NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 89. Woensdag 4 November 1896. Vijf-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. Amersfoortsche Courant abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Af 7. ouderlijke Nummers 3 Gent. Ingezonden stukken en berichten in Lezen den uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H.H. M.M. de Koninginnen hebben aan Ireule van de Poll en Miss Winter bij haar aftreden, respectievelijk al- suiin- lendHiite en gouvernante der Koningin, geschenken als aandenken vereerd en beide vorstinnen deden deze dames bij haar vertrek uit het paleis uitgeleide tot in de vestibule. Op den dag van haar vertrek mocht de voormalige gouvernante der Koningin vele bewijzen van belangstelling onder vinden. Behalve het vorstelijk souvenir ontving zy biiever. en telegrammen van waardeering van verschillende leden der vorstelijke familie in het buitenland. De heeren van het Militair Huis der Koningin boden haar een bouquet aan en dergelijk blijk van sympathie ontving zij ook van verschillende heeren van het Civiele Huis. Naar het station werd miss Winter vergezeld door de hofdame der koningin- regentes, baronnesse Van Iitersum, en met deze bevonden zich aldaar freule Rengers, hofdame van H. M., meviouw van der Poll, baronesse van Tuijl van Serooskerken, mevr. van Suchtelen, de kamerheeren baron Taets van Ameron- gen en ridder Huijssen van Kattendijke, de stalmeester baron Bentinck, de inten dant jhr. Hoeufft van Velsen, baron Clif ford, hofmaarschalk, de hof-archivaris I aron Snouckaerl van Schoubnrg, baron van Tuijll, jhr. van der Poll, jhr. van Tets, kapitein ter zee Zeegeig Veeckens, jhr. v. d. Bosch, jhr. de Ranilz, particu lier secretaris, jhr. Vegelin van Claer- bergen, teferendaris bij het kabinet, luit. graaf Dumonceau, Louden, en Six, orden ance-ofDcieren. Vbd de Groothertogin van Saksen- W'eimar, Hare tante, heeft H. M. de Ko ningin, als aandenken aan Hare be vestiging in de Hervormde Keik, een poitret ten geschenke ontvangen, vat) wijlen Hare grootmoeder Annn Pouw lowna, de weduwe van Koning Willem II. Gisterennamiddag te half vijf zijn HH. MM. de koninginnen via Bazel naar Pugny lez Corbières bij Aix les Bains afgereisd. De Staatsspoortrein was behalve uit de gewone reizigers-rijtuigen ten behoeve van hel Hof, saumgesteld uit het koninklijk salonrijtuig dat door een overdekt plan kier in verbinding staat met een waggon, bevattende slaap-compai timenten voor de Vorstinnen; voorts uil een salonrijtuig voor hel gevolg en een bagagewagen. De op deze reis vergezellende leden der hofhouding zijn: baronnessen Van lttersum en Rengers, hofdames, luit. generaal graaf Dumonceau, kamerheer jhr. Van Pabst Van Bingerden, ad. luit kol. jhr. Van de Poll, terwijl vanwege het kabinet der Koningin is toegevoegd de referendaris jhr. Vegelin van Claer- bergen. In open ryluig begaven H.H. M.M. zich van het paleis naar het station, voor welk gebouw een talryke menigte ge schaald stond om de vorstelijke reizigers te begroeten. In de Hof-wachtzaal bevonden zich tot het doen van uitgeleide de Ministers van Buiteul. Zaken, van Binnen!. Zaken en van Marine; de vice-president van den Raad van State, jhr. Van Panhaijs, de Commissaris der Koningin, de burge meester, de luitenarit-geneiaal jhr. Ver- spijck, de genei aal-majoor Dooi man, nieuw opgetreden gouverneur der Residentie en Hr. Ms. stalmeester baron Bentinck, met alle welke autoriteiten zoowel de Koningin- Moeder vóór dat zij naar den trein gingen zich onderhielden. HH. MM. bevonden zich nog op het buitenbalcon toen de trein afreed, zoodat "zij van die plaats de autoriteiten en het publiek begroetten. In deri trein waren de buffetten voor zien om de Koninginnen en gevolg ge durende de reis den middagmaaltijd en andere spijzen te dienen. De inspecteur der Staalsspoorwegmaat- scliappij, de heer Silvergieler Hoogstadt, begeleidde liet Koninklijke reisgezelschap tot Emmeiik. De Minister van Binnenlandsclie Zaken heeft goedgevonden te bepalen dat met ingang van 5 November 1896 het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden is uit een kring, om vattende de provinciën Overysel en Gel derland, alsmede de gedeelten van de provinciën Noord-Brabant en Limburg. Door het bestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Wtelrijdersbond is aan de Tweede Kamer een adres in gezonden, naar aanleiding van het ont werp tot heffing eener rijwielbelasting. Op den voorgrond stellende dat het ingediende ontwerp door de billijkheid der belastingsom en de eenvoudigheid der invordering zich gunstig onderscheidt van de meeste andere wijzen, waarop het wielrijden zou kunnen worden belast, wijst de Bond echter op eenige voor schriften, die niet aan denzelfden eisch van billijkheid voldoen en die bij de practische uitvoering z. i. Int velerlei moeilijkheden aanleiding zuilen geven. Zoo op de verplichting, opgelegd aan een ieder, die zich op den openbaren weg met een rjjwiel bevindt zonder dit te berijden, om op verbeurte eener boete van ten hoogste 75 gulden een wielrij- derskaart te bezitten. In plaats daarvan zou adr. wenschen te bepalen, dat een ieder, die op den openbaren weg een rywiel berijdt of zich met een rijwiel daarop bevindt met het klaarblijkelijk doel om dal te berijden, voorzien moet zijn van een wielrjjderskaart. Voortk vraagt aar. lo. aan rijwielher stellers of handelaren in rijwielen de gelegenheid open te stellen voor loop jongens kosteloos kaarten te verkrijgen; 2e te bepalen, dat de fabrieksarbeiders, ambachls- en handwerklieden kosteloos een wielrjjderskaart kunnen verkrijgen, die echter slechts geldig is voor werk dagen jen waarvan de ijjder op Zor.- en algemeen erkende feestdagen geen ge bruik mag maken 3o. dal aan hen die een zeker aantal kilometer van eene in richting van onderwijs verwijderd zijn, kosteloos kaarten voor schooikindeten worden verschaft, waarmede ook alleeD op schooldagen en wanneer de school werkelijk bezocht woidt, het rijwiel be reden mag worden 4o. dat ten behoeve van lien die het wielrijden leeren, zonder te weten of zij zulk een rjjwiel kunnen of zullen aanschaffen, worde opgenomen de bepaling, dat hij die met behulp van anderen het wielrijden leert, tijdens dat leeien van de belasting worde vrijgesteld 5o. dat vreemdelingen, die voor enkele uren ons land bezoeken en dus niet een vaste, tjjdelijke verblijfplaats in Nederland hebben, zoowel van de belasting als van de formaliteiten die hei wetsontwerp vooischrijft, vrijgesteld worden; 6o in de wet uitdrukkeljjk te bepalen, dat liet rijwiel of het wielrijden door den provin cialen en den gemeentelijken wetgever niet door belasting mag worden getroffen. Het bestuur verzoekt de Kamer ten slotte de wet tot heffing eener rijwiel- belasting aan te nernen, nadat zoo mo gelijk aan de bezwaren, door adressant uiteengezet, zal zijn tegemoet gekomen. Dat 't met de betaling van de be lastingen te Rotterdam niet vlug gaat, blijkt uit de mededeeling in de N. R. Cf., dat in het ressort van de aldeeling der directe belastingen een aanvang is gemaakt met liet uitreiken van omstreeks 7000 dwangbevelen aan inwoners, die in het betalen der verschuldigde belas ting nalatig bljjven. Het tweede jaarverslag van de Kwart- gulden-Vereeniging voor heide-ontginning getuigt van den bloei der vereeniging. Het ledenaantal steeg van 4196 tot 6604 aan giften en jaariijksche bijdragen werd de netto som van f 4003.14'/, ontvangen. In den loop van het jaar werden de sta tuten heizien en is de Koninkljjke goed keuring daarop verkregen. Sedert haar ontstaan in Juli 1894, werd door de Kwurtgulden-Vereeniging ruim f8000 ontvangen. Door middel van dit bedrijfskapitaal is het Bestuur van den Oranjebond van Orde iri staal gesteld teirein aan te koopen voor de Erica- Stichting: deel te nemen in het kapi taal der Kolonisatie-Maatschappij tEigen Haard" van den «Bond van Orde door Hervorming" te Groningen zich gronden aan te schaffen op het Hotveld en het Haltemscheveld voor de cultuur van de Lathyrus Wagneri, en op de Erica-Stich ting voor den aanleg van graslandver keerswegen op de drie stichtingen te laten maken en een terrein aan te koopen voor eeri nieuwe stichting «Huis en Hof' nabjj Amersfoort. Tei voltooiing van »Ori8 Huis" op bet Hofveld weid oen subsidie van f400 geschonken. Volgens eene mededeeling in Het Vaderland van den heer Jurriaan Kok, directeur dor Haagsche plateelbakkerij «Rozenburg», heeft de minister van buitenlandsche zaken aan het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Ne derland verklaard, dat de regeering Diet voornemens was om aan de Kamer voor stellen te doen om eeD belangrijke sub sidie toe te staan voor de Parysche Wereldtentoonstelling, en ook geen plan nen koesterde om een oÈGcieele commissie te benoemen. De minister meende, dat het oordeel der Kamer over deze zaak genoegzaam bekend was, sedert ter gelegenheid van de expositie van 1892 te Chicago de subsidie voor de afdeeling «Kunst» door haar werd afgestemd. Tevens deelde de minister mede, dat hem was gebleken uit rapporten van vroegere tentoonstellin gen, dat subsidies, door vroegere regeerin gen verstrekt, weinig kwamen in het belang van de exposanten zelf. Het eenige, wat de minister aan de Kamer wenschte voor te stellen, was een post voor de bestrijdiDg van de kosten van een officieelen regeeringsvertegenwooidi- ger; maar dit zou alleen geschieden om de Nederlandsche exposanten in de gele genheid te stellen te exposeeren, daar de Fransche regeering niet anders wenscht te onderhandelen dan met oCGcieele regeeringspersonen. Dr. M. Call Theal, Zuid-Afrika'a welbekende geschiedschrijver, is onlangs naar Europa op reis gegaan en is voor nemens om een langdurig bezoek te bren gen aan 's-Gravenhage, alwaar de boeke rijen en archieven nog een schat van vuor Zuid-Afrika wetenswaardige gegevens bevatten; dl. Theal is van plan otn die gegevens zorgvuldig te onderzoeken en afschriften van interessante stukken te verzamelen. Het vooi beeld is gegeven en wekt reeds tot navolging. De. emigratiewoede, in het Oldamht eens zoo fel, ontwaakt langzaam. Pas is de arl eider H. Koning vari Oudedijk met zijn geziu de onbekende verte tegemoet gelogen, of thans hebben zich uit dezelfde plaats alweder twee andere gezinnen naar Chili ingescheept. Het eene beslaat uit 10, het andere uit 6 personen. Een hetle onderneming dus. De kolenaanvoer per waterweg wordt zeer belemmerd door den hoogen waterstand. Vrachten zijn hoog. Aanvoer per spoorweg gaat tamelijk geregeld, hoewel vooral voor cokes het voortdurend wagengebrek groote moeilijkheden geeft. Er mankeeiden op 26 Oct. 520, op 27 Oct. 1486, op 28 Oct. 2050, op 29 95) «Ryvendale!» Alsager keert zich om. «Indien ik haastig gesproken heb,» zegt zyn vriend, «vergeef het my dan. Ik bedoel hiermede niet dat ik iels van wat ik gezegd heb terugtrek of minder gevoel, maar slechts dat ik het misschien liever had moeten zwygen. Maar om Gods wille, bedenk wat gy doen zoudt door het kind te zien of op te merken Zyne toekomst is verzekerd; de men- schen kunnen de waarheid omtrent hem vermoeden, doch nimmer zeker weten. Gy spreekt van vaderlijk gevoelwelnu 1 Ik zou denken dat, indien dit gevoel op recht is, het u allereerst zal doen in aanmerking nemen, wat tot zyn bestwil is en u bereid zal maken uzelf, maar niet uw zoon, op te offeren. «Ik dank u voor uw raad,» geeft Alsa ger, met een toornigen gloed in zijn oogen, ten aDtwoord. «Maar het komt my voor dat gy er zelf te veel belang bij hebt om als raadgever veel waarde te hebben.» Loid Fairholme geeft geen antwoord, en Alsager gaat heen en sluit de deur achter zich. Dien middag ziet men Lord Fairholme Diet in de club; hij blijft te huis en dekt na; maar noch tijd noch overpein zing helpen hem; hij weet er geen mid del op, indien Alsager toegeeft aan zijn zelfzuchtig verlangen naar don knaap. Wat zal Viva doen I Indien hij haar vraagt om het kind te zien, zal zy dan den moed hebben, hem te weigeren, of wel, zal zij toegeven? Misschien zal Bertie hen weder by elkander brengen; zij zal genoodzaakt zyn hem te zien; en vaarwel dan aan alle rust of vreugde voor haar en ook voor de arme Lady Ryvendale hier be neden. Hij gelooft dat Alsager haar slechts behoeft terug te zien, met het gevoel dat hy onherroepelijk van haar gescheiden is, om geheel zijne liefde voor haar terug te roepen. Hoezeer Lord Fairholme Viva ook bemint, is het toch geene gedachte aan zichzelven, welke hem met eene folterende vrees zulk eene mogelykheid te gemoet doet zien. Terwijl Alsager zich uit Albemarle Street verwydert, is zijn hart vervuld van toom en ijverzucht. Hy zegt tot zichzelven dat Fairholme zich schande lijk, ja, op eene geheel onteerende, siink- sche wyze gedragen heeft van het begin tot het einde. Indien hij dit slechts geweten had, toen hij hoopte hem met Riette te doen trouwen en hem voortdurend op het land goed wilde hebben! Hij bedenkt met eene sarrende gewaarwording van erger nis, hoe hij gewoon was hem over Viva en het kind te spreken, en dat terwijl de huichelaar hen steeds zag, hoewel hij zich door woord noch gebaar verraadde. Het maakte hem woedend, te weten dat er mogelykheid bestond dat Viva hem zoude trouwen; het vertoornde hem niet minder dat Lord Fairholme haar zoude willen huwen. In spijt van al het onrecht dat hy haar aangedaan had,ge voelde Alsager dat zy na hem aan geen ander kon of mocht toebehooren. Hij had haar verlaten; hy had eene andere vrouw getrouwd en toch zeide hy bij zichzelven, dal zij voor eeuwig zijne her innering moest bewaren. En toen verbaasde hij zich over de betooveriog, welke gemaakt kon hebben dat hij Osyth boven haar verkoos! «Het is het Noodlot,» sprak hij met een zucht: «Het Noodlot!» Geen oogen blik kwam hel hem in de gedachte om zijne eigeD ontrouw, zijue eigen zelfzucht te beschuldigen. Zijne zonde had hem uitgevonden, maar hij bekende zichzelven niet, gezondigd te hebben. In zyn eigen oogen was hy slechts het slachtoffer van «de macht der omstandigheden.» HOOFDSTUK XXXY. «Het laatst vaarwel." Viva eD Désirée stonden op den drem pel der deur met angstig hart uit te zien naar Bertie's terugkeer. Beiden waren overtuigd dat hem niets kon over komen, waar Fletcher by hem was, en toch werd haar vrouwelijk gemoed, dat zoo bereid is lot zelfpijniging over dege nen, die het liefheeft, door allerlei vree zen gekweld, welke zij niet aan elkander durfden mededeelen. Het was kwartier vóór eenen: hy was om tien uur ver trokken; nog nooit te voren was hij zoo lang afwezig geweest. Désirée ging hel rijpad af, opende de poort, en keek naar builen. Bertie en Fletcher kwamen juist op dat oogenblik rond de kromming van den weg, en Désirée zond een vroom gebed van dank op. Toen daarop haar gemoed gerust was gesteld, ging zij op vrouwelijke wyze over tot hel vlammend aanzien van haar slaaf Fletcher, en hem met uitbundigheid uit te schelden dat hij Mevrouw zulk eene vrees had vei oorzaakt. «Ga weg en plaag Fletcher niet!» roept Master Bertie op bevelenden toon. En daarop, zijne moeder op hem ziende afkomen, roept hij vtooltjk uit: «Mama! mama! Bertie naar Londen geweest. Bertie duizend heeren en dames, en paarden, en Anaom Cabs gezien. Laat mij er af, Fletcher, gauw!» En afgeste gen zijnde, vliegt hij in de armen zijner moeder. Fletcher haast zich weg met de poney; hij verkeert in doodelyken angst dat hij het kind de ontmoeting met den zonderlingen heer in het Park zal hooren vertellen. Hy heeft een ge voel van schuld, alsof hij aansprakelijk ware voor het ongeval. Maar in zijne opwinding heelt Bertie voor het oogen blik dit voorval op zijn rijtocht vergeten. Het is niet voordat hij zijn middagmaal reeds halverwege genuttigd heeft dat hy het zich herinnert. Hij houdt stil met zijn lepel halverwege den mODd. «Mama!» zegt hij. »Nu, lieveling.» «Er was een heer, die Bertie van zijn paard nam, en hem zoo tegen zich aan drukte. Het riarn Bertie's adem bijna weg.» «Deed hij dat, lieveling?» zegt Viva glimlachend: «Wal dwaas vari een mijn heer om dat te doenl Maar ik wilde wei

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1