin verder ge zegd, dal men de Italianen wil steunen, maar het werkelijke doel moet zijn de ver overing van Karthoem. Na de Groote Beiram zullen de Egyp tische troepen vertrekkeu. Een later bericht uit Cairo verzekert, dat lord Cromer het vertrek heeft aan gekondigd van minstens 1000 Europeesche soldalen, die dienst zullen doen om de Egyptische troepen, welke tegen den vijand moeten optrekken, le vervangen. De Egyptische ministerraad heelt be sloten, aan de internationale commissie voor de Openbare Schuld een crediet aan te vragen van 2.500.000 francs. Men vermoedt, dat de kosten der expeditie evenwel ongeveer 50 miljoen francs zullen bedragen. In de maanden Juli en Augustus e. k. zal hier te lande een examen wor den gehouden voor toelating van jonge lieden als cadet bjj de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden open gesteld a. 30 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande; b. 22 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederl.-Indië. Ouders of voogden, wier zonen of pu pillen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren de kennisgeving daarvan in dier voege in te zenden, dat zij vóór I Juni a. s. aan het Departement van Oorlog ontvangen wordt. Op aanvragen tot aanvulling van de in de kennisgeving vermelde opgaaf nopens den dienst voor welken de adspirant in aanmerking wenscht te komeD, dan wel tot wijziging van de c. q. in de kennis geving aangegeven volgorde der beide diensten, welke na 31 Mei 1896 bij het Dep. van Oorlog mochten inkomen, zal geen acht worden geslagen. Voor verdere bijzonderheden, ook om trent de vereischten voor het examen, zie de »St.-Cl". No. 64. Het geneeskundig onderzoek van de adspiranten zal gehouden worden op 7 en 8 Juli a. s., en het schriftelijk examen op 9 en 10 Juli. De kennisgeving (Model F) is in zoo verre gewijzigd, dat c. q. ook wordt medegedeeld, dat de adspirant voornemens .is deel te nemen aan het examen voor adelborst hij de Marine. Een resolutie van den minister van financiën van 9 Maart j.l. bepaalt, dal met de voorbereiding der heffing van de personeele belasting over het dienstjaar 1896/97, overeenkomstig de bestaande wetten, kan worden begonnen. De primitieve kohieren behooren tijdig, het laatste althans vóór 20 Augustus a.s., executoir verklaard te worden. Het aantal opcenten, ten behoeve van de gemeenten op de hoofdsom van de personeele belasting te heffen, zal later worden opgegeven. In de Zondag te Groningen ge houden door tegenwoordigers van alle aangesloten democialische vereenigingen bijgewoonde vergadering van het Prov. Groninger comité van kiesrechluilbreiding is besloten tot het houden van een pro vinciale meeting ten gunste van kies rechtuitbreiding op den tweeden Paasch- dag in de groote zaal van «de Harmonie". De meeting zal gevolgd worden door een straatbetooging, in den vorm van een optocht der deelnemende vereenigingen met banieren. Het nieuwe ontwerp voor de a.s. zomerdienstregeling der Staatsspoorwegen, levert op de verschillende lijnen nog al vele veranderingen op. Door wyziging van de treinen van den Centraal-spoorweg tusschen Utrecht en Zwolle, is op de lijnen benoorden Zwolle o.a. de loop van den morgensneltrein naar Leeuwarden en Groningen een half uur vroeger, daarentegen de avondsneltrein van die plaatsen naar Zwolle een half uur later gesteld, zoodal men, van die treinen gebruik makende, van des mid dags 12 uur 10 tot des avonds 7 uur in Groningen en Leeuwarden kan vertoeven, dus een uur langer dan thans het ge val is. De morgensneltrein van Groningen en Leeuwarden is eveneens een half uur vervroegd en vertrekt de avondsneltrein naar die plaatsen ongeveer een kwartier vroeger van Zwolle. In verband daarmee heeft de loop der gewone treinen op die lijnen alsmede op de lijnen van Leeuwar den naar Groningen en Nieuweschans eenige verandering ondergaan. Hetzelfde is het geval met den treinenloop op de lijn van Zwolle naar Almelo, Hengelo en Enschede en van Zwolle tot Zutfen op welke laatste lijn die wijzigingen zich echter tot enkele minuten vroeger of later bepaleD. Door de «Neaerlandsche Vrijland Vereeniging" wordt gemeld, dal de reis van den heer J. Bakker, West-Indisch ambtenaar, die thans met verlof hier te lande, propaganda maakt voor kolonisatie in Suriname, reeds dit gunstig gevolg heeft gehad, dat het Uitvoerend Comité van den «Allgemeinen Ftijlandbund" in verbinding zich heeft gesteld met Neder- landsche Kamerleden, teneinde hun me dewerking te verkrijgen tot het uitlokken eener gunstige beslissing, wanneer ge noemd Comité zich mocht wenden tot de Nederlandsche regeering met het erzoek eventueele koloniseering van Suriname door den Bond le ondeisteunen. Van eenige der aangezochte personen is belofte van medewerking ontvangen. Men schrijft aan het »U. D.": Nu generaal Van der Schrieck is over leden, volgt hem op als nestor der Tweede Kamer de heer D. Donner, thans direc teur der Geref. Zending te Leiden. Wat verandering. De heer Donner was reeds voor 30, 40 jaar predikant bij de kerk, toen be kend onder den naam «afgescheiden kerk". Hij pieekte toen vaak in schuren en op zolderkamers. Hij zag zich om zijn kerkelijke over tuiging beschimpt, teruggezet en veracht. En nu, als straks een zittingjaar be gint, en de heer Donner het beleeft, wordt hij geroepen in het hooge staats lichaam, in onze Tweede Kamer der Staten-Generaal den voorzittersstoel te bezetten. 't Kan verkeeren Door het gunstige voorjaarsweder ontwikkelen de bloembollen in de om streken van Haarlem zich zeer gunstig. De crocussen staan hier en daar reeds in bloei. Behoudens tegenspoed kan men ver wachten, dat omstreeks Paschen de hya cinten in vollen bloei zullen zijn. Weder is eene Dieuwe uitgave van Van Dale's Woordenboek noodig. Was de bewerking daarvan opgedragen aan den bekenden Nederlaridschen taal kundige H. Kuiper Jr., die als onder de oogen van de Redactie van het Woorden- boeit der Nederlandsche taal arbeidde, zijn onverwacht overlijden in Januari 1895 belette hem, zijn werk verder dan tot de letter G. te voltooien. Mochten de uitgevers toen den Heer Dr. G. J. Boekenoogen bereid vinden, de onvol brachte taak te aanvaarden, na enkele maanden viel dezen de eer te beurt, zelf in de Redactie van het Woordenboek op te treden. Nu zet de heer A. Opprel., Doctorandus in de Nederlandsche letteren, het werk voort en zal het spoedig tot een einde brengen. Met zorg herzien en bijgewerkt, zal 32 Het is zijn trouwdag; vijf uren geleden stond hij aan het altaar met het schoon ste, zoetste vrouweljjk wezen, als ooit een gelukkige minnaar de zijne noemde. Die statige woning op welker menigte van ramen de zon schjjnt, bevat zijn levensschat; hij ziet verlangend uit naar de richting, waar hij hoopt haar dier baar gelaat te ontwaren. Maar waarom is zij bier niet bij hem in dit bloemen- paradijs? Waarom luistert zij niet met een blos van geluk naar de teedere woor den die zijn lippen hunkeren haar in de ooren te fluisteren? Hij zegt zichzelven dat zij vermoeid is, en verstikt zoodoende eerlijk een ge voel van teleurstelling; de opwinding, de gemoedsbeweging van vrienden en betrekkingen te verlaten, hebben natuur lijk invloed uitgeoefend op haar teedere zenuwen. En zij hebben heel het leven voor zich, zal hij haar dan een uur of twee van dezen dag misgunnen? Hij ziet naar den wolkeloozen hemel, hjj is schoon, zegt hy by zichzelven; hoe zoude de natuur ook anders als in overeenstem ming zijn met de overmatige vreugde van zijn hart! En drie maanden geleden had hij dit nimmer durven hopen; had hij in zijn dwaas, mistrouwend gemoed geloofd dat zij niets om hem gaf, althans niets meer dan een meisje om een vriend kon ge ven ja, had hij zich verbeeld dat zij gehecht was aan dien neef den krijgs man, die zich zooveel met haar bevond (en hij lacht vroolijk over dat denkbeeld alleen). Hoe gelukkig dat hij hare oudste zuster tot vertrouwde koos, die alles tus schen hen in otde schikte, en de zalig heid te weeg bracht welke heden de zijne is. Lief, viiendelijk, goedhartig meisje! Nul zij zullen zier. of zij hare goedheid niet kunnen vergelden door een waardigen echtgenoot voor haar te vin den; zy is geene schoonheid als zijne dierbare Bell, maar zij is goed, als goud. En om, alles wel beschouwd, te denken dat Bell van hem gehouden had zonder dat hij hel wist, zonder dat hij op zoo veel geluk durfde hopen I Zij had zelfs even verlangend als hij geschenen naar hun trouwdag; zij maakte geen tegen werpingen, geen uitstel zooals vele vrouwen gaarne doen om er de harten hunner aanstaande echtgenooten mede te ergeren. Hij ziet op zijn horlogie: het is slechts tien miDUten over vijven; ofschoon de dag zoo schoon en het schouwspel zoo heerlijk is, duurt de tijd toch zekerlijk lang wanneet men hem alleen moet door brengen. Hij bedenkt zich dat bij zijne aankomst de bottelier hem een brief over handigde met een gewichtig uiterlijk, dien hij in zijne jas had gestoken, denkende dat er eene menigte dagen konden voor bijgaan zonder dat liet noodig zoude zijn hem te openen. Hij werpt zich neder op de groene zoden naast de fontein en haalt den brief uit zijn zak. Thans ziet hij dat in groote letters op de enveloppe, «Belangrijk, Spoed!" geschteven is. >01" merkt hij op-. «Daarom maakte de oude zulk een haast om hem mij te geven I En ik was er zeer toe geneigd hem vervelend te vinden voor zijne moeite." En hij verbreekt het zegel. Tien minuten zijn er voorbijgegaan. Is deze man met het strak, doodsbleek gelaat, met de starende oogappels, de saamgewrongen handen, de sierlijke jonge bruidegon die straks de treden van het terras af kwam snellen? En, groote Hemel! is de hemel nog altijd blauw, de lucht nog altijd vervuld van zonneschijn, zingen de vogels nog steeds hun vroolijke liederen I Kan de natuur getuige zijn van de stuiptrekkingen van een stervend harte en toch voortlachen met haar fraai, en valsch gelaat I O jal Waai geeft zij ietsom? en inderdaad, indien zij medegevoel wilde toonen zoo vaak er een menschelyk harte brak, welnu dan zoude er slechts een voort durende nacht van nevelen en duisternis heerschen Dus gaat de zon voort te schijnen, en de mugjes die zich baden in haar gloed, genieten volop van hun kort en schitte rend leven, en de groote by en zweven in en uit de bloemen en zuigen den honing uit hun zoete kelken. Eigenlijk is riiels veranderd; niets als de hoop des levens van dezen eer,en man. En wat is hij, vergelijkenderwijze, anders als een mug die zich een oogen- blik verlustigde in de groote. heldere zon, en in de volgende uren op den grond geworpen, verpletterd en vernietigd werd 1 Kom, wees rnan, heh moed sta op, ga tot haar, laat zij u overtuigen dat dit een leugen, een schandelijke leugen is; neem haar bevallig gelaat tusschen uw handenzie haar in de heldere oogen kus haar zoete, roode lippen; en ga morgen, dien leugenachligen ellendeling opzoeken, en dring hem de valsche woor den in de valsche keel terug. Hoel Wilt gy nietl Slaat gij er dus geloof aan I Helaas jadoor het gevloekte licht dat tot hem doordrong bij het ver breken van dat zegel, ziet hij thans vele zaken duidelijk in, welke hij in zyn blind, liefdevol vertrouwen niet als vreemd- schijnend wilde beschouwen. En de zusterl dat lieve meisje voor wie hij een half uur geleden vriendelijk plannen vormde, moet hel eveneens geweten heb ben! Zij die met zulke welsprekende lip pen lachte over de gedachte dat Bell ooit iets meer dan de gehechtheid van eene nicht voor den verblindenden lan sier gevoed had. Hij springt overeind en snelt weg; waarheen daar bekommert hij zich niet om hij beeft slechts bij de vrees dat hij iemand zal ontmoeten. Hij snelt langs het uitgestrekte grasveld en door de ijzeren poorten die naar hel bosch voeren, en vlucht henen over het groene mos tot in het hart van het woud. Hij is thans blind en doof voor de schoonheid der natuur; het heerlijk kolo riet dat het kenmerk der lente is, de gulden stralen van het zonlicht welke door de boomen stroomen, de bloei van seringen en hagedoorn, het tapijt van wilde thijm, niets trekt zijn oog aan, dat meestal zoozeer open is voor ai deze dingen. De konijnen zien verschrikt naar die woeste, voortsnellende gestalte, en vluchten naar hun holen, de hoog-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1