NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht EERSTE BLAD. No. 36. Zaterdag 2 Mei 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VËHSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Self-help. BINNENLAND. F euilleton. Amersfoortsche Courant abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het gebeele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Self-help, eigen krachtsinspanning in den strijd om het bestaan, is een der eerste gedragsregels in de Ver- eenigde Staten geholpen door dezen machtigen hefboom zag men perso nen van den geringsten stand tot de hoogste plaatsen in de maatschappij opklimmen, zag men een eenvoudig houthakker president van de Repu bliek worden. Dit beginsel is den Amerikaan een moreele wet gewor den waaraan hij gaarne gehoorzaamt, omdat talrijke voorbeelden hem de voordeelen vertoonen. De eerste zorg der ouders voor hun kinderen is, ze het onderricht te geven dat hun een zelfstandig bestaan verzekert. In groote steden staan allerlei inrich tingen open voor ieder die leeren wilmaar op kleine plaatsen zijn de moeielijkheden groot, en vooral voor de meisjes die hierin zoover achter staan bij jongens. Doch de Ameri- kaansche boer weet raad. Zoodra de meisjes oordeel gaan krijgen wordt het haar duidelijk ge maakt, dat ze zelf moeten werken aan wat men haar uitzet zou kunnen noemen. Zij krijgen een stuk grond dat zij zelf 's morgens voor het ver trek naar de districtsschool en 's mid dags moeten bewerken. De opbrengst is voor haar, een spaarduitje voor haar latere opvoeding, dat de kosten kan bestrijden om in een pensionaat of dergelijke inrichting te worden op genomen. Maar de beste en wijste voorzorgen kunnen door omstandig heden, tegenspoed, slechte oogst enz. verijdeld worden, en daarom heeft men een minder wisselvallig systeem bedacht. Arme meisjes worden als pensionnaires op de groote scholen toegelaten onder voorwaarde, dat zij een deel van den dag arbeid verrich ten voor het college, dat haar voor dit werk in ruil geeft logies, lessen en boeken. Dit is reeds voor vele meisjes een uitmuntende methode ge bleken. De van haar gevorderde ar beid bestaat in eenige lichte bezig heden welke zij gaarne verrichten, en de beter bedeelden achten haar er niet minder om, daar de maatstaf voor wederzijdsche waardeering is bekwaamheid, gedrag, persoonlijke verdienste. Mary Lyon heeft het eerst in 1837 dit stelsel ingevoerd. Haar doel was niet alleen de uitgaven voor de jonge scholieren te verminderen, maar ze ook terug te geven zelfs wanneer de ouders alles konden betalen, om alle leerlingen in de voordeelen van haar stichting te doen deelen. Duizende jonge meisjes hebben op zulke voor waarden te Mount-Holyoke hare op leiding genoten. Aan de universiteit te Chicago is het stelsel gewijzigd en verbeterd. De leerlingen verrichten geen huise lijke bezigheden in het college zelf, maar mogen bij een familie logeeren op gelijke voorwaarden. Zij kunnen enkele uren per dag in de stad les geven of werken in biblotheken en persbureaux, terwijl weer andere stenografeeren of copieeren of iets dergelijks doen. Dat werk wordt niet in geld betaald maar in bons die recht geven een ot meer colleges aan de universiteit te volgen. Zeer veel meisjes volgen dezen weg om haar doel te bereikenzij banen zichzelf den weg zonder in alles op ouder lijke hulp te steunen. De zoo dik wijls herhaalde waarheid dat het leven een strijd is begrijpt de Ameri- kaansche niet alleen, maar zij bindt den strijdt ook aan en wapent zich zoo goed mogelijk. Beter dan iemand kent zij de waarde van den tijd, ken nis beschouwt zij als een kapitaal dat in 't bereik van allen ligt en dat naarmate het grooter is ook rijker geestelijke en stoffelijke vruchten voortbrengt. Zonder twijfel zijn er ook bij ons zulke voorbeelden, maar wat hier uitzondering is, is daar in Amerika regel. Amerika wijst ons op een lange reeks personen die door self-help groot geworden zijn, die ons leeren wat een ijzeren wil vermag, wat zelfvertrouwen waard is, waar toe kracht, moed en vastberadenheid in staat stellen, en wat de belooning der volharding is. Door self-help werd Henry Wilson, in armoede geboren, vice-president; Edison begon als courantenjongen, Manning, iater secretaris der schat kist begon evenzoo. Gideon Lee, die als jongen 's winters zelfs geen schoe nen krijgen kon werd burgemeester van New-York; Johnson en Garfield door armoede verstoken van onder wijs in hun jeugd werden president. Deze reeks zou zeer lang moeten worden, want, gelijk een Engelsch schrijver zegt, een klein hutje schijnt de geboorteplaats te zijn van Ame- rika's groote mannen. En in de oude wereld vindt gij ze ook wel. Onze jongelui behoeven niet den Oceaan over te steken om iets te worden, er is hier ook wel gelegenheid. Ja, ge brek aan gelegenheid is een gewone verontschuldiging, maar in den mond van hen die wachten op hun gele genheid. Men moet ze maken, de ge legenheid waarnemen en aangrijpen, want er wordt niets verkregen als men er geen moeite voor doet. Het leven vloeit over van gelegen heden, die belangrijk zijn voor hem die vooruit wil. »Elke les in school of college is een gelegen heid. Elk examen, elke patiënt, elke cliënt, elke preek, elke handelszaak is een gelegenheid. Elk bewijs van vertrouwen in u is een groote gele genheid. Elke verantwoordelijkheid, die men uw kracht en uw eer oplegt, is onschatbaar. Het leven is het voorrecht van krachtsinspanning, en wanneer men dat voorrecht als een man tegemoet treedt, dan zullen de gelegenheden om te slagen binnen den kring uwer geschiktheid zich sneller voordoen dan gij ze kunt ge bruiken. Indien een slaaf als Fred Douglass zich kan opwerken tot rede naar, uitgever, staatsman, wat moet dan wel de armste blanke knaap doen, die rijk is aan gelegenheden, verge leken bij Douglass, wien zelfs zijn eigen lichaam niet toebehoorde De luiaard, en niet hij, die veel en vlij tig werkt, klaagt altijd, dat hij geen tijd of gelegenheid heeft. Sommige jongelieden maken meer van de stukjes en beetjes gelegenhe den, die velen achteloos wegwerpen, dan anderen in een geheel leven. Gelijk de bij, zuigen zij honig uit iedere bloem. Ieder, dien zij ont moeten, elke omstandigheid van den dag, moet iets toevoegen aan hun voorraad nutttige kennis of persoon lijke macht." Ik haal dit aan uit «worstelen en overwinnen" van Orison Swett Marden, uigave van het »N v. d. D." Dat zij, die over gebrek aan gele genheid klagen en meenen dat hun leven zonder vooruitzichten is, dit boek lezen en ik wed, dat zij aan het slot beschaamd den mond sluiten. En in 't algemeen zij eenieder de lezing aanbevolenouderen kunnen er uit leeren, waarin en waarom zij hun levensdoel gemist hebben of hoe zij hun leven hadden moeten inricli ten om .het verder te brengen dan zij nu gekomen zijn; jongeren vinden er leerrijke voorbeelden en een schat van wijze lessen in waarmee zij hun voordeel kunnen doen op het vervolg van de levensreis. De grootsten en besten van ons geslacht passeeren daar de revue, om te verbalen en te ver toonen wat zij, zonder vooruitzichten, door ijzeren wilskracht en stalen ijver geworden zijn, wat men in zooge- naamde snipperuurtjes doen kan, wa, concentratie van energie uitwerkt dat wellevendheid een niet te >cer- srr.aden for tuin is, dat er iets bestaat dat meer dan rijkdom waard Jfs, dat het leven is zooals wij 't/maken, kortom welk een machtige yief boom in het leven self-help is. J Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanvulling en wij ziging van eenige artikelen van het Wet boek van Strafvordering. Het wetsontwerp strekt om in eer.ige leemten te voorzien, n.l. omtrent de huis zoeking in de woning van een aoder dan de verdachte en omtrent de huiszoeking het tijdperk der voorioopige informatie. Bovendien strekt het om wettelijk te regelen de aanhouding, inbeslagneming en opening van aan de post toevertrouwde brieven en andere stukken en van aaD de telegraphic toevertrouwde berichten. Verder bevat het ontwerp: a. eeno betere regeling der bevoegd heid van de tot opsporing van stiafbare feiten aangewezen ambtenaren tot het binnentreden van woningen en uitbrei ding van de gevallen, waarin de officier van justitie zich onverwijld naar de plaats van hel misdrijf kan I egeven tot instel ling van een onderzoek; N b. een duidelijke** regeling omtrent dj gijzeling van getuigen, die weigeien voX»r den rechtercommissaris getuigenu waarheid af te leggen c. waarborgen ten aanzien vj^ri het geheim der briefwisseling tusscl/'-n een beklaagde en zijn raadsman binr/en zeker tijdperk d. een ruimer redactie vy^n art. 289 in het belang der openbare/orde bij ver- koopingen ten overstaan y&n notarissen of deurwaarders. iMen wil den 30Q^ar'tjen geil enkdag van den tocht naar ^ova-Z^mbla den 10 Me. JgSStf Veilen I"leH1m:l;..e,fc Yk Bareridsz »Uit vieren door"tiet oprichten van >--en Willem Barendszfonds voor hulp behoevende weduwen en weezen van 'e/ffongelukte zeelieden. Reeds is door 30 dienstdoende schut- terijen in Nederland adhaesie betuigd aan het adres van de officieren der dd. Schut terij te Haarlem, waarin aan de Koningin wordt vqrzocht stappen te doen tot ver betering der schutterij wet. Men schrijft uit Middelburg: Door de benoeming van den heer mr. B. J. F. van Voorts Vader, rechter in 45) Lady Ryvendale ziet er waarlijk teleur gesteld uit. Ik veronderstel dat gij ons te verve lend vindt,* zegt zij. Op dat beslissend oogenHik verlaat Miss Scott bescheiden de kamer. •Ik ben gedurende dit bezoek geluk kiger geweest dan ik id tijden was,* antwoord Alsager. »Dat is de grootste reden, die ik heb, om weg te blijven.» »0, Alsager! waarom koestert gij zulke slechte denkbeelden I* roept Lady Ryven dale uit: ilndien God u een kans van geluk toezend, een kans om u af te wenden van de dwalingen van uw verle den, waartoe neemt gij haar dan niet dankbaar aan, in stede van u daaraan te onttrekken uil een dwaalbegrip om trent eergevoel! Welken eerbied kan men verschuldigd zjjn aan eene vrouw, die verloren moet zjjn geweest voor elk ge voel van eer en plicht, alvorens zij kan afdalen tot haar tegenwoordigen toe stand Still* spreekt Lord Ryvendale. »Ik ben het, die te veroordeelen ben, en dat veel meer dan zij.* Voorzeker; een edelmoedig man is verplicht dat te zeggen,* »0 Ik ben meer dan teleurgesteld! Ik dacht dat CLyth eenigen indruk op u had gemaakt. Ik begon mij reeds te gevoelen, alsof mijne verwachtingen en gebedeo voor tl verwezenlijkt zouden worden; ik was be reid en gelukkig om alles voor uw toe komstig welzijn op te offeren ik maar tranen verhinderden haar verder te gaan. Alsager staat in zijn stoel op, en op haar toegaande, neemt hij hare hand in de zijne. »Gij zijt zeer goed en zelfverlooche nend, Gertrude,* spreekt hij op zachten toon, »en ik ben u innig dankbaar. Maar zeg mij nu eens, indien ik viij ware, hoe zoude ik dan voor een oogenblik durven gelooven dat een meisje als Miss Sartoris er toe zoude kunnen geraken, iets als gehechtheid of achting voor mij te gevoelen?* Lady Ryvendale ziet hem met verba zing aan. Met de bijzondere inzichten van haar geslacht, is zij buiten staat er de geringste ongerechtigheid in te zien dat een man van haar zwagers positie, wat ook zijn vroeger leven geweest moge zijn, zoodra hij hetzelve slechts vaarwel heeft gezegd, de grootste heilige van Britannië zoude trouwen. Zij zoude ge reed zijn de eene ongepastheid van de zijde eener jonge vrouw ie vinden, om zijn vroegere tekortkomingen als een hinderpaal op te werpen. Waarom niet?* zegt zij, «indien het u berouwt en gij met uw vroeger leven breekt?* »Ik ben harer volkomen onwaardig,* antwoordt Alsager, met ongeveinsde nede righeid. Gertrude geeft een onmerkbaaar hoofd knikje. Mannen zijn zeer verschillend van vrouwen. Zij hebben zoovele verleidin gen,* spreekt zij, «voornamelijk in ouzen stand.* Vindt gij niet dat zulks eene arm zalige, zelfzuchtige verontschuldiging is, Gertrude?* zegt Lord Ryvendale, zich, niet voor het eerst in zijn leven, verwon derende over de bereidwilligheid, waar rriede de vrouwen de inzichten aangrij pen, welke het meest geschikt zijn voor het andere geslacht; »wij vei beelden ons hoogmoedig uw meerderen te zijn, en toch is het ons geoorloofd zwak te wezen, waar gij verplicht zijt sterk te zijn. Gij zijl zoo toegevend voor ons, zoo hard voor uzelve.* Het is noodzakelijk,* geeft Gertrude ten antwoord. "De maatschappij moet zeer gestreng voor vrouwen zijn en lank moedig voor n,anneD, hoezeer zij het ook moge bekeuren, dit voor beiden te behoeven. Hje zoude zij kunnen be staan, indier aan de vrouwen de vrij heid vergUDJ werd, die de mannen ge nieten, of indien de mannen uitgeworpen werden, "'er bestaan niet hetzelfde on derzoek a,s het onze kan dulden?* InderJaad, hoe zoude hel kunnen?* herhaal' Lord Ryvendale, buiten staat een gtmlach te weerhouden bij deze vrouw 'ijke logica. HOOFDSTUK XVII. Een coquette. (harlie Egerton en Otto zijn bezig aar hun ontbijt te Helmstone Park op de morgen na het diner op het Court. Zij hebben den (linken eetlust en het geonde uiteilyk van den gewonen jon- g.i Brit der gegoede klasse, en zij zijn o een leeftijd, waarop persoonlijke ver dring volstrekt geen bijgedachte, maar en zeer belangrijk en geliefkoosd punt is. Ofschoon er geen bijzondere neiging tot fatterigheid in hen bestaat, toonen toch de snit hunner jachtkleederen, hun gestreepte hemden, lijk aan verbazende stijfheid en glans, hun patent lederen schoenen, de zware gouden ringen aan hun vingers, dat het (schoone geslacht niet alleen in het geloof verkeert, dat persoonlijke bekoorlijkheden door ver siering kunnen worden verhoogd. Een prettigen middag, gisteren I* zegt Charlie nadat hij de eerste folteringen van den honger heeft gestild. »Ik zoude gaarne Ryvendale Court en twintig dui zend pond per jaar bezitten. Ryvendale heeft zooveel, veronderstel ik.* Dat alles.* Hij schijnt een goede kerel, en de wijn was voortreffelijk. Welk een schrik kelijke haast had hij echter om er van te scheiden. Bestaat er iets tusschen hem en Miss Sartoris?* Neen, ik zoude hopen van niet,* antwoordt Otto kortaf. Waarom dat?* vraagt Charlie, met eenige verbazing van zijn ei opziende. Omdat zij een engel is, en hij haar niet waard is. Gij weet, hij heeft vol strekt geen onbeiispelijken naam.* 01 hij liep weg met de vrouw van een ander, niet waar? Dat soort van zaken komt eigenlijk in de mode. Ik

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1