Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten komst wijkt het spook, dat thans in een viervoetig wezen is veranderd, terug. Het spook krijscht daarbij uit, dat hij omlaag zal springen van do derde verdieping op de straat, waarop de bewoners reeds met dekens en matrassen komen aanloopen. Eindelijk gelukt het aan den telegram besteller al zijn moed te verzamelen en de hand naar het spook uit te slaan. Het bleek toen een lOjange knaap te zijn, geheeten T. Ldie gerangschikt moet worden onder de slaapwandelaars. Hij was gekleed in een wit hemd, en liep nu eens recht op, dan weer op han den en voeten. Le Velohet Parijsche dagblad voor wielersport, bevat een hoofdartikel ter verwelkoming van Jaap Eden. De Fran- sche wielrijders moeten maat op hun tellen passen, waarschuwt het I lad, na een beschrijving van de persoon en de kracht van Eden, want hij is vlug als de wind. Men verwacht, dat hij de beste rijders zal overwinnen. M. D. W. vestigt in de Tel. er de aandacht op dat de kilometerboekjes voor dames te groot zijn. Zij kunnen oie niet in haar zak bergen. Hij geeft daarom in overweging de boekjes voor dames kleiner te maken. Zou hetzelfde doel niet bereikt kunnen worden als de dames, die veel reizen, hare zakken wat grooter maakten? Be halve voor het bergen van kilometer- boekjes kan dit ook dienstig zijn voor andere dingen, waaraan men op reis en ook in het dagelijksch leven dikwijls be hoefte heeft. Uit Rome worden aan de groote bla den de volgende bijzonderheden over den toestand in Afrika geseind Het leger van den Negus is nog te Farasmai. De ge vangen genomen Italiaansche officieren blijven in zijn kamp, maar de krijgsge vangen soldaten zijn elders gehuisvest. De vijand heeft de telegraaflijn naar Adigrat doorgesneden. Majoor Salsa is er met nieuwe instructie» voor de vre desonderhandelingen op uitgegaan en be vindt zich thans bij den Negus. Om twee redenen mag men een spoedige totstand koming van den vrede verwachten; in de eerste plaats, om het n-aderen van het regenseizoen, en in de tweede plaats om de expeditie naar Donsrola, waarvan het bericht een grooten indruk op Me- nelik gemaakt moet hebben, daar hij er een vereemgd optreden van Engeland, Egypte en Italië tegen hem inziet. In der» slag by Adoea moeten meer dan 10.U00 soldaten zijn gevallen, de inlan ders nog niet eens medegerekend. Deze opgave is afkomstig van den minister van oorlog Ricotti. Uit Massowah wordt eindelijk aan de Popoio Romano geseind, dat de Derwi- schen op twee uur afstands van Kassala staan en blijkbaar op de komst van hun veldheer Osman Digma wachten om de stad aan te vallen. Bevestiging var» het bericht, dat de Italianen de stad zouden ontruimd hebben, is niet gekomen. In Italië laten vele bladen zich scherp uit over de rede van den afgetreden minister van oorlog. Mocenni, in de kamer. Zijne verklaring, dat reeds met voorken nis van Crispi, na den slag van Adoea, vredesonderhandelingen met den Negus waren geopend en dat, terwijl de Crispi- aansche bladen vuur en vlam spogen tegen hen, die van •eerloozen vrede" durfden spreken, had ironisch gelach f ij de aanhangers van Di Rudini en versla genheid in het centrum teweeggebracht. Om nu den indruk, door die mededee- ling gemaakt, weg te nemen, had toen Mocenni verklaard, dat alleen doo: mid del van majoor Salsa onderhandelingen waren aangeknoopt om tijd te win nen, en dat zulks uit de met de generaals De oogen van den Rector flikkeren. x»Gij weet, lieve," geeft hij ten ant woord: ïhet is altijd gemakkelijker per soonlijke verwijten te richten tot iemand van den stand \an Jack Stijles dan van den rang van Lord Ryvendale, en waar schijnlijk zoude Mylord mij niet zulk een vriendelijk antwoord geven als de arme Jack." Wat zeide hij, papa?" vraagt Osyth. Wel, mijnheer," zeide hij: »Indien het u een groot genoegen doet, dan geef ik er niet om, om telkenmale ter kerk te gaan, maar ik geloof niet (zonder u te willen kwetsen) dat ik er iets zoude hooren dat ik niet reeds te voren ver nomen had, en het is op Zondagmorgen een heerlijk gezicht in de velden, vrij wat fraaier dan het in de kerk kan zijn." •O! papa, en wat hebt gij geantwoord?" Wel, lieveling," herneemt de Rector met een schalkschen glimlach om den mond: *lk beken dat ik voor het oogen blik uit het veld geslagen was. Nadat hij mij had verlaten, vielen mij eeu of twee uitstekende antwoorden te binnen, maar ongelukkiglijk kwamen zij te laai." Riette kent de reden niet welke men als hinderpaal beschouwt dat Lord Ry vendaie in de kerk zoude ver schijnen, of zich veel in den omtrek vertoonen zoude. De Rector weet het echter, en zoo ook Baldissera en Baratieri gewisselde stuk ken kon blijken, 't Pleit voor de Itali anen, dat ze over deze trouwelooze han delwijze verontwaardigd zijn. Als Menelik van deze verklaring hoort, zal majoor Salsa, die hem nu voor de tweede maal over de vredesonderhandelingen komt spreken, heel w-it moeite hebben om den koning te beduiden, dat het nieuwe kabinet er eerlijker bedoelingen op na houdt dan het vorige ministerie. Negus Menelik heeft zijn kamp geves tigd in de nabijheid van Adah Agemus. Het fort Adigrat is betrekkelijk ruim voorzien van levensmiddelen. Een speciale karavaan brengt eiken dag levensmiddelen 8an voor de Italiaansche gevangenen. Steeds meer worden soldaten opgebr acht, die aan de slachting bij Adoea zijn ont komen. Generaal Kitchener is met zijn staf en het eerste bataillon van het North Staf fordshire-regiment aangekomen et) zou dienzelfden avond weer vertrekken naar Assoean. Het leger der Soudansche Mahdisten, wa irtegen eerlang een Engelsch-Egyp- tische legermacht zal optrekken, is, naar men van verschillende kanten bericht, niet meer zoo geducht als onder den eersten MahdiMohammed Ahmed. Het kan, zoo verklaart de Russische reiziger Eliseief, niet vergelegen worden rnet een Eur opeesche leger. Een voornaam gebrek is het gemis van eenheid. Er zijn soldaten in van alle rassen van Soudan, negers en Arabieren. Die allen waren door dweepzucht vereenigd ondei den eersten Mahdien zij gehoorzaamden hem blindelings; maar het gezag van Abdul Ahi, den opvolger van den Mahdi is niet zoo groot. De Arabieien zijn hem vijandig, en alleen de zwarte Baggaras, in wier mid den hij geboren werd, zijn hem onver deeld getrouw. Zij vormen een moedig, goed gedrild korps van 40,000 man, dat onder rechtstreeks bevel van Aodul Ahi staal. Abdul Ahi's voornaamste ondei bevel hebbers zijn de Khalifen Cherif en Vad- Chelou. Het vaandel van Abdul Ahi is zwart, dat van Cherif die een alstammeling van Mohammed beweert te zyn is groen, en dat var» Vad-Chelou rood. In het geheel worden de strijdkrachten der Mahdisten op 300.000 man geschat. Hun artillerie is niet schitterend, hunne geweren laten veel te wenschen over, en zij hebben, tengevolge van den jongsten hongeisnood in Darfour, I etrekkelijk wei nig paarden, in welk gebrek gedeeltelijk door kameelen is vouizie». Maar men weel var» ou-ls, Jat zij een groot deel van hunne kracht vinden m het blanke wapen en dat zij geduchte vijanden zijn als zij met lans en zwaard tegen kanon- en geweervuur inrennen, onbekommerd of d* helft hunner scharen woidt neergeschoten. De tegenwoordige Mahdi is zeer on wetend en kan lezen noch schrijven. Gister, Dinsdag, zijn dr. Jameson en zijti officieren weer voor den rechter in Bowstreet verschenen. Ook nu weer was eer» groote menigte belangstellenden aan wezig, waaronder verscheiden aristocra tische persoonlijkheden uit Londen wer den opgemerkt. De majoor P mzera, van tie politie van Becliuana-land, deelde eenige bijzonder heden omtrent de verlenging van den spoorweg van Mafekirig. Ter bescher ming van dezen spoorweg, verklaarde getuige, bad de Chartered Company troe pen tegen het opperhoofd van Linchwe uitgezonden. De sergeant White, van de Kaapsche politie, verklaarde dat hij herhaalde ma len was aangezocht om deel te nemen aan de expeditie, doch hij had gemeend Osyth, want het is onmogelijk een voort durend bezoeker der armen te zijn, zon der de schandalen beide uit hoogen en lagen stand te vernemen, die hun ge liefkoosde onderwerpen van gesprek zijn. Maar Riette is even onschuldig als een kind, beschermd door de liefde en zor gen van haar vader en zuster, bezit zij datgene, wat alles wel beschouwd zoo lang het duurt de zekerste onschuld is onwetendheid. Dus weet zij niets van de bekende overlevering dat Lord Ryvendale wegge- loopen is met de vrouw van een Frnn- schen Hertog, en dat hij zich onder de slavernij bevindt van deze booze vrouw, die hem terughoudt in een leven van zonde en dwang, en hem verhindert zich op Ryvendale te vestigen, en te huwen en gelukkig te zijn. Zijne schoonzuster, Lady Ryvendale, woont nog op het kasteel met iemand tot gezelschap, en van tijd tot tijd be zoekt bij haar. Zij is aan hem gehecht, en brandt van verlangen om hem be vrijd te zien uit zijn «ellendige netten," en hem nuttig en geacht in zijn graaf schap te zien. Een luidruchtige stap kiaakt op bet kiezelzand; in het oogenblik daarna kijkt een vroolijk gelaat door het venster, en roept eene opgeruimde stem. de uitnoodiging te moeten weigeren. Er was hem toen bevel gegeven zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen bij kolo nel Grey, om deze een dépêche te over handigen. Terwijl hij deze zending zou volbren gen, had hij te Malrnani een troep ge- vapende Boeren ontmoet, die hem ge vangen hielden en hem de dépêche ontnamen. De landdrost had hem toen met een gewapend detachement doer» brengen naar kolonel Willoughby. Aan den kapitein G. P. Cheriex van het 5e Regiment infanterie is bij Koninklijk besluit ter zake van lichaams gebreken ontstaan in en door den dienst, een pensioen toegekend van f 1474 's jaars. De tot kapitein bij het 5e Reg. infanterie benoemden eerste luitenant M. A. E. J. Meijboom wordt belast met het bevel over de 2e compagnie 5e batallon van gemeld korps te Utrecht in garni zoen. De tweede luitenant kwartiermees ter S. Nijdam van h<»t 5e Regiment in fanterie, thans gedetacheerd bij het 8e Regiment infanterie, is door den Kolonel Hoofdintendant overgeplaatst bij het le Regernent infanterie, en zulks na afloop van zijne detacheering. De soldaat M. van Kalkeren van het 5e Regernent infauterie, is wegens wangedrag met een briefje var» ontslag uit den dienst weggezonden. De 6»; perc. Wei- en Hooiland, allen behoorende aan het Hoogheemraad schap „de Bunschoter Veen en Velden- dijk" werden verhuurd voor 2 jar en voor f 6627.tezamen. In Maar 1894 was de jaarlijksche op brengst derzelfde perceelen ruim f 95000. De alleenwonende vrouw Schuring werd Zaterdag morgen alhier dood op haar bed gevonden. Voor ongeveer twee jaren werd op initiatief van den Sergeant-majoor Maas van de Vesting-artilb rie te Zwolle een adres gezonden aan den Minister van Oorlog teneinde te trachten een pensioen te verkrijgen voor weduwen en weezen van actief dienende militairen waartoe zij een zeker percentage van hunne soldij zouden storten. Daarop werd toen ten antwoord ontvangen dat Z. Exc. voorals nog aan dat verzoek geen gevolg kon geven, doch die zaak ter zijner tijd zoude gedenken. Door genoemde onderofficier is die zaak wederom in herinnering gebracht en wenschte hij opnieuw een adresbeweging in dien zin te doen plaats hebben. Daar dit denkbeeld van verschillende zijden bestreden werd, is door den heer Krook alhier het voorstel gedaan, om zelf de hand aan den ploeg te slaan tot bereiking van het doel, n. 1. de oprichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen, niet alleen voor actief dienende maar tevens voor gepensionneei de en gegageerde militairen. Hij roept daartoe alle belang hebbenden op, afgevaardigden te zenden tot het bijwonen van eene vergadering op Zondag 29 Maart as. des morgens 11 ure in het lokaal «de Harmonie" alhier, alwaar hij dan zijne denkbeelden zal ontwikkelen om daardoor zoo mogelijk tot de stichting vun een dergelijk fonds te geraken. Voor de rechtbank te Utrecht is behandeld de zauk van D. v. R. uit Amersfoort, die toen eenige personen uit Soest het hem lastig maakten, twee hun ner messteken toebracht, met het gevolg dat een der gekwetsten overleed. Het O. M. eischte l'/a jaar gevangenis straf, terwijl mr. Tiboel van de Ham vrijspra-ik vroeg op grond dat beklaagde in wettige zelfverdediging had gehandeld. Hoe gaat het u allen?" •Ouo!" roepen de twee meisje uit, en de Rector wiens rug naar hem toe gekeerd is, kijkt met een glimlach van vei welkomst om. Is dit geen verschijning?" zegt de jonge man, terwijl hij binnentreedt, en hun allen hartelijk de hand drukkende: En ofschoon ik toegerust ben om kerk waarts te gaan, heb ik niet ontbeten, zoodat ik hoop dal gij my de kliekjes met Bob en Tom zult willen laten deelen." Het is duidelijk zichtbaar dat deze vroolijke jonge man een eerste gunste ling in de pastorie is, wat merkbaar is uit de hartelijkheid zijner verwelkoming, en de snelheid waarmede een ieder zich beijvert aan zijn verlongen gehoor te geven. Osyth schelt o:n een kop en schotel; de Rector helpt hem aan forel len, en Riette duikt in den schotel om de beste der overblijvende aardbeziën op te visschen. En hoe maakt het Sir George vraagt Osyth. Die arme, lieve, oude man hij had van nacht een zijner aanvallen, daardoor komt het dat ik hier ben. Matheüs kwam het allereerst van morgen tot mij, om mij te zeggen dat, aangezien hij waarschijnlijk den ganschen dag buiten staat zoude wezen my te zien, ik beter Bij het mooie zomerweer der laatste dagen raakt de smaak af van de winter vermakelijkheden. Dit althans moet men opmaken uit het weinig talrijke publiek, dat gisterenavond de laatste voorstelling door de garanten-vereeniging gegeren, bijwoonde. En toch les absents avaient tort want 'n dolle dag gespeeld door het gezelschap Chrispijn, blijft zelfs bij de grootste zomerhitte niet alleen zijn aan trekkelijkheid behouden maar werkt op wekkend en verfrisschend tevens door den kostelijken humor en de wijze waarop deze wordt gezegd. Dat het kleine aantal aanwezigen ge noot, was dan ook trouwens aan alles te bemerken en wij gelooven ons tot tolk te mogen maken \an allen, door hulde te brengen aan Chrispijn en de zijnen en door dank te zeggen aan het bestuur der garanten vereeniging voor de moeite, die zij zich in het afgeloopen seizoen wel weder heeft willen getroosten, om ons zoovele genotvolle oogenblikken le ver schaffen. Door het Bestuur der Chr. Zang- vereeniging «Looft den Heer", alhier, afd. van den Chr. Zangersbond, worden pogingen in het werk gesteld, om dezen zomer alhier een Zangersfeest te orga- niseeren. Velschillende zangvereenigingen uit onze provincie zullen daartoe worden uitgenoodigdhet Hoofdbestuur van ge noemden bond heeft zijne medewerking toegezegt, en een zeer geschikt terrein heeft men gevonden in de buitenplaats •Lockhoist" daartoe welwillend afgestaan door den heer baron van Haidenbroek van Lockhoist. 351ste ST A A 'l'S-JLOT 80 Si fi .0 Tweede klasse. Trekking van 23 en 24 Maart, (1000 Loten). Ten kantore van den ^Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers e beurt gevallen: Prijzen -van f 30. 203 540 636 646 661 679 693 703.9550 9554- 9o61 9570 9572 9584 10735 10768 10791 10817 13409 13442 197J0 19V29 1983J 19869 20580 20599 20644 206V{5 en J0649. Te zaraen 29 prijzen. Loten of gedeelten zijn ten voormel den kantore (B. eedestraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar; doorgefoerneerde a f3.50 en klassikale a f 1.35 pei Vso. LeundenDe eerste stappen tot het oprichten vun een boerenbond alhier zijn dezer dagen gedaan. Zoo spoedig moge lijk zal men er toe overgaan eene alge- meene bijeenkomst te houden van Hoeren uit deze gemeente. Koninklijke weldaden. Maandagmorgen heeft te Londen d« jaarlijksche uitdeelmg plaats gehad in «Ie abdy Westminster van de aalmoezen, die elk jaar in naam van koningin Victoria daar worden geschonken. Voor deze uit deelmg had men, evenals vorige jaren, uit de schatkist van den Tower te Lon den, den massief gouden schotel gehaald, die slechts eenmaal per jaar, hij ueze gelegenheid, gebruikt wordt. De beweldadigden waren dit jaar 77 mannen en 77 vrouwen, allen 77 jaar oud, den leeftijd der koningin. Na een godsdienstoefening met muzi>-k werden aan elk dezer oudjes twee beurzen uit gereikt, een roode beurs, bevattende één pond sterling in goud en een som van f 18 vertegenwoordigende de levensmid delen enz. die vroeger geschonken wer den; een witte beurs, bevsttenue zooveel zilverstukjes van drie stuivers als de ko ningin jaien telt. deed met naar u toe te gaan. Het is heel verwaand van mij om zoo zeker te wezen van mijne welkomst, vindt gij niet. mijnheer?" En de jonge man ziet naar den Rector op, met het grootste vertrouwen in het antwoord var» den laatste. Waarheen zoudt gij gaan, rnijn jongen, als het niet naar ons was?" is het harte lijk antwoord. Lord Ryvendale is hier," roept Riette, die geheel en al vervuld is van het nieuws: •O, Otto? gelooft gij dat er kans op is dat hij zich in de kerk be vindt? Ik zoude hern zoo gaarne bekeerd zien. Ik vindt het geheel en al verkeerd van Papa en Osyth om niet te beproeven hem van zijn dwaalspoor terug te voeren, en ik ben overtnigd dat Osyth een ieder zou kunnen bekeeren. Er. hoor nu eens, ware hij een arme man," vervolgt de kleine babbelaaster, pdao zouden zij reeds lang geleden bij hem zijn geweest, ter wijl hij het, nu dat hij rijk is, nog veel meer noodig heeft, want gij weet de ge schiedenis van den rijken man en het oog van de naald. Otto, waarom denkt gij dat hij niet naar de kerk gaat?" Misschien gelooft hij het passender om," weg te blijven, wil Otto er bijvoegen, als hy zich herinnert wie zyne toehoord- Drie wachters uit den Tower verleen den hun hulp bij deze uitdeelmg. Zy halen te zamen den gouden schotel uit den Tower en brengen hem daarheen ook terug, telkens per rijtuig De schotel heeft een waarde van f24,000. Aluminium. Eenige weken geleden werd gemeld, dat Edison een methode had ontdekt om aan aluminium de veerkracht, hardheid en de andere eigenschappen van staal te verleenen, Blijkens nadere berichten heeft hij deze methode door een toeval ontdekt. Edison had by proefnemingen betreffende de Röntgensche stralen elec- troden van aluminium gebruikt, die aan een galvanische» stroom van 250.Ó0Ü volts werden blootgesteld. Toen Edison later de electroden bezichtigde, vond hij tot zijn verbazing, dat in het aluminium een geheele verandering van structuur had plaats gehad en dal hel zoo hard als staal was. Goudvelden. De Zuid-Afrikaansche bladen maken melding van de ontdekking van goudvel den bij Kaapse Hoop, welke die van den Rand in rijkdom moeten evenaren. Ook is in de zelfde buurt een groote hoeveel heid kwikzilver ontdekt. Kaapse Hoop schijnt niet ver van de oostelijke grens van Transvaal le liggen. Voorwaardelijke veroordeeling. In Berlijn heeft voor den eersten keer de rechter een voorwaardelijk vonnis uitgesproken. Een jongen had een kleinen diefstal bedreven en was tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Toen het vonnis was uitgesproken, riep de rechter de moeder van den jongen schuldige tot zich en zeide Volgens een nieuwe wetsbepaling zal de eerste straf niet aan den jongen mis dadiger worden voltrokken, indien hij zich in het vervolg goed gedr aagt. Waak dus goed over uw zoon, want men zal ons bericht geve» vun al wal hij doel. Indien hij zich goed gedraagt wordt hem zijn straf geschonken, zoo niet, moet hij die ondergaan." De openbare meening in Duitschlnud is bepaald gunstig voor deze uitspraak. Eeii witte olifant. Men weet dal de witte olifanten met groote vereering worden vereerd in Birma «n Siam. Thans zal een dezer weinig voorkomende schepselen naar New-York wü-.rden overgebracht, waar hij, in plaats va»» dienst te doen als godheid, geld voor zijn imeester moet winnen. De^e olifant is gevangen bij Palembang, op Sumatra, in Juni van het laatste jaar en schrjnt ongeveer 18 maanden oud te wezen. iHii is dus nog jong, en meu ka» het hem |ook wel aanzien, want hij is nog maar ongeveer een meter hoog en weegt nog maar 250 kg. Hij is zeer zacht van hipmeur. Zijn kleur is onbe rispelijk wit,/ tot zelfs de nagels var» zijn pooten. 1 Er zijn vner witte olifanten aan het koninklijk palfl'is te Bangkok, en volgens het bijgeloof \daar is het lichaam van eiken witten iplifant de woonplaats van een ouden koning van Siam, en vandaar de vereering dejr Siaineezen voor de witte olifanten. dOiJiu Torn". Uit »De Negerhut", de neger Har rison Clark, Hienv Harriet Beecher Stowe tot model koosvooi dien hoofdpersoon van haar beroert'! boek, verkeert, naar men bericht, tel Lexington (Kentucky) in zeer ellendige ^omstandigheden Toen hij, in de' kracht van zijn leven, door ïDe Negerh'ut" de held van den dag werd en er duizenden kwamen om hem te zien, is Ier veel geld door zijn handen gegaan. \Maar thans verkeert hij, op zijn oudet dag, in gevaar van gebrek om te kompn. Elude der wi Uebroodswekeu. Belangrijke toebereidselen worden er gemaakt op het ka steel Blenheim in En geland, met het <Aog op de terugkomst van den hertog eljg de jonge hertogin van Marlborough, geiboren Consuela Van der Bilt. De jonge ec\htgenooten die hun huwelijksreisje ten ein de hebben gebracht door Spanje, Zuid-FraJnkiijk, Italië, Hon garije, Duitschland en 'Zwitserland, zullen den eersten April in Engeland terug keeren. De nieuwe heitogin van Marlborough heeft getelegrafeerd, da t zy de drawing- room, die de prinses Von Wales den 23sten April zal houdert» op Buckingham- Palace zal bijwonen- lDeze enkele me- dedeeling was genoeg (Mm de markt der juweelen vaster te makïeu. Falb's weervoorspellingen I Van den 25 tot 31 Mj tart: Het wordt buitengewoon warm, altfchaus naar den tijd van het jaar. In midwden Europa zal men last hebben van onw eer, soms ver gezeld van sneeuwbuien.^, Er valt vrij wat regen. Na den 29n^r Maart nemen echter de regens veel en de^ warmte iets af en wordt het droog, betr ekkelyk koel weer. ster is, en hevig kleurt en stiiVJioudt. De Rector komt hem te hulp, en 'Ij geeft be hendig eene wending aan het$ gesprek. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2