nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht No. 67. Woensdag 19 Augustus 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Feuilleton. rsfoortsche Courant abonnementsprijs: Per 8 maanden f 1.— Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers S Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .T'. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend ftroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Terwijl de uitlandigheid van den Duit- schen Rijkskanselier deed verwachten dat geen belangrijke politieke besprekingen zouden worden gehouden, weet de Berl. L. A. mede te deelen, dat de Uuitsche gezant te Weenen, die pas op zijn post is teruggekeerd, per telegraaf naar Ber lijn is ontboden en dat ook de Oosten- rijksche gezant bij het Duitsche hof zijn verlof heeft afgebroken en na i Berlijn terugkeerde. Daar de keizer gister zijn verblijf op Wil- helmshohe verliet en zich naar Potsdam begaf, vermoedt men, dat te Berlijn een belangrijke conferentie zal worden ge houden. In lang heeft men in Duitschland de pers niet zoo eenstemmig gehoord als thans over het aftreden van generaal Bronsart von Schellendorf. En het oor deel dat over het gebeurde is geveld, ge tuigt allerminst van tevredenheid over den gang van zaken. Wel trachten enkelen nog een anderen schijn aan de zaak te geven, door te beweren, dat de keizer steeds heeft ge toond boven zijn militaire orogevifig te staan en niet werd geleid, maar zelf leidde. Maar deze verzekering vindt slechts matig geloof, en doet het gevoel van onrust niet veel verminderen. Want door heel de pers is het merkbaar, dat men overal de toekomst met bezorgdheid te gemoet ziet. De voornaamste reden tot ontstemming ligt natuurlijk in de omstandigheden welke den minister noopten heen te gaan Maar daarby komt, dat de minister zekere populariteit genoot, vooral door zijn op treden in den Rijksdag, waar hij meer naderde tot de parlementaire ministers gelijk men die in constitutioneele landen heeft, dan tot vroegere ministers van oorlog, die maar al te duidelijk toonden, dat zij slechts noode in den Rijksdag verschenen, en niets liever wenschten, dan het zonder een parlement te doen. Bij Bronsart was dit anders: hij scheen eerder behagen in het parlementaire kampspel te hebben, en gaf meer dar. een xyner voorgangers blijk van achting voor de vergadering. Welke houding zijn opvolger zal aan nemen, moet natuurlijk nog blijken, maar de omstandigheden waaronder van Gozler werd benoemd, doen maar al te zeer vreezen, dat hy in den Rijksdag eene andere houding zal aannemen. Uit Weenen wordt gemeld, dat men op Kreta, over een Engelsch protecto raat begint te denken, in de hoop dat dit later za) leiden tot volkomen afschei ding var. Turkije en vereeniging met Griekenland. In Griekenland zou men zich, naar aan Duitsche bladen wordt geseind, met dat denkbeeld wel kunnen vereenigen. Ondertusschen woedt de strijd voort; 't zijn niets dan kleine gevechten, welke den feitelijken toestand niet ver anderen. Maar de hoop op eene vreedzame op lossing wordt geringer naarmate er meer bloed is gevloeid. Wie in deze scher mutselingen wint is op zichzelf van niet veel beteekenis. Maar het schijnt dat de Kretensers in den regel de winnende partij zijn. Over de crisis in Bulgarije lekt nog weinig uit. De Vorst heeft de hoofdstad verlaten om een dag of tien in een kloos ter door te brengen en ontvangt daar niemand. Het aftreden van Petrow wordt in het leger zeer betreurd. De aanleiding tot het ontslag zou de hoofdofficieren zelfs hebben doen besluiten de portefeuille van oorlog niet te aanvaarden. De moeielijk- heden voor den vorst zijn zeker groot, als het waar is dat hij zich tegenover Rusland heeft verbonden, de verbannen officieren te herstellen alsof er niets ge beurd was, en hun anciënniteit te doen behouden. Terwijl herhaaldelijk is beweerd, dat de geestdrift voor den oorlog op Cuba in Spanje verminderde, is Zondag het tegendeel gebleken. De soldaten moes ten dien dag loten voor den dienst op Cuba, maar het aantal vrijwilligers was op vele plaatsen zoo groot, dat velen moesten worden afgewezen. Men ging toen loten wie niet mede mocht. Op het eiland zijn de Spaansche troe pen weer een paar maal gelukkig ge weest; van meer belang i^ echter, dat twee met wapenen beladen schepen, hun bestemming niet bereikten. Eén viel in handen der Spanjaarden, het andere werd verdreven. Ter gelegenheid van de verjaring van H. M. de Koningin zullen weder tal van onderscheidingen in de uidevanden Nederlandschen Leeuw en van Oranje- Nassau worden toegekend. De commissie, welke te Baarn ge vormd is tot feestviering op den 31en Augustus, heeft thans officieel bericht ontvangen, dat het H.M. de Koningin-Regen tes zal behagen, als op dien daturn om half twee uur, voor het paleis, hulde zal gebracht worden aan Koningin Wilhel mina. De optocht belooft zeer schitterend te worden. Te Baarn is Zaterdagmiddag in het café Kuyer aan de Eem een felle brand uitgebroken, welke door den hevi ger, wind zóó toenam dat bijna alles in korten tijd een ptooi der vlammen werd. De oorzaak is onbekend. Alles was ver zekerd, doch zeer laag. Van 23—25 April 1897 zal de afd. Utrecht van het Gen. voor Landbouw en Kruidkunde een groote tentoonstelling in het park ïTivoli" ie Utrecht houden. Deze 52ste tentoonstelling belooft zeer I elangrijk te worden: voor 85 nos. is f 2770 aan prijzen uitgeloofd- Het programma bevat 5 afdeelingen, waarvan afd. III het meest uitgebreid is. Deze bevat 37 nos. voor koude kasplanten met f 1115 aan prijzen; en goede piijzen, want voor 15 bloeiende Azalea indica bijv. wordt f 75 uitgeloofd. Afdeeling IV met f 285 is voor bolge wassen, afdeeling I met f 475 voor warme kasplanten met '17 nos., afdeeling V met 20 nos. en f390 aan pi ijzen voor bouquet- werken en tuinmeubelen. De afdeeling II bevat de orchideeën. De eerste vraag is gesteld door de Ned. Orcliidophillen club, die een gouden me daille uitlooft voor slechts 3 planten, be- hoorende tot één geslacht, bijv. Cattleya en Laelia, Odontoglossum, Onciilium, enz. De volgende vraag eiscbt 25 stuks, waar mede f 175 is te verdienen, enz. In het geheel worden hier 5 gouden medailles uitgeloofd en verder door kleinere bedra gen aangevuld tot f 505 in 5 vragen. Doordat hier kleine vragen gesteld zijn, kunnen velen mededingen, zelfs zeer kleine erzamelaars, maar nu kunnen ook uitge zochte exemplaren tentoongesteld worden. Omtrent de match Eden-Gougoltz, die Zondag op het Velodrome de la Seine verreden is, vernemen wij het volgende •In weerwil van de minder gunstige weersgesteldheid verdrong zich reeds ge- ruimen tijd voor de opening der bureaux een talrijke menigte om de baan, óm van dezen belangrijken match getuige te zijn. In belde mat.ches heeft Eden schitte rend gevonnen. Gougoltz liep telkens te hard van stal en kon dan in den spurt niet meer zooveel geven als Jaap, waar door het beide malen den schijn had alsof Eden verliezen zou, doch ook beide malen was het verloop, zooals wij hier boven zeiden en trad Jaap dus als over winnaar uit den strijd.' Zondagmiddag is te Apeldoorn een nationale meeting" gehouden, vanwege den socialistenbond in Nederland. Het onderwerp was de noodzakelijkheid der opheffing van het privaat-bezit. Achtereensvolgens werd het woord ge voerd door Methöfer, Hermans en Domela Nieuwenhuis. Ongeveer 800 personen waren op het terrein waar de meeting werd gehouden aanwezig, een aanlal dal zeer aanzienlijk mag genoemd worden, als men in aan merking neemt dat het den geheelen middag geducht regende. Na afloop der meeting ging het in op tocht met de muziek uit Almeloo voorop, buiten liet dorp om, tot voor het station, waar de optocht, werd ontbonden. Even min als vorige jaren, werd de orde ook maar even verstoord. In den nacht van Zondag op Maan dag, is zekere v. A., wonende in de Noteboomlaan te Utrecht, door de politie naar de cholerabarak aan den Jutphaa- schen weg overgebracht, daar zich bij den man verschijnselen van cholera voordeden U. D. Atjeh. Van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië is aan het departement van koloniën ontvangen het navolgend telegram dato 15 Aug.: Toekoe Oemar, in Lehong vervolgd, vluchtte door een bergpas in de richting van Lambesoi. Een gevecht vond plaats met Oemars achterhoede, die een sterke heuvelstelling had ingenomen. Een Afri- kaansche fuselier gesneuveld, een officier en 3 Europeesche fuselieis gewond. De vestiging van Oemar vernield. Troepen alle teruggekeerd. In Groningen zijn strenge maatre gelen genomen om de grensgemeenten te bewaken voor het invoeren van vee uit Duitschland, waar het mond- en klauw zeer in vrij erge mate onder den vee stapel woedt. Door het provinciaal be stuur is ook geadviseerd, geen Duitsche kooplieden op de veestallen van onze landbouwers toe te laten. In het laatst van September a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrek king van klerk der posterijen en tele- graphie, om naar mate van de behoefte te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 400, welke, behoudens het voldoen aan de daarvoor gestelde eischen, lot f 1500 kan klimmen. Zij die zich aan dit onderzoek verlan gen te onderwerpen, moeten zich vóór 13 September a. s. aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voor naam en woonplaats. Zie verder de St.-Ct. no. 93, waarin nog het volgende voorkomt: De aandacht van vrouwelijke candida- ten wordt er in het bjjzonder op geves tigd, dat zij niet minder dan de manne lijke ambtenaren aan den dienst in zijn vollen omvang moeten deelnemen. Keu zusje van «le Amersfoort- sclie kei. Uit Oosterbeek (gemeente Renkum) weid onlangs gemeld, dat men op den Pietersberg, bij het bouwen van eene villa, gestuit was op drie gioote steenen. Wij vernemen ihans dat de grootste der 74) Maar zelfs zijn beste vrienden kenden Bernaid Carlton niet. Hoezeer zouden enkelen hunner verontwaardigd zijn ge weest te bespeuren dat er in zijn hart geen vonnis over Viva geschreven stond, dat hij geen ander gevoel voor haar koesterde dan de oprechtste, teederste ontferming. De gelegenheid, welke hij zoolang gewacht had, was ten laatste gekomen. Slechts een dag te voren had hem een gerucht bereikt, dat Lord Ry- vendale Miss Sartoris ging huwen. Hij was buiten mogelijkheid om de waarheid van het verhaal te bevestigen, maar het scheen hem zeer wel mogelijk toe dat zulks het geval kon zijn. Hij was niet vervuld van brandende veront waardiging jegens Alsagerhy was ge noeg man van de wereld om te weten dat eene van natuur fiere en reine vrouw als Viva, weinig kans zou bezitten om de gehechtheid vaD een man van Alsagers gehalte te behouden. Zijne liefde was in vuur ontstoken door haar schitterende hoedanigheden en al wat haar standpunt in de wereld omgaf, en door van hare waardigheid afstand te doen had zij voor immer verloren, wat hem het meest had aangetrokken. Bernard Carlton kende de wereld, hij had verharde, schaamtelooze vrouwen gedurende jaren en jaren haar heerschappij over het hart van een man zien behou den hij had haar zich zien opheffen tot weelde en rang door de loutere kracht hunner onbeschaamdheid en volkomen verdorvenheid; hij had dames aanschouwd, door éénen valschen stap van haar voet stuk gevallen, haar rang zonder blikken of verblozen zien ophouden op vreemde badplaatsen en daarin volslagen zegevie ren, ja, somtijds de liefde van een waar dig man zien behouden; maar nimmer had hij eene teedere, gevoelvolle natuur, als die van Viva, in staat gezien, om zich op te houden tegenover het gewicht harer zelfverachting, of bekwaam om den man, aan wieu baar harte was gehecht, te blijven betooveren door de kleine mid delen en streken, waardoor de geest der mannen wordt ingenomen. De ware geschiedenis van Viva's vlucht was hem nog onbekendhij geloofde voortdurend dat zij vastbesloten het huis van haar echtgenoot met kapitein Clive verlaten had, tot dien stap overgehaald door de ontrouw van den Hertog. Maar één ding wist hij wel, en dat was dat zij vroeger of later tot hem le- rug zoude keeren, en dat, wanneer zij kwam, hij ook wist, hoe hij haar zoude ontvangen. Hoewel zijn gemoed zoo goed voorbereid was, ging Bernard Carlton niet af van zijn beginsel om niets over haast te doen. Hij begaf zich van de eetzaal naar zijn studeervei trek, en zich in een stoel nedei werpende was hij wel dra in gedachten verdiept. Omstreeks een uur later zette hij zich aan zijne schrijftafel neder en schreef: Mijne lieve Nicht. Gij doet mij onrecht aan door te inee- nen dat ik mij niet langer uwe betrek king tot mij wensch te herinneren. Gij zijt bijna het eenige familielid, dat ik bezit, en zeer zeker ook het dichtste en liefste. Toen ik u verzocht u tot mij le wenden, indien gij ooit een vriend be- hoefdet, was zulks niet eenvoudig bij wijze van spreken, maar de uitdrukking van een verlangen, dat, sedert dien, geene verandering heeft ondergaan. Schrijf mij, en doe mij den dag welen, dien gij be paalt, orn uwe tegenwoordige woonplaats te verlaten, en zeg mij wanneer en waar I ik u ontmoeten kan. Ik ben bereid u te vergezellen naar welke plaats gij ook moogt verkiezen. Bekommer u niet over geldzaken, mijne beurs is de uwe, en daarenboven bezit gij geld van u zelve. Steeds uw liefhebbende Oom, BERNARD CARLTON. Ik veronderstel op dit oogenblik, dat de lezers over bet algemeen Mr. Carlton's blief zullen goedkeuren. Hij (of laat mij liever zeggen zij) zal waarschijnlijk den ken dat hij de ondeugd zwijgend aanmoe digde, dat zelfs ook, al had hij haar in haar ongeluk bijgestaan, iiij baar eerst eene lange rede over de afschuwelijkheid harer zonde, en de rechtmatigheid der vergelding, welke tot haar gekomen was, had moeten schrijven. Maar werd ons geleerd dat de vader van den verloren zoon hem met I oetpreken en veroordee lingen ontving' of dat, toen hij nog verre was, zijn vader hem zag en medelijden gevoelde, en toeliep, hem om den hals viel en hem kuste.i Hoe ontving Jezus de vrouw, die eene zondares was, welke tot hem kwam, toen hij aan tafel zat bij den Farizeëi? En, daar de gevoelens van ontferming en ze delijkheid ook degene zijn; die de men schen het meest aan God gelijk doen zijn, durf ik te meenen, dat Bernard Carlton, toen hij zich onthield van één meerderen droppel leed tot dat reeds ge broken harte toe te voegen, tol de letter de rneest goddelijke voorbeelden opvolgde, welke de schrift-geschiedenis ons geeft. Toen Viva den brief las, weende zij, alsof haar hart zoude breken. De bitterste verwijten konden hare ziel niet zoozeer getroffen hebben, of haar meer vernederd hebben doen gevoelen als zij zich door zijne goedheid deed. Zij schreef terstond aan haar oom terug, den vijfden daarop- volgenden dag vaststellende om hem te Londen te ontmoeten, en hem verzoe kende, haar de plaats der bijeenkomst op 'te geven. Fletcher, wiens begrip bijzonder vlug as, gevoelde zich innerlijk overtuigd dat zijne meesteres op hel oog had te ontvluchten. Waarom zoude zij anders bleeker en droevigei worden, eiken dag dat Lord Ryvendale in kracht won? En nadat zij tweemaal aan Mr. Carllon ge schreden had, was hij overtuigd dat zijne gissing juist was. Zjj had hem telken male den brief gegeven om dien weg te brengen, en hij wist daardoor dat zij het feit, van naar The Towers geschreven te hebben, geheim wilde houden. Dus zocht hij op den dag, dat Mr. Carltons tweede bnef aankwam, Désirée op, en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1