T Plaatselijke berichten PROVINCIALE BERICHTEN. SCHAAKAFDEELIi\G. Probleem No. 72. de arr.-rechthank alhier, tot kantonrechter te Amersfoort, komt een ZPtel open de Provinciale Stater- van Zeeland, waai de heer Vader sedert 1892 voor het dis tric' Middelburg zitting heeft. Bovendien heeft de vertrekkende magistraat enkele jaren zitting gehad als lid van den ge meenteraad, doch werd hij hjj de perio ilieke verkiezingen in lc93 uitgeworpen en door een liberaal vervangen. De heer Voorst Vader ls bovendien sedert eenigen tijd commissaris van den polder Wal citeren. Men schrijft uit Den Haag: Het elf-jarig dochtertje van een sigaren maker aan 't Zieke alhier vond Woens dag in de Koningstraat, in een aschbak een kartonnen doos, die bleek te bevat ten een waarde van f 730. aan bank- en muntbiljetten. Door de zorgen van den vader van het kind, dat met haar vondst naar huis was gesneld, was de eigenaar spoedig gevonden. Deze, de winkelier V. in de Koningstraat, beloonde de eerlijkheid van den vader met een flinke gift. Atjeb. Van den gouverneur generaal van Ned. Indië is gisteren het volgend telegram aan het departement van koloniën ontvan gen: Tjoet Toengkoep en Nja Makam met benden naar VI Moekims om Toekoe Oemar te steunen. Dinsdagnacht de ben ting van Tjoet bjj Toenkoep door een detachement genomen en vernield. Een fuselier licht gewond. Vijand had zeven dooden. Wij maakten vijf gevangenen Gisteren zijn weder tal van officie ren der infanterie uit verschillende gar nizoenen in de residentie gekomen, ten einde zich te onderwei pen aan het genees kundig ondeizoek voor eene detacheering bij het Indisch leger. Wegens ziekte van den heer L. Ridder de van der Schueren. voorzitter van het voorloopig bestuur van den Boe renbond en omdat er zoovele plaatsen zijn waar men nog niet gereed is met het vormen van afdeelingen, heeft het voorloopig bestuur besloten, de vergade ring te Utrecht uit te stellen tot in de tweede helft van Juni e. k. Naar wij vernemen is de Neder- land.-che Cacaofabriek te Helmond door Z. M. den Kening der Belgen gebrevê teerd voor hare aitikelen Helm-Cacao ei- Chocolade, met het lecht tot het voeren van bei Koninklijk Wapen er. den titel lofleverancter. Middelbaar Ouderwijs. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft benoemd voor liet jaar 1896 a. lot Jid en voorzitter der commissie, bela-t met liet aluemen van de eind examens vk>or de H. B. scholen in ie piov. Utrecht, dr. H. F. Jonkman, direc teur der R. H\ B. S. te Utrecht b. tol leden dier commissie de heeren dr H. Ekama, directeur der afd. «waar nemingen te landt, bij het Kon. Ned. Meteorol. Instituut, \te Utrecht; dr J. L. ttfóiriSëg', P. van MAtrldj rij., Koldewyn, dr. G. van (Ter waals, P. H. v."sMoerker ken, allen leeraar aan de R, H. fit. S. te Utrecht; J. E. Fischer, directeur der^- H. B. S. met 3-j. cursus, te Utrecht; M.\T. IJzerman, duecteur der 2e H. B. S. met\ 3-j. cursus te Amsterdam; L. M. Baale, leeiaar aan de 2e H. B. S. met 3-j. cursus te Amsterdam; D. J. Andreae, directeur der R. H. B. S. te Wageningendr. L. Tb. Wigman, leeiaar aan de B. H. B. S. te Zwolle; rar. A. R. v. d. Laar, idem te Zalt-Bommel; L. van Zanten Jz., leeraar aan de H. B. S. te TielJ. C. G. Grasé, leeraar aan de H. B. S. met 5-j. cursus te Amsterdam. veronderstel dat hij haar reeds verlaten heeft, en bekeerde losbollen worden be schouwd als de beste echtgenooten. Een bizonder goed huwelijk voor haar, zoude ik zeggen I® «Ik weet wel dat, ware zij mijne zuster, hij haar niet zoude hebben,» geeft Otto met vuur ten antwoord. «Jaloersch, wel, oude jongen Hoe, zijt gij zwak op dit punt? Ik meende dat het de andere was.® «Ik ben aan beiden gehecht,® zegt Otto eenigszins uit de hoogte. «Hoe gelukkig zoude ik met eene kunnen zijn!® lacht Charlie. «Weln;i, Miss Sartoris ziet er te goed voor mij uit, maar het kleintje is eene lieveling. Hoe is haar uitheemsche naam ook weer?® «Riette,® antwoordt Otto, een weinig gemelijk. «Hoe spelt ge dat? en hoe spreekt men het uit?® «Evenals de twee laatste lettergrepen van Henriette.® «O zool en waaraan ontleent hij zijn oorsprong «Eene rijke en zonderlinge vrouw drong er op aan hare petemoei te zijn, en bepaalde dat zij Hariiet zoude genoemd worden naai baar. Doch daar Miss Ser- toris niet van dien naam hield, verwis selde zy hem in Riette, welke benaming Bedoelde examens zullen worden ge houden te Utrecht. Naar aanleiding van bovenstaand be richt kunnen wij niet nalaten er op te wij zen, dat dit jaar bij de eind-examens voor de hoogere burgerscholen de zeer bijzonder omstandigheid zich voordoet, dat geen enkeip leeraar der hoogere burgerschool t- Amer-foort aangewezen is om in boven vermelde commissie te Utrecht zitting te nemen, eene omstandigheid, die zich tot heden r.og nooit in eenige provincie voor gedaan had ten opzichte van eene daar onder ressorteerende hoogere burgerschool met vijtjarigen cursus, zoolang het middel baar ondeiwijs hier te lande bestaat. Het zal dan ook niet ontkend kunnen worden, dat de candidaten van het eind examen, die de hoogere burgerschool te Amersfoort bezocht hebben, ditmaal onder buitengewoon ongunstige conditie ver- koeren, aangezien, zij geen hunner leer aren bij het examen zullen aantieffeu. Er moeten derhalve wel zeer ernstige gronden bestaan hebben die dit jaar tot de uitsluiting van Amersfoortsahe leeraren van de Utrechtsche eindexamen-commis sie geleid hebben, want naar men ons verzekerd heeft, zouden die leeraren ditmaal, even als zulks steeds het geval is geweest, zonder twijfel gaarne bereid bevonden, zijn in die commissie te Utrecht werkzaam te zijn. Hoe ernstig daarom deze gronden ook mogen zijn, toch moet men aannemen dat die geen betrekking kunnen hebben op de leerlingen der Amersfoortsche school, terwijl toch zij het juist zyn, die in net geringe mate de gevolgen van deze uitzonderings-maatregel zullen te dragen hebben. Een in alle opzichten respectabel man en daarom inderdaad algemeen.onder rijk en arm, geacht en bemind stadgenoot, heeft dezer dagen onze gemeente metter woon verlaten. Wij bedoelen der. heer Johannes Zaridijk, die vanaf zijne geboorte, n 1837, tot onlangs luei woonde. In den aanvang van den mannelyken leeftijd trok hem de handel aan en wijdde hij zijne jeugdige krachten aan de bevordering der belangen van eene handelszaak, die hij tot grooten bloei wist te brengen. Nauwelijks was deze in andere handen overgegaan of Zandijk werd, op den 15 Mei 1878, tot lid van den gemeenteraad erkozen, welk blijk van vertrouwen, zoodra zijn mandaat ten einde liep, door de kiezers telkens met overgroote meer derheid van stemmen werd vernieuwd. Onafgebroken hield hij tot September l.l. zitting in den raad, en zijne niet bei kiezing toen was een gevolg van zijn tevoren kenbaar gemaakt verlangen om iet weder in aanmerking te komen met het oog op zijn voorgenomen vertrek naar Amsterdam. Met onbegrensden ijver, met de grootste toewijding en de meeste nauwgezetheid werkte hij als lid van den raad aan den bloei en vooruitgang der gemeente mede, en dit werd door zijne medeleden erkend en op lioogen prijs gesteldgetuige zijne benoeming tot wethouder, eene benoeming die.hy echter verklaarde, om redenen van particulieren aard niet te kunnen aannemen. In onderscheiden raads-commissiën had de beer Zandijk zitting en de heldere adviezen die hij daarin dikwyls over onderwerpen van verschillenden aard gaf, werden naar behooren gewaardeerd. Jarenlang was bij ook lid van het burgerlijk armbestuur, I zoodanig, dat geneeskundige hulp moest gegeven moge zijn nog vele jaren met mevrouw zijne echtgenoote, gelukkig, in gezondheid te mogen doorbrengen in zijne nieuwe woonplaats, Amsterdam en wij geven hem de verzekering, dat wanneer het hem te eenigen tijd, om welke reden dan ook, aldaar niet langer mocht bevallen, hij in Amersfooit met open armen zal worden terugontvangen door teder die het vooi recht heeft gehad, met zijn open, rond humaan karakter kennis te maken Door de Orthodoxe Kiesvereeniging «Evangelie en Belijdenis" zijn tot Can didaten voor het Kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, gesteld de heeren: W. Kleber, N. van Veen, P. van der Want J.Mz., W. van Wisselingh, J. H Donath, I. W. Fröger, J. R. van 't Hof. G. C. Hoogewerfl, C. D. van Kuyk, E. van Leijenhorst (Durresteinsche steeg), E. Lindenhovius en W. G. Maas. De kiesvereeniging «Amersfoort® heeft den heer P. Dubois candidaat voor den gemeenteraad gesteld. Tot tegenschatters voor de perso- neele belasting, dienst 1896/97 zijn door burgemeester en wethouders benoemd de heeren J. B. F. Lensing en D. Verbeek Eenige dagen geleden werd door eene ad ertentie in dit blad reeds mede gedeeld dat de Wielerbaan en Rijschool van den Heer D. H. Eijsink geopend was. Thans hadden wij het genoegen genoemde baan te bezichtigen, waarop zich reeds verscheidene nieuwelingen in de edele rjjkunst oefenden. Deze school, die mede een van de grootste van ons land is, heeft niet alleen een vlak terrein, waar de eerstbeginnende zijn eerste lessen ontvangt, doch tevens een baan van ongeveer 4 M. breedte met opgehoogde bochten, waar de meerge vorderde zich kan oefenen. Wij twijfelen niet of de koopers van Eysink's rijwielen zullen dit met genoegen vernemen en zal de totstandkoming van deze baan medewerken tot den verkoop van menige Eysink's-machine, welke niet alleen hier ter stede goeden aftrek heb ben, maar ook door geheel Nederland gevraagd worden. Voor belanghebbenden zij nog mede gedeeld, dat de heer Eysiok steeds bereid is gewenschte inlichtingen te verschaffen. Voor de rechtbank te Utrecht stond Maandag terecht P. L., wonende te Hoog land, thans te Utrecht in verzekerde be- wanng, die zich zou hebben schuldig ge maakt aan diefstal van eene bascule met schalen en gewichten en een ketel. Bij zijne aanhouding bekende beklaagde aan den burgemeester van Soest en later ook aan den rechler-commissaris de goederen gevonden en weggegeven te hebben. La ter en ook heden kwam bekl. op deze verklaring terug. De officier van justitie toonde echter 't onmogelijke en het on waarschijnlijke van dit verhaal aan, achtte bekl., die reeds in 1891 tot 1 jaar en in 1893 tot 3 jaar wegens diefstal was veroordeeld, na het verhoor der 12 ge tuigen schuldig aan diefstal met inklim- ming en verzocht zijne veroordeeling tot 3 jaren gevangenisstraf. Gisterenmiddag had S., rjjknecht bij den Heer G., het ongeluk, bij het aan -I zetten van een wagen, met ?ijn hand tusschen een der wielen en den wagen bekneld te geraken, en verwondde zich Door burgemeester en wethouders is vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein verleend aan: J. Spoel, in het perceel wijk. D, no. 75. aan de Weverssingel; 2e. wed. W. Huu deman, in het perceel wijk D, no. 115, aan de Teutstraat; 3e. J. P. de Vriesi in het perceel wijk E, no. 59, aan Westsinoel; 4e. F. Wijnen, in het perceel wijk F, no. 38Ö, aan de Appelmarkt, en 5e J. G. Kienslra, in het perceel wijk F, no. 344 aan den Hof. Het verschijnsel dat zich onlang te Nijmegen voordeed is gister hier ter stede herhaald. Op de weekmarkt liep de prijs van boter tot op 70 cent per kilogram en die van eieren tot 2'/» a cent, terwijl een uur na den gewonen tijd waarop de boter- en eierenmarkt eindigt 's morgens 11 uur nog boter en eieren volop te verkrijgen waren In den loop van dit jaar zullen onderscheidene ambtenaren der gemeente den dag herdenken, waarop zij als zoo daüig vóór 25 jaren werden benoemd n.l. den 27 Juli den heer W. H. Ka als gemeente-architect en leeraar in het rechtlijnig teeker.en aan de hoogere hu gerschool; den 3 October den heer I Valewink, als havenmeester; den ü7Juli de heeren J. C. Prikken, als leeraar in de wiskunde enz., F. Rauh, als leeraar n gymnastiek en exerceeren aan de hoogere buigerschool en A. M. Kollewijn Nz., als leeraar in geschiedenis en aard kunde, respectievelijk aan de inrichtingen voor middelbaar en hooger onderwijs (9 Aug. 1C8J ging hij van de h. b. aar hei gymnasium over)F. W. Ebert als amanuensis aan de h. b. s., (21 Maart 1876 werd hij tot concierge-amanuensis benoemd) en voorts mejuffrouw N. Ver- vark, geb. Pronk, die op 26 September 1871 tot gemeente-vroedvrouw werd aangesteld. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort. Brieven. Sachs, Padt, Wed. Leyendekker, W. de Wit, Briefkaart. D. Nas. Buitenland. Bar. v. Brouw, de Dedem, Amsterdam Borkeloo Haag. München. Hooglaud. Bij de op Dinsdag j.l gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad vacature door het overlijden van den Heer A. van Rossum zijn uitgebracht 55 geldige stemman. Herstemming moet gehouden worden tusschen de Heeren A. Van Dijk en J. Hilhorst, die ieder 18 stemmen verkregen. De overige stemmen waren over 7 can didaten verdeeld. Scherpeuzeel. De verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 12 Mei a.s. Soest. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd Mej. F. M. Harzing van Soesterberg. an welke instelling hij in het jaarverslag over 1895 een zeer verdienstelijk lid wordt ^genoemd. Behalve de gemeente-belangen Ibj.een die van den landhouw hem zeer naj aan het hart en hij bevorderde die met groote toewijding geduiende een jarenr eeks als secretaiis der nfdeeling Amersfoort van liet Ulrechlsch Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde. Met leedivezen zien wij hem gaan, en aan die beluijhing van leedwezen knoopen wij I hulp in te roepen, en bleek weldra dat den wenscib vast, dat hei den heer Zandijk er bloedvergiftiging ontslaan was. worden ingeroepen, waarna bleek, dat zijn pols gekneusd was. Dezer dagen was een knecht van den Heer v. V. bezig met een paknaald een zak dicht te naaien, waarbjj hij zich een onbeduidend prikje in zijn duim gaf. Spoedig echter zwol deze op en daarna ook zijn arm, en wel zoo hevig, dat men het noodzakelijk achtte, geneeskundige BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. GEBOREN: 23 April. Cornells, z. i Comeiis Bonzei en Roelofvina Klara van de Bijtel. Josepbina Meehelina Adriana, d. van Wouterus Menso Vink en Johanna Mar tina Schoenmakers. 24 April Heudrikus Joseph, z. van Hendrikus Franciscus Huur- deman en Cornelia Gerarda Battram. Marinas Gerardus, z. van Johannes Arnoldus Jekel en Margaretha Engel. Hendrik, z. van Jan Willem van den Berg en Antje Cor Delisse. 25 April. Kijk Jan, z. van Hen drik van de Water en Gerritje van Raven- ik zeer lief vond.® «Ik ook. Welnu:, en heeft de rjjke en zonderlinge oude da-me haar al haar geld nagelaten?» «Neen! Na drie zakevn beloofd en toe gezegd te hebben in hanir naam, aller eerst om haar met al «iaar wereldsche goederen te begiftigen ®- «Ga door, Otto! Gij verwisselt twee plechtigheden.® «Welnu, om mijn verhaal »e verkorten, de oude zottin huwde een vreemden graaf, die later bleek een koerier je zijn en mooi weer speelde met het gelid der oude jongejuffrouw, zoodat al wat de arme Riette bezat uit een kerk-servies en een paar zilveren theedoosjes bestond «Welk een schadel Die kleine Riette is ontzaggelijk mooi en lief; zij zi,| een bijkomend genoegen zijn gedurendb myn verblijf alhier, waarop ik weinig verdacht was." Otto kleurt een weinig en speelt met zijn thee lepeltje. Na een korte pguze barst hij los: «Ik mag u wel waarschuwen, oyde jongen, dat zij zoo goed als veiloofd js ik rneen u daarom te moeten verzoeken, uwe oplettendheden elder- toe te wijden." ««Gekheid en nonsens!" lacht Charlie. «Ik nam de gele enlieid waar om liai,, gisteren avond op dat punt te polaeu, en zij verzekerde mij dat zy u geheel als een broeder beschouwde.® «Zoo, zeide zij dat mompelde Otto met eenigzins woesten blik. «Daarenboven Zeidet gij daar juist, dat gij aan beiden gehecht waart. Wees geen brekespel, Ottol wijd gij uw oplet tendheden aan de zuster, en laat Miss Riette aan mij over.® Daar Charlie zijn boezemvriend en hij zeer blijde is hem tot gast te hebben, gevoeld Otto niet de minste geneigdheid om met hem te kibbelen, hetzij dan over Riette of iets anders, z.iodat zy zich nu vriendschappelijk met hun sigaren naai de stallen begeven en het schoone ge slacht, gedurende een uur althans, geen plaats in hun gedachten inneemt. Otto had besloten heden niet naar de pastorie te gaan, maar daar hij tegen den middag den tijd wat langgerekt be gon te vinden, wierp hij op dat men wat op zoude wandelen en naar den Rector gaan zieD. Charlie stemde met blijd schap toe. «Zouden wij geen pic-nic of zoo iets kunnen hebben?» stelt hij voor, en Otto belooft er eene poging toe te wagen. Als zij aankomen bevindt de Rector zich op het gerechtshof, is Osyth uil voor de eene ef andere liefdadige zending en is Riette bezig onder den ceder met eene fransche thema. Zij springt met een kreet van vreugde overeind als de twee jonge lieden door de laan op haar toekomen. «Hoe heerlijk!» roept zij uit, terwijl zij het boek wegslingert; «wat is het litf van u om naar hier te komen I® Terwijl zij deze opmerking maakt, ziet zij Charlie aan. «Wij zijn waarlijk gelukkig om nog geprezen te woiden voor datgene, wat ons zeiven zoo aangenaam is,® antwoordt Mr. Egerton op zijn vriendelijksten toon. «Kom, Charlie;® vak Otto lieni in de rede: «Miss Sartoris is niet gewend aan zulke hoogdravende loftuitingen.®. «Maar Miss Sartoris zal blijde zijn er aan gewoon te raken, wanneer de gele genheid daartoe zich aaribiedi,® geeft Riette met een sclialkschen blik vol on beschaamdheid aan Otto ten antwoord. «Ik verzoek u dus, Mr Egerton, op de zelfde wijze voort te gsan. Ik houdt er van en wij slaan nimmer acht op het geen deze knaap zegt.® Dit was geen aangename stand van zaken voor Otto, die altijd als een soort van jonge prins op de pastorie behandeld was geworden en als zoodanig door Osyth en Riette werd aangebeden «deze knaap,® voorwaar! Het is een heerlyk iets om een prins te wezen totdat er een horst, 26 April. Cornelis Marimis, z. van Cornelis de Ruyler en Catbarina Maria de Bie. Cornelis Petrus, z. van Alexander Toudeur en Woutera Maria van Leeuwen. Maria Magdaleua, d. van Jan van Dijkhuizen en Grietje Tuitliof. Mattheus Marinus, z. van Mattheus Marinus van Eijsden en Berta Elisabeth van Kempen: 27 April. Theo- dorus Albertus Maria Antonius, z. van Hen drik Christiaan Alolph de Jong en Jeannette Lamberta Gerarda Geerligs. 29 April. Geertruida, d. van Heuricus Spierings en Lucia van Demen. ONDERTROUWD: 24 April. Jacobus van Nimwegen en Josiua Regtien. GETROUWD: 29 April. Cornelis Jacohus Sauderse en Willemyna Gerarda Wiggen- raad. Derk Bakker en Catharina Mar garetha Meijer. OVERLEDEN24 April. Arie van Koe ken, 64 j., eebtg. van Willemina van Koot. 26 April. Wilbelmina Mater, 7 d.Reyer de Ruiter, 6 m. -- 27 April. Antoon Wels, 11 m. Petronella van Barreveld, 9 m. 28 April. Sophia Wilhelmina de Ruiter, 16 m. Johanna van Meetereu. 48 j echtge. van Lambertus Sikking. Bunschoten. GEBORENTijmen, z. van Jan Ruizen- daal en Rikje Muijs Roelof, z. van Gijs- bert Muijs en Peetje Koelewiju. OVERLEDEN: Geertje Oudsten 73 j., wed. van Gerrit Koelewijn. Hendrikje van de Groep 38 j., echtg. van Klaas Koe lewijn. Roelof Meester lj 4 m. Lensden. GEBOREN23 April. Gerarda. d. van Richardus van Eijden en Johanna van den Hengel. 28 April. Dirk, z. van Hendrik Druif! en Christina van Oosterom. 29 April. Jan, z. van Autouie van Ravenhorst en Maria Blankespoor. Onder redactie van J. W. TE KOLSTÉ. Van G. J. SLATER te Bolson. Zwart. ede f g h Wit. Wit geeft in 2 zetten mat. Stand der stukken. Wit: K. h 8, D. a 5, T. e 8, T. c 3, L. e 4, L. h 4, P. d 8, b 3, f2. Zw.: K. d 4, T. c 1, T. b 6, L. b 1, P. d 1, P. h 5, b 2, d 6, f 3, b 6. Oplossingen, inzendingen enz. worden inge wacht aan het bureau van dit blad of aan het adres van den redacteur: Damlust te Utrecht. BELANGRIJK is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher beur. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwfjgeude uitbetaling der hier en in den omtrek gewomieu bedrageu eene zoo goede taam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. grooter dan hij voorbijkomt! Charlie's kracht ligt in zyne nieuwheid, want zijn uitzichten zijn onvergelijkelijk geringer dan die van Otto, maar Riette is niet opgevoed geworden om de verschillende trappen van wereld-che welgesteldheid n aanmerking te nemen. Was het gisteren a- oud niet heerlyk vi aagt zij, zich tot Charlie wendende. «Ik heb nooit in mijn leven zooveel ge noegen gehad. 01 hoe zoude ik wen- schen dat hel van avond alles nog eens overgedaan kon worden I® «Ik ook,® stemt Charlie toe. «Nu waarlijk, het gaf my den indruk niet, van zoo verrukkelijk te wezen,® valt Otto in, die eene zeer ongewone eiging gevoelt om het met iedereen oneens te zijn. «O ja, maar het was toch heerlyk pwekkend, vondt gij niet!® dus vraagt Riette aan zijn vriend. «Ik vond hel verrukkelijk,® ant woordde hij. «Ik kwam om een pic-nic voor te stel len,® merkt Otto op«maar ik veron derstel dat gij dat te flauw zoudt vinden na de heerlijke opgewektheid van gis teren avond.® «Een pic-nic!» terwijl zij in de handen klapt, «dat zoude te heerlijk wezen I Hebt gij papa gesproken? 0, lieve Otto, ga het hem terstond vragen I® Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2