BUITENLAND. Plaatselijke berichten Gemengd Nieuws. Officieel© Publicatiën. SCÏIAAKAFDEELING. Probleem No. 68. Nadere inlichtingen omtrent den dienst, de verdeeling van den diensttijd, de voor uitzichten en andere bijzonderheden kan men inwinnen ij den hoofdofficier voor het reservekader te Utrecht, Ledig Erf, No. 2. In de eerste dagen van April zal te Amsterdam en te 's-Gravenhagef onder leiding van de uitgevers Gebrs. Meiinfante, een nieuw dagblad verschijnen, dat den naam zal dragen van Het Familieblad. Zooals deze naam aanduidt, is het nieuws blad meer bijzonder bestemd voor den huiselijken kring. Hoe treurig de gevolgen van drank misbruik kunnen zijn, bleek dezer dagen weer te Utrecht, waar een weduwe plotse ling overleed, tengevolge van het overmatig gebruik van jenever. De zoon en diens vrouw, die bij haar inwoonden, verkeerden zelf in een zoodanigen staat van dronken schap, dat zij van het overlijden eerst iets bemerkten, toen zij hun roes hadden uitgeslapen. De geneesheer, die toeu geroepen werd, kon alleen den dood con- stateeren, en tevens, dat, toen hij binnen trad, de beide huisgenooten a! wederom dronken waren. Om tegemoet te komen aan de vele en telkens herhaalde onregelmatigheden, die te wyten zijn aan de verkeerde uit legging, die zoowel door het publiek als door het spoorwegpersoneel aan sommige bepalingen wordt gegeven, wordt, gelijk gisteren reeds kortelijk gemeld, een ge wijzigd modellen van kilometerfcoekjes ingevoerd. De wijziging betreft in hoofdzaak de volgende punten: lo. De klasse is op elke strook in rood aangegeven. (1. 2. 3.) 2o. De inrichting der vakjes is in dier voege veranderd, dat het aantal volwas senen en het aantal kinderen onder 10 jaar, voor wie de halve afstand wordt gerekend, elk afzonderlijk moet worden ingevuld. Reizen geen kinderen op het boekje, dan is de open ruimte tusschen de woor den »enkind" aan te vullen met een liggend kruisteeken. De noe in om loop zijnde boekjes blijven van kracht tot ze zijn afgeloopen. De Times heeft uit Pretoria het volgend merkwaardig telegram ontvangen, - at wij voorloopig zonder commentaar geven De toestand waarin de onderhandelin gen verkeeren, is ernstig geworden. Een groote opgewondenheid heerscht in offi- cieele kringen. Men gelooft thans dat de president niet naar Engeland zal gaan de houding der Engelsche regeering ver oorzaakt ongerustheid. Het gerucht wil, dat een telegram uit Londen zou ontvan gen zijn, waarin onmiddellijk antwoord gevraagd wordt op de vroeger gedane meededeelingende president had voor de beantwoording daarvan een lijd van beraad gevraagd. De Raad der gemeente Amersfoort zal op Dinsdag, den 31 Maart 1896, des namiddags ten il/2 ure vergaderen ter behandeling der navolgende punten: 1. Verzoek van dr. P. Smits, om ont slag als gemeente-geneesheer, met ingang van 1 April a.s. 2. Voorstel van B. en W. ten aan zien der tbetrekkingen van gemeentege neesheer, heelmeester, vroedmeester en vroedvrouw. 3. Verzoek van het hoofdbestuur van den Ned. Schutterij-kaderbond om een subsidie in de kosten van een alhier te houaen schietwedstrijd, met advies van B. en W. nagaan, en zijn eigen plaats in het graaf schap innemen; maar het is onmogelijk en daarom des te liever, des te wen- schelijker. Hij verwondert zich heden over de betoovering van twee en een half jaar geleden verwondert er zich over en betreurt haar, en echter kan hij zijn stap niet ongedaan meer maken. Eer en plicht verbinden hem aan wat thans eene slavernij* is, maar wat toen maals den Hemel scheen. Hoe had hij ook kunnen denken dat de vrucht welke zoo betooverend scheen, zulk een bitteren smaak had! »Wat denkt gij van den nieuwen Rector?" vraagt Lady Ryvendale hem, terwijl zij huiswaarts ryden. i>Een goede kerel en door en door een fatsoenlijk man," antwoordt Alsager har telijk. »Zijn preek duurde juist zestien minuten." »En ik vond dat wat hij zeide uitne mend was," vervolgt Lady Ryvendale, ^voornamelijk zijne toespeling op de kleine plichten des levens." »Ja," stemt Alsager toe, die zich ech ter geen woord van de leerrede herin nert, wier kortheid de eenige bekoiing was die zij op hein had uitgeoefend. »Hoe kwam Sir George op de gedachte aan hem?" »Ik geloof dat hy een oud akademie- 4. Benoeming van een herschatter der huurwaarden van localen waai sterke drank in het klein wordt verkocht. 5. Reclames inzake aanslagen in de inkomsten-belasting, met advies der com missie van onderzoek. Van bevoegde zijde wordt ons ter kennis gebracht, dat het bericht, dat de vereeniging of ineensmelting der Gerefor meerde kerken A en B te Amersfoort weer verbroken zou zijn, een verzinsel is. De maandelijksche Zendingsbidstond zal gehouden worden Dinsdag den 31ste Maart e. k. des avonds te 8 uren in het Lokaal de Zaaier. In de plaats van den heer J. Zan- dijk, die wegens vertrek ontslag heeft genomen, is lot lid van de Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen gekozen de heer H. C. A. de Jong. De inschrijvingen voor het werk tuig enz. voor het Stoomgemaal van het Waterschap der gecombineerde stoom- bemaling van de Zeldertsche wetering, waren 8 in getal. 1 a f'1600,2 ieder a f 2490.2 ieder a f 2500.1 a f 2600.laf 4350.er. laf 4500. De laagste is aangenomen van de fabriek »óe Phoenix" te Gent. Konden wij ons in het begin dezer week verheugen overhel prachtige,warme lenteweder, en fladderden de vlinders rond zoodat men waarlijk zou gedacht heb ben dat de lente zijn feestelijke intocht gehouden had, en werd er ook al in menig huisgezin de kachel met zeldzamen spoed opgeborgen, gisterenmorgen werden we nog eens herinnerd aan het spreek woord: nMaart roert zijn staart." Hevige regen- en windvlagen kwamen de liefe lijke lentedager, weder verstoren, en me nigeen beklaagde zich de kachel al zoo spoedig te hebben opgeruimd. Wie zich echter 't meest beklagen kon, was zeker wel een koopman in aardewerk, die op den Hof met luider stem zijn artikelen aanprijzende, eensklaps daarin gestoord werdeen dakpan namelijk, was door den hevigen wind van .een dak gew -aid en midden in 's mans potten en pannen terechtgekomen, uie daar gelijk zich begrijpen laat, nog al schade veroorzaakte; ook de kooplui in linten hadden het hard te vei antwoorden, daar menig stuk lint door de wind van hun uitstalling werd gerukt en op de door den regen en slijk bemorste straatsteenen terecht kwam, en daardoor natuurlijk voor den veikoop ongeschikt werd; van een perceel aan de Langestraat waaide een schoor steen af; hier en daar werden nog eenige dakpannen afgerukt en moesten ook en kele i uiten het ontgelden, terwijl verder een boom omwaaide, zonder echter on gelukken te veroorzaken. Onder de 37 jongelingen beboerende tot de lichting 1896, die, afgekeurd om verschillende lichaamsgebreken, gisteren van Utrecht naar hunne haardsteden werden teruggezonden, bevonden zich ile volgende stadgenooten W. Winters wijk, T. Brandsen, F. P. v. d. Pavert, Schalkwijk en Staal. Door het Dagel. Bestuur is de heer Dr. J. M. Croockewit, arts, alhier aan gewezen tot het tijdelijk waarnemen dei armenpractijk in de vacatuie ontstsan door het vertrek van Dr. Smits. Bij de jl. Woensdag door B. en W. van Maartensdijk gehouden aanbesteding van de vernieuwing van bet gedeelte straat- en kunstweg van de Groenekan tot bet fort Blauwkapel is ingeschreven door: E. Scheepbouwer, te Utrechtf921,90; C. Krachten Jz. te Utrecht f523; T. W. Bonte te Amersfoort voor f 523 en A. Renes te Amersfoort voor f 488.U4. Het werk is laatstgenoemden gegund. Heden morgen 8 uur vertrokken van hier per centraalspoor een b0-tal Huzaren van het depot, die naar de vriend was, en hij had den jongen Des- mond voor meer dan de helf zij/ie opvoe ding geschonken. Die knaap brengt het grootste gedeelte van zijn tijd op de pastorie door, hij zal nog eens na verloop van tijd een van de meisjes huwen." »De jongste misschien," zegt Alsager: «Zij is een vroolijk klein schepsel eu hij schijnt haar zeer genegen." »0! wat dat betreft, is het somtijds de eene, dan weder de andere. Hij verklaart altijd dat hij schrikkelijk ver liefd op beiden is, het zoude hem onmo gelijk zijn er slechts eene te huwen. Eu ik denk veeleer, dat hij in hel binnenst zijner ziel, het meest gehecht is aan de oudste." Dwaasheid I" zegt Alsager. «Waarom? Hoe oud denkt gij dat Osyth is? Zij is slechts twintig, en Otto twee en twintig jaar." «Osyth!" hei haalt Lord Ryvendale: «welk een vreemde naam!" «Ja, zij is aldus genaamd naar een Saksische heilige ik vergeet welke. Gij moet haar vragen het u den een of anderen dag te vertellen." «Heilige O.-ylh," prevelt Alsager hall tot zichzelven. «En wat denkt gij van haar?" «Zij is bekoorlijk!" antwooidt hij, en houdt dau op eens stil, terwjjl hij een veldescadions te Deventer en Zutfen over gebracht werden. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het post kantoor te Amersfoort over de eerste helft der maand Maart. M. Collard. Leiden. J. J. Wikkerhof. Nijmegen G. Hartman. Briefkaa t. T. de Van. Utrecht. 351ste ST A A Tbi-I.O'r K U 3.5 Tweede klasse. Trekking van 25 en 26 Maart, (600 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 225 245 502 655 660 706 735 10802 13408 13424 iZïól 19789 19815 z0589 20597 en 2u634. Te zamen 16 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 3e klasse 7 10 April; 4e klasse 20—23 April en 5e klasse 47,1113,15,19 22 er. 2630 Mei. De derde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van t 1500, 5 van f lOuO, 5 van f-i00, 5 van f20u, 15 van (100 en 1565 van f45. (Geene nieten). Loten of eedeellen zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E 350) nog verkrijgbaar: doorgefoerneerde a f3.50 en klassikale a f 2 05 per '/so- Sclierpeuzeel 25 Maart. De laad dezer gemeente heeft in zijne vergade ring van lieden tot onderwijzer aan de openbare lagere school benoemd de heer D. J. Kroon, thans als zoodanig weik- zu>m te Bleiswijk, en zulks in plaats van den heer K. Jouslra, aan wieu tegeri 1 April eervol ontslag was verleend. De zegevierende Japaneezen. De Japaneezen ziin van plan een reus achtig beeld van Boeddha te stichten ter herinnering aan hun overwinningen op de Chineezen. Het beeld zal ongeveer een miljoen yen kosten of 2'/2 miljoen gulden, en zal opgericht worden te Kioto. Men zal er het metaal der op de Chinee zen veroverde kanonnen voor gebruiken. Het beeld zal 4 meter hoog worden. Een sliiniue oplichter. Eenige weken geleder, vervoegde zich, naar de L. K. meldt, ten postkantoie te Roermond een Duitscher, vöoi gevende Salziedel te heeten en te logeeren in het »Hotel de TEspérance" te Roermond. Hij was ir» het bezit eerier kennisgeving van aankomst van een aangeteekenden brief, inhoudende 400 Mark, en wist door mooie praatjes den dienstdoenden postambte naar te bewegen liern dien brief af te geven. Thans is het gebleken, dat de zich noemende Salziedel niet de ware was en men dus met een slimmen oplichter te doen heeft gehad. Tevens is reeds aan het licht gekomen, dat de p-^eudo S. gelogeerd heeft in het »Holel de la Sla tion" onder den naam van Von Löwis. Hij was echter ook in het Hotel de l'Espérance" geweest en had daar kamers bestel'', tevens vragende of er niet een kennisgeving van een aangeteekenden brief voor hem was aangekomen, adres Salziedel. Daar dit werkelijk bet geval was, gaf men hem die kennisgeving, en zoodoende is het hem gelukt den f rief met het geld machtig te worden. Het schijnt, dat Von Löwis met den echten Salziedel te zamen te Maastricht had gelogeerd en de eerste plotselingen schok in zijn hart heeft ge voeld. Er heeft hem eene herinnering getroffen, hoe hij eenmaal vroeger dezelfde woorden, met denzelfden nadruk ge bruikte. Voor het oogenblik staat hij op nieuw naast den Gezant terwijl de deuren opengeworpen worden, en de bevallige Hertogin de Lallière binnenzweeft in heel het toppunt van hare schoonheid en geluk. Tusschen die ure en nu heeft hij me nige yrouw bekoorlijk genoemd, maar het woord heeft immer, vóór heden, dat tooneel voor hem opgeroepen. »Ja," antwoordt Lady Ryvendale met geestdrift, »Zij is bekoorlijk. En zoo goed, de armen vereeren haar letterlijk, en eigenlijk doet iedereen die haar kent hetzelfde. Daarbij heeft zij niet dat soort van goedheid welke de menschen terugschrikt, en zegt: »Ga op zijde, ik ben heiliger dan gij I" maar het is de volmaking van liefde, en liefdadigheid en algeraeene sympathie. OI Alsager!" en Lady Ryvendale wendt zich tot hem met eene plotselinge trillir g om de lippen en schitterende oogen »vau het oogenblik af dat ik haar leerde kennen, heb ik gevoeld dat zij de geschikte vrouw voor u zoude zijn. Zij zoude u zoo gelukkig maken, zij zoude geheel uw bestaan ver anderen; ach, mijn vriend! gij zijt thans toen van den laatste heeft vernomen, dat er een aangeteekende brief voor hem moest komen. Hierop ontving de direc teur van het postkantoor te Maastricht een brief om genoemden aangeteekenden brief te willen dooi zenden naar Roermond adres sHotel de rEspérance". Aan dit verzoek werd voldaan met het bekende gevolg. De justitie, die van de zaak is in ker>- nis gesteld, doet ijverige pogingen om den oplichter op te sporen, cf althans zijne indentiteit vast te stellen, want het is zeer waarschijnlijk dat de naam Von Löwis ook maar gefingeerd was. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet lot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brencen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken diank in het klein bij hen is ingekomen van J. van Ginkel, in het perceel wijk G. no. 42, aan den Ainhem- schenstraatweg. Amersfoort, den 27 Maait 1896. Burgemeester en Weth. voornoemd De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfooit, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 31 Maart aan slaande, des namiddags te l'/a ure. Amersfoort, den 27 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Direc teur van 'siijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 5 van de belasting op bed rij fs- eu andere inkomsten over het dienstjaar 1895/96 aan de Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, a m wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 2d. Maart 18d6. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. liVKGELIJKE STANDEN Amersfoort. GEBOREN: 19 Maart. Franciscus Jo- sephus, z. van Hermanns van der Heijden en Wijnanda van Weede. Eugelina Alijda, d. van Everardus Langras en Alijda van Barlingen. 20 Maart. Matthijs, z. van Frederik Jagtenberg en Antje van der Velden. Alijda Catbariua, d. van Gorrit Dekker en Heintje van den Bosch. 21 Maart. Antje, d. van Johannes van Noordenburg en Willemijntje van Beek. Clasina Alijda, d. van Anthoon Johannes Boon en Maria Bliekendaal. 22 Maart. Johannes Auto- nius, z van Teunis van Laar en Rikje Baatje. Theodorus Willem Joseph en Johannes Gijsbertus Joseph, twee z. van Wilhelmus Eranciscus Antonius Groenhuizen en Anna Theodora Bovelander. 22 Maart. Geer- truida Johanna, d. van Jan Wijnen en Su- zanna van Nirawegen. Christiaan Elise, z. van Joannes Antonie Laurijssen en Hen- drika van Wessum. Johannes Hendrikus, z van Jacobus van Nimwegen eu Maria Veenendaal. 23 Maart. Hermana Johanna, d. van Cornelis van Asch en Johanna Al- berdina Jacoba Louisa Bonnier. Willem, niet gelukkig. Ik kan de lusteloosheid en de ontevredenheid zien die u maand op maand overmeesteren. Schud deze boeien af, en wees vrij, en gelukkig en weder nuttig in de maatschappij." Nimmer te voren heeft Lady Ryvendale zoo openlijk tot haar zwager gesproken, rnaar thans heeft zij besloten, er moge van komen wat wil, om hem te zeggen wat haar al dien tijd op het harte heeft gelegen. »Gij vergeet, Gertrude," antwoordt hij vriendelijk terwijl hij eene andere zijde uitkijkt: »Het is onmogelijk dat ik zoude trouwen." ®Wneroin onmogelijk?" roept zij heftig uit: »Eene verbindlenis van dat gehalte kan niet immnr voortduien, dat geschiedt nimmer. Het is in het minst niet waar- schijrilijd dat de Hertog sterve. Gij kunt haar niet huwen. Vergeet gij dat gij in openlijken opstand leeft tegen de wetten Gods en der Maatschappij? Dat zoolang gij voortgaat als nu, gij uzelven buiten sluit uit uw eigen belangen zoowel als uit de plichten des levens. En deze deze vrouw maakt u niet gelukkig. Ik kan dat zien aan de wijze waarop gij uzelven aan verstrooiing overgeeft. Gij poogt baar en uzelven te ontvluchten. Ik zie uw naam bij wedrennen, op alle soorten van uitheemsche plaatsen, met z. van Hendrik Schouten en Maria Wilhel- mina Schouten. Alijda Gerritje, d. van Willem Verkuil en Geerlruida van Eeden. -- Willem Wijnand, z. van Pieter Bouw en Mijntje van Daal. Hendrika Geertruida, d. van Fredtrik Gerardus Kraaijkamp en Cathariua Abelman. 25 Maart. Alijda, d. van Jan Bast en Alijda Uding. ONDERTROUWD: 19 Maart. Stephanus van den Uithoorn en Gerritje van der Horst. Jan Cornelis Bolt en Maria Dorothea Rolaud Holst. GETROUWD: 25 Maart. Teunis van Veensch'oten en Geertje van den Berg. OVERLEDEN19 Maart. Johanna Soden- kampff 73 j. ongeh. Hendrika Berg 71 j. wed. van Jan Tolboom. 21 Maart. Willemina Maas 76 j wed. van Jan Schuu ring. 22 Maart. Woutera Gijsberta Kraal lü m. Klaas Schimmel, 37 j. ongeh. Cor nells Berthus Josephus Vermolen, 21 m. Hoogland. GEBOREN20 Maart. Nicolaas, z. van H. Blom en A. Kok. 23 Maart. Jacob, z. van I. Voorburg en G. Voskuilen. ONDERTROUWD: 27 Maart. P. Brun- del en M. Kuijer. OVERLEDEN: 19 Maart. G- Hoofd 66 j. wed. van W. Hartman. Stouteiibnrg. ONDERTROUWD: 23 Maart. Johannes Baltussen, wedr. van Antonia Petronella Ger ritsen en Hendrijntje Lagerweij. Woudenberg. ONDERTROUWD: 16 Maart. Rijk Gaas beek, 30 j. en Neeltje van 't Boveneind 27 j. GETROU WD 24 Maart. Raimond Henry de Gerlicz, 28 j. en Joukvrouwe Margaretha Susanna van Asch van Wijck, 22 j. Onder redactie van J. W. TE KOLSTÊ. Van W. A. SHINKMAN te Grand-Rapids. Zwart. Wit. Wit geeft in 2 zetten mat. Oplossingen, inzendingen enz. worden inge wacht aan het bureau van dit blad of aan het adres van den redacteur: Damlust te Utrecht. Stand der stukkeu Wit: K. b 1, D. h 2, L. f 1, P. b 7. ZwartK. b 4, a 4, b 3, d 4. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Maart 1896. Tarwe f0.Rogge f0Boekweit f0.— Appelen foa f 5.ÜÓ. Peren f0.afO.Klei- aardapp. fO.OO afOOO Zandaardapp. f 1.10 a f 1.50 Hoendereieren f2.75 a f3.50 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.05 a f 1.35 per kilo. Mar garine f 0.a f 0.Zoetem kaas 0.f 0. Kippen f0.90 a fl.30 Kuikens f0.a f 0.Piep kuikens 0.a f 0.Ganzen f0. f0.Eenden f 1.a f 1.20 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0 Tamme f0.50 a f 1.20 Duiven f0.30 a f0.60 paar Vette varkens f0.f0.Zeugen f28.f40. Biggen f6 00 a f 11.Schrammen f 12. a f 19. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 35 heet. Appelen; heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 160 heet. Zandaardappelen 44000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1150 kilo Bo ter; kilo Magarine; kilo Kaas; stuks Vee. 15 zeugen; 200 biggen en 20 schrammen. uitheemsche lieden Ik ontken niet dat de meesten hunner tot uw eigen rang behooren, maar het is niet de kring waarin gij gewoon waart u te mengen. O, Alsager 1" vervolgt zij terwijl zij de hand plaatst op zijn arm: irienk slechts eens, zoo gij het voortdurend gezelschap hadt eener reine, goede vrouw, hoe ver schillend of dan uw leven zyn zoude; zoo gij hier waart, omgeven van de be langen die voegen aan uw leeftijd en rang, in plaats van u in woeste en god- delooze vermaken te werpen, die alles wel beschouwd, zoo hol en zonder ge noegen moeten wezen voor een man als gij; zoo gij kleine, geliefde kinderen om u henen hadt, om al de beste en ieinste instinkten uws harten in het leven te roepen, welk een leven zoudt gij u zelfs nu dan nog kunnen droomen Op dit oogenblik staat het rijtuig voor bet huis stil, en er uitspringende helpt Lord Ryvendale zijne schoonzuster uit stijgen. Daarna begeeft hij zich, zonder ec» enkel woord, naar zijn eigen vertrek, en Ifeklimt Lady Rijvendale de beide trappen naar haar boudoir met eenige gejaagdheid, maar met een zeker gevoel var. zegepraal dat zij een »woord op zjjn pas" gesproken heeft. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2