BINNENLAND. PROVINCIALE BERICHTEN. Plaatselijke berichten. De nieuw benoemde Britsche resident te Pretoria, de heer William Conyng- liam Greene, is, schrijft de N. Ii. Cl. in ons land geen onbekende. Hij is attaché aan de Engelsche legatie in den Haag ge weest. Indien hij hier nog niet genoeg Hollandsch heeft geleerd om de taal der Boeren te verstaan, zal hij zich daarin wel spoedig bekwamen, want de heer Greene staat als een taalkenner bekend Met zijne kennis van het Perzisch diende hij in den laatsten tijd liet Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken. Ook wordt hij geprezen om zijn beleid in het bijleggen van geschillen. De lieer Greene is een neef van den aartsbisschop van Dublin, lord Plunket, en van lord Ratli more, voorheen het lid van liet Lagerhuis David Plunket. Hij is sinds 1884 getrouwd met Lady Lily Stopford, dochter van den tegenwoordigen Earl of Courtown. Den 7den November vertrekken de heer Co nyngham Greene en Lady Lily met hunne kinderen naar Zuid-Afrika. Dezer dagen is weer een Iersche ge vangene Alfred Whitehead uit Portland Prison vrijgelaten. Hij begaf zich van Londen naar Cork, en van daar zou hij Maandag naar Skibberen vertrekken. Zijne tegenwoordigheid in de stad werd eerst kort vóór zijn vertrek bekend en eenige fenians zochten hem op, maar hij wilde niet met hen spreken. Men dacht dat hij zijn verstand had verloren. En zoo was het. Dicht bij de woonplaats van zijne moeder te Skibbereen, ontsnapte hij aan zijne vrienden. Overal werd hij ge' zocht en eindelijk werd hij den volgenden middag, Dinsdag, gevonden. Hij bleek onder den waan, dat cipiers en politie agenten hem achtervolgden. Zijn eigenlijke naam is Murphy en lot onlangs wisten zijne verwanten niet, wie de tot levens langen dwangarbeid veroordeelden Whi tehead was. Honderden komen in dien toestand uit de Engelsche gevangenissen zegt de Daily Chronicle gebroken versuft, half idioot. Het Engelsche ge vangenisstelsel vernielt lichaam en geest Generaal Ochando, die van Februari tot Augustus hoofd van den staf van generaal Weyler op Cuba is geweest, is naar het vaderland teruggekeerd en heeft eenige mededeelingen gedaan over den toestand. Zij komen op het volgende neer. De krjjgsioestand is, sedert generaal Weylers komst op het eiland, wel ver beterd, maar de hem ter beschikking staande middelen zijn onvoldoende. De 40,000 man, die in September gezonden worden, zullen niet voldoende zijnnog meer troepen zijn noodig, en vooral meer geld, want de soldaten hebben sedert April geen soldij ontvangen! Er is be hoefte aan paarden voor de cavalerie en de transporten. Toch heet de geest onder de troepen uitstekend en moet de sterfte verminderd" zijn de hospitalen zijn goed in orde. Het aantal gewspende opstande lingen schatte generaal Ochando op25,000 en zij worden door ontelbaar vele niet gewapenden gesteund, die wapens krijgen uit de Veteenigde Staten. De Spaansche marine is onmachtig om de uitgestrekte kusten voldoende tegen het landen van vrijbuitersbenden te beveiligen, en zij wordt in hare handelingen belemmerd door inter nationale overwegingen, zooals in het geval der Competitor. Ook generaal Weyler klaagt er over dat hij niet nvrijc genoeg is in zijne handelingen, mililaiie zoowel als politieke. Weyler zal, zoodra de vei sterkingstroepen zullen zijn aange komen, trachten Antonio Maceo in de provincie Pinar dal Rio meester te wor den. Ochando meent, dat generaal Weyler iu 't vervolg nonverbiddelijker* moet te werk gaan vooial tegenover de negers, die het hoofdbestanddeel van den opstand uitmaken. Door den kunstschilder Jacques F. de Jong, te 's-Gravenhage, die onlangs het portret van wijlen Z. M. den Koning te Soestdijk schilderde, is thans aan Koningin Wilhelmina aangeboden een fraai uitgevoerde ets, het portret van de jeugdige Vorstin, waarvar. kopieën in den kunsthandel verkrijgbaar zijn gesteld. De eerstdaags te houden groote ma noeuvres zullen naar een nieuw voorschrift worden gehouden. De voornaamste veranderingen, welke door dat voorschrift worden ingevoerd, zijn: eene uitvoerige instructie voor de scheidsrechters, welke in een werkelijke hehoefte zal voorzien en waardoor een vormigheid en vastheid wordt verkregen bij de beoordeeling van genomen maat regelen; tevens is die instructie een be langrijke tactische leiddraad voor de com mandanten van troepengedeelten. Voorts zijn de genietroepen voor meer dere werkzaamheden, welke ook feitelijk voor hem was, was Osylli volstrekt geen gemakkelijke vrouw om te aanbidden, haar ontbrak het »aardsche* dat, ver- eenigd met eenvoud en beschaving, zoo bekoorlijk is voor een man. (Wordt vervolgt). tot hunnen dienst behooren, aangewezen bijv. het opslaan en afbreken van tenten, het inrichten van kampen, bivaks enz Deze maatregel is weikelijk van groot belang en zal tengevolge hebben, dat er minder manschappen aan de oefeningen van den troep worden onttrokken en dat de Intendance geschikter en geoefender hulp in dezen taak van dienst verkrijgt. Ook is er voorzien in de klachten, welke aanhoudend bij de gemeentebestu ren inkwamen, betreffende de verandering in de sterkte der troepen en paarden waarvoor inkwartiering en stalling was aangevraagd. Ten einde voortaan zooveel mogelijk onregelmatigheden als hierbedoeld te voorkomen, moet de leider van de oefe ningen van alle vermeerderingen en ver minderingen in de sterkte, meer dan vijf ten honderd bedragende zoo mogelijk drie dagen vóór de komst der troepen kennis geven aan de betrokken gemeentebesturen Eindelijk nog eene zeer belangrijke bepaling in 's Rijks geldelijk belang en waardoor tevens de last van inkwartiering en stalling aanzienlijk wordt beperkt. Door deu leider der oefeningen moet steeds nauwkeurig worden overwogen in hoeverre liet mogelijk is, sommige troe- penafdeelingen en officieren reeds op den laatsten manoeuvredag nk afloop van de oefening naar hunne garnizoenen te doen terugkeeren. Door de Intendance moet in zoodanig geval zorg worden gedragen voor de noodige voeding voor deze troepenafdeelin- gen op het terrein der oefening, of nabij het station van inlading voor het spoor wegvervoer. Dat de troepen daardoor wellicht eerst 's avonds laat in het garnizoen terugkee ren, mag daarbij geen gewicht in de schaal leggen. Men schrijft uit Sappemeer aan de Telegraaf De 27 Augustus schjjnt voor het aan grenzende Hoogezand een gedenkdag te worden, waaraan velen nog jarenlang heugenis zullen hebben. Was het, een jaar geleden, een schrikdag door een verwoestenden brand, dit jaar is op den zelfden datum de schrik nog veel verder doorgedrongen dan tot Hoogezand en Sappemeer. Reeds vroeg in den morgen verspreidde zich de mare, dat het kas sierskantoor van Mr. D. M. Heen de be talingen had gestaakt. Later op den dag bleek het gerucht helaas waarheid te zijn. De vele belanghebbenden, die zich aan het kantoor vervoegden, kregen ten ant woord dat er geene betalingen werden gedaan, doch dat men met een paar dagen wel meer zou te weten komen. Den geheelen dag door was het een toe loop van belang, ja tot in den nacht kwamen nog uit naburige doipen, om te hooren of de slag die ook hun zou tref fen, gevallen was. Ze konden allen on- verrichterzake terugkeeren, en den achter bljjvenden het treurige bericht brengen, dat de penningen waarvoor zij zoo lang en zoo veel gewerkt hadden, zeer zeker voor het grootst deel gevlogen waren. Men spreekt van velen die al hun kapi taal bij dit kantoor hadden belegd. We duwen en weezen, burgers, boeren en arbeiders zullen hun penningen moeten offeren op het altaar van roekeloosheid en onbedachtzaamheid. Kooplieden en ambachtslieden, die in rekening courant of anderszins zaken met het kantoor de den, allen zullen moeten ervaren, dat hun vertrouwen ook in dezen alweer niet op een rotsgrond was gebouwd. Zooals we boven zeiden, de 27 Augustus zal een gedenkdag voor zeer velen zijn, doch niet in blijden zin. Door het bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot voorkoming van ongeluk ken in fabrieken en werkplaatsen zijn nog drie adressen gericht aan de regeering, aandringende le. op eene rijkswet, bepa lende, dat in elke gemeente een bouw verordening moet bestaan, voorschriften bevattende, met het oog op de veiligheid van werklieden; 2e. eene wettelijke rege ling van de Kameis van Arbeid zooveel mogeljjk te bevorderen; 3e. op wettelijke verzekering van werklieden tegen gelde lijke gevolgen van ongelukken iu en door den arbeid, d. i. premie le bepalen door den patroon, die wettelijk verplicht zou worden gesteld, oude werklieden te ver zekeren bij particuliere maatschappijen, voldoende aan de wettelijke waarborgen of bij een staatsverzekeringsbank. Naar wij vernemen, zal bij den uitgever L. J. Veen te Amsterdam ver schijnen als tweede deel in de Serie •Beroemde Mannen": Fridtjof Nansen, de bekende Noordpoolreiziger. Deel I van deze Serie is het pas ver schenen werk van W. Brouwer, Thomas Alva Edison met eene voorrede van P. Louwerse. Knust. Bij de verloting van kunstwerken, aan gekocht voor den tienden jaargang der nieuwe serie van »De Kunstkroniek,* gisteren te 's-Gravenhage gehouden, zijn de twee hoofdprijzen gevallen op No. 106, een schilderij van Louis Apol: «Aan de Broeksloot te Voorburg*, en No. 417, een 7-octaafskruissnarige pianio. Duizenden en duizenden vreemde lingen waren Maandag naar Baarn en Soestdijk gestoomd om aldaar in Hare onmiddelijke nabijheid de verjaring van Koningin Wilhelmina te vieren. Er was trouwens ditmaal bijzonder veel werk daarvan gemaakt. Van 8 uur af heerscht,"ër-een bedrij vige en gezellige drukte op het véld .van den heer Elink Schuurman, gelegen aan den Eemnesserweg nabij den Brink, om de laatste hand te leggen aan costumes, vlaggen, wagens enz. enz. voor den optocht Omstreeks half twaalf werd de stoet op gesteld. Inmiddels waren de daarom lig gende wegen afgezet. Om elf uur was alles op het terrein aanwezig. Ten ongeveer half een zette de stoet waarvan wij hieronder een beschrijving laten volgen, zich in beweging. Voorop ging een trompetter gevolgd door landbouwers te paard. Daarna volg denhel Baarnsche muziekkorps >Con cordia", voorafgegaan door banier. Twee landauers, waarin leden van de feestcom missie zalen. Een landauer voor de pers Groep der Batavieren, bestaande uit: a Claudius Civilis met vier Bataafsche; h Druïde, getiokken door twee ossen; c, Batavieren. Deze groep, die vooral de aandacht trok, was gevormd door de Baarnsche Volks-gymnastiek-vereeniging. Daarach ter kwam de banier van de R. K. Vereen Onderling Hulpbetoon*, gevolgd door eenige leden. Hierna kwam de groep: De slotheer van het huis »Ter Eem* met 2 pages, voorafgegaan door 2 wapenherauten en gevolgd door een hopman met een ven del hellebaarders. Floor's Sriorrewagen met passagiers voorstellende den ouden tijd van Baarn toen de diligence van Baarn op Amster dam reed. Afdeeling Baarn der Werkliedenver. Patrimonium*, voorafgegaan door banier. Wagen, voorstellende den nieuwen tijd met het rijwiel als vervoermiddel. Karos, waarin stadhouder Willem III, stichter van het lustslot Soestdijk, verge zeld door de heeren J. van den Keppel, later baron van Albemarle en den graaf van Bentinck. Deze prachtige karos werd voorafgegaan door een banier en 2 wa penherauten, begeleid door 2 pages, waar achter een afdeeling soldaten De karos is in orde gemaakt door Iz. Eernisse. Deze groep wa9 gevormd door de Baarnsche Rederijkerskamer »Bernard ter Haar.* Zegewagen Flora, getrokken door 4 witte paarden, geleid door pages. Deze wagen was zeer mooi opgemaakt en trok aller aandacht. Alsnu volgde: Zegenwagen »Neder- land«, getrokken door 4 zwarte paarden, geleid door pages. Voor op den wagen was gezeten de Hollandsche Maagd. In het midden bevond zich een bekieede kredens, waarop de buste van H.M. was bevestigd, beschermd door den engel des vredes. Het achterste gedeelte van den wagen was ingenomen door de draagster van den hoorn des overvloeds. De wagen werd geëscorteerd door turners van de Baarnsche gymnastiek- en scherinvereeni- g'ng- Afdeeling Baarn v. d. N. B. van Oud- Officieren, voorafgegaan door banier. De Lombokgroep, bestaande uit: a Generaal Vetter te paard, omringd door 4 hoofdofficieren en gevolgd door eenige Indische soldaten, b. Drager van het kussen met de wapens van den Radja, een prins van den bloede. De Radja werd gedragen door 8 Balineezen. c. Eenige Indische soldaten. Deze groep werd gevormd door leden der Werkliedenvereeniging, met behulp van oud-onderofficieren. Een wagen voorstellende een redding boot met bemanning. Cambrinus met 4 clows in Oud-hol- landsch costuum. Landbouwzegewagen getrokken door 4 bruine paarden. Op dezen wagen is de godin van den Landbouw gezeten, omringd door attributen. Landbouwers te paard; de optocht werd gesloten door een trompetter te paard. Tussclien deze verschillende nummers waren dragers met nationale, oranje- en Baarnsche vlaggen. De stoet nam den vooraf bepaalden weg en kwam na enkele hindernissen te ongeveer kwart voor twee te Soestdijk aan, waar zij, voorafgegaan door het be stuur, tot voor den stoep van het paleis marcheerde, waar H.H. M.M. met hare hofhouding vereenigd waren. De Koniningin droeg een gestreept wit zijden robe met ivoorkleurige blouse en den traditioneelen witten hoed met dito veeren. De Koningin-Regentes was ge kleed in zwaar grijs zijden costuum van voren geborduurd. Toen bood de heer J. H. van Dode- weerd HH. MM. een programma aan van rood peluche met gekroonde W en E en hield vervolgens lot de Koninginnen eene toespraak, die door H.M. de Koningin- Regentes minzaam werd beantwoord. De heer Van Doodeweerd dankte daarop HH. MM. De troep defileerde vervolgens Voorde Koninginnen en toen ontbood de koningin- Regentes de geheele commissie om die gezamenlijk te danken voor hare moeite Gedurende het défilé speelde het Baarn sche muziek-gezelschep •Crecendo" het Volkslied. Langs den voorgeschieven terugweg kwam de stoet te ongeveer vijf uur le Baarn terug. Langs bijna den geheelen weg was een talrijke menigte geschaard. Tegen het einde van den optocht be gon het flink te regenen, waardoor het Vuurwerk des avonds niet kon doorgaan Overigens is het feest volkomen geslaagd en mag de commissie met voldoening op haar werk terugzien. Na den optocht deelde H.M. in de groote Oranjerie aan het personeel van het lustslot te soestdijk en hunne kinde ren geschenken uit, bestaande uit siga ren, tabak, tulbanden, krentebrooden en pakjes chocolade. Onder de cadeaux, die H. M. op Haren verjaardag ontving, behoordfc»p. a. een prachtig vierspan, Haar door de Regentes geschonken. Het galadiner telde 50 couverts. Behalve nagenoeg de geheele hofhouding namen daaraan deel de pre sident en eenige leden van den voogdij raad. De muziek van het 5e regiment infanterie speelde gedurende den maal tijd. H. M. de Regentes stelde de gezond heid in van Koningin Wilhelmina. Het diner werd gehouden in de Witte Zaal. Er was muziek in de teut op het voorplein. Tegen den avond viel een stortregen, waardoor de voorgenomen illuminatie van den vijver achter het Paleis tot gisteren avond moest wórden uitgesteld. Door Gedeputeerde Staten van Gel derland is het besluit van den raad der gemeente Hoevelaken tot de opheffing der openbare school uiet goedgekeurd. Steeds meer wordt de verjaaidag van onze jeugdige koningin een nationale feestdag. Ook in onze gemeente uit zich steeds meer en meer eene blijde opge wekte feestvreugde. Schier huis aan huis wapperde jl. Maandag dan ook het dundoek evenals van de torens. Het carillon deed de volks liederen en verschillende vroolijke wijsjes hooren. De parade, die voor ditmaal in de on middelijke nabijheid van de stad werd gehouden, werd door honderden belang stellenden bijgewoond. Zij was dan ook door het groot aantal ïmennekesamen spreekt van 3000 (er zijn 3 lichtingen onder de wapenen), het aanschouwen wel waard. Gecommandeerd door Over ste Van Essen, werden de honneurs bewezen aan den Kolonel De Petit, commandant van het 5e regiment in fanterie, voor wien op het Kalfsveld werd gedefileerd. Overigens was het stil in de stad, het geen niet te verwonderen is, wanneer men hoort, dat aan beide stations dien dag 4000 plaatskaarten naar Baarn wer den afgegeven, terwijl nog honderden per ijtuig, kar enz. daarheen togen, en er zelfs een geregelde dienst vice-versa per hondenkar was georganiseerd. Door den heer Kortbeek, bloemist alhier is H. M. de Koningin op H. D. eboortedag een vaas met fraai bouquet aangeboden, waarvoor hem namens Hare Majesteit gisteren in een hoogst vleiend schrijven H. M. dank werd betuigd. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau werd bevorderd kolonel F. Ypey, belast met het bevel over de Rij- en Hoefsmidschoolde zilveren eere-medail!e dier orde werd toegekend aan adjudant C. Kamman, pikeur van de Rijschool. De gouden eere-medaille der orde van Oranje-Nassau is verleend aan mej. H. M. Schermer, Diiectrice der Anna Paulowna Bewaarschool hier. Tot geestelijk adviseur der plaatse lijke afdeeling van den Roomsch Katho lieken Volksbond is benoemd de WelEerw. H. G. G. Overbeek, ter vervanging van den WelEerw. E. L. Kolkman, die van hier is overgeplaatst naar Utrecht. De thans vastgestelde lijst, aanwij zende de personen, in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Kamer van Koorhandel en Fabrieken, telt 141 namen. Onze stadgenoot de heer J. E. Mül- ler heeft met gunstig gevolg afgelegd het officiers-examen aan de Militaire school te Haarlem. De detacheering bij de Rijschool hier van den le luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, van het le regi ment huzaren, wordt met éen jaar ver lengd. De 2e luit. S. Heimei van 5e bat. le Reg. Inf. te den Helder, is te reke nen op heden overgeplaatst bij het 5e reg. inf. alhier. De zitting die de gemeenteraad gis teren hield, werd in haren aanvang ge presideerd door den wethouder M. L. Celosse, wijl de burgemeester uitstedig is en in de door periodieke af treding van den heer Groeneboom ont stane vacature van wethouder in deze vergadering volgens de wet moest worden voorzien. Na voorlezing en goedkeuring dei notulen van de vorige vergadering werd tot die benoeming overgegaan en de heer dr. P. Groeneboom als wethou der herkozen met 13 van de 16 geldige stemmen; de heer van Zijst bekwam 2 stemmen, de heer Visser 1 stem, terwjjl 1 biljet in blanco was. Na een gelukwensch van den heer Celosse met het bij vernieuwing in zijn ambtgenoot gestelde vertrouwen, ver klaarde de heer Groeneboom, onder dankbetuiging voor dat vertrouwen, de benoeming zich te laten welgevallen. Daarna werd de voorzitterszetel door Dr. P. Groeneboom ingenomen. De verzoeken van de Heeren Dr. M. van Cappelle en Dr. A. M. Borgesius om eervol ontslag uit de betrekking van leeraar aan de Hoogere Burgerschool werden ingewilligd respectievelijk met ingang van den 10. en 17. October a.s. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel van Burge meester en Wethouders tot nadere rege ling der jaarwedden van Ambtenaren ter gemeente-secretarie, die noodig was ge worden tengevolge van het onlangs aan een der ambtenaren verleend ontslag. De raad vereenigde zich met het voorstel om de jaarwedde van een ambtenaar die ter vervulling der vacature door vermeld ontslag ontstaan, zal worden benoemd, op f800 le bepalen en stelde den thans onbezoldigden ambtenaar der secretarie A. C. R. O. Leinweber in het genot van een jaarljjks tractement van f300. Tot leden der Commissie voor de straf verordeningen bedoeld bij art. 166 der gemeentewet, werden weder benoemd de Heeren M. L. Celosse en Mr. J. G. A. van Zijst. En ten slotte werden de af- deelingen van den Raad samengesteld in dier voege dat tot de eerste afdeeling zullen behooren de Heeren J. G. Kleber, A. M. Tromp van Holst, G. P. A. Gar- jeanne, E. L. Visser, C. T. van Beek, C. J. D. van Eek, mr. J. C. H. Prikken en A. H. van Kalken; en tot de tweede afdeeling de Heeren P. van der Want J.M.z., mr. J. Heyligers, D. Gerritsen, H. J. Croockewit, A. A. Hamers, mr. J. G. A. van Zijst en H. W. van Esveld. Als voorzitter van de eerste afdeeling werd de Wethouder Dr. P. Groeneboom aangewezen, en tot die der tweede af deeling de Wethouder M. L. Celosse. Ingekomen waren inissieves van de heeren J. Gerard Kleber en D. Gerritsen waarbij zij verklaren ontslag te nemen als leden der commissie van onderzoek der reclames in zake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, De voor zitter betuigde zijn leedwezen over het besluit van genoemde heeren, en stelde voor met de benoeming ter vervulling van de daardoor ontstane vacatures tot de volgende vergadering te wachten, in de hoop dat de heeren Kleber en Ger ritsen in dat tijdvak nog gelegenheid vinden op huil besluit terug te komen. Genoemde heeren verklaren daarna tot hun besluit niet te zijn gekomen uit hoofde zij iets zoude hebben tegen de hou ding in deze van het dagelijks bestuur, maar omdat zij zich niet konden vereeni gen met de inrichting der commissie zooals art. 20 der verordening tot heffing van genoemde belasting die voorschrijft. Voorts werden ter tafel gebracht de be grooting van het Burgerweeshuis voor het dienstjaar 1897: een request van de agenten van politie der 3e klasse om verhooging van hunne jaarwedde, dat be ll andeld zal worden bij de gemeente be grooting voor 1897eene missieve van den Minister van BinnenlandscheZaken waarin wordt medegedeeld, dat het verzoek van het gemeentebestuur van Amersfoort om verkrijging van Rijkssubsidie voor de Hoogere Burgerschool met vijf-jarigen cursus, niet voor inwilliging vatbaar iseen verzoek van den heer G. Bloe- mink; om den huurprijs van het thans door hem bewoonde perceel wijk B. No. 5 aan de Kamperbinnenpoort van f 362.50 tot op f 250 's jaars terug te brengen, dat in handen van Burgemees ter en Wethouders om advies is gesteld en een request van ingezetenen ten aan zien van het aan de meisjesschool ge geven wordend onderwijs, waarvan wij niets kunnen mededeelen, omdat het niet werd voorgelezen. De stiekking er van kunnen wij 'dus alleen dan ontwaren wanneer het in openbare behandeling komt. By de j.I. Zondag op den Arnhem- sche straatweg gehouden match tusschen de heeren D. H. Eysink en W. Ittmann werd door eerstgenoemde de zege behaald. De 25 K. M. werden afgelegd in 47 minuten. De heer Ittmann die door eenige clubgenooten werd gepaced maakte nagenoeg denzelfden tijd en kwam met slechts een wiel lengte verschil tweede aan. De heer Eysink bereed een machine van eigen fabrikaat, de heer J. Itmann een Cleveland.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2