Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. steenen geschat wordt op het kolossale gewicht van 15,000 K.G. Maandag wordt te Soestdijk ver wacht H. K. H. de Prinses von Wied met Hare dochters. Woensdagochtend vertrekken zij weder. H. K. H. de hertogin van Albany met Hare kinderen vertrekt Vrijdagavond van Soestdijk. De jeugdige prinses van Bentheim wordt Zaterdag a. s. op Soestdijk verwacht om aldaar een week te vertoeven. Het dienstdoende gevolg op Soestdijk wordt op 21 dezer vervangen door kamer heer graaf Van Limburg Stirum, adjudant jhr. van Tets en den ondonnance-officier jhr. Six. Willem var. Voorden verklaart zich in een stukje in de Telegraaf tegen de vereenvoudigde spelling. Hij noemt een aantal zaken op, die verbetering behoeven, maar die niets met de spelling te maken hebben. Onder anderen: het sluiten van Schiedam, herziening der schutterijwet, betere plaatsing van Rembrandt's Nacht wacht enz. enz. Dus zoolang als de Nachtwacht niet beter verlicht wordt en er jenever wordt gestookt, moet men de geslachten der woorden handhaven en de sell in wensch en mensch blijven schrijven. Als Willem van Voorden niets beters tegen de ver eenvoudiging der spelling weet aan te voeren, kan hij niet verlangen gelijk hij doet dat alle bladen zijn proeve van begripsverwarring opnemen. De kolonel F. Ypey, belast met het bevel over de rij- en hoefsmidschoo! al hier, heeft wegens lichaamsgebreken pen sioen aangevraagd. Bij het 5e Regiment infanterie zijn al de aaspiranten, n.m. de Sergeanten J. Peters, H. J. Tieman, J. L. Schuurman, G. Kepper, A. van der Slooten en W. Meijer Timmerman Thijssen, geslaagd in het examen tot toelating voor het le Studiejaar van den Hoofdcursus. De reserve-korporaal F. B. M. B. Schiphorst van het 5e Regiment infante rie is bevorderd tot Reserve-onderofficier. Heden morgen werd de soldaat J. J. Wennekes van het 5e Regiment in fanterie wegens wangedrag en dronken schap met een briefje van ontslag uit den dienst weggezonden. De Minister van Oorlog heeft aan den le luitenant der Artillerie J. L. ten Bosch, gedetacheerd bij de lloogere Krijgsschool, toegestaan om de groote manoeuvres van de 2e Divisie Infanterie hij te wonen. Genoemde officier zal daartoe tijdens den duur dier oefeningen worden ingedeeld bij het le bataljon van het 5e Regiment infanterie. In de gehouden vergadering van het plaatselijk Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd in de plaats van het afgetreden bestuurslid Tengber- gen als zoodanig gekozen de heer A. M. Tromp van Holst (die naar wij vernemen deze benoeming niet heeft aangenomen) en tol lid van de Commissie voor de Spaarbank in de vacalure-Spaanstra, de heer H. van Esveld Rzn. Uit hoofde van het geringe aantal leden ter vergadering tegenwoordig werd het voorstel tot liquidatie der Spaarbank tot eene volgende vergadering aange houden. vroeg haar Mylady te verzoeken, hem een onderhoud te willen toestaan. Een paar minuten later verscheen hij zelf aan de deur van Viva's boudoir. «Ik vraag Mylady vergeving,* begon hij met eenigen schroomnik hoop dat Mylady niet denken zal, dat ik eene te groote vrijheid neem.* «Daarvan ben ik zeker dat geen sprake zal wezen,* antwoordde Viva hartelijk. «Zeer zeker,* vervolgde Fletcher, «weet ik niets van Mylady(s plannen af. maar indien het gebeuren mocht, wat ik zeer stellig niet hoop, dat gij er aan dacht om Mylord te verlaten, verzoek ik u te mogen zeggen, dat ik zoo gaarne in My- lady's dienst wilde blijven, indien ik in staat mocht zijn u te voldoen. Ik ben bereid mij, op welke wijze dan ook, nuttig te maken. Ik kwam alleen tot Mylord terug uit hoofde van zijne ziekte, en was voortdurend van plan hem, zoo dra hij weder geheel bij zijne krachten was, te verlaten.* Viva aarzelde een oogenblik;'daarop zeide ze gulweg: «Ik weet dat ik u kan vertrouwen, Fletcher. Gij hebt terecht geraden dat ik Lord Ryveudale denk te verlaten, maar het is mijn ernstig verlangen dat hij niets zal bemerken van mijn voorne men, aleer ik de woning verlaten heb. Donderdagochtend werd op plechtige wijze het slofTelijk oversehot van den remonte-rijder Veenhof, van wiens plot seling einde wij in ons vorig nummer melding maakten, op de algemeene be graafplaats ter aarde besteld. Een zestal piachtige Kransen, zoo van zijne superieuren als van zijn wapen broeders bedekten de baar, op welke tevens den kolbak en de sabel van den overledene rustten. De kist werd op het kerkhof onder eene treurmarsch door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie en het ge bruikelijke salvo naar de groeve gevoerd. Hier sprak Majoor A. A. graaf van Limburg Stirum een waardeerend woord, waarin hij Veenhof ten voorbeeld stelde voor zijne krijgsmakkers, wier levens draad op even plotselinge wijze kon wor den afgesneden als de zijne. Tol het einde toe heeft hij op voorbeeldige wijze zyn plicht vervuld en zoo geleefd, dat hij den dood niet behoefde te vreezen. Nadat de familieleden, de officieren en de krijgsmakkers er waren zeer vele en van alle wapens op den doodenakker een schep aarde op de kist hadden gestrooid, dankte luitenant Van Harpen Kuijper, commandant van het eere-escorte, namens den diepbedroefden vader voor de eer aan den braven militair bewezen. De timmerlieden-vereeniging «Stre- ven naar Verbetering* zal a.s. Donder dagavond in de bovenzaal van het café «Bellevue* aan den Leusderweg eene openbare vergadering houden, ter be handeling van het onderwerp: Minimum loon en Maximale werktijd. De commies der posterijen en tele- graphie H. A. van der Meulen wordt 1 September van hier overgeplaatst naar 's Herlogenbosch en vervangen door den commies H. van der Meijden, werkzaam ten Postkantore te Vlissingen. De commies der telegraphie B. J. Wind- sant wordt op dien datum overgeplaatst naar Gouda. Bij de herbesteding van het ver bouwen van het café »de Arend* op Zaterdag 15 Augustus 1.1. zijn ingekomen 3 biljetten; t. w. van W. van Achter- bergh te Amersfoort f 16450; J. F. Tul man te Amsterdam f 16440; J. Timmer te Apeldoorn f 16410. De gunning is in beraad gehouden. Op Dinsdag 11 Augustus is door den architect Herm. Kroes aanbesteed het bouwen van een Burgerwoonhuis voor den heer G. M. Maten op een ter rein aan den Leusderweg nabij den spoorbaan. Ingeschreven werd door W. van Achterbeigh voor f4200; J. van Keulen f4190; J. Klarenbeek f3988; G. Wolfswinkel f3871 G. Wassink f3775 W. Kuntz f3650. De gunning is aangehouden. 352*te MX.4 ATS-HOTRUM Derde Klasse. Trekking van 17 en 18 Aug. (1000 Loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 10627. Prijzen van f 45. 46 58 88 89 1319 1329 1545 1563 1659 1683 1688 10633 10643 11772 11780 11811 11823 14413 14439 20782 20798 20807 20859 20800 en 20876. Tezamen 26 prijzen. Loten of gedeelten zijn nog verkrijg baar. Zeer gaarne zoude ik in mijn dienst ne men indien zulks mogelijk ware, maar voor het oogenblik heb ik niet het ge ringste denkbeeld van hetgeen mijn plan nen zullen zijn; alles hangt af van mijn oom, Mr. Carlton. Maar indien gij mij een adres in de stad wilt opgeven, waai- heen ik schrijven kan, zul ik u binnen eene maar.d doen weten wat mijne be schikkingen zijn, en gij kunt overtuigd wezen dut, indien ik u houden kan, ik het gaarne zal doen.* «Ik dank u,t zegt Fletcher, zich gereed makende om heen te gaan. «Ik vertrek Woensdag van hier,* ver volgde Viva: »en nu gij zooveel weet, zal ik u vragen mij te helpen in de enkele toebereidselen, die mijn vertrek vereischen.t De dag breekt aan; Viva heeft het rijtuig besteld onder voorwendsel van een rijtoer te willen maken, en Désiiée en het kind zullen haar gezelschap houden. Zij kan nauwelijks baar gelaat in be dwang houden, als zij Alsager's kamer binnentreedt, wetende dat dit de laatste maal is, dat zij hem zien zal of zijne stem gaat Itooren; dat zij voortaan geen deel meer van zijn leven, noch hij van De Fransche geneesheer Despeignes, te Lyon, moet een aanvankelijk welge slaagde proef genomen hebben met het toepassen van Röntgenstralen ter bestrij ding van kanker. Een 50-jarig man, die aan vergevorderde maagkanker leed, wordt tweemaal per dag aan Röntgenstralen blootgesteld Na verloop van acht dagen werd de pijn aanmerkelijk minder, en, wat meer zegt, het gezwel in de maag werd aanmerkelijk kleiner. Men gaat nu voort den lijder op die manier te behandelen. Intusschen beweert Dr. Denissenko, te St. Petersburg, directeur-geneeskundige van het stedelijk Brjdnsker ziekenhuis aldaar, een geneesmiddel ,tegen kanker gevonden te hebben in het sap van den Chelidónium Majus L. (schelkruid of stinkende gouwe). Binnen 15 a 25 dagen moet men reeds de gunstige wei king van dat middel kunnen bespreuren. Die plant was sinds lang een bekend volksmiddel legen wratten. Een buitengewone inbeslag neming. De personen, die zich Vrijdagochtend op het station Matabiau, in Zuid-Frankrijk, bevonden, zouden daar een niet alle- daagsch schouwspel hebben kunnen zien het in beslag nemen van een trein door een deurwaarder. De directie dier spoor- weglijn was nl. wegens schadeloosstelling 441 francs schuldig, maar weigerde te betalen. De deurwaarder nan« nu den trein van Parijs in beslag, ter waaide van 400,000 fiancs, oin voetstoots te worden verkocht. De directie wendde zich echter per telegram tot den piesi- dent van het gerechtshof en deze deed de zaak uitstellen. Jammer, liet was anders zoo'n mooi schouwspel geweest. Hen bewijs. Een Turk l.ad aan een ander geld ge leend en klaagde deze na eenigen tijd aan, daar hij het geld niet terug wilde geven en zelfs ontkende het ontvangen te hebben. De Kadi vroeg den mau, die het geld had uitgeleend: Waren er getuigén bij?* «Neen, wij stonden alleen onder een boorn.* «Ga een lak vun dien boom halen De klager verwijdert zich om aan het bevel van den rechter te voldoen. Deze doet intusschen allerlei andere zaken af, wendt zich na een tijdje tot den aangeklaagde met de woorden: «Vindt u niet dat hij lang uitblijft met den tak?* «Ja heer, maar 'l is ook twee uur hiervan daan.* «Dan heeft hij u het geld gegeven*, zeide de wijze rechter. 't 1» te probeeren. Indien men onder het onderste ooglid een lijnzaadje doet, en dan het oog dade lijk sluit, wordt dit zaadje weldra met een slijmerig vocht bedekt, waardoor het in alle richtingen glijden kan. Na eenige oogenblikken verwijdert het uit den bin- nenhoek van het oog, waarheen het zich bewogen heeft, elk vreemd voorwerp, zooals een klein deeltje stroo of koolstofje, medevoerende. Zoodra men het lijnzaadje onder het ooglid gebracht heeft, houdt alle pijn op. Een tweede middel bestaat in het ge sloten houden (gedurende minstens een minuut), van het oog, waarin iets geko men is. De afgescheiden traanvloeistof maakt, dat het voorwerp gemakkelijk verwijderd kan worden. (M.t.Verv.) Fraaie landgenooten. Te Parijs zijn een paar oplichters gear resteerd, die onder den naam van den Graaf en de gravin Giulof overal rond reisden om te zien waar er iets voor hen was te halen. Tal van leveranciers heb ben zich beklaagd bij den rechter O. a kochten zij te Neuilly een villa en meu bileerden die, zonder een cent Le betalen later werd dan alles van de hand gedaan. De pseudograaf dr. Grulof is een Hollan der, in 1867 te Delft geboren. Hij heet het hare uitmaken zal. «Ik hoop dat gij een prettig toertje zult maken,* zegt hij met vroolijke stem. «Haast u niet terug te komen. Ik ver wacht mijn zaakwaarnemer over een half uur, en ik voorzie dat hij mij eenigen tijd in beslag zal houden.* Hij steekt de hand uit en trekt haar naar zich toe. «Kus mij,* spreekt hjj, en huigt zich over hem neder. «Haar hart klopt van de foltering haar oogen staan vol tranen; zelfs nu zoude zij gaarne aan zijn voelen vallen en hem bekennen dat z(j van plan was gewee-t, hem te verlaten; maar haar moed be geeft haar. Met eene stille beweging wischt zij zich de tranen uit de oogen en haast zich de kamer uit. Het leven kan nimmer op nieuw eenige vreugde bevatten, dat gevoelt zij. Het doel, waartoe Lcrd Ryvendale's zaakwaarnemer heden komt, is een der kruisraadselen van het Lot. Op dezen zelfden dag, waarop Viva hem voor im mer verlaat, hem verlaat met het be sliste voornemen nooit weder het minste van zijne hand aan te nemen, heeft Al- sager zijn notaris ontboden, om eene ruime beschikking voor haar en haar kind te maken. Dikwijls gedurende zijn herstel heeft hij gehuiverd bij het denk- Van den Akker. De gravin was zijn zuster. Feil rechtvaardige minister. Zaterdag ;8 Aug.) heefi, naar ik uit goede bron verneem, de Russische Mi nister van Financiën, de heer Witte, een groot aantal der Petershurger fabrikanten bij zich ontboden, in 't bijzonder diege nen, die door de laatste werkstaking ge troffen waren. Toen de heeren allen te zamen waren, trad de Minister uit zijn kabinet, groette zeer kort en hield toen de volgende korte toespraak: «Gij kunt u wel nauwelijks een regeering voorstellen die tegenover de industrie welwillender gezind is, dan de tegenwoordige; de binnenlandsche industrie wordt op iedere manier be schermd, zoodat gij de concurrentie van het Buitenland in 't geheel niet te vree zen liebt. «Gij vergist u echter, mijne heeren, als gij denkt, dat dit uitsluitend om uwent wil geschieat, alleen om het u gemak kelijk te maken een grootere winst te behalen; de Regeering heeft ilaaibij in met geringe mate uw arbeiders op 't oog gehad. Dit schijnt gij, mijne heeren, niet begrepen te hebben, want anders zou de laatste loonbeweging onmogelijk zijn geweest. «Als bewijs daarvoor, behoef ik er slechts op te wijzen, dat in die fabrieken, waar de patroons het verstonden, de ver houding tusschen atbeidgever en arbeid- nemer beter en menschelyker te regeleu, als het helaas bij de meesten van u het geval is, geen werkstaking is uitgebroken.* Een der fabrikanten nam daarop het woord, om een korte verdedigingsrede te houdende minister luisterde eenige oogenblikken rustig naar hem, doch viel hem toen in de rede met de woorden «Wat gij mij daar zegt, is voor mij niets nieuws; ik keu die praatjes van buiten. Bovendien heb ik u, mijne hee ren, niet laten roepen, om uwe meening te liooren, of mij van u iet6 te laten leeren, doch tz mijn meening te zeggen.' Hierop boog de minister zeer koel en de audiënte was afgeloopen. (Fabrieksbode.) Een loterij-quaestie. Zooals elke tentoonstelling heeft ook die te Berlijn haar loterij. Zaterdag had de groote trekking plaats, maar toen alle loten waren getrokken, bleek dat een der pi ijs-nummers niet in de bus was. Wijl de vulling der bussen met bijzon dere voorzorgen heeft plaats gehad, ver moedt men, dat twee nummers op elkan der zijn gekleefd, anders is de vergissing niet te verklaren. Van het gebeurde is in het proces-verbaal melding gemankt, en men besloot, dat de geheele loterij nietig is. Feu luchtballon. Maandag word bij Boxtel in de heide, vastgeslingerd aan een dennenboompje, een ballon gevonden van 12 meter om trek, dragende de wooiden «Champs d'Elysées* Paris 2 Aout. 1896. Hoe zulk ballon hiel is verzeild geraakt, weet men niet om reden dat wij de laatste weken toch altijd N.-W. wind I ebben gehad. De iV.-br. voegt geruststellend het be richt toe, ilat er «niemand in den ballon* aanwezig was. Feu driuker. Te Berlijn stond de vorige week een architect terecht wegens beleediging van ambtenaren, enz De man had op zeke ren avond in een wijnhuis zes flesschen moezelwijn gedronken, daarna een andet lokaal bezocht en twee glaasjes roode jenever, als mede drie glazen bier ge bruikt. Hij was zoodoende stei k beschon ken geworden en .een bekende raadde hem aan in een rijtuig naar huis te gaan. Onderweg veranderde hij echter van plan, ging een derde café binnen en dronk daar acht halve liters Pilsener en vijf cognacjes. Maar nog wa- hij niet verza- beeld, dal zij, indien hij gestorven ware, geheel onverzorgd waie achtergebleven op de armzalige som na, welke haar ooin op haar had vastgezet. Het komt geen oogenblik bij hem op dat Mr. Carlton haar den minsten bijstand zoude geven na de oneer, welke zij hem heeft aangedaan. Als Viva hem voor het laatst vaarwel zegt, is Alsazer zoozeer vervuld van zijn voornemen, dat hij nalaat hare ontroe ring op te merken. Wanneer zij leiug- komt zal hij haar vertellen, wat hij ge daan heeft voor het geval, dat eene andere ziekte zijn zaken nog onbepaald mocht vinden. Hij is niet verwonderd dat Viva niet aan het tweede ontbijt verschijnt; zijn notaris is daar, en hij weet, hoe ongaarne zij vreemden ontmoet. Het is omstreeks vijf ure als hij voor het eerst aan Flet cher vraagt, wat er van Mylady is ge worden. Met een ondoordringbaar gelaat geeft Fletcher ten antwoord, dat zij met den trein van èèn ure naar Londen is gegaan en het rijtuig bevolen heeft haar weder om zeven uur af te halen. Lord Ryvnndale is als door de bliksem getroffen. Hij heeft haar nimmer te voren naar Londen zien gaan, behalve met hem, op weg naar eene andere plaats. «Is zij alleen gegaan vraagt hij. (Wordt vervolgt). digd en reed naar een vier'de café, waar hij vier tot vijf Pilsener, eenige cognacjes, twee flesschen rooden wijn en twee fles schen champagne betaalde. Van de beide laatste wijnsoorten dronk hij ongever de helft op, waarbij de waard en de kelner hem hielpen. Daarr.a ging hij in een rijtuig zitten, maar wilde ten slotte niet betalende koetsier haalde er politie-agenten bij, dien hjj wilde om- koopenI Het O. M. hield het nu niet voor mo gelijk, dat de beschuldigde zijn bezinning kwijt was geweest, omdat hij reeds vier uur later weder op het politiebureau was gekomen en dit weer had kunnen vinden. Het gerechtshof sloot zich hierbij aan en veroordeelde den beschuldigde tot een hooge geldboete. Hansen's Poolreis. In het hooge Noorden heeft eeD ont moeting plaats gehad, welke in menig opzicht nog merkwaardiger is dan hel historisch oogenblik, toen Stanley iu het donkere Afrika op Livingstone toetrad. De kloeke Amerikaansche journalist had gezocht naar den sinds jaren ver misten Livingstone. Hem terug te vinden was jaren Stanley's eenige gedachte ge weest. Maar Jackson, die zich onver wacht tegenover Nansen bevond, had allerminst op zulk een ontmoeting kun nen rekenen. 't Was voor hem al een verrassing toen hij den 17en Juni op de ijsvelden ten Zuiden van Kaap Floia in de Verte een paar menscheUjke vedaanten zag daar nog zeldzamer dan in hel meest verlaten deel van Afrika. Maar hoe zal zijn ver rassing zijn geklommen, toen de gedaan ten naderden en Jackson, zijn door hem zoo bewonderden vriend Nansen her kende? En toch moet deze verrassing nog mets zijn geweest bij die van Nansen zelf. Drie weken had hij rondgezworven, zonder kaarten welke hein den weg we zen, zonder chronometers welke den tijd aangaven. En daar verschijnt op de on metelijke vlakte een men-cli, een vriend daar vindt hij in het onliei bei gzame oord der wereld, het uitstekend ingerichte hoofdkwartier eener expeditie, welker uitzendin hem niet eens bekend was. Of een van de drie mannen, die met elkander daar waren, ooit zal trachten weer te geven, wat op dat oogenblik in hen omging, zal nog moeten blijken. Want al is Nansen door een gelukkig toeval in de beschaafde wereld terugge bracht, (vlugger en spoediger dan hij ooit had kunnen hopen!) over zijn tocht zijn uit den aard der zaak niet meer dan telegrafische berichten bekend. Uit deze mededeelingen blijkt, dat de Fram met Kerstmis 1894 reeds een breedte had bereikt grooter dan die, waar ooit een mensch was, en wel 83' 24', terwijl e i strooming, vermoedelijk de golfstroom, het schip in de eerste maan den van 1895 nog 35 sec. noordelijker deed gaan. Daar deze strooming een noordwestelijke richting had, besloot Nan sen den 14en Maait het schip te verla ten, om met andere middelen den tocht in beslist noordelijke richting voort te zetten. Een tochtgenoot (de luitenant Johansen) 28 honden, drie sleden, twee booten, vier vaten levensmiddelen, ziedaar de geheele samenstelling en den geheelen voorraad der expeditie welke den '14en Maart op weg ging. Groot waren de moeielijkheden welke het ijs aan een doordringen in noordelijke richting bood, maaronvermoeid ging Nansen verder, zoodat hij 7 April nog slechts 3° 46' van de Noord pool verwi derd was. Maar verder voort gaan lleek onmogelijk de terugtocht moest worden aangenomen. Vooral de inmiddels gevallen sneeuw maakte dit deel der reis bijna nog moeie- lijker dan de heenreis. Maar die bezwa ren moesten overwonnen worden, en on vermoeid tiok men voort in de richting naar Franz Jozephland. 't Was een groote teleurstelling, geen land te vinden op de plaats waar dit volgens de mede genomen kaarten moest zijn, en die te leurstelling was te grooter, omdat de voorraad levensmiddelen op bedenkelijke wijze verminderde. Gelukkig w< rden eindelijk, in het laatst van Augustus, eenige eilanden ontdekt, waar Nansen een goede plaats vond voor het bouwen van zijn winterkwartier. Negen maanden werden daardoorgebracht, want eerst in de tweede helft van Mei kon aan opbreken worden gedacht. Bij de bezwaien welke Nansen tot dus ver had ondervonden, was inmiddels nog een nieuw gekomen. De beide chrono meters, welke de reizigers in staat moesten stellen tijd en plaats te bepalen, stonden stil. Hun tocht werd dus een dwalen op goed geluk dat, naar spoedig bleek, hen niet begaf. Nog geen drie weken na het verlaten van het winterkwartier volgde de hier voor vermelde ontmoeting met Jackson en de aankomst in het hoofdkwartier, van waar Nansen en zijn medezwerver in twee maanden Vardö bereikten. Falb'g Weervoorspellingen. Van 19 tot 23 Augustus. De onweders zijn zeer talrijk, de temperatuur blijft steeds hoog, daar de regens betrekkelijk gering en slechts plaatselijk zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2