i N. J. 70S Gemengd Nieuws. Ad vertenti ën. C. A. VAN BLARICUM VERKOOPEN Plaatselijke berichten. publiek te verkoopen: eQ „Circus iRiEisrz;" Een Kunstenaarsfeest Een HUIS en ERF EEN HUIS EN ERF EEN HUIS EN ERF EEN HUIS EN ERF EEN HUIS EN ERF hebben in de kamer twee dikke knuppels achtergelaten. Door de politie is dadelijk een onder zoek ingesteld. HH. MM. de Koninginnen zullen Dinsdag a.s. des namiddags te 4.10 min. (Greenwichtijd) per Staatsspoor via Bazel de reis naar het zuiden van Frankrijk aanvaarden. H. M. de Koningin heeft gisteren middag een gedenksteen geplaatst in het op het terrein achter het Koninklijk paleis in de Koningspoort in aanbouw zijnd huis-archief van H. M. Deze handeling had plaats in tegen wooidigheid van H. M. de Koningin Regentes en ten overstaan van jhr. Heuft van Velzen, intendant der Koninklijke paleizen, belast met den bouw van het archief. H.H. M.M. begaven zich naar het werk vergezeld van freule Van de Poll en baronesse Rengers, Miss Winter, kamerheer jhr. de Rauitz, den directeur van het huisarchief en bibliotheek, baron Snouckaert van Schauburg, de gep. luit.- kol. de Bas, werkzaam bij dat archief en van den militairen dienst de kapt. ter zee Zegers Veeckens, adjudant en luit. graaf Dumonceau, ordoinianceofficier. De plaat van hardsteen werd gesteld in het vooruitspringend gedeelte van den achtergevel van het hoofdgebouw en draagt het volgende opschriftH. M. Ko ningin Wilhelmina plaatste dezen steen in tegenwoordigheid van H. M. Koningin Emma, Regentes van het koninkrijk bij den bouw van bet koninklijk huisarchief. Van een en ander werd opgemaaki een kleine oorkonde, bewaard in den muur achter den steen, waarin vermeld staat de tegenwoordigheid van HH. MM. H.M. heeft aan den opzichter van het werk bij deze gelegenheid een gift in geld voor het werkvolk ter hand gesteld. Het eindverslag is door de Tweede Kamer uitgebracht omtrent het wetsont werp tot oprichting van Kamers van Arbeid. De commissie van rapporteurs acht de openbare beraadslaging genoeg zaam voorbereid. De opbrengst der bedrijfsbelasting is vreemd genoeg zeer meegevallen. Zij heeft iu het eerste jaar der heffing biuto f4,878,451 bedragen en in het tweede jaur f4,933,336. Uit het patent kwam in het laatste jaar van zijn bestaan maar f 4,753,826. In plaats van een lagere inkomst, gelijk gevreesd werd, heeft de nieuwe heffing derhalve reeds meer dan zijn voorganger gegeveD, en de opcenten, welke de minis ter Pierson voorzichtigheidshalve volgens zijn oorspronkelijk ontwerp had willen behouden,'zijn gebleken onnoodig te zijn. Het getal hooge bedryfsiiikomster. is in ons land zeer beperkt. Slechts 4025 trekken f5000 tot f '10,000 en daarboven gaan niet meer dan 1343, ongeveer het zelfde aantal als dat (1301) der belast bare veimogens boven millioen. I Bremer, vroeger Concierge in het Mili tairen-Tehuis alhier, den 5den November e.k. zijne gouden Bruiloft te vieren. Wij twijfelen r.iet, of velen zullen zich beijve ren otn den hoogbejaarden man, die steeds als een vader zijner «jongens' beschouwd werd, en zijne lijdende eclit- genoote bij deze gelegenheid blijken van belangstelling te geven. In «Circus Renzc wordt thans op gevoerd het ballet «Een kunstenaarsfeest op Helgoland», dat in pracht van uit monstering het voorafgaande «Lustige Bladen» nog verre moet overttefferi. Het bij vele van vroeger bekende waterballet van Carré, moet hierbij vergeleken slechts een stumpertje zijn. Woensdag a.s. loopt volgens aan kondiging voor den laatste maal we derom een speciale nachttrein uit Am- sterden naar hier. Men maken dus van de gelegenheid gebruik. De aanstaande winter. Men beweert van alle kanten, dat de aanstaande winter streng zal worden. Overal hoort men van koude en zelfs van sneeuw. In Zwitserland o a. moet reeds een enorme masse sneeuw zijn gevallen, zoodat een aantal telefoon- en telegraaf palen gebroken zijn en de gemeenschap verbroken is. Daarbij heeft men in Zwitserland nog, evenals in Italië en Frankrijk de ramp der overstroomingen. In Neufchalel, Woodtlanp, Basel, Tessiuo hebben tamelijk hevige oveistrooiriingeu plaats gehad, die vooral aan den wijnoogst groote schade deden. Een zonderling. Dezer dagen overleed te 's-Gravenpol- der (Zeeland) een weduwnaar, in den ouderdom van 87 jaren. Deze man leidde naar men aan de Middelb. Ct. meldt een zeer armoedig leven, en moest van een gering inkomen, dehuurpennin gen van een klein hofsteedje, leven, zoo hij zeide. Lamplicht stak hij nooit op en vuur, tot verwarming, was bij hem over bodige weelde. Sedert eenigen tijd liet zijne dienstbode hem alleen, daar zij de ontbering met den ouden man niet lan ger wilde deelen. Zijne kinderen, die het zeer sober hebben, kwamen wel een hun nood klagen, maar hij gaf altijd ten antwoord, dat hij zelf nauwelijks in het noodigste voor zijn onderhoud kon voor zien. By het overlijden van den zoi der ling kwam men tot de blijde ontdekking, dat de hoogst zuinige pap» drie kinderen ieder de som van f20.000 nalaatbehalve het hofsteedje. heurtenis overnemen, dat de heer Kneipp ook zijn theoriën op zich zelf toepa bewijst het feit, dat hij in du gansci jaar slechts vijf glazen bier heeft g dronken! Een fantasie. De Frankf. Zeit. heeft een hoekje haar courant, waaraan zjj den naam Feuilleton geeft, en dat meestal heel aardige, soms geestige, maar niet altijd even geloofbare historietjes bevat. Dezer dagen trof men ei den volgenden kleinen politieken roman in aan, dien wij geven om der curiositeits wille. «Sedert lang pogen de sultans van Turkije het stelsel van troonsopvolgin In hun land te wijzigen. Volgens h tegenwoordig systeem wordt het oudste mannelijk lid van het geslacht erfgenaam van de macht des overledenen sultans en niet diens oudste zoon. Dat wilde men graag anders hebben. Reeds Abdul-Aziz had zijn zoon Youssouf bestemd lot zij opvolger en de tegenwoordige sultan heeft hetzelfde plan ten opzichte van zijn zoon Maar om nu het recht van troonsop volging meer in T bijzonder aan zij famillie te verzekeren en daarvoor steu te vinden bij de mogendheden, is de Sultan van plan aan zijn zoon en opvol ger een vrouw te geven uit een der Ëuropeesche stamhuizen. De ondeihan delingen voor dit doel geopend, zijn ge slaagd. Dat heeft de reis van den Beierschen minister Von Crailsheim naar Konstantinopel bewezen. Bij deze be teekenisvolle gebeurtenis komt nog het feit, dat prinses Maria-Theresia, een ge boren aartshertogin van Oostenrijk-Este Modena, schoondochter van den prins- regent van Beieien, zich thans te Athen bevindt nu t haar zoon Robert en haa oudste dochter Aldegonde, en dat zij met dezen naar Smyrna en vervolgens naar Konstantinopel zal gaan. Prinses Alde gonde is gehoien in 1870, in helzelfd jaar als Selim, de oudste zoon des Sul lans. De kinderen, uit deze vereening geboren, zullen worden opgevoed in het Christelijk geloof, met uitzondering van den eifgenaam van den lioon.» Bij de viering van den Gedenkdag der Kerkhervorming in de Evang.-Luth. Kerk zal Zondag 1 Nov. 's morgens 10 uur het zangkoor onder directie van den Heer Bolderdijk zijne medewerking ver- leenen. De 2de luit. G. J. IJsel de Schep per van het 2de reg. huzaren te 's Her togenbosch. wordt 1 Nov. voor een jaar gedetacheerd bij de rjjschool alhier. Mevrouw Anna Rössing-Sablairolles heeft bericht, dat zij tot haar leedwezen verhinderd is, 5 November de spreek beurt in het Nut te vervullen. De eerste leesavond in dit seizoen zal dus worden uitgesteld tot later. Naar wij vernemen hoopt een onzer geachte stadgenooten de Heer J. W. bedwingen. Het kind zoude van u spre ken; niet alleen zoude het gevoel der moeder geschokt worden, maar men zoude achterdocht gaan voeden. De waarheid zoude van lieverlede aan het licht komen en den een of anderen dag zou de arme Lady Ryvendale het vernemen. In naam der algemeene inenschlievendheid. hoe kunt gij er over denken om de harten te folteren van twee vrouwen, wier nood lot het is geweest, u lief te hebben, en die zooveel reeds door u hebben geleden I» «Bij myne ziel.c roept Alsager, «ik kan u onmogelijk begrijpen. Indien de Hertogen zich eenigermate over mij te beklagen beeft, zoo veronderstel ik toch dat gij moeielijk zult beweren dat mijne vrouw eenig verwijt jegens mij heeft.» «Ja, dat heeft zij,» roept Lord Fair- holme met vuur. Hy is heden in een stemming om ronduit te spreken: «Gij doet haar hai t eiken dag haars levens lijden. Wanneer gij openlijk rilt, zooals gij doet, bij den aanblik van uw arm, klein kindje; wanneer gij in het publiek, zooals gij hondeidmaal per dag doet, zinspelingen maakt op uwe leleuistelling, op het gering belang, hetwelk gij in het I loos, en waagt geene poging om zich- landgoed stelt, en dat i niemaLd is, die zeiven te verdedigen. Na een oogenblik De Scaudiuavlacbe Tentoon stelling. Het volgende jaar, in 1897, zal koning Oscar van Zweden en Noorwegen 25jaar geregeerd hebben. Men wil dit feit her denken niet alleen met feesten, maar ook met een tentoonst- lling, die zal heeten de «Scandinavische Tentoonstelling." Toch zal zij zich niet bepalen I ij Zweden en Noorwegen. De landgenooten van Nor- denskjöld, van Nausen, Ibsen, Björnson, Andrée hebben gemeend het geheele Noor den daartoe te moeten uitnoodigen, ook Rusland, en dit laatste land heeft reeds officiëel meedegedeeld, dat het deelnam aan de tentoonstelling. Deze zal worden gehouden te Stockholm van den 15 Mei 1897 af; het tijdstip van sluiting is nog niet bepaald. De expo sitie zal Blie lakken van industiie en kunst omvatten. Van het Noordelijkste punt van Europa tol aan de Duitsche grens van Denemarken wordt ei reeds voor gewerkt. Deze «Noordsehe tentoon stelling" beloofd dus vrij wat. De inrichting van Kneipp te Wörishofen is in dit seizoen bezocht door 10.500 zieken. En, zegt het blad waaruit wij deze wereldhistorische ge- dringt. Zij draagt het als een engel; misschien doet zulks u gelooven dat zij het niet gevoelt. En uw gedrag jegens elke vrouw, die onder uw dak komt, is zoo verschillend van uwe houding tege nover haar. Er ligt eene soort van kille vriendelijkheid in uw oogen en stem, wanneer gij tot haar spreekt, alsof gij de menschen tot getuige naamt, hoe ver draagzaam gij zijt, ofschoon zij al uwe hoop heeft teleurgesteld; doch praat gy met Riette, of elke andere vrouw, dan neemt gij die betooverende manieren aan, welke u, veronderstel ik, gegeven werden, om er het zwakke geslacht mede te be driegen. Ik heb mij dikwijls verontwaar digd over u gevoeld; bij mijne ziel, ik heb mij dikwijls afgevraagd, hoe ik, die zooveel van u wist, toch nog van u hield, eri u een vriend noemde.» Lord Ryven dale is klaarblijkelijk verslagen, door de heftige woorden van den ander; want hij geeft geen antwoord. Misschien ver wijt zijn hart hem dat deze woorden waar zijn; mogelijk denkt hij aan iets anders en heeft hy ze niet gehoord; in elk geval zit hij zwijgend en bewegirjg- Eeu oulzettende wraakneming. Uit San-Francisco wordt een gescbie denis meedegedeeld, die, hoewel zij waar is, aan de reisverhalen van kapitein Mayn Reid of Fei imoie Cooper herinner!. Twee trappers, flirain Good en Sandy Young genaamd, vermoordden namelijk het ge heele overschot van den stam der Mill Creek-Indianen, bestaande uit 202 man nen en vrouwen. Young en Good waren van hun jeugd af vrienden en leidden een jagersleven in het bosch. Toen zij eenige maanden geleden 's avonds van hun arbeid terug keerden, vonden zij de woning in de ascli gelegd en Good's vrouw vermoord Spoedig ontdekten zij, dat de Indianen dit feit hadden gepleegd, en omtrent de identiteit der schurken kon geen twijfel bestaan, daar zij hel spoor vonden van het oppei hoofd der Mill Creek-Iridianen die aan eiken voet zes teenen had. Good en Young zwoeren wraak, en weken achtereen scholen zij verscheidene leden van den stam der roofzuchtige Indianen neer, waar hun dezen door het toeval binnen schot werden gebracht. Eindelijk, in Augustus, vonden zij den geheelen stam gekampeerd in een ketel- ormig dal, omringd door hooge rots wanden. Dit dal was slechs langs de bedding van een riviertje te bereiken. De beide trappers wachtten tot de Indianen, afgemat door een groote zwelg partij, zich ter ruste begaveu, en door waadde daarna de rivier. Aan den ingang van het dal maakten zij een stevige banicade van rotsblokken, waar achter zy met twee zware repeteer geweren twee grootkaliber revolvers, en ongeveer 1000 patronen plaats namen. Young laadde de wapens en reikte ze aan Good over om te vuren. Op dal oogenblik stond een opperhoofd op, om zich naar het kampvuur te begeven, waarop Good hem een kogel door het hart joeg. De Indianen, door het schot gewekt, sprongen in een paniek op. Good bleef met onverstoorbare kalmte door- vuren, en ieder schot velde een Indiaan. Verscheidene Indianen snelden naar het riviertje, doch vielen, na eenige schre den in die richting gedaan te hebben, doodelijk getroffen neer. Mannen en vrouwen liepen gillend in een wilde ver warring dooreen, en werden één voor één door een onzichtbare hand wegge rukt. Dit moorddadige vuur duurde ruim een half uur. Toen er geen Indianen meer in leven schenen te zijn, verlieten de beide trap pers, met den vinger aari den trekker hunner revolvers, hun schuilplaats, om een ondeizoek in te stellen naar de uit werking van hel vuur. Alle Indianen waren dood, met uitzondering van een 6-jarigen knaap, dien zij mee namen naar San-Francisco. Young en Good zijn sedeit niet meer gezien en men denkt, dat zij naar Australië zijn verirokken, om aan de ge volgen dezer mooidpartij te ontkomen. u daarin zal opvolgen; dan is elke he weging; elk wooid een dolksteek, die staat hij langzaam op, en zegt: «Ik weet niet, waartoe ik u langer rechtstreeks lot haar arm gemoed door- I zoude ophouden.» Daarop begeeft hij zich naar de deur. Een oogwenk wil Lord Fairholme hem laten gaan, maai als zijne hand de deur vat, roept hij (Wordt vervolgd). Bloedvergiftiging. Te Bennekom had een mar, genaamd W. P., hel ongeluk zich te bezeeien aan zijn arin. In plaats van het gekneusde lichaamsdeel aan een geneesheer te vei - loonen, werd daarmee geruimen lijd ge wacht en toen het eindelijk ceschiedde, werd bloedvergiftiging geconxiaieerd en geadviseeid tot amputatie van den arin Daarvan wilde de familie van den patient echter niets weten. Men raadpleegde een anderen genees heer en eindelijk was de ziekte zdó toe genomen, dat P. Zondag door tuaschei - komst van den plaatselijken geneesheer naar het Diacoriessenhuis te Arnhem werd vervoerd. Het bleek echter toen te laat voor eerie amputatie en reeds den volgenden dag overleed P. aan bloedver giftiging. In sommige Veluwsche plaatsen begeett men zich in gevallen als hierboven be schreven dikwijls naar den «ziener» om de wonde of wat het mag zijn te laten aflezen of «bespreken». Moge dit vooi- beeld nu eens een aansporing zijn om in het vervolg die dwaze gewoonte ie laten varen. Ware in dit geval tijdig geneeskundige hulp ingeroepen of was, nadat een geneesheer was gehaald, de arm inaar afgezet, dan zou waarschijnlijk dit sterfgeval niet te betreuren zijn ge weest. BCBGEI.IJKE STANDEN. Auiersloort. GEBOREN21 Oct. Anna, d. van Doctor Albert Jan Antonie Prange en Antje Tol lenaar. 22 Oct Leopoldus Egbertus Cor nells, z. van Leopoldus Egbertus Heers en Johanna van den Hoogen. 23 Oct. Pieter, z. van Cornelis Koelemeij en Gerdina Maria Barbara Huurdeman. 24 Oct. Adolf, z. van Gerrit van Nieuwenhuizen en Willemina Zevenboom. Hermanus, z. van Johannes Cornelis van Mourik en Christina van Daal Geertje, d. van Albertus Jansen en Jacoba Florijn. 26 Oct. Albertus, z. van Alber tus Veenendaal en Willemina Gouw. 27 Oct. Willem, z. van Cristiaan Klee en Christina van der Geld. Gerritje, d. van Rijk van Potten en Elisabeth Veenendaal. 28 Oct. Marinus Hendrikus, z. van Rei- nier Heere en Cornelia Hol. ONDERTROUWD22 Oct. WnlfertHout veen en Magaretha van Hamersveld. Petrus Smink en Geertruida van Velzen. GETROUWD 28 Oct. Hendrik Siebrand en Johanna de Wit. OVERLEDEN 21 Oct. Johaunes Everar- dus de Gooijer 1. m. 22 Oct. Hendrik Willem Brandt 55 j. echtg. van Cornelia van der Molen. 24 Oct. Maria Gijsberta Epskamp 8 m. Een lev. aang. kd. v. g. van Johannes Gerrit Pothoven en Aaltje vau de Water. 25 Oct. Petrus Leouardus Hubertus Besters 20 m. 26 Oct. Everarda Zijtveld 14 m. Hoogland. GETROUWD: 28 Oct. W. Tolboom eu Maria van den Brink. OVERLEDEN: -26 Oct. Geraraus Schouleu 67 j. en echtg. Maria van Hamersveld 67 j. Gerrit Voskulen 4 m. Leusdeu. ONDERTROUWD; 28 Oct. Gerrit Stof- felsen en Drikje Langelaar. Mouten burg. GEBOREN23 Oct. Hendrik, z. van Willem Koller en Stijntje Kleinveld. Woudenberg. GEBOREN26 Oct. Hendrika Alberta, d. van Cornelis Vonk on Cristina Velthuizen. 28 Oct. Teuntje, d. van Andries Hen- drikse en Matilda Veenendaal. ONDERTROUWD: 29 Oct. Jacob van Wolfswinkel, 24 j. en Jannetje Blaauwen- draad, 35 j GETROUWD: 24 Oct. Jan Dirk van de Lagemaat, 30 j. eu Gijsje Rijksen, 31 j. OVERLEDEN 25 Oct. Elbert van Asselt, 10 m. BELANGRIJK is de geluksaankondiging van Samuel HecksclierSeiir., Hamburg, welke ch in het huidige nomrner van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uit betaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. DE NOTARIS te Amersfoort is voornemens op Don- derdog S November 1890, des morgens ten 9 ure, aau de Bouw manswoning bewoond geweest door wijlen, de Weduwe E. MALESTE1N, ouder Amersfoort, aan den Liendert- schetfweg, 1 vier en een halfjarig veulendragend bruin Merriepaard, 1 Veulen, 4 kalf- dragfende koeien, 4 .kalfdragende Vaar- zen,j 4 Pinken, 4 Varkens, 40 Kippen en l^aanBoerenwagen met opzet, Kar, Melfekar met tdebehooren, 2 Ploegen, Eegdfoi, Wanmolen, Snijbank, Tuigen, eene s^ool»" partij Eogge eu Haver, 30000 halve kilo's Hooi, 140 heet. Aardappelen, Knollen, Suikerbieten en Knolrapen, Kool te velde, eene partij Mest en Takkebössen. Diverse Laud- bouw- Melk- en deelgereed- Ncliappen on voorts waaronder 2 kabinetten, 4 Bedden met toeóehooren enz. Daags to voren tc bezichtigen 's na middags van 2 tot 5 ut N. B. De koopeo tqtëmi met f10 contantde overige op dag tot 1 Augustus 1897, mits 2 solide den Notaris bekende borgen stellende. Holland. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. T«n gevolge vau de groote aanvrage zal -op WOENSDAG 4 November 1896 voor de laatste maal een EXTRA NACHTTREIN loopen van AMSTERDAM naar AMERSFOORT, stoppende te Weesp, Bussum, Hilver sum eu Baarn. Vertrek Amsterdam 11.45 (Greenwichtijd); aankomst Weesp 12.01, Bussum 12,12, Hilver sum 12.21, Baarn 12.32, Amersfoort 12.44. Ë.MST3É&DAM. (Maatschappij „Arena.") Heden en volgende dagen 'savonds 8 uur Kolossaal Succes! Kolossaal Succes! op Helgoland. of EB EN VLOED. Groot land .fin Waterfeest in 3 afdeelingen door den Groot Hertogelijk Hessischeu Hofbal letmeester A. Siems. Gearranggeerd en allerprachtigst in scène gezet door den Directeur Frans Renz. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 30 October 1896. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f0.— Appelen f 4.a f 7.00. Peren f 4.a f 8.00 Nieuwe aardapp. f0.afOOO. Zandaardapp. fl.20 a f 1.50 lloendereieren f5.50 a f6.25 per 400st. Eenden f 0.a f0.Boter fl.45 a f 4.30 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas 0.f0. Kippen f0.60 a fl.00 Kuikens f 4.00 a f4.25 Piep kuikens 0.25 a f0.40 Ganzen f0. f0.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO a f0.Hazen f 1.50 a f 1.80 Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.30 a f4.20 Duiven f0.40 a f0.50 paar Vette varkens f0.f0.Zeugen f30.f40. Biggen f3.a f6.00 Schrammen f 8.a f 13 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet. Appelen; 10 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len; 200 heet. Zandaardappelen 4000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 4100 kilo Bo ter; lulo Magarme; kilo Kaas; 0 stuks Vee. 12 zeugen; 170 biggen en 15 schrammen. DE NOTARIS te Amersfoort zal op Zaterdag 14 November 1896 des avonds 7 uur in het Hotel „SCHWEMMER" aan de Varkensmarkt te Amersfoort in het opeibaar In de gemeente Amersfoort. No. 1. aan het Havikwijk F. No. 477, groot 45. centiaren. Verhaard aak Mejuffrouw de wed. E. VAN RiÜLLER, voor f 10.50 per maand. No. 2. in de Wolkerstraat wijk DJSlo. 158a groot ongeveer 46 centiaren. Verhuurd aan H. Boerpn voor fl per week. IVo. 3. in de Wolkerstraat «rijk D. no. 159 naast het vorig perceel, groot ongeveer 46 centiaren. Verhuurd aan de wed. Brandsen voor f 1 per week. JVo. 4. in de Zogstraat wijk C. no. 260 groot 1 are 12 centiaren. Verhuurd aan W. Buijs voor f 1.25 per week. No. 5. in de Zogstraat wijk C. no. 260a naast het vorig perceel groot 92 centiaren. Verhuurd aan D. van Loveren voor 1.25 per week. Afzonderlijk en in massa's Aanvaarding bij de betaling der kooppeuningen op 14 Februari 1897. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2