Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. lingen gevalleo zou zijn, is nog niet be vestigd. De afstanden zijn groot en de wegen niet altijd bruikbaar. Het gevaar ligt vooral daarin, dat de hulp, die in aantocht is, niet spoedig genoeg ter plaatse zou kunnen zijn om te beletten dat de Mashona's, die laf, maar in aantal sterk overwegend zyn, hun moordtochten op grooter schaal voortzetten. Evenals alle lafaards, die eens hun hart kunnen ophalen tegenover zwak ken bedrijven de inboorlingen ergerlijke wreedheden. Zijn de berichten niet over dreven, dan worden de blanken, ook vrou wen en kinderen, op de gruwelijkste wijze verminkt. Een afdeeling blanken uit Ma- randella heeft zich met de wapens in de hand door de aanvallers heengeslagen en de Mashona's op een afstand gehouden, ofschoon ze soms lot op 30 el naderden. B[j den troep bevond zich een jong meisje, en het gezicht van de verminkingen, on dergaan. door de blanke vrouwen, wier lijken op den weg lagen, was zoo vree- selijk, dat het meisje een revolver in de hand hield om een eind aan haar leven te maken, in het waarschijnlijke geval dat de Mashona's de overhand behielden. Allen kwamen echter behouden te Salisbury aan. a Het schijnt, dat nu toch in zake Creta de vriendschappelijke raad der Mogend heden door de Porte zal worden opge volgd. De benoemde nieuwe Gouverneur is inderdaad een Christen, de tenuitvoer legging der overeenkomst van Halepa is toegezegd en hel uitvaardigen cener on voorwaardelijke amnestie meer dan waar schijnlijk. Abdulla Pacha, tot Mushir benoemd, blijft militair-commandant, ter zijde ge staan door Hassen-Pacha als Muschaver. Dat, naar gemeld wordt, deze benoe mingen eenen gunstigen indruk op de bevolking hebben gemaakt, mag als het beste bewys voor hare doeltreffendheid gelden. Te Belgrado gaf Koning Alexander gisteren een gala-diner ter eere van zijn gast, den Vorst van Montenegro, en wijdde bij die gelegenheid een dronk aan diens gezondheid. In een lange toespraak dankte en antwoordde Vorst Nicolaas. Het oude Servische koninkrijk, zeide hij daarin, spatte uiteen wegens onderlinge twee dracht. Het Servische volk nu'in goede eendracht te leiden is thans de plicht zijner bestuurders gebleken. Van dezen dag af is geheel Servië met ons, en wat Servië wil, dat willen wij beiden, Koning Alexander en ik, eveneens. Ons volk streeft slechts naar handhaving zijner zelfstandigheid, en alle volkeren, die den vooruitgang voorstaan en die hurn.e on afhankelijkheid hebben vei kregen, moeten zich aansluiten bij ons streven, dat nieuwe kracht erlangt door de tocneiging van onze broeders in het Noorden (Rusland) en door de vriendschap met onze Bul- gaarsche broeders en de andere volkeren, waaraan wij door banden van godsdienst of bloedverwantschap zijn verbonden. Op 5 Aug. a.s. zal er een Christelyk Zangersfeest gehouden worden op het landgoed «Lookhorst" by deze gemeente. Een koor van ruim 400 zangers en zangeressen zal hieraan deelnemen. Als sprekers zullen optreden de heeren Mr. Graaf van Hogendorp te 's Hage, C. J. van Paassen, pred. te Meppel, A. Brummelkamp, emer. pred. te Velp en H. J. ter .Elaar Romeny, pred. te Amers foort. Zondagavond j.l. nam de heer W. J. Immink, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, die om gezondheidsre denen emeritaat heeft genomen, afscheid van tyn gemeente. Tot tekst had Z.Eerw. voor deze ge legenheid gekozen Matth. 17: 18. Aan schoot teruggehaald; zij neemt aan dat hy zijne zonde betreurt en daarom ont vangen, geliefdkoosd en vergeven moeten worden. Hij heeft haar daarbij nimmer gehoond, door «die vreeselijke vrouwe aan haar oogen te toonenhij heeft haai altijd bekoorlyk op den achtergrond ge houden. De zaken zijn op dat standpunt geko men als Lord Ryvendsle voor het eerst de «schoone heihgec ziet, die nu zulk een groot deel zyner gedachten inneemt. Wij kunnen ons volkomen overtuigd houden dat hij Viva nimmer over het bestaan der dochters van den Rector heeft gesproken. Maar zy heeft de veel vuldigheid zyrier bezoeken aan Ryvendale opgemerkt, en geloovende dat het het buitengoed is, hetwelk hem aantrekt, heeft zy zich tot eene uiterste poging aangegord. Het is de dag na zijne terugkomst van het landgoed, toen Lady Ryvendale zich zoo hevig over zijn heengaan uitliet. Viva, wier geest reeds gedurende verscheidene dagen met haar voornemen bezig was, gaat naar Lord Ryvendale's stoel, terwijl hij de courant zit te lezen, en naast hem nederknielende, plaatst zij haar beide handen om zijn arm. Wordt vervolgd). het einde der Godsdienstoefening werd den leeraar toegezongen Ps. 121: 4. Ds. Immink werd in 1864 predikant en was sedert 1871 alhier werkzaam. In Sta Pal!, het orgaan van den «Orar.jebond van Orde", worden nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent het plan tot de slichting eener groep van 25 werkliedenwoningen, die op een terrein aan den Utiechtschen straatweg, gelegen op ongeveer 10 minuten gaans van Amers foort, onder den naam «Huis en Hof," bij voldoende deelneming zullen worden gebouwd. Als woningtype is een model gekozen, dat èn in vorm èn in indeeling,geacht kan worden aan de behoeften en wen- schen der werklieden in die streek te voldoen. Een ruime woonkamer niet bedstede en kelderingang, waarboven zol dertrap, geelt toegang tot een achterhuis van voldoende grootte, waarin een kleine open ruimte geflankeerd wordt door een privaat, een varkenshok en een stalling voor klein vee (schaap of geit). Een gang, de zoldertrap passeerend, leidt naar dat groote woonveitrek, maar geeft ook toegang tot eene kleine voor kamer, die als pronkvertrek dienst kan doen en van behangselpapier voorzien zal worden. De zolder wordt geheel bescho ten en zal dus slaapgelegenheid voor de kinderen der bewoners kunnen bieden. Ten behoeve der watervoorziening, een moeilijk vraagstuk bier ter plaatse, wegens de groote hoogle van het terrein, is met de Uirechtsche Waterleiding Maatschappij eene overeenkomst ontworpen, die deze vraag in alle opzichten voldoende oplost. Elke woning staal op zichzelve en zal met den tuin ongeveer 500 vierk. Meter beslaan. De woningen worden zooveel mogelijk op rijen geplaatst, opdat elk huis een vrij uitzicht op den straatweg behoude. Hiertoe wordt het terrein door wegen en paden var; 4 A 5 Meter breedte doorsneden. Verwacht wordt, dat elke woning met erf en bijbehoorende werken op f 1200 zal komen. Het gevolg der becijferingen is geweest, dat besloten is een kapitaal van dertig duizend gulden te negocieeren, naar een rentevoet van 2'/, procent, aflosbaar bin nen 60 jaar. Het ligt in de bedoeling de huizen in huur te geven. De milicien-plaatsvervanger G. Dik ken der 5e batterij van het le Regiment Veld Artillerie, is bij vom is van den Krijgsraad in het 3e Militaire Ar rondissement, standplaats Arnhem, ver oordeeld tol vier maanden cellulaire g-,- vangenisstraf, alsmele in de proces kosten. Vrijdag a.s. zal de lie Afdeeling van het 2e Regiment Veld-Ariillerie, om streeks 8.30 v.m. onze gemeente passee- ren op weg naar Oldebroek teneinde deel te nemen aan de practische schiet oefeningen in de legerplaats aldaar. In de laatste Classicale Vergadering der Ned. Hervormde gemeente werden herkozen tot lid van het classiaal bestuur, ds. H. J. ter Haar Romeny, te Amersfoort, en tot diens secundus ds. J. Beijer te Eemnes-binnen tot lid-ouderling de heer J. J. Kleber, oud-ouderl. te Amersfoort; tot quaestor der classis ds. G. van Kem pen, te Westbroek, en tot diens secundus ds. H. Th. Barbas, le Vreeland. Tot lid ouderling bij het cl. bestuur werd fenoemd de heer C. L. Mense, ouderl. te Zeist. Daar ds. W. J. Immink te Amersfoort, met 1 Juli a.s. zijn emeritaat neemt, treedt in zijn plaats als assessor op ds. B. Ch. Ledeboer, te Loer.en a/d Vecht, terwijl ds. W. B. Slegenga, te Oud-Loos- drecht, als primus-lid bij het cl. bestuur optreedt. Tot secundus van laatstge noemde werd benoemd ds. J. Visser, le Woudenberg. Het verslag over den arbeid voor de inwendige evenzeer als voor de uitwen dige zending in de gemeenten der clas sis, werd uitgebracht door ds H. J. ter Haar Romeny, terwijl dr. Meulenbelt, van Baarn, een zeer belangrijke lede hield ovei«De catecheusche arbeid, zooals de keik dien wenscht.» Van de Synodale voorstellen werd no. 1 verworpen met algeineene stemmen; no, 2 werd aangenomen; van no. 3 werd hel le deel verworpen, het 2e aangeno men. Algemeen was de klacht over de slechte en onduidelijke redactie dier voor stellen. Met ingang van 1 Juli zul Ameis- foort ook telephonisch verbonden zijn met Leiden, zoodat men dan van hieruit gespiekken kan voeren met: Groningen, Nijmegen, Arnhem, Uluc'it, Bauui, Hil versum, Bussum, Amstirdam, Haarlem, Zaï.dvooit, Zaandam, Leider., Den Haag, Schiedam, Maassluis, Vlaurdingen, Rotter dam en Dordrecht. De heer J. H. Brom heeft zijn be noeming tot lid der Commissie van aan slag voor de Bedrijfsbelasting niet aan genomen. Met ingang van 1 Augustus wordt uit Zwolle naar hier overgeplaatst de lieer Geijll, en met ingang van 1 November uit Zutphen de heer P. C. H. Briët, landmeters by bet Kadaster. Zaterdagochtend is door Burge meester en Wethouders ten Raadhuize in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed: 1. het schoonmaken van het gebouw der Hoogere Burger School; 2. het verf-, stukadoor- en schoonmaakwerk van vier openbare l agere schoolgebou wen; 3. het verven van den buiten-om- trek van het Politie-bureau4. het leve ren en aanbrengen van een houten dak beschieting op hel Ziekenhuis aan de Koningstaaat, en 5. het leveren en plaat sen van 36 schoolbanken in de scholen aan de Heerenstraal en de Beekstraat. Ingeschreven werd door de volgende stadgenooten Ph. Smit, perc. f 540. 2 f 669, 3 f 105 W. van Achterbergh, perc. 4 f 646, 5 f 590; G. Wassink, perc. 4 f 539; J. Klarenbeek, perc. 5 f 693; H. van 't Hof, perc. 1 f469 2 f699, 3 f117: C. J Kuntz, perc. 3 f607, 5 f 645; H. M. Verheij, perc. 1. "f510,50 2 (687.50, 3 f 125; J. R. van 't Hof, perc. 1 f493, 2 f719, 3 (150; G. Ruitenberg, perc. 1 f 461.80, 2 f697, 3 f118; N. van 't Hof, perc. 1 f 425, 3 f67; R. van 't Hof, perc. 1 f514, 2 f677, 3 f 114: H. J. Fijnenberg, perc. 4 (525, 5 f572; G. Woudenberg, perc. 3 f74.50. De werken en leverantiën zijn den laagsten inschrijvers gegund. Bij de hier Zaterdag namens bh. Regenten van het gesticht »De armen de Polh< gehouden aanbesteding vau het bouwen van een landbouwerswoning mei achterhuis en schuur op de hofstede «De eerste Koedyk» onder Amersfoort, kwa men 8 biljetten in en wel van: Wed. Van Laar, te Baarn, f 13.900; J. van Nimwegen, te Achterveld, f13.845; J. Schrr-uder, le Hamersveld, f 13.500; F. de Bruin, te Hoogland, f 12.996; J. T. Breemer. hier, f 12.696; J. van Keulen, hier f12.500; G. Wassingh, hier f12.300; W. van Achterbergh, hier, f 10.750. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Terwille vaiii de uiode* Dat het aantal zwaluwen elk jaar minder wordt, behoeft niemand te ver wonderen, als men weet, dat in het Departement der Rhönemonding langs de kusten machines werden opengesteld, waaraan verschillende draden verhonden zijn, welke met eleclrische batterijen in verbinding staan. Vermoeid van hunne reis uit Afrika, gaan de zwaluwen op de draden zitten en vallen dood neder, waarna zij in groote korven naar de modemaak sters ie Parijs verzonden worden. Ook in Italië pleegt men op deze wijze te wei k te gaan. Daar werden in October 1891 te Brescia alleen 473,000 trekvogels* op de markt verhandeld. De vrouwen hebben het middel in de hand, door eenparig te besluiten geen hoed meer te koopen met een vogel er op, aan dezen schandelijken gruwel een einde te maken. „De Posthoorn." Deze kleine uitspanning gelegen aan den ingang van het voormalige cadetten- kamp op de Teteringsche heide, bij Breda, is door een onbekende oorzaak afgebrand. Voor de cadetten was »de Posthoornc de plaats, waarheen wel eens een slip partje uit het kamp gemaakt werd voor een »pennekoeken- of aardbeziënfuif», en voor de infanterie van het garnizoen bij hare velddienstoefeningen in de oostelijke richting een vaste plaats voor voorpos ten-detachementen of andere troepen- afdeelingen. Vandaar de algemeene be kendheid van deze plek bij zoovele officieren. Zoowel het huis als de stalling en de schuur zijn geheel vernield van het ver lorene was slechts een zeer klein gedeelte verzekerd. Aardbeien als middel tegen jicht. De aardbeien, welke behalve een eigen aardig aroma ook citioenzuur bevatten, worden in den laatsten tijd weer tegen jicht aanbevolen. Bij een voortgezet ge bruik (aardbeienkuur) moet men op gun stigen resultaten kunnen bogen. Geen goed middel tegen dorst. Reeds sedert e-nige jaren heeft men opgemerkt dat het zoutgehahe van bier soorten steeds toenemende was. Geen wets artikel verbiedt den brouwer zooveel zout, als hem goed dunkt, bij het bier te doen daar zout niet als een schadelijke slof beschouwd wordt. Toch hehooren daar voor grenzen voorgeschreven te woiden, want naarmate de hoeveelheid zout toe neemt, nemen de prucductie en het ver bruik eveneens toe, daar bier met een bovenmatig zoutgehalte den dorst niet verslaat maar dien integendeel prikkelt. Zoodoende bevorderen de brouwers het alcoholisme, onder voorwendsel de ver bruikers te verfrisschen I Mbl. t. verv. De gruweleii iii Armenië. Een zeer belangrijke correspondentie bevat de N. RCt. uit Koustautinopel aangaande de gruwelen in Armenië, of liever in 't bijzonder in Cilicië. Daarheen was door de Fransche ambassade gezon den de luitenant-kolonel baron De Vialar, vooral om onderzoek in te stellen naar het vermoorden in December IJ. van een Franciscaner monnik te Jenedjeli (3 uur van Marsz en l'/a uur van Zeitoen) als mede naar het beleg, dat de Paters Trappisten te Akabesj hebben moeten doorstaan in Maart 1.1. van een troep ongeregelde, doch militaire Kurdische ruiterij. Hetgeen de baron De Vialar vertelt van den toestand in de streek, die hij bezocht, is inderdaad verschrikkelijk. Het kostte hem echter groote moeite om alles te weten te komen, wel had de Turksche regeering hem vier harer ambtenaren ter zijde gesteld om hem te steunen bij zijn onderzoek, maar dezen werkten hem integendeel op alle wijzen tegen. De heer De Vialar heeft het dan ook alleen aan zijn taai geduld en zijn krachtige volharding te danken, dat hij thans aan de Turken het vermoorden van den monnik Salvatore en hun andere gruweldaden in Armenië heeft kunnen bewijzen. Pater Salvatore was een Italiaansche priester, doch stond als katholiek geeste lijke in het Oosten onder Fransche be scherming. Hij had in Maart geweigerd aan een detachement Turksche cavalerie, dat het klooster der Franciscanen, waar van hij prior was, had overvallen, de schatten van het klooster aan te wijzen en was daarop levend verbrand voor het in vlammen opgaand klooster. De Turken beweerden altijd, dat pater Salvatore nog leefde en alleen door de Kurden was meegenomen naar de bergen en dat dezen hem tegen hoog losgeld wel zouden los laten. Maar de heer De Vialar wist de half verbrande overblijfselen van den monnik, met het kruis der Franciscanen getooid, terug te vinden. Toen rnoest men het feit wel erkennen, de Turksche gouverneur werd afgezet, de officier, die de gruweldaad bedreven of althans niet verijdeld had, werd ontdekt en voor den krijgsraad gedaagd. Verder vertelt de heer De Vialar ver schrikkelijke dingen van hetgeen er met de Armenische bevolking is gebeurd. Hij heeft kunnen bewijzen, dat een 1000-tal Armeniërs, vrouwen en kinderen, te Zeitoen waren binnengebracht en daar verdeeld onder de ambtenaren en mili tairen, die er niet alleen hun vrouwen, of liever hun slavinnen van maakten, maar die tevens in deze ongelukkige v ezens een schandelijken handeldreven./ Vtouwen, meisjes en jongens werden te' Maiasj en te Sewerik openlijk verkocht, verhuurd en uitgeloofd. Toen deze feiten door de Fransche ami assnde ter kennisse der Porte gebracht waren, haastte deze zich natuurlijk, ze op de meest nadruk kelijke wijze tegen te spreken. Zij gaf echter tegelijkertijd order aan den gene raal, commandant der troepen te Murasj, om aan dat schandaal onmiddellijk een einde te maken. Honderd d> ie en twintig vrouwen en meisjes zijn daarop vrijge laten; doch toen De Vialar een onderzoek naar de overigen instelde, om ook die uit hun slavernij te verlossen, waren zij verdwenen; niemand wist waarheen I De gevangenis it Marasj was propvol met onder verdenking staande Armeniërs, waarvan vele reeds maanden in vunzige en onbeschrijfelijk onzindelijke holen gekerkerd waren. Hij vond er lieden bedekt met afzichtelijke wonden, vol van ongedierte. Waschwater werd slechts aan de moslims verstrek t, voor de gods dienstige afwasschingen. Het voedsel was onvoldoende^ Niemand kon hem zeggen hoeveel personen precies er in hechtenis waren, noch hun namen, noch het aan tal en de namen van hen die gedurende de laatste maanden in die hel waren overleden. Het bleek den heer De Vialar, dat bijna al de Turksche ovei heden schuld droegen aan de gruwelen bedreven, ja, dat rij, de hoogste zoowel als de lagere amb tenaren er de hand in hadden. Doch tevens is het hem duidelijk geworden, dat het moorden en plunderen in Cilicië voor een groot deel ook moet worden toegeschreven aan de onverklaarbare werkeloosheid en onveischill gheid der groote mogendheden, die zich slechts in schijn bekommeren om wat er voorvalt in Klein-Az'ë. Want al jaren lang was de verhouding lusschen Christenen er. Mahomedanen zeer gespannen in Armenië maar toch durfden de laatsten niets onder nemen tegen de eersten: te duidelijk had de Porte het uitgesproken, dat aan vallen op de Christenen gestraft zouden worden, dat de groote mogendheden hun legers zouden zenden. Maar toen kwamen «le Kurden van hun bergen, roefden, plunderden, voerden vrouwen en meisjes mee en er ge schiedde niets. Steeds opnieuw zagen de Tui ken dat de Kurden terugkwamen en ongestraft hun gruwelen bedreven. Toen verloren de Turksche ambtenaren en militairen, die nooit hun salaris op tyd ontvingen, het geduld, zij zagen, dat anderen hui? voor den neus wegkaapten, wat zij zeli graag wilden hebben en nu begonnen zij in concurientie met de Kurden, te rooven te branden, te moorden. Waren, beweerl L)e Vialar, de groote mogendheden on middellijk na de eerste gruwelen der Kurden krachtig opgetreden, hadden zjj oorlogsschepen naar de ha^,ens „an Klein- Azië gezonden, nooit tou»ldeI1 de Turksche militairen en ambtenare n |,eyyen durven doen, wat ze nu deden® Een herhaling der crllwe;en van ^et vorige jaar is volstrekt *met onmogelijk, en dan zal men wel weer dc autorjteiien in Klein-Azië de schuld f? even, maar dezen kunnen er inderdaad niets tegen doen; zy staan volkomen ma^'.^ieloos tegenover de fanatieke Turksche htLvolkiug, die geen ontzag meer heelt voor de overheid, en tegenover de onbetaalde^y ambtenaren en militairen. L Spiritns.gloetlft De heer van Marken, diri,cleur vari de Delftsche Gistfabriek, deeldtï y;: de ont_ vangst van den Manchester-»akkersbond o. m. het volgende mede: «Wy staan thans voor eeVne „ieuwe revolutie in de gist- en spiritu%industrie. Gij weet, dat de sist bij haar fabrikage een onafscheidelijken gezel heeft". a|cop,ol of spiritus. Onder welken naam d 'eze 00j£ moge optreden, hetzij onder die van jenever, brandewijn of whisky, z- e|jen zult gij veel goeds omtrent deze in ve|e gevallen met recht, bestreden vloei tof hebben gehoord. »Welk ander gebiuik kunnen wij voV^p den spiritus vinden? Dat is een vraag\_ stuk, dat menig hoofd en menig hart reeds geruimen tijd heeft bezig gehouden en nog steeds bezig houdt. Het is een vraagstuk van commercieel en industrieel, doch vóór alles ook van zedelijk belang, 1 waaraan wij zeiven van het oogenblik af aan, dat wij verplicht waren, alcohol te bereiden, daar wij gist fabriceerden, onze aandacht hebben gewijd. De natuuui lijkste oplossing van dit vraagstuk was tn is, zonder twyfel, de toepassing van alcohol voor verwarming en verlichting. Er waren echter, en er zijn no?, groote moeilijkheden te over winnen; maar ten slotte zal toch de men- schelijke geest dien anderen >geest« voor zijne moreele doeleinden weten te over winnen. Wij hebben u, op uwe wande ling door de fabriek en het Agnetapark, de hoogst belangrijke uitvinding van het Spiritus gloeilicht kunnen toonen, doch uve kcn.ft hebben wij verbeid, om op «lezen dag onze nieuwe afdeeling »Spiri- tus-gloeilichu in te wijden. »Wij zullen aan de ontwikkeling dezer afdeeling onze beste krachten besteden, in de overtuiging, dat dit een sociaal werk bij uitnemendheid en tevens een voordeelige tak van onze nijverheid zal woideri <t Klassieke weldadigheid. Zou men allicht geneigd zijn de nooit- inoede weldadigheid van enkele personen -Kt» -veieenigingön bij groote ongelukken als aardbevingen, overstroomingen, bran den enz. ais teekenen van moderne humaniteit op te vatten en te prijzen, toch vinden wij reeds in de oudste tijden bij 8e'ijke vooi vallen dezelfde uitingen van deelneming en milddadigen ijver. Toen het eilun«l Rhodes in 224 v. C. door een hevige aardbeving geteisterd werd, daardoor ook het zevende iwereld- wonder", de in de haven staande Kolossus verwoest werd, ontstond in de geheele Romeinsche en Grieksche wereld een ongelooflijken wedijver om de arme Rhodiërs te helpen en de naweeën van het verschrikkelijke ongeval te lenigen. Particulieren en steden, ai men en rijken, vorsten en koningen zonden hun liefde giften vergezeld van betuigingen van medegevoel, welke zelfs heden nog bij lezing roeien. De koningen van Sicilië, Hieion en Gelon, zouden ieder meer dan honderd talenten (meer dan f 600,000) en verhoogden de waarde dezer goede daderJ nog door een teer gevonden eerbefoon, door op de marktplaatsen hunriér residenties twee prachtige beelden te «io'en plaatsen, hei eene het volk van Sicilië, het andere dal van Rhodes ^oor- •steil«iide, het laatste hel eerste ki onend, om, paar Polybius zegt, doordoor aan te duidan, dat de Sicilianen zich 'het een eer rekenden hun ongelukkige broeders te tonen bijstaan. Polomeus, koning van Egypte, zond diie/honderd talenten (biji a f2,000,600), een'miljoen malen tarwe en hout tot het/bouwen van twintig ooilogsschepen en koopvaardijvaaiders; eidelijk nog 30t0 tahnten (f 8,408,340) om den Kolossus weer op le bouwen. ïven vrijgevig toonden zich de koningen Anjigonus, Mithridaies, Seleukos, Prusias en de rijke steden aan de Middellandsche :ed wedijverden met hen in milddadigheid» Duller de weldadige particulieren verdient leeae vrouw vermelding, die haar naam Cliryseis (van goud) eer aandeed: zij alleen schonk honderd duizend maten taiwe. Li-Hung-Tchang heeft kunnen ge nieten van de nieuwste Euröpeesche wetenschap. Zooals men zich zal herin neren werd de Chineesche Staatsman aangevallen, toen hij in Japan was als vredesgezant na den Chineesch-Japanschen oorlog. De kogel, dien hij toen in zijn hoofd kreeg, heeft men nog altijd niet kunnen vinden. Thans is echter Li-Hung- Tchang in het keizerlijk Politechnicum te Charlottenburg met de X-stralen gefo* ografeerd door prof. Staby. Na twintig ninulen poseerens heeft men den loop, tien de kogel genomen heeft, en den ?gel zelf, duidelijk kunnen zien,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2