NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 88. Zaterdag 31 October 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET PROGRAMMA DER LIRERALE UNIE. BINNENLAND. Feuilleton. Amersfoortsche Courant abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal bsrekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zaterdag 14 November zal een Alge- meene Vergadering gehouden worden der leden van de Libeiale Unie, waai bij het programma zal worden vastgesteld, waar- aun zich de aangesloten kiesvereenizingen in de aanstaande verkiezingspeiiode zul len hebben te houden en waaraan zij de te kiezen afgevaardigden naar de Tweede Kamer zullen toetsen. Het bestuur der Unie zond ook ons twee ontwerp-besluiten, die tezamen het Hervormings programma zullen vormen, van welke tneu het eerste de zoogenaamde desiderata of wenschen ten aanzien van wetgeving en regeeringsbeleid, en het tweede het program van actie zou kun nen noemen. Uit den aard der zaak is het tweede daarom van meer belang, omdat veel van wat in het eerste verlangd wordt nog wel een geruimen tijd lot'do pia vota of vroir.e wenschen zal blijven behooren. Ingrijpende hervormingen op het gebied der wetgeving gaan in ons- parlement niet met stoom, en of daarin door de nieuwe kieswet veel verandeiing gebracht zal worden, kan men wel hopen, maar is, naar onze bescheiden meenirig, verre van waarschijnlijk. Maar hierover kunnen de meeningeu verschillen, het is een interessante quaestie voor een de bat de toekomst zal leeren, wie ge lijk heelt, Jean qui pleure ou Jean qui rit. Voorshands zij dan zoo kort mogelijk meegedeeld No. I van het Hervormings programma. 1. Ten aanzien van het kiesrecht blijft de Liberale Unie een zoo ruim mo gelijke uitbreiding van kiesrecht noodza kelijk achten, los van eiken band met belastingen. 2. Ten aanzien der sociale viaagstukken wordt verlangd: a. kamers van arbeid, b. regeling van het arbeidscontract, c. regeling van de pachtovereenkomst, d. beperking van overmatigen arbeids duur en een wekelijksche rustdag, e. een stelsel van verplichte verzekering bij den arbeid, f. verbetering van woningstoestanden, g. hervorming van het onleigeningsrecht, h. behartiging der volksgezondheid, i. maatregelen tegen drankmisbruik, k. herziening der armenwet. 3. Voorschriften omtrent arbeidstijd en loon. 4. Ten aanzien der volksopvoeding zijn noodzakelijk a. invoering van leerplicht. b. uitbreiding van vakonderwijs, c. behartiging van het lot van verwaar loosde kinderen, waar noodig op heffing of beperking der ouderlijke macht. 5. Herziening van het personen recht en erfrecht, met name tot o. verbetering van den rechtstoestand der vrouw, b. verbetering van den rechtstoestand vari natuurlijke kinderen, opheffing van hei verbod van onderzoek naar het vaderschap, c. uitbreiding van het erfrecht van den langstlevenden echtgenoot, d. opheffing van de wettelijke eifopvol- guig van verwijderde bloedverwanten. 6. Behartiging van landbouw, veeteelt, handel en nijverheid, niet door bescher mende rechten, maar o.a. door verbete ring van verkeers- en gemeenschapsmid delen, verbreiding van landbouwonder wijs, samentrekking van dé bestuurstaak ten aanzien der landbouwbelangen bij één der departementen van algemeen bestuur, herziening van de jachtwet. 7. Defensiewezen. a. persoonlijke vervulling van den dienst plicht. Opheffing der schutterijen; b. nieuwe regeling van den rechtstoe stand van den militair. 8. Invoering van administratieve recht spraak. Vereenvoudiging van het procesrecht. 9. Herziening van gemeentewet ter ver- zekeiing van een krachtiger werkzaam heid der gemeentebesturen, vooral op sociaal en hygiënisch gebied. 10. Op het gebied der financiën: a. gemeentefinaDciën de gemeenten wor den van staatswege te gemoet ge komen in den druk die het gevolg is var. uitgaven haar in het rijksbelang opgelegd; haar belastinggebied worde verruimd 1). Rijksfinanciën een zuinig beheer sta op den voorgrondmochten echter ingrijpende sociale hervormiogen ver sterking van middelen onvermijdelijk maken, dan geen accijnsen hellen op de eerste levensbehoeften, naar de- bietrechten en heffiDgeo op voorwer pen van vertering en weelde, alsmede belasting op goederen in de doode hand. c. hervorming in het samenstel der be lastingen worde voortgezet, door het beginsel van progressie, ook bij de successiebelasting, ruimer in toepas sing te brengen, 11. Op het terrein der koloniale staat kunde. a. bevordering der vrije ontwikkeling der particuliere nijverheid, onder krachtdadige bescherming van de rechten en belangen der inlanders; b. de centralisatie van de I estuurstaak in onze Oost-Indische bezittingen c. Maatregelen tol verbetering van de welvaart der West-Indische koloniën. Een achtbaar lijstje inderdaad, dat, zoo het bij gemeen overleg van alle partijen in ons parlement, kans had van te worden verwezenlijkt, ons vaderland zou maken tot een modelstaat van Europa. Edoch hoe van harte gaarne wij dit zouden wenschen, de praktijk en de er varing van het leven noopt tot beschei denheid. Van al hetgeen in deze elf punten, nog in onderscheidene onderdeelen geplitst, is opgenoemd, zal in de eerst volgende zittingsperiode der Tweede Ka mer na de groote verkiezingen, maar betrekkelijk weinig tot stand komen. Hel is daarom beter zijn eischen wat te beperken, denkende Ie mieux est l'ennemi du bien. Dit heeft het bestuur van de Liberale Unie ook begrepen en daarom de vol gende zeven punten uit het groote pro gramma gedistilleerd 1». invoering van een stelsel van ver plichte verzekering tegen de nadeelen waaraan de arbeid blootstaat, tengevolge vao ongevallen,ziekte, invaliditeit en ouder dom, en zulk, althans voor invaliditeit en ouderdom, ten deele op kosten van den Staat 2o. regeling van het arbeidscontract, tot betere verzekering van de wederzijd- sche rechten en verplichtingen, beperking van overmatigen arbeidsduur, ook voor volwassen mannelijke arbeiders, en ver zekering van een wekelijkschen rustdag, zooveel mogelijk den Zondag; 3». vaststelling van bepalingen tot in grijpende verbetering van woningstoe standen 4°. herziening der armenwet, tot ver zekering der samenwerking vari alle arm besturen en tot erkenning van den plicht der overheid, zoowel om nood te lenigen als om voor twoekering van het pauperisme te keeren; 5°. invoering van leerplicht, ook voort gezet of voor herhalingsonderwys 6°. regeling der levende strijdkrachten, met invoering van het stelsel der persoon lijke vervulling van den dienstplicht en met opheffing van de schutterijen; 7°. verbetering van den rechtstoestand der vrouw, zoo wat haar persoon als haar vermogen betreft, en in 't bijzonder tot waarborging van het recht der gehuwde vrouw op de opbrengst van haar arbeid behartiging van het lot van verwaarloosde kinderen, waar noodig onder opheffing of beperking van de ouderlijke macht. Deze zeven punten nu verlangt het bestuur in dien zin op den voorgrond te brengen, dat de Liberale Unie van de te stellen candidaten (bij de algerneene ver kiezingen van lb97) zal verlangen, niet, enkel dat zij instemming betuigen met de strekking van het geheele Hervor- mings-programma, maar ook dat zij van die laatstgenoemde maatregelen met volle overtuiging de urgentie erkennen. Indien wij, wat natuurlijk niet het ge val zal zijn, op de aanstaande vergade ring der Liberale Unie tegenwoordig waren, dan zouden wij bij deze zeven punten deze opmerking maken, dat zjj bovenal met het oog op de misstanden in de groote steden zijn opgesteld. Hoe huiverig wij ook zijn van uitgebreide programma's, noode missen wij in dit program van actie de paragraaf, die in liet grooter program slaat op de behar tiging van landbouw en veeteelt. Deze groote tak van nationale welvaart is der mate krank, dat zij die geroepen worden als geneesheeren op te treden, wel in de allereerste plaats aan deze ziekte hun aandacht dienen te wijden. Aan Hare Majesteit de Koningin- Regentes is 24 Oct. verzonden het vol gend adres: Het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, gevestigd te Amster dam en goedgekeurd bij K. B. van 1 Aug. veroorloofd zich de vrijheid Uwe Majesteit met gepasten eerbied te verzoeken, geen wet aanhangig te maken by de Tweede Kamer der Staten-Generaal speciaal be trekking hebbende op het huwelijk der Koningin. Het Hoofdbestuur voornoemd verzoekt U liever door een wetsontwerp te willen bevorderen de herziening van het Burg. Wetboek in dien zin, dat de Koningin der Nederlanden kan huwen als iedere andere Nederlandsche vrouw, zonder aan Hare zelfstandigheid te kort te doen Indien hel Uwe Majesteit mocht beha gen een willig oor te leenen aan dit ons verzoek, dan zou voorzeker een der laatste daden van Uwer Majesteits ten einde spoedend Regentschap U aanspraak geven op de groote dankbaarheid der Neder landsche vrouw, en tevens de troonbe stijging van Koningin Wilhelmina een onvergetelijk feit worden in de geschie denis van ons Vaderland. 't Welk doende Namens het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht A. W. L. VERSLUYS—POELMAN, Presidente. ELISE A. HA1GHTON. lste Secretaresse. Woensdagnacht heeft men in de buitenplaats «Terschuur», nabij Barne- veld, bewoond door den heer Dijkman, ingebroken. Nadat men zich door een raam dat aan de binnenzijde gesloten was, toegang tot een der voorkamers verschaft had, is een lade van een schrijf- bareau opengebroken, en hieruit ont vreemd voor f 8 aan geld, voor f 3 aan postzegels, waaronder eenige buileoland- sclie en twee spaarbankboekjes waarin bü de spaarbank tot Nut van 't Algemeen te Zwolle voor een bedrag van f 240 was ingeschreven. De dief of dieven 94) «Het viel u zeker niet in, veronderstel ik,<t zeide Lord Fairholme: »dat zij er van zoude hooren zjj, die zich daar begraven heeft en een anderen naam aannam, opdat zjj zich zoude verbergen voor u en u vergeten.» Lord Ryvendale zag hem aan, als door den bliksem getroffen. »Wat!« riep hij uit: «Gij weet waar zij is? Gij hebt haar gezien Pt >Ja, dat heb ik,» gaf de ander uitda gend ten antwoord. «En toch hebt gij mij duizendmaal over haar hooren sprekenhebt gij mijD verlangen naar haar en het kind gekend, en nooit één woord gesproken om mij te doen veronderstellen dat gjj meer van hen wist, dan ik deed lik had mjj liever de tong afgesne den,» sprak Lord Fairholme. «Wat bedoelt gij?» riep de ander met gefronsd gelaat. lik bedoel dat haar eenige kans om gelukkig te zyn, bestaat in het vergeten dat gij ooit hebt bestaanHaar oom heeft alles voor haar gedaan, wat in zijn macht was; hij heeft den knaap aange nomen, en hem zijn naam geschonken; volgens zijn raad heeft zij afstand gedaan van haar eigen naam en titel. Zij houdt zich half met het kind, half met gods dienst bezig; er is niets meer om haar te herinneren dat zij u ooit kende of dat gij haar onrecht aandeedt, als haar eigen hart alleen. Zij leeft in volslagen afzon dering, er is niemand om haar geheim te verraden, tenzij gij verkieven mocht dal te doen.» «Waar ziet gij mjj vóór aan?» riep Lord Ryvendale uit de hoogte. «Ik weet, waarvoor ik u aan zal zien,» gaf de ander fier ten antwoord, «indien gij pogen mocht, haar of hel kind te zien.» De twee mannen, die tien minuten geleden getrouwe vrienden waren, staan elkander nu aan te zien met vlammende oogen en een bitter gevoel in het hart. «En ik bid u,« zegt Alsager op kouden, harden toon, nadat hij zichzelven een weinig is meester geworden«mag ik vragen wat het u aangaat? En raag ik weten hoe indien» (hier heeft hij weer de moeieljjkheid met den naam) «indien de Hertogin zoo geheeel verlangt met het verleden te breken, het komt dat zij u aan huis ontvangt?» «Ja, dat moogt gij,» antwoordt Lord Fairholme met een warmen gloed op zijn fraai gelaat: «en ik zal u antwoor den; het is zeer eenvoudig; ik heb Me vrouw de Feuil altijd bemind,» zon der het te willen, verraadt hij haar aan genomen naam, en Alsager merkt het op «en dat van af de eerste maal dat ik haar zag. Toen zij onder uwe bescherming leefde,» (hij rilt terwijl hij dat zegt) «had ik haar hef; ik zeide het haar; ik smeekte haar, zich aan mij toe te vertrouwen; gij waart reeds begonnen met haar te verwaarloozenen ik zwoer dat, waDneer de Hertog stierf, waar of wanneer het ook zyn mocht, ik haar tot mijne vrouw zou nemen. «En, hij God sprak de jongeling hartstochtelijk, «ik zoude mya eed op andere wijze gehouden hebben als gij den uwe.» «En gij durft mij dat te zeggen I» roept Lord Ryvendale woedend uit. «Durven is een dwaas, twistgierig woord,» spreekt Lord Fairholme koel. «Zij verbood mij haar huis, en ik zag haar niet terug, vóórdat gjj haar hadt verlaten.» «Ik verliet haar niet,» valt Alsager hem iri de rede. «Dat is een leugen.» «Wij behoeven niet over een woord te vallen. Gij maaktet het haar zóó duidelijk dat gij haar moede waart, dat haar geen ander middel overbleef, dan om u te verlaten. Eu kunt gij nu de hand op het hart leggen en zeggen, dat gij niet wist dat de Hertog dood was, toen gij de tegenwoordigen Lady Ryven dale huwdel? Welnu! ik dacht dat ik haar vergeten had, totdat ik haar, kort na uw huwelijk, in Zwitserland ont moette. Ik vroeg haar toen mijne vrouw te worden; zij weigerde mij; ik heb het haar daarna gesmeekt; Mr. Carlton heeft voor mij gepleit, maar zij weigert nog steeds. Doch indien zij ooit van besluit verandert, zal ik haar morgen, de vol gende maaod, liet volgend jaar, over tien jaren, wanneer het ook zijn moge, trouwen,» «En al dien tijd,» roept Lord Ryven dale met bitteren wrok in zijne slem: «hebt gij uwe rol gespeeld, hebt gij be weerd, mets meer van haar af te weten dan ik.» «Ik heb niets beweerd; ik heb u aan gehoord en mijn eigen raad gevolgd. Maar thans is voor mij het uur van spreken daar, en ik zeg dat, zoo gij poogt haar of hel kind te zien, en gij kunt Bertie niet zien, zonder het haar ter ooren komt, gij de zwartste misdaad uws levens zult bedrijven!» «Eene misdaad! dwaasheid!» ant woordde Alsager; «Ik wensch haar niet te zien gij behoeft geen ontmoeting met mij te vreesen, maar waarom zoude ik hel kind niet zien Het is mijn eigen vieesch en bloed, ik heb recht het te zien.» «Gij heb u als een vader jegens hem gedragen, niet waar?» roept Lord Fair holme, onbekwaam om de beschimping te weerhouden. Maar zonder haar op te merken, gaal Lord Ryvendale voort: «Ik vraag niets meer dan hem van tijd tot tijd te zienhij zal nooit van mij vernemen dat ik zijn vader ben. Gij moet toch voorzeker mijn gevoelen be grijpen! Grj weet mijne bittere teleur stelling, omtrent Lady Ryvendale's kind,* (en hij siddert): «waarom zoude ik den troost niet hebben, den knaap te zien, naar wien heel mijn hart vraagt? Het is voorzeker reeds genoeg straf dat ik hem niet als den mijnen kan erkennen «Gij schynt niet volkomen te beden ken, wat uw verlangen insluit,» merkt Lord Fairholme koud op. «Gij zegt dat gij den knaap verlangt te zien; dat zyn aanblik u heden gevoelens heeft inge- boezend, welke gij nimmer te voren ken- det. Indien gij voortging hem te zien, zouden zij waarschijnlijk krachtiger wor den zoudt gij buiten staat zyn, ze te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1